Stemadviezen komen weer terug Mijnen in Zuid-Libanon eisen nog steeds levens PZC PZC Korte campagnes oioeten miljoenen zwevers lokken Belangenclubs willen kiezers niet al te duidelijk sturen Neve Sha'anan moet de rekening betalen ty'" 1 januari 1953 J dinsdag 7 januari 2003 StemadviezenNiet meer van deze tijd, klinkt het (bijna) eensgezind uit de hoek van de belangenor ganisaties. Een tegenge steld geluid komt van E. Kalk, directeur van het Instituut Publiek en Poli tiek, bekend van de popu laire Stemwijzer. „De po litieke tegenstellingen verscherpen zich. De ja ren zeventig komen er weer aan." door Mark van Assen De woordvoerder van werk geversorganisatie VNO- NCW moet er bijna om lachen. ..Nee, natuurlijk doen wij dat niet. Waarom zouden wij onze achterban nou moeten gaan vertellen op wie ze moeten -temmen? Ondernemers zijn heel wel in staat zelf hun keuze o bepalen, dat hoeven wij niet voor ze te doen." ,,De polarisatie van de jaren ze ventig is al lang voorbij. Wat we onze leden bijvoorbeeld wel aanbieden, is ons eigen tienpun tenplan voor de politiek. Maar dat is meer om aan te geven waar wij voor staan." Ken van de vaste tegenspelers van VNO-NCW, de FNV Bond genoten, denkt er net zo over. Ken expliciet stemadvies? Geen denken aan! „De mensen heb ben hun eigen verantwoorde lijkheid", zegt een woordvoer der. ..Bovendien is dat ook helemaal niet onze primaire functie. Wij zijn een belangenbehartiger, geen politieke organisatie. In principe zijn wij politiek neu traal." Toch ligt het anker van dat principe niet al te vast. De nieuwe Bondgenoten-voorzit ter Van der Kolk zegt inderdaad niet: 'Stem PvdA', maar houdt het op een bijna neutraal: „Laat uw keus vallen op een sociale partij". En, zo zegt de woord voerder aarzelend: „We worden wel regelmatig gebeld door mensen die vragen om een dui delijk advies. Tja, wij zijn na tuurlijk wel een autoriteit. Wat we dan zeggen? Nou, dat de mensen voor een sociale partij moeten kiezen." Milieu-organisatie Greenpeace, een andersoortige belangenbe hartiger, zegt er ook niet over te peinzen om mensen een bepaal de kant op te sturen. „Omdat wij het ons niet kunnen veroorloven ons te binden aan één politieke partij. Wij komen op voor een specifiek belang en dat loopt door alle partijen heen." Maar natuurlijk lobbyt Greenpeace zich een slag in de rondte en kiest daarbij gericht, en voor ie dereen duidelijk, haar doelwit. Het CDA bijvoorbeeld, 'dat zich voorstaat op het rentmeester schap, maar ondertussen het milieu links laat liggen', zoals de woordvoerster schampert. Wij gaan naar CDA-congres- sen en proberen daar de linkse CDA'ers over de streep te trek ken." De ANWB dan, altijd op de bres voor de automobilist. „Nee, geen expliciet stemadvies. Wij doen niet aan politiek naar de leden toe, die zijn mans genoeg." Wel heeft de ANWB, samen met onder meer de Consumenten bond en de Stichting Natuur en Milieu, onlangs een coalitie ge smeed, tegen de 'teloorgang van het openbaar vervoer'. Maar hiermee richt ze, in verkiezings tijd, dan toch haar pijlen op het kabinet-Balkenende? „Ja, nee, dat heeft niets met elkaar te ma ken. Het gaat ons om de kwali teit van het openbaar vervoer." Consequent Wel heel duidelijk is Milieude fensie. 'Geef dit kabinet geen tweede kansstelt de beweging in haar verkiezingscampagne. „Dat gaat inderdaad vrij ver", zegt woordvoerder J. Wijnho ven. „En we hebben het ook nog nooit eerder zo gedaan. Maar we zijn alleen maar consequent Wij roepen al tijden dat het twee voor twaalf is voor het milieu, dus het zou niet geloofwaardig zijn als we dan tijdens verkie zingen zouden inbinden." De actie krijgt veel weerklank, zegt Wijnhoven. En niet alleen posi tief. „Wij zetten fors in en men sen laten soms erg duidelijk we ten dat ze daar niet van gediend zijn. Maar dat is ook de bedoe ling: wij willen een discussie uitlokken." Jaren zeventig E. Kalk, directeur van het Insti tuut Publiek en Politiek (dat onder meer de Stemwijzer ver zorgt), slaat de actie van Milieu defensie met belangstelling ga de. „Interessant dat het nu weer terugkomt." Hij trekt onmid dellijk een parallel met de jaren zeventig, toen politieke partijen vaak lijnrecht tegenover elkaar stonden „Toen ging politiek ook ergens over, er viel dus ook wat te kiezen. Dat is begonnen in de gemeentepolitiek, met linkse programcolleges als dat in Groningen, met onder ande ren Jacques Wallage van de PvdA. Er werden scherpe keu zes gemaakt en dat lokte acties uit. Er was echt sprake van soci ale strijd, van polarisatie. Ook landelijk. De bisschoppen rie pen op een bepaald moment zelfs op om KVP te stemmen! Tot grote woede van links, na tuurlijk." Door het no-nonsense beleid in de jaren tachtig en negentig doofde die polarisatie langzaam uit, zegt Kalk. „Het beroemde sociaal akkoord van Wassenaar, het begin van het Poldermodel, was natuurlijk een belangrijke matigende factor." Maar nu zie je die strijd weer langzaam te rugkomen, meent hij „Er zit een soort rechtse rege ring die maatregelen neemt die veel sociale onrust kunnen ver oorzaken, zoals de afschaffing van de Melkertbanen. En er is weliswaar een sociaal akkoord, maar daar was veel voor nodig. De vakbonden hebben zich nu dan ook nog niet expliciet geuit, maar wie goed naar hun pro gramvergelijkingen kijkt, weet genoeg. Het polderen is voorbij. En of dat zo slecht is, ach, dat weet ik niet. Misschien is het wel goed dat men een duidelijke po sitie inneemt en daar ook voor uitkomt." GPD door Ad Bloemendaal Uit 'Benny's Bar' stapt een man met een scheeps toeter de straat op. „Hulde aan de politie, het leger en de ambulancedienst", roept hij in de richting van drie passe rende agenten. En dan: „We ten jullie wat we met Shimon Peres moeten doen? We ma ken hem burgemeester van Gaza! En Yossi Sarid en Yossi Beilin sturen we naar Toel- karem!" Het publiek in de Neve Sha'anan straat applaudis seert. Het is duidelijk dat ge matigde politieke leiders in deze buurt geen hoge ogen gooien. Zeker niet na de dub bele zelfmoordaanslag van zondagavond, die de puien van Benny's Bar, een aan grenzend geldwisselkantoor en een snackbar grotendeels heeft weggeslagen. Met 23 doden, bijna de helft buiten landers, was het de op een na zwaarste terreuraanval sinds het begin van de Pales tijnse intifada. Peres, Sarid en Beilin kun nen voor de Knessetverkie- zing van 28 januari niet op Neve Sha'anan rekenen. Niet alleen omdat ze er nooit po pulair zullen worden, maar vooral omdat bijna niemand er een stem zal uitbrengen. Wie hier woont wil anoniem door het leven. Illegale buitenlanders, zwartwerkers en drugsge bruikers beheersen het straatbeeld. De een is bang voor de politie, een ander voor de vreemdelingen dienst, een derde voor de be lastinginspecteur. Neve Sha'anan herbergt de abso lute onderkant van de Israë lische samenleving. Goede vriend Op een stuk hout uit een van de vernielde winkels hebben buurtbewoners drie pagina's met foto's uit het populaire dagblad Yediot Acharonot geplakt. Er onder branden waxinelichtjes. De foto's to nen zwaar geWonde slacht offers, kort na de aanslag: Chinese man met bloedenc hoofd, een gewonde Afij. kaan op een brancard, *eg Roemeense vrouw op naar een ziekenauto. „Ik ken die man", zegt Sonjs een Oekraïnse immigrants van 38. Ze wijst op de fotc van de Afrikaan „Hij kwaï vaak bij mij in de winkel,"Zs drijft een zaak in schoenen Een naast haar staande Afri kaan van in de twintig met een vlassig baardje, knikt „Ja, hij komt me bekent voor. Maar Steven, een goeds vriend van me, is dood. Hij liep hier gisteren te winkelet toen de bom afging. Hos moet het nu met zijn vroutt en zijn twee kinderen?" Net als Steven komt John uit Ghana. En net als bijna all; andere illegale Afrikanen werkt hij als schoonmaker „Het wordt steeds moeilijke vast werk te krijgen door de politie-acties. Ze zetten je het land uit." Tel Aviv telt naar schatting tachtigduizend buitenlandss arbeiders. Verreweg de mee ten werken illegaal en wonet in de deze wijken. Ze leva doorlopend in angst voor ds vreemdelingenpolitie. Na ds bomexplosies van gisteren gingen sociaal werkers var deur tot deur om gewonds buitenlanders te manen ziel bij een ziekenhuis te melden Zonder veel succes, want aar: beloftes dat de politie niet zal worden geïnformeerd hech ten ze in Neve Sha'anan wei nig geloof. Israëls buiten landse arbeiders denken er niet over vrijwillig te ver trekken. Sonja wil nog kwijt hoe prettig ze het vindt schoenen te verkopen aar Chinezen, Ghanezen, Roe menen of Philippino's. Wat de wijk zo onveilig maakt is de aanwezigheid van Ara bieren, légt ze uit. Het maakt niet uit of ze een Israëlische identiteitskaart hebben o! uit Gaza of de Westelij keJor- daanoever komen. „Het is één pot nat. Ze helpen elkaar allemaal en wij betalen er de rekening voor", zegt ze. GPD In de paar weken campag ne tot de verkiezingen valt er voor de partijen nog veel te ivinnen. Maar ook veel te verliezen, want bij na de helft van de kiezers weel nog niet of ze gaan stemmen en zo ja, wie dan de voorkeur krijgt. De partijen zijn dan ook naarstig op zoek naar de zwevende kiezer. door Erwin Tuil Waar zijn de camera's, riep LPF-lijsttrekker Mat Her hen even voordat hij op nieuw jaarsdag bij de Scheveningse 'ier de Noordzee indook. Onge- wijfeld was het grappig be- ioeld, maar niettemin ook type end voor de ijver waarmee alle •olitieke partijen tot 22 januari op zoek gaan naar media-aan lacht. Bijna de helft van de kie zers zweeft en is dus een gewilde i>rooi voor alle partijen. ..Dat betekent niet dat we echt t lies doen om maar in het nieuws te komen", zegt VVD- i ampagneleider Hans van Baal- ii „We gaan geen leuke dingen doen die er niets toe doen." De korte campagneperiode ziet hij niet als een nadeel. „Normaal heb je anderhalf jaar voorberei dingstijd, Dan zit je echt op zijn Hollands te polderen. Nu moe ien er snel beslissingen worden venomenDat komt de campag ne ten goede." Vooral de partijen ter rechter- ijde van hel politieke spectrum kunnen meer winnen dan ver liezen. CDA, VVD en LPF blij ken uit diverse onderzoeken te kunnen rekenen op een fors aantal trouwe kiezers. Alles wat ze er aan zwevers bij krijgen kan zorgen voor bonuszetels. Van I laaien verwacht dat de volgen de regering een rechtse signa tuur zal hebben. Trouwe aanhang PvdA, GroenLinks, SP en D66 moeten het daarentegen juist hebben van de zwevende kiezer. Hun verwachte zetelaantal is minder gebaseerd op trouwe aanhang. „Er zijn veel twijfe- i ende linkse kiezers", stelt Joost I -agendijk, Europarlementariër ai campagneleider voor Groen Links. „Een paar jaar geleden was je vrij zeker van een voor spelling en een uitslag. Maar nu ligt dat duidelijk anders. Een belangri j k deel van de LPF - stemmers van mei vorig jaar, zoekt het nu bij SP-voorman Jan Marijnissen. Aad van der Veen van het onder zoeksbureau Interview/NSS ziet wekelijks de dynamiek op de kiezersmarkt. „Zo'n 25 pro cent van de mensen die door ons ondervraagd worden zegt niet wat ze gaat stemmen en öf ze gaat stemmen. Verder blijkt zo'n 45 procent van de stemmers nog geen partijkeuze te hebben gemaakt. Daar valt dus veel te winnen en te verliezen." Het onderzoeksbureau ver wacht dat een tiende van de stemgerechtigden pas op 22 ja nuari besluit wat ze gaan doen. De meeste mensen, dit jaar dus bijna de helft, maakt in de paar dagen voor de verkiezingen hun keus en houdt zich daaraan. Vooral de televisie speelt een grote rol. Nog meer dan bij de vorige verkiezingen, zo ver wacht Van der Veen. Vooral om dat een toenemend aantal po tentiële stemmers televisie als hun belangrijkste of zelfs enige bron van informatie hebben. „Eigenlijk kun je stellen dat la ger opgeleiden weinig lot geen kranten lezen, terwijl hoger op geleiden dat overwegend wel doen." Freek de Jonge Die eerste groep is voor de par tijen het interessantst, omdat daar de meeste zwevende kie zers zitten. Daardoor kan het programma 'De Stemming' van Freek de Jonge aan de voor avond van de verkiezingen doorslaggevend zijn. Mensen die dan hun keuze nog niet ge maakt hebben, kunnen beïn vloed worden door de uitzen ding van de cabaretier. WD- campagneleider Van Baaien verwacht dat het vooral de rechtse partijen zijn die hun vet krijgen van De Jonge. „Maar ik maak me er geen zorgen over. Hoe harder je mept, hoe meer sympathie het slachtoffer krijgt." Evenals zijn V VD-evenknie Van Baaien is PvdA-campagnelei- der Ruud Koole optimistisch. „Maar de laatste verkiezingen hebben laten zien dat er tot op de laatste dag grote verschui vingen kunnen zijn." GPD door Arthur Blok Over een hobbelige weg tuft een tientallen jaren oude tractor. Een slager hangt een enorm stuk vlees aan een haak voorzijn winkel. Groepjesspe- lende kinderen rennen gillend langs. Zomaar een vredig tafe reeltje in een dorp in het zui den van Libanon. Maar overal langs de weg waarschuwen grote borden voor een levens gevaarlijke situatie. Het gebied, zo groot als Zuid- Limburg, telt maar liefst 306 mijnenvelden met meer dan 60.000 landmijnen, zo'n 127 per vierkante kilometer. Na de 'bevrijding' van het zuiden in mei 2000 - toen het Israëlische leger zich uit Libanon terug trok - boden landen aan de mijnopruiming voor hun reke ning te nemen Uiteindelijk staken de Verenigde Arabische Emiraten 60 miljoen dollar in het project om de 'stabiliteit' in de regio te bevorderen. Samen met de Libanese regering werd in december 2001 begonnen met het vierjarige project 'Operation Emirates Solidari- Zuid-Libanon is in Nederland vooral bekend geworden door de aanwezigheid van Neder landse blauwhelmen begin ja ren tachtig. Nog steeds be waakt de VN-vredesmacht Unifil de bufferzone langs de grens met Israël. Maar nu de bezetting ten einde is, is het werk van de VN-mijnoprui- mers minstens zo belangrijk geworden. Voorspoedig Volgens projectleider Kerei Ruru verloopt het opruimen voorspoedig. De eerste fase, het vrijmaken van het gebied van 'booby-traps' (valstrik ken), werd in zes maanden afgerond. De tweede fase, het daadwerkelijk opruimen van de mijnen, begon in mei vorig jaar. In een half jaar zijn al meer dan twintigdui zend mijnen onschadelijk ge maakt. De bewoners van de dorpen verlangen naar de tijd dat zij hun kinderen weer onbezorgd kunnen laten buiten spelen. Velen zijn in de donkere jaren Drie jaar na het vertrek van het Israëlische leger ligt het heuvellandschap in Zuid-Libanon er vredig bij. Maar schijn bedriegt; de grond is bezaaid met landmijnen en ligt vol met andere overblijfselen van 22 jaar bezetting. Liba non is een van de vele voorbeelden van het wereldwijde landmijnenprobleem. De VN zijn belast met de onmogelij ke taak het gebied te ontmijnen. Libanon is een van de vele voorbeelden van het wereldwijde landmijnenprobleem. foto Nahy Issa/GPD weggetrokken, maar ze hopen op een snelle terugkeer. Ruru verwacht dat binnen twee jaar het hele gebied kan worden vrijgegeven. „Zoals het er nu uitziet, zijn we een jaar eerder klaar dan verwacht." Patroon Het gebied met het grootste aantal mijnen is door de VN verdeeld in vier zones. In elke zone zijn gespecialiseerde op ruimingsteams uit Zimbabwe en Mozambique aan het werk. Volgens Ruru liggen de mijnen altijd in een vast patroon. Het opsporen gebeurt met behulp van Israëlische kaarten en de tectors. „Alle mijnen moet dan vervolgens één voor één met de hand worden uitgegraven; dat maakt het niet bepaald mak kelijk." Elk veld is afgezet met rood witte plastic linten en een am bulance staat altijd klaar. Vin cent Farrel, coördinator van velden 372 en 373, vertelt dat zijn Mozambikaanse team de afgelopen vijftig dagen 1066 mijnen en explosieven heeft gevonden. „We ontmantelen de mijnen niet, we blazen ze aan het eind van de dag op. Dat is een stuk veiliger." De uitrusting van de 'ruimers' bestaat uit een gepantserd schort, speciale handschoenen en een helm met vizier. Zij zit ten op handen en knieën bij het uitgraven. Het is wrang dat in een gebied dat zo sterk beïn vloed is door de internationale politiek en het Arabisch-Isra- elische conflict, specialisten uit Afrika de rommel moeten komen opruimen. Ruimer Nampala vindt elf tot twaalf mijnen per dag. „De Israëli sche kaarten zijn vaak on nauwkeurig. Ook de weersom standigheden, zoals regen en storm, zorgen dat een land mijn verschuift." Het gaat niet alleen om de na latenschap van de Israëli's, ook 'Europa' heeft een bijdrage aan de mijnenvelden geleverd. Neem veld 373, ongeveer twee vierkante kilometer groot. Nampala: „Ik ben hier al veer tien verschillende types tegen gekomen. Soms uit de Twee de Wereldoorlog en af en toe zelfs uit de periode dat de Fransen hier het mandaat hadden." Het ruimen heeft nog geen on gelukken opgeleverd, maar het aantal slachtoffers onder de Libanese burgerbevolking is inmiddels opgelopen tot twee honderd Volgens Ruru is er gemiddeld één ongeluk per maand, „Een landmijn is het enige wapen dat nog slachtof fers maakt ver nadat het con flict is opgelost. Dat wordt wel eens vergeten." Braak Voor de bewoners is het groot ste probleem dat het land waarop zich mijnen bevinden braak blijft liggen. Veel boeren hebben hun velden al twintig jaar lang niet kunnen gebrui ken. Geen wonder dat de haat tegen Israël hier diep zit. Dat is één van de redenen dat een or ganisatie als Hezbollah juist hier onvoorwaardelijke steun geniet. Voordat een zone definitief wordt 'vrijgegeven' wordt zij nogmaals gecontroleerd met speciale speurhonden. Als ook die niets meer kunnen vinden, dan wordt het land terug gege ven aan de eigenaar, die het vaak dezelfde dag nog in ge bruik neemt, GPD KLAUWZEER - De hele vee stapel van boer J.M. in Se- rooskerke is wegens een uit braak van mond- en klauw zeer naar het abattoir in Mid delburg gebracht. M. krijgt een vergoeding voor de 27 stuks klein en groot rundvee (waaronder twintig stam boekkoeien), vier schapen en een varken. ONTVLUCHTING - De ont vluchting van zeven oorlogs misdadigers uit de strafge vangenis te Breda, op de avond van tweede kerstdag, heeft veel beroering gewekt onder het volk. Inmiddels is het toezicht verscherpt en is een reserve-eenheid van Rijkspolitie gewapend pi traangas. Ook zullen misda digers geen vertrouwensoo- sities meer krijgen, zal debe- zoekregeling en het vertonen; van films kritisch wordenbe- keken en wordt overwogen mitrailleumesten te bouwen. VOLKSDANSEN - Tijdens een persconferentie heeft de vader van jeugdherberg De Scheldestroom in Vlissingen zijn plannen toegelicht om om volksdanskunst in Zee land te stimuleren. In drie weekeinden wordt les gege ven. Daarnaast worden inlei dingen gegeven over 'de waarde van de volksdans ec de historische ontwikkeling. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax-(0118) 470102 E-mail. redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: tedwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc,nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneu2en Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag - ti|dens kantoon* zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20,50 per kwartaal: 55.10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-maiT lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voo' het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW' Bankrelaties ABN AMFtO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertenlieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. I Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel (0118)484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeven) Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. Deo»- aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voc« w (abonnementen(administratie en om u te (laten) mtormeren over voor u relevante diensten ante ducten van do titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig gese'ecl»^ derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrittelijk meïden bij PZC lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot LUGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4