Zelfmoordaanslagen in Tel Aviv PZC *1 Verwarde kaper vliegtuigje houdt Frankfurt in spanning Sneeuw brengt pret en ongelukken Geld lost problemen spoor niet direct op Romme klasse apart Seel buitenlanders onder 22 doden en honderd gewonden 'mi IJsbrand Chardon kan weer juichen Waterpeil rivieren zakt Indonesiërs roeren zich Bos praat met jongeren Titels Veijgen en Schelfhout Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Eindelijk sneeuw in Oostenrijk Ex-premier wint verkiezingen in Litouwen Kloof CDA en SP blijft groot Sneeuwbui Wolkenvelden, maar ook perioden met ion. Kans op een sneeuwbui. Matige noordoostenwind bij 1 graad. 46e jaargang no. 4 maandag 6 januari 2003 os nummer 1,10 lanonze redactie buitenland r 1-5° NO 4 TEL AVIV - Zeker 22 men sen zijn gisteravond om gekomen bij een dubbele zelfmoordaanslag in Tel Aviv. Honderd mensen raakten gewond, van wie een aantal gisteravond in levensgevaar verkeerde. verkeerschaos in de nauwe stra ten slaagden de eerste zieken auto's er pas na twintig minuten in de plaats van de aanslag te bereiken Buurtbewoners, onder wie waarschijnlijk ook illegale bui tenlanders. leverden gewonden af bij het Icholov-ziekenhuis in het centrum van de stad, maar maakten zich daarna snel uit de voeten. Lichtgewonden ver trokken voor ze konden worden behandeld. Het noopte de auto riteiten via de televisiestations een boodschap uit te zenden dat de immigratiepolitie voorlopig niet actief zal zijn ,.Ga gerust naar ziekenhuizen U zult niet worden gearresteerd", zei een tv-presentator. Een paar maanden geleden is de Israëlische politie een groot scheepse actie begonnen om illegale buitenlanders op te spo ren en uit te wijzen en in de bui tenlandse gemeenschap zit de schrik er flink in. Verzetsdaad De Palestijnse Autoriteit ver oordeelde de dubbele zelf moordaanslag. Een woordvoer der van premier Sharon noemde de zelfmoordactie onderdeel van 'een golf van terreur', waar voor hij het Palestijnse leider schap verantwoordelijk stelde. Abdallah Shami, een van de lei ders van de Islamitische Jihad. sprak van 'een normale verzets daad tegen de Israëlische mis daden en de dagelijkse moor den' Hij zei dat zijn organisatie 'alle opties openhoudt zolang de bezetting voortduurt'. In de cember zijn meer dan vijftig Pa- lestijnen, onder wie burgers, ge dood bij Israëlische militaire operaties op de Westoever en in de Gazastrook. GPD/AFP/ANP/DPA/RTR pagina 5: Gretta Duisenberg arriveert in Israèl Het water van de rivieren in Nederland is gisteren snel ge daald. De Maas bij Borgharen was gisteravond al weer bijna terug in haar normale bedding. Het hoge water in de Rijn, de Waal en de IJssel leidde tot grote drukte van dagjesmensen. Indonesië loopt te hoop tegen de aangekondigde prijsverho gingen van brandstof, elektriciteit en telefoon met ongeveer twintig procent. Vooral de hogere brand stofprijs brengt veel armen in de problemen. PvdA-lijsttrekker Bos had een Vlissings jonge- rencafé uitgekozen om de verkiezingscampagne in Zeeland in te zetten Zit tend op een barkruk zei hij op zoek te zijn naar men sen die hem het vuur na aan de v| schenen leggen. Marijn Veijgen en Naomi Schelfhout grepen gisteren in Krui- ningen de Zeeuwse tafeltennistitels. Zand-speler Veijgen troefde outsider Anton Steijn af, terwijl Schelfhout van SAR weinig moeite had met haar clubgenoten Kimberley 't Hooft en Stefanie Fassaert. varia: 2; binnenland: 3, buitenland: 5; radio en televisie:6 zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20 door Rixt Albertsma DEN HAAG - De problemen op het spoor zullen dit jaar zeker nog niet voorbij zijn. Om storin gen te voorkomen is alleen in 2003 al 1,5 miljard euro nodig. Geld betekent overigens niet dat de treinen opeens allemaal op tijd rijden. Dit zei de Pro- Rail-directeur Klerk gisteren in het tv-programma Buitenhof. Volgens de baas van ProRail. dat verantwoordelijk is voor de infrastructuur van de spoorwe gen. is dat de 'afgelopen jaren uitgewoond'. Om het huidige niveau van de infrastructuur te garanderen en niet verder af te glijden, is volgens Klerk dit jaar 1 miljard euro nodig. Voor het voorkomen van storingen aan wissels en overgangen is nog eens 400 miljoen nodig en voor verdere groei 100 miljoen. Maar extra geld lost de proble men niet direct op. ..We zijn blij met de erkenning vanuit de po litiek dat er achterstalligonder- houd is", zei Klerk. Hij bestreed dat de veiligheid van de reizi gers in het geding is. Demissio nair minister De Boer van Ver keer zei onlangs geschrokken te zijn van de staat van het spoor. ProRail - voor 100 procent in handen van de overheid - is on der meer verantwoordelijk voor wissels, seinen en overgangen. Het afgelopen jaar is er veel kri tiek geweest op de NS naar aan leiding van alle vertragingen. Ongeveer de helft daarvan komt voor rekening van de infra structuur en valt dus onder de verantwoordelijkheid van de overheid. Klerk constateerde dat het on derhoud van het spoor niet echt een sexy onderwerp is in Den Haag De keuzes in Den Haag gaan volgens Klerk meer richting 'vi sionaire' projecten, zoals zweef- treinen GPD naam: voorletters: straat postcode plaats telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor €16.- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van ondei staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan '713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55.10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) i [wee Palestijnse terroristen bliezen zich minder dan een mi- nuut na elkaar op in een arme l »i]k, waar duizenden buiten- laödersuit Zuidoost-Azië, Afri- la en Oost-Europa wonen. Vol- t, gens de eerste berichten is een s groot aantal slachtoffers af- [omstig uit de Filipijnen. Drie i Palestijnse groepen, de Harnas, ceIslamitische Jihad en de Al Aksa Brigades, hebben de aan- i slagen opgeëist. Arbeiders i Aan het begin van de avond mengden de twee Palestij nen zich tussen de arbeiders die na de werkdag terugkeerden in de nijk in het zuiden van Tel Aviv. Volgens de politie moeten de da ders niet zijn opgevallen tussen de uit vele landen afkomstige a bevolking. Een van hen blies zich op voor de ingang van een j druk café, de ander activeerde zijn explosieven even later tus- sen de wegvluchtende overle- J venden. jHetresultaat was een bloedbad. 'Volgens de politie gebruikten de terroristen zeer zware explosie ven, waarvan de uitwerking weid versterkt door honderden t schroeven en bouten. Door de WENEN - Een beetje zuur voor de wintersporters die dit week- 3 einde terugkeerden van de vooral groene Oostenrijkse 1 beighellingen, maar uitgere- kend gisteren is het gaan sneeu- wen in dit land. Veel skipistes t wren eerder gesloten door het gebrek aan sneeuw. DPA/ANP foto Frank Viergever VLISSINGEN - Grote delen van Zeeland werden gistermiddag plotseling met een onverwacht dik ke laag sneeuw bedekt. Leuk voor de kinderen die er direct op uit trokken om sleetje te rijden en sneeuwballen te gooien (zoals op de foto in Middelburg), minder plezierig voor het verkeer dat on verhoeds met de gladheid werd geconfronteerd. Op tal van plaatsen kwam het tot slippartijen. Op de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland ontstond rond kwart voor vier een enorme chaos door een onge luk waarbij in totaal negen auto's betrokken waren. In eerste instantie botsten twee auto's op elkaar nadat zij in een slip waren geraakt. Binnen enkele minuten botsen automobilisten daar weer boven op doordat zij remden en vervolgens slipten. Alle inzittenden bleven ongedeerd. De materiële scha de was groot. Voor de komende dagen wordt opnieuw sneeuw verwacht, maar zo'n flink pak als gis teren zal het niet worden. pagina 9: sneeuwval veroorzaakt reeks aanrijdingen foto Dirk-Jan Gjeltema van onze redactie buitenland BERLIJN - Het drukke lucht verkeer boven Frankfurt is gis termiddag enkele uren geheel ontregeld door een gewapende man die dreigde een door hem gekaapt vliegtuigje te laten neerstorten op het zaken- en bankencentrum van de Duitse stad. Enkele hoge gebouwen werden uit voorzorg ontruimd. De verwarde piloot, die het toe stel 's middags had gestolen op 1 Gianni Romim* viert zijn eerste Europese allroundtitel. foto Bas Czerwinski/AP foor Alexander van Eenennaam HEERENVEEN - Gianni Romme was dit weekeinde een klasse aPart in Heerenveen. De voormalig wereldkampioen allround be id «indigde het EK in Thialf met zijn derde afstandszege en veroverde c v«orhet eerst in zijn loopbaan de Europese titel. Ifl Het hele EK-podium bestaat uit Nederlandse deelnemers; in het eindklassement bezet Rintje Ritsma de tweede en Mark Tuitert de (f derde plaats. De eerste niet-Nederlander in de eindstand is de Rus Dimitri Sjepel, op de vierde plaats. EK-debutant Ralf van der Rijst rf eindigde als vierde Nederlander op de vijfde plaats. Bij de vrouwen werd de Duitse Anni Friesmger Europees kampioen, vóór haar *j 'andgenote Claudia Pechstein en de Nederlandse Renate Groene- l wold. ANP zie ook pagina 13 en 19 VILNIUS - Ex-premier Paksas van Litouwen heeft gisteren de presidentsverkiezingen gewon nen op zittend president Adam- kus. Dit heeft de kiescommissie bekendgemaakt. Adamkus was eerder beschouwd als gedood verfde winnaar. Paksas (46) van de rechtse Libe raal Democraten zou 56 procent en de 76-jarige Adamkus 44 procent van de stemmen krijgen in de tweede ronde van de ver kiezingen. Volgens officiële bronnen zijn 'de meeste stem men' geteld. De meeste opiniepeilingen voorspelden vooraf een comfor tabele overwinning voor Adam kus. Die is geen lid van een par tij maar geniet vooral steun van centrumrechts. Hij is populair omdat hij zijn land de weg heeft geëffend naar de Navo en de EU Litouwen wil in 2004 toetreden tot beide organisaties. Paksas beloofde tijdens de ver kiezingscampagne criminali teit hard aan te pakken en de levensomstandigheden voor ie dereen te verbeteren. AFP/RTR ■■■■■■■■li het vliegveld van Babenhausen in het zuiden van de deelstaat Hessen, had met name het hoofdkantoor van de Europese Centrale Bank (ECB) op het oog. Een politiehelikopter en twee bewapende Duitse gevechts vliegtuigen stegen op en escor teerden de man, terwijl hij twee uur lang boven de binnenstad cirkelde. Hij landde uiteindelijk op de nabijgelegen internatio nale luchthaven. De piloot, die alleen handelde en zich 'Steven' liet noemen, kwam daarbij en kele malen gevaarlijk dicht in de buurt van het ECB-gebouw, zetel van de Nederlandse direc teur Wim Duisenberg. Uit vrees voor een mogelijke terroristische aanslag besloten de autoriteiten enkele toren flats in de binnenstad te laten ontruimen. In de wolkenkrab bers die de skyline van Frank furt bepalen bevinden zich ove rigens voornamelijk kantoren Ook Frankfurts luchthaven werd tijdelijk gesloten. Lucht verkeersleiders hadden contact met de kaper. Astronaute De kaper zei per telefoon tegen het commerciële tv-station n-tv de aandacht te willen vestigen op de dood van de joodse Ameri kaanse astronaute Judith Resnik. die in januari 1986 om kwam bij de ontploffing van het ruimteveer Challenger. Hij noemde Resnik zijn 'grote idool'. De man, die ook met de Amerikaanse nieuwszender CNN sprak, zei geen kwaad in de zin te hebben. Hij dreigde echter zelfmoord te plegen als de brandstof van zijn vliegtuig je op was Volgens de Hessische Rundfunk zou het om een student gaan, die 's middags bij de Luftfahrtver- ein Babenhausen een rond vlucht had geboekt. Toen de student met de piloten in het zweefvliegtuigje met hulpmo tor zat, dwong hij hen onder be dreiging van een pistool om het toestel weer te verlaten. De man besloot tegen vijf uur 's middags toch te landen en werd daarop door de politie ingere kend. Het gaat om een 31-jarige man uit het West-Duitse Darm stadt. In de twee uur dat hij Duitsland in spanning hield, vielen op Frankfurts luchtha ven 78 starts en 61 landingen uit Het leidde tot urenlange vertragingen. GPD/RTR/DPA DEN HAAG - De kans op een kabinet met CDA en SP lijkt erg klein. In een debat tussen de lijsttrekkers Balkenende (CDA) en Marijnissen (SP) bij televi sieprogramma Netwerk bleken de tegenstellingen levensgroot. Nederlandse deelname aan een oorlog tegen Irak is voor de SP in ieder geval reden niet in een kabinet te stappen. Het CDA is bereid zo'n oorlog te steunen. Voor het CDA zijnde door de SP voorgestelde bezuinigingen op Defensie onaanvaardbaar. Marijnissen viel het CDA vooral aan op haar sociale beleid De stijging van de ziekenfondspre mie voor met name ouderen is voor Marijnissen onverteer baar. GPD pagina 3: loonmatiging Cocos palm Van 7,29 Ervaar een warm entree tijdens de Tropische palmenshow bij Intratuin Koudekerke van 6 t/m 18 januari. K0UDEKERKE, Galgeweg 5. 0118-551623, januari en februari géén koopavonden. (Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1