Dakloze scholen onder de pannen 11 De Mikke ontfermt zich over olievogels Goes zoekt ruimte voor verenigingen uit pand De Spinne Van Dok lobbyt voor behoud Hotel Dix als thuis asielzoekers Sint Willibrordcollege en Prinses Beatrixschool bieden huisvesting Financiële nasleep brand complexe zaak Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- bV u ook zo te fcrfeMen? Onderzoek rookbom zeeuwse almanak Lawaai BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 4 januari 2003 toorRolf Bosboom jOES - De twee afgebrande icholen in de Goese Polder heb- )en voorlopig ander onderdak. )e leerlingen van 't Noorder- jehtgaan naar het voormalige tbouw van de Prinses Beatrix- chool aan de Tomatestraat. De inderen van de Holtkamp- ithool, met uitzondering van de joepen die in de twee noodlo den en de dependance zijn »ehuisvest, worden onderge- iracht bij het Sint Willibrord college. Na de enorme brand die beide scholen en wijkgebouw De Spinne tijdens de jaarwisseling trof, heeft de gemeente van ver schillende kanten aanbiedingen gekregen voor voorlopige huis vesting. Uiteindelijk is gekozen voor de Beatrixschool en het Willibrordcollege, omdat het met die locaties mogelijk is elke school volledig op één plek on der te brengen Het Willibrordcollege had nog noodlokalen staan. Die zijn in middels overbodig geworden, doordat onlangs een uitbreiding van de school is gerealiseerd. Het gebouw van de Beatrix school staat sinds oktober leeg, als gevolg van de verhuizing naar de nieuwe brede school in Ouverture. De noodhuisvesting is waarschijnlijk gedurende en kele maanden nodig. In de tus senliggende periode wil de ge meente zorgen voor een tijdelijk onderkomen, eventueel ver spreid over twee plaatsen, in de Goese Polder. Een plaats daar voor is nog niet bepaald. Vervol gens kan er worden gewerkt aan een nieuw gebouw voor beide scholen. „Dat wordt een kwestie van jaren", zegt wethouder M. 't Hart. Het streven is de noodhuisves ting maandag 13 januari in ge bruikte nemen. „We zetten alles op alles om ervoor te zorgen dat de leerlingen vanaf die dag weer les kunnen krijgen." Er is al een begin gemaakt met het opknap pen en gereedmaken van de on derkomens. De leerlingen in de noodlokalen en de dependance van de Holtkampschool, in to taal zeven groepen, gaan dins dag 7 januari weer naar school. Vervoer Er wordt gewerkt aan vervoer van de Goese Polder naar de voorlopige onderkomens in Goes-Zuid. „Dat wordt door ons en door de scholen georga niseerd", zegt 't Hart. Er zijn contacten gelegd met vervoers maatschappijen. Verder wordt bij ouders geïnventariseerd wie van de voorziening gebruik wil maken en wie zelf het vervoer wil regelen. Voor het meubilair dat voor de klassen nodig is, heeft de ge meente een oplossing gevonden Dat wordt grotendeels geleverd door de Pater Pio Stichting uit Tubbergen. De stichting, die hulp biedt in binnen- en buiten land, had een grote hoeveelheid spullen klaarstaan voor trans port naar Roemenië. Die komen voorlopig naar Goes, in afwach ting van de aanschaf van nieu we tafels en stoelen. De vereiste leermiddelen, zoals boeken en schriften, zijn inmid dels besteld. De leverancier ver wacht dat die voor 13 januari beschikbaar zijn voor de leer lingen van beide scholen. Volgende week begint het op ruimen van de restanten van de scholen en het wijkgebouw. Maandag zijn er, zowel 's mor gens als 's avonds voorlichtings bijeenkomsten voor de leerlin gen en hun ouders. De informatielijn van de ge meente (0113-249616) is ook dit weekeinde bereikbaar, op beide dagen van 14.00 tot 21.00 uur. Een probleem in de informatie voorziening is dat het adressen bestand van de Holtkamp school ook in vlammen is opgegaan. Vanuit de lucht is pas goed te zien hoe omvangrijk de schade aan de panden is. door Rolf Bosboom en Rob Paardekam GOES - De financiële nasleep van de grote brand in de Goese Polder is een complex proces, mede doordat er meerdere par tijen bij zijn betrokken. De ge meente had een opstalverzeke ring voor het totale complex. Voor de inboedels hadden de scholen en de stichting die het wijkgebouw beheert, eigen (en soms aanvullende) verzekerin gen. De verenigingen die ge bruik maakten van het wijkge bouw, hadden veelal een eigen verzekering voor hun spullen. Namens de verzekeringsmaat schappijen is een expertisebu reau ingeschakeld om de ver goeding van de schade te regelen. De gemeente benoemt een tegenexpert. Samen wijzen zij een derde, onafhankelijke expert aan. Pas achteraf, als al les is afgewikkeld, kan worden vastgesteld of er eventueel spra ke is van onderverzekering, al dus 't Hart. De wethouder zegt dat de ge meente zich niet bezighoudt met de vraag in hoeverre de schade kan worden verhaald op de mogelijke daders. „Onze schade wordt afgedaan door on ze verzekeraar. Die keert ons een bepaald bedrag uit. In hoe verre de verzekeraar dat ver haalt op anderen, is niet onze zaak." In verband met de brand zijn acht jongens aangehouden, tus sen de dertien en zestien jaar oud. Als besloten wordt de scha de op hen te verhalen, wordt al tijd de WA-verzekering van de ouders aangesproken. Bij kin deren jonger dan veertien jaar zijn vader en moeder sowieso verantwoordelijk, maar ook ou dere kinderen vallen als ze thuis wonen onder de verzekering van hun ouders. Of de verzekeraar uitkeert, is volgens R Benne van de Alge mene Zeeuwse Verzekert ngs Maatschappij nog maar de vraag. „Aansprakelijkheid is iets wat heel goed uitgezocht moet worden. Zo moet eerst nog maar eens aangetoond worden dat er werkelijk sprake is van aansprakelijkheid. Er dient bij voorbeeld wel een causaal ver band te bestaan tussen hetgeen de jongens hebben gedaan en de gevolgen daarvan." Zelfs als aansprakelijkheid wordt bewezen, is een uitkering niet altijd het logische vervolg. „Zo kan een verzekeraar weige ren uit te keren, omdat er opzet in het spel is", legt een woord voerder van Deijk Assurantiën in Goes uit. Dit soort uitsluitin gen mogen niet in een individu ele polis staan, maar als juris- luchtfoto Peter Buteijn prudentie aantoont dat er bij opzet niet uitgekeerd hoeft te worden, zal de verzekeraar daar zeker op wijzen. De verzeke ringswereld hanteert over het algemeen het beginsel dat dek king is uitgesloten alseropzetin het spel is Als die situatie zich ook nu voordoet, moeten de ou ders van de mogelijke brand stichters uit de Goese Polder zelf voor de kosten opdraaien. Omdat het in deze zaak om een schade van miljoenen euro's gaat, kunnen de meesten dat waarschijnlijk niet opbrengen. In dat soort gevallen wordt dik wijls een regeling getroffen. (Advertentie) naam voorletters straat: postcode plaats: telefoon e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer handtekening: bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- *e"s 'n de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000019 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel met nodig) door Miriam van den Broek DISHOEK - Zeker tien met olie besmeurde vogels zijn gister middag aangespoeld op het strand van Dishoek. Vooral zee koeten werden onder de olie aangetroffen. Het is volstrekt onbekend waar de olie vandaan komt. Volgens het Schelde Coördina tiecentrum is er geen olie gevon den op het water of op het strand. Ook het scheepvaart verkeer gaf te kennen geen olie gezien te hebben. Het is goed mogelijk dat de vogels elders in de olie terecht zijn gekomen en vermoeid en verzwakt in Dis hoek zijn gestrand. De dieren zijn overgebracht naar vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. „Ik heb de indruk dat het gaat om wat oudere olie", zegt M. van Dijk van De Mikke. „De vogels zijn zwaar genoeg om schoon te ma ken, wij hanteren een onder grens van zevenhonderd gram. Voordat we aan het schoonma ken beginnen, moeten ze eerst tot rust komen en eten. We heb ben ze al wel medicatie gegeven om de olie in de ingewanden aan te pakken. Want olie kan van binnen bij de dieren tweede- en derdegraads brandwonden ver oorzaken." Zeekoeten staan erom bekend dat ze zeer gevoelig zijn voor olievervuiling Dat komt door dat ze veel tijd doorbrengen op het water. De met olie bevlekte vogels moeten eerst tot rust komen voordat ze worden schoonge- poetst. foto Lex de Meester Advertentie (J jaaf voljcn^c wcck toch o©k naar Vakantiebeurs ?n Utrecht? "S) M Reizen en Recreatie GA OP VAKM/TIE IN JE EIGEN ZATERPAGKRAAfT door Rolf Bosboom GOES - Er wordt geprobeerd op korte termijn een oplossing te vinden voor de verenigingen die waren gehuisvest in het deze week afgebrande wijkgebouw De Spinne in Goes. Er zijn di verse suggesties gedaan voor tijdelijke onderkomens elders. Deze worden de komende dagen nader bekeken. De gemeente Goes heeft giste ren een stuurgroep in het leven geroepen die de zoektocht naar oplossingen coördineert. Daar in zitten beheerster M. Nelisse van het wijkcentrum en verte genwoordigers van de gemeente en verenigingen De stuurgroep staat onder leiding van wethou der D. van Ewijk (welzijn). De wethouder overlegde gister ochtend met Nelisse en een aan tal vaste gebruikers van De Spinne over wat er, na de brand tijdens de jaarwisseling, moet gebeuren. „We hebben goede afspraken kunnen maken", zegt Van Ewijk. „We zijn allemaal tot de conclusie gekomen dat we wat er is opgebouwd in het wijkcen trum, moeten behouden voor de Goese Polder. Enige improvisa tie en tijdelijke versnippering over de wijk zijn daarbij onver mijdelijk." Er wordt gekozen voor dezelfde koers als bij de scholen: eerst op de kortst mogelijke termijn noodhuisvesting in of buiten de Goese Polder, daarna binnen enkele maanden een tijdelijk onderkomen in de wijk en ver volgens werken aan een nieuw wijkcentrum. Aanbiedingen Voor de noodhuisvesting liggen al diverse suggesties en ideeën op tafel. „We hebben al veel aanbiedingen gekregen", zegt Van Ewijk. „Ook wijkgebouwen elders in de gemeente hebben aangeboden om op te vangen. Alle voorstellen gaan we ko mende week uitwerken." De stuurgroep houdt zich daar naast bezig met de afwikkeling van de schade, ook van de diver se verenigingen, en het vinden van oplossingen voor spullen die verloren zijn gegaan. „We proberen zo veel mogelijk te re gelen, maar het blijft natuurlijk improviseren." Na de klap die alle betrokkenen direct na de jaarwisseling heb ben moeten verwerken, is ieder een nu vastbesloten om zo snel mogelijk weer iets op poten te zetten, constateert Van Ewijk „We zijn allemaal positief ge stemd, zo van: we gaan er samen uitkomen." De beide koren waarvoor De Spinne een vaste oefenplek was, hebben zelf al een oplossing we ten te vinden. Het Zeeuws Man nenkoor kan voorlopig terecht in verenigingsgebouw Amicitia in Kloetinge Vrouwenkoor Ca dans wijkt de komende tijd uit naar de kerk in 's-Heer Abtsker- ke. Benefietconcert Voorzitter C. Toorenaar van het Zeeuws Mannenkoor is blij dat een repetitieruimte zo snel kon worden geregeld, maar geeft aan dat het leed daarmee nog lang niet is geleden. De ver trouwde piano, de onlangs aan geschafte elektrische piano, twintig complete kostuums en uitgaansunïformen gingen in de vlammen op. Hoeveel de verzekering daarvan dekt, is maar de vraag. „Het fi nancieel nadeel kunnen we nog niet becijferen." De koorvoorzitter denkt al voorzichtig over een benefiet concert om uit de problemen te komen. De vrijwel onvervangbare mu ziekcollectie van het koor, op gebouwd in dertig jaar, werd aanvankelijk ook als verloren beschouwd. Tot ieders verrassing en vreugde werd die echter gistermiddag ongeschonden gevonden tussen de restanten van het wijkge bouw. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis- singen heeft een dringend be roep gedaan op de vaste Kamer commissie voor Justitie om Hotel Dix, waar tientallen asielzoekers wonen, niet te slui ten. Zij vindt het onmenselijk dat gezinnen van wie sommigen al zeven jaar tevreden in Vlissin- gen wonen, worden gedwongen te verhuizen naar een groter asielzoekerscentrum. Door het plan van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) om Hotel Dix te sluiten, ontstond vorig jaar grote onrust. Ruim honderd mensen liepen in de cember mee tijdens een stille tocht in Vlissingen. Hotel Dix moet eind januari dicht. Het COA beëindigt dan de huur overeenkomst. In het hele land wordt kleinschalige, aanvullen de opvang opgeheven. Ook de asielzoekerscomplexen in Kou- dekerke, Serooskerke (W), Zou- telande. Zierikzee en Goes gaan binnen één jaar dicht. Reden voor de maatregel is dat het COA het aantal bedden lande lijk wil terugbrengen van tach tig- naar veertigduizend. Door strengere controles aan de gren zen komen minder mensen naar Nederland. Petitie Het COA ontving een petitie met handtekeningen van de bewo ners Begin december organi seerde de Ravensteinschool, waar bijna veertig asielzoekers kinderen les volgen, een stille tocht door Vlissingen. Ook Van Dok-van Weele liep mee. In een brief aan de vaste Kamer commissie voor justitie stelt de Vlissingse burgemeester dat in haar stad grote beroering is ont staan door de aangekondigde verhuizing van asielzoekers. Het besluit van het COA heeft verstrekkende gevolgen voor honderd personen. Van Dok-van Weele wijst er in haar brief op dat de mensen zich in een uiterst kwetsbare positie bevinden en nu gedwongen worden verplaatst. Sommige asielzoekers wonen al sinds 1995 in de kleinschalige op vang. „Zij hebben hun leven hier opgebouwd", schrijft de burgemeester aan de Kamerle den. „Kinderen en ouders kun nen in alle rust een plekje vin den, hoe onzeker de toekomst voor deze mensen ook is zolang zij geen status verkrijgen School Niet alleen de asielzoekers krij gen te maken met de voorgeno men sluiting van Hotel Dix. De kinderen gaan naar de openbare basisschool Ravenstein. De ou ders en de kinderen van deze school worden geconfronteerd met het vertrek van de ongeveer 36 medescholiertjes als de aan vullende opvang dichtgaat. De Vlissingse burgemeester stelt het bijzonder spijtig te vin den dat alles wat jarenlang is opgebouwd - de persoonlijke ontwikkeling, de integratie en de schoolontwikkeling van de kinderen - in één klap teniet wordt gedaan. Asielzoekers die wel een verblijfsstatus krijgen, worden vanuit het grotere asiel zoekerscentrum opnieuw in een gemeente geplaatst. Zij moeten dan voor de derde keer een nieuw bestaan opbouwen. De burgemeester wil dat de Kamer leden hun invloed aanwenden om de aangekondigde sluiting van Dix tegen te gaan De asiel zoekers kunnen dan in Vlissin gen hun procedure afwachten. BRUINISSE - De politie is een strafrechtelijk onderzoek be gonnen naar de herkomst van de rookbom die in de nieuwjaars nacht is afgestoken in het Brui- nisser jongerencentrum De Pul. Politiechef A. de Regt neemt de kwestie hoog op. Door de rook ontwikkeling moesten twee be zoekers met ademhalingspro blemen in het ziekenhuis worden behandeld. Hadden we gedacht van het jaarwisselingslawaai af te zijn, blijken we verkeerd te zitten. Want wat zag ons oog in een Middelburgse etalage vol zoetigheden Een schaal met van die ge stolde mengsels van chocola de en nootjes Met daarbij een kaartje met het opschrift: „Heerlijke pindarotjes". Het mankeerde er nog maar aan dat er bij stond'oorver dovend lekker'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47