VN vinden geen bewijs tegen Irak Lening breekt premier Verhofstadt op 5 IAEA-directeur: te vroeg voor conclusies Feest onder kathedraal Boeren genoopt kangoeroes te eten Belgische begroting in evenwicht President Nigeria weer kandidaat VS scannen gebouwen Kindsoldaten naar school Winter verovert Europa van noord tot zuid Palestijnse doorgang bij controlepost doet sterk denken aan een veemarkt Tempelridders onderzoeken Schots labyrinth Israël maakt het Palestijnse leiders lastig om te reizen Dikke man uit huis getakeld Rebellen vallen vredesmacht in Ivoorkust aan Noord-Korea krijgt laatste kans van IAEA Protest Surinamers tegen belastingingreep dinsdag 7 januari 2003 SANKT GALLEN - Een heteluchtballon in de vorm van een kathedraal vliegt de lucht in boven de Zwitserse plaats Sankt Gallen. De Zwitserse artiesten Jan Kaser and Martin Zim- mermann ontwierpen de ballon ter ere van de tweehonderd ste verjaardag van het Zwitserse kanton Sankt Gallen, dat gisteren werd gevierd. foto Regina Kuehne/EPA BRISBANE - Door de aanhoudende droogte in Australië is een aantal boeren begonnen met het eten van kangoeroes. Dat heeft een vrouwenbeweging, die betrokken is bij de hulp aan door de droogte getroffen boerengezinnen, gisteren bekend gemaakt. De boeren verdienen momenteel zo weinig dat zij zich geen rund-, varkens- of lamsvlees meer kunnen veroorloven. Het eten van kangoeroes klinkt echter erger dan het is, stelt de be weging. „Eigenlijk is kangoeroevlees best lekker en de kan goeroes zijn waarschijnlijk gezonder dan het vee", aldus Gwen Rogers van de Country Women's Association AP BRUSSEL - De Belgische begroting was vorig jaar in even wicht, zo deelde de minister van Begroting Johan Vande La- notte gisteren mee Dat is gelukt ondanks een tegenvallende economische groei van 0,7 procentOok dit jaar voorziet Bel gië een evenwicht in uitgaven en inkomsten van de staat. België profiteerde afgelopen jaar van een lage rente. Boven dien heeft het extra bezuinigingen ingevoerd. Wat betreft het begrotingstekort is België een van de best presterende landen in de Europese Unie. Anders zit het met de staatsschuld. Critici zeggen dan ook dat een begrotingsevenwicht niet genoeg is, maar Vande Lanotte wil niets weten van extra bezuinigingen om een overschot te creëren, omdat dat de economie zou schaden. ANP ABUJA - De Nigeriaanse president Olusegun Obasanjo is voor zijn partij de kandidaat voor de presidentsverkiezingen op 19 april Obasanjo won met een grote meerderheid van zijn drie rivalen. De kiescommissie riep hem gisteren uit tot win naar. Volgens de staatstelevisie kreeg de president ru 1 m 2 600 van de 3514 stemmen van de afgevaardigden van zijn Democrati sche Volkspartij (PDP). RTR NEW YORK - De Amerikanen gaan met de modernste techni sche snufjes hun beroemdste gebouwen van top tot teen vast leggen Mocht een terroristische aanslag de panden verwoes ten, dan kunnen ze aan de hand van deze gegevens weer precies worden nagebouwd. Volgens de Amerikaanse krant New York Daily News worden bijvoorbeeld het Vrijheidsbeelden het Capitool van binnen en van buiten, driedimensionaal en tot op de millimeter nauw keurig vastgelegd in computerbestanden. Dat gebeurt met la sertechnologie. Van het Vrijheidsbeeld bestaan geen bouwte keningen meer. ANP COLOMBO - Nu er eindelijk vrede lijkt te komen op Sri Lanka gaat de regering met hulp van Unicef proberen duizen den kinderen, onder wie degenen die door de Tamil Tijgers als kindsoldaten zijn geronseld, weer naar school te krijgen. De vertegenwoordiger van Unicef in Sri Lanka, Ted Chaiban, zei dat een campagne onder de naam 'Elk kind op school' don derdag van start gaat. Het zwaartepunt ligt in het noordoos ten van het land. Het VN-kinderfonds schat dat ruim tweehonderd scholen daar na negentien jaar burgeroorlog niet meer functioneren. Bijna 65.000 kinderen in het gebied gaan niet naar school. AP ARLES - Kinderen vermaken zich met sleeën voor het theater in Zuid-Franse Arles. Door zware sneeuwval en ijsvorming waren veel scholen in Frankrijk gisteren ge sloten. Het winterweer heeft gistervond tot grote ver keersproblemen geleid in Zuid-Frankrijk. Verscheide ne stukken snelweg, zoals die tussen Arles en Nimes en tussen Perpignan en de Spaanse grens, zijn niet te berij den. De luchthavens van Nimes en Montpellier zijn ge sloten, aldus politie en brandweer.Ook Noord-Europa beleeft een extreme koudegolf die het verkeer bemoei lijkt en in Noorwegen vier doden tot gevolg had. De temperatuur in de Zweedse hoofdstad bedroeg maan dag min 18 graden Celsius. In Oslo werd eenzelfde tem peratuur gemeten. In Helsinki vroor het 23 graden en in het noorden zakte de temperatuur 's nachts zelfs tot min 39. In Estland waren de maritieme autoriteiten op zoek naar meer ijsbrekers om de tien vrachthavens aan de Finse Golf ijsvrij te maken. In Cesis in Letland werd on geveer 70 kilometer ten noorden van Riga een tempera tuur gemeten van min 38, de laagste in zestien jaar. foto Claude Paris/AP Gretta Duisenberg brengt deze toeek een bezoek aan Israël en de bezette Palestijnse gebieden, als voorzitter van de actie groep 'Stop de bezetting'. Exclusief voor deze krant houdt ze een dagboek bij. Vandaag deel twee. vari onze redactie buitenland- WASHINGTON - De wapenin- spècteurs van de Verenigde Na ties hebben tot dusver niets ver dachts gevonden in Irak. Dat zei directeur Mohammed El Bara- dei van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (LAEA) gisteren. Maar het is nog te vroeg om hier aan conclusies te verbinden, be- I klemtoonde hij. „We hebben nog niets gevonden dat erop wijst dat Irak heeft gelogen in j zijn verklaring over de nucleai re kwestie", zei El Baradei I Maar de inspecties duren nog steeds voort en het is volgens EDINBURGH - Moderne tem- pelridders zullen binnenkort een labyrinth van grafkelders en gewelven in Schotland met ultramoderne middelen onder zoeken in de hoop mythische voorwerpen te ontdekken. Het Britse dagblad The Inde- I pendent meldde gisteren dat de onderzoekers de omgeving van deRosslynkapel bij de Schotse hoofdstad Edinburgh met ge- i luidsgolven en warmtetechno- logiegaan doorlichten, Volgens overlevering zouden er moge lijk de Heilige Graal, de Ark des j Verbonds, en zelfs het gemum- 1 mificeerde hoofd van Jezus I Christus te vinden zijn. De Hei- t ligè Graal zou volgens plaatse- lijke vertellingen verborgen zijn I in een gebeeldhouwde pilaar van de kapel. Hel kerkgebouw en het land- I goéd werden in de veertiende I eeuw een toevluchtsoord voor dé'in Europa vervolgde tempe- liers of tempelridders. ANP ft .franonze redactie buitenland TEL AVIV - Reizen wordt voor Palestijnse leiders nog moeilij keren drie Palestijnse universi- ij feiten moeten de deuren sluiten. Dat heeft het Israëlische kabi net gisteren besloten. Aanlei ding voor de maatregelen is de dubbele zelfmoordaanslag zon dag in Tel Aviv. Daarbij kwa men 23 mensen plus de daders om het leven. I De Bir Zeit-umversiteit bij I Ramallah heeft het bevel gekre- I gen alle studenten en medewer- I kers van het terrein testuren, zei I rector Hanna Nasser. Bir Zeit I wordt gezien als de meest pres- I tigieuze Palestijnse universi- I teit. Later zei Nasser dat de I evacuatie een gebruikelijke I voorzorgsmaatregel was en dat I hij geen sluitingsverzoek had I gekregen, maar een Israëlische I regeringswoordvoerder heeft I bevestigd dat de universiteit op I het lijstje van de regering staat f Een andere universiteit die I dicht moet. is waarschijnlijk An 4 Najah in Nabloes. De universi- I teit is met 10.000 studenten de I grootste op de Westelijke Jor- I daanoever. I De regering heeft enkele Pales- I tijnse leiders verboden naar I Londen te reizenwaar gesprek- I ken over hei-vormingen binnen I de Palestijnse Autoriteit plaats I hadden moeten vinden. Ook op I de Westelijke Jordaanoever worden de reisbeperkingen I voor Palestijnse leiders ver- I scherpt. I Verder mag de Palestijnse Cen- I trale Raad, een besluitvor- I mingsorgaan van de Palestijnse I Bevrijdingsorganisatie (PLO) I van Jasser Arafat, donderdag I niet zoals gepland in Ramallah I bijeenkomen. I De Britse minister van Buiten- I landse Zaken Jack Straw zei te I hopen dat de Israëlische rege- j ring het reisverbod voor de Pa- I lestijnse leiders zal heroverwe gen. De aanslagen in Tel Aviv 1 benadrukken volgens hem juist I de noodzaak van een dialoog. I Maar premier Sharon zei giste- I ren na een bezoek aan slachtof- I Iers van de zelfmoordaanslag dat vredesoverleg alleen moge- I l'jk is als de aanslagen ophou- I den. De dubbele aanslag in Tel Aviv I isopgeëistdoorde Al AqsaMar- I le'arenbrigade, maar Sharon I gaf Arafat de schuld. AP hem veel te vroeg voor gevolg trekkingen, maar 'tot nog toe hebben de resultaten nog geen wenkbrauwen doen fronsen'. Hij riep de lidstaten van de Ver enigde Naties op meer informa tie van hun inlichtingendien sten ter beschikking te stellen aan de wapeninspecteurs zodat die effectiever kunnen werken. „We beginnen wat informatie te krijgen maar lang niet zoveel als we graag zouden willen. Ik hoop dat we de komende weken meer zullen krijgen." De Amerikaanse regering en de Verenigde Naties ontkennen in tussen aantijgingen van de Iraakse president Saddam Hoessein dat de VN-wapenin- specteurs inlichtingen verza melen voor geheime diensten. De woordvoerder van president Bush zei de beschuldigingen te betreuren. Volgens.een zegsman van de VN doen de inspecteurs professioneel en objectief hun werk. Saddam Hoessein zei gisteren in een toespraak dat zijn land ge reed is voor een nieuwe oorlog. De strijdkrachten zijn klaar voor nieuwe agressie van de zij de van de Verenigde Staten, al dus de president Volgens hem zal Irak de nieuwe oorlog win nen en de aanvallers, 'huurlin gen van de Amerikaans-zionis tische tirannie', hun bitterste lessen leren. door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische pre mier Guy Verhofstadt zou een lening van 50.000 euro hebben verdonkeremaand. Het geld werd in 1988 door zijn ex-par tijgenoot en voormalig pen ningmeester van de Vlaamse Li beralen. Leo Goovaerts, op de privé-rekening van de premier gestort. Volgens Verhofstadt. die toe geeft dat hij het geld nooit heeft van onze redactie buitenland WENEN - De internationale dienst voor atoomenergie van de Verenigde Naties, het in We nen gevestigde IAEA, geeft Noord-Korea nog een kans om zijn geheime wapenprogramma stop te zetten en opnieuw wa peninspecteurs toe te laten. Blijft Pyongyang in gebreke, dan zal het IAEA daarvan mel- Hij omschreef de activiteiten van die inspecteurs als 'puur in lichtingenwerk'. Saddam Hoes sein is er vooral verbolgen over dat de inspecteurs Iraakse ge leerden en onderzoekers willen spreken. „In plaats van te zoe ken naar zogenaamde massa vernietigingswapens om de leugens va n de leugenaars (Was hington en Londen) te ontmas keren, zijn de inspecteurs nu bezig lijsten van Iraakse weten schappers op te stellen ten einde hen met heimelijke bedoelingen vragen te stellen." Schattingen De Britse minister van Buiten landse Zaken Jack Straw zei gisteren in Londen dat de kans op een oorlog tegen Irak iets is afgenomen Hij beklemtoonde dat een oorlog niet onvermijde lijk is en bevestigde dat schat tingen van een door de dagbla den geciteerde minister ten aanzien van de kans op een oor log 'redelijk precies' zijn. Twee Britse dagbladen hadden zaterdag een anonieme be windsman opgevoerd die bere kende dat de kans op oorlog was afgenomen van 60 procent voor kerst tot 40 procent op zaterdag. De ontwapening van Irak blijft evenwel essentieel voor de vrede in de wereldtevens staat het ge zag van de VN op het spel, aldus Straw. AFP/ANP/RTR terugbetaald, ging het om een gift aan de partij. Goovaerts werd begin 1999 uit de VLD gezet Zogenaamd om dat hij in een interview kritiek had gespuid op Verhofstadt. Volgens Goovaerts was het ge hakketak over de nooit terugbe taalde lening de ware reden waarom de liberalen hem niet meer lustten, zo beweert hij nu in een interview in de Financi eel-Economische Tijd. Verhof stadt reageerde gisteren verbol gen op de 'ronduit crapuleuze' ding maken aan de VN-Veilig- heidsraad, die mogelijk sancties zou kunnen opleggen. Dat staat in een verklaring die het IAEA gisteren heeft aangenomen na een spoedvergadering. Er is overigens geen deadline gesteld waaraan Pyongyang moet voldoen. „We denken in termen van dagen en niet van weken", aldus woordvoerster Melissa Fleming. Het IAEA dringt ook aan op een Snelle ont- aantijgmgen van Goovaerts. Volgens hem gaat het om 'een aaneenrijging van leugens' Goovaerts, tussen 1995 en 1999 Vlaams en Brussels parlements lid namens de VLD, beweert dat Verhofstadt in 1988 een per soonlijke lening bij hem afsloot voor een bedrag van twee mil joen Belgische franken. Het geld werd op een privérekening van de toenmalige oppositielei der gestort Op het overschrijf- formulier stond duidelijk de vermelding 'lening'. Verhof- moeting tussen de Noord-Kore aanse regering en het IAEA Noord-Korea zette onlangs de inspecteurs van het IAEA het land uit en verbrak de verzege ling die de dienst in een kern centrale had aangebracht De Amerikaanse regering heeft positief gereageerd op de aange nomen verklaring. Ondertussen gaan de diplomatieke inspan ningen om een einde te maken aan de Noord-Korea-crisis stadt op zijn beurt stortte het geld enkele dagen later in de partijkas. Hij had nog een schuld te vereffenen: de toen malige oppositieleider had na melijk geld uit de partij ge bruikt om zijn eigen campagne te bekostigen Tien jaar later was de lening echter nog steeds niet terugbe taald en Goovaerts werd - naar eigen zeggen - ongeduldig Be sloten werd de lening om te zet ten in een gift, in ruil voor een verkiesbare plaats op de se- door. Buurland Zuid-Korea stuurt de komende dagen een onderhandelaar naar Washing ton om in samenspraak met de Verenigde Staten een compro misvoorstel voor te leggen aan Noord-Korea. Volgens diplomatieke bronnen zal Zuid-Korea voorstellen dat de VS een veiligheidsverdrag ondertekenen met Noord-Ko rea in ruil voor het staken van alle nucleaire programma's. AP HAMBURG - Veertien brand weerlieden en een kraanwagen zijn gisteren ingezet om een 350 kilo zware Duitser uit zijn huis te tillen voor een ziekenhuisbe zoek. De man was eerder geval len in zijn Hamburgse apparte ment op de tweede etage. DPA PARIJS- In Ivoorkust is het gis teravond opnieuw tot gevech ten gekomen tussen rebellen en Franse militairen bij Duékoué, in het westen van het land. Het was de tweede confrontatie op één dag. Bij beide gevechten samen werden dertig rebellen gedood en raakten negen Franse soldaten gewond. Dat heeft een legerwoordvoerder in Parijs be kendgemaakt Eén van de Franse militairen raakte gisteravond zwaarge wond. aldus de woordvoerder. Dat gebeurde toen het Franse leger in het gevechtsgebied een zoekactie hield naar aanleiding van de aanval door de rebellen eerder op de dag. Bij het beant woorden van die aanval waren vier Fransen lichtgewond ge raakt. De rebellen zijn tot nu toe vijf keer slaags geraakt met Franse troepen die in Duékoué zijn ge legerd. De Fransen moeten de vrede handhaven in de voorma lige Franse kolonie, sinds de Ivoriaanse regering op 18 okto ber een bestand sloot met op standige militairen, die op 19 september een mislukte staats greep pleegden. Dat bestand wordt steeds ge schonden. AFP/D PA naatslijst. Goovaerts begon daarop een rechtszaak tegen Verhofstadt. Prompt zou hij en kele lucratieve voorstellen heb ben gekregen van de partijtop Zo zou hij. als hij de klacht in trok, benoemd worden tot hulp je van minister van Justitie Mare Verwilghen, om hem te helpen de gerechtelijke achter stand in Brussel weg te werken. Eigen partij Verhofstadt ontkent stellig. Goovaerts is er volgens de pre mier op uit de VLD schade te be rokkenen. Goovaerts maakte het voorbije weekeinde bekend dat hij een eigen partij wil op richten. De oud-senator gokt op de steun van ontevreden partij genoten en proteststemmers, die nu nog hun toevlucht zoeken bij het extreem-rechtse Vlaams Blok. De beschuldigingen komen voor de premier op een slecht moment, in de aanloop naar de Belgische parlementsverkiezin gen, in juni volgend jaar. De oppositiepartij CD&V heeft al laten weten opheldering te wen sen over de geldkwestie. GPD door Gretta Duisenberg T Jandaag voor het eerst V naar de Bezette Gebie den in Gaza; ik had een ge voel van nervositeit. Zou het lukken om door de check points te komen? De eerste controle verliep zonder pro blemen, maar de tweede con trole van onze paspoorten duurde wat langer Rustig af wachten op een stoel. Uitein delijk verliep alles vlekke loos. Zodra we doorgelaten waren, merkten we het ver schil tussen de doorgang die wij namen en de doorgang die de Palestijnen altijd moe ten nemen. De Palestijnse doorgang deed mij sterk den ken aan een veemarkt, waar koeien tussen de hekken ge klemd staan. Op de wachten de Palestijnen worden vaak honden losgelaten. Walgelijk en mensonterend. Het eerste bezoek in Gaza- stad betrof een door het Isra ëlische leger verwoeste wo ning, met daarin nog de stoffelijke resten van een be woner, die doorzijn doofheid niet tijdig gewaarschuwd kon worden. De ontmoeting met een van de getroffenen, die al zeven kinderen had verloren, was uitermate emo tioneel. Het kostte me veel van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Werknemers van het Surinaamse bauxiethe- drijf Suralco hebben gisteren in een 'wilde actie' het werk neer gelegd uit protest tegen een be lastingverhoging. Ze vrezen een forse aanslag op hun lonen. Ook in andere bedrijven heerst grote ontevredenheid over de belastingingreep die de rege ring vanaf deze maand wil door voeren. Voor zover bekend is het elders nog niet tot protestacties gekomen. moeite om haar te verlaten vooreen volgend bezoek. We bezochten een project van Palestijnse gehandicapten die thuiszorg krijgen. Het project zorgt ervoor dat men sen met een zware handicap een menswaardig bestaan kunnen leiden. Door deze steun krijgen ze hun levens blijheid weer terug Ik reali seerde me direct dat de 'spi rit' van de Palestijnen niet gebroken is en ook nooit zal breken. Morgen brengen we een be zoek aan twee vluchtelingen kampen. Weer een nieuwe er varing. Economische deskundigen wij zen de regering op het gevaar van de belastingmaatregelen. Deze manier om de inkomsten van de staat te verhogen, zou ongecontroleerde prijsstijgin gen en inflatie in de hand wer ken. In een eerste reactie op het ar beidersprotest zei minister F. Demon van Natuurlijke Hulp bronnen gisteren dat 'men de ontwikkeling niet moet frustre ren'. De Suralco-werkncmers eisen dat de belastingmaatrege len met onmiddellijke ingang wofden teruggedraaid. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5