pc tegen grondprijs d'Heule PZC Scharendijke krijgt Greenpeace laat Dow niet los eigen kinderopvang Mag het een ennetje minder zijn? Fusie ANVV en TRN op losse schroeven Dorpsraad Nieuw erkerk denkt dat hoog tarief eigen inwoners afschrikt Greep uit kassa ii Boete voor drankrijder agenda 11 Natuurontwikkeling Prinsenhoeve Pizza kost drankrijder 1000 euro Celstraf voor bedrijfsinbraken Man moet schade scooter betalen woensdag 8 januari 2003 W fonrPietKleemans ir. jjgJWERKERK - De dorps- raad Nieuwerkerk vindt dat de !t gemcente Schouwen-Duive- tand een veel te hoge grondprijs lanleert voor uitbreidingsplan d'Heule. Ook de politieke frac- 3 lieshebbcn zo hun twijfels. Wet houder grondgebiedszaken l van de Velde-de Wilde ont kent ten stelligste dat de ge- ri meente een slaatje wil slaan uit het woningbouwplan. De gemeente gaat volgens Van de Velde uit van een normale i marktconforme grondprijs. ii Woningbouwplan d'Heule II he kels: e bouw van 47 woningen aan de noord-westkant van Nieuwerkerk, aansluitend op d'Heule I. Het is de bedoeling dat de eerste 27 woningen voor 2006 verrijzen. De resterende twintig zouden dan voor 2012 .gerealiseerd moeten zijn. De ge meente wil daarbij een grond prijs hanteren van 180 euro per vierkante meter, exclusief BTW. Vee! veel. in de ogen van de Dorpsraad Nieuwerkerk Dedorpsraad vreest dat de prijs veel eilanders afschrikt. ,,De dorpsraad waagt het te betwij felen of de eigen inwoners wel worden gestimuleerd om bouw grond te kopen. Uiteindelijk zullen dat veelal mensen van buiten het eiland zijn, waardoor er sprake is van het beroemde paard achter de wagen. De op vang van buitenaf, die in Zierik- zee hoort plaats te vinden, zal voor een deel ook in Nieuwer kerk plaatsvinden waardoor de druk op de woningmarkt ten op zichtevan de eigen inwoners al leenmaar groter wordt." Vraagtekens De politieke fracties delen de zorg van de dorpsraad en zetten •vraagtekens bij de grondprijs. A de Spirt (Alert!): „Natuurlijk moet je als gemeente kosten doorberekenen, maar hier slaat fde balans door." W. Stouten (Leefbaar Schouwen-Duive- land) is het daar hartgrondig mee eens. De grondprijs die ge hanteerd werd bij d'Heule I was 115 gulden per vierkante meter. GOES - Een tot nu toe onbeken de heeft tussen zondag 23.45 uur en gistermiddag 13 00 uur een geldbedrag weggenomen uit een horecagelegenheid in Goes. Het gaat om een bedrag van meer dan vierhonderd euro. poorEsme Soesman SCHARENDIJKE - Do Stich ting Kinderopvang Schouwen- fDuiveland (KOV) begint bin- 'nenkort met kinderopvang en naschoolse opvang in een huur huis in Scharendijke. Met deze uitbreiding met 22 kindplaat sen is op Schouwen-Duiveland het - landelijk bepaalde - streef getal van 103,3 kindplaatsen 1 nagenoeg gehaald. j Op grond van onder meer inwo nertal van een gemeente worden streefgetallen berekend. Met de realisatie van een voorziening j in Scharendijke heeft de KOV in totaal 101 kindplaatsen in huis. Schouwen-Duiveland loopt ,,De prijs is nu verviervoudigd. De taxatie op basis waarvan de ze grondprijs is vastgesteld raakt kant noch wal." Volgens wethouder Van de Vel de-de Wilde is er absoluut geen sprake van een te hoge grond prijs. De bij d'Heule I gehan- daarmee keurig in de pas. Vol gens voorzitter J. Hendnksevan de KOV zijn er op Schouwen- Duiveland ook geen wachtlijs ten. Daarnaast heeft de ge meente nog uitzicht op veertien extra plaatsen doordat lande lijk niet benutte capaciteit her verdeeld wordt. Schouwen- Duiveland krijgt daardoor - als de behoefte er is - voor het jaar 2003 bijna 25.000 euro extra toegekend. Het gaat om geld afkomstig uit de Stimuleringsregeling Kin deropvang, Per kindplaats le vert deze regeling bijna zesdui zend euro op. De gemeente, die als een soort controlerend door geefluik voor het Rijk fungeert, steltvoor Scharendijke in totaal zo'n 131.000 euro beschikbaar. Daarmee kunnen in totaal 22 kinderopvang- en naschoolse opvangplaatsen worden gerea liseerd. Dat gebeurt gefaseerd, meldt Hendrikse. Alleen al om dat de ervaring leert dat na schoolse opvang pas echt op gang komt als de kinderopvang al een tijdje draait, omdat er dan sprake is van doorstroming. Zorgzone Uiteindelijk is het de bedoeling de voorziening op te nemen in de te realiseren zorgzone in Scha rendijke. Omdat het nog een tijdje duurt voor deze combina tie van zorgfaciliteiten gereali seerd is, is via woningbouwcor poratie Zeeuwland eerst een huurwoning in gebruik geno men. Met omwonenden is over leg gevoerd en instemming be reikt over deze andere functie van de woning. Zij stelden eisen, licht Hendrikse toe „Het was voor hen bijvoorbeeld maar de vraag of een stichting de tuin rond het huis net zo goed zal on derhouden als een bewoner Dus is afgesproken dat wij een hove niersbedrijf inschakelen", aldus de voorzitter van de KOV. De uitbreiding van zijn organi satie met een voorziening in Scharendijke betekent, behalve een uitbreiding van de totale ca paciteit. vooral ook een betere spreiding in de regio van kin deropvangplaatsen. teerde pnjs is, stelt zij, zeker niet marktconform geweest. Hooguit kostendekkend. De wethouder voegt daaraan toe dat Nieuwerkerk veel te bieden heeft. Er zijn behoorlijk wat voorzieningen, maar vooral de centrale ligging op Schouwen- TERNEUZEN - Voor actievoer der Frank Peterse van Green peace staat als een paal boven water dat Dow Chemical zijn verantwoordelijkheid moet ne men. De chemiegigant moet als erfopvolger van Union Carbide de giftige grond in Bhopal sane ren. voor schoon drinkwater zorgen en de medische kosten vergoeden van inwoners die lij den aan de gevolgen van de gif ramp, die de Indiase stad eind 1984 trof. Peterse en campagneleider gif tige stoffen Eco Matser bestrij den niet dat Dow part nog deel had aan het ontstaan van de gif ramp in Bhopal. Maar dat maakt het bedrijf niet minder aansprakelijk, vinden de verte genwoordigers van Green peace. Door Union Carbide in te lijven, nam Dow twee jaar gele den niet alleen de lusten maar ook de lasten over, vindt Peter se. Matser vult aan dat het heel gebruikelijk is dat een bedrijf dat een andere onderneming overneemt ook de schulden overneemt. Peterse sloot zich drie jaar terug bij Greenpeace aan, juist omdat, hij vond dat geen bedrijf of overheid 'het kan maken be wust gif in het milieu achter te laten'. Hij was er eind vorig jaar bij toen Greenpeace Bhopal en omgeving bezocht om verhalen van overlevenden op te tekenen. De milieuactivisten namen toen ook een hoeveelheid chemische, zwaar giftige restproducten van Union Carbide mee, die nog steeds onbeheerd op het voor malige fabrieksterrein staan. Met de actie bij Dow Benelux, de grootste Dow-vestiging bui ten de Verenigde Staten, maakt Greenpeace de top van het che mieconcern duidelijk 'dat het zo niet langer kan', stelt Peterse. Na achttien jaar is het nog steeds een zootje in Bhopal." Om de directie van Dow Bene lux daarvan te doordringen, na dat eerdere pogingen in 2001 en eind vorig jaar geen effect had-. Duiveland is een enorm voor deel van het dorp. „Op Noord- gouwe zou je een heel andere grondprijs zien." Dat de gemeente op de grond in d'Heule 3,7 miljoen euro winst maakt, heeft volgens de wet houder vooral te maken met het den, besloot Greenpeace giste ren tegelijkertijd twee acties te starten. Eén groep voerde tien vaten gifafval uit Bhopal aan over de Westerschelde, de ande re groep beklom het hoofdkan toor om het gebouw vol te hangen met acht meer dan le vensgrote posters van slachtof fers van de giframp Maar de Dow-directie wil ook dit keer de actievoerders of Ras- hida Bee uit Bhopal niet te woord staan. Het bedrijf blijft erbij dat het geen enkele juridi sche, financiële of morele ver plichting heeft. De giframp vond ruim achttien jaar geleden plaats. Vijf jaar la ter betaalde Union Carbide 470 miljoen dollar schadevergoe ding. In 1994 verkocht Union Carbide de fabrieken en bijbe horende terreinen in Bhopal aan een lokaal chemisch bedrijf. Dow vergewiste zich bij de overname van concurrent Union Carbide in 1999 boven dien 'voor honderd procent' van het feit dat het bedrijf nimmer aansprakelijk kan worden ge- feit dat de grond destijds als (relatief goedkope) landbouw grond is aangekocht. „Het is absoluut niet de insteek geweest om hier flink op te verdienen Bovendien kan het geld één op één weer ten goede komen aan de gemeenschap Schou- steld voor de vreselijke gebeur tenissen in het verleden. Omdat er geen discussie mogelijk is gaat Dow geen publieke discus sie aan, verzekeren woordvoer ders. Dow benadrukt al enkele jaren dat het bedrijf inwoners van Bhopal wil helpen, maaral leen op 'humanitaire basis'. „Humanitaire hulp is welkom, maar biedt geen oplossing. Zo lang het afval niet is opgeruimd, blijft het dweilen met de kraan open", stelt Bhopal-inwoonster Rashida Bee. Banieren De directie van Dow Benelux wachtte gisteren bij het begin van de Greenpeace-acties kalm af. De politie keek toe toen acti visten de banieren met slachtof fers ophingen. De politie ver moedde dat ze in actie moest komen, nadat het actieschip Arctic Sunrise 's morgens vroeg in de Westerscheldemonding werd gesignaleerd, verklaarde politiewoordvoerder J. van Mourick achteraf Vanwege de -vorige acties werd besloten een wen-Duiveland." De gemeen teraad moet donderdag 30 ja nuari een beslissing nemen over de grondprijs voor d'Heu le II De gemeenteraadsver gadering wordt gehouden in de Burgerzaal en begint om 19.30 uur. II' ÉA - v.j - Z' i'\ v foto Peter Nicolai mobiele eenheid van twintig man op te trommelen. Daarnaast kregen de Arctic Sunrise en de 'persboot' Argus direct twee vaartuigen van de politie te water als escorte mee. Het door Greenpeace gewenste verrassingseffect van de dubbe le actie ging dus grotendeels verloren. De gevechtseenheid trad. op verzoek van Dowwel op toen de tweede groep actievoerders de vaten Bhopalgif voor de ingang van het hoofdkantoor wilde neerzetten. Dat ging de Dow- directie te ver. Toen de activis ten na sommatie van de ME'ers weigerden te vertrekken, wer den 21 van hen opgepakt en meegenomen. Ze stonden enige uren later, een dagvaarding rij ker, weer op straat. Klaar voor de volgende actie, verzekerden woordvoerders. „Dow mag hier niet mee weg komen. We blijven het bedrijf - in Amerika, hier en bij andere Europese vestigingen - op zijn verantwoordelijkheid wijzen. Dat zijn we de inwoners van Bhopal verplicht." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De fusie tussen de Algemene Nederlandse Ver eniging van VVV's (ANVV) en Toerisme en Recreatie Neder land (TRN) staat op losse schroeven. Volgens F. Olbertz, woordvoerder van de ANW, wordt een plan uitgewerkt voor de oprichting van een nieuwe organisatie: de Stichting VVV Nederland. Deze moet los ko men staan van TRN. De ANVV, de landelijke koepel organisatie van regionale en lo kale WV's, kampt met een te kort van ruim een half miljoen euro Om de club te redden wordt nu van de voorstellen één plan verder uitgewerkt: de start van de nieuwe organisatie VW Nederland Het bestuur wil hierin volgens Olbertz krachten bundelen. De VW Geschenk bon, VW Vakanties en de Uitwinkel, die nu nog onderge bracht zijn in aparte organisa ties, moeten hierin samenge voegd worden. De nieuwe club krijgt ook een andere opzet. De ANW is een vereniging, terwijl de nieuwe organisatie een stich ting wordt. De leden - de WV's - MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 52-jarige inwoner van Oude Tonge voor dronken rijden veroordeeld tot 1500 euro boete en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging. De man zei 12 oktober vorig jaar een blackout te hebben gehad toen hij in Zienkzee dronken achter het stuur van zijn auto werd aangetroffen. De verdach te blies 785 microgram, drieën half keer zoveel als toegestaan. „Ik was overwerkt, ik weet niet eens hoe ik in Zierikzee ben te rechtgekomen. In principe drink ik nooit Het is enige keer in mijn leven geweest", probeer de hij verzachtende omstandig heden aan te voeren. „U was let terlijk de weg kwijt', stelde de politierechter. Het alcoholper centage was goed voor een on voorwaardelijke rijontzegging, maar de politierechter wilde de man nog één keer waarschuwen door de rijontzegging voor waardelijk op te leggen. Ter compensatie werd de boete ver dubbeld. worden certificaathouders van die stichting. De komst van deze nieuwe orga nisatie kan grote gevolgen heb ben voor de fusieplannen met TRN. De bedoeling is dat VVV Nederland zelfstandig blijft „In die zin dat we de goede rela tie die we nu met TRN hebben wel willen behouden." Daarbij gaat het vooral om de promotie van het Nederlands toerisme in het buitenland. Olbertz wil wat betreft het afblazen van de fusie nog een slag om de arm houden. „De kans dat die fusie doorgaat is niet groot." Schulden Veel hangt af van de levensvat baarheid van de nieuwe stich ting. Voorwaarde hiervoor is dat de schulden gesaneerd worden. Om het tekort van ruim vijf ton op te lossen, wil de ANW vol gens de woordvoerder een be roep doen op de WV's in het land. Afhankelijk van het aan tal stemmen, dat een lokale of regionale VVV in de algemene ledenvergadering heeft, worden zij gevraagd een bedrag op tafel te leggen. Hoeveel geld de Zeeuwse VVV-organisaties in dat geval verzocht worden over te maken is op dit moment niet duidelijk. „Als er sprake is van een afdracht, dan zal dat niet niks zijn. stelt R. de Reus, di recteur van Bureau voor Toeris me Zeeland De leden hoeven niet de totale vijf ton op te hoesten. Olbertz heeft er 'goede hoop' op dat het ministerie van Economische Zaken de organisatie te hulp zal komen. Volgens L. van Zijp, woordvoerder van het ministe rie, is dat wat kort door de bocht. „Wij hebben gezegd dat de ANW eerst zelf orde op za ken moeten stellen voordat we verder praten. Een bijdrage van het Rijk zou in deze situatie een té simpele oplossing blijken." Begin maart beslissen de leden over de toekomst van de ANVV Mits goedgekeurd zou VW Ne derland voor 1 april van dit jaar opgericht moeten zijn. STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn. 19.30 uur: Verkiezingsbijeenkomst met CDA-minister De Geus over sociale za ken, ziekenhuiszorg en onderwijs: NIEUWERKERK - Ons Dorpshuis. 19 30 uur. Dorpsraadvergadering en nieuw jaarsbijeenkomst redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Pax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon All Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet I www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door René Hoonhorst en Harold de Puysseleijr Politiemensen voeren een tegenstribbelende actievoerder af. RENESSE - Het ANWB-bewegwijzeringsbord op de kruising Kraaijesteinweg met de Serooskerkseweg bij Burgh-Haamstede is gloednieuw. Desalniettemin is de door de ANWB gemaakte spelfout in de plaats naam Renesse bij een enkele wakkere automobilist meteen in het oog gesprongen. „Mensenwerk", rea geert woordvoerder M. van Tol van de ANWB. Op zes kruisingen in diezelfde buurt zijn nieuwe borden ge plaatst. Dit is echter het enige bord waarop het toeristendorp als 'Rennesse' wordt aangeprezen. De ANWB maakt in opdracht van de wegbeheer- der een bewegwijzeringsplan, licht hij toe. Vervol gens worden namen handmatig in de computer in gevoerd en - na controle - op bord gezet. Het klaar blijkelijk gemaakte typefoutje bleef daarbij onopge merkt. Inmiddels is een nieuw bord besteld. Naar verwach ting is met de productie ervan zo'n anderhalve week gemoeid. De huidige tekst wordt daarna simpelweg door de verbeterde versie vervangen. foto Dirk-Jan Gjeltema RENESSE - De natuurontwikkeling op landgoed Prinsen hoeve in Renesse mag van de provincie Zeeland doorgaan. Gedeputeerde Staten hebben de benodigde ontgrondingsver gunning afgegeven. Wordt hiertegen geen bezwaar gemaakt, dan kan het graafwerk in het gebied vanaf 1 maart uitgevoerd worden. Waar eens caravans en toeristen het gebied bevolkten, krijgt de natuur vrij spel. Na de sanering van de camping Prinsen hoeve heeft de provincie, in samenspraak met eigenaar A Ruijtenberg, een natuurontwikkelingsplan voor het gebied Prinsenhoeve/Watergat opgesteld. Elzenmeten, natte natuur en duinvalleien moeten het gebied achter de duinen van Re- nesse straks kenmerken. Nadat inmiddels vijf hectare elzen- meten zijn aangeplant en een deel van het terrein is afgeplagd om er een moerasachtig gebied van te maken, staat nu de vol gende fase van het ontwikkelingsplan voor de deur. Ruim één hectare grond moet worden afgeplagd en de bosgrond tussen de dertig en zeventig centimeter afgegraven. MIDDELBURG - Een dronken automobilist uit Hansweert heeft zijn baan geriskeerd bij het afhalen van een pizza. Dat bleek gisteren op de zitting van de Middelburgse politierech ter. De 38-jarige man kwam 2 november vorig jaar onderweg naar de pizzeria in Kruiningen de politie tegen. Hij werd aange houden om te blazen. De uitkomst van de blaastest bedroeg 715 microgram, ruim drie keer zoveel als toegestaan. Politie rechter MMeeuwisse hield rekening met het blanco strafblad en de werkomstandigheden. De pizzarit kostte verdachte uit eindelijk duizend euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Hij reageerde enigszins opgelucht. „Mijn vrouw is altijd de BOB, maar ze lag toen al op bed. Dus moest ik wel om de pizza", wilde hij nog kwijt. De politierechter ad viseerde de Bevelander de pizza in het vervolg thuis te laten afleveren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter W. Meeuw isse heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Oost-Souburg voor het plegen van twee bedrijfsinbraken tien weken cel op gelegd. De man had 9 februari vorig jaar in Vlissingen bij zijn voor malige werkgever ingebroken en een geldkistje weggenomen. Aan de gedupeerde moet hij 380 euro schadevergoeding beta len. Door de aanhouding van de Souburger kwam de politie via zijn vingerafdrukken op het spoor van een inbraak in een Middelburgse frituurzaak van bijna negen jaar geleden, fe bruari 1994. Hij bekende ook die inbraak te hebben gepleegd. Officier van justitie R. Jeuken eiste drie maanden gevangenis straf. MIDDELBURG - De kern van de strafzaak tegen een 27-jari- ge man uit Vlissingen vormde gisteren in Middelburg het schadebedrag. De Vlissinger had namelijk 20 oktober 2001 in Oost-Souburg een scooter van een man, die hem flink had dwars gezeten, onbruikbaar gemaakt, Politierechter M Meeuwisse wees de schadeclaim tot een bedrag van 891 euro toe. Daarnaast legde ze de verdachte een voorwaardelijke taakstraf van twintig uur op. De man was die dag door het lint gegaan en had zijn agressie afgereageerd door met één van zijn krukken op de scooter te slaan. Ook had hij nog een ruitje van een woning vernield. Slachtoffers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31