Dumpplek voor dode criminelen Tippelaarsters zoeken stekje PZC Natuurorganisatie j protesteert tegen project Roompot Kamerlid Gelu op bijeenkomst VVD Schouwen Afrekening Kokkelvissers snijden in eigen schelpdiervangst lezers schrijven Brand Debat Dik fl o door Jacques Cats KAMPERLAND - Het is nog niet zeker of Roompot Recreatie Beheer in Kamperland dit voor jaar de eerste steen kan leggen voor een verblijfsaccommoda- tie van 3500 bedden bij pretpark De Efteling. Natuurorganisatie Het Brabantse Landschap grijpt het project van de Efte ling aan om bij de Raad van Sta te een betere natuurcompensa tieregeling te bevechten. Dat leidt mogelijk tot het opleggen van een verdere natuurcompen satie door het pretpark. „Het project kan daardoor kostbaar der worden", verwacht direc teur H. van Koeveringe van de Roompot. Ook kan vertraging optreden bij de bouw. De uitvoering van het totale plan gebeurt in fasen. De ople vering van het laatste gedeelte vindt plaats in 2006. Het project vergt een totale investering van rond de 120 miljoen euro. De verblijfsaccommodatie kent di verse verschijningsvormen: grote en kleine landhuizen en twee kastelen. In de eerste fase van de bouw wordt het onder dak voor omstreeks duizend bedden opgetrokken, onder meer in een kasteel met 54 ka mers. De Efteling acht de bouw van verblijfsaccommodatie om di verse redenen gewenst. Door de verkeersintensiteit wordt het pretpark moeilijker bereikbaar. De nieuwe voorzieningen ma ken het mogelijk een nachtje over te blijven. Ook past de ac commodatie bij het streven van het pretpark om te komen tot een langere openstelling. Daar naast bieden met name de kas telen de mogelijkheid om grote groepen te slapen te leggen. In die sector is sprake van een toe nemende vraag. Voor het optrekken van de ac commodaties is een geromanti seerde vorm bedacht. „Het wordt niet zo kinderlijk dat alle huizen de vorm van een pad denstoel krijgen", geeft Van Koeveringe aan. „Het basisthe ma bestaat uit bouwvormen die in het Brabantse land te vinden zijn. Hooguit wordt die hl enigszins opgevrolijkt dool accenten te versteviJ Roompot heeft op basis vai vraag- en doelstelling vai Efteling het concept voet verblijfsaccommodaties dacht. Architect M. Zeelenl Roompot-partner bij meer de realisering van hel kantiedorp bij de Banjj heeft het concept op de teke fel uitgewerkt. Roompot gaat zich ook bek meren om het beheer en de huur van de accommoda Van Koeveringe denkt da; markt gunstig is om dit grootschalige projecten ah de Efteling te ontwikkel) Daarnaast signaleert de Ro pot-directeur een grote vi naar toeristische verblijf commodaties. Door de cmrt ge situatie in de wereld zijn' schillende vakantiegebii minder aantrekkelijk get den. Ook houdt niet iedei van vliegreizen. Daardoor bestemmingen waar je mei auto naartoe kunt redelijk pulair. Roompot heeft voor realiseren van diverse projei met succes een beroep kun doen op particuliere beleggi De eerste fase wordt gefin cierd door het pretpark Daarna bestaat er een kans het project in een beleggir vorm wordt gefinancierd. RENESSE - Het Tweedel merlid Jan Geluk uit Schud beurs is vrijdag 10 januari) van de sprekers op de niei jaarsbijeenkomst van de Schouwen-Duiveland. De ceptie in restaurant De Zanq per begint 's middags omfi zes. De bijeenkomst wordta gegrepen om de eilandel kandidaat voor de liberale!) vinciale Statenfractie, G: van den Ouden-Zwart, ten senteren. dinsdag 7 januari 2003 Leden van het politiebijstandsteam kammen de omgeving van een misdrijf uit. foto Ruben Oreel man uit Hongkong en een 43-jarige man uit Singapore. Zij zouden het slachtoffer zijn geworden van een machtsstrijd om het monopolie van de harddrugshandel in België. Mishandeld In maart 1998 spoelde aan de Schouwse kant van de Oosterschelde nabij de Zeelandbrug het dode li chaam van een man aan. Onderzoek maakte duidelijk dat het om een 40 jaar oude Turkse man ging, zonder vaste woon- of verblijfplaats. Voorts waren er tekenen dat hij het slachtof fer was geworden van een drugsafre kening binnen de Turkse gemeen schap. Sectie toonde aan dat het slachtoffer voor zijn dood zwaar was mishandeld. De man was, bleek later ter terechtzitting, gedwongen om van de Zeelandbrug af te springen. In juli van hetzelfde jaar werd op de voet van een pijler van de Zeeland brug het stoffelijk overschot aange troffen van een 36-jarige in Den Haag wonende man van Chinese afkomst. Het in een tweepersoonsdekbed ge wikkelde stoffelijk overschot was over de railing van de brug gegooid met de bedoeling dat het in het water terecht zou komen. Het pak kwam echter op de voet van de pijler terecht. In januari 1999 vonden wandelaars langs de Philipsdam tussen het slui- zencomplex en Sint Philipsland het lichaam van een dode man van, naar later bleek, Antilliaanse afkomst. Hij was familie van leden van een vanuit Breda opererende groepering die ver dacht werd van cocaïnesmokkel. Vergeleken met de situatie elders in het land wordt Zeeland niet vaak met Uquidatiepraktijken geconfronteerd. In de periode 1993-1997 bleef Zeeland als dumplocatie zelfs volledig buiten beeld. De 223 in die vijf jaar geregi streerde gevallen deden zich met na me voor in de politieregio Amsterdam, in Den Haag en omgeving en in het ge bied Rotterdam-Rijnmond. Cultureel antropoloog Mattijs van de Port heeft een reeks afrekeningszaken nader onderzocht. De slachtoffers zijn vaak vrij jong, de gemiddelde leeftijd is 35 jaar. Verdachten in afre keningszaken zijn veelal afkomstig uit het buitenland. Er wordt bij deze misdrijven een grote betrokken heid toegedicht aan Joegoslaven. Ze halen zelf de trekker over of zijn actief bij het ronselen van huurmoorde naars. Stille plekken Kenmerkend voor liquidaties is dat de slachtoffers vaak op stille plekken worden achtergelaten. Tekenend voor een afrekening zijn nek- en hoofd- schoten en treffers recht door het hart Als er is geschoten betreft dat meestal niet één keer. Dat gebeurt om niet het risico te lopen dat het slachtoffer de aanslag overleeft en later belastende verklaringen kan afleggen. Volgens onderzoekingen van antro poloog Van de Port zouden liquidaties bij de politie onderaan de lijst van na speuringsprioriteiten staan. Ze zijn lastig op te lossen en de maatschappe lijke onrust ten gevolge van dit soort misdrijven zou te verwaarlozen zijn. Als er niet snel schot komt in een zaak wordt een bijstandsteam binnen een dag of veertien afgebouwd. De con clusies van de onderzoeker gaan vol gens Van Mourick niet op voor Zee land. Na de ontdekking van het lijk bij de Grevelingendam is het recherche team al twee keer uitgebreid In de politieregio Haaglanden gingen na de liquidatie van een 'grote jongen' uit de Haagse onderwereld de cham pagneflessen open. „Wat denk je", no teerde onderzoeker Van de Port uit de mond van een glunderende recher cheur, „tal van onderzoeken naar de handel en wandel van deze figuur konden worden opgeheven. Nee hoor, laat ze elkaar maar onderling uit moorden, dat scheelt ons een hoop werk. Van Mourick vindt die opmerking niet gepast: „Het is niet aan ons om zo te reageren. Als rechtshandhavers heb ben wij de taak om het overtreden van regels te onderzoekenMaar er zijn al tijd wel mensen in de samenleving die je liever kwijt bent dan rijk. En dan praat je echt over notoire criminelen die zich helemaal nergens wat van aan trekken." door Jacques Cats Het lijkt erop dat de dode man die op de zondag voor Kerstmis aan de binnenzijde van de Grevelingen dam bij Bruinisse werd aangetroffen, hel slachtoffer is geworden van een afrekening in de criminele sfeer. De politie wil dat niet bevestigen. „Alles ligt nog open", meldt voorlichter J. van Mourick. Het is ook niet duidelijk of de man op de plaats van de vondst om het leven is gebracht of dat het misdrijf zich ergens anders heeft vol trokken. Een wandelaar trof het stoffelijk overschot aan op een tamelijk afgele gen plek. De tips die binnenkwamen na de uitzending van een politiebe richt leidden wel tot het achterhalen van de identiteit van de man, een 34- jarige inwoner van Den Haag, met een mediterrane achtergrond. Daardoor kan het onderzoek zich richten op zijn leefomgeving en is mogelijk duidelijk te krijgen wie in die naaste omgeving een motief kan hebben gehad voor het plegen van de moord. Onder liquidatie wordt verstaan het volgens plan om het leven brengen van een persoon met als doel een posi tie binnen het criminele milieu te be houden of te versterken. Het zijn ze ker niet altijd louter strategische overwegingen die misdadigers tot moorden brengen. Veeleer worden ze gedreven door eerzucht, achterdocht, blinde paniek en wraakzucht. Een Si- ciliaanse zegswijze verwijst naar het stillen van die gevoelens: 'Wraak is een gerecht dat het best koud opge diend kan worden'. Zeeland werd al eerder een aantrek kelijke dumpplaats bevonden voor el ders geliquideerde personen. In au gustus 1990 troffen passanten in een watergang bij Oud-Vossemeer twee dode Chinezen aan, een 40- jarige DEN HAAG - Het pleidooi van de Zeeuwse kokkelvissers voor verruiming van de vangst op de schelpdieren in de Oosterschel de viel gisteren bij de Raad van State een beetje in het wa ter. Dc kokkelvisserbranche (CPO Kokkelvisserij en Cardium) vocht gisteren een kokkelvis vergunning voor de Roggen- plaat in dc Oosterschelde aan, met de bedoeling het strenge vangstbeleid van LNV aan de kaak te stellen. Maar M. Nagel, woordvoerder van de staatsse cretaris van LNV, zei dat de vis sers niet moeten zeuren omdat ze precies hebben gekregen waarom ze vroegen: „Een ver gunning voor de vangst van 25.500 kilo kokkels op de Rog- genplaat." P. Haans, woordvoerder van de vissers, haastte zich te zeggen dat er wel degelijk problemen zijn met de vergunning. Immers, LNV heeft voor de gehele Oos terschelde het 'voedselquotum' voor de scholeksters verhoogd van 2300 ton naar 4100 ton (bij na de gehele voorraad) per jaar. De ruim 44.000 scholeksters krijgen daarmee zo'n beetje alle rechten, menen de kokkelvis sers. „Daarmee maakt LNV in de praktijk het vissen op kokkels onmogelijk, omdat de vissers in de Oosterschelde dan nog slechts één keer in de tien jaar op kokkels kunnen vissen,' zei CPO-woordvoerder Haans. Bovendien is het volgens de vis sers helemaal niet nodig om zoveel kokkels voor de vogels te reserveren. De scholeksters eten alleen de jonge schelpen met dunne schalen en de vissers halen alleen de oude kokkels met dikke schelpen uit het wa ter. Desalniettemin twijfelde staatsraad Savornin Lohman er sterk aan of de Raad van State in het kader van deze vergun ningskwestie een oordeel over de kokkelvisproblematiek kan vellen. WoordvoerderNagel van LNV wees er nogmaals op dat de vissers toch echt zelf maar 25 ton hebben aangevraagd. Daarop zei een van de kokkel- vissers dat dat niet eerlijk was omdat het ministerie er zelf bij de vissers op had aangedrongen om de aanvraag zo klein moge lijk te maken zonder alle opties te verliezen. Maar LNV denkt er blijkbaar nu anders over. Uitspraak over enkele weken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versd nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactil beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdtt redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wori niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.Dt dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De brand brak 12 uur te vroeg uit, aldus de PZC van zaterdag 4 januari. Beter was geweest de kop: 'De verzekering met een verbeterde dekking ging 12 uur te laat in', immers een brand komt altijd te vroeg en is niet te voorspellen. Een verzekering pas je aan op het moment dat je constateert dat de dekking onvoldoende is en/of het verzekerde bedrag te laag. Een verzekering op een later tijdstip in laten gaan is altijd erg onverstandig, toch zeker bij ri sicovolle dagen als tijdens de jaarwisseling. Deze brand is extra triest omdat de oorzaak 'wellicht' vuurwerk is, afkomstig van een aantal minderjarige kinderen. In het Burgerlijk Wetboek, boek 6 wordt in een aantal artikelen de eventuele aansprakelijkheid van minderjarigen, al dan niet in groepsverband optredend, geregeld. Opzet is in verzekeringen uitge sloten, dat wordt in polisvoor waarden expliciet vermeld, dit in tegenstelling tot hetgeen in de PZC daarover werd gemeld. Aan kinderen onder de 14 jaar kan geen onrechtmatige daad worden toegerekend (BW boek 6 art.164), volgens art.169 zijn de ouders dan aansprakelijk, zij kunnen in dit geval een beroep doen op hun WA-particulier. Voor 14- en 15-jarigen kunnen de ouders zich meestal disculpe- ren (art.169). Dit alles met het trieste gevolg dat er bij kinderen ouder dan 13 jaar een persoon lijke claim kan komen liggen. Hopelijk is er geen opzet in het spel Robert Ferket M. Nijhofflaan 116 Kloetinge In het lijsttrekkersdebat zagen we vier regenten het slechte nieuws brengen. Haal de broek riem aan, verdedig jezelf en het landisnognietvol(PZC,4-l). Ik hoorde geen ideeën om het slechte tij te keren. De media staart zich blind op de Haagse LPF-'instabiliteitHet afgelopen jaar zijn er veel pu blieke zaken gerealiseerd. We mogen schoorvoetend politieke discussies opstarten. Veiligheid staat op de politieke agenda. De immigratie loopt terug, luchtkasteeleconomie staati beide benen op de grond. Dei zwaarte loopt terug. En wachtli jsten zijn volgens ze verzekeraar CZ gemiddeld! 11 weken verminderd. We zijn er nog niet. Ik stelde om voor om een publieke) cussie te organiseren met m sen die positieve politieke id en hebben. Met Catherine Ki als objectief gespreksleids ondergetekende, Agnes Kt Hilbrand Nawijn, Harry M en Emile Ratelband schepj we nieuwe inzichten. Na een burgerinitiatief van) dergetekende en na Twee Kamervragen van Agnes K (SP) hebben minister E< (D66) en minister Boreè (LPF) zorgverzekeraars aan spoord tot wachtlijstbemid ling. Hilbrand Nawijn (LPF de man achter de immigra stop. Harry Mens met zijnf gramma een bijdrage aan i realistische economie Eu Ratelband vanwege zijn ai pasbaar programma aan I mening van het volk I speerpunten die discussie I roepen. Wim Boo$i Erling SteenstraC Nieuwerh We worden te dik en mod meer bewegen (PZC, 3-1). mensen gaan daarvoor naarj stituten, maar het kan ook J en goedkoop. Pak minstens drie keer per) een leeg zakje, pakje of papt tje op van de straat en gooitó de dichtstbijzijnde afvala Steek je arm uit als je de omgaat en steek hem ookd op bij wijze van groet end niet met de middelvinger i hoog. Duw eens een deur'' iemand open of sta eensopd iemand in de bus of trein.M een stukje en zet je autoj op een invalidenparM plaats. Misschien val je er niet veeij af, maar het geeft wel eenlei3 gevoel en mensen houden meer van een beleefd, zich? zierig gedagend wat dis3 mens dan van een onbescM magere lat. Martha F Heemissevfi door Inge Heuff Zo'n driehonderd aanvragen voor het wedstrijdformulier zijn er binnengekomen. Tot aan Tokio toe werden de formulie ren verstuurd. Kunstenaars, architecten en andere geïnteres seerden kunnen tot Valentijns dag (14 februari) hun ontwer pen voor een nieuwe rosse buurt voor Rotterdam inleveren. Initi atiefneemster Carrie is tevreden over dit eerste resultaat. De afwerkplaats aan de Keile- weg is een begrip in Rotterdam en wijde omgeving. Dit kille, onaangename plein op een be drijventerrein biedt aan 150 vrouwen plaats hun werk te ver richten. Regelmatig is er file vorming en vertraging rond de afwerkplaats en al helemaal als er met voetbal gewonnen is. „De Keileweg trekt op een dag meer bezoekers dan de Euromast, Spido en Blijdorp bij elkaar", weet Carrie. De columniste voor de Rotterdamse Straatkrant en het radioprogramma Spijkers met Koppen kwam met het idee een ontwerp-wedstrijd vooreen nieuwe rosse buurt voor Rotter dam te houden. De Keileweg wordt namelijk per 1 januari 2005 gesloten als afwerkplaats wegens overlast voor de buurt. „Rotterdam heeft geen Wallen zoals Amsterdam waar ook de oudere toerist veilig kan rondlo pen. Sindsderaamprostitutiein Katendrecht gesloten is, zijn er illegale bordelen achter de sho- armatentjes gekomen. En de Keileweg is naargeestig en on veilig." Volgens Carrie is het niet moei lijk een aantrekkelijke rosse buurt te maken waar raampros- titutie en dure clubs onderdak kunnen vinden. Zij wil echter 'haar' Koninginnen van de Nacht ook kunnen onderbren gen op de nieuwe plaats Deze groep bestaat inmiddels uit 22 tippelaarsters. voornamelijk drugsverslaafden die veelal dakloos zijn Er zijn voor hen weinig voorzieningen. Ze wer ken buiten, ongeacht hel weer. Samen met Carrie hebben zij het Koninginnefonds gevormd van waaruit activiteiten zoals musicals, toneel of het maken van een cd worden betaald. Daarmee krijgt hun leven vorm, betekenis en samenhang. Als belangenbehartiger voor de Koninginnen van de Nacht trok Carrie aan de bel toen duidelijk werd dat de Keileweg dicht gaat. Met het instellen van de ontwerp-wedstrijd voor de Het tippelgebied aan de Keileweg is een onaangenaam plein op een bedrijventerrein en biedt plaats aan 150 vrouwen. foto Cor Mulder/AA/P nieuwe rosse buurt vraagt zij om ruimte en onderdak voor de tip pelaarsters En ze weet ook waar die nieuwe rosse buurt verder nog aan moet voldoen: „Een 24-uurs straat voor het wat wildere uitgaansleven. De bezoekers van die straat weten wat hen te wachten staat: raam- prostitutie, clubs, tippelaar sters maar ook bars, cafés en eetgelegenheden. Een echt uit gaansgebied waar het aantrek kelijk en veilig is om te komen." Harde hand Met deze opvatting pakt Carrie de handschoen op Want al we ten politie, politiek, buurt en hoeren dat de Keileweg een ramp is, de zittende politieke macht heeft een harde hand als het gaat om prostitutie. Coali tiepartners Leefbaar Rotter dam, CDA en WD willen een beleid voeren van harde repres sie terwijl burgemeester Opstel ten aangekondigd heeft alle straatprostitutie de stad uit te willen werken, Toch blijft Car rie optimistisch. „Bij het ge meentebestuur leeft best posi tieve wil. Mijn idee voor de ontwerp-wedstrijd is opgeko men door politieke vragen van D66 en VVD om een goede oplossing te verzinnen voor de Keileweg. En de gemeente kan niet ontkennen dat er uit eindelijk toch wat moet gebeu ren," Driehonderd aanvragen zijn dus inmiddels binnengekomen en even zoveel formulieren ver stuurd. Zo'n 120 kunstenaars en architecten zijn rechtstreeks benaderd. Tot 14 februari kun nen de ontwerpen ingeleverd worden. De inzenders moeten ook met ideeën komen over de locatie voor de rosse buurt en hoe deze in te passen is in de om geving. Op 8 maart, Internationale Vrouwendag, maakt de jury in het Nederlands Architectenin stituut in Rotterdam bekend wie de winnaar is. Deze jury be staat uit voorzitter Bert van Me- chelen, gangmaker Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad, Nora Storm, bekend van projecten voor verslaafden, Ton de Vos, directeur Centrum Beeldende Kunst, Ton Huiskes, ontwikke laar van sociale projecten, Tahnee Fraser, student maat schappelijke vorming InHol- land en Francine Houben van Mecanoo Architecten en direc teur van de eerste Rotterdamse architectuurbiënnale. Nu de feestdagen voorbij zijn, verwacht Carrie een uitspraak van de gemeente hoe het prosti- tutiebeleid eruit gaat zien „Budget is er nog niet maar de gemeente heeft wel laten door schemeren dat ze overweegt en kele ontwerpen verder uit te la ten werken. Of een ontwerp uiteindelijk echt wordt uitge voerd, durf ik niet te zeggen. Maar dat er iets nieuws moet ko men, is duidelijk. En dan is voor de gemeente toch wel prettig dat ze dit op een presenteerblaadje aangereikt krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26