Plan voor chipknip in Kerkwerve PZC Gemeentehuis langer open voor publiek Parkeerbeleid ligt zwaar onder vuur Onderzoek naar betaalmiddel bij lokaal servicepunt in dorpshuis Zwaargewonde bij ongeval A58 Fietsster gewond Brouws Museum sluit voor twee maanden deuren Zakenroller in Zierikzee Diefstal VVD'er Veerhoek nu officieel burgemeester 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Da's logisch waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 8 januari 2003 SrioorEsme Soesman %ERKWERVE - Het lokaal ser- e' vicepunt dat gerealiseerd gaat worden m dorpshuis Zuudende in Kerkwerve wordt mogelijk ^'•uitgerust' met een chipknip- looniening. Het achterliggen- - (jeideeis dat alle in de toekomst a in het servicepunt aangeboden r diensten per chipknip betaald moeten kunnen worden. De Ra- bobank heeft het plan in onder- ;ioek. Degemeente Schouwen-Duive- jand is driftig bezig met het daadwerkelijk op poten zetten van een lokaal servicepunt in 'lf kerkwerve. Het dorpshuis e4 moet, zo is de bedoeling, een multifunctionele invulling krij- 'c- gen bij wijze van antwoord op a^deafkalving van voorzieningen [in kleine kernen. Niet alles Hblijkt echter zonder meer - fi- 1 Inancieel - haalbaar te zijn. N Zo is een geldautomaat, leerde kethouder A. van der Wouden in overleg met de Rabobank IjSchouwen-Zierikzee, een dure bedoening En eigenlijk ook een e- beetje vreemde investering ge- 10 zien het feit dat het geld vervol- gensniet in Kerkwerve uit te ge ven is. Wellicht biedt, bedacht """Van der Wouden, de chipknip perspectief De Rabobank, die zich eveneens inzet voor een vi taal platteland, onderzoekt nu de wenselijkheid en haalbaar- fjjheid van een chipknipvoorzie- ningin het dorpshuis. Eind ja nuari treden Rabobank en gemeente opnieuw over dit onderwerp met elkaar in over- -Ie. Pedicure - Uitgangspunt is dat mensen in het dorpshuis hun chipknip kunnen opladen, om vervolgens met dit betaalmiddel af te reke- ils ze gebruik maken van één van de diensten die in het lo kaal servicepunt aangeboden wordt Gedacht kan worden aan het afrekenen van bestelde schappen of het betalen van de zojuist bezochte pedicu- RILLAND - Een automobilist is gisteravond rond kwart over ne gen zwaargewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de noordbaan van de A58 bij Ril land. man raakte de macht over het stuur kwijt en kwam in de naast de rijbaan gelegen sloot terecht. De brandweer heeft hem uit zijn auto bevrijd; hij is inzorgwekkende toestand over gebracht naar een ziekenhuis in Breda Omdat niet duidelijk was of er zich meer personen in deautobevonden zijn er duikers ingezet. 1 GOES - Een 54-jarige fietsster uit Goes is gisterochtend ge wond geraakt bij een ongeval in haar woonplaats. De vrouw kreeg op de kruising van de Valckeslotlaan met de Beatrixlaan geen voorrang van een 33-jarige automobiliste uit Goes. Het slachtoffer werd met een hoofdwond per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. BROUWERSHAVEN - Het Brouws Museum in Brouwer shaven sluit voor twee maanden de deuren. De winterstop wordt R^ruikt om de programma's voor het komend jaar nader uit te werken. hdemaanden januari en febru- an komen er altijd weinig be zoekers. Vanaf 1 maart is het museum weer geopend. Vanaf 1 waart draait het museum volle- op vrijwilligers. R Op de Boek, weduwe van de in novem ber overleden initiator Ruud Bolderman, zal het museum continueren. ZIERIKZEE - Van een 65-jarige ln.jjner van Ouddorp is gister middag in de ALDl-markt in 'enkzee een portefeuille weg genomen. Ge man had zijn portefeuille in e winkelwagentje gelegd ™aar bemerkte bij de kassa dat "ijwas verdwenen. inhoud bestond uit meer dan vierhonderd euro en persoonlij - Be papieren. re. Een dergelijke voorziening heeft, denkt directeur F. Pad mos van de Rabobank, voor alle partijen voordelen ,,Het is de makkelijkste, snelste en meest efficiënte oplossing Maar we moeten wel eerst weten welke wensen er precies leven." Daar na kan de haalbaarheid worden onderzocht. Het onderzoek dat de Rabobank gaat verrichten past prima bij de planning die de gemeente voor ogen heeft. Eerder heeft de dorpsraad van Kerkwerve al lerlei ideeën aangedragen die een zinvolle invulling aan het servicepunt zouden kunnen ge ven. Het komende jaar wordt gebruikt om alle gedane sugges ties verder uit te werken. Daar voor is onder meer overleg nodig met welzijnsinstellingen, Arcus Zorgcentra, ondernemers en banken. In 2004, blikt Van der Wouden vooruit, kan er dan daadwerkelijk in het dorpshuis verbouwd gaan worden. De ont wikkeling van een lokaal servi cepunt in Zuudende geldt als provinciaal pilotproject. Draagvlak voor realisatie is er voldoende. Hoewel nog niet be kend is met hoeveel geld de ge deputeerde over de brug komt, weet Schouwen-Duiveland zich bij haar inspanningen wel door de provincie gesteund Ook de dorpsraad, huidige gebruikers van het dorpshuis en inwoners van Kerkwerve hebben laten blijken mee te willen denken. Het dorpshuis van de toekomst moet ontmoetings- en praathuis van de kleine kern worden. Ge dacht wordt ondermeer aan een restaurantfunctie voor tafeltje- dek-je, een afhaalpunt voor be stelde boodschappen, post agentschap, verzamelpunt ambulante handel en internet café. De Rabobank bekijkt de moge lijkheden voor een chipknip in het dorpshuis van Kerkwerve. foto Dirk-Jan Gjeltema Directeur K. de Broekert van basisschool De Zonnewijzer in Zonnemaire leest voor bij de voorleesstoel van Wim Hofman (links). foto Dirk-Jan Gjeltema door All Pankow ZIERIKZEE - Voorlezen moet je leuk maken. Die boodschap werd gistermid dag in bibliotheek De Stolpe in Zierik zee op verschillende manieren gebracht tijdens de start van het leesbevorde ringsproject van A tot Z. Alle 28 basis scholen op Schouwen-Duiveland ne men eraan deel. Zij kunnen tot eind van dit jaar gebruik maken van vier ver schillende leesboekenkisten en krijgen een zogeheten Wim Hofman-voorlees- stoel aangeboden. Die stoel is een van de middelen om voorlezen leuk te maken. De kinderen kunnen er op verschillende manieren op zitten om naar de juf of de meester te luisteren tijdens het voorlezen, maar er zich ook zelf in een boek verdiepenVol gens de schrijver Wim Hofman gaat het er vooral om dat de voorlezer het zelf leuk vindt om een verhaal over te dragen aan zijn luisteraars. Hofman gaf daar gistermiddag mooie voor beelden van met de voordracht van enkele van zijn ludieke sprookjesrij- men. „Taal is onmisbaar in onze maatschap pij", gaf onderwijswethouder J. van Felius aan. Volgens hem is taal onont beerlijk in de moderne informatie maatschappij en hij gaf daar enkele voorbeelden van. Lezen acht de wet houder een prima manier om taal steeds beter te gaan beheersen. Zelf koestert hij warme jeugdherinneringen aan boeken als '80.000 Mijlen onder zee' van Jules Verne en verhalen over Win- netou en Old Shatterhand. Volgens Van Felius spreekt de gemeente liever over een 'Onderwijskansenbe- leid' dan over een 'Onderwijsachter standenbeleid' zoals het Rijk dat doet. In feite komt het er op neer dat beide overheden het belang van taalonder wijs erkennen en bereid zijn daar geld in te investeren. De gemeenten krijgen daarin tegenwoordig meer dan voorheen ruimte voor een eigen beleid. Schouwen-Duiveland heeft er het plan 'Een delta aan kansen' voor opgesteld. Dat voorziet in projecten voor de ko mende vier jaar. Het begint bij Voor- en Vroegschoolse Educatie (WE) bij kin deropvang en peuterspeelzalen. Verder wil de gemeente in overleg met scholen en schoolbegeleidingsdiensten bezien hoe het integraal taalbeleid kan wor den gestimuleerd E-mailen Tenslotte wil Schouwen-Duiveland een gemeentelijk fonds instellen waar op instellingen een beroep kunnen doen voor de financiering van projecten voor taalontwikkeling. Agnes de Jong, samen met Caroline Joosse samenstelster van het handboek voor dit leesbevorderingsproject, com plimenteerde de gemeente in superla tieven voor de brede aanpak, zodat in deze regio alle basisscholen er gebruik van kunnen maken. Belangrijke doel stelling van het project 'Van A tot Z' is niet alleen het lezen leuker maken, maar ook het stimuleren van het onder ling communiceren over boeken. Zo worden kinderen aangemoedigd elkaar hun mening over boeken te schrijven of te e-mailen. Wethouder Van Felius overhandigde als symbolische start van het project een Wim Hofman-voorleesstoel aan en kele leerlingen en aan directeur K. de Broekert van basisschool De Zonnewij zer in Zonnemaire. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fracties in de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad zijn het eens met een aanzienlijke uitbreiding van de openingstijden van de publieksbalies in het gemeente huis in Zierikzee. De commissie Samenleving en Bestuur loonde zich gisteravond unaniem voor stander van een verruiming van de openingsuren van zeventien naar eenendertig met ingang van 1 mei dit jaar. Sinds de start van de nieuwe ge meente in 1997 betreft dit nu al de vierde wijziging. Volgens de medewerkers wordt het nu hoog tijd dat er duidelijkheid voor het publiek komt. Bij de presen tatie van het nieuw voorgestel de openingsbeleid drongen de ambtenaren A. van den Dries en C Verver er met klem op aan de nieuwe openingstijden nu voor langere tijd te handhaven. Hoe wel WD-fractievoorzitter A. Verseput wel begrip zei te heb ben voor dat pleidooi, bleef hij toch voorstander van een flexi bel beleid Als in de praktijk blijkt dat de thans voorgestelde regeling bijvoorbeeld na een jaar aanpassingen behoeft, moet dat in zijn optiek toch mo gelijk zijn „Iets is nooit voor eeuwig geldig", aldus Verseput. C. Boogert (CDA) en W. Stouter^ (Leefbaar Schouwen-Duive land) waren dat met hem eens. Wethouder J. van Felius was blij met de unanieme bijval voor verruiming van de openingstij den van de publieksbalies. De gemeente Schouwen-Duive land steekt nu met zeventien uur openstelling per week wel erg schril af L,andelijk geldt er een gemiddelde van 35 uur. De gemeente Goes zit op 23 uur, het gemeentehuis in Noord-Beve land is 17,5 uur per week ge opend, Vlissingen 24,5 uur, Middelburg 29 uur en Veere gaat aan kop met 38 uur per week. Nu kunnen bezoekers bij de ba lies van Burgerzaken en Ruimte en Milieu in Zierikzee elke och tend terecht van 9.00 tot 12.00 uur en op donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur Vanaf 1 mei wordt dat op maandag, dinsdag en vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. op woensdag van 8.30 tot 16.00 uur en op donderdag doorlopend van 8.30 tot 20.00 uur. Zware druk De VVD-fractie die bij de begro tingsbehandeling in november nog krachtig pleitte voor extra openstelling op de zaterdagoch tend toonde zich nu overtuigd van het feit dat de realisering van die wens te hoge kosten^ door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het parkeerbe leid van de gemeente Schou wen-Duiveland ligt hevig onder vuur. Bewoners van de buiten wijk Malta klagen over onaan vaardbare parkeerdrukte, er is een aanhoudende roep om uit gifte van meer parkeervergun- ningen, er wordt geijverd voor verlenging van de vergunning- parkeertijden en vanuit de poli tiek wordt aangedrongen op gratis parkeren in de winter maanden. In juli vorig jaar werd in Zierik zee een combinatie van betaald parkeren en parkeren voor ver gunninghouders ingevoerd. Zierikzee werd opgesplitst in vier parkeerzones waar de Zie- rikzeeënaren - mits in het bezit van een parkeervergunning - kunnen parkeren. Bezoekers van de monumentenstad kun nen de auto aan de rand van de stad gratis parkeren, maar wil men de heilige koe in hartje Zie rikzee - dichtbij de winkels - stallen dan dient daarvoor be taald te worden. Volgens Schouwen-Duivelands dagelijks bestuur werkt het sys teem redelijk naar behoren. De parkeerdruk in het centrum is een stuk minder, binnenstadbe woners kunnen hun auto weer vlakbij hun huis kwijt en uit tel lingen zou blijken dat de be taald-parkeerterreinen goed bezet zijn. Leeg Zierikzeese parkeervergun- ninghouders kijken er, zo bleek deze week tijdens de vergade ring van de commissie openbare ruimte van de gemeente Schou wen-Duiveland, een stuk min der positief tegenaan Binnen stadbewoner A. Hagesteijn zei ernstig te twijfelen aan de uit komst van de tellingen, Hij woont vlakbij betaald parkeer terrein de Mosselboomgaard en dat terrein staat vaak voor het overgrote deel leeg. „Maar ik moet om negen uur mijn bed uit om een van de au to's te verplaatsen. Meestal naar de wijk Malta en ik begrijp dat dat voor de bewoners niet leuk is, maar ik kan niet anders." Het probleem is volgens Hagesteijn op te lossen door het uitgeven van meer parkeervergunnin- gen. „De ruimte is er. Het kan gewoon", betoogde Hagesteijn Wethouder L. Geluk-Poortvliet liet zich niet verleiden tot con crete beloftes. Aan het systeem kleven volgens andere Zierikzeeënaren meer nadelen. E Velthuizen van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ) pleit al ge ruime tijd voor het van gemeen tewege verstrekken van parkeer-kraskaarten aan vrij willigers die voor hun vrijwilli gerswerk in het centrum van Zierikzee moeten zijn. Tot dus verre zonder resultaat. Dat de wijk Malta een probleem heeft wordt door het college erkend Een oplossing is echter nog niet gevonden. Fracties in de gemeenteraad zijn evenmin enthousiast. Alert1 ziet het parkeersysteem als een noodverband en pleit voor on der meer de bouw van een on dergrondse parkeergarage in het centrum. Het CDA en Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) pleiten voor beperken van het betaald parkeren tot de zomermaanden. GroenLinks waarschuwt voor te snel weer sleutelen aan het parkeerbeleid. P de Gijt: „Het systeem is inge voerd om de verkeersstromen te verminderen en de parkeerdruk omlaag te krijgen, dat mogen we niet uit het oog verliezen. Wij pleiten als GroenLinks dan ook voor het in hoofdlijnen handha ven van betaald parkeren en vergunningparkeren. MIDDELBURG - Terwijl de chauffeur van een bestelauto maandagmiddag aan het laden- /lossen was in de Langeviele- weg in Middelburg, heeft een onbekende de GSM weggeno men. De waarde bedraagt meer dan honderd euro. door Piet Kleemans LEKKERKERK - Na achttien jaar een PvdA'er staat sinds gis teren een liberaal aan het hoofd van de gemeente Nederlek. En wel in de persoon van oud-wet houder van de gemeente Schou wen-Duiveland C. Veerhoek (WD). „Nederlek verschiet van kleur", stelde loco-burgemees ter R. van de Haterd (PvdA) in zijn speech ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe burgervader. Van de Haterd haastte zich te zeggen dat Nederlek blij is met de komst van Veerhoek. maar liet niet na de nieuwbakken burgemeester op voorhand te waarschuwen. „Nederlek heeft zeer kritische inwoners." Veer hoek staat, schetste Van de Ha terd, veel werk te wachten. Ne derlek kampt met financiële problemen en scholen zitten om betere huisvesting te springen. Ook moet er een structuurschets komen waarin het toekomstig beleid wordt uitgestippeld. Netwerker Van de Haterd sprak namens de gemeenteraad zijn vertrouwen in de nieuwe burgemeester uit. „U bent een verbinder, een net werker en een vernieuwer, met een groot aantal bestuursvaar- digheden en basiscondities. Veerhoek is vol zelfvertrouwen begonnen aan zijn nieuwe baan, een uitdaging voor de ingenieur weg- en waterbouw, ex-hore caondernemer, raadslid en wet houder bij twee opeenvolgende gemeenten „Doordat ik niet al leen op de winkel heb gepast, maar aan de basis stond van veel creatief beleid en vele innova tieve projecten, vergaarde ik aardig wat vakinhoudelijke kennis en netwerk- en bestuurs- vaardigheden." Veerhoek acht zichzelf goed voorbereid op het burgemees terschap, een taak die hij verge lijkt met die van een topmana ger. „Mijn bagage moet voldoende zijn om de stimulator en het kennis- en rustpunt bin nen het college te kunnen vor men en ook om in de gemeente raad zo nodig gedachten en ideeën los te weken. Niet meer het brandpunt dus van politieke discussies, maar katalysator en stabiele factor." De kersverse burgemeester maakte van de gelegenheid ge bruik de Nederlekse gemeente raad te prijzen. „Ik heb het ge voel een ervaren gemeenteraad met kleurrijke mensen aan te treffen. Het college mag best af en toe met zweet in de handen naar de raad gaan, maar het mag geen cowboypolitiek wor den. Nou, daar hoeft hier niet voor te worden gevreesd." Advertentie vergt en een te zware druk op de organisatie zou leggen. CDA- woordvoerder Boogert twijfel de nog of openstelling tot één uur 's middag niet de voorkeur verdiende boven dat half uurtje eerder 's ochtends vroeg. Uitein delijk liet hij zich overtuigen dat die vroege openstelling mensen de mogelijkheid biedt nog voor hun werk bij het ge meentehuis langs te gaan. P. de Gijt van Groen-Links kreeg te horen dat de ruimere openstelling 1,6 fte aan extra werkgelegenheid oplevert en dat ook mensen die in aanmer king komen voor gesubsidieeer- de arbeid hiervoor kunnen solli citeren. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen De drie kinderen van dat Vlissingse gezin zaten aan de ontbijttafel toen de dochter van acht de voorpagina van de PZC onder ogen kreeg. Hardop las ze voor: 'Wat doen we met de boten?' Doe lend op het artikel over de PSD. Voor de middelste van vier was dat vrij logisch: „Varen natuurlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29