Zaamslag voelt zich als herboren PZC Zeeuwse kanshebbers op innovatieprijs PZC Rondweg brengt weer ander soort onveiligheid NOG A u DAGEN Griezellunch en spinnen maken Axels Rode Kruis zamelt voor laatste maal zelf bloed in Geluk (VVD) tegen lagere suikerprijs 13 Rondweg verlost dorp van doorgaand verkeer (D _l Appartementen op plek Verhelst Hulst lanceert vernieuwde website Rijverbod en boete voor drankrit SP-campagne in Terneuzen Actie GroenLinks bij NS-station zaterdag 4 januari 2003 door Jan Jansen ZAAMSLAG - Gerard Ver meulen is een roepende in de woestijn. In Zaamslag is de ex ploitant van café-restaurant het Wapen van Zeeland zowat de enige die ruim een jaar na de opening nog altijd niet kan le ven met de rondweg. „De loop gaat eruit Ik lijd een drastisch omzetverlies." En op het vernieuwde Plein -'verder wel aardig'- bekijkt hij met angst en beven de parkeer- en verkeersbewegingen. Onwen nigheid troef. Ik hoor veel ge toeter. Maar de kroegbaas lijkt de enige die treurt Een roepen de in de woestijn. Andere be woners en middenstanders vinden dat Vermeulen ten on rechte zijn stem verheft. In een oase. Want daar wanen ze zich in sinds het doorgaand verkeer de rondweg neemt. Een woes tijn, in de zin van een praktisch onleefbare plekdat was het tot die tijd. Nu is alles anders. Smetje Is het opgeknapte Plein ook geen aanwinst? Goed, die paar verveloze panden naast bakker Risseeu wdaar kon de gemeen te ook niks aan doen. Het is aan particulieren om dat smetje weg te werken. Maar verder.... Fraai plaveisel, chic straat- meubilair, een nieuwe muziek tent (op zijn historische plaats) en eindelijk weer eens mooie doorkijkjes. Het is na de herinrichting alsof je de oude hervormde kerk en het voormalige gemeentehuis nu pas echt ziet staan. Het ver keer onttrok ze aan het zicht en anders wel de verwilderde be groeiing tussen en rondom de gebouwen. Pas nu daar de zaag in gezet is en een groter deel van het Plein is bestraat, ko men ze uit de verf. Dat je er rus tig een ommetje kunt maken zonder van de sokken te wor den gereden, helpt natuurlijk bij die vaststelling. Er gaan te genwoordig in het dorpscen trum minuten voorbij zonder dat er een auto langskomt! De computer staat niet meer te trillen op zijn bureau. „Dat ging bij de opening van de rondweg echt van de ene op de andere minuut over", zegt voorzitter Johan van Westen van ondernemersvereniging door Jan Jansen Zavo. „Het is ideaal. Met ro tondes aan weerskanten is de bereikbaarheid van het dorp goed, de parkeergelegenheid is gelukkig ook in orde. En het Plein? Ik vind het prachtig." Als straks, met het verdwijnen van de boot, Zaamslag ook het verkeer richting Axel groten deels kwijt is, heeft hij weinig meer te wensen. Ja, de groot scheepse verbouwing van zijn modezaak nog, maar dat komt dit jaar ook klaar En een res taurant in het nu door een par ticulier bewoonde oude ge meentehuis, dat zou hij wel zien zitten „Hier hebben we dus dertig jaar voor gelobbyd en altijd stond voorop: eerst de rondweg, dan het Plein. Dat het laatste binnen een jaar is gelukt, is meer dan we durfden hopen Hij is dan ook vol lof over de gemeente. „Ze zijn hun belofte nagekomen en ik moet zeggen: er is niet op een centje gekeken. Ze hebben hier bij voorbeeld bomen geplant van vier meter hoog. Die zijn veel duurder dan jonge aanplant, maar het kon allemaal. Boven dien hebben ze goed rekening gehouden met de inspraak." Passanten Van Westen wil niks horen van gemiste passanten. „Die waren in de jaren zeventig en tachtig misschien nog belangrijk, maar de laatste tijd was het vooral een hinderlijke ver keersstroom, per definitie slecht voor een winkelgebied. De waarde van een mooi plein is veel hoger dan van passan ten." Met een heel andere bril op komt Ko Houtzager tot een zelfde conclusie. De voorzitter van de dorpsraad vindt de af name van het verkeer een voor deel voor iedereen. Op de rond gang door het dorp is hij niet de enige die in blijde verwachting is van de komende zomer „Als het groen is uitgelopenzie je de lijnen veel beter Dit is een pri ma ontwerp." Net als Johan van Westen wijst hij erop dat het Plein niet helemaal af is. Muurtjes en paden rond de kerk, een hek op en verlichting in die muurtjes, bushaltes, ze vormen het nog aan te brengen laklaagje van de opknapbeurt. Bakker Tegen zoveel goed nieuws kan kroegbaas Vermeulen niet op. Ook bakker Cor Risseeuw mist passanten-klanten. „Ik ben de eerste bakker na de boot, daar wilden ze nog wel eens stop pen. Vooral in de zomermaan den hebben we wel verschil ge merkt. Maar het is moeilijk te meten en er staat heel wat te genover" Ook in zijn ogen was de stroom auto's meer hinder lijk dan voordelig „Het was gevaarlijk Voor de klandizie? Ach, als ze in één rij vanaf de boot komen, stoppen ze bij jou ook niet. Uiteindelijk zag dat Plein er niet uit." Pomphouder Fnts de Pooter van het station bij de westelij ke rotonde heeft zelf nauwe lijks verlies geleden door de omgelegde verkeersstroom. Zaamslag tevreden. Geldt dat ook voor het door de rondweg wat van het dorp afgesneden Reuzenhoek? Van de directe verbinding bleef alleen een fietserstunnel over, automobi listen moeten voortaan omrij den. „Een enkeling moppert nog, maar dat wordt minder", zegt politieman Chris Verhage. Volgens hem heeft Reuzenhoek het tunneltje wel moeten be vechten. „Nu dat er ligt kunnen we tevreden zijn." Zaamslag heeft een complete metamorfose ondergaan. ZAAMSLAG - Het verkeer mag rusti ger en veiliger zijn geworden, toch houdt Zaamslag ook gevoelens van onveiligheid over aan de komst van de rondweg. Een recent inbraakgolfje staat er mis schien los van, maar de overvallen op pompstation De Pooter, vlakbij de ro tonde, zijn er een direct gevolg van; net als de streken die een groepje bal dadige jongeren uithaalde in het fiets- tunneltje onder de rondweg. Kortge leden stond Frits de Pooter oog in oog met een paar overvallers en dat was nog maar één van de drie gelegenhe den binnen korte tijd dat ze het voor zien hadden op zijn kassa's. Vroeger lag de pomp ook tamelijk afgelegen op een bedrijventerrein, maar dat was wel veilig ingebed in de bebouwde kom. „Toen hadden we nooit last. Nu we hier zitten, op meer afstand van het dorp, is er nauwelijks nog sociale con trole en dat merken we dus. De bebou wing is te ver weg en van de paar au to's die hier 's avonds en 's nachts langskomen, gaat helaas geen contro le uit." Andere middelen dan extra camera's en nog scherpere bewaking kan hij er niet tegen bedenken. „Het is gewoon het gevolg van de ligging. Daar zij n we verder tevreden over, maar dit is een lelijk minpuntje." Met zo'n minpuntje komt ook politie man Chris Verhage uit Reuzenhoek op de proppen als hij het heeft over de rondweg. Op zich is de buurtschap blij met de tunnel onder de weg, waardoor foto Wim Kooyman fietsers richting Zaamslag niet om hoeven te rijden. Dat een groepje pu bers uit het dorp het tunneltje ontdek te als prettige hangplek, is minder. „Ze hebben daar dingen kapotge maakt, verlichting en zo, en zich ook vervelend gedragen, zodanig dat kin deren bang waren om er langs te fiet sen. Dat ging toen zover dat er regel matig politietoezicht nodig was." Volgens Verhage heeft dat geholpen Bovendien lijkt het gereedkomen van het Plein de aandacht af te leiden van de tunnel als hangplek. „Nu de mu ziektent klaar is, schijnen ze vooral daar uit te hangen." (Advertentie oc LI I LU UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Twee Zeeuwse uitvindingen zijn genomineerd voor de Horecava Innovation Award 2003. In de categorie in terieur en design neemt Zee- landnet met het interactieve ca- féspel Zoezaa het op tegen Little Art Factory in Zierikzee. Dit be drijf heeft een manier bedacht om tegels, serviesgoed en muren te bedrukken in de huisstijl. Op de horecavakbeurs in de Rai in Amsterdam wordt maandag bekendgemaakt welke innova tieve horeca-uitvinding in de prijzen valt. Zoezaa is bedacht door Rob van der Toorn uit Brouwershaven en verder ont wikkeld door Zeelandnet in Kamperland. Vijf dagen in de week kan het spel gespeeld wor den in veertig cafés in Neder land. In de kroegen staat een scherm opgesteld waarop live de presentator in de Zoezaa- studio in Kamperland is te zien. Deze spelleider stelt meerkeu zevragen over tal van onder werpen. De speler moet via een speciaal kastje het juiste ant woord opgeven. De tegenstan der is niet de computer, maar zijn al die mensen uit hetzelfde of andere cafés die op dat mo ment ook meedoen aan het spel. Het spel is niet zozeer een ken nisquiz. Met een goede concen- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 Email: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Marian Hemelaar SAS VAN GENT - De Harry- Potterdag van het Sociaal Cul tureel Werk (SKW) in Sas van Gent werd een overweldigend succes. De bezoekertjes - kinde ren vanaf een jaar of zes - keken er in een 'betoverende' sfeer hun ogen uit, maakten werkjes en kregen nog iets lekkers te eten en drinken toe. Waren er vooraf 'slechts' twintig inschrijvingen, vrijdagmiddag stonden een klein zestig kinde ren bij De Roselaer voor de deur. Om half een begon de gezamen lijke griezellunch van broodjes, belegd met worstvingers, limo nade en de befaamde haver moutpap. Vervolgens mochten de kinde ren zelf één van de aangeboden werkje uitzoeken om te begin nen. Tovermapjes maken, kleu ren, uiltjes verven of zich laten schminken. Rugzakjes beschil deren met spinrag en versieren met een zelfgemaakte spin. Een ju weiendoos verven en daarna afwerken met Harry-Potterver- sierselen. Of van MDF een kast je zagen en timmeren, met daar in een afbeelding van een spookkasteel, vooraan de muur Jammer genoeg kon Hagrid, wegens ziekte, zelf niet komen en had zijn broer gestuurd. De in paars geklede tovenaar bekeek belangstellend alle werkstukjes van de kinderen en maakte hier en daar een praatje. Wie even wilde rusten, mocht lekker languit in de donkere griezelka mer de avonturen volgen van Harry Potter op video. Niet iedereen bleek echter een Potterfan. Enkele jongens von den het maar niets en bleven de hele middag liever achter de computer zitten. Aan het woordspel deed iedereen wél graag mee. De overgelukkige winnaartjes gingen met een bioscoopkaartje en consumptiebonnen naar huis. Op film is Harry Potter nu eenmaal mooier dan op video. Een heksje smult van een brood je worstvinger. foto Camile Schelstraete tratie, geheugen en reactiever mogen komt de deelnemer al een heel eind Met elke vraag kun nen 10.000 punten worden gewonnen of verloren. De per soonlijke score wordt bijgehou den op het kastje Zoezaa is géén gokspel, stelt Zeelandnet. Er zijn wel (kleine) geldprijzen te winnen. Zeelandnet wil het hui dige aantal deelnemende cafés uitbreiden tot tenminste vijf honderd stuks. Daarvoor zoekt het Zeeuwse internetbedrijf een strategische partner Beleving De jury van de Horecava Inno vation Award heeft Zoezaa ge nomineerd omdat het 'inspeelt op belangrijke trends'. „Met be hulp van interactieve middelen zorgt het spel voor meer bele ving in de horeca. Het werkt sfeerverhogend en is door diver se moeilijkheidsgraden voor groot publiek interessant", al dus de jury. Het bedrijf uit Zierikzee heeft een concept bedacht waarbij servies, tegelwanden en muren met hetzelfde design kunnen worden gedecoreerd, bijvoor beeld met details uit de wand schilderingen. Het servies dat daarbij wordt gebruikt, is ge maakt van vaatwasbestendig horecaporselein. Ondernemers kunnen een eigen ontwerp ma ken of de huisstijl overal in te rug laten komen. De jury noemt de uitvinding 'Een creatief con cept dat voor een brede groep horecabedrijven interessant is. Het biedt ondernemers de kans zich te onderscheiden. Het be drijf levert maatwerk voor een redelijke prijs'. De winnaar krijgt 6 januari de prijs uitgereikt door topchef Robert Kranenborg van restau rant Vossius in Amsterdam, HULST - De bouw van een appartementencomplex aan de Van der Maelstedeweg in Hulst gaat de inspraak in. Het gaat om de plek waar nu het bedrijfsgebouw van Verhelst staat. Een woordvoerder van de gemeente deelde gisteren mee dat dit gebouw wordt gesloopt. Uit onderzoek blijkt dat nog wat vervuiling in de grond zit. Deze vervuiling wordt gesaneerd. Het complex wordt gebouwd in opdracht van de Hulster ma kelaar Kindt en Biesbroeck. Het gaat om een complex van drie verdiepingen. In totaal worden dertien appartementen gebouwd. Om de bouw mogelijk te maken is een wijziging van het be stemmingsplan nodig. Deze procedure gaat de inspraak in van 10 tot en met 23 januari. Het is volgens de woordvoerder van de gemeente de bedoeling dat rond de zomer met de bouw begonnen kan worden. „Kindt en Biesbroeck heeft dan het complex aan het Stationsplein afgerond zodat met het vol gende project begonnen kan worden." HULST - De gemeente Hulst heeft een nieuwe website gelan ceerd. Het adres is hetzelfde (www.gemeentehulst.nl) maar de opmaak en de gebruiksmogelijkheden zijn nieuw. Met de nieuwe site heeft Hulst een begin gemaakt met elektronische dienstverlening 'Klanten' van de gemeente zijn nu in staat zich verder te informeren over gemeentelijke diensten. De elektronische dienstverlening volgt de richtlijnen van het ministerie van Binnenlandse Zaken in het kader van het over heidsloket 2000. Meer dan 150 gemeentelijke diensten en pro cessen zijn in een interactieve catalogus bijeengebracht op de site. Ook beschikt de website over een uitgebreide zoekma chine waarmee zowel de nieuwe site als de archieven van de voormalige gemeenten Hulst en Hontenisse kunnen worden doorzocht. Ook kan de gemeente nu rechtstreeks berichten op de website plaatsen. Daardoor is de site zeer actueel. HULST - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 51-jarige man uit Maarn voor het rijden onder invloed, zon der verzekering en met een vals kenteken conform de eis ver oordeeld tot een jaar rijontzegging en 1150 euro boete. De au to werd verbeurd verklaard De man werd 10 februari vorig jaar in Hulst dronken achter het stuur van de auto betrapt. TERNEUZEN - De verkiezingskaravaan van de Socialisti sche Partij (SP) doet vandaag Terneuzen aan. Provinciaal lijsttrekker Fons Luiben uit Walsoorden en Kamerkandida ten Ada Gerkens (9 op de lijst) en René Roovers (14) staan om streeks 16.00 uur op de Markt om de SP-standpunten onder de aandacht te brengen. De socialisten vragen vooral aan dacht voor de teloorgang van het openbaar vervoer na de grootschalige privatisering. Ook in een dunbevolkte regio als Zeeuws-Vlaanderen moet de positie van het openbaar ver voer juist worden verstevigd, vindt de SP. VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen gaat maandag (6 ja nuari) actie voeren tegen wat zij noemt de afbraak van het openbaar vervoer. Kamerleden en kandidaten voor de Twee de Kamer zijn op tal van stations aanwezig in het land om een snerpend fluitgeluid te laten horen onder het motto Fluit de trein weer in beweging. door Eugène Verstraeten AXEL - Het CLB (Centraal La boratorium van de Bloedtrans fusie) houdt dinsdag 7 januari samen met de afdeling Axel van het Rode Kruis voor de laatste keer een grootschalige bloedin- zamelingsbijeenkomst in Axel. De inzameling van bloed zal vanaf die datum worden over gedragen aan de Sanquin Bloedbankdivisie Zuidwest in Rotterdam. In de periode tot halverwege dit jaar worden de bloedinzamelingsactiviteiten van alle afdelingen van het Ne derlandse Rode Kruis overge dragen aan de bloedbanken. De overdracht van de bloedin- zameling is een direct gevolg van ontwikkelingen in de medi sche wetenschap en de transfu- siegeneeskunde. De afdelingen van het Rode Kruis hebben zich van oudsher gericht op de bloedinzameling voor de pro ductie van plasmaproducten voor onder anadere hemofilie- patiënten. In de afgelopen vijftig jaar heb ben het CLB en de Rode-Kruis- afdelingen zowat anderhalf miljoen liter bloed afgetapt bij de donors. Door nieuwe productiewijzen neemt de behoefte aan bloed- plasma echter snel af De be hoefte aan donorbloed voor de vervaardiging van andere bloedproducten laats echter een stijging zien. De behoefte aan donorbloed wordt bovendien steeds speci fieker. Dat maakt het noodzake lijk alle donors op basis van hun bloedgroep en andere kenmer ken individueel op te roepen om bloed te geven. De donorcentra van de Bloed banken zijn helemaal op deze wijze van bloedinzameling in gespeeld. Beheer Het beheer van het Axelse do norbestand gaat daarom over naar de Sanquin Bloedbankdi visie Zuidwest in Rotterdam. Die zal de donors voortaan indi vidueel oproepen om bloed te komen geven. De Rode Kruis afdeling Axel blijft actief betrokken bij de bloedinzameling. De vrijwilli gers worden door de Bloedban ken ingeschakeld bij activitei ten als de werving van nieuwe donors en de begeleiding van donors tijdens hun bezoeken aan het donorcentrum. door Jan Jansen SLUIS - Europa moet de sui kerprijzen niet eenzijdig ver lagen. Het pleidooi daarvoor van staatssecretaris Van Ar- denne 'maakt ons gekke Henkie van Europa', zei Tweede-Kamerlid Jan Geluk (VVD) gisteren op een bijeen komst van akkerbouwers in Sluis. Geluk wees erop dat de sui kerprijzen bijna overal in de wereld beschermd zijn. „Dan is het onverstandig ze alleen in Europees verband te verlagen. Dit zal grote na delige gevolgen hebben voor ontwikkelingslanden die nu juist hogere prijzen krijgen op de Europese markt, en voor de Europese bietente lers." Bij een eenzijdige Europese prijsverlaging zijn volgens het kamerlid grote suiker producerende landen als Brazilië, Cuba en Amerika de lachende derde. „Zij gaan er met dan met ons aandeel vandoor." Geluk is dan ook faliekant tegen deze vorm van liberali sering. De enige manier om die te bereiken is in zijn ogen op wereldschaal. „Aanpas sing van de suikerprijs kan alleen worden bereikt in het kader van het Wereld Han dels Overleg, als alle landen eraan meewerken", aldus de Zeeuwse WD'er.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 61