Sanering laatste viskotter PZC Bruggenbouwer aan de zijlijn Burgerlijke facade verbergt problemen REQUIEM 1953 M Terneuzenaar stopt lezers schrijven kunst cultuur Grootkoor Zeeland zingt met Perlina Ensemble Lezing over plaats van watersnood in literatuur Veer Veer II Gretta Gretta II Verloedering II Ziekenhuizen woensdag 8 januari 2003 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De laatste kot ter onder de afkorting NZ van Neuzen oftewel Terneuzen is door eigenaar Werner de Rooy aangemeld voor sanering. „Met pijn in het hart", zegt hij, „maar er valt geen droog brood meer te verdienen." Uit Zeeland is ook deBreskens57 voor sanering in geschreven. Tot voor vijf jaar geleden kon De Rooy (42) nog een aardige boter ham verdienen met de visserij op garnalen en vis op de Wester- schelde. Sindsdien is het berg afwaarts gegaan, door de ver dieping van de Westerschelde, stelt hij. „Al dat zand dat wordt gebaggerd en weer wordt terug gestort, zorgt voor zoveel ver troebeling dat er nauwelijks nog iets te vangen valt. Te weinig in elk geval om van te leven." De Rooy gooit met spijt de handdoek in de ring. „Ik ben al de vijfde generatie De Rooy die op de Westerschelde vist." Vertrouwen Hij heeft via vissersorganisatie Zevibel nog een bezwaarproce dure tegen Rijkswaterstaat lo pen over de schade door de verdieping. Over drie tot vier weken verwacht hij een defini tieve uitspraak. Veel vertrou wen heeft hij er niet in. „Het verlies aan natuur wordt ge compenseerd, wij niet." Met de verhuur van zijn schip aan sportvissers heeft De Rooy nog geprobeerd het hoofd boven wa ter te houden, maar dat loopt ook terug door de verminderde vangsten. Het wordt spannend of de Ter neuzenaar echt voor sanering in aanmerking komt. Een visser moet minstens tachtig procent van zijn visdagen benut hebben. De Rooy haalde dat de afgelo pen jaren niet. Hij kwam niet verder dan de helft. „Het is maar te hopen dat het ministerie met mijn bijzondere situatie reke ning wil houden." Momenteel werkt hij bij de bootslieden- wacht in Terneuzen. De NZ 21 is het laatste eigen vis sersschip van Terneuzen. In de haven liggen nog twee andere vissersschepen, maar die zijn officieel in het Belgische Boek- houte geregistreerd: de Boek- houte (BOU) 1 van Freddy de Rooy, broer van Wemer de Rooy, en de BOU 7 van een vis ser uit Boekhoute. De tweede Zeeuwse kotter die voor sanering is aangemeld, de Breskens 57, is 'te groot gewor den', verklaart reder Henk Fe- nijn. Met een motorvermogen van 3600 pk verbruikt het schip wekelijks 50.000 liter gasolie. Met de huidige visquota en ge stegen olieprijzen is dat niet meer rendabel. Fenijn wil de Breskens 57 ver vangen door een schip van maximaal 2000 pk, zoals de fir ma Meulmeester vorig jaar al heeft gedaan met de Arnemui- den 18, Alle schepen van meer dan 2000 pk moeten van liever lee uit de vaart. Twintig jaar na de bouwdatum moeten ze terug in motorvermogen of worden vervangen. De Breskens 57 is van 1986 en kan dus officieel tot 2006 mee. Bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) zijn uit het hele land in totaal vijftien saneringsaanvra gen ingediend. LNV heeft ech ter 'slechts' negen miljoen euro beschikbaar voor deze sane ringsronde. doorConny van Gremberghe SPUI - „Het is vreemd, een beet je onwennig. Van de ene op de andere dag is alles veranderd. Eerst ben je nadrukkelijk bij al les betrokken, een dag later sta je aan de zijlijn, ben je gedegra deerd tot toeschouwer. Ik heb dit nog nooit in mijn loopbaan meegemaakt en ik zeg nog maals, 't is raar." Jan Frans Mulder (47), oud burgemeester van Axel en sinds 1 januari ambteloos burger, is echter het type mens niet dat nu thuis gaat zitten kniezen. Half januari gaan de drie nieuwe ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen (Sluis. Hulst en Terneuzen) op zoek naar nieuwe raadsvoorzit ters en hij hoopt dat in één van de drie gemeenten die taak voor hem is weggelegd. Nee, hij heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij graag in Zeeuws-Vlaanderen wil blij ven wonen en werken. Dat hij straks solliciteren gaat staat vast. „Ja, en als Zeeuws-Vlaan deren niet lukt, dan kijken we verder", klinkt het stellig. De CDA'er Mulder werd in juli 2000 benoemd tot burgemeester van Axel Hij volgde destijds W. de Graaf op. Toen de CD A-wet houder van Papendrecht sollici teerde naar de burgemeesters functie in Axel zag het er nog niet naar uit dat de gemeente zou worden opgeheven. Dat vernam Mulder pas op de dag dat zijn benoeming afkwam. Had hij eerder geweten dat de herindeling in Zeeuws-Vlaan- deren er aan zat te komen, dan was hij wellicht nooit bezuiden de Westerschelde terechtgeko men. Mulder kwam toch en zag voor hemzelf in het herindelingspro ces een rol als bruggenbouwer weggelegd. Bruggen heeft hij ook gebouwd. Het proces van de drie Kanaalzonegemeenten om Scène uit 'Verflucht' door Theatergroep Zierik. door AI i Pankow ZIERIKZEE - Mensen hebben meestal snel hun oordeel klaar als het gaat om goed en kwaad. Heel anders wordt dat als er naaste vrienden of familieleden bij betrokken zijn. Dan wordt er driftig gezocht naar verkla ringen en excuses. Dat verschil in benade ring is regisseur Jan de Bil steeds duidelij ker geworden tijdens het repetitieproces voor het toneelstuk 'Verflucht' van Hans Kuypers dat zaterdag in première gaat bij Theatergroep Zierik in het MFC in Zierik- zee. De auteur omschrijft dit stuk als 'een licht drama', de regisseur spreekt liever over 'een zwarte komedie'. Het verhaal speelt zich af op twee locaties - Texel en de Ierse Westkust - en in twee verschillende tijdsperioden, de jaren zeventig en de jaren negentig. Karin brengt samen met haar vriendin Paula een bezoek aan de Ierse cottage die zij van haar tante heeft geërfd. Er kleven nogal wat her inneringen aan dit huis. In haar tienertijd bracht Karin hier haar vakanties door. Zij werd toen verliefd op haar oom en de twee kregen een geheime relatie. Kwade tongen zouden dat incest noemen, hoewel er in dit geval geen sprake was van een bloedband. Jan de Bil zegt niet goed te willen praten dat een oudere man een seksuele relatie aangaat met een jong meisje, maar hij wil er ook ze ker niet zonder meer een zwart-wit oordeel over uitspreken. Zijn doel is aan te tonen dat de betreffende man niet per definitie een slechterik hoeft te zijn. „Het is aan het pu bliek een eigen oordeel te vellen", vindt De Bil. Hij heeft wel iets met families die het niet zo gemakkelijk hebben. Gezinnen bij wie het er aan de buitenkant heel normaal uitziet, maar waar binnen het soms overloopt van tragedies en emoties. Met 'Verflucht' laat hij zien dat achter de burgelijke facade van een gewoon ogende familie heel wat problemen en bizarre ontwikkelingen schuil kunnen gaan. Volgens hem wil dit overigens niet MIDDELBURG - Het Groot koor Zeeland geeft in maart in Middelburg een concert met het Pcrlina Ensemble uit de Oekra- ine. Donderdag beginnen de repeti ties voor dit koorproject. Het Grootkoor Zeeland is een pro jectkoor waarvoor zangers van achttien jaar en ouder zich twee keer per jaar kunnen opgeven. binnen een vrij kort tijdbestek naar elkaar te groeien, een nieu we organisatie op poten te zet ten en de belangen van zowel Axel, Sas van Gent als Terneu zen veilig te stellen, verliep in feite wonderwel vlotjes. „Overigens waren het wel een paar tropenjaren. Naast het herindelingsproces moest ik er toch ook voor zorgen dat alles in Axel zelf bleef lopen zoals het lopen moest. Het is dan buiten gewoon vreemd als plotsklaps alles ophoudt en je geen enkele verantwoordelijkheid meer te dragen hebt. Ik moet daar toch aan wennen." Mulder houdt zich voorlopig maar een paar weken thuis be zig. Een beetje opruimen, de paardjes verzorgen, wat lezen. „Ik heb nog een berg ongelezen stukken en boeken liggen. Vak literatuur. Ik heb nu mooi de tijd om me wat bij te lezen. Hoewel, ik heb ook wel eens zin om een gewoon boek te lezen. Over de liefde of zo. Ik moet toch eens naar de bieb gaan. Bestuurlijk houd ik me in de luwte. Ik voel er niets voor om mensen nu voor de voeten te lopen." Gekozen Mulder had graag in Zeeuws- Vlaanderen aan de slag willen gaan als eerste gekozen burge meester, maar dat burgemees- tersreferendum zit er door toedoen van het kabinet-Balke nende niet meer in. Het zij zoDe landelijke verkiezingen komen er aan en Mulder rekent er op dat zijn partij een goede uitslag neerzet. Is dat het geval, dan weet hij teminste dat hij de poli tieke kleur heeft die de meeste kans op een nieuwe aanstelling biedt. Commissaris van de koningin W. van Gelder bespreekt don derdag 9 januari vanaf 19.30 uur met de raad van Terneuzen de profielschets voor de nieuwe burgemeester. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van derSluis MIDDELBURG - Dichter en docent Nieuwe Nederlandse Letterkunde Ad Zuiderent ('s-Gravendeel, 1944) is dins dag 21 januari te gast in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Hij houdt dan een lezing over de watersnood en literatuur. Volgens de in 2001 overleden PZC-literatuurcriticus Hans Warren was het onmogelijk literatuur te maken van de watersnoodramp van 1953. Tot op de dag van vandaag hebben schrijvers en dichters vorm gegeven aan hun per soonlijke verhalen, visies en verbeeldingen van de ramp en de gevolgen ervan. Au teurs als Gerrit Achterberg en Willem Frederik Her mans, Anna Enquist en Wim Hofman, Jan G. Elburg, He- leen Verburg en vele anderen zetten hun gedachten op pa pier. Zuiderent is één van hen. Vanaf zijn vroegste gedich ten, halverwege de jaren zes tig, speelt de watersnood een rol in zijn werk. Zijn meest recente bundel is Jij als geen ander (2000). Zijn bundel Natuurlijk evenwicht (1984) werd bekroond met de Jan Campertprijs. In 1983 stelde Zuiderent de literaire bloem lezing 1 Februari 1953 sa men. Sinds dat jaar is nog zoveel nieuws gepubliceerd dat een totaal nieuwe verzameling nodig was. Die is nu versche nen bij uitgeverij Querido onder de titel Na de waters nood, Schrijvers en dichters en de ramp van 19 5 3In de in- leiding op deze bloemlezing schrijft hij: „Ik heb de wa tersnood meegemaakt. Maar ik heb niet op het dak geze ten, ik heb geen familieleden verloren, ik ben niet gered door een helikopter. Ik heb dus eigenlijk niets meege maakt." Toegangskaarten zijn te koop bij de Drukkerij en bij de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De lezing begint om 20 uur, zeggen dat het hier een loodzwaar stuk be treft, integendeel zelfs. De dialogen zijn lichtvoetig en bevatten veel humor. De re gisseur benadrukt vooral de lichte kant in de ontwikkelingen. Naar het einde toe krijgt het verhaal bovendien ook een thril lerachtige spanning. Jan de Bil voert met 'Verflucht' een gastre- gie bij Theatergroep Zierik. Het betreft zijn examenproject voor de middenkader-regie- opleiding van amateurtheaterschool De Ambitie. De rollen worden vertolkt door: Nelleke Ta- merus, Cora Hoogstrate, Kalijn de Groot, Cees Möhlmann, Margaret van Velthoven, Wim Hillebrand, Rineke van der Wielen en Gabri de Groot. De première van 'Verflucht' is zaterdagavond 11 januari om 20.30 uur in het Multifunctioneel Cen trum in Zierikzee. Verder wordt dit stuk gespeeld op vrijdag 17, zaterdag 18, vrijdag 24 en zaterdag 25 januari, ooksteeds om 20.30 uur. Kaarten kun nen gereserveerd worden via tel. nummer: 0111- 417149, Advertentie Douwe Eisenga ZEEUWS PHILHARMONISCH KOOR HET ZEEUWS ORKEST o.l.v. loan Berkhemer m.m.v. Simone Veder (aio In een reeks van vijf of zes repe tities wordt vervolgens met en kele honderden zangers toege werkt naar een uitvoering, meestal samen met prominente solisten. Het Perlina Ensemble, dat in maart meedoet, speelt Hongaarse en Roemeense zi- geunermuziek, Russische ro mances, maar ook klassieke en populaire werken. Met het Grootkoor Zeeland wordt, be halve werken van Bach en Mo- zart en Russische liederen, ook een medley van liedjes van An nie M.G. Schmidt uitgevoerd. Het Grootkoor Zeeland repe teert donderdag 9 en 23 januari, 6 en 27 februari en 13 maart van 19.15 tot 22 uur in het Middel burgse kerkgebouw De Hoek steen. Het concert is 20 maart in de Nieuwe Kerk in Middelburg do 30 jan 120ul51 premiere /Concert- Grimm* Middelburg (0118) 6S9 6S9 «r 31 ian 20u15 Nieuwe Kerk Zierikzee (0118) 659 659 ia 1 febr 120u15 53 Bartolomenskcrk z«"^ra?J,9?°A33 000 10 2 tobr 15u00 Scheldcthealer TertiMttra (OTB) 1595 555 do 6 febr 120ulS I laurcnskerk R°l «dam (OWM 1 febr 201115 St. Jacobskerk 41 66 62 ia 8 febr 20u15 Grole Kerk Goes (0118) 659 659 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC ven nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react*, beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdi redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen woo niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden, dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ov* weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. znf Het CDA stelt voor: 'Jongeren onder achttien jaar moeten gra tis gebruik kunnen maken van het fiets-voetveer Vlissingen- Breskens' (PZC 2-1). Is het wachten op een volgende poli tieke partij die weer een andere groep gratis wil laten overva ren? Waarom toch niet wat ik al eerder in deze rubriek heb be toogd? De huidige situatie voor voetgangers en fietsers handha ven, dit wil zeggen alleen 's zo mers wordt een luttel bedrag voor de overtocht betaald en de rest van het jaar is gratis. Wij - fietsers en voetgangers - hebben niet gevraagd om de Wester- scheldetunnel. Deze moest er komen voor de automobilist, Als er schade ontstaat doordat de huidige veren ingeruild wor den voor de tunnel lijkt het mij logisch dat degenen voor wie deze tunnel is gemaakt en ervan profiteren daarvoor opdraaien dus de hiervan gebruikmakende automobilist. Schade is er en bestaat uit een fiets-voetveer dat er nu moet komen als com pensatie. Waarom voetgangers en fietsers daarvoor extra moe ten betalen zoals de politiek wil, is mij totaal onduidelijk. Van daar mijn pleidooi: huidige toe stand qua betaling overtocht VI issingen-Breskens handha ven als fiets-voetveer er is en dat geldt uiteraard niet voor groep A of groep B maar voor iedereen. W. N. Osterman De Kempenaerstraat 2 Vlissingen Op één dag in juni 1987 zijn zeshonderd buspassagiers, driehonderd voetgangers en (brom)fietsers geteld, die ge bruik maakten van het veer Perkpolder-Kruiningen. Na openstelling van de WOV moeten deze reizigers met veel hogere kosten met busvervoer omrijden via de WOV. Met de volgende gegevens kan iedereen die het aangaat, zelf die extra kosten berekenen. Voor de reis van Kloosterzande naar Goes, respectievelijk Kruiningen en terug, zijn respectievelijk 26 en 32 strippen nodig. Voor de reis van Hulst naar Goes, respectie velijk Kruiningen en terug, zijn respectievelijk 24 en 30 strippen nodig. Een vijftienstrippen kaart vol tarief kost 6,20 euro 0,90 per strip). Voor een dag kaart zijn dertig strippen nodig 271). Een maandabonnement komt met hoogste tarief uit op 182,75 euro 402). De driehon derd voetgangers enzovoort en de reizigers van NS-station Kruiningen zullen door omrei zen het meest worden gedu peerd. De totale extra-open baarvervoerkosten van reizi gers met openbaar vervoer zullen van dezelfde orde van grootte zijn als de kosten van exploitatie van een fiets-voet veer. Tegenover de stelling van de overheid dat om economi sche redenen geen veer bij Perk- polder kan komen, kan men stellen dat ook om economische redenen (voorkomen van om- reisschade!) een verveerverbin ding absoluut noodzakelijk is. Ik herhaal mijn suggestie, laat één jaar een fiets-voetveer op proef functioneren. A. F. M. Broekmans Wilhehninalaan 21 Hulst Naar aanleiding van het relaas van Gretta (PZC, 6-1) een reac tie op de eenzijdige benadering van deze uit linkse kringen af komstige echtgenote van de heer Duisenberg. In het door haar vertelde verhaal maakte zij zich ernstige zorgen over een sportvliegtuigje, dat boven de Centrale Bank in Frankfurt cir kelde. Ook over het feit, dat het Palestijnse lid van haar delega tie veertig minuten door de Isra ëlische politie op het vliegveld werd opgehouden, en wel in het enige democratische land in het Midden-Oosten. Zij zou zich wat meer druk moeten maken over de afschuwelijke aansla gen in Israël. Bij de laatste ter- reuraanval vonden ±25 buiten landse gastarbeiders en enkele burgers de dood. Meer dan hon derd mensen werden zwaar ge wond. Haar Wim zou eens in Tel Aviv of Jeruzalem moeten wo nen, waar door aanslagen jonge mensen in de kracht van hun le ven en kinderen voor hun hele leven verminkt worden. Hoe is het mogelijk, dat deze anti- joodse vrouw de kans krijgt in de PZC haar gal over Israël te spuwen. Note bene een land waar al 3000 jaar joden wonen. Er had al jaren gelden vrede in deze regio kunnen zijn tussen Palestijnen en joden. De toen malige premier Barak had al 95 procent van Judea en Galilea aan de daar wonende Palestij- nen willen geven. Dictator- fat ging daar niet mee akko I over een agressor gesproi Onbegrijpelijk, dat de reda aan deze eenzijdig Israël vij dige vrouw de gelegenheidg om haar anti-joodse ideeC spuien. P. J. D. van derl\ Park OverwQte Midm Dagboek van Gretta, deel Ik schaam mij wanneer it stukje lees. 'Israël is de aan; Ier en moet de eerste stap zet richting vrede'. Het is dom iets te zeggen. Ieder die beetje thuis is in de Midii Oosten-politiek weet dat Is vele stappen heeft willen zeil om vrede tussen joden en Pal tijnen te bewerkstelligen. P het terrorisme, gesteund d Arafat, is het voor Israël om gelijk vredesafspraken te e ken. Het handvest van de! mas zegt: art. 6. De Islamiiis Verzetsbeweging is een spa fiek Palestijnse beweging haar trouw aan Hallah v schuldigd is. Zij streeft er ra het vaandel van Hallah over ke centimeter van Palestina doen wapperen. In art. 7 wa iedere moslim opgeroepen dt; den te bevechten en te dod! Art .13: er is geen andereoplt sing voor het Palestijnse p bleem dan de jihad. Wanneen je tegenstander is, hoekandei dactie PZC zo'n dagboekopj men? Het lijden van de Pa!i tijnse bevolking komt m Palestijns wanbeleid en dooi terroristische activiteiten onder de Israëlische bevolla ongeveer duizend dodelij slachtoffers en vele duizend gewonden heeft geëist. Deze': richtgeving doet mij denken: de berichten in de dertiger; ren, waarvan velen de gevolg maar al te goed weten. Isn heeft rechten, ook op veil grenzen waar resolutie 242ï de VN Veiligheidsraad oi spreekt. Die rechten moet dei gering Sharon gebruiken; ook Gretta veiligheid in Israel verschaffen, P. A. va?i de Steentui Westerscheldestnmll Middelk Hierbij wil ik reageren op 1 zers Schrijven van de heer Bi us uit Veere (PZC 3-1). Hijac zich geroepen om de publia opinie omtrent de kerstboo schap van 'mevrouw Van An berg' bij te sturen. Op de man waarop hij dat doet geef ikh: weinig kans van slagen. H vrouw Beatrix van Amsbergz bijdragen aan de verloeder van dit volk samen met vrie den. Volslagen onzin toch?Me zij te rade gaan bij deheerfiili of haar raadgevers gescit zijn? Zou het niet zo kunnenz dat het gros van de personem haar werk aan haar wordt op! drongen door het stemgeds van het Nederlandse volk?® haar geloof betreft, magzije uitdragen? Zij heeft een bep» de overtuiging. Het zou hyp criet zijn omdat niet te doen ben absoluut geen meelo: noch jaknikker maar zoalsB: us zijn boodschap formula daar is de maatschappij tou niet bij gebaat. Hoe deze te; bepaalde zaken aankijkt ka voort uit frustraties. 'Waarhf ontstaat in dialoog', schrijft! Dit is geen dialoog. Hoe i christenen bejegent is tc schaamteloos. Hij meent tec ten dat onder de bevolkingv; tig procent dat zich uitga voor christelijk een deelzit» daar niets van meent, vraag: is Bilius hartenkene Je zou het bijna gaan geloven .7. C. den Ha' Steelantstraal De PZC van 28 december! richt ons dat de heer Gruijt* voorzitter van de Raad vanT: zicht Oosterscheldeziekenb zen, enigszins scheid heeft genomen. Hij namelijk graag de veelbesp: ken fusie gerealiseerd ge® waai-voor hij speciaal een^ langer is aangebleven. Deze. sie is echter verijdeld doorj politiek (volksvertegenwoof ging) en daar heeft Gruijtl veel moeite mee, getuige zf uitspraak: „Da's jammer, van onze klanten menen weten, dat die kwaliteit hei-ij langrijkste vinden." Dat Jj menen te weten' in plaats'! 'het van klanten zelf (zekeiij weten' is mogelijk de ooi®l van de teleurstellingvandeef Gruijters. i Adri Walk Magnoliastraat3; 's-Gravenpo Jan Frans Mulder: „Als Zeeuws-Vlaanderen niet lukt, dan kijken we verder. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36