wil oordeel inwoners PZC Kerstboom brengt licht en warmte Handjes schudden en goede voornemens PZC NOG A u DAGEN Goes zoekt ruimte voor clubs De Spinne 13 Studie naar dienstverlening Politie pakt trio brandstichters Rijverbod voor automobiliste Maand cel voor diefstal Actie GroenLinks bij NS-station Forse rookontwikkeling brandje Rijverbod en boete voor drankrit Autokraak Drie auto's in kettingbotsing zaterdag 4 januari 2003 i door Famke van Loon 2ERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil dit jaar de tevredenheid onder in woners over de dienstverlening tan de gemeente in kaart laten brengen. Want alleen een jaar lijks overzicht van de klachten geeft volgens burgemeester J, Asselbergs geen eerlijk beeld. Voor een objectief resultaat wil degemeente dit onderzoek laten uitvoeren door het instituut SGBO. Werken aan een samenleving, waarin het prettig wonen, wer ken en recreëren is, zal volgens Asselbergs de boventoon voeren in het komende jaar. Normen en waarden staan even als veilig heid hoog op ieders agenda. „Omgangsvormen en onderling respect tussen burgers kunnen door de overheid niet worden afgedwongen", stelt de burge meester in zijn nieuwjaarstoe spraak. Maar hoewel niet af te dwingen, hoeft de gemeente ook weer niet werkeloos toe te zien. Want de overheid kan er wel aan bijdragen dat agressie en van dalisme 'minder kans krijgen'. Afspraken Volgens Asselbergs kan de ge meente die rol op verschillende manier vervullen. Allereerst door zichzelf en anderen aan de afspraken en regels te houden. De burgemeester hamert daar om nog eens op het belang van het toezien op de naleving van deregels. Ook als de gemeente zich daar even niet populair mee maakt. „Vrienden maak je niet door iedereen altijd maar naai de mond te praten maar toch vooral door jezelf te blijven. Ze ker als overheid. Maar dan heb je wel voortdurend een heleboel uitte leggen." Dat uitleggen aan inwoners, on dernemers en toeristen moet ge beuren door de gemeente, het college en de gemeenteraad. Om te meten in hoeverre de gemeen te daarin slaagt - en of daar vooruitgang in geboekt wordt - wil het college de ervaringen met en tevredenheid over de dienstverlening van de gemeen te onder de inwoners onderzoe ken. Daarbij moeten niet alleen de klagers, maar ook de tevre den klanten aan het woord ko men. De resultaten van die stu die, die deze maand van start gaat, moeten als zogeheten nul meting gelden. In volgende on derzoeken zal aan de hand van die cijfers gekeken worden of die tevredenheid verbeterd. Duidelijkheid Een duidelijke overheid, die werkt aan een betere dienstver lening, kan wat betreft de bur gemeester bijdragen aan een prettiger woon- en werkomge ving. Maar hij benadrukt wél dat het niet alleen de gemeente is die hiervoor in 2003 aan de lat staat. In het jaar van de vijftig jarige herdenking van de wa tersnoodramp van 1953 wijst Asselbergs op de gezamenlijk heid van de samenleving die toen voor de wederopbouw heeft gezorgd. Om als eiland anno 2003 vooruit te komen is volgens de burge meester een zelfde soort samen werking in het algemeen belang en verdraagzaamheid voor an dermans ideeën nodig. Assel bergs: „Dat wij op Schouwen- Duiveland elkaar de ruimte blijven bieden én gunnen om verder te werken en te bouwen aan onze toekomst." In Zierikzee en Renesse zijn gisteren de jaarlijkse vreugdevuren ontstoken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - De een heeft zijn laatste dagen in weer en wind gesleten aan de rand van de stoep. De ander is gortdroog uit de warme huiskamer geplukt. Samen vormen de Zierikzeese kerstbomen een grote stapel brandhout op het landbouwter- rein aan de Grevelingenstraat. Eenmaal het vuur ontstoken knettert het jaarlijkse vreugde vuur en warmen toeschouwers zich op veilige afstand aan de warme gloed. De hele dag zijn de jonge bewo ners van Zierikzee in de weer geweest. Kerstbomen worden van straat geplukt of thuis op gehaald en versleept naar de Grevelingenstraat. Daar zamelt de blusploeg Zierikzee van de brandweer Schouwen-Duive land de bomen in en reikt aan de verzamelaars de beloning uit: 20 eurocent per kerstboom. Aan het eind van de middag ligt zo doende een flinke brandstapel van ruim zevenhonderd bomen te wachten op de brandende fakkel die het vuur zal aanste ken. Lange tijd houdt I. van Zorgen, die namens de Zierikzeese brandweerploeg de jaarlijkse kerstboomverbranding heeft georganiseerd, nauwlettend de windrichting in de gaten. Want komt de wind van de verkeerde (noord of oost) kant, dan zouden de kantoren op het nabijgelegen Business Isle, de bedrijven aan de Grevelingenstraat of de hui zen in Poortambacht flink over last kunnen hebben van de rook. Postcommandant J. Juffermans legt uit dat in dat geval de ver branding wordt uitgesteld. Goede wind Aanvankelijk leek het dat de wind uit de goede hoek zou blij ven blazen. Met anderhalf uur voor aanvang een westenwind verzamelen kinderen zich met hun ouders aan het begin van de avond zoals gebruikelijk naast de supermarkt in de Schelp- hoekstraat voor de lampionop tocht. Onder muzikale begelei ding van Koninklijke Harmonie Kunst en Eer stapt de lichtstoet vrolijk naar de stapel kerstbo men. Maar de wind is snel ge draaid. En een wat al té gretige stoker, een berg vochtige kerst bomen en een aanjagende wind blijken de juiste ingrediënten om dikke rookwolken over het bedrijventerrein te verspreiden. Voor een deel van de toeschou wers is de lol er met een rokerige staanplaats al snel af en ze bla zen de aftocht. Anderen, die bovenwinds een plek op het drassige weilandje hebben be machtigd genieten. Het vuur knettert terwijl de vlammen naar de donkere hemel en om zich heen grijpen. De verzame laars kijken tevreden toe hoe hun bijdrage in vlammen op gaat. Op datzelfde moment warmen ook de bewoners van Renesse zich aan hun vreugde vuur op het Transferium. Onder het genot van een warme beker chocolademelk en een pannen koek luiden ook zij zo het nieu we jaar in. MIDDELBURG - Drie jongens uit Arnemuiden hebben be kend dat zij op op maandag 23 december een aantal autoban den op het Schuttershof in Arnemuiden in brand hebben ge stoken. Twee van hen zitten nog vast. Zij worden voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middelburg. Eén van verdach te is na verhoor naar huis gestuurd Bij de brand raakte het asfalt op het Schuttershof bescha digd. De drie jongens van zestien en zeventien jaar hadden de autobanden kort daarvoor gestolen in Veere. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. Het trio werd op oudejaarsdag aangehouden. De politie heeft dat gisteren pas bekendge maakt. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 63-jange automobiliste uit Middelburg aange houden in haar woonplaats. Uit een blaastest bleek dat zij ruim twee maal te veel had gedronken. Zij kreeg een proces verbaal en een rijverbod van vier uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R Lameij- er heeft gisteren een 35-jarige inwoner uit die stad voor het plegen van diefstallen een maand gevangenisstraf opgelegd. De man had in Middelburg in de zomer van 2001 bij Aldi le vensmiddelen en bij Konmar cosmetica weggenomen. In de zelfde periode had hij twee fietsen gestolen VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen gaat maandag actie voeren tegen wat zij noemt de afbraak van het openbaar ver voer. Kamerleden en kandidaten voor de Tweede Kamer zijn op tal van stations aanwezig in het land om een snerpend fluitgeluid te laten horen onder het motto Fluit de trein weer in beweging. Leden van GroenLinks verzamelen om 16.30 uur op het voorplein in de hal van het station in Vlissingen. Daar zullen zij fluitjes en folders uitdelen. MIDDELBURG - Een aangestoken brandje heeft gistermid dag rond vier uur voor flinke rookontwikkeling gezorgd in de Meanderlaan in Middelburg. Onbekenden hadden in het trappenportaal op de vierde verdieping een stapel oude kran ten in brand gestoken. Omdat de rook geen kant opkon, kwam het trappenhuis vol rook te staan. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg heeft het brandje geblust en met een grote ventilator de rook weggeblazen. De apparte menten in de flat liepen geen rookschade op, omdat de galerij en afgesloten zijn van het trappenhuis. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R Lameij- er heeft gisteren een achttienjarige inwoner van Lewedorp voor dronken rijden op zijn bromfiets veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 300 euro boete. De man was 26 april vorig jaar bij 's-Heer Hendrikskinderen met zijn brom mer uit de bocht gevlogen. In bewusteloze toestand werd hij afgevoerd naar het ziekenhuis. Daar werd een bloedproef afgenomen. Het bleek dat de man bijna vier keer (1,95 milli gram) zoveel had gedronken als toegestaan. MIDDELBURG - Een autokra- keris in de nacht van donderdag j vrijdag betrapt door een buurtbewoner. Deman dacht rond 4.30 uur zijn L slag te slaan in een aan de Wel- linkwervestraat te Middelburg geparkeerde auto. De buurtbewoner zag hem bezig n wist hem in de kraag te grij pen De autokraker wist zich r echter los te rukken en ging er- vandoor. Wel wist de buurtbewoner door zijn snelle ingrijpen te voorko men dat er iets uit de auto werd weggenomen. Advertentie CC III I C/5 -I LU UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow I Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De ene behelst niet meer dan handjes schud den, op de andere gaat het vooral om de ontmoeting met anderen en het verstevigen van de contacten. Op de meeste wordt kort teruggeblikt op het afgelopen jaar en uitvoerig vooruitgekeken naar het nieu we. De tijd van de nieuwjaars recepties is weer aangebroken. De rugbyclub doet het en de ouderenbond eveneens. De meeste gemeenten doen het zelfs twee keer: voor de ambte naren en voor de rest van de burgers. De ene nieuwjaarsre ceptie is de andere niet. De Ra bobank op Schouwen-Duive land koos dit jaar voor een nieuwjaarsontbijt. Gewoon om elkaar weer eens een keer te ontmoeten, zegt bankdirec teur Fokkehne Padmos. „We hebben alles bij elkaar op het eiland zeven kantoren en wie op het ene kantoor werkt ziet de collega's van het andere niet zovaak Tuurlijk. De filialen hebben onder meer via telefoon en e- mail onderling contact. Pad mos: „En dat is natuurlijk erg handig, maar wel een beetje onpersoonlijk. Daarom vinden wij de nieuwjaarsreceptie be langrijk. voor het persoonlijke contact. Tijdens het Rabo- nieuwjaarsontbijt werden re latiegeschenken verloot onder het personeel. Padmos. „An ders komen die altijd bij de zelfde mensen terecht. Terwijl we allemaal voor dezelfde klant bezig zijn." Cabaret De gemeente Schouwen-Dui veland heeft een traditie van de voormalige gemeente Wes- terschouwen overgenomen. Elk jaar blikken Wannes, Jan- nekee en En'rik - in dialect - tijdens de gemeentelijke nieuwjaarsreceptie terug op wat er zich allemaal heeft af gespeeld op het eiland. De po litiek wordt zonder onder scheid des persoons op de hak genomen Moet kunnen, vindt één van de 'slachtoffers' burge meester J. Asselbergs. „Ik vind het buitengewoon geestig en humorvol." Asselbergs hecht grote waarde aan de nieuwjaarsreceptie en is erg blij met de vorm waar de gemeente Schouwen-Duive land voor gekozen heeft. „Vroeger waren nieuwjaarsre cepties vaak stijve bijeenkom De nieuwjaarsreceptie in Zierikzee. sten waarbij mensen in de rij stonden om burgemeester en wethouders een hand te kun nen geven. Nu is het een infor meel ontmoetingsmoment voor de inwoners van Schou wen-Duiveland geworden. Het gaat bij onze nieuwjaarsrecep tie niet om de gemeente, maar om de gemeenschap." Ten gemeentehuize wordt op initiatief van de personeels vereniging voor het ambtelijk apparaat eveneens een nieuw jaarsreceptie gegeven. Het bindmiddel bij uitstek, vindt Asselbergs. „Het gemeente- personeel vormt met elkaar een heel hechte club. De nieuwjaarsreceptie is een hele goede gelegenheid om het wij- gevoel nog weer te versterken. Kunstborrel Niet alleen overheden en be drijven houden nieuwjaarsre cepties, ook veel verenigingen begroeten het nieuwe jaar uit voerig. De Stichting Wester- schouwen Kultureel doet het met een nieuwjaarsconcert in de hervormde kerk in Burgh en Galerie Kos in Zierikzee luidt het nieuwe jaar in met een 'kunstborrel'. Ouderenbond Anbo maakt van haar nieuwjaarsreceptie voor al een feestmiddag Dit jaar zorgt het Zeelandtrio voor de muziek en zijn Jannekee en En'rik present om hun visie te geven op het afgelopen jaar en hetgeen dat heeft betekend voor ouderen. Van wethouder A. van der Wouden wordt een toespraak verwacht. Kritische noten Anbo-voorman J. van Wezel uit Dreischor is echter nooit te beroerd om tijdens de nieuw jaarsreceptie wat kritische no ten te kraken. Hij haalt stee vast stevig uit naar zowel de lo kale politiek als de rijksover heid. Van Wezel wil daarmee meteen aan het begin van een nieuw jaar de piketpaaltjes slaan L. Noordhoek, voorzitter van de Ondernemerskring Schou wen-Duiveland, maakt van zijn hart evenmin een moord kuil Als er echt iets dwarszit moet dat gezegd kunnen wor den. Maar dan liefst in de vorm van opbouwende kritiek, zon der te schelden „Want je moet ook na de nieuwjaarsreceptie met elkaar verder De nieuwjaarsbijeenkomst van de ondernemerskring is volgens Noordhoek voor de Schouwen-Duivelandse on dernemers één van de weinige gelegenheden elkaar op een andere manier dan bij verga deringen en dergelijke te ont moeten. Zaken worden er niet gedaan tijdens een nieuw jaarsreceptie, wel contacten gelegd en verstevigd Voor voorzitter W Ginjaar van foto Dirk-Jan Gjeltema de Federatie van Onderne mersverenigingen op Schou wen-Duiveland (FOS) is de traditionele nieuwjaarsrecep tie vooralsnog toekomstmu ziek. „In het verleden is ervoor gekozen om het als FOS niet te doen, maar ik hoor nu wel ge luiden dat het misschien toch wel een goed idee zou zijn om het in de toekomst wel te gaan doen." Traditie Ginjaar staat zeker niet onwel willend tegenover het idee voor een FOS-nieuwjaarsbij- eenkomst „Ik denk zeker dat het op zich een goede traditie is, die nut heeft, ook voor de le den van de FOS. Maar dan moet het, vind ik, wel iets wor den dat de moeite waard is en niet zomaar een bijeenkomst 'omdat het nou eenmaal moet'. Het moet echt iets worden waarvan je zegt 'Daar moet je geweest zijn.' door Rolf Bosboom GOES - Er wordt geprobeerd op korte termijn een oplossing te vinden voor de verenigingen die waren gehuisvest in het deze week afgebrande wijkgebouw De Spinne in Goes. Er zijn di verse suggesties gedaan voor tijdelijke onderkomens elders. Deze worden de komende dagen nader bekeken. De gemeente Goes heeft giste ren een stuurgroep in het leven geroepen die de zoektocht naar oplossingen coördineert. Daar in zitten beheerster M. Nelisse van het wijkcentrum en verte genwoordigers van de gemeente en verenigingen. De stuurgroep staat onder leiding van wethou der D. van Ewijk (welzijn). De wethouder overlegde gister ochtend met Nelisse en een aan tal vaste gebruikers van De Spinne over wat er, na de brand tijdens de jaarwisseling, moet gebeuren. „We hebben goede af spraken kunnen maken", zegt Van Ewijk ..Wezijn allemaal tot de conclusie gekomen dat we wat er is opgebouwd in het wijk centrum, moeten behouden voor de Goese Polder. Enige im provisatie en tijdelijke versnip pering over de wijk zijn daarbij onvermijdelijk." Noodhuisvesting Er wordt gekozen voor dezelfde koers als bij de scholen: eerst op de kortst mogelijke termijn noodhuisvesting in of buiten de Goese Polder, daarna binnen enkele maanden een tijdelijk onderkomen in de wijk en ver volgens werken aan een nieuw wijkcentrum. Voor de noodhuisvesting liggen al diverse suggesties en ideeën op tafel. „We hebben al veel aanbiedingen gekregen", zegt Van Ewijk. „Ook wijkgebouwen elders in de gemeente hebben aangeboden om op te vangen. Alle voorstellen gaan we ko mende week uitwerken." Oplossingen De stuurgroep houdt zich daar naast bezig met de afwikkeling van de schade, ook van de diver se verenigingen, en het vinden van oplossingen voor spullen die verloren zijn gegaan. „We proberen zo veel mogelijk te re gelen, maar het blijft natuurlijk improviseren." Na de klap die alle betrokkenen direct na de jaarwisseling heb ben moeten verwerken, is ieder een nu vastbesloten om zo snel mogelijk weer iets op poten te zetten, constateert Van Ewijk „We zijn allemaal positief ge stemd, zo van: we gaan er samen uitkomen." De beide koren waarvoor De Spinne een vaste oefenplek was, hebben zelf al een oplossing we ten te vinden. Het Zeeuws Man nenkoor kan voorlopig terecht in verenigingsgebouw Amicitia in Kloetinge Vrouwenkoor Ca dans wijkt de komende tijd uit naar de kerk in 's-Heer Abtsker- ke. Voorzitter C. Toorenaar van het Zeeuws Mannenkoor is blij dat een repetitieruimte zo snel kon worden geregeld, maar geeft aan dat het leed daarmee nog lang niet is geleden. De ver trouwde piano, de onlangs aan geschafte elektrische piano, twintig complete kostuums en uitgaansuniformen gingen in de vlammen op. Hoeveel de verze kering daarvan dekt, is maar de vraag. „Het financieel nadeel kunnen we nog niet becijferen." De koorvoorzitter denkt al voorzichtig over een benefiet concert om uit de problemen te komen. De vrijwel onvervangbare mu ziekcollectie van het koor, op gebouwd in dertig jaar, werd aanvankelijk ook als verloren beschouwd. Tot ieders verras sing en vreugde werd die echter gistermiddag ongeschonden ge vonden tussen de restanten van het wijkgebouw. SINT MAARTENSDIJK - Op de Provincialeweg in Sint Maar tensdijk is gisteren rond 13.30 uur een vrouw gewond geraakt bij een kettingbotsing. De 49-jarige inzittende werd met lichte verwondingen over gebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. De bestuur ders kwamen met de schrik vrij. De veroorzaker van het ongeluk was een 29-jarige automobilist uit de gemeente Tholen. Deze hield niet voldoende rechts en kwam daardoor in botsing met twee tegenliggers, bestuurd door een 48-jarige vrouw in woonster van de gemeente Tho len en een 28-jarige vrouw, eveneens uit de gemeente Tho len. Eén auto raakte beschadigd, twee waren er total loss.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55