PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA wil fouilleren in verkeer PZC «- KPN wast handen in onschuld na vijf dagen storing in Hoek VVD woedend over uitlatingen van Gretta Duisenberg Delta zet bouw van Sloecentrale door -3° |-6° 'hristen-democraten stellen veiligheid soms boven privacy Balkenende wil klonen mensen strafbaar maken Stiefvader Rowena hoort 15 jaar tegen zich eisen Aalmoezen ter ere van orthodox kerstfeest Groetzone geopend Overzicht van uitkeringen in 2003 Record voor havens Amsterdam Plan voor gratis fiets-voetveer Ahonen verslaat Hannawald Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 04 Koud Vrij helder, later een sneeuwbui. Meest matige oostelijke wind. Maxima rond .3 graden 246e jaargang no. 5 jnsdag 7 januari 2003 os nummer 1,10 PZC internet: www.pzc nl yionze redactie binnenland DEN HAAG - Het CDA «il de mogelijkheden om preventief te fouilleren uitbreiden. Als het aan de christen-democraten ligt, worden verdachte perso nen straks ook op bepaal de snelwegen en in trein, tram en metro uit voor zorg gecontroleerd. Dat zei CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen gisteren. Op dit moment kan er alleen met een speciale verordening bij voorbeeld in afgebakende stadswijken of rond voetbalsta dions worden gefouilleerd. Het CDA vindt dat die mogelijkhe den moeten worden uitgebreid. Als daar een concrete aanwij zingvoor is moet er ook in trein, tram en metro kunnen worden gecontroleerd. „Mensen hoeven echt niet bang te zijn dat ze bij het minste of geringste uit de trein worden gehaald. Het moet wel gebeuren op basis van een yermoeden", stelt Verhagen. Jok op bepaalde wegen moeten utomobilisten kunnen worden jecontroleerd op het bezit van wapens en drugs, vindt het CDA. „Als agenten nu een auto- mobilist aanhouden, omdat er een lampje kapot is, mogen ze niet eens de kofferbak openen om te kijken wat er in zit. Dat moet anders." Nu mag een auto alleen doorzocht worden als er een gerichte verdenking is. Preventief controleren kan vol gens Verhagen bijvoorbeeld op de ringweg rond Amsterdam, omdat daar relatief veel wapens en drugs in auto's worden ge vonden. Verhagen: ,,We willen niet achteraf constateren: had den we toen maar preventief kunnen fouilleren. En in de wij ken heeft het wel degelijk geleid tot een aanpak van de proble men." Verhagen vindt dat veiligheid in NIJMEGEN - Minister Donner van Justitie onderzoekt de mo gelijkheden om betrokkenen bij het vermeende klonen van men sen te vervolgen. Premier Balkenende maakte gisteren tijdens een verkie zingsbijeenkomst bij dagblad De Gelderlander in Nijmegen bekend dat hij zijn partijgenoot heeft gevraagd actie te onderne men. Hoewel ieder bewijs ontbreekt dat er baby's zouden zijn ge kloond, neemt Balkenende de berichten rond het bedrijf Clon- aid serieus. Die organisatie is verbonden aan de sekte van Ra- ellianen en heeft onlangs be kend gemaakt dat een Neder landse vrouw is bevallen van een gekloonde baby. ,,De ver antwoordelijke medici en ou ders moeten we hierop aanspre ken. We begeven ons op een hellend vlak. Een beschamende activiteit, de ethiek is ver te zoe ken." ,,Dit is niet toelaatbaar", alclus Balkenende gisteravond. GPD doorBouke Bergsma TEL AVIV - Het VVD-Kamerlid Wilders vindt de reactie van Gretta Duisenberg op de aan slagen zondag in Tel Aviv 'een zijdig en walgelijk'. Duisenberg noemde de aansla- waarbij 23 doden en meer dan honderd gewonden vielen, afgrijselijk. Ze tonen volgens haar nog meer aan dat de ge weldsspiraal doorbroken moet rorden en er een dialoog moet :omen. „Dat kan als Sharon op houdt met al die agressie", zei ze zondag Die laatste opmerking is Wil dere volkomen in het verkeerde keelgat geschoten. „Iemand die een paar uur nadat mensen op beestachtige wijze zijn ver moord door Palestijnse terroris ten. Israël als de agressor aan wijst. is eenzijdig en walgelijk van onze redactie binnenland ZUTPHEN - Voor de rechtbank Zutphen is gisteren vijftien laar cel en tbs met dwangver pleging geëist tegen de stiefva der van Rowena Kikkers. Vol gens officier van justitie C. Bor- denga-Koppes heeft de 33-jari- geman het zogenoemde 'meisje Nulde'in augustus 2001 om bet leven gebracht. t anderhalf jaar na de Moord kwamen gisteren nog ftnsalle gruwelijke details over geestelijke en lichamelijke Mishandeling van het toen vier jarige meisje op tafel. Ook ver- baalde de officier hoe Rowena jjPeen 'hondse' manier in een hondenhok in de woonkamer werd opgesloten. Zij overleed op 15 augustus 2001. Hoewel deskundigen niet heb- bon kunnen vaststellen waar oor Rowena precies om het le- *en is gekomen, staat het voor de officier vast dat het forse ge beld van de stiefvader de oor zaak is. De man wilde tijdens de j String niet zeggen wat hij pre- c'os heeft misdaan, maar gaf zeifvvel aan dat hij moet worden gestraft. sommige gevallen voorrang verdient boven de bescherming van persoonsgegevens. „De pri vacywetgeving in dit land is he lemaal doorgeschoten. Wil je komen tot een veiliger samenle ving dan moet je de bevoegdhe den van de politie verruimen." PvdA-Kamerlid Van Heemst steunt het plan om automobilis ten preventief te controleren. Hij vindt wel dat het CDA dan ook moet inzetten op meer agenten. Preventief fouilleren in het openbaar vervoer ziet Van Heemst niet zitten. Hij geeft de voorkeur aan cameratoezicht en meer conducteurs. GroenLinks-leider Halsema noemt het plan onzin Het CDA zou de bezuinigingen op gesubi- sideerde arbeid ongedaan moe ten maken, zodat er voldoende conducteurs kunnen worden aangesteld. Ook vindt ze dat het voorstel veel te ver gaat. „Als het CDA consequent is, stelt ze nu ook voor preventief te fouilleren bij de voordeur van woonhuizen", schampert Halsema. GPD/ANP bezig", zegt Wilders vanuit Tel Aviv. Wilders uitte tijdens een speech gisteravond in Tel Aviv ook kri tiek op CDA-minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Za ken. Die is volgens hem lafhar tig in zijn beleid tegenover lan den als Saoedië-Arabië, Syrië en Iran, die terroristische bewe gingen in Europa steunen Het WD-Kamerlid is in Israël om rond de verkiezingstijd de speciale band met Israël te be stendigen. Later deze week zal hij gesprekken hebben met Si mon Peres van de Arbeiderspar tij en met Likoed-minister Ne tanyahu van Buitenlandse Za ken. Donderdag bezoekt hij de Palestijnse gebieden en spreekt hij ook daar met een aantal mi nisters. ANP pagina 4: Neve Sha'anan pagina 5: dagboek Gretta pagina 5: Israel belet reizen KIEV - Een bedelares voor de hoofdingang van de Sint Michaël kathedraal krijgt aalmoezen van voorbijgangers. Oekraïne viert vandaag, volgens de Gregoriaanse kalender, het orthodoxe kerstfeest. foto Efrem Lukatsky/AP door Rene van Stee HOEK - Volgens KPN Telecom valt haar niets te verwijten na de telefoonstoring in Hoek, waar door een groot deel van de be volking sinds dertig december bijna vijf dagen verstoken bleef van vast telefoonverkeer. Woordvoerster E. van Rossum stelt dat er uit heel Zeeland klachten binnenkwamen gedu rende die periode. Door de hevi ge regenval ontstond een over machtsituatie en dus valt het telecombedrijf niets te verwij ten, redeneert ze. „Door het vocht kon de storing moeilijk worden opgespoord. Pas op het moment dat het wa ter zich op vrijdag had terugge trokken, kon in Hoek worden vastgesteld dat er een calamiteit was opgetreden in een las tussen twee kabels In de loop van de dag is die schade hersteld, 's Middags kon iedereen weer bel- De officier zei in haar requisi toir dat ze geen levenslang heeft geëist, omdat de verdachte vol gens deskundigen deels geestes ziek is en daarvoor te behande len is. Volgens advocaat P van der Donck van de verdachte moet juist vrijspraak volgen wegens gebrek aan bewijs. De man zou alleen bekentenissen hebben gedaan om zijn vriendin en hun ongeboren kind te beschermen. De 26-jarige vrouw kan volgens Van der Donck als geen ander liegen en manipuleren en heeft daarmee iedereen om de tuin ge leid. De rol van de moeder, die ook wordt verdacht van moord, komt vandaag aan bod tijdens het tweede deel van de zitting. Tijdens politieverhoren ver klaarde de stiefvader heel pre cies hoe hij het lijkje van zijn stiefdochter aan stukken had gezaagd en haar onherkenbaar heeft proberen te verminken. Deze bekentenis trok hij later in en ook gisteren hield de ver dachte Rotterdammer vol dat hij dit niet heeft gedaan. Hij zou alleen hebben toegekeken hoe een ander het ingevroren meisje fn stukken sneed. Uitspraak volgende week vrijdag. ANP ROTTERDAM - De Korenaardwarsstraat is één van de kleinere straten in Rotterdam met slechts honderd bewoners. Toch staat het straatje in het brandpunt van de belangstelling. Gisteren trok ken fotografen en journalisten massaal naar Delfshaven om te vertellen over de eerste dag van de groetzone. Initiatiefnemer daarvan is Groen- Linkser Joël van der Meer. Het idee ontstond toen hij van Bolsward naar de provincie Overijssel ver huisde. Tot zijn grote schrik was het daar geen ge woonte om elkaar te groeten. Gisteren werd er nogal weifelend gegroet. Een beetje lacherig zei den de nationaliteiten elkaar gedag. foto Jaap Rozema/ GPD Aow'ers gaan er dit jaar 25 euro op vooruit als gevolg van de halfjaarlijkse aanpassing van het minimumloon en de sociale uitkeringen aan de ontwikkeling van de lonen of prijzen. Een compleet overzicht van de uitkeringen C* in 2003 staat op pagina 6. Zeehavens Amsterdam hebben een goed jaar ach ter de rug. In 2002 groei den de vier havens aan het Noordzeekanaal uit naar een vierde plaats in Noord-West-Europa. De havens boekten een nieuw record van 70 miljoen ton goederenoverslag. Alleen Rotterdam, Antwerpen en Hamburg heb ben meer over- "J slag. Het CDA stelt voor om jongeren onder de achttien jaar gra tis gebruik te laten maken van het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen De andere Statenfracties vinden het een sympathiek idee, maar toonden zich gis teren wel bevreesd dat het ongelijkheid zal scheppen tussen inwoners van verschillende delen van Zee- C land. I O De Finse schansspringer Janne Ahonen won giste ren voor de tweede keer in zijn carrière de Vier- schansentoemee. In Bi- schofshofen had de be scheiden Fin aan een vierde plaats voldoende om de Duitser Sven Han nawald, die op de twee de plaats ein digde, te onttro- nen. 4L. U varia: 2, binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; buitengebied: 21,23 en 24. len", zegt Van Rossum. De eerste klachtenmeldingen zijn volgens haar pas op dinsdag binnenge komen. Ook zou het in Hoek slechts om storingen in de Iris straat en de Korenbloemstraat zijn gegaan. M. Kalden heeft een heel andere lezing over de wijze waarop KPN Telecom de klacht over de telefoonstoring in zijn woon plaats heeft behandeld. Toen hij maandagavond eindelijk mo biel contact had gekregen met de storingsdienst, werd hem te verstaan gegeven dat de klacht niet urgent was en dat er geen aanleiding was om tot spoedige reparatie over te gaan. Als oor zaken van de storing werden tussen dinsdag en donderdag achtereenvolgens een defecte verdeelkast, vochtproblemen door de hevige regenval en pro blemen met de kabels in de grond opgegeven. „Stel je voor dat er iets was gebeurd met een ouder mens. Die had met geen mogelijkheid de hulpdiensten kunnen bereiken", verklaart Kalden. Tegemoetkoming Kalden is ook verbolgen over het feit dat hij op geen enkele wijze een officiële klacht kon in dienen over de gang van zaken. Over een tegemoetkoming in extra gemaakte kosten voor de mobiele telefoon of kwijtschel ding van enkele dagen abonne mentskosten van de vaste telefoonverbinding kreeg hij eveneens geen uitsluitsel. Van Rossum raadt mensen die hiervoor in aanmerking willen komen aan individueel een klacht in te dienen bij de klan tenservice van KPN Telecom, omdat het bedrijf niet voorziet in een algemene regeling. door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta NV zet de bouw van een nieuwe, gasge stookte energiecentrale in het Sloegebied door. Het project is haalbaar geworden door de keuze van een partner. Wie dat is, wil Delta nog niet zeggen. Directeur D. Luteijn verwacht dat de Sloecentrale tussen 2006 en 2008 in bedrijf kan worden genomen. Hij kondigde gisteren in een nieuwjaarstoespraak voor het personeel van Delta aan dat het besluit over de Sloe centrale begin dit jaar valt. De directie ziet het project zitten en heeft het principebesluit al ge nomen. In februari moet de Raad van Commissarissen zijn goedkeuring verlenen Daarna worden de procedures in gang gezet voor het verkrijgen van bouw- en milieuvergunningen. Waar de centrale precies komt, wil Luteijn niet zeggen. Duide lijk is wel dat die dichtbij het water komt, zodat er voldoende koelwater beschikbaar is. Ook is een plek gekozen in de nabij heid van de grootverbruikers van energie, aluminiumsmelte- rij Pechiney en chemieconcern Thermphos. Zij zijn de belang rijkste klanten voor de Sloecen trale; zij nemen ruim tweederde van de stroom af. Olieraffinade rij Total wordt waarschijnlijk een belangrijke afnemer van de restwarmte van de centrale. De centrale kan naar verwach ting tegen 2008 in gebruik wor den genomen. Een goed tijdstip, vindt Luteijn. ,,Na die tijd ko men we ook toe aan de vervan ging van de kerncentrale. En de vraag naar elektriciteit blijft toenemen." Hij noemde het openblijven van de kerncentra le tot 2014 'een belangrijk posi tief feit uit het afgelopen jaar'. Als de Sloecentrale opengaat, wordt het Sloegebied één van de belangrijkste energieproduce- rende regio's van het land, zei hij. (Advertentie) naam: voorletters: straat postcode plaats: telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van i 6 weken voor 16. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 20.50) per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1