Informatie over Grote Kerk Veere PZC Dochter sloopt wat vader opende 3 6 Opnieuw olievogels naar vogelopvang Niet kunnen lezen en schrijven maakt je kansloos Hé verplegendeZin in een werkvakantie? Groot opgezette campagne Mental Theo in soos De Pul Kapelle en Sparta spelen voor goed doel de Zonnebloem Artrose: groot onderzoek van start til dinsdag 7 januari 2003 door Miriam van den Broek DOMBURG - De Grote Kerk in Veere begint half februari met een grote voorlichtingscampag ne over de plannen en invulling van de kerk. De gemeente heeft voor de uitvoering hiervan 4500 euro beschikbaar gesteld. Als voorwaarde stelt het gemeente bestuur dat belangstellenden moeten kunnen reageren op de plannen. De Rijksgebouwendienst had de gemeente om een bijdrage van zevenduizend euro gevraagd om het communicatieplan 'Het verandert in en rond de Grote Kerk' uit te voeren. De Stuur groep Grote Kerk, waarin de ge meente, de provincie, het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen en de Rijksge bouwendienst in zitten, is van mening dat er een grote voor lichtingscampagne moet - ko men. In de Stuurgroep is afge- BRUINISSE - Discjockey Men tal Theo treedt zaterdag op in de Bruinisser jeugdsoos De Pul. Theo Nabuurs is bekend gewor den als de andere helft van het duo dat hij vormde met Charley Lownoise. Hij kreeg zijn bij naam door zijn opvallende dansjes en striptease-acts toen hij nog platen draaide in het uit- gaangscentrum van Mallorca. Het duo brak definitief door in Nederland, België en Duitsland met de nummer één hit Wonder- full Days. Het optreden begint 's avonds om tien uur. sproken dat alle partijen hun best doen om hiervoor geld los te krijgen. Die campagne bestaat uit een serie mondelinge presentaties, digitale beeldpresentaties, een voorlichtingsfilm en een ten toonstelling die vier weken duurt. Ook wordt er een ma quette van het plan gemaakt en worden onderdelen van het plan eruit gelicht door middel van modellen. Verder moet er een in formatief boekje komen met in formatie. Een communicatie deskundige begeleidt het traject en zal daarvoor een paar lokale betrokkenen inschakelen. De campagne begint in de tweede helft van februari en loopt vier weken. Dat is parallel aan de bouwaanvraagprocedures. Met het communicatieplan wordt een oude belofte ingelost. In 1998 werden de globale plan nen voor de Grote Kerk gepre senteerd aan de inwoners van Veere. De Stichting Nieuwe Mu ziek Zeeland was destijds nog niet in beeld als huurder van de kerk. Er werden toen vragen ge steld over mogelijke geluids-, verkeers- en parkeeroverlast. Beloofd werd dat bij de uitwer king van de plannen hierop te rug gekomen zou worden. Dat is nooit echt goed gebeurd. Reageren Het college van B en W van Vee re vindt het belangrijk dat Veer- se stichtingen, belangenorgani saties, inwoners en bezoekers van de stad kunnen reageren op de plannen en de voorlichtings campagne. Het gemeentebe stuur stelt daarom als voor waarde aan de subsidie dat er een platform, forum of een reac- tieboek opgezet moet worden, bijvoorbeeld op de gemeentelij ke website. Hubrien Verton-van der Weele kraakte - onder deskundige begeleiding - het balkon van één van de kamers van de al enige tijd leeg staande linkervleugel van In 't Opper. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BRUINISSE - Het was Leendert van der Weele die in 1971 bejaardenhuis In 't Op per in Bruinisse officieel opende. Dochter Hubrien (85) gaf gisteren, tweeëndertig jaar later, met het 'kraken' van een balkon het startsein voor de sloop ervan en daar mee het begin van de nieuwbouw van wat nu te boek staat als zorgcentrum. Eind dit jaar moet de eerste fase van de zes miljoen kostende nieuwbouw gereed zijn. Leendert van der Weele kookte op zijn 89ste nog zijn eigen potje, deed zijn eigen was en streek zijn eigen kleren. Toch be sloot hij zich destijds in te laten schrijven voor een plekje in het toen in aanbouw zijnde In 't Opper. ,,Ik heb deze keer niet naar mijn gevoel, maar naar mijn ver stand geluisterd", zei Van der Weele daar toen over. Hij werd de allereerste bewoner van het Bruse zorgcentrum. Hubrien Verton-van der Weele hoopt voorlopig nog in haar bejaardenhuisje in Bruinisse te kunnen blijven wonen Eens per week nuttigt ze de maaltijd in In 't Op per. Dat is heel gezellig, maar om er nou te gaan wonen? Nee, nog maar niet. Wel bleek Verton-van der Weele, daartoe be naderd door locatiemanager F. Postema van In 't Opper, graag bereid het sein voor de nieuwbouw van het zorgcentrum te ge ven. Bouwhelm Nadat de kranige Bruse voorzien van werkhandschoenen en een bouwhelm op de bestuurderstoel van de sloopkraan was beland, kraakte ze - onder deskundige begeleiding - het balkon van één van de kamers van de al enige tijd leegstaande linkervleugel van In 't Opper. De echte slopers namen vervolgens het werk over. Tot nu toe hebben de bewoners van In 't Opper nog niet zoveel last van de sloop- en bouwwerkzaamheden. Postema: ,,Er heeft nog niemand hoeven verhuizen. Dat komt pas aan de orde als de tweede bouw fase van start gaat." Voor het personeel is al wel een en ander veranderd. In het deel van In 't Opper wat de komende tijd ten prooi valt aan de slopershamer waren naast kamers voor bewoners ook recrea tiezaal, linnenkamer en wasserij onderge bracht. Die voorzieningen zijn sinds kort te vinden in een aan de voormalige entree van In 't Opper gebouwde tijdelijke huis vesting. Verpleeghuiszorg. In het nieuwe In 't Op per wordt het aantal eenheden terugge bracht van 84 naar 65:35 kamers en dertig wooneenheden voor mensen die een be perkte verpleeghuiszorg nodig hebben. Als alles volgens de planning verloopt wordt de 35 appartementen tellende eer ste fase van de nieuwbouw van In 't Opper voor het einde van dit j aar afgerond waar na de tweede fase van start gaat. door Edith Ramakers MIDDELBURG - In de Middel burgse vogel- en egelopvang De Mikke zijn gisteren met een vrachtwagen 93 met olie be smeurde zeevogels gearriveerd. De zieke vogels zijn afkomstig van de Belgische kust. Er komt deze week nog een lading vogels uit België in de Mikke aan. De Belgen hebben het vermoeden dat de vogels slachtoffer zijn van de olie die uit de Turkse tan ker Vicky in het Nauw van Ca lais is gevloeid. Van de 93 vogels (88 zeekoeten, 4 alkjes, 1 Jan van Gent) zijn er inmiddels 6 overleden. ,,Het is de ene ramp na de andere", zegt Margot van Dijk, medewerkster van de Mikke. „Niet alle vogels overleven het. Dat komt door dat ze verzwakt zijn, olie binnen hebben gekregen en door de reis raken ze nog eens in de stress. Stress is doodsoorzaak nummer één onder vogels." De Vicky voer vorige week op het wrak van de Tricolor in het Nauw van Calais. Er wordt tel kens gemeld dat het schip geen olie verliest. „Maar de Belgen denken daar anders over. Mo menteel wordt onderzocht van welk schip de bruine smurrie - vermoedelijk stookolie - af komstig is. De olie kan niet van de Prestige zijn. Dat schip is zo'n week of drie geleden voor de Spaanse kust vergaan. De olie op deze vogels is verser." Nog steeds worden elk uur aan de Belgische kust zo'n vijf met olie besmeurde zeevogels ge vangen. „In Oostende is een kleine vogelopvang. De mede werkers vragen elk jaar om meer capaciteit. Zolang de uit breiding uitblijft, vangen wij de vogels op. Die afspraak hebben we met Oostende gemaakt", legt Van Dijk uit. De Mikke is ruimer gehuisvest. „We kunnen nog wel een aantal zeevogels aan", zegt Van Dijk. In december 1999 bijvoorbeeld, toen de olietanker Erika voor de Franse kust in tweeën brak, ving De Mikke 600 zeevogels op. „Zo'n vaart zal het nu niet lo pen." Vorige week spoelden in de buurt van Dishoek tien zee vogels aan die met olie be smeurd waren. Ook die vogels zouden het slachtoffer kuns zijn van de olie van de Vicky Mikke vermoedt dat de vm van Dishoek al gewassen wg door particulieren. „Er mensen die zelf aan de gaan. De wasbeurt is goeds doeld, maar het nadeel is da: vogels alleen van de buitenis schoon worden. Ze moeten inwendig gewassen worden, ders treedt een soort verbrs ding op en gaan ze alsnog dos KAPELLE - Voetbalverenip Kapelle speelt zaterdag teg het eerste elftal van Spartas Rotterdam. De opbrengst gi naar de Hartenark, een initi tief van de Nederlandse Ha: stichting. „Elk jaar wordt gecollectee voor de Hartstichting, maarl is zo onduidelijk wat er metc geld gebeurt", legt F. Theum sen van de Kapelse voetbal! eniging uit. „Daarom spelen niet voor de Hartstichting inl algemeen, maar voor eenspe fiek onderdeel, de Hartenari De ark is het ontmoetingsct trum van de Hartstichting Bilthoven. Er worden specia activiteiten georganiseerd va kinderen, jonge mensen envt wassenen met een aangebor hartafwijking. De voetbalvereniging koos va een oefenwedstrijd tegen Spa ta. „Kapelle heeft iets mett club", aldus Theunissen. ,1 tuurlijk komt trainer Dolf Ro uit Zeeland, maar ook gaat on jeugd elk jaar een keer bij Spa ta voetballen." De wedstrijd van Kapelle teg de club uit de Gouden Gidsè sie begint om 14.30 uur. Voon gaand hieraan verzorgen enki voetballers van Sparta eentn ning voor de jeugd. Eerderwi al een sponsorloop gehoud voor de Hartenark. Die brat zo'n driehonderd euro op I cheque wordt in de rust van wedstrijd aangeboden aane vertegenwoordiger van de !i derlandse Hartstichting. Anno 2002 zijn wereldwijd zo'n 880 miljoen mensen (waarvan 64 procent vrouwen) analfabeet. Zij kunnen lezen noch schrijven en behoren in eigen omgeving vrijwel altijd tot de kansar- men' fcBF! U kunt helpen met uw dona- tie: Giro 194800 UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam Telefoon (020) 673 01 00 Fax (020) 673 95 31 Internet www.unescocentrum.nl E-mail info@unescocentrum.nl Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. 3| ||K Meer informatie? Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail mlo@zonnebloem.nl Internet www zonnebloem nl Bent u betrokken bij de reumabe strijding? Dan is er belangrijk nieuws. Dankzij het Reumafonds, dat vijf miljoen gulden beschik baar stelde, kan een artroseon- derzoek van start gaan. Een on derzoek van voor Nederlandse be grippen ongekende omvang. Het onderzoek gaat tien jaren duren, 1000 patiënten doen mee. Waarom is dit onderzoek zo belangrijk? Van alle reumatische aandoenin gen komt artrose het meest voor. Er zijn in Nederland maar liefst 650.000 mensen die lijden aan artrose. Zowel mannen als vrou wen, in elke leeftijd maar vooral boven de 45 jaar. Meer weten over artrose? Bel de Reu ma lijn. Zie hieronder. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (€0,10 pm) www.reumafonds.nl Giro 324 50% korting op een groot aantal geselecteerde monturen? Dat noemen wij nou SALE bij Specsavers. Natuurlijk zijn al onze producten CE en ISO gecertificeerd en van 's werelds topfabrikanten. Altijd met 3 unieke garanties: 100% tevredenheid, 2 jaar kwaliteit en laagste prijs. Vraag hiervoor naar de details. Open Your Eyes www.specsavers.nl Goes, Ganzepoortstraat 7 (tegenover 't Kruidvat) 0113-22 93 03 Middelburg, Lange Delft 17 (tegenover Hema) 0118-64 22 60 Én altijd gratis glazen! j^r- incl. gratis Specsavers standaard enkelvoudige glazen Ook tijdens de Sale krijgt u bij elk montuur gratis glazen ongeacht de sterkte. Of u nu een keuze maakt uit de categorie van €39 of titanium van €169. De Sale-voorraad is beperkt. Kom dus snel langs. Zes dagen per week bent u welkom bij onze goed opgeleide en gekwalificeerde opticiens. Bel nu voor een gratis uitgebreid oogonderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28