IlliCïI IllANI CDA valt PvdA hard aan 7«J PZC Londen mobiliseert leger voor strijd Irak Greenpeace stoomt op naar Dow Volkert van der G. voor onderzoek naar Pieter Baancentrum Sluise LPF'er met rijverbod pleitte tegen flitskasten Standpunten beoogde coalitiepartners lopen ver uiteen Mezen sturen massaal nieuwe zegswijzen in Adjudant van Kabila ter dood veroordeeld Extra straf voor notoire crimineel Chirac door de knieën inzake Irak Zeeuws Florida is slecht idee Park herenigd met Hiddink wmt niuim Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- mmÊmmÊmmmam -3° -6° 04 Zonnige perioden Vandaag droog en koud winterweer met zonnige perioden Matige oostenwind. i(diddagtemperatuur -3 graden. 6e jaargang no. 6 lensdag 8 januari 2003 s nummer 1,10 internet: www.pzc.nl TERNFX'ZEN - F. Babijn, lijsttrekker van de LPF Sluis, is gisteren veroor deeld tot een boete van ;00 euro en vier maanden rijverbod wegens te hard rijden. In september werd hij geflitst toen hij 179 reed op een weg waar 80 is toegestaan. Een maand na die overtre ding maakte Babijn van de flitskasten een verkie zingsitem Tijdens de I campagne voor de raads verkiezingen betoogde hij t de LPF Sluis af wil van onnodige verkeers remmers en andere 'le vensgevaarlijke obsta kels'. flitskasten en der tig-en zestigkilometerzo- nes. Oostburger Babijn (41) werd op 23 september geflitst op de Isabellaweg bijIJzendijke. Zijn rijbe wijs werd ingenomen. Hoewel hij de hand in ei gen boezem stak, meende Babijn dat hij op verant woorde wijze een vracht wagen inhaalde. Hij stel- dedat hij door inname van het rijbewijs ernstig is ge dupeerd, omdathij tijdens de verkiezingscampagne steeds een beroep op an deren of een taxi moest doen. „Het heeft me al handenvol geld gekost. Met de landelijke en pro- vinciale verkiezingen in 1 hetverschietzouikderij- ontzegging graag onge daan gemaakt willen zien." Ook verzocht hij geen boete op te leggen. door Michel Reijns DEN HAAG - De mogelij ke coalitiepartners CDA en PvdA zijn gisteren op een aantal belangrijke on derwerpen flink met el kaar in aanvaring geko men. CDA-premier Bal kenende noemde de giste ren gepresenteerde PvdA- plannen 'zeer teleurstel lend'. Volgens Balkenende stuurt de PvdA aan op een begrotingste kort in 2007 'en dat kan niet'. Volgens hem wordt het er zo niet gemakkelijker op om met de so ciaal-democraten in een kabi net te stappen. CDA-fractievoorzitter Verha gen riep de PvdA op een 'draai' te maken, vooral als het gaat om de hervorming van de zorg, de hypotheekrenteaftrek en de in tegratie. Hij sprak over 'abso luut onwenselijke' standpun ten. Het CDA gaf meteen na de val van het kabinet aan een nieuw kabinet met de WD te willen vormen. Nu de peilingen dat- centrumrechtse kabinet vrijwel niet mogelijk maken, kijken de christen-democraten met meer interesse naar de PvdA-plan- nen. PvdA en CDA verschillen voor al van mening over de vraag hoe de zorgsector de komende jaren moet functioneren. Het CDA wil zo snel mogelijk een hervorming van het zorgstelsel, waarin min der bureaucratie en meer con currentie moet zijn. Alleen met een nieuw zorgstelsel is het weg werken van de wachtlijsten mo gelijk, aldus de christen-demo craten. Het CDA kondigde gisteren aan de wachtlijsten voor patiënten met levensbedreigende ziekten binnen twee jaar weg te werken. Verhagen maakte duidelijk dat betere zorg wat hem betreft ook kan leiden tot hogere kosten voor patiënten. Bos vindt dat een asociale manier om wacht lijsten op lossen. Loonmatiging De PvdA wil de herziening van het zorgstelsel juist voorlopig uitstellen, om twee miljard euro vrij te maken om de sociale part ners te bewegen tot loonmati ging in de komende vier jaar. De partij wil daarmee zorgen dat de loonstijging in de volgende ka binetsperiode beperkt blijft tot het inflatieniveau, zodat de eco nomie zich kan herstellen en de 'banenmachine' weer op gang komt Verder willen de sociaal democraten onder meer de voorgenomen afschaffing van de onroerendzaakbelasting schrappen. De PvdA wil in totaal 6,9 mil jard extra bezuinigen. Daarvan geeft ze de helft weer uit aan ex tra geld voor onder meer zorg, onderwijs en veiligheid, zodat per saldo 3,5 miljard beschik baar komt voor sanering van de overheidsfinanciën. Volgens PvdA-lijsttrekker Bos ontstaat door die aanpak een financie ringsoverschot van 0,3 procent in 2007 Het programma van zijn partij is goed voor 125.000 extra banen, aldus Bos. ANP LEEUWARDEN - Friezen stu- massaal zelfbedachte spreekwoorden in naar de Alge- mieneFryske Underjochtskom- misje (Afhk) in Leeuwarden en Mfthematijdschrift Taal. )ie hebben een oproep gedaan om de Friese taal te verrijken met nieuwe spreekwoorden. Zij hebben er al bijna 1200 gekre- en_ loofdredacteur I. Wagenaar lad enkele honderden reacties venvacht. „Blijkbaar vinden Friezen het erg leuk om bezig te zijn met de Friese taal", aldus Wagenaar. Sommige gezegden zijn afgeleid van Friese of Nederlandse preekwoorden, zoals 'Foar de tofje net e-mailje', dat afgeleid is van 'Foar de kofje net eamelje' (Voor de koffie niet zeuren). AVP KINSHASA - Een militaire rechtbank in Kinshasa heeft Eddy Kapend, adjudant van de Iwee jaar geleden vermoorde Congolese president Laurent- Desire Kabila, gisteren ter dood veroordeeld. Negenentwintig anderen is we gens hun betrokkenheid bij de moord dezelfde straf opgelegd. In totaal stonden 135 mensen terecht voor de moord in 2001 op Kabila. Tegen 115 verdachten, zowel burgers als militairen, was de doodstraf geëist. Hoger beroep met mogelijk. Alleen een am- nestieverzoek aan de president tan de terdoodveroordeelden n°g redden. Amnesty International heeft de doodvonnissen veroordeeld, volgens Amnesty hebben de be daagden geen eerlijk proces ge had ANP/AFP Het actieschip Arctic Sunrise deed een vergeefse poging in de haven van Dow aan te leggen; uiteindelijk wist Greenpeace toch vaten met gif uit Bhopal bij het Terneuzense be drijf af te leveren. door René Hoonhorst en Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Greenpeace bracht gis teren 250 kilo giftig afval van de ramp in het Indiase Bhopal bij de 'rechtmatige ei genaar': Dow Chemical. De actievoer ders kozen de Terneuzense vestiging als doelwit, omdat de grootste buitenlandse vestiging druk moet kunnen uitoefenen op het hoofdkantoor in de Verenigde Sta ten. Actievoerders hingen ook acht foto's van slachtoffers van de giframp in de voor malige bestrijdingsmiddelenfabriek van Union Carbide op aan het dak van het Terneuzense hoofdkantoor. Net als een maand geleden probeerde Greenpeace Dow-woordvoerders te laten erkennen dat het bedrijf aansprakelijk is voor de gevolgen van de giframp, die ruim acht tien jaar geleden in Bhopal plaatsvond. Maar net als de vorige keren wees Dow elke juridische, financiële of morele ver antwoordelijkheid van de hand. Algemeen directeur G. van Harten kwam dus niet naar buiten om met vertegen woordigers van Greenpeace te praten De politie hield 21 actievoerders aan. die niet bij het hoofdkantoor weg wilden gaan of toch gifvaten bij de ingang wil den neerzetten. De vertegenwoordigers van de milieuorganisatie werden allen, na enkele uren te zijn verhoord, met een dagvaarding heengezonden. Actieschip De politie vermoedde 's morgens al dat Greenpeace actie ging voeren, omdat het schip Arctic Sunrise bij de haven van Breskens werd gesignaleerd. Het actie schip moest de tien vaten met 250 kilo giftige productresten van Union Carbi de, die Greenpeace eind vorig jaar zelf in Bhopal ophaalde, over de Westerschelde naar de Braakmanhaven brengen. Twee schepen van de waterpol itie zorgden er van onze redactie buitenland LONDEN - In navolging van de Verenigde Staten gaat ook Groot-Brittannië reservisten mobiliseren voor een eventuele oorlog tegen Irak. Dat heeft de Britse minister van Defensie Goff Hoon gisteren aangekon digd. Om te beginnen worden 1500 reservisten gemobiliseerd, maar zonodig kunnen het er 7000 worden. Hoon benadrukte dat de maat regel niet betekent dat de Britse regering al heeft besloten tot de inzet van troepen in een gewa pend conflict in de regio. Maar 'zolang er nog twijfel bestaat of Saddam zich houdt aan resolu tie 1441 van de Veiligheidsraad, moet de dreiging met geweld voortduren', zei Hoon in het Britse parlement. Groot-Brittannië heeft verder een order geplaatst voor de huur Advertentie vakantie plannen? vakantie boeken? laat u inspire 8 -12 januari 2003 Jaarbeurs - Utrecht Dagelijks 10 00 - 18.00 uur, vrijdag 10.00 - 22.00 uur. Voorverkoop via ANWB-verkooppunten. Meer weten? Bel 0900 - 522 72 387 of kijk op www.vakantiebeuri.nl van twintig handelsschepen om wapens en voorraden naar de Golf te vervoeren. Die order komt nog bij de bestelling eind december van zeven vaartui gen. De schepen zouden zijn be steld voor januari en februari. Om welk type het gaat is niet be kendgemaakt, maar in ieder ge val moeten de schepen tanks en ander zwaar materieel kunnen vervoeren. De Verenigde Staten kondigden maandag een eerste mobilisatie van bijna 20.000 reservisten aan. Niettemin is ook volgens de VS een oorlog tegen Irak niet onvermijdelijk Minister van Defensie Donald Rumsfeld zei gisteren op een persconferentie dat Saddam oorlog kan voorko men, door afstand te doen van de macht. Over eventueel geweld tegen Irak moeten de VN-wapenin- specteurs op 27 januari defini tief verslag uitbrengen aan de Veiligheidsraad. Morgen wordt eerst een tussenrapport ver wacht. Om hun werk sneller te kunnen doen, hebben de inspec teurs gisteren voor het eerst ge bruik gemaakt van helikopters Enkele maanden Directeur Mohammed El-Bara- dei van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA), dat belast is met onder- Minister Donner van Justitie wil rechters de mogelijkheid geven om veelplegers van misdrijven twee jaar extra cel op te leggen. Deze boeven zijn naar schatting verantwoorde lijk voor 60 procent van de geregistreerde criminaliteit. De raad van hoofdcommissarissen reageerde giste ren opgetogen op het voornemen van Minister Don- O ner. O De Franse president Chi rac heeft zich de woede van de oppositie op de hals gehaald door te zin spelen op Franse deelna me aan een eventuele oor log in Irak. Chirac zei gisteren voor een gehoor van de legertop niet langer te geloven dat een dergelijk conflict nog te voorkomen is. De Par ti Socialiste eist nu een spoedde- C bat. O Het idee om Zeeland om te vormen tot een pensioenparadijs is slecht, vindt voorzitter M van Nunen van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging. Hij ziet liever dat de provincie zich met haar economische beleid blijft richten op de havens en de industrie. Ji-sung Park is gisteren in Eindhoven gepresenteerd als de nieuwe aankoop van PSV. De Koreaan, die op het afgelopen WK één van de sterren was van Guus Hiddinks team, hield het niet bij een medi sche keuring en perscon ferentie, hij wil de meteen mee- O trainen. O varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16 en 18; uit: 19 en 21; jong: 24. foto Peter Nicolai voor dat de Arctic Sunrise niet in de ha ven bij Dow kon aanleggen. De tonnen gif werden daarom met busjes vanaf de oude veerhaven naar het Dow-hoofd- kantoor gereden. Het politie-ingrijpen houdt Greenpeace een volgende keer niet tegen, liet woord voerster M .van Boekei weten. Tiendui zenden mensen ondervinden nog dage lijks de gevolgen van de ramp. Zolang Dow de vervuilde grond niet opruimt en er niet voor zorgt dat die mensen de noodzakelijke medische hulp krijgen, blijft de milieuorganisatie actie voeren. „In Terneuzen of bij andere Europese vestigingen." door Sander Kuypers AMSTERDAM - Volkert van der G. zit in het Pieter Baancen trum (PBC) in Utrecht. Dat heeft zijn advocate B. Bóhler gisteren gezegd. Volgens een woordvoerder van justitie is de vermeende moordenaar van Pim Fortuyn maandag overge plaatst. De rechter beval op 4 november dat Van der G, die het lossen van de dodelijke schoten heeft be kend, voor een gedragskundig onderzoek moest worden opge nomen in het PBC, de observa tiekliniek van justitie. De straf zaak tegen de 33-jarige Harder wijker is daarom uitgesteld. Het onderzoek van het PBC duurt ongeveer zeven weken. Strafrechtdeskundige T. de Roos zei eerder dat de uitkomst van dit onderzoek nog belang rijker is dan de bekentenis, als het gaat om het bepalen van de strafmaat. „Uit het onderzoek moet blijken of hij verminderd toerekeningsvatbaar was." Als dat zo blijkt te zijn, zal Van der G. mogelijk een minder lange straf krijgen opgelegd. Het openbaar ministerie is te gen het onderzoek van het PBC. Officier van justitie J. Plooy noemde de vertraging die hier door ontstaat 'niet aanvaard baar'. Volgens hem zouden een psychiater, een psycholoog en een reclasseringsambtenaar het onderzoek sneller kunnen doen. Het proces had dan in januari kunnen plaatsvinden, terwijl dat nu waarschijnlijk pas in maart gebeurt. Zowel de advo caten als justitie willen niet in gaan op de omstandigheden waaronder Van der G. nu in de observatiekliniek zit. ANP pagina 4: observatiepost voorletters: straat postcode: plaats telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van m/y 6 weken voor 16. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) Iraakse vrouwelijke vrijwilligers tijdens een militaire pararde in de provincie Diala, ten noordoosten van Bagdad. foto Hoessein Malla/AP e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- zoek naar de mogelijke aanwe zigheid van nucleaire wapen programma's, heeft gezegd dat de wapeninspecteurs nog enke le maanden nodig hebben om hun onderzoek af te ronden. Volgens hem moeten de Verenig de Staten preciezere informatie aan de VN-inspecteurs ver strekken voor hun zoektocht in Irak. ANP/RTR/AFP handtekening J- noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10) per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1