Eten moet toch, dus dan maar lekker Van begin tot eind Portugees Je proeft bijna besfruit Shaken, not stirred! W13 Restaurant Boa-Tarde Breil Chanel Brillen Moonwatch over _1 zaterdag 4 januari 2003 Haar leven draait om lek ker eten en daarover schrijven. Vanaf vandaag doet Puck Kerkhoven (45) uit Hilversum dat voor deze krant. Elke week een rubriek waarin ze haar 'plezier in ko ken en lekker eten en drin ken' probeert over te bren gen op de lezers. Liefst in combinatie met het seizoen of de actualiteit en zonder moeilijk gedoe. ,,Ik hou van dingen die zich bewezen hebben en van eerlijke sma ken en producten", aldus de nieuwe culinaire medewerk ster. Sommige dingen krijg je dus echt met de paplepel ingego ten. De liefde voor eten, maar ook koken, bijvoorbeeld. „Ik kom uit een familie die enorm van koken houdt", vertelt Puck Kerkhoven. „Van jongs af aan ben ik daar mee opgegroeid. De fantastische boterkoeken van opa bijvoorbeeld of de enorme maaltijden die mijn tante maakte voor een groep kunste naars. Ik vond dat allemaal ge weldig. Niet alleen het koken, maar ook het zoeken naar de juiste producten en ingrediën ten. Ik wilde overal alles van weten, van de eerste paprika die ik zag tot alles over de patés die ik verkocht als meisje achter de vleeswaren in de supermarkt." Dat was 25 jaar geleden. Maar eigenlijk is er sindsdien niet zo heel veel veranderd. Want de nieuwsgierigheid is gebleven en via een bonte carrière in de jour nalistiek heeft Puck Kerkhoven haar kennis over eten en drin ken en koken steeds uitgebreid. Zo schreef ze lange tijd voor Distrifood, het vakblad voor de supermarktbranche, voor Mis set Horeca, vakblad voor de ho reca en was ze chef-redacteur van Club Cuisine, een kookblad voor de echte liefhebber. Kennis die haar van pas komt bij de wekelijkse rubriek die ze voor deze krant gaat schrijven. Een rubriek die over van alles kan gaan: een nieuw product in de supermarkt, trends in het restaurant, het zelf bakken van chips of - zoals aflevering! - over allerlei James Bond-cock- tails aan de vooravond van de première van de nieuwe 007- film. En waar mogelijk met tips en recepten om zelf aan de slag te gaan Ik zal ook dankbaar gebruik maken van de kennis en ervaring die ik heb opgedaan in de horeca", zegt Puck. „Zeven jaar lang heb ik in de keuken over de schouders mogen mee kijken van allerlei zeer kundige en bevlogen mensen. Dat wil ik graag delen." „Ik hoop vooral het plezier in koken op de lezers over te bren gen", vervolgt Puck. „Eten moet je toch, dus waarom zou je het niet lekker doen? Het is boven dien nog ontspannend ook. Ik zie eten koken als een vorm van expressie. Koken is van alle huishoudelijke karweitjes ver uit het leukste, daar kun je ten minste nog iets van jezelf in kwijt Het is geen toeval dat mannen juist dat werk eruit pikken en steeds vaker achter het fornuis gaan staan of in een kookclubje stappen." Als werkende moeder met de zorg voor vier kinderen, weet de culinaire schrijfster dat tijd - ook bij koken - tegenwoordig een kostbaar goed is. „Als het moet, kan ik enorm uitpakken met koken maar in de praktijk moet ik meestal ook schipperen met de tijd", zegt ze. „En dan komt er bij mij ook wel eens een snelle hap op tafel. Ik ben dan ook niet zo'n puritein die zegt dat je geen kant-en-klaar spul len mag gebruiken. Maar ik merk wel dat het eten altijd lek kerder is als ik het zelf klaar maak. Spaghettisaus uit een potje kan. Maar zo'n saus heb je net zo snel zelf gemaakt als je wat ui en prei snijdt en er toma tensaus bij doet. Die geuren en smaken, dat proef je meteen." Herkenbaar Puck Kerkhoven houdt van dui delijkheid. „Als ik ergens een lekker recept vandaan heb, zal ik dat eerlijk melden. Ik hou na melijk van dingen die zichzelf bewezen hebben", zegt ze. „Ik vind het ook zonde als produc ten die je gebruikt niet meer herkenbaar zijn. Ook de afzon derlijke smaken wil ik er graag uit kunnen halen. Zoals in de Italiaanse keuken waar ik een voorkeur voor heb. Tomaten met mozzarella, basilicum en wat olijfolie. Heerlijk! En wat vindt ze het allerlekker ste? „Een perfect gebakken kaasomelet op een snee boeren brood. Fantastisch. Maar een hele kunst om te maken." Hans van Alebeek Hans Belterman blijft de dage lijkse recepten leveren zoals hij de afgelopen tijd heeft gedaan. De recepten die hij de komende tijd geeft, zijn toegespitst op maaltijden van kleinere om vang met korte bereidingstijd. De grootste wijngaard van heel Chili bestrijkt maar liefst 1200 hectare en is eigen dom van Vina San Pedro. Er worden voorbeeldige wijnen ge maakt tegen zeer vriendelijke prijzen. San Pedro's meest verkochte merk is Gato. De rode wijnen heten Gato Negro en werden naar hun druivensoort ge noemd. Absolute bestseller is de Cabernet Sauvignon. Daarvan biedt de 2002 een soepele, vlezi ge smaak met een aroma van rij pe cassis en hints van zowel munt als specerijen. De wijn lijkt op een Bordeaux, maar heeft veel meer charme en is goedkoper 3,99 a 4,49). Aparter is de Carmenère, een ronde, wat zwart fruit en papri ka bezittende creatie van een druif die in Bordeaux vrijwel verdwenen is maar in Chili nog volop groeit 3,99 4,99). De witte wijnen, waaronder een Sauvignon Blanc, werden Gato Blanco gedoopt. De 2002 com bineert frisheid met sappig ci- trusfruit 3,99 a 4,49). Het niveau stijgt nog met de lijn 35 South. De Cabernet Sauvignon 2002 van dit merk is in zijn prijsklasse een der allerbeste: je proeft bijna romig besfruit (cir ca 6,-). Hubrecht Duijker Puck Kerkhoven op de markt, op zoek naai- verse producten-en ingrediënten foto Roland de Bruin Een jaartje of wat geleden begon Carlos de Mendonca in Zierikzee een Portugees restaurant, Boa-Tarde. Carlos, zoon van een Portugese vader, had in diverse restaurants in Neder land gewerkt en hij kende de Neder landse smaak. Heel voorzichtig liet hij zijn gasten kennis maken met de Por tugese keuken, zonder overigens con cessies te doen. De helft van de gerech ten op de kaart was zuiver Portugees, de andere helft Nederlands-Frans. De reacties waren zeer positief, zodat hij het uiteindelijk aandurfde een vol ledig Portugese kaart samen te stellen. De laatste niet specifiek Portugese ge rechten waren lamsvlees met honing- tijmsaus en carpaccio. Nu serveert hij Gegrilde lamskoteletten in een roze marijn jus, op z'n Portugees: carne de borrego (€17,50) en de Carpaccio van ossenhaas (€10,50) is bestrooid met Portugese kaas. Portugal is een zeevarende natie, de keuken vertoont invloeden uit Afrika en Brazilië en sommige gerechten zijn lekker pittig zoals mijn hoofdgerecht: Gamba's a Boa-Tarde, tien gepelde ge bakken gamba's in een saus van knof look, room, ui en piri-pin (€19,35). Pi- ri-pin is gemaakt van zeer hete rode pepertjes. De room blust het hete ele ment af en ui en knoflook geven de saus weer een heel ander soort pittigheid. De gamba's drijven als rode eilandjes in deze heerlijke witte zee van een saus en hebben precies de juiste 'beet'. Dit is de Portugese keuken op haar best. Bij het binnenkomen heb ik bij mijn glas Mirante, een zachte, neutrale, wit te 'Vinho regional Extremadura (€8,80 voor een half litertje) de bekende 'boontjes' gekregen die je in Portugal en op Madeira krijgt bij een drankje op het terras. Het lijken tuinboontjes, je knijpt het velletje er af en peuzelt de boontjes op. Veel smaak hebben ze niet, maar je kunt er niet afblijven, gek is dat. Ik meen dat het lupinepitten zijn, Carlos kan ik niet raadplegen, hij is naar Portugal voor familiebezoek en ik weet dat hij dan met heerlijke din gen thuis komt. Ralf Buteyn is van avond de chef en hij kookt als een echte Portugees. Ik heb bij de gamba's geroerbakken groente, rauwe groente met een frisse dressing en frieten in aparte schaaltjes gekregen. Portugezen zijn net zulke frietliefhebbers als Nederlanders en mijn attente gastvrouw Lies Voerman verzekert me dat frieten een authen tiek onderdeel zijn van de Portugese keuken. Om zoveel mogelijk Portugese smaak jes te kunnen proeven neem ik Acepi- pes variados a Boa-Tarde, huisge- maakte tapa's, een groot bord vol voor €12,50. Links liggen de tapa's van vlees, rechts die van vis: gerookte, dun uitgesneden zwaardvis, faroergarna- len, inktvissalade, rissois de camarao Engelse Kade 7 Zierikzee Keuken maandag tot en met vrijdag open van 17.00 tot 22.00 uur; zaterdag en zondag van 12.00 tot 22.00 uur Creditcards: Visa en Mastercard Rolstoel: kan met hulp, maar geen aangepast toilet Vegetarisch: aparte kaart met 2 voor-, 2 na- en vier hoofdgerechten Kinderen: menuutje en kleurplaat Roken: niet gescheiden ofwel garnalenrissoles, zwarte olijven, rissois de bacalhau ofwel een stokvis- kroketje, groenteballetjes, gehaktbal letjes, chonzoworst en Portugese ham, een feestelijke schotel en bijna een vol ledige maaltijd. En wat een heerlijke smaken. Stripjes Portugese chorizo zitten ook in mijn tussengerecht: Figado de galin- ha com vinho do Porto, gebakken kip penlevertjes in een Portsaus (€7,50). Bacalhau, een soort stokvis, wordt in Portugal op vele manieren bereid en komt ook op de kaart van Boa-Tarde voor, verrukkelijk zijn ook de schelp diergerechten, bijvoorbeeld Catapla- na de mariscus (€20,50). De cataplana is een koperen pot met bolvormige deksel waarin het gerecht wordt gaar- gestoomd en -gestoofd. Cataplana de peixe (€15,00) met vis en Cataplana de carne (€15,50) behoren tot de speciali teiten van het huis. Vis en vlees worden ook wel gecombi neerd, zoals in Bife de lombo com mol- ho de camaroes, gegrilde tournedos met een garnalensaus en een gamba (€21,50). En net als in Portugal zie ik de spiezen met vlees en vis verschijnen, hangend in een standaard. Espetade miste de peixe, een spies met zalm, tonijn, zwaardvis en ongepelde gamba's met getomateerde olijvensaus (€18,00) en de espetada mista de carne, de spies met kip. kalkoen, biefstuk en varkenshaas met een warme knoflook saus (€16,50). Wie kennis wil maken met Portugese toetjes kan het best de Zoete Tapa's proberen: een achttal heerlijkheden voor €9,75. Ik houd het op Gelado com licor anis, citroenijs met Portugese anijslikeur (€5,25), een fantastische combinatie die me lang zal bijblijven. Rien van Reems Nederland wordt overspoeld met Italiaanse invloeden. Zuidelijke tasjes, sieraden, kle ding. Alles wordt met open ar men ontvangen. Niet zo gek dat het grootse horlogemerk van Italië hier ook zijn slag wil slaan. Breil gaat vooral voor groot, zowel voor dames als voor heren. Zes lijnen en vijftig mo dellen, allemaal gemaakt van roestvrij staal. De drie belang rijkste lijnen: Kult heeft een strakke design look, One vooral ronde vormen en Wide een ge schroefde kast. Het motto: Don't touch mv Breil is wellicht voortgekomen uit de niet gerin ge prijzen. Deze beginnen onge veer vanaf €210 en lopen mak kelijk tot €330. Om het verouderingsproces van de huid af te remmen, heeft Chanel binnen de lijn Pré cision, Rectifiance Intense ont wikkeld. Deze drie producten werken diep in op de huid. Deze moet van binnenuit voller, veer krachtiger en steviger worden. Fluide Jour Retexturanl, Crème Jour Retexturante en Crème NuitRetexturante: vanaf 60,- Dat zonnebrillen niet alleen op de neus maar ook prima als haarband gedragen kunnen worden, weten we allang. Dat sportbrillen ook gebruikt wor den als 'casual' bril is echt iets van de laatste tijd. Adidas eye wear heeft vier nieuwe sport- modellen voor dagelijks ge bruik in zijn lifestyle collectie. Alle vier hebben een lenscurve die zorgt voor een breed zicht en bescherming van de ogen. Thruster is een snel uitziend ontwerp waarbij het montuur en de lens uit één stuk zijn ver vaardigd. Verkrijgbaar in zes kleuren. Cubic-lush en i-guru zijn kleurige brillen zonder montuur. Voor correctiemoge lijkheden kunt u het beste voor het Rimless Performance Clip- in (RPC) systeem kiezen Dit lichte item kan achter de lens worden bevestigd. In vijf kleu ren. Als laatste is de Piper een meer klassiek model. Deze is speciaal voor kleine hoofden. Wie correctieglazen draagt kan de Piper laten voorzien van een RX-laag. In zes kleuren Voorverkoopinformatie: tel. 076-5420201 Hij kijkt recht in de camera met die staalblauwe ogen van hem en bestelt trefzeker zij n Dry Martini: „Shaken, not stir red." Verdere introductie is overbodig. Volgende week gaat zijn langverwachte nieuwe film Die Another Day in première De naam is Bond, James Bond. Waaróm drinkt 007 zijn lijf cocktail eigenlijk shaken, not stirred'? Smaakt Martini beter als hij ruw wordt geschud in een beker met ijs? Integendeel, zeg gen professionele bartenders. Shakend maak je de moleculai re structuur kapot, Maar ja, roe ren is voor watjes. Alles verandert. Zelfs een schijnbaar onwrikbare Britse geheim agent als James Bond gaat met zijn tijd mee. Maar aan zijn favoriete drankje verander de veertig jaar niets: Wodka Martini, shaken not stirred (ge schud, niet geroerd), with a twist of lemon (citroenschil letje). Alleen ligt het accent te genwoordig meer op de wodka dan op de Martini. Dat kan wel eens te maken hebben met een van de vele sponsors van zijn nieuwste film: Finlandia Vodka. Die Another Day, met Pierce Brosnan als 007speelt zich voor een deel af in een ijspaleis op IJsland. Kloppend hart is hier de ice-bar die, u raadt het al, af geladen vol staat met Finlandia. Karei van de Kuinder, eigenaar van de Pierre Baroni Bartenders Training School in Eindhoven, mixte zijn cocktails ooit op uit nodiging van sponsor Philips voor de 'echte' Bond. Dat was toen The Living Daylights met Timothy Dalton en Jeroen Krabbé in première ging in het Amsterdamse Tuschinski Thea ter. Voor de gelegenheid ont wierp Van de Kuinder een prijs winnende cocktail die de naam kreeg van de volgende Bondfilm Licence to Kill. „Ik heb ze vast op een idee gebracht", zegt hij. Nu we toch een Bond-kenner bij zijn bartendersjasje hebben, waarom drinkt 007 zijn Dry Martini 'shaken, not stirred'9 „Het zijn twee methodes om de dranken tegelijkertijd te men gen en te koelen met ijs (dat je er later weer uitzeeft). Eerlijk ge zegd is het voor de smaak en structuur juist beter om een Dry Martini te roeren (stir) en niét te shaken. Daar wordt ie maar troebel van. Waarom Bond zijn drankje dan tóch geshaked wil? Om zijn eigenzinnige stijl te be nadrukken. Het is een state ment: 'Ik weet wat ik wil, ook al zegt iedereen dat het anders hoort'." Een klassieke Dry Martini wordt gemixt op basis van gin maar Bond drinkt hem met wodka. Tegenwoordig heel nor maal maar in de tijd dat Ian Fleming zijn Bond-verhalen schreef was het absoluut rebels om het nationale drankje van je aartsvijand door je Martini te mixen. De eerste Bond-film, Dr. No, verscheen in 1962 en toen zaten we nog midden in de koude oorlog. De standaardgar nering van olijf, die mooi com bineert met het jeneverbes-ach- tige van gin, vervangt Bond door een aromatisch citroen schilletje, dat inderdaad een aangename kick geeft aan de neutrale wodka. Wij willen eigenlijk wel graag, speciaal voor de krant, een Die Another Day- cocktail Kan dat niet geregeld worden? Van de Kuinder laat dat karwei graag over aan het aanstormend ta lent Claudio Fiora, bartender bij Dor int Hotel Eindhoven. Deze 27-jarige 'Bond look-ali- ke', die zijn shake-carrière ooit begon in de bar van het Italiaan se parlement in Rome, grijpt de uitdaging onmiddellijk aan en tovert een gevaarlijk blauwe cocktail tevoorschijn. Uiter aard op basis van wodka en 'shaken, not stirred'. Puck Kerkhoven RECEPTEN Dry Martini Cocktail 4 cl Gin 1 cl Martini Dry olijf op cocktailprikker James Bond's variant 4 cl Wodka 1 cl Martini Dry citroenschilletje 'Shaken, not stirred' Claudio's Die Another Day 2 cl Wodka 2 cl Bacardi 1 cl Blue Cura9ao shaken Licence to Kill 1,5 cl Cointreau 0,5 cl Creme de Cassis 0,5 cl Frangelico 1 cl Mata Hari roeren en afvullen met Cham pagne Claudio Fiora presenteert zijn 007-cocktails. V.l.n.r.: 'Die Another Day', de klassieke Dry Martini en 'Licence to Kill'. Al geschrokken van de Breil horloge prijzen? Sla dit ge deelte dan maar over. Omega komt namelijk met een horloge dat slechts in gelimiteerde op gave uitkomt. Het merk ver zorgt sinds 1965 al horloges voor astronauten van NASA op maanmissie. De Omega Speed- master Professional kan heel wat barre omstandigheden doorstaan. De laatste man op de maan was commandant Eugene A. Cernan met zijn bemanning Ter ere van de dertigste gedenk dag, heeft Omega 3000 stuks van de Moonwatch laten ma ken. Op de achterzijde staat een speciale inscriptie: 'E.A. Cernan, Apollo XVII 12.14.1972 last man on the moon'. Vooreen bedrag van 2460 euro is dit hor loge vanaf januari te koop. Meer informatie: tel. 043- 3511211.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39