Lokale omroep maakt keuzes PZC PZC Afscheid van meester Groeneveld Scharendijke denkt terug met expositie en verhalenbundel Ludieke actie tegen klimaatbeleid 13 Horizontale programmering voor specifieke doelgroep Boetes in kader BOB-controle Leliestraat gesloten voor auto's Geld van sponsorloop overhandigd Auto over de kop Automobilist raakt slagboom Geld voor Roemenië Vocaal ensemble in Renesse CDA-fractie overweegt instellen milities voor beter arbeidsethos Mental Theo in soos De Pul agenda dinsdag 7 januari 2003 rinnr Ali Pankow ZIERIKZEE - Radio Schou- jjj wen-Duiveland heeft met t ingang van deze week de pro grammering drastisch omge gooid. Voorzitter Wil Alkemade ran de lokale omroep geeft aan dat het bestuur door middel van J ffn zogeheten horizontale pro- grammering de luisteraars meer duidelijkheid wil bieden. Verder is er nu duidelij k voor ge kozen het non-stop muziekre pertoire buiten de eigen pro- r gramma's specifiek te richten op de doelgroep van 35-plus. De nadruk ligt daarbij op muziek uit de jaren zestig en zeventig. ^iDe nieuwe programmering houdt in dat de luisteraars op dezelfde tijden gelijksoortige programma's krijgen voorge el schoteld. Volgens Alkemade was het aanbod ook wel aan re- oiganisatie toe nu de lokale om- roep inmiddels het achtste sei zoen is ingegaan. Gatenkaas Schouwen-Duiveland draait volledig op vrijwilligers, van wie de meesten slechts be perkte tijd beschikbaar hebben óp bepaalde uren. Tussentijds x verdwenen er weieens program- r ma's, maar kwamen er ook nieu we bij. „Het is wat oneerbiedig jd. maar uiteindelijk werd deprogrammering een soort ga- 'tenkaas. Op de meest onver dachte momenten waren er wel óf geen programma's. Daar heb ben we nu verbetering in ge bracht", aldus Alkemade. De horizontale programmering is zo samengesteld dat de infor- l matieve programma's voor de ij diverse doelgroepen in de och tend-en avonduren worden uit gezonden. Tussen 11.00 en 17.00 uur is er vervolgens doorlopend muziek, maar met korte onder brekingen voor regionale acti efeiten. Jong talent Nieuw in het aanbod van de lo kale omroep is onder meer het programma Mag het een liedje neer zijn Het wordt op de twee de en derde zondag van de maand tussen twaalf en één uur gepresenteerd door Anthon de Bruijn. Hij maakt samen met Paula van Aken een selectie ca baretliedjes, waarin vooral ook vrij onbekend en nog j ong talent aan bod komen. Organist Prosper Sevestre uit Brouwershaven introduceert als nieuwe vrijwilliger bij Radio Schoüwen-Duiveland Klasse Klassiek op de zondagavond tussen zeven en acht uur. Mee doen is de titel van een ander nieuw programma. Het wordt gepresenteerd door Wim de Waal op de donderdagochtend tussen tien en elf uur. „Het draait om vrijwilligerswerk in de breedste zin van het woord. Er zitten twee telefonische in terviews in en allerlei organisa ties die met vrijwilligers wer ken, kunnen hierin aan bod komen", vertelt De Waal. Verder staat er een dating-pro- gramma met als titel Message to your love op stapel. De initia tiefnemers zijn Jaap Roskam en Steven Schravesande. Tenslotte gaat de lokale omroep nog meer inspelen op de actualiteit Dat gebeurt met twee nieuwe live programma's Het Praathuis op de zaterdagmiddag tussen één en twee en 'De Week' op de za terdagavond van zes tot acht uur. Voor Het Praathuis tekenen Marcel Willemse en Henny Mer le Zij peilen voorafgaand me ningen onder de bevolking over een centraal thema. De komen de week is dat het parkeerbeleid in Zierikzee. In de studio praten zij daarover met een deskundi ge, een voor- en een tegenstan der. Initiatiefnemers van De Week zijn Ton van den Nouwel- and en Frans Meulenberg. Zij brengen vanuit het gloednieuwe Filmtheater Zierikzee een ma- gazine-achtig programma met vaste columns, interviews met gasten en commentaar op het regionale nieuws. REIMERSWAAL - Bij controles in het kader van de BOB-ac- tie, Bewust Onbeschonken Bestuurder, heeft de politie van 1 tot en met 5 januari al 32 boetes uitgedeeld In dit nieuwe jaar zijn onder andere in de gemeenten Reimerswaal en Tholen al meerdere bestuurders aangehouden voor het rijden onder in vloed van alcohol. De extra controles lopen nog tot eind fe bruari door. MIDDELBURG - De Leliestraat in Middelburg is vanaf deze week vier maanden afgesloten voor autoverkeer. De riolering en de elektriciteitskabel onder de straat worden vervangen Het werk wordt in drie fases uitgevoerd Eerst is het gedeelte tussen de Jasmijnstraat en huisnummer vijftien aan de beurt In de volgende fases wordt in de richting van de Noordsingel gewerkt Met de bereikbaarheid van woningen voor voetgan gers wordt volgens de gemeente zoveel mogelijk rekening ge houden. Het werk moet eind april klaar zijn. GOES - Stichting Sawasdee, die de actie Zeeland helpt Cam bodja voert, heeft gisteren de leerlingen van het Goese Ly ceum voor Beroepsonderwijs bedankt. Zo'n vijfhonderd leer lingen van het vroegere Groot Stelle brachten in oktober met een sponsorloop ruim vijfduizend euro bij elkaar voor de ac tie. Het geld werd gisteren overhandigd aan voorzitter H Loontjens van Sawasdee. Die reikte op zijn beurt prijzen uit aan degenen die het meeste geld bijeen hadden gelopen. Het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs schenkt Cambodja ook spullen zoals meubilair. Prosper Sevestre introduceerde als nieuwe vrijwilliger bij de lokale omroep het programma Klasse Klassiek. foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - Een 39-jarige automobilist uit Vlissingen is in de nacht van zondag op maandag enkele malen over de kop geslagen op de Bernhardweg-west in Vlissingen-oost. Hij is met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn auto raakte volledig vernield. De man reed in de richting van Middelburg. Na het inhalen van een auto, verloor hij de con trole over zijn wagen De man raakte van de weg en sloeg een aantal malen over de kop. Na ongeveer vijftig meter kwam zijn auto tot stilstand in de berm MIDDELBURG - Een twintigjarige automobilist uit de ge meente Veere heeft gisterochtend een slagboom op zijn auto gekregen op de Schroebrug in Middelburg. De bestuurder raakte niet gewond Zijn voorruit raakte aan diggelen. De man kwam over het Groene Woud en reed rechtsaf de brug op Omdat de verkeerslichten knipperden, reed hij achteloos de brug over. Daarbij zag hij niet dat één van de slagbomen aan het dalen was. De man reed door, waarna de slagboom zijn voorruit raakte. AAGTEKERKE - De Stichting Hulp aan Roemenië uit Aagte- kerke heeft aan de decemberactie voor projecten in Roemenië 360 euro overgehouden. De stichting verkocht kerststaven en kerstkransen Een gedeelte van de opbrengst wordt gebruikt om een verenigingsgebouw in het Roemeense Olosig op te knappen. doorEsme Soesman SCHARENDIJKE - Pas bij de tweede vloed op zondag werden Scharendijke en omgeving rechtstreeks door de waters noodramp geraakt. Desalniet temin was ook hier De Ramp van 1953 een belangrijk mo ment in de geschiedenis. Met een tentoonstelling en de uitga- l ve van een verhalenbundel wordt dit herdacht. Zaterdag waren er al hachelijke momenten, zet M. Gaanderse- Schoof van de werkgroep Her denking Watersnoodramp 1953 de feiten op een rij. Pas zondag bereikte het water Scharendij ke. Communicatiemiddelen waren er niet, geruchten daar entegen wel. En hoewel er geen dodelijke slachtoffers vielen te betreuren, waren er vele angsti ge momenten. Achteraf bleek de watersnoodramp bovendien van grote invloed op de ontwik keling van Scharendijke en om- redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel" (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet wwwpzc.nl E-mail: web@pzc.nl geving te zijn. Scharendijke groeide vanaf dat moment gro ter en groter. De dorpen in de buurt raakten hun groei juist kwijt. Reden genoeg om ook in Scha rendijke aandacht te besteden aan De Ramp. De plaatselijke kerken hebben aanvankelijk het initiatief genomen tot de op richting van een werkgroep. De dorpsraad is bij het initiatief aangehaakt. In de Bethlehem- kerk in Scharendijke zal een fo totentoonstelling te zien zijn van zo'n 120 foto's. Geschoten in Scharendijke en Eikerzee, Elle- meet, Looperskapelle en Brij- dorpe. Daarnaast is er een be- amerpresentatie die door P. van de Panne van commentaar wordt voorzien. Bezoekers van de tentoonstelling kunnen te vens reageren. Bundel De herdenking is voor de werk groep aanleiding om de verha lenbundel Een wandeling terug te presenteren. Deze bundel is tot stand gekomen na inter views met zo'n dertig mensen die De Ramp meemaakten. Gaanderse en N. van der Linde verwerkten de verhalen die zij vertelden tot een bundel over de eerste dagen van De Ramp. Het boekwerkje is tijdens de exposi tie te koop. De officiële opening wordt vrijdag 17 januari om 19.30 uur verricht door wethou der L. Gel uk-Poortvliet. De ten toonstelling is 17, 18, 24 en 25 januari en op 31 januari en 1 fe bruari te zien. Op vrijdagavond is de kerk tussen 19.00 en 21.30 uur geopend, zaterdagmiddag tussen 14.00 en 17.00 uur. Zon dag 2 februari kan de tentoon stelling nog worden bezocht na afloop van de herdenkings dienst. Deze begint om 10.00 RENESSE - Het Vocaal Ensem ble Sint Laurens geeft zondag een uitvoering in de Jacobus- kerk in Renesse. Het gezelschap staat onder leiding van dirigent Hans van den Broeke De uit voering maakt deel uit van de dienst die 's ochtends om half tien begint. Organist is Joost de Nooijer. door Rob Paardekam GOES - Milieudefensie heeft gisteren actie gevoerd tegen het klimaatbeleid van het kabinet Balkenende. Beelden in Goes en 's-Heerenhoek werden voorzien van een duikbril en een span doek. Volgens de milieuorganisatie doen het kabinet en de rege- ringspartijen veel te weinig om de uitstoot van broeikasgassen tegen te gaan. Het zou daarom een slecht idee zijn dat CDA en WD na de volgende verkiezin gen samen verder gaan. Milieu defensie zegt dat het kabinet nog veel meer slechte maatrege len heeft genomen. Zo worden fiscale voordelen voor groene stroom beperkt en wordt min der geld uitgetrokken voor windenergie. In het kader van de actie 'Geef dit kabinet geen tweede kans' werden het Ceresbeeld in Goes en de Zeeuwse Knol in 's-Hee- renhoek voorzien van een duik bril en een spandoek. door Esme Soesman BRUINISSE - Drie dingen heeft Henk Groeneveld zijn le ven lang niet gehad. Een agen da, een horloge en een porte monnee. Het is tekenend voor de eigenzinnigheid van de man die ruim 37 jaar als hoofd aan de christelijke basisschool Op Dreef in Bruinisse verbonden is geweest. Deze maand neemt hij, na ruim veertig jaar in het onderwijs te hebben gewerkt, afscheid van zijn school. Zijn vader maakte nagenoeg in dezelfde tijd in het onder wijs vol. Zijn vaders loopbaan was één van de prikkels die Groeneveld aanspoorden om les te gaan geven. Eigenlijk ambieerde hij het dominee schap, maar in continu stude ren had hij weinig trek. Liever besteedde de in Ommen gebo ren en in Arnhem opgegroeide inwoner van Bruinisse zijn tijd destijds aan het beoefenen van diverse takken van sport. Dus viel de logische keus op de kweekschool in Doetinchem, gevolgd door de opleiding in Utrecht waar Groeneveld zijn hoofdakte behaalde. Mooi feest Na een paar jaar gewerkt te hebben in Rotterdam werd Groeneveld in 1965 aange steld als 'hoofd der school' in Bruinisse. Samen met vrouw Joke vestigde hij zich in het vissersdorp. Om na drie jaar („Bruinisse bestond toen vijf honderd jaar en dat was zo'n mooi feest") definitief voor zijn nieuwe woonplaats over stag te gaan En voor 'zijn school', want de gedachte aan een baan in een andere sector speelde slechts één keer in zijn loopbaan op. „Maar ik dacht dan ga ik de kindjes waar schijnlijk toch te veel missen", aldus Groeneveld Zo stond hij, waarschijnlijk als één van de weinige schoolhoofden, tot het einde toe fulltime voor de klas. „Ik ben school- Ilenk Groeneveld wil meer tijd besteden aan het lezen van boe ken en het zelf schrijven. Zo is hij bezig met een boek over de Bru- se Boys en de geschiedenis van Op Dreef. foto Dirk-Jan Gjeltema meester, geen manager. En ik wilde mijn collega's ontlaste- n."En het is daarnaast een mooi vak; onderwijs geven op de basisschool. „Deschool ïser toch om iets te leren, kinderen wegwijs te maken in de we reld. Daar zit een stuk opvoe ding in. Iets dat op deze leef tijd nog gaat. Wat richting, sturing geven." Daar zijn, wat Groeneveld betreft, ouders en school aanvullend in. „De ver houding tussen ouders en school moet goed zijn. Je moet elkaar wederzijds vertrouwen. Dan is dat een vanzelfspre kendheid. Je moet ook weten waar je met elkaar naar toe wilt. Als team hebben we dat altijd nagestreefd." Zijn 'schoolteam' ligt hem na aan het hart. Het verloop on der leerkrachten van Op Dreef is door de jaren heen minimaal geweest, waardoor er hechte contacten groeiden. Zo werkte Groeneveld bijvoorbeeld 34 jaar lang zij-aan-zij met colle ga Dig Vleugel, die hij op za terdagen ook nog eens op het voetbalveld ontmoette. Want zijn passie voor sport („aan de Bruse Boys en Feij- enoord heb ik mijn hart verlo ren") is nooit uitgedoofd. Hij is nog altijd voorzitter van de plaatselijke voetbalvereni ging en regioafgevaardigde KNVB Zuid 1 en stond in het verleden aan de wieg van on der meer sporthal Onderdak en tennisvereniging BRU- TeN. Het woord duizendpoot schiet bijna tekort voor wie zijn cv beziet Na zich in Brui nisse te hebben gevestigd, zet te Groeneveld zich ondermeer in voor kerk, politiek, gezond heidszorg en bij de organisatie van tal van festiviteiten in zijn woonplaats. Echtgenote Een inzet die hij, stelt het scheidend schoolhoofd, alleen op kon - én kan - brengen om dat hij gezond en gelukkig met echtgenote Joke en de rest van zijn gezin samenleeft. En dankzij de band die er met on- derwijsteam, schoolbestuur en met ouders is. Hij is er de man niet naar alle eer naar zich toe te trekken, want: „zonder die steun haal je het einde nooit". De bijna twee honderd leerlingen tellende school is nog altijd zelfstan dig, en dat is in de ogen van Groeneveld een kostbaar goed wil je als school zijnde je eigen koers kunnen varen, Niets voor niets gaat zijn afscheid gepaard met een symposium over het belang van kleine scholen Het symposium wordt vrijdag 17 januari in het dorpshuis gehouden vanaf 15.00 uur. Vanaf 16.15 uur vindt het officiële afscheid plaats. Vanaf 20.30 uur volgt een afscheidsreceptie voor ou ders, oud-leerlingen en andere belangstellenden De kinde ren van de school nemen een dag eerder afscheid van hun Hoofd der School. Groeneveld wordt opgevolgd door Erik Hoogendijk uit Tholen. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Mensen moeten leren dat werken vóór gaat op vrijetijdsbesteding en dat daarnaar geleefd dient te worden. Werken is een voor recht. Dit is een van de stellin gen die het CDA Schouwen- Duiveland minister De Geus morgenavond wil voorleggen tijdens een verkiezingsbijeen komst in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. De christen-democraten in de regio zouden graag van de mi nister vernemen hoe hij denkt over het verplicht stellen van maatschappelijke militievor- ming. Alle Nederlanders zou den dan voor minimaal drie maanden in een semi-militaire omgeving ervaring moeten op doen met zaken als opvang van verslaafden en asielzoekers, kennis nemen van mogelijkhe den tot beroepskeuzen, behalen van een rijvaardigheidsbewijs, wennen aan ritme en aan aller lei medemensen, omgang met fi nanciën en kopen op afbetaling. De CDA-afdeling zal De Geus vragen hoe hij het draagvlak voor die maatschappelijke mili tievorming inschat en of hij als minister een dergelijke maatre gel binnen de huidige wetgeving zou kunnen realiseren. Verder wil de regionale afdeling met de minister in discussie over BRUINISSE - Discjockey Men tal Theo treedt zaterdag op in de Bruinisser jeugdsoos De Pul. Theo Nabuurs is bekend gewor den als de andere helft van het duo dat hij vormde met Charley Lownoise. Hij kreeg zijn bijnaam door zijn opvallende dansjes en stnptea- se-acts toen hij nog platen draaide in het uitgaangscen- trum van Mallorea. Het duo brak definitief door m Neder land, Belgiëen Duitsland met de nummer één hit Wonderfull Days. Ook presenteert Mental Theo diverse muziekprogramma's en een serie over uitgaand Neder land op televisie. Het opreden begint 's avonds om tien uur. De zaal is van half acht geopend. t het pleidooi voor normen en waarden. „Alsdediscussieblijft steken in hoe een ander reke ning met jou moet houden, zon der dat jij bereid bent iets voor een ander te doen, dan zijn we snel uitgepraat", stelt het CDA- Schouwen-Duiveland. De afde ling wil weten of de minister in het overleg tussen werkgevers en werknemers inhoud kan ge ven aan de begrippen normen en waarden. Ook wordt De Geus gevraagd of binnen de gezond heidszorg de normen en waar den inmiddels niet al te ver ge daald zijn. Gezondheidszorg De regionale CDA steekt zijn onvrede over de situatie in de gezondheidszorg op Schouwen- Duiveland niet onder stoelen of banken. De rijksoverheid wor den in dit verband mooie woor den en loze daden verweten. De regionale partijleden willen de minister eraan herinneren dat deze regio al tijden op geld wacht voor noodzakelijke ge zondheidszorg. „Hoe worden de toezeggingen waargemaakt?", luidt de concrete vraag aan De Geus Andere onderwerpen die tijdens deze verkiezingsbijeenkomst aan de orde worden gesteld, zijn toekomstige investeringen in het onderwijs, politieke keuzen op het gebied van belastingdruk enstaatsschuld,hetgebruikvan kernenergie, de onroerend- zaakbelasting en de gewenste vereenvoudiging van de regel geving. De bijeenkomst in het Tonnen magazijn woensdagavond 8 ja nuari begint om 19.30 uur en is toegankelijk voor alle belang stellenden. Naast minister De Geus zullen ook de Zeeuwse CDA-(kandidaat)kamerle- den Myra van Loon en Siem Buijs aanwezig zijn, evenals CDA-lijsttrekker Toine Poppe- laars voor de Statenverkiezin gen. I STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE Openbare bibliotheek. 16.00-17 30 uur Startbijeenkomst lees bevorderingsproject basisscholen; Gemeentehuis, 19.30 uur- Openbare ver gadering commissie Samenleving en Bestuur, onder meer over wijziging ope ningstijden publieksbalies gemeente huis;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31