Transferium niet zaligmakend Goese brandweer rukte 323 keer uit 7 Viervoeters in de sneeuw Drie koninkjes Wethouder hekelt overlast Cerestar in Sas van Gent Goese middenstand vindt dat parkeerproblemen nog niet uit de wereld zijn Woningen Hansweert snel gesloopt Dekzeilen beschadigd Ondernemers dienen bestuur Schouwse VVV draagvlak te geven T-shirts gestolen Gewonde bij botsing in Goes zeeuwse almanak Sneeuw BEVELANDEN/THOLEN maandag 6 januari 2003 door Rob Paardekam GOES - Het transferium is een 'l aardige voorziening, maar ze- ker niet de oplossing voor de j parkeerproblemen in de Goese 1 binnenstad. Dat stelt de Onder- 1 nemers Organisatie Goes (OOG) I in een reactie op de positieve ge luiden van de laatste tijd. De j pendeldienst zou alleen in de t zomermaanden een echte aan- 1 vulling zijn. j Hettransferiumwerdin2000in j gebruik genomen. Mensen kun- j nen hun auto parkeren bi] de HANSWEERT - Woningbouw vereniging R&B Wonen gaat de twintig woningen in de Bur- kunkstraat en de oostelijke kant van de Maasstraat in Hansweert op korte termijn slopen. Eind deze maand worden de dorpsbe woners ingelicht. De huurwoningen zijn inmid dels bijna allemaal ontruimd. De bewoners moesten vertrek ken, nadat was gebleken dat ze op vervuilde grond staan. In het gebied lag heel vroeger een gasfabriek en daarna een vuilstortplaats. Vooral die laat ste heeft het dragend vermo gen van de ondergrond aan getast. Daardoor zakken huizen en rioleringsbuizen weg, met stankoverlast tot gevolg Op de lange termijn wordt de betreffende grond opnieuw in gericht met woningen. Ook de sanering zal nog lang op zich la ten wachten en daarom wordt het terrein na de sloopingericht met groen. Maandag 27 januari presenteren de gemeente en R &B Wonen hun exacte sloop- en hennnchtingsplan tijdens een informatieavond in dorpshuis Kaj Munk om 19.30 uur. SINT ANNALAND - Dit week einde zijn in Sint Annaland de dekzeilen van veertien opleg gers vernield. De opleggers stonden op een terrein aan de Langeweg. De vandalen moeten de afgelopen week aan het werk zijn geweest. De schade be draagt volgens de politie meer dan duizend euro Zeelandhallen om zich vervol gens gratis per bus naar de bin nenstad te laten brengen. In juli en augustus vorig jaar reed de bus vijf dagen per week; de rest van het jaar alleen op dinsdag en zaterdag. In 2002 zijn bijna 63.000 mensen van en naar het centrum vervoerd. De onderne mers zijn bang dat er een te posi tief beeld ontstaat over het transferium. OOG erkent het belang en de functie ervan, maar stelt wel dat het absoluut geen alternatief is voor de uit breidingen van parkeervoorzie ningen in en rond de binnen stad. Deze moeten doorgaan. De organisatie heeft berekend dat het transferium een gemid delde parkeerbezetting van 100 tot 150 auto's per dag kent. In de zomerperiode zou dat oplopen tot gemiddeld 200 met uitschie ters naar 500 bij echte topdruk te. Daarmee zou het slechts een beperkte aanvulling zijn op de parkeernood in de binnenstad OOG vindt dat het transferium alleen in de zomermaanden, als veel toeristen er gebruik van maken, rendement oplevert en zijn forse investering waard is. De gezamenlijke ondernemers zijn niet tegen voortzetting van het transferium, maar vinden wel dat de voorziening kritisch onder de loep moet worden ge nomen. Volgens hen zou een te rooskleurig beeld de aanpak van de parkeerproblemen in de binnenstad in de weg kunnen staan. OOG vindt dat de uitbrei ding van de parkeercapaciteit en het verbeteren van de bereik baarheid van de binnenstad de komende periode hoge priori teit moeten krijgen. OOSTKAPELLE - Viervoeters en hun baasjes waren gisteren weer in groten getale aanwezig voor de jaar lijkse snertwandeling. De tocht dankt zijn naam aan de kop erwten- of tomatensoep die tijdens de wande ling kan worden gekocht. Tirza, de Duitse herder van.de familie Van Liere uit Kapelle, heeft er bij de start in Oostkapelle al zin in. Druk kwispelend snuffelt de hond rond op het par keerterrein waar de tocht begint. De familie Van Liere doet al twintig jaar mee. Tirza is de vijfde hond waar de familie de tocht mee maakt. Vorig jaar debuteerde de Duitse herder. De twee beagles Kelly en Wesley van de familie Heyboer uit Goes wandelen al acht jaar mee. „Het is leuk om mee te doen, je ziet iedereen weer eens", legt H. Heijboer uit. De tocht, die jaarlijks wordt georganiseerd door de Kynologenclub Zee land, trok gisteren tussen de honderd en tweehonderd deelnemers. Ook de regio Zeeland van de Border Col lie Club Zeeland hield gisteren een snertwandeling. Deze tocht vertrok op de parkeerplaats bij hotel Duinoord in Vrouwenpolder. Er werd gelopen over het strand richting Oostkapelle. foto Lex de Meester NIEUW-NAMEN - De basisschool in Nieuw-Namen hield za terdag ter gelegenheid van Driekoningen een lampionnenop- tocht. Er liepen zo'n 75 kinderen met begeleidende ouders en andere belangstellen mee in de lichtstoet. Na de optocht werd een nieuwjaarsreceptie gehouden, waarbij de kinderen getrak teerd werden op warme chocolademelk en wafels en de oude ren een glas glühwein kregen. Hierna vertelden de kinderen van groep één en twee een kerstverhaal en zongen de kinderen van groep drie tot en met acht kerstliederen. foto Camile Schelstraete door Rob Paardekam GOES - De blus- en hulpverle- ningsgroepen van de Goese brandweer zijn vorig jaar 323 keer in actie gekomen. Dat is meer dan het jaar ervoor, toen het korps 204 keer uitrukte. Het aantal brandjes en ongeluk ken is echter niet schrikbarend toegenomen. Het is één gebeur tenis die het aantal keren uit rukken van 2002 zo hoog maakt: de zware storm van zondag 27 oktober. De Goese brandweer moest op die dag ruim negentig keer uitrukken voor onder meer omgewaaide bomen, afgewaai de dakpannen, ontregelde spoorbomen en rondvliegende tuinhuisjes Het aantal grote branden bleef beperkt tot twee. In januari vat te een auto in de parkeerkelder aan de Westhavendijk vlam en in de zomer was het de bunker in Kloetinge die in brand vloog. Verder noteerde de brandweer acht middelbranden en tiental len kleine brandjes. Enkele opmerkelijke acties wa ren het op grote hoogte redden van een onwel geworden kraan machinist bij de stadspoort en het verwijderen van een aantal koeien uit een sloot langs de A58. De 'uitrukteller' van het jaar 2003 staat inmiddels al op acht. In zeven gevallen gaat het om de grote brand die twee scholen en het wijkcentrum in de Goese Polder in de as legde. Omdat verschillende blusgroepen ge durende enkele dagen bezig wa ren met blussen en nablussen, worden meerdere uitrukken ge noteerd. De brandweer heeft overigens niet altijd met vervelende en na re klussen te maken Het leukste voorval van het afgelopen jaar vond plaats op 14 september De centralist die het uitrukbericht aan de brandweer doorgaf, meldde zelfs dat lachen was toe gestaan Wat bleek twee ambu lancebroeders wilden even snel een snack halen bij een cafetaria in de binnenstad, maar kwamen daar nooit aan, omdat ze de am bulance in de Rijfelstraat klem reden tussen twee paaltjes. De brandweer moest er aan te pas komen om het voertuig te be vrijden. Een compleet overzicht van alle uitrukken in 2002 is te vinden op de website van het korps Goes: www.brandweergoes.pl. Hoewel het al bijna drie jaar draait, is het transferium offici eel nog steeds een experiment. Connexxion Citax zal in ieder geval de komende maanden nog blijven rijden. De gemeente trekt jaarlijks 25.000 euro uit voor de voorziening en wil het in de toekomst verder uitbreiden door onder meer de opstap plaats bij de Zeelandhallen te verbeteren. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De VVV van Schouwen-Duiveland krijgt een nieuw bestuur. Bijna alle voorzitters van de branche- en ondernemersverenigingen van Schouwen-Duiveland zullen er deel van uitmaken, opdat de VVV breed gedragen wordt door alle ondernemers. Het zittende bestuur van de Stichting VVV-Info Schouwen- Duiveland ligt al enige tijd on der vuur. Op de participanten vergadering in november heeft A. Ruijtenberg zich hardop af gevraagd of de vier bestuursle den het vertrouwen van de le den zouden kunnen krijgen Vertrouwen dat broodnodig is om de VW in de benen te hou den. Omdat het voortbestaan van de toeristenorganisatie voorop staat, hebben voorzitter R. Geluk en haar medebestuurs leden A. Smits, K. Verkerkeen P. de Haas eind november hun functies 'ondergeschikt' ver klaard aan die gezonde toe komst. Zodoende staat ook in de beleidsnota tot 2006 een be stuurswijziging op het pro gramma. Vrijwillig Een bestuurswisseling in een stichting is juridisch gezien ge compliceerd en vergt veel tijd. Half december is de gedeeltelij ke wisseling van de wacht in gang gezet. Woordvoerder De Haas verklaarde toen dat drie van de vier bestuursleden - Ge luk, Smits en Verkerke - 'zonder enige druk of emoties' vrijwillig opstappen. Zij zullen plaatsma ken voor in totaal acht nieuwe bestuurders, die allemaal uit de HEINKENSZAND - Uit een be drijfspand aan het Noordland in Heinkenszand zijn vrijdag tien tallen dozen met T-shirts gesto len. De waarde bedraagt meer dan negenduizend euro. club voorzitters van de bran che- en ondernemersvereni gingen komen. Daarmee is het stichtingsbestuur, dat vol gens de statuten uit negen man moet bestaan, weer op sterkte. Ook de opzet van het bestuur wordt veranderd De bedoeling is dat alle branche- en onderne mersverenigingen bestuurlijk betrokken (en verantwoordelijk raken bij de VW Schouwen- Duiveland. Volgens De Haas worden hiervoor 'tandems' ge maakt: één bestuurslid krijgt een andere voorzitter aan zich gekoppeld. Samen nemen deze twee één bestuurstaak op zich „Dan zijn er achttien mensen werkzaam voor de VW." Naast het stichtingsbestuur wordt te vens een dagelijks bestuur met een eigen voorzitter, secretaris en penningmeester ingesteld, om het dagelijks reilen en zeilen van de WV in de gaten te hou den. Na enige weken van voorberei ding kan de bestuurswisseling nu worden doorgezet. „Het nieuwe bestuur van de VW zal gevormd worden door bijna alle voorzitters van de branche- en ondernemersverenigingen van Schouwen-Duiveland", meldt B. Noomen, voorzitter van het Zienkzees Ondernemers Col lectief (ZOC) in een brief aan de leden Ook andere verenigings voorzitters hebben hun leden inmiddels op de hoogte gesteld van bestuurlijke veranderin gen. Steun De ZOC-voorzitter roept zijn le den verder op de eilandelijke toeristenorganisatie 'zowel fi nancieel als emotioneel' te steu nen en naar de participanten vergadering op 14 januari te komen. „Indien we er op 14 ja nuari niet uitkomen, dan bete kent dat het einde van onze WV. Dit is voor een recreatiegemeen te als Schouwen-Duiveland on verteerbaar." Woordvoerder De Haas was af gelopen weekend niet bereik baar voor verder commentaar. door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - De nieuwe milieuwethouder P. Hamelink van de gemeente Terneuzen gaat zich zo snel mogelijk op de hoogte stellen van de geluids overlast die het bedrijf Cerestar in Sas van Gent voor omwonen den veroorzaakt. Hamelink zegt dat in reactie op een brief van Sassenaar E. Ver- heecke van het Comité Geluids hinder wijk St. Albert. Hame link wil op korte termijn een gesprek hebben met het comité. De omwonenden van Cerestar kampen al geruime tijd met ge luidsoverlast, maar tot nu toe is er zowel van de zijde van de ge meente als van de provincie geen actie ondernomen. Ver- heecke noemt de situatie voor zichzelf en zijn gezin 'rampza lig'. Volgens hem had er op de lo catie aan de Beneluxstraat nooit gebouwd mogen worden Verheecke zegt psychisch, emo tioneel en fysiek schade te heb ben opgelopen. „Door de tallo ze slapeloze nachten en voort durend oplopende frustraties, mede veroorzaakt door het stil zwijgen van de verantwoorde lijken binnen de gemeente Sas van Gent en de onwil van ver schillende instanties om snel iets aan dit probleem te verhel pen." De bewoner zegt gecon fronteerd te worden met een financieel debacle, omdat ver kopen van zijn huis 'de enige mogelijkheid lijkt om een mens waardig bestaan aan mezelf en mijn gezin te kunnen geven'. Verheecke kocht zijn nieuw bouwwoning ruim een jaar ge leden. De wind waaide uit het westen en van geluidsoverlast was toen niets te merken Als de wind uit het oosten waait, kan zijn gezin de slaap niet vatten en gaat het echtpaar Verheecke met de twee kinderen beneden op de bank en op de grond lig gen. Daar is het geluid iets min der Volgens Verheecke kunnen de problemen met een naar ver houding kleine investering wor den opgelost, namelijk door de aanleg van een geluidswal. De Sassenaar heeft zijn proble men inmiddels ook aangekaart bij het ministerie van VROM. GOES - Bij een kop-staart-bot- sing aan de I'atijnweg in Goes is vrijdagmiddag een 78-jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal gewond geraakt. Ze reed bovenop de wagen van een man uit de gemeente Borse- le, die voor het verkeerslicht stond te wachten. De vrouw werd met pijn in de borst naar het ziekenhuis gebracht. In mei schoot de brandweer in Goes een kraanmachinist te hulp die onwel was geworden. foto Willem Mieras Veertien dagen lang had de Middelburger in een skidorp in de Franse Alpen de sneeuw uit de hemel zitten kijken. Na die vergeefse arbeid keerde hij het afgelopen weekeinde teleurgesteld terug naar zijn woonplaats. Daar viel zon dag de gewenste sneeuw op een verkeerde plek. Mismoe dig liep de man toen het even droog was naar zijn auto op het nabije parkeerterrein, waar het vol stond met inge sneeuwde auto's. Ook dat nog: het slot van zijn auto portier was kennelijk dicht gevroren. Hij kwam er met zijn sleuteltje niet door. En binnenin lag wel het gereed schap om de auto van het dik ke pak sneeuw te verwijde ren. Een poging om het sleu telgat met een aansteker vlammetje te verwarmen, mislukte. Met de mouw van zijn jas be gon de man toen maar de rui ten schoon te vegen. Dat gaf hem ook meteen een duide lijk zicht op het autointeri eur, waarin hij een kinder stoeltje ontwaarde. En hij had niet eens een kind. Het bleek de auto van een andere parkeerder te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21