ensen N57 deels gehonoreerd Greenpeace laat Dow niet los Reünie in de ruïne Borselse cursisten protesteren tegen stopzetten subsidie Eenrichtingsverkeer in de Nieuwstraat draait deze week om 1 anpo iinpassingen maken weg bij Sint Laurens veiliger 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Da's logisch WALCHEREN woensdag 8 januari 2003 nrNadia Berkelder IDDELBURG - Rijkswater- I en de gemeente Middel- komen gedeeltelijk tege- aan de bezwaren van noners van Sint-Laurens te- ïde N57. De tunnel onder de olsteinseweg wordt korter, lai de veiligheid wordt ver- iogd. De afslag bij Nieuw- en itJoosland komt, op verzoek de dorpsraad, dichter bij de Iweg te liggen. ^waterstaat moet de veran- i aan de plannen nog urekenen. De financiële con- uenties worden tijdens de iimssievergadering op 20 ja- an bekendgemaakt. Dan iet ook duidelijk zijn wat pre ss voor rekening van het Rijk imt en wat de gemeente moet alen. Volgens verkeerswet- ader L Luitwieler moet het ogelijk zijn om de kosten bin- de perken te houden. De ruwe oplossing bij de Veerse- ig wordt iets duurder, maar arstaat tegenover dat de ver- idering bij Nieuwland goed- iperis. :t is niet mogelijk om alle msen van de bewoners van nt-Laurens in te willigen. Ze idden bijvoorbeeld gevraagd meen extra aansluiting op de Rijksweg ,,Dat is abso- ut onmogelijk", aldus Luit- neler. „Het tracébesluit is door eminister vastgesteld. Daarin ook het aantal aansluitingen astgelegd. Als we daar aan wil- nmorrelen, moet de hele pro cure opnieuw worden ge- lerd." eiliger lis besloten om de tunnel bij eVan 't Hoffweg te verkorten, laardoor worden de kruisingen metdeopritten van de bedrijven de weg veiliger, is de ver achting. Bovendien wordt de unnel volgens Luitwieler op En speciale manier gebouwd, odat het zicht naar de overkant Ieteris. Bij de Veerseweg wordt, leen kleine wijziging na, de Middelburg blijft Zeeuwse hoofdstad MIDDELBURG - Politie ke rust, projecten die op gang komen, een stads dichteren een nieuw logo. Het lijkt goed te gaan met Middelburg. Burgemees ter K. Schouwenaar blik te gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak te rug op het afgelopen jaar. Hij kon maar één disso nant ontdekken: Middel burg is niet langer de grootste gemeente van Zeeland. Schouwenaars terugblik op het oude jaar bevatte enkel hoogtepunten: de opening van de Brede School, het VOC-jaar, het bezoek van Nelson Man dela, het begin van de bouw van het nieuwe stadskantoor. ,,A1 die ge beurtenissen maken dat Middelburg een stad is om trots op te zijn", zei hij. staand voor een reusach tige oranje letter M, het nieuwe logo van de stad. Als er al een minpuntje was, wist hij er een posi tieve draai aan te geven. ..Ook het gemeentebe stuur boekt wel eens suc cessen, al zijn ze niet altijd als succes herkenbaar Zo werden vele bomen ge kapt voor de nieuwbouw van de Veersepoort, ter wijl tegelijkertijd de ge meente zich aanmeldde als groenste stad van Ne derland. U ziet, de ge meente is op alle fronten actief." Dat Middelburg door de herindeling in Zeeuws- baanderen niet langer de grootste gemeente van de provincie is, wekt wel wat wrevel op het stadhuis. Terneuzen is nu echt de grootste en volgens Schouwenaar zijn som mige inwoners ongerust over de consequenties. "Mij is gevraagd of de burgemeester van Ter neuzen nu korpsbeheer der van de politie wordt. Of erger nog, of Terneuzen de nieuwe hoofdstad van Zeeland wordt. Ik kan u geruststellen. Wat ons be treft gebeurt dat niet." Stadsdichter Chawwa Wijnberg was gisteren yoor het eerst in functie. Haar gedicht 'Middel burgeen rondje om' wordt binnenkort bij alle Mid delburgers bezorgd. variant uitgevoerd die de bewo ners hadden aangedragen ,,We willen één kruispunt vijfen veertig graden draaien, zodat de strook langs het Kanaal niet be nut wordt. Die blijft dan vrij voor woningbouw." Het verkeer dat de stad in wil, moet via de Nassaulaan, of via een nieuwe weg richting de Punt. Op de Nassaulaan worden maatrege len genomen om verkeersover last tegen te gaan. Hoe druk het wordt als de nieuwe weg klaar is, is moeilijk te voorspellen, zegt Luitwieler. „Er zijn cijfers over, maar het blijft koffiedik kijken. Uit de cijfers blijkt dat het wel meevalt." De bewoners worden binnenkort geïnfor meerd over de plannen Daarna neemt de gemeenteraad een be slissing en kan het plan in pro cedure. Tijdens die procedure is Politiemensen voeren een tegenstribbelende actievoerder af. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst en Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Voor actievoer der Frank Peterse van Green peace staat als een paal boven water dat Dow Chemical zijn verantwoordelijkheid moet ne men. De chemiegigant moet als erfopvolger van Union Carbide de giftige grond in Bhopal sane ren, voor schoon drinkwater zorgen en de medische kosten vergoeden van inwoners die lij den aan de gevolgen van de gif ramp, die de Indiase stad eind 1984 trof. Peterse en campagneleider gif tige stoffen Eco Matser bestrij den niet dat Dow part nog deel had aan het ontstaan van de gif ramp in Bhopal. Maar dat maakt het bedrijf niet minder aansprakelijk, vinden de verte genwoordigers van Green peace. Peterse sloot zich drie jaar terug bij Greenpeace aan, juist omdat hij vond dat geen bedrijf of overheid 'het kan maken be wust gif in het milieu achter te laten' Hij was er eind vorig jaar bij toen Greenpeace Bhopal en omgeving bezocht om verhalen van overlevenden op te tekenen. De milieuactivisten namen toen ook een hoeveelheid chemische, zwaar giftige restproducten van Union Carbide mee, die nog steeds onbeheerd op het voor malige fabrieksterrein staan. Met de actie bij Dow Benelux, de grootste Dow-vestiging bui ten de Verenigde Staten, maakt Greenpeace de top van het che mieconcern duidelijk 'dat het zo niet langer kan', stelt Peterse. „Na achttien jaar is het nog steeds een zootje in Bhopal Slachtoffers Om de directie van Dow Bene lux daarvan te doordringen, na dat eerdere pogingen in 2001 en eind vorig jaar geen effect had den, besloot Greenpeace giste ren tegelijkertijd twee acties te starten. Eén groep voerde tien vaten gifafval uit Bhopal aan over de Westerschelde, de an dere groep beklom het hoofd kantoor om het gebouw vol te hangen met acht meer dan le vensgrote posters van slachtof fers van de giframp. Maar de Dow-directie wil ook dit keer de actievoerders of Ras- hida Bee uit Bhopal niet te woord staan. Het bedrijf blijft erbij dat het geen enkele juridi sche, financiële of morele ver plichting heeft. De giframp vond ruim achttien jaar geleden plaats. Vijf jaar la ter betaalde Union Carbide 470 miljoen dollar schadevergoe ding. Volgens Greenpeace 'een schijntje', maar volgens het hooggerechtshof in India 'bil lijk'. In 1994 verkocht Union Carbide de fabrieken en bijbe horende terreinen in Bhopal aan een lokaal chemisch bedrijf. Dow vergewiste zich bij de overname van concurrent Union Carbide in 1999 boven dien 'voor honderd procent' van het feit dat het bedrijf nimmer aansprakelijk kan worden ge steld voor de vreselijke gebeur tenissen in het verleden. Omdat geen discussie mogelijk is over de feiten, gaat Dow geen publie ke discussie aan, verzekeren woordvoerders keer op keer Dow benadrukt al enkele jaren dat het bedrijf inwoners van Bhopal wil helpen, maar alleen op 'humanitaire basis', niet om dat het zich verplicht voelt. De directie van Dow Benelux wachtte gisteren bij het begin van de Greenpeace-acties kalm af. De massaal aanwezige poli tie keek op haar gemak toe toen activisten de banieren met slachtoffers ophingen. De poli tie vermoedde dat ze in actie moest komen, nadat het actie schip Arctic Sunrise 's morgens vroeg in de Westerscheldemon- ding werd gesignaleerd, ver klaarde politiewoordvoerder J. van Mourick achteraf. Van wege de vorige acties werd di rect besloten een mobiele een heid van twintig man op te trommelen. Daarnaast kregen de Arctic Sunrise en de 'pers boot' Argus twee vaartuigen van de politie te water als escor te mee Het door Greenpeace ge wenste verrassingseffect van de dubbele actie ging dus groten deels verloren. De politie keek in eerste instan tie de kat uit de boom. De ge vechtseenheid trad, op verzoek van Dow, wel op toen de tweede groep actievoerders de vaten Bhopalgif voor het hoofdkan toor wilde neerzetten. Toen de activisten weigerden te ver trekken, werden 21 van hen op gepakt en meegenomen. Ze stonden enige uren later weer op straat. Klaar voor de volgende actie. „Dow mag hier niet mee weg komen. We blijven het be drijf op zijn verantwoordelijk heid wijzen. Dat zijn we de in woners van Bhopal verplicht." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Zeven oud-commandan ten van de Generaal-majoor Berghuijska- zerne in Middelburg hebben gisteren een laatste groet gebracht aan hun oude werk plek. In navolging van de gebouwen aan de kant van de Koningstraat en Achter het hof plein, gaat binnenkort ook hun kantoor aan de Zuidsingel tegen de vlakte. Het initiatief voor de 'Reünie in de ruïne', zoals de bijeenkomst genoemd werd, kwam van M. Sturm uit Middelburg. Hij was van 1976 tot 1979 commandant van de Middel burgse kazerne. Sturm is van de zeven oud commandanten degene die het langst gele den het bevel voerde over deze kazerne. Zijn opvolgers reageerden direct enthousiast op het plan. Klokslag half vier stonden H. Steffers uit Voorburg, D. Ruijs uit Noordwijk, B. Thom son uit Leiden. W. Storm van 's-Gravensan- de uit Maarn, P. Brink uit Rijen en E. Bolsius uit Bergen op Zoom met hun echtgenotes voor de kazerne. Terwijl ze door de poort lopen, komen de herinneringen terug. Als eerste wordt Ko de portier gemist. Ko zag bijna alle comman danten komen en gaan. „Hij leeft nog wel", weet Sturm te vertellen. Ook de vlaggen mast is weg, merkt een ander op en verzucht half gemeend: „Het is een trieste zaak." Het triestste moment vond jaren geleden plaats toen het garnizoen uit Middelburg verdween, vertellen de oud-commandanten eensgezind. „Dat was het begin van het ein de. Sindsdien is Middelburg een grijze zo ne", vertelt Sturm. „Vroeger was het altijd levendig in Middelburg. Zelfs in de winter. Door de Lange Delft zag je militairen lopen en in de kroegen was ook gezellig druk. Te genwoordig is het hier 's avonds uitgestor ven." De kazerne in Middelburg was er niet zomaar één, vertellen de oud-bevelvoer ders. „Hier vielen de rangen weg", herinnert Bolsius zich. „Het was meer een gemeen schap. Een prettige organisatie met een goed sfeertje." Behalve intern, verliep ook het contact met de buurt goed. „De burgerij, de midden stand en de gemeentelijke en provinciale in- het nog verschillende keren mo gelijk om bezwaar te maken. Volgens Luitwieler komt de planning niet in gevaar. „We denken nog steeds dat we in 2005 kunnen beginnen." door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Deelne mers aan de cursussen van het Centrum voor de Kunsten in Goes hebben raadsleden van de gemeente Borsele bestookt met brieven over een dreigend eind van de subsidie voor kunstzin nige vorming voor volwassen. Een meerderheid van de Cultu rele Raad van Borsele heeft in gestemd met een advies aan het college, waarin 12.000 euro aan subsidie niet meer naar de vol wassenen, maar naar andere doelgroepen gaat. Omdat de Culturele Raad het advies al even geleden goed keurde, zijn de briefschrijvers ervan uitgegaan dat het voorstel wel in de januariraad aan de or de zou komen. Maar zo snel draaien ambtelijke molens niet. Burgemeester en wethouders spreken pas volgende week over het subsidie-advies. Pas als dat college het plan goedkeurt, komt het voorstel in de raad. Volgens Martin Schieman van het Centrum voor de Kunsten is die traagheid in dit geval alleen maar meegenomen B en W be schikken nu in ieder geval over meer informatie van de burger en kunnen het verzet van de cur sisten in de beslissing laten meewegen. Volgens de cursisten gaat deel name aan een cursus beeldhou wen, schilderen, tekenen of gra fische kunst, zonder subsidie van Borsele het dubbele kosten van de huidige prijs. En dat alleen voor de Borselse deelne mers. want de andere gemeen ten betalen gewoon door. Bo vendien wordt de basis onder de kunstzinnige vorming wegge slagen. De trouwste klanten van het Centrum voor de Kunsten zijn volwassenen en dan met na me ouderen Als die dubbel cur susgeld moeten betalen, zullen velen noodgedwongen afhaken. De voorziening komt dan op het spel te staan De briefschrijvers wijzen erop dat de uitgangspunten in de Borselse Cultuurnota, waarin maatschappelijke participatie op cultureel gebied voor ieder een hoog in het vaandel staat, waardeloos worden. Schieman legt uit dat de weg die de Culturele Raad met cle kleinst mogelijke meerderheid wil bewandelen, wel moet doodlopen. „De Kunstzinnige Vorming, waaraan nu eenmaal vooral volwassenen en veel ou deren deelnemen, is de basis voor de voorziening. We hebben maar een paar jongeren uit Bor sele op cursus. De gemeente wil nu, van de 12.000 euro subsidie die ze weghaalt, 4000 euro be steden aan kunstzinnige vor ming voor jongeren. Wij zouden op een projectbasis docenten moeten aantrekken, terwijl we misschien gedwongen worden goede docenten weg te sturen. Daar kan toch geen weldenkend mens het mee eens zijn." Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg draait nog deze week het eenrichtingsverkeer in de Nieuwstraat om. Automobi listen kunnen dan niet meer via de Kaaienroute op het Dam plein komen. De gemeente hoopt dat met deze verkeers maatregel het sluipverkeer richting Klarenbeek afneemt. In de tweede helft van januari gaat de gemeente tellen hoeveel auto's dagelijks gebruik maken van de Molstraat en de Koepoortstraat. De gemeente wil de oostelijke binnenstad (Molstraat, Koepoortstraat, Molenwateren Veerseweg) ontlasten van de grote stroom sluipverkeer die dagelijks door het gebied rijdt. Auto's zorgen voor trillingen, geluidsoverlast en een gevoel van onveiligheid, omdat er te snel wordt gereden. Om verkeer te ontmoedigen door de smalle Mol- en Koepoortstraat te rij den, bestudeert de gemeente een aantal mogelijke oplossingen. Daarbij denkt het college vooral aan het omdraaien van éénrich tingsverkeer in een aantal stra ten. Drempels aanleggen is geen op tie, want dan wordt alleen de snelheid verlaagd. Het college besloot deze week alvast het éénrichtingsverkeer in de Nieuwstraat om te draai en „Dat is nu", aldus J. Hoog- strate, hoofd van de afdeling nieuwe werken en verkeer bij de gemeente Middelburg, „de kortste route naar het Damplein en de Molstraat richting Klarenbeek. Als je daar het één richtingsverkeer omdraait eli mineer je al een hele groep auto mobilisten Dan is vervolgens de vraag: wat hou je aan auto's over die via de Dam en de Molstraat naar Klarenbeek rijden?" De gemeente heeft vorig jaar tellingen gehouden op een aan tal punten van de route richting Klarenbeek. Nieuwe tellingen, in de tweede helft van deze maand, moeten uitwijzen of het sluipverkeer inderdaad is afge nomen. Die rapportage is begin februari bekend. Dan kan ook de conclusie getrokken worden of het omdraaien van het één richtingsverkeer effect heeft ge had. De resultaten van de tellingen worden bekend gemaakt tijdens een informatie-avond op dins dag 18 februari in de Burgerzaal van het Stadhuis. Bewoners en belanghebbenden kunnen dan vanaf 19.30 uur reageren op de problematiek, de tellingen en op het principebesluit van het col lege om verkeersmaatregelen te nemen in de oostelijke binnen stad. „Als uit de tellingen blijkt dat het probleem blijft", aldus Hoogstrate. „dan moeten we naar een oplossing zoeken. We zullen ook contact zoeken met de middenstand in het gebied of misschien heeft de middenstand zelf een oplossing." Huisartsen De plannen van de gemeente om maatregelen te nemen in de oos telijke binnenstad ontmoetten vorig jaar veel kritiek. De mid denstanders vrezen dat klanten de wijk links laten liggen. Ook het CDA in de gemeenteraad uitte kritiek. De partij stelde schriftelijke vragen. Tot slot liet een groep huisartsen weten be zorgd te zijn over de mogelijke afsluiting van de Molstraat en de Koepoortstraat. De artsen zeiden bang te zijn dat zij bij spoedeisende gevallen niet snel genoeg bij hun patiënten kun nen zijn. Zeven oud-commandanten van de Generaal-majoor Berghuijskazerne in Middelburg kwamen gisteren bij elkaar om voor het laatst hun oude werkplek te bezoeken. foto Ruben Oreel stellingen waren sterk betrokken bij het wel en wee van het Opleidingscentrum van de Militaire Administratie", zegt Steffers. „Dat bleek telkens weer uit de ontvangsten in de kazerne bij de overdracht van het com mando. De commandant ontving daarbij het volledige Zeeuwse volkslied." En wan neer iemand van de opleidinghet in de buurt verbruid had, werd namens de kazerne een bloemetje aan de gedupeerde buurtbewo ner overl]^ndigd De drie kinderen van dat Vlissingse gezin zaten aan de ontbijttafel toen de achtjari ge dochter de voorpagina van de PZC onder ogen kreeg. Hardop las ze voor: 'Wat doen we met de boten?' Doelend op het artikel over de PSD. Voor de middelste van vier was dat vrij logisch: „Varen I natuurlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9