Raad Terneuzen legt de lat hoog Redelijk jaar Gentse haven Muziekspektakel Local Heroes op cd Dakloze scholen voorlopig weer onder de pannen Vlissingen lobbyt in Kamer voor asielzoekershotel Be^int het u ook zo te fcrieMen? Barbé erevoorzitter van Rode Kruis Mikke ontfermt zich over olievogels Plannen voor komende vier jaar mikken op paradijselijke situatie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- zeeuwse almanak Lawaai ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 4 januari 2003 door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Burgemeester R Barbé is benoemd tot erevoorzitter van de Rode Kruis afdeling Terneuzen. Hij kreeg de bijbehorende oorkon de gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie in het Rode Kruisgebouw aan de Haar- manweg. Barbé nam gisteren afscheid van de vrijwilligers van de af deling Terneuzen. Hij is sinds 1992 voorzitter van de afdeling Terneuzen geweest. Nu de af delingen Terneuzen, Axel, Sas van Gent en West-Zeeuws- Vlaanderen zijn gefuseerd tot een nieuwe afdeling Midden- en West-Zeeuws-Vlaanderen is zijn voorzittersfunctie ko men te vervallen Daarom is hij benoemd tot erevoorzitter. A. van Overdulveuit Zaamslag kreeg tijdens de bijeenkomst de Koninklijke Vrijwilligers- medaille Openbare Orde en Veiligheid uitgereikt. Deze me daille is vier jaar geleden inge steld voor vrijwilligers die zich op bijzondere wijze inzetten voor het Rode Kruis. De onder scheiding wordt met goedkeu ring van de koningin uitgereikt door het Rode Kruis. Van Over- dulve zet zich al twintig jaar in voor het Rode Kruis als hoofd logistiek voor de rampenbe strijding. Mevrouw I Schieman ontving de Rode Kruis medaille voor twintig jaar trouwe dienst. Eerst in de rampenbestrijding, bij hulpverlening bij evene menten en de laatste jaren is ze vooral werkzaam bij de sector Zorg en Welzijn. Een aantal Terneuzense Rode Kruis-vrij- willigers, dat wekelijks assis teert in het ziekenhuis De Hon- te bij de bloedafname-avonden van de bloedbank, kreeg als dank een roos. LioorRené Hoonhorst KBNEUZEN - De gemeente- jüjke herindeling moet de ko mende raadsperiode in Terneu zen leiden tot een 'merkbaar efficiëntere manier van wer- fcen'. Gemeentelijke producten moeten goedkoper te leveren zijn en de inzet van dure advi seurs van buiten het stadhuis zal een stuk minder vaak nodig zijn, verwacht de nieuwe ge meenteraad. De inwoners moeten binnen met al te lange termijn flink mnnen profiteren van het feit dat Terneuzen de grootste ge- neente van Zeeland is gewor den De schaalvergroting moet ertoe leiden dat de gemeentelij- te belastingen en heffingen zo laag mogelijk blijven. Boven dien zullen deskundige ambte naren de burgers op haast jerfecte wijze hun diensten aanbieden en zullen er voor alle loelgroepen vele voorzieningen tegen betaalbare prijzen in de gemeente zijn te vinden. Het voorlopig concept' voor het aadsprogramma 2003-2006 maakt van de nieuwe gemeente velhaast een utopia voor alle toekomstige) inwoners. Ouders blijven de eerstverant woordelijken voor de opvoeding van hun kinderen, maar de ge meente zal hen zoveel mogelijk terzijde staan bij die belangrij ke taak. Via een portefeuille jeugd- en gezinsbeleid wordt gemeentelijk beleid ontwikkeld dat'jonge mensen toekomstper spectief biedt en inspeelt op hun behoeften'. De raad denkt hier bij onder meer aan het aanwij zen en inrichten van jongeren ontmoetingsplaatsen en het op touw zetten van sportieve, re creatieve en educatieve activi teiten. De gemeente stimuleert oprichting van een jeugdraad om rechtstreeks contact te kun nen onderhouden met vertegen woordigers van de jongeren. Behalve voor jongeren hebben de nieuwe Terneuzense be stuurders ook speciale aan dacht voor ouderen. De ver schillende ouderenstichtingen moeten binnen afzienbare tijd worden samengebracht onder één paraplu, één stichting Wel zijn voor Ouderen voor de hele nieuwe gemeente. Een door vrijwilligers bemand steunpunt 'vrijwillige mantelzorg' moet, onder de vlag van een professio nele ouderenzorginstelling, de toenemende hulpvraag van ou deren helpen lenigen. Gehandi capten die een beroep kunnen doen op de Wet Voorziening Ge handicapten mogen zelf kiezen of ze de gemeentelijke vervoers- bijdrage in eigen vervoer, collectief vervoer of andere ver voersvoorzieningen willen ste ken. Compromissen Ook met alle burgers die niet di rect onder een specifieke doel groep vallen, heeft de gemeen teraad het beste voor. Inwoners worden zo vroeg mogelijk be trokken bij beleid en krijgen inspraak. Mocht een groep in- loorConny van Gremberghe GENT - In navolging van de ha vens van Antwerpen en Zee- brugge boekte ook de haven van Gent het voorbije jaar een stij ging van het maritiem goede renverkeer. Net als buurhaven Terneuzen kon Gent over 2002 een lichte stijging van de trafie ken registreren van zo'n half miljoen ton. De overslag in de Gentse haven kwam uit op 23.972 miljoen ton. De leiding van het Gentse ha venbedrijf toonde zich uiterma- e tevreden met het resultaat, bmdat dit kon worden geboekt jn een tijd dat het economische tiimaat een stuk minder gun stig is geworden. Dit biedt vol gens het havenbedrijf goede •erspectieven voor wanneer de conomie weer wat aantrekt, lij staalbedrijf Sidmar was de aanvoer het voorbije jaar op een lormaal peil, omdat beide (Advertentie) naam voorletters straat:. postcode: plaats: telefoon e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer handtekening 'ZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- *ens. In de colofon treft u nadere informatie aai 81713214 000019 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) nü.' noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10) per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) woners desondanks tegen be paalde beslissingen zijn, dan wordt zoveel mogelijk gezocht naar compromissen en oplos singen 'in dienst van het alge meen belang'. Alle dorpen moeten zoveel mogelijk voor zieningen binnen hun grenzen houden of krijgen. Een centraal (ontmoetings)pleintje en een ge meenschapshuis horen er in elk geval te zijn. Nieuwbouw dient bijna overal mogelijk te zijn, maar de raad geeft de voorkeur aan het bouwen op 'inbreiloca- ties' boven het bouwen aan de rand van kernen. De nieuwe huizen moeten bovendien voor al duurzaam en levensloopbe- stendig zijn. Verouderde bestemmingsplan nen krijgen zo snel mogelijk een actuele opvolger, mede om in de drie voormalige gemeenten op touw gezette projecten - Vitaal Sas, Kop Noordstraat, Schut- tershofgebied, winkelcentrum Axel - snel te kunnen uitvoeren. Alle in het raadsprogramma ge noemde beleidsvoornemens ko men deze maand nog aan de orde in het presidium (de verga dering van fractievoorzitters en de burgemeester). Het program ma kan dus nog worden aange past, hoewel de hoofdlijnen in het coalitieoverleg zijn aange geven, vóór het in de raadsver gadering van donderdag 30 ja nuari wordt vastgesteld. hoogovens van het bedrijf weer in gebruik waren. Een jaar terug was een van de ovens van het be drijf geruime tijd door een brand uit bedrijf. De sectoren meststoffen, roll on/roll off-ver keer, petroleumproducten en schrootafvoer boekten in verge lijking met 2001 vooruitgang. Vaste minerale brandstoffen (kolen) en chemische producten en de sector stukgoed kenden een behoorlijke terugval. Daar staat tegenover dat de hoeveel heid landbouwproducten die in Gent werden aangevoerd be hoorlijk groter was dan vorig jaar. Afvoer Gent boekte vooruitgang als af- voerhaven. Het tonnage aange voerde goederen steeg met 13 procent ten opzicht van 2001 tot ruim 4,2 miljoen ton. Ook het aantal zeeschepen dat de haven van Gent aandeed steeg met 94 eenheden tot 2825 zeeschepen. De met olie bevlekte vogels moeten eerst tot rust komen voordat ze worden schoongepoetst. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek DISHOEK - Zeker tien met olie besmeurde vogels zijn gistermiddag aangespoeld op het strand van Dishoek bij Vlissingen. Voor al zeekoeten werden onder de olie aange troffen. Het is niet bekend waar de olie van daan komt. Volgens het Schelde Coördinatiecentrum is er geen olie gevonden op het water of op het strand. Ook het scheepvaartverkeer gaf te kennen geen olie gezien te hebben. Het is goed mogelijk dat de vogels elders in de olie terecht zijn gekomen en vermoeid en ver zwakt in Dishoek zijn gestrand. De dieren zijn overgebracht naar vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. ,,Ik heb de indruk dat het gaat om wat oudere olie", zegt M. van Dijk van De Mikke. „De vogels zijn zwaar genoeg om schoon te ma ken, wij hanteren een ondergrens van ze venhonderd gram. Voordat we aan het schoonmaken beginnen, moeten ze eerst tot rust komen en eten. We hebben ze al wel me dicatie gegeven om de olie in de ingewanden aan te pakken. Want olie kan van binnen bij de dieren tweede- en derdegraads brand wonden veroorzaken." Zeekoeten staan erom bekend dat ze zeer gevoelig zijn voor olievervuiling. Dat komt doordat ze veel tijd doorbrengen op het wa ter. door Peter Oggel TERNEUZEN - De tweede edi tie wordt al voorbereid, maar gisteren op de nieuwjaarsrecep tie van de stichting REM Pro ducties in de Philipskantine in Terneuzen was er even alle aan dacht voor de eerste concer treeks van het muziekevene ment Local Heroes. Onder het motto 'van de bevol king voor de bevolking' bood het evenement in 1999 en 2000 'gewone' Zeeuws-Vlamingen de kans in een koor en met een be geleidingsband pop- en roek- klassiekers op het podium te brengen. De eerste editie van Local Heroes was een door slaand succes, voor zowel muzi kanten als publiek en er kwa men zelfs twee extra concerten in het Zuidlandtheater in janu ari 2000. Van die concerten zijn opnamen gemaakt, resulterend in een cd die gisteren met enig officieel vertoon werd gepresenteerd. Het eerste exemplaar was voor de wethouders Van Waes en Luijks van Terneuzen. De eerste voorstelling voor Local Heroes dit jaar staat op de agenda voor 29 november in Oostburg, ge volgd door een concert in Ter neuzen op 20 december. Het koor telt 42 leden en staat onder leiding van Annie Overbeke uit Hoek. Voor de begeleiding zorgt een vijfmans formatie. door Rolf Bosboom GOES - De twee afgebrande scholen in de Goese Polder heb ben voorlopig ander onderdak. De leerlingen van 't Noorder licht gaan naar het voormalige gebouw van de Prinses Beatrix- school aan de Tomatestraat. De kinderen van de Holtkamp- school. met uitzondering van de groepen die in de twee noodlo- kalen en de dependance zijn gehuisvest, worden onderge bracht bij het Sint Willibrord- college. Na de enorme brand die beide scholen en wijkgebouw De Spinne tijdens de jaarwisseling trof, heeft de gemeente van ver schillende kanten aanbiedingen gekregen voor voorlopige huis vesting. Uiteindelijk is gekozen voor de Beatrixschool en het Willibrordcollege, omdat het met die locaties mogelijk is elke school volledig op één plek on der te brengen. Het Willibrordcollege had nog noodlokalen staan. Die zijn in middels overbodig geworden, doordat onlangs een uitbreiding van de school is gerealiseerd. Het gebouw van de Beatrix school staat sinds oktober leeg, als gevolg van de verhuizing naar de nieuwe brede school in Ouverture. Paar maanden De noodhuisvesting is waar schijnlijk gedurende enkele maanden nodig. In de tussenlig gende periode wil de gemeente zorgen voor een tijdelijk onder komen, eventueel verspreid over twee plaatsen, in de Goese Polder. Een plaats daarvoor is nog niet bepaald. Vervolgens kan er worden gewerkt aan een nieuw gebouw voor beide scho len. „Dat wordt een kwestie van jaren", zegt wethouder M. 't Hart. Het streven is de noodhuisves ting maandag 13 januari in ge bruik te nemen. „We zetten alles op alles om ervoor te zorgen dat de leerlingen vanaf die dag weer les kunnen krijgen." Er is al een begin gemaakt met het opknap pen en gereedmaken van de on derkomens De leerlingen in de noodlokalen en de dependance van de Holtkampschool, in to taal zeven groepen, gaan dins dag 7 januari weer naar school Vervoer Er wordt gewerkt aan vervoer van de Goese Polder naar de voorlopige onderkomens in Goes-Zuid. „Dat wordt door ons en door de scholen georga niseerd", zegt 't Hart Er zijn contacten gelegd met vervoers maatschappijen. Verder wordt bij ouders geïnventariseerd wie van de voorziening gebruik wil maken en wie zelf het vervoer wil regelen. Voor het meubilair dat voor de klassen nodig is, heeft de ge meente een oplossing gevonden. Dat wordt grotendeels geleverd door de Pater Pio Stichting uit Tubbergen. De stichting, die hulp biedt in binnen- en buiten land, had een grote hoeveelheid spullen klaarstaan voor trans port naar Roemenië. Die komen voorlopig naar Goes, in afwach ting van de aanschaf van nieu we tafels en stoelen. De vereiste leermiddelen, zoals boeken en schriften, zijn inmid dels besteld De leverancier ver wacht dat die voor 13 januari beschikbaar zijn voor de leer lingen van beide scholen. Volgende week begint het op ruimen van de restanten van de scholen en het wijkgebouw. Maandag zijn er, zowel 's mor gens als 's avonds voorlichtings bijeenkomsten voor de leerlingen en hun ouders. De in formatielijn van de gemeente (0113-249616) is ook dit week einde bereikbaar, op beide da gen van 14.00 tot 21.00 uur. Een probleem in de informatievoor ziening is dat het adressenbe stand van de Holtkampschool ook in vlammen is opgegaan. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis singen heeft een klemmend be roep gedaan op de Kamercom missie voor Justitie om Hotel Dix, waar tientallen asielzoe kers wonen, niet te sluiten. Zij vindt het onmenselijk dat gezinnen, van wie sommigen al zeven jaar tevreden in Vlissin gen wonen, worden gedwongen te verhuizen naar een groter asielzoekerscentrum. Door het plan van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) om Hotel Dix te sluiten ontstond vorig jaar grote onrust. Ruim honderd mensen liepen in de cember mee tijdens een stille tocht in Vlissingen Hotel Dix moet eind januari dicht. Het COA beëindigt dan de huurovereenkomst. In het hele land wordt deze vorm van klein schalige, aanvullende opvang opgeheven. Ook de asielzoe kerscomplexen in Koudekerke, Serooskerke (W), Zoutelande, Zierikzee en Goes gaan binnen één jaar dicht. Reden voor de maatregel is dat het COA het aantal bedden landelijk wil te rugbrengen van tachtig- naar veertigduizend. Door strengere controles aan de grenzen komen minder mensen dan voorheen naar Nederland. Alle bewoners van Hotel Dix lieten meteen weten niet zonder slag of stoot te zullen vertrek ken Het COA ontving een peti tie met handtekeningen. Begin december organiseerde de Ra- vensteinschool, waar bijna veertig asielzoekerskinderen les volgen, een stille tocht door Vlissingen In een brief aan de vaste Kamer commissie voor justitie stelt de Vlissingse burgemeester dat in haar stad grote beroering is ont staan door de aangekondigde verhuizing van asielzoekers. Het besluit van het COA heeft verstrekkende gevolgen voor honderd personen, voor het me rendeel gezinnen. Van Dok-van Weele wijst erop dat de mensen zich in een uiterst kwetsbare po sitie bevinden en nu gedwongen worden verplaatst. Sommige asielzoekers wonen al sinds 1995 in het hotel. Advertentie 0 999* voweek toe#» ooit neer 4e VekenHekeors in U*rech*l N M Reizen en Recreatie ÖA OP l/AKAtfT/E IK JE EIGEN ZATERDAGKRANT Mark Stam (links) van Rem Producties overhandigt de eerste cd aan de wethouders Van Waes (midden) en Luijcks. foto Peter Nicolai. Hadden ive gedacht van het jaarwisselingslawaai af te zijn, blijken we verkeerd te zitten. Want wat zag ons oog in een Middelburgse etalage vol zoetigheden? Een schaal met van die ge stolde mengsels van chocola de en nootjes. Met daarbij een kaartje met het opschrift: 'Heerlijke pindarotjes'. Het mankeerde er nog maar aan dat er bij stond: 'oorver dovend lekker'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59