Nïoord-Korea dreigt met oorlog De Nokia 3410 v.a. slechts 149,- Frans leger mogelijk toch naar Irak Zes arrestaties in Londen na vondst gif Bush steekt miljarden in economie VS Pyongyang wil van geen internationale sancties weten Leger België lelpt politie Een goed voornemen van 6iü Kwast bedreigt kattensoort Tegenslag Chinese ambtenaar Indonesië bouwt kerncentrale Ratten vluchten naar paleis Schroder laakt geroddel pers Tamil Tijgers zetten nog steeds kindsoldaten in Vreselijk bestaan voor vluchtelingen in Gaza Sharon leende 1,5 miljoen woensdag 8 januari 2003 glCAC.0 - President Bush wil komende tien jaar 670 mil- rd dollar uittrekken, om het „stel van de Amerikaanse onomie een verdere impuls te ven, bestedingen van consu- enten en bedrijven te stimule- n en de oplopende werkloos- ,id te bestrijden. isteravond presenteerde hij in ïicago zijn langverwachte economische stimuleringsplan. De komende zestien maanden komt al 98 miljard dollar vrij door eerder aangekondigde be lastingverlagingen van 2004 en 2006 naar voren te halen. De 92 miljoen belastingbetalers kun nen dit jaar individueel rekenen op een voordeel van bijna 1100 dollar, aldus Bush. Alle Amerikanen zullen profite ren, maar gezinnen, ouderen en het midden- en kleinbedrijf kunnen op de meeste steun re kenen in het belastingplan De werkloosheid, die de afgelo pen maanden is opgelopen tot het hoogste niveau in acht jaar, zal onder meer worden bestre den door 3,6 miljard dollar te pompen in herscholingspro gramma s en andere ondersteu ning. Het Witte Huis verwacht dat alle maatregelen de komen de drie jaar 2,1 miljoen banen opleveren. Een belangrijk onderdeel van het stimuleringspakket is de af schaffing van de dividendbelas ting Dit is een grote meevaller voor de 34 miljoen Amerikanen die aandelen bezitten en de waarde daarvan de afgelopen jaren sterk zagen dalen. Economen maken zich grote zorgen over de kosten van de plannen op de lange termijn, aangezien het begrotingstekort van de overheid nu al aan het oplopen is na jaren van begro tingsdiscipline onder president Bill Clinton. ANP/RTR/AFP pagina 6: Euronext en Wall Street nonze redactie buitenland E0UL - Noord-Korea heeft de iternationale gemeenschap i gewaarschuwd dat ncties tegen het land zullen den tot een 'genadeloze' oor- .De boodschap werd de we ll ingestuurd door het staats- eisbureau KCNA. •rmoedelijk is de boodschap i reactie op de dreiging met ancties die het Internationale ioomagentschap van de Ver- de Naties (IAEA) maandag in bedekte termen en gisteren ïpliciet uitte. Het benadrukte ai het land maar enkele weken eeft om zijn nucleaire pro- a te staken en de VN-in- ecteurs, die eerder het land rerden uitgezet, weer toe te la in. ocht Pyongyang in gebreke lijven, dan zal de kwestie wor- lün voorgelegd aan de Veilig- leidsraad, verklaarde de direc- van het agentschap lohamed El Baradei. Het rap- orteren van een schending van internationale verplichtin- «n aan de Veiligheidsraad is sen eerste stap in de richting van iet opleggen van sancties, tyongyang haalde gisteren fel ut naar de Amerikaanse rege ring in Washington en beschul digde die van het voeren van een leleid van 'totale economische ancties gericht op het isoleren n onderdrukken' van Noord- Korea „Sancties betekenen örlog en de oorlog kent geen enade", meldde KCNA. Vashington werd tevens bekri tiseerd vanwege het afschilde- sn van Noord-Korea als een in ternationale bedreiging, wat KCNA volledig onte- IBUSSEL - Het Belgische leger [aatde politie helpen. Het gaat vooral om logistieke steun, zo als het'uitlenen' van voertuigen tnhelikopters, maar ook om het overnemen van bewakingsta kenbij ambassades en militaire bases. |)e ministers van Defensie en iinnenlandse Zaken zijn het daar gisteren over eens gewor den. De militairen zullen geen Khte politietaken overnemen, ïïj zullen ook onder bevel staan si onder de verantwoordelijk- beid vallen van de politie, zei de voordvoerder van minister Du- [uesne van Binnenlandse Za ken ANP/Belga recht is. Bovendien staan de Verenigde Staten 'bovenaan de lijst wanneer het de productie en verkoop van massavernieti gingswapens betreft', aldus het bericht. Noord-Korea heeft het recht raketten te maken om zich te beschermen tegen de con stante militaire dreiging die de VS vormen. Om het huidige con flict op te lossen riep Noord-Ko rea de VS met klem op tot het voeren van een dialoog Gisteren gaven in Pyongyang ongeveer 100.000 mensen acte de présence bij een door de rege ring georganiseerde demonstra tie tegen de Verenigde Staten Het zoeken naar een diploma tieke oplossing voor het conflict ging gisteren onverdroten door. De Zuid-Koreaanse veilig heidsadviseur Yim Sung-joon is afgereisd naar de VS voor over leg met zijn Amerikaanse ambt genoot Condoleezza Rice en vertegenwoordigers van de Ja panse regering. Verwacht wordt dat de uitkomst van het overleg zal zijn dat de VS Noord-Korea verbeterde relaties en economi sche hulp in het vooruitzicht zullen stellen als het land bereid is zijn kern wapenprogramma stil te leggen. AP/RTR door Henk Glimmerveen ger dat een oorlog met Irak kan worden voorkomen. In een PARIJS - De Franse president nieuwjaarstoespraak tot de top Jacques Chirac gelooft niet lan- van landmacht, marine en Advertentie Inclusief 10,- gratis beltegoed. luchtmacht zinspeelde hij giste ren op het sturen van Franse troepen naar Irak. Zijn uitlatingen kwamen als een verrassing, kennelijk ook voor minister van Defensie Michèle Alliot-Mane. De bewindsvrouw had kort daarvoor in een inter view met het radiostation RTL nog verklaard dat het Franse le ger geen speciale voorbereidin gen treft voor een eventuele oor log in Irak. Wel liet ze weten dat het Franse leger 'klaar staat om zijn ver plichtingen, waar dan ook, na te komen'. Chirac begon zijn toespraak met een eerbetoon aan de Fran se militairen die het afgelopen jaar waren ingezet op de Bal kan, in Afghanistan en in Ivoor kust. En ook dit jaar zullen Franse militairen in deze brandhaarden operationeel zijn, aldus de president die er vervolgens in een adem aan toe voegde: „Helaas kunnen daar dit jaar nieuwe brandhaarden aan worden toegevoegd." De president liet er meteen geen enkele onduidelijkheid over be staan dat hij daarmee Irak be doelde. „We moeten nauwgezet bezien hoe Irak omgaat met re solutie 1441 van de Veiligheids raad", zei hij. De militaire top kreeg op de nieuwjaarsbijeen komst van Chirac te horen 'op alle eventualiteiten voorbereid te zijn'. „Paraatheid is het hart van het beroep van soldaat waar u voor heeft gekozen." Frankrijk heeft zich tot dusver re steeds fel gekeerd tegen een eenzijdige aanval op Irak. Chi rac zei later op de dag in zijn nieuwjaarstoespraak tot de in Parijs geaccrediteerde ambas sadeurs dat dit nog steeds het Franse standpunt is. De verklaring van Chirac heeft tot woedende reacties van de so- Ben heeft een aantal zeer voordelige toestellen voor je. Zoals de Nokia 3410. Vanaf 149,- is-ie van jou. En pak meteen iets nieuws mee: het Ben beltegoedpakket. Dan kan je voordeel oplopen tot nog eens 35% extra gratis beltegoed. De beste wensen van Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar je Ben dealer of www ben.nl. Zolang de voorraad strekt. De nieuwjaarsaanbiedingen van van onze redactie buitenland LONDEN - De politie heeft zon dag op verschillende adressen in Londen zeven personen opge pakt na de vondst van het gif ri- cine. Zes mannen van 'Noord- Afrikaanse origine' zitten nog vast. Een vrouw werd later vrij gelaten. Dat heeft Scotland Yard gisteren pas bekendge maakt. Ricine kan worden ge bruikt in biologische wapens. De politie vond het gif in een woning in Wood Green, in het noorden van Londen, waar zij één van de verdachten 's mor gens vroeg arresteerde. Ricine is vrij gemakkelijk te produceren in kleine hoeveelheden In grot ten in Afghanistan zouden grote voorraden van de stof zijn ge vonden. Volgens wetenschappers is rici ne één van de meest giftige na tuurlijke stoffen, die dodelijk kan zijn als die wordt inge ademd, ingenomen of in het bloed terechtkomt. De Bulgaar se dissident Georgi Markov werd in 1978 in Londen doodge stoken met een paraplu waar van de punt was vergiftigd met ricine. Tijdens de Tweede Wereldoor log hebben de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de moge lijkheid onderzocht een ricine- bom te maken. Zij hebben het biologische wapen getest, maar zouden het nooit hebben ge bruikt. Verwijzend naar de dreiging van internationaal terrorisme, zei premier Blair gisteren over de vondst en de arrestaties dat die laten zien dat het gevaar echt is en aanwezig, met een gigantisch potentieel. ANP/RTR NEW DELHI - De vervaardiging van penselen en kwasten uit kattenhaar brengt in India een complete diersoort in gevaar. Jaarlijks worden er minstens 100.000 mungo's (een soort ci vetkat) voor gedood. Dierenbeschermers zijn gisteren een campagne voor de dieren begonnen. „Stop schilderen met bloed", is de leus van de campagne die zich vooral richt op kinderen en leerkrachten. De mungo is nauwelijks groter dan een rat. DPA PEKING - Wie in China in dienst is van de overheid, kan voortaan worden ontslagen De regeling dat ambtenaren voor het leven zeker zijn van een baan gaat van tafelzo heeft de re gering bekendgemaakt. In plaats daarvan krijgen de ambte naren een individueel contract De nieuwe regeling betekent een ingrijpende wijziging van het Chinese werkgelegenheidsbeleid. Het land telt ongeveer dertig miljoen ambtenaren. Bij verscheidene fabrieken die in handen zijn van de staat, is het nieuwe systeem al van kracht Ze hebben in verband met markthervormingen al enkele honderdduizenden mensen ontslagen. ANP JAKARTA - De eerste kerncentrale van Indonesië moet in 2015 in werking treden Dat heeft minister van Onderzoek en Technologie Hatta Rajasa gisteren gezegd, meldde het staats- persbureau Antara. De bouw begint in 2010 op het schiereiland Muria op Java. In 1997 zag Indonesië nog af van de bouw van twaalf kerncen trales wegens de toenmalige onrust die een jaar later zou lei den tot de val van president Soeharto. Ook waren er zorgen over de veiligheid. Aardbevingen komen op Java geregeld voor en er zijn ook veel actieve vulkanen. AP SANDRINGHAM - De Britse koningin Elizabeth ondervindt nu zelf de gevolgen van de wateroverlast in haar land. Ratten bevolken volgens de Britse krant The Sun haar buitenverblijf Sandringham. waar het koninklijk paar de kerstvakantie doorbrengt. De ratten zijn de door water verzadigde greppels en dijken ontvlucht en hebben hun heil gezocht in de koninklijke graanvoorraad. „Het is een soort McDonald's voor ratten. Die stromen binnen, omdat er overal voedsel voor ze ligt", ver klaart een medewerker van het landgoed in Norfolk in The Sun van gisteren. ANP BERLIJN - De Duitse bondskanselier Gerhard Schroder heeft schoon genoeg van het geroddel in de pers over zijn pri- vé-leven. Gisteren heeft hij de media in zijn land ervoor ge waarschuwd dat iedereen die iets overneemt uit een artikel over zijn huwelijk in het Britse blad Mail on Sunday voor het gerecht gedaagd zal worden. De Mail on Sunday had zonder duidelijk bewijs geschreven dat het huwelijk van de bondskanselier op losse schroeven staat. Dat bericht was maandag al overgenomen door de krant Bild en enkele regionale dagbladen Vorige maand al kregen twee regionale Duitse kranten bericht van Schröders advocaat nadat zij hadden geschreven dat het huwelijk van de bondskanselier er niet zo best zou voorstaan. AP Zuid-Koreaanse soldaten patrouilleren nabij de gedemilitariseerde zone rond het grensdorp Panmunjom, ten noorden van de Seoul. Panmunjom staat sinds jaar en dag sym bool voor de dreigende oorlog op het Koreaanse schiereiland. foto Yun Jai-hyoung/AP cialistische oppositie geleid. De fractieleider van de Parti Socia- liste in de Assemblée, Jean- Marc Ayrault, eist een spoedde bat. Hij beschuldigt de presi dent ervan zich 'neer te leggen bij deze absurde oorlog en de nationale en internationale pu blieke opinie voor te bereiden op een Franse militaire deelna me'. Ayrault is ervan overtuigd dat een oorlog met Irak de 'coalitie tegen het terrorisme' uiteen zal doen spatten. De president kan en mag volgens de socialist een dergelijk 'zwaarwegend besluit' nooit in zijn eentje nemen. Een afweging daarover dient naar zijn mening in het parlement plaats te vinden. De inzet van de socialisten bij dat debat zal ove rigens zijn dat Frankrijk in de Veiligheidsraad van zijn veto recht gebruik moet maken om een oorlog met Irak te voorko men. GPD COLOMBO - Ondanks eerdere beloften en vredesbesprekingen blijven de Tamil Tijgers op Sri Lanka kindsoldaten inzetten. Dat hebben hulpverleners en waarnemers gisteren meege deeld. De bronnen zeggen dagelijks klachten te krijgen van ouders die hun kinderen gedwongen aan het rebellenleger moesten afstaan. Sinds maart zijn zes honderd klachten over meege nomen kinderen binnen geko men. De rebellen hebben in december met vertegenwoordigers van het VN-fonds Unicef afgesproken het inzetten van kinderen tegen te gaan. Een Unicef-woord- voerder zei toen blij te zijn dat het onderwerp bespreekbaar was, omdat het een jaar eerder nog een taboe was. RTR Gretta Duisenberg, voorzitter van de actiegroep 'Stop de be zetting', brengt deze week een bezoek aan Israel en de bezette Palestijnse gebieden. Vandaag deel drie van haar dagboek. door Gretta Duisenberg Vandaag beleefde ik een zeer emotionele dag. Voor het eerst van mijn leven bezocht ik een vluchtelin genkamp in de Bezette Ge bieden. Kamp Burje in de Gazastrook. Eigenlijk geen vluchtelingenkamp, maar een complete vluchtelingen- stad, waarin zeventiendui zend Palestijnen opeenge pakt wonen De omstandigheden waaron der veel van deze mensen moeten leven, zijn mensonte rend Veel huisjes zijn in slechte staat. De kinderen zijn ondervoed. En de meeste mensen moeten op blote voe ten lopen, omdat er geen geld is voor schoenen. Het kamp grenst aan Israëlisch grond gebied. Dat betekent dat er veel ge schoten ivordt door Israëli sche soldaten, waardoor wo ningen compleet worden weggevaagd. Een deel wordt niet meer herbouwd, omdat de beschietingen maar door blijven gaan. Het enige alter natief is dan een kale tent. Ik had enkele gesprekken met mensen die telkens weer het slachtoffer zijn van de Is raëlische staatsterreur. De emoties liepen hoog op. Diep getroffen was ik door het gesprek met een Pales tijn, die mij verhaalde over de vernederingen die hij re gelmatig, in aanwezigheid van zijn kinderen, moet on dergaan bij het passeren van een Israëlisch checkpoint; met een geweer op zich ge richt moet hij daar knielen, zijn shirt over zijn hoofd trekken en de armen in de nek vouwen. Vooral dat zijn kinderen het zagen, vond hij onacceptabel. Een schot op afstand, niet op ons gericht, maakte een te plotseling eind aan dit ge sprek. We hebben ook een bezoek ge bracht aan Jeel Al-Amal, een weeshuis voor jongens, tus sen Jeruzalem en Jericho. Een zeer inspirerende me vrouw Alice Sahhar leidt het opvanghuis al dertig jaar. Ze geeft er onderdak en onder wijs aan jongens van verschillende religies. Chris tenen, moslims, grieks-or- thodoxen, joden, kortom, bij na alle wereldreligies leven hier vreedzaam naast elkaar. Een hartverwarmend voor beeld van hoe het ook kan. Straks ga ik, vooreen uitzen ding van Nova, naar een stu dio hier in Jeruzalem. Er is in Nederland nogal wat com motie uitgebroken over mijn bezoek. Morgen hierover meer." door Ad Bloemendaal gereerde, zou er geen sprake zijn van omkoping. Het bedrag is vorige maand met rente terug betaald. Het nieuws over de le ning is het jongste in een reeks onthullingen en quasi-onthul- lingen in de media over corrupte praktijken van Likoed-politici. De politie denkt genoeg bewijs te hebben voor de vervolging van tenminste zes partijleden wegens corruptie. GPD TEL AVIV - De Israëlische pre mier Ariel Sharon heeft een jaar geleden 1,5 miljoen dollar ge leend van een bevriende Zuid- Afrikaanse miljonair. Een van zijn naaste medewer kers bevestigde dat gisteren naar aanleiding van een onthul ling in het dagblad Ha'aretz. Maar anders dan de krant sug-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5