Verzet tegen stopzetten subsidie Stadswachten vragen meer bevoegdheden Nog geen spoor vermiste broers Plan paardenhouderij stuit op onbegrip bij familie in Baarland Vragen over huisvesting van seizoenarbeiders Borselse cursisten kunstzinnige vorming zien niets in plan Culturele Raad Ons Genoegen viert jubileum met marathon 0800 - 0231 231 (GRATIS) mtrnm mmmmm Zwaargewonde bij ongeval A58 zeeuwse almanak Da's logisch BEVELANDEN/THOLEN woensdag 8 januari 2003 Amr Mieke van der Jagt KRÜININGEN - Reimerswaal moet volgens A. Kortlever, die voor Bewonersbelangen Rei merswaal (BBR) de commissie «onen en milieu zit, snel de huisvesting van seizoenarbei ders regelen. Kortlever heeft daarover vragen aan burge meesterenwethouders gesteld. Naar aanleiding van berichten over problemen van andere ge meenten met die materie, spoort de BBR het college aan werk te maken van de huisves ting. Kortlever wil weten of in Rei merswaal ook seizoenarbei ders met vergunningen van de gemeente tijdelijk worden ge huisvest op erven van de werk gevers. Het is bekend dat asiel zoekers en mensen uit het voor malige Oostblok vooral fruitk- werkers in Reimerswaal uit de problemen komen helpen. In de Reimerswaalse fruitteeltge bieden is geen tijdelijke woon ruimte, zoals een vakantie park, aanwezig om de mensen op te vangen. Kortlever wil we ten hoe dat wordt opgelost, of de veiligheidsaspecten in de gaten worden gehouden en wat het beleid van de gemeente is: optreden of gedogen Uit artikelen die de vragenstel ler bij zijn vragen heeft ge voegd, blijkt dat sommige ge meenten oogluikend toestaan dat plukkers in caravans in de boomgaarden staan. In andere gemeenten wordt het tijdelijk gebruik van portocabins voor geschreven Containers die goedgekeurd zijn om in te wo nen. Land- en tuinbouworga nisaties hebben hier en daar al op regionaal niveau de handen ineengeslagen om tot een veili ge en doelmatige huisvesting te komen met tijdelijke vergun ningen voor erven in het bui tengebied. Volgens Kortlever moet Reimerswaal een beleid uitstippelen, wat in te passen is in de gebruiksvoorschriften in het bestemmingsplan buiten gebied en dat past binnen de veiligheidsvoorschriften irMieke van der Jagt pjNKENSZAND - Deelne mers aan de cursussen van het Centrum voor de Kunsten in I Goes hebben raadsleden van de gemeente Borsele bestookt met I brieven over een dreigend eind van de subsidie voor kunst zinnige vorming voor volwas- Een meerderheid van de Cultu rele Raad van Borsele heeft in- ;estemd met een advies aan het »llege, waarin 12.000 euro aan subsidie niet meer naar de vol wassenen, maar naar andere doelgroepen gaat Omdat de Culturele Raad het advies al even geleden goed keurde, zijn de briefschrijvers ervan uitgegaan dat het voorstel in de raadsvergadering van ja nuari aan de orde zou komen. Maarzosnel draaien ambtelijke molens niet. Burgemeester en wethouders spreken pas vol gende week over het subsidie advies. Pas als dat college het plan goedkeurt, komt het voor stel in de raad. Volgens Martin Schieman van het Centrum voor de Kunsten is die traagheid in alleen maar meegeno- Volgens de cursisten gaat deel name aan een cursus beeldhou wen, schilderen, tekenen of gra fische kunst zonder subsidie van Borsele het dubbele kosten van de huidige prijs. En dat al leen voor de Borselse deelne mers, want de andere gemeen ten betalen gewoon door. Bovendien wordt de basis onder de kunstzinnige vorming weg geslagen. De trouwste klanten van het Centrum voor de Kunsten zijn volwassenen en dan nog het meest ouderen. Als die dubbel cursusgeld moeten betalen, zul len velen noodgedwongen afha ken. De voorziening komt dan op het spel te staan. De briefschrijvers wijzen erop dat de uitgangspun ten in de Borselse Cultuurnota, waarin maatschappelijke parti cipatie op cultureel gebied voor iedereen hoog in het vaandel staat, waardeloos worden. Schieman legt uit dat de weg die de Culturele Raad met de kleinst mogelijke meerderheid wil bewandelen, wel moet doodlopen. „De Kunstzinnige Vorming, waaraan nu eenmaal vooral vol wassenen en veel ouderen deel nemen, is de basis voor de voorziening. We hebben maar een paar jongeren uit Borsele op cursus De gemeente wil nu, van de 12.000 euro subsidie die ze weghaalt, 4000 euro besteden aan kunstzinnige vor ming voor jongeren Wij zouden op een projectbasis docenten moeten aantrekken, terwijl we misschien gedwongen wor den goede docenten weg te sturen Daar kan toch geen wel denkend mens het mee eens zijn." Informatie Ben W beschikken nu in elk ge val over meer informatie van de burger en kunnen het verzet van decursisten in de beslissing la- Itèn meewegen. doörSteffan ter Maat KAPELLE - Voor muziekver- ng Ons Genoegen uit Ka- pelfe is 2003 een jubileumjaar. Volgende week zaterdag wordt ditgeopend met het traditionele nieuwjaarsconcert in de Neder landse Hervormde kerk aan het Kerkplein in Kapelle. De Zeeuwse vocale groep Seaside Rendez-Vous verzorgd een gast optreden. Ons Genoegen bestaat op 22 april 95 jaar. Een van de activi teiten om dat te vieren is een 24- uursspeelmarathon die op vrij dagavond 7 februari om zeven uur begint in het clubgebouw de Dijkwelseweg. Het doel is om 24 uur lang met zo veel mogelijk muzikanten te spelen. Per uur wordt er 55 minuten ge speeld en vijf minuten gepau zeerd De leden van de vereni- ig benaderen de Kapelse tiers en het bedrijfsleven voor sponsoring van het evene ment. In het jubileumjaar wordt °ok gevierd dat dirigent Nico Dijkstra tien jaar bij de vereni- I ging is. Onder zijn leiding kwam het harmonieorkest in een rela tief korte periode in de afdeling Jfitmuntendheid terecht. Aan het einde van dit jaar hoopt Ons Genoegen te promoveren naar de Ereaf deling. De vereniging bestaat op dit moment uit een harmonieor kest. jeugdorkest, drumband, h^eesamenspelgroepen, diver- seblokfluitgroepen, een inloop- wkest, een klarinetchoir en di verse koperensembles. Zo'n tien jaar geleden schakelde Ons Ge noegen over van een fanfare ®aar een harmoniebezetting. Het effect was dat de vereniging van 85 naar ruim 200 leden Rtoeide. Dit aantal, gekoppeld aan de jonge gemiddelde leef- r li an lec*en yan zo rond de J'18 jaar, maakt Ons Genoegen tot de grootste en jongste mu- jaekvereniging van zuidwest J «ederland Veel ouderen volgen de cursussen voor volwassenen in het Centrum voor de Kunsten in Goes; door het beëindigen van de subsidie zouden de lessen voor sommigen onbetaal- baarworden. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Ze dachten van wel, maar kandidaat-Kamerlid, Ka merlid en ex-minister van Bin nenlandse Zaken Klaas de Vries, legde uit van niet. Wat de stadswachten van Goes willen, is niet in tegenspraak met het PvdA-verkiezingsprogramma. Ook de PvdA wil niets liever dan dat de banen van stadswachten reguliere banen worden. „En vooral dat mensen loop baanperspectieven krijgen, zo dat ze door scholing en ervaring hogerop kunnen komen", voeg de De Vries eraan toe Dat zou, wat hem betreft, moeten gelden voor alle in- en doorstroomba nen, Melkertbanen of hoe je ze ook noemt. De stadswachten bleken het roerend met De Vries eens, maar legden voor de ze kerheid nog eens uit hoe hun ei gen toekomst eruit zou moeten zien. Aandacht André Mohr en Bertus Maas na men de gelegenheid van een PvdA-verkiezingsbezoek aan Goes te baat om aandacht te vragen voor hun positie. De Vries kwam in gezelschap van Godelieve van Heteren, die de 26ste plaats op de PvdA-lijst in neemt. Bij hen voegden zich John Lilipaly, Gert de Kok en bijna de voltallige Goese ge meenteraadsfractie. Na een lunch en een kennismaking in zorgcentrum 't Gasthuis gingen de Kamerleden de straat op, waar ze de stadswachten tegen het lijf liepen. Die voelen zich gehandicapt, zo bleek al snel. Ze hebben alleen hun mond om mensen die zich niet sociaal gedragen, tot de or de te roepen Een bekeuring uit schrijven is er niet bij. Negen van de tien overtreders hebben dat feilloos in de gaten en lap pen de op- en aanmerkingen van de stadswachten aan hun laars. Volgens André Mohr zouden de tien stadswachten van Goes een reguliere baan moeten krijgen, plus een instrument om beter gedrag af te dwingen. Een bon boekje, bijvoorbeeld. Het geld dat via de bekeuringen binnen komt, kan worden gebruikt om een organisatie van stadswach ten op gemeentelijk, regionaal of provinciaal niveau in stand te houden, compleet met scho lingstrajecten. Dat de Goese stadwachten hun job professio neel benaderen, blijkt wel uit het feit dat ze alle tien de oplei ding voor bijzonder opsporings ambtenaar gaan volgen. Nut Het instituut van de Melkertba- nan mag volgens Mohr niet ver dwijnen, „Dat heeft zijn nut wel bewe zen, ik kijk maar naar mezelf Geen werkgever die me wilde hebben vanwege mijn medisch verleden. Nu werk ik hier vijf tien maanden en ik heb mijn Advertentie lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Rolf Bosboom GOES - De plannen voor een paardenhouderij in de omge ving van het Poelbos bij Goes zijn tegen het zere been van de familie Van Wijngaarden uit Baarland. Die had vergelijkba re ideeën voor dezelfde omge ving, maar enkele maanden ge leden zegde de gemeente Goes haar medewerking op. Die steunt nu wel een ander initia tief. „Een schandelijke zaak", vindt Ph. van Wijngaarden. Onlangs bleek dat het gemeen tebestuur welwillend staat te genover de komst van een oplei ding paardenhouderij aan de Sinoutskerkseweg, een plan van J. Verboom uit 's-Heer Arendskerke. De vestiging na bij het Poelbos. met praktijkon derwijs voor leerlingen van het Groen College, zou een uit komst bieden in de discussie met de gemeente. Verboom is van mening dat de gemeente zijn bedrijf op de huidige locatie aan de Wissekerkseweg onvol doende groeimogelijkheden biedt en vond daarbij afgelopen zomer het provinciebestuur aan zijn zijde. Van Wijngaarden heeft met ver bazing kennisgenomen van de ontwikkelingen. Hij heeft al en kele jaren ideeën voor de bouw van een manege, waar hij ook faciliteiten wil bieden voor het Groen College. Als mogelijke lo catie was daarbij de Verbartel- weg in beeld, eveneens vlakbij het Poelbos Het perceel bleek echter moeilijk te verwerven en ook de hoogspanningslijnen vormden een belemmering. Gedwongen Afgelopen zomer deelde de ge meente Van Wijngaarden tele fonisch mee dat zij geen heil meer in het project zag, „De ge meente heeft het eigenhandig stopgezet. Zij wilden verder met Verboom, gedwongen door de uitspraak van de provincie. Maar dat wil toch niet zeggen dat je de gesprekken met ande ren moet staken?" In een brief heeft hij de gemeente om ophel dering gevraagd. Daar is, aldus Van Wijngaarden, nooit reactie op gekomen. ,,De gemeente laat zo burgers in de kou staan en dat is een slechte zaak. Ik heb zwart op wit staan dat zij meewerkt om mijn plan te realiseren en dan slaat zij ineens een eigen weg in! Dat kan natuurlijk niet. Daarom overweeg ik juridische stappen." Wethouder M. 't Hart bestrijdt dat de gemeente onjuist heeft gehandeld. ..Het is niet zo dat als we zaken doen met de één, dat we dat niet ook met een an der mogen doen. Met Van Wijn gaarden hebben we een traject ingezet voorde Verbartel weg. In het geval van Verboom gaat het om een ander plan op een andere locatie. De initiatieven sluiten elkaar niet uit. Verboom is bo vendien al jarenlang actief op dit gebied en werkt al lange tijd nauw samen met het Groen Col- lege Energie 't Hart stelt dat de gemeente veel tijd en energie in de plannen van Van Wijngaarden heeft gesto ken zonder dat daar veel voort gang in zat.We hebben ons zeer coöperatief opgesteld. We zijn drie jaar lang met hem in ge sprek geweest, waarbij er van onze kant constructief is meege dacht, maar op een gegeven mo ment moet je er een punt achter zetten." Het idee om manegeachtige ac tiviteiten in die omgeving te si tueren, komt volgens de wet houder van de gemeente zelf en is dus niet voorbehouden aan Van Wijngaarden. „We hebben het idee zelf naar voren ge bracht en je vindt dat ook terug in stukken zoals de regiovisie." 't Hart betreurt het dat de ge meente haar stellingname tot nu toe blijkbaar onvoldoende dui delijk heeft gemaakt aan Van Wijngaarden. „Kennelijk heeft dat tot misverstanden geleid We nodigen hem daarom uit voor een gesprek." draai gevonden. Dat geldt ook voor Bertus Maas, afgekeurd vrachtwagenchauffeur. Hij kwam niet uit de kaartenbak met langdurig werklozen, maar sollicieerde zelf, vanuit de WAO, naar een baan als stads wacht. Ook hij wil verder in dat beroep en ziet goede mogelijk heden als de bevoegdheden worden uitgebreid. De PvdA-delegatie sprak op de Grote Markt en bij verschillen de winkelcentra met het winke lend publiek. door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Drie weken na hun verdwijning op de Fili- pijnen is er nog altijd geen spoor gevonden van de broers Marcel en Jacco Wilderom, die afkom stig zijn uit Wemeldinge. „We hebben alles geprobeerd, maar nog altijd zonder resultaat", zegt Jos de Bruijn, die samen met André Hannewijk, zwager van de broers, de zoektocht van uit Wemeldinge ondersteunt. De broers vertrokken woensdag 18 december samen met een an dere Nederlandse toerist, Klaas Bisschop uit Diemen, en twee Filipino's met een boot vanaf het eiland Siquijor Hun reis doel was het eilandje Apo. waar ze wilden gaan snorkelen. Ze keerden echter niet terug, waar na het hotel waar ze verbleven alarm sloeg. Bart Koeman en zijn vriendin Ineke ten Hertog, vrienden van de twee, zijn enkele dagen na de vermissing naar de Filipijnen gereisd om te zoeken. Het ver moeden bestaat dat de boot in slecht weer is omgeslagen De boot, of delen daarvan, is echter niet meer in het gebied aange troffen. De kans bestaat dat het vijftal in zuidelijke richting is afgedreven en op een van de doorgaans onbewoonde eilan den is beland. Het is ook denk baardat ze terecht zijn gekomen in het gebied dat in handen is van rebellen, die hen mogelijk hebben ontvoerd. Ondanks de grote inzet hebben de familie en vrienden van de vermisten nog geen enkel zicht op wat er is gebeurd. „Naarmate de tijd verstrijkt, houd je ook steeds minder mogelijke scena rio's over", zegt De Bruijn. „Ei genlijk beginnen we steeds meer te hopen op een ontvoering." In dat geval lijkt de kans het grootst dat ze nog in leven zijn. Er is, ruim een week na de ver missing, een grootscheepse speurtocht met een helikopter geweest, maar die leverde niets op. Daarmee is de officiële zoek actie formeel afgerond. Niette min wordt geprobeerd op eigen initiatief een tweede vlucht uit te voeren. Momenteel wordt ge probeerd, aan de hand van gege vens over de stromingen in het gebied, het gebied te bepalen waar zou moeten worden ge zocht Daarbij wordt ook ge bruik gemaakt van informatie over een helikopter die vorig jaar in dezelfde omgeving neer stortte en de manier waarop de stromingen de wrakstukken verspreidden. Koeman en Ten Hertog, die in middels gezelschap hebben ge kregen van twee broers van Klaas Bisschop, hebben een re tourticket dat 15 januari af loopt. Zij blijven in elk geval tot die tijd actief op de Filipijnen en het is denkbaar dat ze het ticket verlengen. Hun voornaamste taak is de vermissing zo breed mogelijk onder de aandacht te brengen Kranten en andere me dia hebben er al aandacht aan geschonken. RILLAND - Een automobilist is gisteravond rond kwart over ne gen zwaargewond geraakt bij een ongeval op de noordhaan van de A58 bij Rilland. De man raakte de macht over het stuur kwijt en kwam in de naast de weg gelegen sloot te recht. De brandweer heeft hem uit zijn auto bevrijd; hij is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Breda ge bracht. Omdat onduidelijk was of zich meer personen in de auto bevonden, zijn duikers ingezet. Bertus Maas (links) legt PvdA'er Klaas de Vries de wensen van Goese stadswachten nog eens uit; zijn collega André Mohr kijkt vanaf een afstandje toe. foto Willem Mieras De drie kinderen van dat Vlissingse gezin zaten aan de ontbijttafel toen de dochter van acht de voorpagina van de PZC onder ogen kreeg. Hardop las ze voor: 'Wat doen we met de boten?' Doelend op het artikel over de PSD. Voor de middelste van vier was dat vrij logisch: „Varen natuurlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25