Jeugd rookt door terwijl de politiek praat Dikkerds leggen lat te hoog PZC wil klaarheid over rol Omroep bij ramp lezers schrijven Irak II Vossenjacht III Hulpdiensten Indoor Water Verkiezingen Receptie vooi nieuwe jaar in Vlissingen Nijs laat zich bijpraten over Zeeuwse universiteit Saturnusavond in Middelburg Afslanken Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react« beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietda; redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wor», niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. D| dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ova weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Volgens de PZC van 31 decem ber kost een oorlog met Irak de Verenigde Staten 50 tot 140 mil jard dollar en zijn er alleen maar negatieve economische gevol gen. Tsja, wie dat gelooft is er waarschijnlijk ook van over tuigd dat George Bush alleen maar goede bedoelingen heeft. De brutokosten van de Golfoor log waren 58 miljard dollar waarvan 48 miljard door bond genoten werd terugbetaald. De Amerikaanse netto kosten wa ren dus slechts 10 miljard dollar (één Betuwelijn). Om die oude bondgenoten niet tegen zich in het harnas te jagen moet Bush junior nu eerst via de Verenigde Naties steun verwerven. Maar een beetje econoom kijkt ook naar de baten. De economische adviseur van Bush, dr Larry Lindseyverwachtte juist dat de lagere olieprijzen na de oorlog wel leiden tot groei van de Ame rikaanse economie. En de be langrijkste directe reden: Irak moet weer opgebouwd worden. Nemen we Koeweit als voor beeld; de wederopbouw na de Golfoorlog kostte 50 miljard dollar. Irak is zo'n 20 x groter en sterk verwaarloosd en kan dus wel eens 1000 miljard aan we deropbouw gaan spenderen. Goed nieuws voor de Ameri kaanse bouwbedrijven. Tegelij kertijd wordt duidelijk waarom het schoothondje Blair altijd zo meeblaft. Engeland bouwt van oudsher veel in het Midden- Oosten en al levert het maar 10 van de Amerikaanseoorlogs- inspanning, een bouwcontract van 100 miljard is in deze tijden mooi meegenomen. En het goe de nieuws is dat Irak, in tegen stelling tot bijvoorbeeld Afga- nistan, de wederopbouw met olie kan betalen. Bush is blijk baar niet zo oliedom als hij er uit ziet. Louis Peperzak Zusterstraat 14 Middelburg Al een tijdje heb ik die verhalen over de vossenjacht gevolgd en aangezien ik (pret)jager en boer ben kon ik niet begrijpen wat hierover verteld en geschreven werd. Zelfs de politiek werd er bij gehaald. Hier in de buurt zij n bijna overal kippen opgevreten. Als je naar de fauna belt zeggen ze dat het bunzingen zijn. Der gelijke leugens ben ik zat. Gede puteerde De Kok weet net zo goed als ik dat het nachtdieren zijn. En die mensen die zich aan de jacht ergeren weten ook dat vossen vieze dieren zijn en hondsdolheid overbrengen. De meeste fazanten en hennen wor den hoofdzakelijk opgevreten plus de grondbroeders. Als het zo door gaat vreten ze de lam metjes ook nog op. Dus ik zou die 'groene' dierenvrienden de goede raad geven met hun hond naar de psychiater te gaan en zichzelf ook eens na te laten kij ken. J. de Putter Binnendijk 19 Hoek Mijn eerste opmerking is: Wie zit er nou op oudejaarsavond te luisteren of te kijken naar Om roep Zeeland? Ten tweede: Als ik directe hulp nodig heb ga ik niet eerst de radio of tv aanzet ten. Ten derde: Waarom laat men in zulke situaties de sirene niet afgaan? Dan is er misschien meer kans dat de tv of radio aan gezet wordt Ten vierde- Het blijkt wel weer dat wij met ons allen erg kwetsbaar zijn (zie de PZC van donderdag 02-01 over de uitspraak van burgemeester Schouwenaar van Middelburg) Steef van't Hof Spuislop 6 Brouwershaven „Mensen met paarden hebben een hemel op aarde, maar ko men ze te sterven dan valt er niets te erven." Voor vele paar denliefhebbers is dit een bekend spreekwoord. Ik was, als paar- denliefhebbber, 2 januari op een showavond van Indoor Zee land. Samen met zo'n 200 ande re paardenliefhebbers stond ik buiten in de regen en wind te wachten tot ik door het enige kleine buitendeurtje van de Zeelandhallen naar binnen mocht. Waar ik vervolgens 10 euro entree moest dokken Toch wel een behoorlijk bedrag voor een na lang zoeken gevonden zitplaatsje waar je je benen am per kwijt kunt, terwijl er op de VIP nog tafeltjes met bediening vrij waren. Niet iedereen is blijkbaar gelijk. Wil men als ge woon mens wat eten in de Zee landhallen dan kan men voor 2,25 euro een broodje kaasi men. Wil men sociaal zijn ent rondje geven, betekent da- rest van de maand op wattj brood (geen broodjes kaas de Zeelandhallen) leven, q een biertje kost 1,70 euro. ft maar zeggen, in een discotl» betaal je er nog minder q Mensen met paarden heba dan misschien wel een hemes aarde, maar toch niet in deZi landhallen. Want als ze daar veel tijd doorbrengen valt er; hen straks helemaal mets te erven. Ik hoop dat de orga satie volgend jaar beter is men ook rekening houdt m« normale mens die dan gezii voorspelde dalende koopkra nóg minder te besteden zal b ben Antina de Jn Brouwerijw We meld» Wie nu door West-Zeeui Vlaanderen rijdt, ziet op a plaatsen grote wateroverla Het meetpunt in de Stierskn bij Aardenburg, waar ik langs kom, gaf tachtig centii ter boven het winterpeil Desondanks meldt de Mouton dat het waterschapt in de problemen is gekoa Letterlijk is dat voor de orga: satie kennelijk waar. Blijkba mag ons dure waterschap dec teria alvorens preventief ondi houd te plegen en alvorens verwachte zware regenvale der pro-actief in actie te kon in plaats van toe te kijken i steeds erg hoog leggen. Ka het waterschap, hoog en dn j gezeten in zijn zelfgenoegza t burcht, pas in de problemen: calamiteiten? Ir. M. .1. A. van der Krabb Herendreej Aardenbi Nederland is voor de nieu verkiezingen weer een nieu; partij rijker. De Partij voor Dieren. Een zeer goed initial want dat er veel mis is m.b.t t- dierenwelzijn moge duidelr zijn. Het laatste kabinet heeft: de korte tijd van haar bestaa heel veel kwaad gedaan, hetï rugdraaien van het verbod o legbatterijen, nertsenfokker en, het zonder verdoven casb ren van biggen. Nu de kerstü gen voorbij zijn hoop ik dat: mensen eens nadenken oven ze gegeten hebben zoals 'm als konijn, hert, kalkoen, wat werkelijkheid geen wild is mi uit de bio-industrie komt. bestaan geen regels voor 5 houden van deze dieren en hebben dan ook een heel slee leven. Een gefokt konijn b voorbeeld groeit op met groeide nekwervels omdat: met rechtop kan zitten metz of haar door het gaas gewon poten met hun wonden die as gebracht worden uit frustre door de andere in de volgepro te kooi. De meeste dieren zijn dood voor ze op de slachtplai aankomen. Dan zullen we: maar met hebben over de 'ha lijke' ganzenlever. Ik hoopo dat de PvdD ook een flinke vs kan maken tegen de laffe ja< die geheel onnodig is. De nat', is zeer goed in staat om zicha in stand te houden. Door starre opstelling van het hooi stembureau in Zwolle, wat a getwijfeld geen dierenvriend zullen zijn, krijgt de PvcLDgs zendtijd voor politieke partijl De beschaving van de mensk - je af aan de manier hoe zeE dieren omgaan. Rob Ossewaa Prins Bemhardstmi Oud Sabbi« VLISSINGEN - De gem«* Vlissingen houdt dinsdag"» nuari een nieuwjaarsreccji voor de bewoners van de w» Groot-Lammerenburg. Daaronder vallen de wij* Westerzicht, West-Soub4 Vrijburg, Hofwijk, Papegaai» burg, Bossenburgh, Rosenbt»' en Lammerenburg. De receptie begint om 16.00tf" in 't Bolwerk aan de LindeijJ laan en eindigt om 18.00 '4 Tijdens de bijeenkomst vertl wijkwethouder L. Poppe# Looff over de activiteiten het afgelopen jaar en het d mende jaar Daarbij gaat het onder meerl de uitbreiding van de nietf bouwwijk Lammerenburg.J aanleg van de S14 naar Koucj kerke en de plannen rond4 winkelcntrum Papegaai» burg. zaterdag 4 januari 2003 MIDDELBURG - VVD-staats- secretaris A. Nijs van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen brengt maandag een bezoek aan Zeeland. Zij wil zich laten informeren over de Roosevelt Academy. Burgemeester K. Schouwenaar ontvangt haar om vier uur op het stadhuis van Middelburg De staatssecretaris wordt in het stadhuis bijgepraat door het stichtingsbestuur van de Roose velt Academy. Ook krijgt zij een rondleiding In het stadhuis be ginnen op 1 september 2004 de eerste universitaire bachelors opleidingen De staatssecreta ris heeft al toegezegd de Acade my met 4,5 miljoen euro te steunen. Daarna gaat het gezelschap door naar de Drukkerij aan de Markt. De ruimte boven de win kel wordt hoogstwaarschijnlijk lijdelijk de werkplek van pro fessor H. Adriaansens, dean van de Roosevelt Academy. Hij blijft daar werken tot het stadhuis vrijkomt. Vervolgens bezoekt de staatsse cretaris de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Zij bekijkt de ICT- voorziemngen en de Open Uni versiteit 's Avonds is de staatssecretaris in café De Dop aan het Bellamy- park vanaf 20.30 uur voor een politiek café. MIDDELBURG - Sterrenwacht Philippus Lansbergen in Mid delburg organiseert 10 janu ari een speciale Saturnusa vond. De sterrenwacht stelt de vijf te lescopen op in de tuin waarmee Saturnus kan worden bekeken De planeet is momenteel goed te zien. Daarnaast zijn er lezingen over de Cassim-Huygens mis sie. Deze ruimtevaartmissie brengt een ruimtevaartuig met sonde naar Saturnus. De speciale Saturnusavond be gint om 19.30 uur. door A.J. Snel OOST-SOUBURG - Er moet snel duidelijkheid komen over de rol die Omroep Zeeland speelt als zich in de provincie calamiteiten voordoen. Die opvatting verwoordt hoofd redacteur-directeur F. Feij van Omroep Zeeland in een brief aan korpsbeheerder K. Schou- wenaar van de politie Zeeland. Feij grijpt de onduidelijkheden rond de telefoonstoring tijdens de jaarwisseling, waarbij het alarmnummer 112 niet naar be horen bereikbaar was, aan om de kwestie opnieuw aan de orde te stellen. Er is een tien jaar ou de overeenkomst waarin de Zeeuwse gemeenten, de provin cie en de omroep hebben vastge legd welke procedures worden gevolgd bij een ramp. In dat convenant is geregeld dat de overheid via de omroep infor matie aan de bevolking kan ver strekken, waarbij de journalis tieke onafhankelijkheid van de omroep blijft gewaarborgd. Televisie Volgens Feij moeten de afspra ken van destijds worden geactu aliseerd. Destijds was er nog geen televi sie en de rol van dat medium bleef in het convenant onbe sproken. Verder blijkt in de praktijk dat de afspraken zijn verwaterd. Niemand weet nog wie verant woordelijk is voor de te volgen gedragslijn. „We lopen het risi co in bepaalde omstandigheden alleen maar bij te dragen aan meer verwarring", verklaart Feij „Daar wil de omroep niet verantwoordelijk voor zijn. De afspraken moeten worden aan gescherpt, liefst op landelijk niveau. En de omroepen moeten over de faciliteiten kunnen be schikken om hun rol te vervul len." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De nieuwe Ta bakswet is nog geen twee dagen van kracht en nu al is een bizarre situatie ontstaan. Jongeren on der de zestien jaar mogen welis waar geen sigaretten meer ko pen, maar kunnen nog rustig pakjes uit de automaat trekken. De leeftijdssleutel op bankpas of chipknip die dat moet voor komen, werkt nog nergens. Het is zelfs de vraag of dat ooit ge beurt, nu industrie en politiek elkaar de zwarte piet toeschui ven. Lachende derde: de roken de jeugd. De tabaksverkoop is flink aan banden gelegd. Winkeliers en barkeepers mogen geen recla meposters van sigarettenmer ken meer ophangen, sigaretten automaten buitendeurs zijn uit den boze, evenals met reclame bedrukte asbakken. Hierop ziet de Keuringsdienst van Waren toe. Om te voorkomen dat jon geren beneden de zestien jaar si garetten kopen, moeten winke liers bij twijfel naar de leeftijd vragen. Jongeren dienen zich dan te identificeren. „Ik wil de regels naleven, maar leeftijden zijn bijna niet te con trolerenzegt Fred Kramer van stadscafé De Banjaard in Zie- rikzee. „Zeker niet als het in de zomer druk is. Weet u hoe dat gaat? Ze gaan met zijn tienen aan een tafel zitten en eentje van zestien of zeventien haalt voor de hele club. Leeftijden schat ten is niet altijd makkelijk. Meisjes van veertien of vijftien zien er vaak al uit of ze zeven tien zijn." Bemoeien Tabakshandelaren voorzien ook problemen „Als een vader met zijn zoon van veertien bin nenkomt en een pakje sigaret ten vraagt waarvan ik vermoed dat het is bestemd voor zijn zoon, mag ik het niet verkopen", zegt Harry van Hal van Primera Vlissingen. „Dus moet ik me op dat moment met de opvoeding-^ De leeftijdssleutel moet voorkomen dat jongeren onder de zestien jaar een pakje sigaretten uit de muur trekken; al kunnen ze natuurlijk wel andermans pasje gebruiken. foto Marijke Folkertsma gaan bemoeien. Dat is niet de taak van een ondernemer, maar de verantwoordelijkheid van ouders." Om te zorgen dat de jeugd niet massaal rookwaar scoort uit au tomaten, zijn de machines voor zien van een leeftijdscontrole, in goed Nederlands de AgeKey Al een tijd prijken de stickers 'Si garetten trekken. Leeftijd chec ken erop om jongeren voor de 'nieuwe regel te waarschuwen Het systeem werkt simpel. Bij één van de grotere postkantoren kan na vertoon van een geldig legitimatiebewijs kosteloos op bank- of chippas digitaal wor den aangegeven of de eigenaar ouder is dan zestien. Of de pas is geactiveerd, is aan de buiten kant niet te zien. Alleen met een geactiveerde pas kan een siga rettenautomaat worden ont grendeld De pas registreert of en hoeveel rookwaren zijn ge^ kocht. De Stichting Tabak Au tomaten Nederland houdt dat bij en zorgt ervoor dat de gege vens niet in handen komen van bijvoorbeeld verzekerings maatschappijen. In het hele land zijn ruim 19.000 automaten voor 23 miljoen euro aangepast en van het systeem voorzien Maar het werkt nog nergens. Hoewel de Tabakswet al van kracht is, is dat deel van de wet dat regelt hoe met auto maten moet worden omgegaan nog niet door de Tweede Kamer goedgekeurd. Het is zelfs de vraag of dat nog gebeurt als de Kamer na de verkiezin gen een andere samenstelling krijgt. In de voorbereiding op de Ta bakswet verwees het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport de sigarettenautomaat aanvankelijk naar de prullen bak. De industrie zag de bui hangen, vreesde miljoenen eu ro's omzetverlies en deed voor stellen om de automaten te handhaven. Het ministerie schoot ze allemaal af, op één na: het invoeren van een 'leeftijds- sleutel'. „Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport heeft zich de afgelopen jaren nadrukkelijk uitgesproken voor leeftijdscontrole door middel van Chipkniptechnologie", zegt directielid Coert van Hasselt van sigarettenproducent Bri tish American Tobacco (BAT). Samen met de Landelijke Be langenvereniging Tabaksdistri buteurs ontwikkelde BAT de sleutel Maar de wettelijke rege ling heeft vertraging opgelopen in de Tweede Kamer. Het minis terie heeft bovendien op het laatste moment extra eisen ge steld aan het systeem Zo moe ten apparaten in het zicht han gen en mag er per uur niet meer dan één pakje uit een automaat worden getrokken Invoering van de AgeKey is daarom ver schoven tot uiterlijk 1 april. Ap paraten komen, waar dat niet het geval isalsnog in het zicht te hangen en krijgen andere soft ware. Dat neemt niet weg dat de Tweede Kamer nog met de mi nister wil debatteren over de in voering van de AgeKey. De Kamer vindt het systeem niet waterdicht. Pasjes kunnen im mers worden doorgegeven. „Dit is bizar", zegt BAT/directielid Van Hasselt boos. „Voorbarige invoering? Jarenlang praten we er al over met de minister. De wet is van kracht, automaten zijn aangepast. Het systeem kan zo worden ingevoerd en de poli tiek moet er nóg over debatte ren. Dat gebeurt niet meer voor de verkiezingen, dus is het af wachten of in de nieuwe samen stelling van de Kamer een meer derheid is voor de AgeKey. Wij passen het nu voor de laat ste keer aan. Als het weer an ders moet, moet de minister maar opdraaien voor alle kos ten." De Zeeuwen willen volgens onderzoek wel achttien kilo lichter worden, maar zouden hun doel volgens deskundigen beter wat lager kunnen stellen. foto Ruben Oreel hoger: Limburg (58). Brabant (59), Noord-Holland (60), Drenthe (62) en Friesland (65) kennen nog veel meer dikkerds. Koplopers zijn in dit opzicht de inwoners van Flevoland; 67 procent van de inwoners van deze provincie is volgens de wetenschappelijke maatsta ven te zwaar. En toch willen de inwo ners van al deze provincies niet zo veel afvallen als de Zeeuwen Nergens is het schuldgevoel kennelijk zo groot als bin nen de Zeeuwse provinciegrenzen. .Achttien kilo is érg veelVoor de mees te mensen eigenlijk te veel. Maar het is altijd al een trend geweest dat mensen flink willen afvallen", weet Oosterwaal uit ervaring. Volgens hem is het belang rijk om de ambities bij te stellen en doelstellingen op te splitsen „Streef naar tien kilo bijvoorbeeld. Dat breng je vervolgens terug tot twee keer vijf ki lo en je verdeelt het over twee perio den." Bovendien moet je bereid zijn om het plan tijdens de rit aan te passen. In de praktijk blijken doelstellingen vaak lastig haalbaar. Ook hier geldt: realis me boven idealisme, aldus Oosterwaal. Maar het belangrijkste is dat afvallen zweetdruppels kost; cardiovasculaire om precies te zijn. De oefeningen staan voor lange, maar niet al te zware trai- ningsarbeid, legt Oosterwaal uit. „Zo'n vijf uur per week om echt effectief te zijn." Het lijkt een flinke tijdsinveste ring, maar volgens hem is dat niet eens zo veel. „Als je uitgaat van de jongste inzichten moeten mensen een uur per dag actief zijn om gezond te blijven. Dat compenseert ook alle slechte ge woonten zoals vet eten en weinig bewe gen." Begeleiding Alle goede voornemens ten spijt wil het nogal eens voorkomen dat de fanatieke sporter al na een paar maanden de handdoek in de ring gooit. Hoe houd je het trainingsschema vol? Oosterwaal- „Ga vooral in groepsverband aan de slag. Uit onderzoek blijkt dat individu ele inspanningen minder effectief zijn en snel opbreken. Zorg voor goede be geleiding en train in een vertrouwde omgeving Maar vooral: houd het leuk voor jezelf Ook voedingsdeskundige R. Meier van Rightlife uit Temeuzen pleit voor rea listische doelstellingen Iemand met een wens achttien kilo kwijt te raken, zal ze adviseren te beginnen met vijf. De lat hoog leggen, betekent ook snel te leurgesteld worden, legt zij uit. „Ik heb klanten die bijna niks eten. Die voelen zich moe en futloos. Probeer zo even wichtig mogelijk te eten. Het is van be lang dat je je prettig blijft voelen." Het streefgewicht is niet binnen een mum van tijd haalbaar, benadrukt Meier. „Een gewichtsafname van tien kilo, daar zou je toch zeker twee, drie maan den voor moeten uittrekken", weet ze. Anders is het risico levensgroot aanwe zig dat het er snel weer aankomt. „Die kilo's zijn er toch ook niet binnen een maand aan gekomen." door Ron Magnée Achttien kilo. Zoveel zouden de Zeeuwen wel aan lichaamsgewicht kwijt willen raken, blijkt uit onder zoek. Met hun goede v oornemens span nen de provinciegenoten landelijk de kroon. Nergens zijn mensen met te veel vet om de lendenen zó ambitieus als in Zeeland. En toch staan de provinciegenoten met goede voornemens nog niet in lange rij en voor de deur, erkent eigenaar MOosterwaal van sport- en gezond heidscentrum Take Care in Zierikzee. „De meesten zijn niet erg vlot. Meestal duurt het een paar weken na de jaar wisseling voordat daadwerkelijk de aanmeldingen binnenstromen Zeeu wen zijn goed in het maken van voorne mens, maar voor de uitvoering moet je altijd even wachten Dat Zeeuwen uitblinken in het maken van goede plannen, blijkt wel uit on derzoek van Roche Nederland Het far maceutisch bédrijf publiceerde on langs in samenwerking met onderzoeksbureau Pro Active een rap port over de afslankplannen van de Ne derlanders. De meeste landgenoten met overgewicht leggen de lat hoog Té hoog, oordelen de onderzoekers. De ge middelde Nederlander met overge wicht wil wel ruim vijftien kilo kwijtra ken, terwijl de helft hiervan al volstaat om een stuk gezonder te leven. De Gro ningers zijn het meest bescheiden in hun doelstelling. Zij willen 'slechts' twaalf kilo kwijt. Inwoners van Zee land leggen de lat het hoogst. Zij zien de weegschaal het liefst achttien kilo min der uitslaan. Schuldgevoel Puilt de provincie uit van de pafzak- ken? Dat niet. Van de Zeeuwen heeft 57 procent te veel vet om de heupen, net iets meer dan het landelijk gemiddelde. Maar het percentage mensen met over gewicht is in tal van provincies nog veel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 60