Man met het masker wint PZC Mueller: De Vegt is een bloedzuiger Part stoot koning Taylor van troon Scheringa dreigt met faillissement Jan de Rooy verspeelt koppositie Supporters winnen half miljoen voor Fortuna Ahonen onttroont Hannawald in Vierschansentoernee Stewart vertrekt naar Amerik Gemser stapt op bij zeilbond Krajicek terug in tophonderd Leekens bondscoach van Algerij Van Moorsel test in windtunnels Zes Afrikaanse kandidaten WK 20 Mechelen kan seizoen afmaken Zweeds talent Lindgren onder contract bij Ajax Spelers Lazio beloven club trouw Atsma hekelt gehenge naar touretappes dinsdag 7 januari 2003 SITTARD - 'Koop maar een winnend staatslot' dreven de KNVB-bonzén in juli de spot met de wanhopige delegatie van het platzakkc Fortuna Sittard. De verstokte fans Christel Derks en Erik-Jan Spaan volg den het 'advies' letterlijk op en kochten zowaar een gouden lot. Op nieuwjaarsdag wonnen ze 500.000 euro voor hun noodlij dende club. Het zou zelfs hel dubbele zijn geweest, ware het niet dal het duo slechts een half lot had aangeschaft. Derks en Spaan startten hun staatslotenactie nog voordat de licentiecommissie Fortuna, op het laatste moment, een ticket voor dit voetbalseizoen schonk. Het tweetal riep de fans op om massaal een lot te doneren. Ho pend natuurlijk op een gouden cijfercombinatie, die de nood lijdende club een fortuin zou be zorgen. De actie leverde veel publiciteit op, maar de grote klapper bleef jammerlijk uit. Na twee pogin gen in juli en augustus stond de teller op het luttele bedrag van 285,20 euro. Op de valreep be sloten de initiatiefnemers het nog één keer te proberen, bij de Oudejaarsloterij. De extra trek king op nieuwjaarsdag bracht het koppel plotsklaps in euforie: een half miljoen euro! De Fortuna-fans wisten niet watzezagentoenzeop ljanuari naar teletekst keken. Derks: ,,We hebben bij deze trekking bewust op de eindcijfers gelet. Het winnende lot eindigde op 95, het jaar waarin Fortuna kampioen van de eerste divisie werd." De vreugde werd nauwel ij ks ge temperd door de wetenschap dat de zak met geld nog veel gro ter had kunnen zijn. Spaan en Derks kochten slechts een half lot en krijgen dus ook 'slechts' de helft van de hoofdprijs van één miljoen euro. Dat kan de pret niet drukken. „Na de trek king op 31 december hadden we slechts een opbrengst van 112,50 euro. Het was geweldig om dan één dag later toch nog een hoofdprijs te winnen." GPD van onze sportredactie BISCHOFSHOFEN - Geen on verwachte sensatie in de 51e editie van de Vierschansentoer nee. Janne Ahonen won het eve nement voor de tweede keer in zijn loopbaan. De Finse schans springer, eerder de beste in 1999, had bij de vierde en laatste wedstrijd in Bischofshofen aan een vierde plaats voldoende om de Duitser Sven Hannawald te onttronen. De verslagen titelverdediger wuifde vermoeid naar het pu bliek, de gelukkige winnaar schonk zijn eerste groet en lach aan zijn zoontje. 'Janne de Zwij ger uit Lahti', die altijd in stilte de perfectie nastreeft, was op de vier schansen onbetwist de bes te. Hij kreeg daarvoor een luxe auto ter waarde van 70.000 eu ro. „Geweldig", was zijn enige commentaar. Ahonen, de man met het mas ker, past eigenlijk helemaal niet in het glamourmilieu van het befaamde vierluik in Oberst- dorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck en BischofshofenDe toeschouwers (gisteren 35.000) willen de winnaar uitgebreid fê teren en verwachten dat het feestvarken uitbundig meedoet. Maarzo is de 25-jarige Fin niet. Hij schildert ter ontspanning en verder traint hij, concentreert zich en springt. Hij zegt na afloop zo weinig mo gelijk. Drie zinnen, hooguit, is bij een persconferentie zijn hele verhaal. De delegatieleiding verschuilt zich meestal achter het povere Engels van Ahonen. Anderen vermoeden een uitge kiende strategie. „Hoe minder hij zegt, des te interessanter wordt hij. Omdat hij niets en niemand in zijn buurt duldt, kan hij in alle rust werken", ver onderstelt de Oostenrijker Mar tin Höllwarth, Sven Hannawald kon uiteinde lijk volledig vrede mee hebben met de gang van zaken. Hoewel de kenners vonden dat de dag prijs hem was ontfutseld door een dubieus jurybesluit, had de Duitse sporter van het jaar 2002 alle reden voor blijdschap. „Ik ben mega-verrast en trots dat ik toch nog tweede ben geworden. Janne is de terechte nummer één. Hij was met afstand de meest stabiele springer", zei Hannawald De laatste dagzege was voor de Noor Björn Einar Romören. Met een totaal van 263,1 punten bleef hij Hanna wald en de Oostenrijker Andre as Kofier voor, die beiden met 262,4 punten tweede werden Ingemar Mayr, die zich in Bi schofshofen met een afstand van 111 meter voor het eerst kwalificeerde bij de Toernee, kon gisteren weinig indruk ma ken, Hem was slechts een sprong van de 120-meterschans gegund. De in Oostenrijk gebo ren Nederlander landde na 96,5 meter en werd 46e. ANP/DPA BREDA - Earnest Stewart verlaat na zes j aar de Brense U balclub NAC. De Amerikaanse aanvaller reist deze-eekJ naar zijn thuisland om zijn carrière voort te zetten ineM Soccer League. Stewart kan tekenen bij twee clubs:>C Hu ted uit Washington of Dallas Burn. Stewart kreeg iriee;] ber van NAC te horen dat hij in de winterstop tratfeJ mocht vertrekken. Het salaris van de 33-jarige spelerruhj zwaar op de begroting van de armlastige club. Stewaispd de 189 officiële competitiewedstrijden voor de Bredna] waarin hij vijftig keer scoorde.De keuze tussen DC UnteiJ Dallas Burn wordt een moeilijke, zegt Stewart. „?wew schillende grootheden, in alle opzichten. Mijn vrouv Ver reist mee en haar mening zal bepalend zijn, denk ik" A¥] OUDEHASKE - Henk Gemser vertrekt aan het eind/ani maand als technisch directeur bij de zeilbond KNWVDeoi schaatscoach voert als reden aan dat er te weinig gid is| zijn plannen richting de Olympische Spelen van 20ÖHere[ seren. Gemser blijft wel als adviseur aan de KNWV/erbl den. Hij krijgt geen opvolger. ANP LONDEN - Richard Krajicek is door zijn halve-fina!pla| bij het tennistoernooi in Adelaide teruggekeerd in de ïphoi, derd. De Muiderberger steeg van de 112e naar de 92e>laa| Sjeng Schalken, die nog niet in een officieel toernooi i adj kwam, is de beste Nederlander op de twintigste plaat^y/ ALGER - Georges Leekens is de nieuwe bondscoach viA| gerije. De Belg heeft bij de voetbalbond van het Afrikna land een contract voor twee jaar getekend. Dit meldt 1; Al gerijnse persbureau APS. De verbintenis zou verleng^ nen worden als hij de doelstellingen haalt. Hij moet zicmej Algerije kwalificeren voor de Afrika Cup in 2004 en hwe. reldkampioenschap in 2006. Leekens was in 2002 coaoaj Roda JC, maar stapte daar na één seizoen op. Hij leidak bondscoach België naar het WK in 1998. Leekens volgt Al. gerije oud-international Rabah Madjer op. AFP ROTTERDAM - Leontien Zijlaard-Van Moorsel gads voorbereiding op haar aanval op het werelduurrecord t»n in windtunnels van TNO in Delft. Ze wil nog deze maan- ginnen. Ze zal hierbij een speciaal pak gaan gebruiken door Nike wordt ontwikkeld. Van Moorsel wil dit jaan aanval gaan doen in Mexico. Jeannie Longo bracht het r«j in december 2000 op dezelfde baan op 45,094 kilometer.' ZURICH - Zes Afrikaanse landen hebben zich officieel didaat gesteld voor het WK voetbal in 2010. Egypte, L Marokko, Nigeria, Zuid-Afrika en Tunesië hebben zich b wereldvoetbalbond Fifa aangemeld. Zuid-Afrika greep naast de organisatie van het WK in 2006. Dit toernooi j naar Duitsland. De Fifa maakte vorig jaar september bek dat de wereldtitelstrijd in 2010 in ieder geval in Afrika kt In mei 2004 zal het evenement aan een land uit het contii worden toegewezen. RTR MECHELEN - KV Mechelen kan het seizoen waarschijnlijk gewoon afmaken. Curator Joan Dubaere schatte gisteren dat het budget van de Belgische club daarvoor toereikend is. Dat inzicht is ingegeven door enige financiële hulp van het bedrijfsleven en door het pro gramma in de eerste klasse. Vlak na de winterstop komen Anderlecht en Club Brugge op bezoek in Mechelen. Die duels leveren traditiegetrouw een be hoorlijke recette op. BELG A AMSTERDAM - Ajax heeft de Zweedse jcugdinternational Rasmus Lindgren gecontrac teerd. De achttienjarige mid denvelder heeft in Amsterdam een verbintenis getekend tot medio 2004 met een optie voor nog twee jaar. Lindgren is afkomstig van Landskrona Bois. Hij was in de cember vorig jaar al op proef bij Ajax. Hij gaat spelen bij de Al van Danny Blind en Jong Ajax van John van 't Schip. Lindgren kwam vorig jaar negen keer uit voor Zweden onder negentien jaar. ANP ROME - De profvoetballers die bij Lazio Roma op de loonlijst staan blijven hun club de rest van het seizoen trouw, ook al wachten ze sinds de zomer op hun salaris. „Wc hebben onderling een pact gesloten dat we tot. het einde van het seizoen bij Lazio blijven, ook als de betalingen uitblij ven", tekende de Gazzetta dello Sport uit de mond van midden velder Giuliano Giannicheda op. Lazio gaat volgens de laatste schatting gebukt onder een schuldenlast van ruim 190 mil joen euro. Door de penibele fi nanciële situatie stapte Sergio Cragnotti onlangs op aandrin gen van de kredietverstrekkers op als voorzitter, na elf jaar. Het bankenconsortium Capitalia moet de spelers voor het eind van deze maand het achterstal lig loon hebben overgemaakt, anders hebben ze het recht transfervrij te vertrekken. DPA door Gijs van Oosten LEEUWARDEN - Wopke de Vegt en olympisch schaatskam pioene Marianne Timmer liggen al anderhalf jaar met elkaar in de clinch over de mislukking van het Team Timmer in 2001. De twee partijen kwamen giste ren achter gesloten deuren in het Gerechtshof van Leeuwar den opnieuw niet tot een verge lijk. Het Hof wijst over enkele maanden arrest. Eén zaak is zeker: de verhoudin gen zijn verder op scherp gezet. Omdat schaatsster Marianne Timmer in de ogen van haar echtgenote Peter Mueller te veel een dame is om met modder te rug te gooien, stelde hij er giste ren bij het Gerechtshof van Leeuwarden prijs op dat zelf te doen. 'Wopke de Vegt is een bloedzuiger', concludeerde Mueller in zijn betoog. De Amerikaanse schaatscoach doet die beschuldiging in een schriftelijke verklaring over de gang van zaken rond de oprich ting van het Team Timmer in 2001 De persoonlijke verkla ringen van Mueller en van Tim mer werden gisteren aan de processtukken toegevoegd. Timmêr zelf ontbrak overigens in Leeuwarden, omdat ze zich in Salt Lake City voorbereidt op de World Cup dit weekeinde. Marianne Timmer is door al haar financiële reserves heen, want de poging om een schaats ploeg op te richten en de juridi sche kosten hebben al ongeveer 180.000 euro opgeslokt. Mr. Pe ter Claassen is haar derde advo caat in deze zaak, en onlangs heeft Timmer de hulp ingeroe pen van atletenvakbond NL Sporter. De Vegt kreeg in een kort geding in december bij de rechtbank van 2001 een voorschot van 45.000 euro gulden toegewezen. Hij stelt dat hij begin 2001 een arbeidsovereenkomst met Tim mer is aangegaan. De Vegt eist een vergoeding van ruim hon derdduizend euro voor salaris en onkosten. Timmer voelt daar niets voor, omdat er geen enkel schriftelijk bewijs is van een dergelijke overeenkomst. Ze wil bovendien het betaalde voor schot terug hebben. Het project Team Timmer kwam niet van de grond omdat het be drijf Unit4 in september 2001, een half jaar voor de Olympi sche Spelen, afzag van een sponsorcontract van 1,1 miljoen euro per jaar. Timmer, die begin 2001 het DSB-team had verla ten, tekende vervolgens een contract bij Spaar Select dat destijds onder de technische lei ding van Mueller stond. De pro blemen stapelden zich vervol gens op. Mueller schrijft in zijn verklaring dat Timmer 'een melkkoe' was geworden van Wopke de Vegt en teammanager Bert van der Tuuk, de andere 'bloedzuiger'. Timmer werd geconfronteerd met claims van De Vegt en anderen. Bovendien klopten crediteuren bij haar aan met onbetaalde rekeningen voor materiaal en adviezen. De op drachten waren zonder overleg verstrekt door De Vegt en Van der Tuuk. Timmer plaatst zichzelf in haar eigen verklaring in de slachtof ferrol. Als enige nam zij onkos ten voor trainingskampen voor haar rekening en werden er door De Vegt uitgaven gedaan waar van zij niet op de hoogte was. GPD PURFLEET - Het moest er ooit van komen en zondagavond laat struikelde The Power van zijn troon. Dartsfenomeen Phil Taylor was acht jaar op rij wereldkampioen van de Professional Darts Council, maar ging sensationeel ten onder tegen de Canadees John Part: 6-7. Het was met bijna drie uur de langste finale ooit, en tevens de beste aller tijden: beiden gooiden tegen de honderd punten gemiddeld. En zeker ook één van de meest dramatische finales ooii. Taylor vond eindelijk zijn gelijke of eigenlijk meerdere. Het was een duel waar nog lang over gesproken zal worden. Phil 'The Power' Taylor miste in het begin letterlijk al zijn dubbels en kwam met 4-1 achter. Daarna volgde een geniaal herstel, een ontploffende zaal en een 5- 4-voorsprong De 36-jarige Part, die tijdens de laatste twee edities met 6-0 en 7-0 klop had gekregen, rechtte nu wel zijn rug. Hij nam een 6-5-voorsprong in een partij die een bijna onwerkelijk hoog niveau hield. Taylor knokte zich opnieuw terug, maar ging in de beslissen de dertiende set strijdend ten onder. GPD van onze sportredactie SURHUISTERVEEN - De wie lerbond KNWU wil een meer re gisserende rol spelen als het gaat om steden en plaatsen die zich kandidaat stellen als start- of finishplaats van de Tour de France. Voorzitter Joop Atsma ergert zich mateloos aan de 'wildgroei' die de laatste tijd is ontstaan. „Van Utrecht tot Den Haag, van het Westlandtot Zeeland en van Valkenburg tot Brabant en dan ben ik er vast nog een paar ver geten. Wat is serieus en wat niet? We moeten wel geloofwaardig blijven, zoals het nu gaat is het niet goed voor de wielersport", weet Atsma. Vooral bij de directie van de Tour de ïYance en bij de over heidsinstellingen zal Neder land, met meerdere kandidaten, volgens Atsma onbetrouwbaar overkomen. Daarom moet de KNWU als filter gaan fungeren, „Dit soort initiatieven is prach tig, maar als bond kunnen we ze niet allemaal steunen. Dan ben je niet meer geloofwaardig. I kan niet zo zijn dat degene het eerst roept het geld krij; Alle plaatsen die zich kandida stellen doen een beroep op de: nanciële middelen van de ove heid en het NOC, maar het mi niet zo zijn dat ze concurrent! van elkaar worden. Maar alsw al niet eens weten wat wel wat niet serieüs is, wat moetc overheid dan? En in het ergsl geval gaat het buitenland daardoor straks mee aan i haal." Als eerste gaat de KNWU coj tact opnemen met de Tourdire: tie of het überhaupt mogelijk) dat een Nederlandse plaats! komende jaren in beeld isoml etappeplaats de dienen. „Va volgens wordt de KNWU to| partij als het gaat om het suba diegeld. Nu moeten we eew dat traject in. Het is aan ons of te kijken of een organisatie vel trouwd is en of die het klappa van de zweep kent, Want het ka niet zo zijn, dat alle plaa'sendi zich nu kandidaat stelen o: etappeplaats te :ijn inde Ton allemaal serieus rijn.JPD ALKMAAR - AZ-voorzitter Dirk Scheringa heeft gisteren gedreigd met een faillissement van de club als eind volgende maand niet duidelijk is of AZ in maart mag starten met de bouw van het nieuwe stadion. Sche ringa stelde tijdens de nieuw jaarsreceptie van AZ dat verder uitstel te grote financiële conse quenties heeft. Komt er op korte termijn geen uitsluitsel, dan is een faillissement van de club onontkoombaar. AZ kampt bij de realisering van het stadion met veel tegenslag, die begon toen de provincie Noord-Holland het de club en de gemeente verbood bij het sta dion 60.000 vierkante meter kantooroppervlak te realiseren. Het alternatieve plan, een stadion dat is omgeven door grootschalige detailhandel voorzieningen, viel slecht bij de Alkmaarse ondernemersorga nisaties. Zij boekten eind november van het afgelopen jaar succes bij de rechter, toen die AZ gelastte te stoppen met het bouwrijp ma ken van de grond, h het vonni baseerde de rechteizich o|on duidelijkheden in d>doord?ge meente afgegeven vergumin gen. De ondernernrs sta)tei ook naar de Europee Comnis sie. AZ en de gemeerte Alknaa hebben een zogenoende 'pak age deal' gesloten, waarüid club de grond waaroj het huiii ge stadion De Hout stiat voddj prijs van 1 euro in eigende krijgt. Hoewel daar tal vanbj vesteringen bij het nbuwe li dion tegenoverstaan, svolgt: de ondernemers sprake van* eigenlijke overheidssteun, I Het AZ-bestuur vreest dat'i tegenstanders van hel nieu» stadion blijven proberen'* bouw tegen te houden cf lev* tragen.Scheringa maakte dt delijk dat hij er niet aai dent het huidige stadion De Hout* te knappen, omdat het taarb: zou gaan om absoluut onverant woorde investeringen. Ee dot heeft van de KNVB een lcenfe gekregen om tot 2004 in let ha- dige stadion te mogen :pel® Die wordt niet verlengd .tenri AZ De Hout renoveert. A/P Eric Verhoef verloor in de vijfde etappe van de Dakar-rally veel terrein en zakte in het klassement naar de negentiende plaats. van onze sportredactie EL BORMA - Vrachtwagenchauffeur Jan de Rooy heeft zijn koppositie in de Dakar-rally in de vijfde etappe ver speeld. De Rooy eindigde in de eerste serieuze rit van de woestijnrace, over 285 kilometer van Tozeur naar El Bor- ma in Tunesië, als vijfde achter de Tsje chische winnaar Karei Loprais. De 59-jarige Brabander moest met zijn Daf-truck bijna tien minuten toegeven op de Ta tra van Loprais, die bijna 3,5 uur over de etappe deed. In het klasse ment zakte De Rooy naar de derde plaats, 5.53 minuten achter de nieuwe leider Vladimir Tsjagoein uit Rusland. Zijn 22-jarige zoon Gerard de Rooy werd zesde in de etappe en zakte in de rangschikking van plaats twee naar zes. Bij de auto-équipes kwam het klasse ment er ook anders uit te zien. De Ja panner Hiroshi Masuoka greep de macht. In zijn Mitsubishi schreef hij de dagzege op zijn naam en stootte zijn Franse teamgenoot Stephane Peter- hansel van de troon. Peterhansel staat in de rangschikking 55 seconden achter op Masuoka. De Japanner Kenjiro Shi- nozuka is derde op iets meer dan tien minuten. Richard Sainct deed bij de motorcou reurs goede zaken. De Fransman stuur de zijn KTM door het mulle zand naar de overwinning en verstevigde zijn foto Patrick Hertzog/EPA koppositie in het klassement, Sainct bleef in de rit de Italiaan Fabrizio Meo- ni (zeventien seconden) en de Span jaard Juan Roma (3.17 minuten) voor, die hem ook in de algemene rangschik king direct volgen. De Nederlandse troef Eric Verhoef ver loor veel terrein. Hij ging in El Borma als twintigste over de finish, op 25.33 minuten van Sainct. Verhoef zakte in het klassement naar de negentiende plaats. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20