Gerrit Zalm kan het niet alleen Nederland is te laconiek na signaal van Turkse generaal PZC PZC Pieter Baancentrun is observatiepost en huis van bewaring Nederlandse piloten in Kirgizië oogsten lof van Amerikanen Collega-lijsttrekkers doen schamper over inhuren VVD-coryfeeën 8 januari 1953 woensdag 8 januari 2003 VVD-leider-m-nood Ger rit Zalm heeft de 'ouwe rotten' Hans Wiegel en Frits Bolkestein van stal gehaald ter ondersteu ning van zijn verkiezings campagne. Andere lijst trekkers doen het op eigen kracht. „Maar misschien komt Ruud Lubbers nog voorbij." Door Ap van den Berg en Frouke Houtman In zijn eentje lijkt Zalm niet in staat de VVD vlot te trekken van de schamele 23 Kamerze tels. In de laatste opiniepeilin gen heeft de VVD-voorman nog maar één zeteltje teruggewon nen. En met Wiegel en Bolke stein aan zijn zijde zullen de kansen waarschijnlijk niet snel keren. De beide kanonnen waren vorig jaar immers ook niet bij machte om de turbulent verlopen ver kiezingscampagne rond de ble ke Hans Dijkstal te redden van een gedenkwaardig debacle: veertien Kamerzetels verlies. Alleen de PvdA deed het nog slechter. Mede dankzij enkele discutabele televisieoptredens van oud-premier Wim Kok, kort voor 15 mei. Maar Kok zullen we de komen de weken niet zien optreden voor zijn partij. Lijsttrekker Wouter Bos: „Ik laat kiezers lie ver in contact komen met politi ci op wie ze kunnen stemmen. Onze coryfeeën heten Klaas de Vries, Jeltje van Nieuwenhoven en Khadija Arib." Terugvallen op mensen als Wiegel en Bolke stein beschouwt hij als een zwaktebod. „Wij richten ons liever op de toekomst. Ik begrijp de keuze van Zalm niet. Hij be ticht mij ervan dat ik niet finan cieel degelijk zou zijn, terwijl hij Wiegel naar voren schuift. Nota bene de man die in de jaren dat hij aan een kabinet deelnam me deverantwoordelijk was voor een immens groot schatkistte kort." De geplande optredens van Gerrit Zalm kijkt bijna bewonderend op naar Frits Bolkestein, afgelopen zondag tijdens de start van de WD-verkiezingscampagne in Rotterdam. Naast hem Hans Wiegel. foto Robert Vos/ANP Wiegel en Bolkestein kunnen worden gezien als het toonbeeld van eenheid binnen de WD. Maar evengoed kunnen kiezers ze uitleggen als een teken van zwakte. Van Zalm. En die heeft de schijn van onbetrouwbaar heid (bij de val van het kabinet) en zenuwachtigheid (bij media- optredens) al tegen zich. Zo on geveer kijkt ook CDA-fractie- voorzitter Maxime Verhagen er tegenaan. „Wij voeren liever campagne met de mensen die straks Kamerlid of bewindsper soon zijn. Wij hebben Jan Peter Balkenende en nog 74 kandi daat-Kamerleden, van wie ik er één ben. Allemaal mensen die je ook na de verkiezingen nog voor dit land kunt inzetten. Wat de WD doet, moet ze zelf maar we ten." Verhagen sluit niet uit dat een oud-CDA-gediende als Ruud Lubbers de komende weken wat vaker dan normaal in de schijn werpers zal staan. „Maar we zetten hem niet bewust voor de campagne in." Dat voormalig CDA-premier Dries van Agt zich het afgelopen weekeinde kritisch over Balkenende uit liet, deert Verhagen niet. Van Agt noemde het debat over waarden en normen van de CDA-lijsttrekker 'eindeloos ge bazel'. Verhagen: „We hebben in dit land vrijheid van menings uiting. Iedereen mag iets zeg gen, dus ook Dries van Agt." Prominent D66'er Jan Terlouw houdt zich vooralsnog op de achtergrond. „Ik ben nog niet gebeld door Thom de Graaf (lijsttrekker van D66, red). Maar als de media mij vragen ergens aan mee te doen, zal ik wel even overleg met hem ple gen." Liever ziet Terlouw dat de kandidaat-Kamerleden na drukkelijker op de voorgrond treden. „Ik vind mijn eigen rol minder belangrijk." Terlouw vindt het best dat Zalm zo grif gebruik maakt van de WD-partijbonzen. „Het lijkt me niet onoorbaar als zij de filo sofie van de WD uitdragen. Ik vraag me wel af of het verstan dig is, Zalm is een linksere libe raal dan Bolkestein en Wiegel en dan kan het gebeuren dat ze an dere standpunten verkondigen dan Zalm zelf." Volgens Ter louw speelt dit probleem bij zijn eigen partij niet. „Thom de Graaf en ik zijn het in hoofdlij nen met elkaar eens." ChristenUnie De ChristenUnie beleeft met haar nieuwe leider André Rou- voet ook zware tijden in de opi niepeilingen. De CU verloor in mei één van de vijf zetels en moet straks misschien opnieuw een zetel inleveren. Rouvoet krijgt - ook dat speelt een rol - maar mondjesmaat aandacht in de media en reist zich derhalve suf om zo veel mogelijk kiezers te spreken en te overtuigen. Rouvoet doet het hoofdzakelijk op eigen kracht. 'Mister-RPF' Meindert Leerling, lijstduwer op de kandidatenlijst, canvast niet mee. Evenmin houdt hij spreekbeurten. Dat doet wel oud-Kamerlid Eimert van Mid delkoop. Maar die heeft de poli tiek nog niet definitief verlaten. Hij wordt vrijwel zeker volgend jaar senator voor de Christen- Unie. GPD door Mick Salet Wat is het Pieter Baan- centrum waar Volkert van der G. nu onderzocht wordt? Het Pieter Baancen- trum (PBC) is de psychiatri sche observatiekliniek van justitie. Hier worden ver dachten van ernstige misda den psychisch onderzocht. Zijn ze geestelijk gezond? Wisten ze wat ze deden? Be staat de kans dat ze het nóg eens doen? Het Pieter Baancentrum staat in Utrecht. Het is een Huis van Bewaring. Mensen die er worden onderzocht slapen in een cel. Met een bed, een toilet en een wasta fel. De regels zijn er net zo streng en strak als in een ander Huis van Bewaring, 's Avonds gaat de deur van de cel dicht en overdag kan er gewerkt en gesport worden. Eens in de week mag er bezoek komen. Maximaal een uur. Het be zoek mag boeken, kleren en cd's meenemen, maar geen scheermesjes, sigaretten en videobanden. Op het officië le lijstje met artikelen die be zoekers niét mee mogen ne men, staan voor de zekerheid ook: sleutels, touw en ge reedschap, Het Pieter Baancentrum be staat uit vier afdelingen, waar maximaal acht 'obser- vandi' zitten. Ze hebben een eigen cel, maar delen door gaans douches, een huiska mer én een ruimte met ping- pongtafel en biljart. De meeste verdachten zitten niet al te lang in het centrum. De gedragskundige onder zoeken worden gewoonlij k in een periode van zeven weken afgerond. Wat wordt er allemaal onder zocht? De verdachten in het PBC worden vanaf binnen komst grondig geobserveerd door maatschappelijk wer kers, groepsleiders, psycho logen en psychiaters. De maatschappelijk we» brengt sociale achtergn! den in kaart. Over oud opvoeding en opleiding de verdachte. Voor die matie worden er ook d sprekken gevoerd met fa| lieleden en vrienden, De groepsleider kijkt voot naar het gedrag in de groe De psycholoog voert eenaa tal gesprekken - als het k óók over het delict - end( allerlei psychologische te?, De psychiater gaat watvt der en graaft wat dieper: is sprake van een psychiaï sche stoornis of een zieki Zo moet er uiteindelijke behoorlijk beeld van de ve dachte op papier kunnenfe men. Over psyche en p< soonlijkheid, over gevoeli gedrag. De staf gaat na een weeki zeven om tafel zitten en tra de conclusies die van belai zijn voor een goede recht gang. Heeft de verdachtels van een psychiatrische zié te of stoornis? Was de ve dachte op het moment het misdrijf toerekening vatbaar? Is er een gevaarc de verdachte het nóg ee doet? Het Pieter Baancentru spreekt zich niet uit overd schuldvraag of over eventuele straf. Zo gauwi staf alles op papier het staan, krijgt de verdachtedi te horen Daarna is het: i» pakken, wegwezen en wad ten op de rechtszaak. Veroordeelden Behalve met deze onderzot ken, die Volkert van der G.i komende weken geïsolea van andere gedetineerde moet ondergaan, houdeni psychologen en psychiate van het Pieter Baance trum zich ook nog bezigm het onderzoeken van ve oordeelden uit TBS-klinie ken. Dit om advies te km nen geven over hun behanie ling of verlenging van h TBS. GPD door Bouke Bergsma De omstandigheden zijn er zoals menig Nederlands wintersporter ze de afgelopen weken node heeft gemist in de Alpen: een dik pak sneeuw, overdag rond het vriespunt, hel der zicht en een heerlijk zonne tje. Maar geskied wordt er niet, want dit is Kirgizië, in Centraal- Azië, meer dan vijfduizend kilo meter van Nederland en dicht bij Afghanistan. Hier zitten sinds eind september ruim 170 militairen van de Ko ninklijke Luchtmacht om hun steentje bij te dragen aan de strijd tegen het internationaal terrorisme. Die strijd speelt zich onder de noemer Enduring Freedom (Duurzame Vrijheid) voor een groot deel af op de grond in Afghanistan, waar voornamelijk Amerikaanse en Britse militairen nog altijd jacht maken op groepjes Al Qaeda- en Ta 1 i ba n -strij ders Zes Nederlandse F-16's vliegen vanaf de Amerikaanse basis Ganci op het Kirgizische vlieg veld Manas in anderhalf uur naar Afghanistan om daar rond te cirkelen in afwachting van een Amerikaans verzoek om hulp. Die aanvragen voor zoge heten luchtsteun waren er veel vuldig de afgelopen drie maan den. Een paar weken geleden nog schoten twee Nederlandse F-16's in de nacht twee Ameri kaanse Black Hawk-helikop- ters te hulp die tijdens een ge wondentransport vanaf de grond werden beschoten. ,,Toen we an'iveerden was er nog vijandelijk vuur, maar dat hield met. onze komst onmiddel lijk op. We hebben ze vervolgens nog drie kwartier begeleid naar hun thuisbasis", aldus de kapi tein-vlieger die volgens gebruik bij de luchtmacht anoniem wil blijven. De Amerikaanse commandant van de GanciTbasis, waar het Nederlands-Deens-Noors deta chement onder valt, is uiterma te lovend over het werk van de Nederlanders. „Het is simpel weg een feit dat door onze men sen op de grond wordt beves tigd: door de luchtsteun schrikken Al Qaeda en Taliban terug voor agressie", aldus bri gade-generaal J Kennish. Nog niet een keer hebben de F-16's hun wapens of bommen hoeven gebruiken. Ruim tweehonderd vluchten van gemiddeld een uur of zeven hebben de Nederlandse vliegers sinds begin oktober gemaakt in de zes Nederlandse F-16's. De militairen van vliegbasis Volkel worden dezer dagen afgelost door hun collega's van de basis in Leeuwarden. De Nederland se bijdrage staat voorlopig ge pland tot 1 april, maar wordt mogelijk verlengd, zo bleek af gelopen vrijdag. De datum van 1 april is 'nog niet definitief, daarover moet nog een politiek besluit worden ge nomen', zei scheidend detache mentscommandant luitenant kolonel R. Reefman.Bronnen bij de luchtmacht bevestigen dat een besluit over verlenging mo gelijk in februari volgt. Eerder werd al bekend dat het 315- squadron van de vliegbasis Twenthe in de planning voor 2003 rekenening houdt met een uitzending naar Kirgizië ko mend voorjaar. Wereldklasse De Amerikaanse commandant Kennish laat merken de Neder landers graag langer te houden. „De Nederlanders zijn wereld klasse. Wij willen graag door gaan, maar we begrijpen dat de bijdrage voor Nederland aan zienlijk is." Kennish complimenteert Reef man, die hij consequent bij zijn bijnaam Curly (krullenbol) aan spreekt, uitgebreid voor zijn werk de afgelopen drie maan den. „Ik ga hem missen, hij was een fantastisch detachements commandant en heeft overdui delijk een superieure job ver richt, waarvoor ik diep respect heb", aldus Kennish. De Amerikaanse generaal denkt niet dat zijn werk veran dert als president Bush besluit Irak aan te vallen. „Een besluit over Irak is voor ons irrelevant. Nee, laat ik me zorgvuldiger uitdrukken- we zullen het nauwgezet in de ga ten houden, maar wij zullen er geen bemoeienis mee hebben want wij hebben onze taak End uring Freedom in Afghanistan te ondersteunen." De Nederlandse plaatsvervan gend bevelhebber van de lucht macht, generaal-majoor Sta rink, sluit zich daar fluks bij aan: „Dat geldt zeker voor Ne derland. We zijn hier slechts voor een missie en dat is End uring Freedom." ANP Het vijfde bataljon van het nieuwe, door de Amerikanen getrainde Afghaanse leger werd gisteren operationeel. Maar de Nederlandse mili tairen van de vredesmacht zullen het bij problemen toch grotendeels zelf moeten opknappen. foto AP Vanaf half februari is Nederland sa men met Duitsland verantwoordelijk voor de internationale troepenmacht in Afghanistan (ISAF). De Turkse ge neraal die tot dan het bevel voert, waarschuwt nu voor ernstig geweld tegen de westerse eenheden als gevolg van de naderende oorlog tegen Irak. Is Nederland politiek en militair wel op gewassen tegen zo'n situatie? door James McGonigal Nederland komt militair in actie in Af ghanistan, in het kader van een inter nationale vredesoperatie. Stel dat het 'vre- de'-karakter wordt vervangen door een ordinaire schietoorlog, wat dan? „Mocht om wat voor reden dan ook de situatie in Afgha nistan verslechteren, dan zijn internatio naal goede afspraken gemaakt om de Ne derlands-Duitse eenheden uit het gebied te halen." Dat zegt het ministerie van Defensie in Den Haag in reactie op een waarschuwing van de Turkse generaal Zorlu, die nu in Afghanis tan zit.. Hij denkt dat een oorlog van de VS tegen Irak wel eens tot anti-westerse reac ties kan leiden in het islamitische Afghanis tan. In plaats van alert te reageren op deze tijdi ge informatie van een internationale mili tair met ervaring-ter-plekke, reageert het Nederlandse defensie-apparaat met een soort 'poeh-poeh': het zal wel meevallen, en zo niet, dan zijn we snel weg. Nou, dat is een prima uitgangspunt voor de ongeveer 400 Nederlandse militairen (in fanteristen van de luchtmobiele brigade, commando's en anderen) die straks hun moeilijke vak in Afghanistan moeten uitoe fenen. De hogere legerleiding gaat uit van prettig werkbare omstandigheden en an ders is het inpakken en wegwezen. Als Ajax of Feyenoord met een dergelijk plan - ook nog tevoren aan de tegenstander uitgelegd - een internationale voetbalmat zouden be treden, is de uitkomst voorspelbaar. Nederland doet al jaren graag mee aan in ternationale vredes- en veiligheidsopera ties. Vaak met succes, als het gaat om lucht macht, genie, geneeskundige troepen of mijnen opruimen. De nog steeds openlig gende wond van Srebrenica leert dat daad werkelijke gevechtsoperaties niet zo vlot verlopen. De Nederlandse volksaard leent zich minder dan de Britse of Franse voor bloedige vijandelijkheden. En de nationale politiek al helemaal niet: officieren te velde moeten voor elke ontgrendeling van een ge weer eerst overleggen met 'Den Haag'. Militaire eenheden uit Engeland of Frank rijk hadden in het voormalig Joegoslavië veel minder last van provocaties dan de Ne derlandse, omdat de tegenstander wist dat er meteen werd teruggeschoten, en niet zo zuinig ook. Een Britse kolonel introduceer de destijds zijn eenheid aan de tegenstander met een kleine demonstratie aan de lokale krijgsheer. „Ziet u dat uitgebrande huis op die heuvel daar?" „Ja, dat we hebben we vorige maand zelf in de fik gestoken." Volgt een klein An gelsaksisch handgebaar, een kanon gaat vlak achter de krijgsheer af, wég ruïne op een kilometer afstand. „Prettig kennis ge maakt te hebben, goodbye." Netto resul taat: zes maanden rust aan dit deel van de scheidslijn. Dat is toch een andere instelling dan een af spraak maken voor een overleg, kopje koffie drinken, glas heffen, met Den Haag bellen, nog maar eens overleggen of er geen andere weg is dan geweld. De Nederlandse samen leving is meestal tevreden met een overheid die liever praat dan geweld gebruikt, maar in de boze buitenwereld ligt het anders. Soms is meteen erop slaan de enige moge lijkheid om erger te voorkomen. Frankrijk heeft met de dagelijkse praktijk van het Vreemdelingenlegioen al jaren die ervaring. De Britten met het Noord-Ierse conflict ook. Provocaties Ondergetekende heeft twee jaar geleden met eigen ogen gezien hoe Britse militairen opereren in South Armagh, op de grens met de Ierse republiek. 'Kill or be killed', zei een onderofficier na controle van mijn pas poort, voordat hij het struikgewas weer in dook met zijn zwaar bewapende patrouille (automatische geweren in de aanslag en ontgrendeld, maar vinger gestrekt langs de trekker). Over de weg lopen deden zij niet, dat moest de journalist zelf weten. Ook Turkse militairen, die de Koerdische minderheid in eigen land desnoods grof in bedwang houden en al ruim een decennium de grens met Irak bewaken of daar voortdu rend een oorlog woedt, kennen het pijnlijke klappen van de echte militaire zweep. Het is voor het lot van de 400 Nederlandse jongens en meisjes in Afghanistan de ko mende weken te hopen dat 'Den Haag' wél wenst te luisteren naar landen die weten wat oorlogsgeweld is en al vaak de dramati sche gevolgen van politiek correcte slap heid hebben ei-varen. Dat is geen pleidooi voor ongelimiteerd ge weld. Maar wel voor een verstandig gebruik van militairen, als dit landze dan toch perse wil inzetten. GPD RELLETJES - Er is een sa menscholingsverbod afgekon digd voor de 27 dorpen, ge huchten en buurtschappen in de gemeente Achtkarspelen. Dit vanwege de relletjes rond een aantal arbeiders die tij dens de stakingen zijn overge stapt van de condensfabriek in Leeuwarden naar de coöpera tieve melkfabriek in Gronin gen. Als het fabrieksbusje hen 's avonds terugbrengt, wach ten honderden mensen hen op, die het de arbeiders lastig ma ken omdat zij gezien worden als onderkruipers. KANKER - Het aantal sterf gevallen als gevolg van tuber culose is in 1952 verder ge daald, tot nog geen 10 f 10.000 inwoners. Daarentegen zijn er vera rustende aanwijzingen verschillende vormen kanker vaker voorkomen. NAT JAAR - Vlissingen h< een extreem nat jaar achter rug, met 970 mm tegen no maal ruim 700 mm. Overl hele land viel meer regen c normaal. Met name de n herfst speelde de landboi parten. IJSVLAKTE - De Gouw tussen Monnikendam enJfc ken is, voor zover het oogi een ijsvlakte. Men kan eri zeilen. Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (ad|unct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4 380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 453Ö AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail redtem@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax, (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel, (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanlco', zondag, van 16.00 tol 18.00 uur Tel (0118)484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voc het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten word# uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantoorure' worden opgevraagd Voor gewone advertenties Teï (0118) 484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uilgeveni Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern De o» B aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vcf-■ (abonnemenien)admini&uatie en om u Ie (laten) miormeren over voor u relevamo diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig gese'ecWg| derden. Als u op deze Inlormaiie geen prijs stelt dan kunt u dit schrlftelllk melden bi|. PZC. alv'1, Postbus 3229,4600 MB Breda Behoort tot UJGQGHGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4