Onderzoek plek charterschepen PZC 11 Van Dok lobbyt voor behoud Hotel Dix als thuis asielzoekers Politie onderzoekt rookbom De Pul Dakloze scholen voorlopig weer onder de pannen Mikke ontfermt zich over olievogels Oude vissershaven Bruinisse in beeld als thuishaven bruine vloot Geluk (VVD) tegen lagere suikerprijzen in Europa Begint het bi1 u ook zo +e fcrreMen? Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- zeeuwse almanak Lawaai waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND zaterdag 4 januari 2003 norFamke van Loon RUINISSE - De Kamer van oophandel voor Zeeland is in unenspraak met gemeenten en rorincie een onderzoek begon- nnaar betere aanlegplaatsen de Zeeuwse bruine vloot, ekeken wordt of de oude vis- ishaven van Bruinisse kan orden opgeknapt om zo een e thuishaven voor deze larterschepen te maken. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde (havenzaken) betekent dit onderzoek niet dat de charterschepen van het boe- hngskantoor De Zeeuwse Stro men in Zierikzee per definitie moeten verkassen naar Bruinis se, mocht daarvoor worden ge- rozen. Over een (gedeeltelijke) verplaatsing van de vloot moet nog worden overlegd met de on dernemers. J van Dalsen van het boekingskantoor zegt voor alsnog weinig voor deze verhui zing te voelen. Voor de dagtoch ten van de Zeeuwse Stromen is Zierikzee volgens hem een 'be tere uitvalsbasis'. De provincie Zeeland heeft vo- ngjaar het watersportactieplan "Met het gezicht naar het water' opgesteld. Hierin zijn verschil lende projecten opgenomen om de provincie als watersportge bied (weer) op de kaart te zetten. Eén van de zaken waar volgens deprovinciale bestuurders meer aandacht voor moet komen, is betere aanlegplaatsen vobr "de chartervaart. Want daar waar rond het IJsselmeer de bruine 'vloot volledig is ingeburgerd en ivan alle gemakken aan de wal is [voorzien, is deze groep onderne- Imers in Zeeland nog een onder geschoven kindje. En dat terwijl zij met één- of meerdaagse zeil tochten een belangrijk aandeel hebben in de recreatie. Acceptabel De Kamer van Koophandel is naar aanleiding van dat water- isportactieplan een onderzoek gonnen hoe de bruine vloot een betere plek in Zeeland kan WÊKÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊKÊÊMtk krijgen. In dat kader wordt on der meer bekeken wat de kosten zijn om de oude vissershaven van Bruinisse zo te verbouwen dat de schepen daar terecht kunnen. Wethouder Van de Vel de juicht het idee toe. Na het vertrek van een groot deel van de Bruse vissersvloot ligt de ou de haven er deels ongebruikt bij Temeer omdat Bruinisse zelf de komst van de 'echte recreatie SLUIS - Europa moet de suiker prijzen niet eenzijdig verlagen. Het pleidooi daarvoor van staatssecretaris Van Ardenne kt ons gekke Henkie van Europa', zei Tweede-Kamerlid Jan Geluk (VVD) gisteren op een bijeenkomst van akkerbouwers i in Sluis. Geluk wees erop dat de suiker prijzen bijna overal in de wereld beschermd zijn. „Dan is het onverstandig ze al leen in Europees verband te verlagen. Dit zal grote nadelige gevolgen hebben voor ontwik kelingslanden die nu juist hoge re prijzen krijgen op de Europe se markt, en voor de Europese bietentelers." Bij een eenzijdige Europese prijsverlaging zijn volgens het kamerlid grote suikerproduce rende landen als Brazilië, Cuba en Amerika de lachende derde. „Zij gaan er met dan met ons aandeel vandoor." Advertentie U $99* vozende week toch ook naar 4e fafcantïefrcor* in Utrecht? Reizen en Recreatie GA OP /AKAf/T/f IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT Advertentie naam voorletters: «raat; postcode. plaats. telefoon t_ noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) «•mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer; handtekening: pZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aar 8"713214 000019 l. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 20,50) d per kwartaal met automatische incasso 55,10) o per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) vaart' in deze haven vreest, denkt de wethouder dat de brui ne vloot een 'acceptabel alter natief' kan zijn. Van Dalsen van de Zierikzeese vloot De Zeeuwse Stromen denkt daar anders over. Hij zegt 'met kapot te zijn' van het idee Met in het seizoen geregeld een zuidwestenwind over de Oos- terschelde is Bruinisse geen ide ale thuishaven voor de beroeps zeilers. „Het Keeten is dan niet te bezeilen." Daarnaast bieden de Zierikzeese schippers de toe risten dagtochten, die gedeelte lijk op het water en deels op het land - een bezoek aan de Delta Expo op Neeltje Jans of een na tuurwandeling - plaatsvinden. Zierikzee als ligplaats past daar wat Van Dalsen betreft beter bij Van de Velde benadrukt dat de komst van de charterschepen naar Bruinisse nu niet meer is dan een idee dat in onderzoek is. Schouwen-Duiveland wil in elk geval wél van de Bruse vis sershaven een levendige haven maken. Voorzieningen voor charter schepen zouden daar wat de wethouder betreft bij kunnen horen, temeer omdat de ge meente verschillende verzoeken van 'nieuwe' schippers vooreen ligplaats heeft gekregen. Van een (gedwongen) verhuizing van de Zierikzeese vloot zal in elk geval nooit sprake zijn. Van de Velde: „De mensen hebben nu rechten in Zierikzee. Het is niet de bedoeling daar dwars door heen te gaan Zowel bij de provincie Zeeland als de Kamer van Koophandel was niemand bereikbaar voor commentaar. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis- singen heeft een klemmend be roep gedaan op de vaste Kamer commissie voor Justitie om Hotel Dix, waar tientallen asielzoekers wonen, niet te slui ten. Zij vindt het onmenselijk dat gezinnen van wie sommigen al zeven jaar tevreden in Vlissin- gen wonen, worden gedwongen te verhuizen naar een groter asielzoekerscentrum Door het plan van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) om Hotel Dix te sluiten, ontstond vorig jaar grote onrust. Ruim honderd mensen liepen in de cember mee tijdens een stille tocht in Vlissingen. Hotel Dix moet eind januari dicht. Het COA beëindigt dan de huurovereenkomst. In het hele land wordt deze vorm van klein schalige, aanvullende opvang opgeheven. Ook de asielzoe kerscomplexen in Koudekerke, Serooskerke (W), Zoutelande, Zierikzee en Goes gaan binnen één jaar dicht. Reden voor de maatregel is dat het COA het aantal bedden landelijk wil te rugbrengen van tachtig- naar veertigduizend. Door strengere controles aan de grenzen komen minder mensen dan voorheen naar Nederland. Alle bewoners van Hotel Dix lieten meteen weten niet zonder slag of stoot te zullen vertrek ken Het COA ontving een peti tie met handtekeningen. Begin december organiseerde de Ra- vensteinschool, waar bijna veertig asielzoekerskinderen les volgen, een stille tocht door Vlissingen. Ook Van Dok-van Weele liep mee. Beroering In een brief aan de vaste Kamer commissie voor justitie stelt de Vlissingse burgemeester dat in haar stad grote beroering is ont staan door de aangekondigde verhuizing van asielzoekers. Het besluit van het COA heeft verstrekkende gevolgen voor honderd personen, voor het me rendeel gezinnen. Van Dok-van Weele wijst er in haar brief op dat de mensen zich in een uiterst kwetsbare positie bevinden en nu gedwongen worden verplaatst. Sommige asielzoekers wonen al sinds 1995 in de kleinschalige op vang. „Zij hebben hun leven hier opgebouwd", schrijft de burgemeester aan de Kamerle den. „Kinderen en ouders kun nen in alle rust een plekje vin den, hoe onzeker de toekomst voor deze mensen ook is zolang zij geen status verkrijgen." Niet alleen de asielzoekers krij gen te maken met de voorgeno men sluiting van Hotel Dix De kinderen gaan naar de openbare basisschool Ravenstein. De ou ders en de kinderen van deze school worden ook met de neus op de feiten gedrukt door het vertrek van de ongeveer 36 me descholiertjes als de aanvullen de opvang dichtgaat. Van Dok van Weele: „Kinderen worden daardoor geconfronteerd met de wrede maatregelen in de Ne derlandse samenleving Geen ideaal pedagogisch klimaat voor de kinderen die achterblij ven op de school." Integratie De Vlissingse burgemeester stelt het bijzonder spijtig te vin den dat alles wat jarenlang is opgebouwd - de persoonlijke ontwikkeling, de integratie en de schoolontwikkeling van de kinderen - in één klap teniet wordt gedaan Asielzoekers die wel een verblijfsstatus krijgen, worden vanuit het grotere asiel zoekerscentrum opnieuw in een gemeente geplaatst. Zij moeten dan voor de derde keer een nieuw bestaan opbouwen. De burgemeester wil dat de Ka merleden hun invloed aanwen den om de aangekondigde slui ting van Dix tegen te gaan. De asielzoekers zouden dan in Vlis singen hun procedure kunnen afwachten. 33S3E door Marcel Modde BRUINISSE - De politie is een strafrechtelijk onderzoek be gonnen naar de herkomst van de rookbom die tijdens de nieuw jaarsnacht is afgestoken in het Bruinisser jongerencentrum De Pul. Volgens teamchef A. de Regt wordt de kwestie hoog op genomen en behandeld als een misdrijf waar minimaal een flinke geldboete aan vastzit. Door de hevige rookontwikke ling in het pand moesten twee bezoekers met ademhalings problemen in het ziekenhuis worden behandeld. Nog dezelf de nacht mochten ze weer naar huis. Verschillende getuigen zijn ge hoord; ook heeft de politie in middels een gesprek gehad met het bestuur van de soos De Regt bevestigt dat de politie ver dachten op het oog heeft en zich verder concentreert op de be wijsvoering. Hij verwacht de zaak volgende week te kunnen afronden. Eén van de slachtof fers heeft aangifte gedaan. De technische recherche heeft de nog volle rookpot opgehaald die kort na het voorval in de bos jes bij het jongerencentrum werd gevonden, om deze te on derzoeken op de precieze in houd. Bekend is dat het gaat om een noodsignaal dat op open zee wordt gebruikt. Bekeken wordt onder meer of de stof bij inade ming schadelijke gevolgen kan hebben voor de gezondheid. Misplaatste grap Bestuurswoordvoerder F Rou- kema van De Pul betreurt het dat de daders de afgelopen da gen niet de moed hebben gehad zichzelf bekend te maken „Daar hadden wij toch een beet je op gehoopt. Het is een mis plaatste grap geweest met grote gevolgen Ook al hadden ze het zo niet bedoeld, en daar ga ik nog steeds vanuit, dan kunnen ze dat op z'n minst even laten weten. Nu is het volledig in han den van politie en justitie gege ven en worden de consequenties alleen maar ernstiger." De Regt benadrukt dat het 'nooit in het nadeel' van de daders werkt, wanneer ze zichzelf aangeven. De Pul heeft volgens Roukema geen schade ondervonden van de onbezonnen actie. „Natuur lijk zijn er altijd mensen die ge lijk naar de soos wijzen onder het mom: 'het zal De Pul weer niet zijn1' Maar meer algemeen heb ik niet de indruk dat dit ak kefietje ons kwalijk wordt ge nomen op het dorp Inmiddels weten ze wel dat De Pul al het mogelijke doet om de boel soe pel te laten draaien. Er is de af gelopen jaren druk geïnvesteerd in een goede verstandhouding met de omgeving, door allerlei soorten van overleg met dorps raad, politie, brandweer en ge meente. Daarmee hebben we het nodige krediet opgebouwd. Het soosbestuur is donderdag avond na overleg met de politie tot de conclusie gekomen dat de leiding van het jongerencen trum het afsteken van de rook bom niet had kunnen voorko men. Roukema: „Vanaf begin december hebben we aan de hand van posters, strooifolders en een lichtkrant gewaar schuwd dat het ten strengste verboden was om vuurwerk of iets van dien aard mee naar bin nen te nemen en dat er bij over treding van die regel represail les zouden volgen. Dat is heel goed gegaan, tot aan de nieuw jaarsnacht Er zijn altijd men sen die denken dat er op dat mo ment geen regels meergelden. Je kunt ook denken aan het fouil leren van bezoekers bij binnen komst, maar ik betwijfel of wij dat mogen of ook willen doen. Het past niet bij zo'n feest avond. Misschien dat we vol gende keer nog duidelijker moe ten hameren op de gevaren van vuurwerk." door Miriam van den Broek DISHOEK - Zeker tien met olie besmeurde vogels zijn gister middag aangespoeld op het strand van Dishoek. Vooral zee koeten werden onder de olie aangetroffen. Het is niet bekend waar de olie vandaan komt. Volgens het Schelde Coördina tiecentrum is er geen olie gevon den op het water of op het strand. Ook het scheepvaart verkeer gaf te kennen geen olie gezien te hebben. Het is goed mogelijk dat de vogels elders in de olie terecht zijn gekomen en vermoeid en verzwakt in Dis hoek zijn gestrand. De dieren zijn overgebracht naar vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. „Ik heb de indruk dat het gaat om wat oudere olie", zegt M. van Dijk van De Mikke. De vogels zijn zwaar genoeg om schoon te ma ken. „Wij hanteren een ondergrens van zevenhonderd gram. Voor dat we aan het schoonmaken beginnen, moeten ze eerst tot rust komen en eten. We hebben ze al wel medicatie gegeven om de olie in de ingewanden aan te pakken. Want olie kan van bin nen bij de dieren tweede- en derdegraads brandwonden ver oorzaken." Zeekoeten staan er om bekend dat ze zeer gevoelig zijn voor olievervuiling. Dat komt doordat ze veel tijd door brengen op het water. door Rolf Bosboom GOES - De twee afgebrande scholen in de Goese Polder heb ben voorlopig ander onderdak. De leerlingen van 't Noorder licht gaan naar het voormalige gebouw van de Prinses Beatrix- school aan de Tomatestraat. De kinderen van de Holtkamp- school, met uitzondering van de groepen die in de twee noodlo- kalen en de dependance zijn gehuisvest, worden onderge bracht bij het Sint Willibrord- college. Na de enorme brand die beide scholen en wijkgebouw De Spinne tijdens de jaarwisseling trof. heeft de gemeente van ver schillende kanten aanbiedingen gekregen voor voorlopige huis vesting. Uiteindelijk is gekozen voor de Beatrixschool en het Willibrordcollege, omdat het met die locaties mogelijk is elke school volledig op één plek on der te brengen Het Willibrordcollege had nog noodlokalen staan. Die zijn in middels overbodig geworden, doordat onlangs een uitbreiding van de school is gerealiseerd. Het gebouw van de Beatrix school staat sinds oktober leeg. als gevolg van de verhuizing naar de nieuwe brede school in Ouverture. Paar maanden De noodhuisvesting is waar schijnlijk gedurende enkele maanden nodig. In de tussenlig gende periode wil de gemeente zorgen voor een tijdelijk onder komen, eventueel verspreid over twee plaatsen, in de Goese Polder. Een plaats daarvoor is nog niet bepaald Vervolgens kan er worden gewerkt aan een nieuw gebouw voor beide scho len. „Dat wordt een kwestie van jaren", zegt wethouder M. 't Hart. Het streven is de noodhuisves ting maandag 13 januari in ge bruik te nemen. „We zetten alles op alles om ervoor te zorgen dat de leerlingen vanaf die dag weer les kunnen krijgen." Er is al een begin gemaakt met het opknap pen en gereedmaken van de on derkomens. De leerlingen in de noodlokalen en de dependance van de Holtkampschool, in to taal zeven groepen, gaan dins dag 7 januari weer naar school. Vervoer Er wordt gewerkt aan vervoer van de Goese Polder naar de voorlopige onderkomens in Goes-Zuid. „Dat wordt door ons en door de scholen georga niseerd", zegt 't Hart. Er zijn contacten gelegd met vervoers maatschappijen. Verder wordt bij ouders geïnventariseerd wie van de voorziening gebruik wil maken en wie zelf het vervoer wil regelen. Voor het meubilair dat voor de klassen nodig is, heeft de ge meente een oplossing gevonden. Dat wordt grotendeels geleverd door de Pater Pio Stichting uit Tubbergen. De stichting, die hulp biedt in binnen- en buiten land, had een grote hoeveelheid spullen klaarstaan voor trans port naar Roemenië. De vereiste leermiddelen, zoals boeken en schriften, zijn inmiddels be steld. De leverancier verwacht dat die voor 13 januari beschik baar zijn. Maandag zijn er voorlichtings bijeenkomsten voor de leerlingen en hun ouders. De in formatielijn (0113-249616) is ook dit weekeinde bereikbaar, op beide dagen van 14.00 tot 21.00 uur. De met olie bevlekte vogels moeten eerst tot rust komen voordat ze worden schoongepoetst. foto Lex de Meester Hadden we gedacht van het jaarwisselingslawaai af te zijn, blijken we verkeerd te zitten. Want wat zag ons oog in een Middelburgse etalage vol zoetigheden? Een schaal met van die gestolde meng sels van chocolade en noot jes. Met daarbij een kaartje met het opschrift: „Heerlijke pindarotjes". Het mankeerde er nog maar aan dat er bij stond: 'oorverdovend lek ker'. De Zeeuwse charterschepen komen er nu wat betreft ligplaats en voorzieningen nog bekaaid vanaf. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53