Nederland onderschat het water K Stroomstoringen maken samenleving kwetsbaar PZC PZC Wateroverlast Braziliaans Congres rekent zichzelf rijk 4 Zonder een andere aanpak krijgen we enorme economische problemen 4januari 1953 zaterdag 4 januari 2003 loor Bernice Breure n Simone van Priel Peter van Rooy, overheidsad- viseur op het gebied van wa- i-rbeheer, vindt dat Nederland ichzelf zwaar overschat. Het and dat internationaal wordt .croemd om zijn waterbouw kundige prestaties, zou de strijd ogen het waterwel eens kunnen erliezen. „Dat Amersfoort aan /.ee komt te liggen is echt geen ;ekke gedachte." Ir. loater in Nederland een on- lerschatte vijand? .Ja, dat kun je welzo stellen. Als .ve niet snel anders omgaan met water, levert dat enorme econo- nische problemen op. De over- ist gaat miljarden kosten Kijk naar naar Duitsland, daar le verde de wateroverlast vorig jaar een schadepost op van 10 miljard euro. In Frankrijk vie- i>n zelfs twintig doden en Polen iep ook minstens een miljard chade op. Nu is het nog maar iet 2003, en Gent heeft het maar uet moeite droog gehouden. Als -traks het Westland met de kas sen onderloopt, hebben we ook een heel groot probleem. Dat Amersfoort aan zee komt te lig- >en is echt geen gekke gedach- Hoogste waterstanden Hoogste waterstanden in de Maas bij Borgharen van de afgelopen 10 jaar 41m 42 43 44 45 4 6 47m 1 I 3 jan. 2002 12.00 uur j ),54m m febr. 1999 15.71 m 45,90m >,36m Alarmfase 1 Alarmfase 2 I bij 44.10+NAP bi| 46,00»NAP Hoe heeft het zo ver kunnen ko men? „Waterbeheer in Nederland is al ruim 700 jaar een puur techni sche aangelegenheid. We den ken alleen maar in termen van dijken, dammen en molens. Ne derlanders hebben zich op aller lei technieken gestort om zo veel mogelijk droog land te krijgen. Medio jaren negentig werd nog met veel tamtam de eerste paal geslagen in de Prins Alexander- polder in Rotterdam, daar wer den tot zeven meter onder de zeespiegel woningen gebouwd. Niets was te gek, 'we gaan door tot op de bodem van de Noord zee', leek het wel. Maar een jaar later dreigde een derde waters noodramp en werden maar liefst 250.000 mensen geëvacu eerd En ondertussen geeft de Raad van State gewoon toe stemming voor de bouw van een woonwijk in een waterbed bij Roermond. We hebben onszelf overschat, het is pure borst klopperij." Wat zijn de gevolgen? „We hebben het water in een harnas gejaagd door tot op de rand van de oevers te bouwen. Door al het asfalt, beton en glas kan overvloedig water op veel gebieden de bodem niet in. Daarnaast hebben we last van mondiale klimaatveranderin gen, waardoor het in Nederland steeds heviger gaat regenen. Binnen honderd jaar kan het waterpeil in Nederland met 88 centimeter stijgen, en boven dien daalt de bodem in West- Nederland. Wat nu? „Als ik het voor het zeggen had, werd er nooit meer gebouwd op gebieden die dat niet kunnen hebben, op weide- en veengrond bijvoorbeeld. Nooit meer Gou da dus. Verder moeten overal in het land meer open watertjes worden aangelegd, zoals in Utrecht, waar de gedempte grachten weer vol gaan lopen." „Drijvend wonen is ook een op lossing. In plaats van IJburg was Drijf burg een optie ge weest, met drijvende woningen verbonden door pontons. Ook De gemeente I Iaelen in Midden-Limburg werpt een honderden meters lange dijk van blokken op. Ze worden opgestapeld om zestig wonin gen tegen overstroming te beschermen. foto Marcel van Hoorn/GPD nieuwe kassen in het Westland kunnen voor maar hooguit tien procent extra kosten drijvend worden gemaakt Waterrecrea tie is tegenwoordig 'booming business', dus waarom niet meer woningen met eigen steigertjes aan nieuwe plassen? Natte landbouw, bijvoorbeeld het kweken van zeewier in een nieuw zeekanaal, is ook hele maal geen gek idee. En in de Vechtstreek kan gewoon een nieuwe Vechtarm worden aan gelegd; de daar te verkopen ka vels bekostigen de hele operatie. We moeten al het blauwe goud verzilveren." Heeft de burger een rol bij het waterbeheer? „Die is er tot nu toe veel te veel buiten gehouden. De kennis on der burgers is echt verbluffend: als het je eigen leefomgeving aangaat, dan zorgen mensen wel dat ze er genoeg verstand van krijgen. Kijk maar naar de Amsterdamse grachten, die zijn destijds op deze manier aange legd. Dat vinden we nog steeds mooi. Vinexwijken niet, want die zijn opgelegd." Voelt u zich een roepende in de woestijn? „Nee. na twintig jaar krijg ik steeds meer bijval. Ik ben wel een van de voorlopers, maar steeds meer deskundigen stellen dat de knop om moet. Water krijgt gelukkig in ieder geval steeds meer aandacht. Prins Willem-Alexander heeft het watermanagement echt op de kaart weten te zetten door er zijn specialisme van te maken. Ook in de verkiezingsprogram ma's van de politieke partijen wordt nu meer aandacht aan waterbeheer geschonken dan pakweg tien jaar geleden." GPD Het water regeert de winter. In de Lage Landen ligt niemand wakker van berichten over vorst Wat verontrust, is het waterpeil van de rivieren na hevige regenval. Vroeger waren extreem hoge water standen incidenten. Nu zijn ze vaste prik. Sinds de overstromingen van 1993 en 1995 maken grote delen' van het rivierenland vrijwel elke winter benauwde mo menten mee. De wateroverlast is structureel geworden, de dreiging min of meer permanent. De jongste dijkver sterkingen en de uitbreiding van de noodpompcapaci- teit geven te weinig zekerheid. Nederland heeft na '93 en '95 meer gedaan dan symptoombestrijding. Kilome ters dijk werden verhoogd. De waterhuishouding van de stroomgebieden van Rijn, Maas en Schelde is echter nog lang niet opgewassen tegen de nattigheid. De wateroverlast is een optelsom van meer regenval minder groen en beteugelde rivieren. Aan het weerir waarschijnlijk niet veel te doen. Het broeikaseffect ten spijt scoort zorg voor het klimaat internationaal be droevend laag. Meer groen - om het water langer vastte houden - is ook een internationale kwestie. Vooral Duitsland en België zouden zo'n vertraging van de wa- teraanvoer moeten bewerkstelligen. Deze boven stroomse buren doen er echter niet veel aan. Rest de ontkluistering van de rivieren als middel dat Nederland zelf zou kunnen toepassen. Maar ook dat ligt niet gemakkelijk. De druk op de beschikbare ruim-i te is grootIn een land waar men op vinex-locaties woe-| kert met vierkante meters en waar de aanleg van ruim- tevretende infrastructuur móet, willen maar weinig mensen terug naar de kilometersbrede onbewoonbare uiterwaarden en ooibossen. Buiten de winterdijken lag vroeger een enkele boerderij of steenfabriek. Tegenwoordig zijn die brede, dunbe volkte stroken langs de rivieren zo zeldzaam dat ze als natuurgebied worden aangemerkt. Op te veel plaatsen liggen achter de verhoogde dijken nieuwbouwwijken tot aan de rand van de voormalige zomerbeddingen. Nu deze situatie bij herhaling gevaarlijk en onhoudbaar blijkt, zit er niets anders op dan de rivieren ruim baan te geven. Dat wordt een gigantische operatie. Omwonen den en bedrijven moeten worden uitgekocht, bouw plannen herzien en de scheepvaart aangepast aan sterk wisselende waterstanden. Bovendien moet de bema ling van veel polders drastisch worden verbeterd. Di aanslag op de schatkist zal zeer zwaar zijn. Als zich in Nederland tot eind januari geen grote over stromingen voordoen, en het bij de vaststelling van he nieuwe regeerakkoord toevallig ouderwets winter vriest, is de kans groot dat Den Haag de wateroverlas nog maar even de wateroverlast laat. Het zou een gol zijn die geen regering mag nemen. loor Frans Lindenkamp Oplopende werkloosheid en inflatie, dalende koop kracht en een sterk toegenomen "huldcnlasl. Het jaar 2002 was voorde Brazilianen niet om over •aar huis te schrijven, ledereen uoet de broekriem aanhalen. Ilehalve zij die het goede voor beeld behoren te geven. Vlak voor de feestdagen sehon- ken de Braziliaanse politici zichzelf een 'kerstgratificatie'. Met een simpele pennenstreek erhoogden de kamerleden hun udaris met 54 procent Daartoe negen zij in een recordtempo ■n wet door het Congres. In unper negentig seconden was de geheime stemming beklon- ken en steeg hun maandinko- nen van 8280 naar 12700 reals. Een voor Braziliaanse begrip- >en vorstelijk salaris ter waarde van ruim 4000 euro. Of om in .verkmanstermen te spreken 64 wettelijke minimumlonen. Voor Ie belastingbetaler kost de de- i locratie op jaarbasis nu 40 mil ten reals extra. I )e 594 Congresleden hebben liet onderling goed geregeld. Terwijl er voor iedere normale iiontrekker twaalf maanden in •en jaar zitten, zijn dat er voor de heren politici vijftien. Ieder Congreslid heeft recht op vijf tien maandlonen. Dat aantal ;an oplopen tot negentien, in- 1 ien zij van reces worden terug geroepen. Daarnaast vangen zij nog maandelijks 3000 reals aan huursubsidie, 3800 reals aan te- lefoongeld, 7000 reals voor het ïuren van een 'limousine' en benzine plus vier gratis retour vliegtickets naar hun electorale t liuisbasis. En wie twee manda- en volmaakt krijgt op zijn pen sioengerechtigde leeftijd het volle salaris van een parle mentslid uitgekeerd. Feest Na de stemming was het feest. De initiatiefnemer van het •wetsontwerp hief het glas en verdedigde de gulheid met het irgument, dat van 8280 reals niet te leven valt. „Nu hebben we wat meer rek", verklaarde everino Cavalcanti kennelijk /.onder gewetenslast in een land, waar tien procent van de i icvolking ondervoed is. Ook de 'moreel rechtgeaarde' Arbei- iers Partij (PT) van president Lula reageerde laconiek. „Er noest nu eenmaal gestemd wor den", zei hun nieuwe fractieled der Joao Paulo PT-voorzitter Genoino probeerde de schade beperkt te houden met de uitleg dat hij juist groter kwaad had weten te voorkomen, want de inzet was 17.100 reals. Het is de halve waarheid. De socialisten durfden niet tegen te stemmen uit angst om de broze coalitie besprekingen met andere par tijen op het spel te zetten Maar de kostenpost van de bo- venmodale loonsverhoging blijft niet alleen bij de genoem de 40 miljoen. Minstens het tienvoudige dreigt, want politi ci op lager niveau ruiken nu de kans om hun 'hongerloon' op te krikken. De grondwet bepaalt namelijk dat deelstaatparle mentsleden recht hebben op 75 procent van wat Congresleden verdienen. En gemeenteraads leden mogen 75 procent verdie nen van wat een deelstaatparle mentariër opstrijkt Voor die laatste groep komt dat neer op ruim 7000 reals ongeacht of hun gemeente een metropool of ge hucht is. Domino-effect Vorige week namen de vol ksver- tegenwoorcligers van de haast failliete deelstaat Minas Gerais al een voorschot op het onaf wendbare domino-effect. In spoedzitting bijeen corrigeer den zij hun loon ook met 54 procent tot ruim 9500 reals. Hiermee is een politiek heikel probleem gecreëerd. Wat te doen met de bezoldiging van president en ministers? De grondwet stelt dat niemand met een publieke functie binnen de wetgevende en uitvoerende macht meer mag verdienen dan het staatshoofd. Lula - op 1 januari aangetreden - is niet bij machte de loonsver hoging van de Congresleden met een presidentieel decreet ongedaan te maken. Dus moet zijn salaris en dat van de minis ters ook maar met 54 procent omhoog. Hoe de PT dat denkt te verkopen aan de belastingbeta ler weet niemand, want juist in komensverdeling is hun vlag genschip. Erkend wordt dat het moment niet erg opportuun is Lula's partij staat onder druk de bui tenproportionele loonsverho ging te accepteren. Dat schaadt zijn reputatie van sociaal voe lend politicus Hij heeft echter weinig keus, want het klepto- mane Congres zal zeker geen af stand willen doen van zijn 54 procent. GPD Recente stroomstoringen in Rotterdam en Amster dam drukten Nederland met de neus op de feiten. De samen leving is nergens zonder elektriciteit. Grote storingen zijn zeldzaam, maar als die voorkomen zijn de gevolgen enorm. Na de aanslagen van 11 september 2001 baart dat deskundigen steeds meer zorgen. door Jeroen de Vreede De elektriciteit is het afgelo pen jaar minder vaak uit gevallen dan in voorgaande jaren, weet woordvoerder Roe land Kimman van Eneco Ener gie, een van de grote stroompro- ducenten van Nederland. „Het aantal stroomstoringen is alleen in de beleving van de mensen toegenomen." In ieder geval met die laatste constatering zijn inwoners van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag het zeker eens. In de maand december kregen Am sterdammers twee keer een gro te stroomstoring te verduren. Een uitval van de stroom in Rot terdam had effecten voor de hele Randstad. „Elektriciteit is voor mensen zo vanzelfsprekend, dat er direct veel heibel ontstaat als de stroom uitvalt", zegt Kim man. „Maar in vergelijking met de Verenigde Staten scoren Ne derland en Europa erg goed. Het afgelopen jaar is in totaal dertig minuten de stroom uitgevallen. Dat is eigenlijk heel weinig, maar we zijn het niet gewend. Kwam in de jaren vijftig de olie lamp op tafel voor een gezellig avondje mens-erger-je-niet, an no 2003 zijn de gevolgen van een stroomstoring veel groter. Bij particulieren vallen de vriezer, de pc en de televisie uit, bij be drijven stokt de productie, gaan beeldschermen op zwart en valt de beveiliging uil. De storingen drukten de Nederlander met de neus op de feiten: elektriciteit is onmisbaar voor de samenleving en een dagje zonder lijkt haast onmogelijk te overleven. Dat stemt tot nadenken, meent TNO-onderzoeker Eric Luiijf. De 'sociale weerbaarheid' bij verstoringen is laag. „We heb „Elektriciteit is voor mensen zo vanzelfsprekend, dat er direct veel heibel ontstaat als de stroom uit valt", aldus Roeland Kimman, woordvoerder van Eneco Energie. foto Do Vïsser/GPD ben het te goed. Elektriciteit, maar ook telefoon- en compu terverbindingen zijn zo vanzelf sprekend. dat het nog maar de vraag is of we zijn voorbereid op calamiteiten. Luiijf 'onderzoekt bij TNO de kwetsbaarheid van informatie infrastructuren. Wat gebeurt er als elektriciteit, internet of gas uitvalt? Luiijf is niet al te opti mistisch. Voorzieningen voor het dagelijkse leven groeien steeds verder in elkaar. „Onze verwarming maakt gebruik van gas, maar de ketel doet niets zonder elektriciteit voor de elektronica. We bellen massaal met ons mobieltje, maar de meeste zendmasten hebben geen alternatieve stroomvoor ziening. Valt de stroom uit, dan ligt ook snel het netwerk plat Nederland mag dan een stabiel stroomnetwerk hebben, sinds enkele jaren is een Europese stroommarkt in aanbouw en handelen de West-Europese landen via de computer volop in elektriciteit. De open markt is goed voor de prijs, maar brengt op zichzelf weer risico's met zich mee, schetst Luiijf. Onwaarschijnlijk? Luiijf geeft een voorbeeld. „Een computer virus dat is verspreid via inter net heeft in Nederland enkele jaren geleden diverse geldauto maten platgelegd. Dat móg niet gebeuren. Internetcomputers bij banken kunnen nooit ver bonden zijn met computers voor geldverkeer. Wat bij banken kan, kan net zo goed bij andere bedrijven, wil Luiijf maar ge zegd hebben. En waarom niet inbreken op het netwerk van een elektriciteits-, water-, of gasbedrijf? Nagelschaartje Het kan nog veel erger. „Met be hulp van een nagelschaartje kan ik vermoedelijk heel Nederland uitschakelen", waarschuwde deskundige Jaap van Till in sep tember van dit jaar op een con gres over de kwetsbaarheid van computernetwerken. Nog meer: in 1998 getuigden zeven compu terhackers voor het Ameri kaanse congres dat ze in een half uur het Amerikaanse deel van internet konden platleggen. Het Pentagon concludeerde in het zelfde jaar dat dertig computer inbraken en een budget van tien miljoen dollar voldoende zijn om 'de Verenigde Staten op de knieën te krijgen'. Wat in de VS kan, kan in Neder land zeker ook. Een stroomuit- val na een aanslag leidt niet al leen tot tijdelijk ongemak en een avondje in het donker, het is ook funest voor het. gevoel van vei ligheid. Om een samenleving te ontwrichten zijn geen duizen den doden nodig. Een oplossing is echter niet eenvoudig te be denken. zegt Ben Ale, hoogle raar veiligheid en rampenbe strijding van de Technische Universiteit Delft. „Na Volen- dam en Enschede heeft veilig heid veel aandacht van het pu bliek gekregen", zegt Ale. „Maarerisook een paradox We willen meer regels en toezicht, maar ook een overheid die zich niet te veel met ons dagelijks le ven bemoeit. Ik heb me geërgerd aan de televisiejournaals over de zielige fietsenhandelaar die vanwege de strengere regels geen vuurwerk meer mag ver kopen. Tegelijkertijd hebben we als samenleving wel geroepen dat een ramp als in Enschede nooit meer mocht gebeuren. Mensen hebben de neiging om rampen snel te vergeten, maar voor het eerst in dertig jaar heb ik het idee dat er blijvende aan dacht voor veiligheid is." GPD DUITSERS - Voor het eerst sinds het einde van de oorlog heeft het onderzoeksbureau Nipo bij een enquête meer mensen getroffen die positief gestemd waren over het Duitse volk dan mensen die onvrien delijk tegenover onze Ooster buren staan: 41 procent gaf een positief antwoord, 30 pro cent een negatief en 29 procent gaf op geen mening te hebben. JEUGDBENDE - De politie van Delft heeft vijf jongens in de leeftijd van 12 tot 17 jaar aangehouden die afgelopen december de straten van Delft onveilig maakten. Samen, maar ook afzonderlijk, pleeg den ze talloze diefstallen en in braken en namen daarbij van alles mee, van chronometers tot smeerkaas. Afgezien van de jongste zullen ze allemaal voor de rechter moeten ver schijnen. VREEMDE VIS - De Br. 41 van schipper J. Azard heeft rondde kerstdagen een merkwaardige vis in de netten gestrikt. Voor de kust van Cadzand ving men het 80 centimeter lange schep sel, dat na opsturing naar hel Natuurhistorisch museum in Leiden een zogeheten zee-ze- venprik bleek te zijn. Een zeld zame vangst, want zo'n dier is de laatste vijftig jaar slecht' vijf keer aangetroffen aan d« Nederlandse kusten. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Poslbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Poslbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: vvww.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantoorun zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) permaana 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren ■worden opgevraaga Voor gewone advertenties Tel (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118)484321 Fax- (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgovorij Provinciale Zeeuwse Courant BV is oen onderdeel van het Wegener-concom De doori aan ons verstrekte gogovons hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onzi (abonnomenten)administralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pre ducten van de titels en de werkmaatschappij van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerd derden Ais u op deze mtormatie geen pn|B stelt dan kunt u dit schriltelnk méden b'| PZC. alac-iirv lezersservice. Postbus 3229 4800 MB Breda Behoort tot LUGQGnGT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4