>zc Goedkoop genieten van uitstapjes Varen door het Groene Hart W5 Madurodam Voor niets gaat de zon op Dikkie Dik BI ij dorp Djoser Poppen Machines zaterdag 4 januari 2003 Wie uitstapjes in eigen land maakt is vaak duurder uit dan iemand die twee weken Spaanse zon verkiest. Gelukkig kunnen er ook goedkope, zelfs gratis, uitstapjes gemaakt worden, als je de weg maar weet. He laas ontbreken goede route beschrijvingen op dit ter rein. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) krijgt regelmatig vragen over goedkope va kanties, woningruil en dag tochten, maar heeft geen concrete informatie. De werkgroep Arme Kant van Nederland gaf vorig jaar voor het eerst de Gids Be taalbare Vakanties uit. De 12.000 exemplaren a één euro waren binnen korte tijd uitver kocht. .,We hebben nog enkele honderden gefotokopieerde exemplaren verstuurd, maar daarna zijn we ermee gestopt Vanaf dat moment was de gids alleen nog te downloaden van onze website", aldus woord voerder Peter de Bie. Wie gratis of goedkoop een dag je uit wil, moet vooral zelf op ideeën komen. Een pretpark is altijd een succes, maar wie veel attractieparken bezoekt merkt dat snel in de knip. Een gemid deld gezin is aan entree al veer tig tot vijftig euro kwijt, en daar komen vervoer, parkeren en eten en drinken nog bij. Een beetje creativiteit levert een aanzienlijk goedkopere, of zelfs gratis, dagtocht op waaraan kinderen en ouders plezier kun nen beleven. Het vergt soms een kleine men taliteitsverandering, Picknic ken heeft in Nederland een ou bollig imago, maar kan gezellig, romantisch en zelfs chique zijn. Vraag maar aan de Engelsen. Peuters hebben vaak meer lol op een kinderboerderij in de buurt van hun huis, waar ze geiten en konijnen kunnen aaien, dan in een dierentuin waarvoor ze een lange autorit moeten doorstaan om vervolgens voor hen onbe kende dieren op grote afstand te zien. Kleine kinderen Zijn beslist niet zo veeleisend als ouders soms denken. Belangrijk is dat ze iets meemaken dat afwijkt van het normale, dagelijkse patroon- Voor een kind dat nooit per trein reist, is een rit over het spoor en een kijkje op een groot station al snel een belevenis. Of een rit met de trolleybus in Arnhem. Dat geldt ook voor een oversteek met een veerpont Altijd een topper is een bezoek aan Schiphol of een andere luchthaven, zeker als er lucht- shows worden verzorgd Ge woon kijken bi] een bedrijvige jachthaven, schepen tellen langs een druk bevaren kanaal of rivier kan heel spannend zijn. De picknickmand kan mee. Ne Geitenlammetjes op de kinderboerderij, met beheerder Judith ten Dam. foto Carlo ter Ellen derland is vergeven van de pick nickplaatsen in een bos, op de hei of aan het water. Het Veluwestrand is een uitste kend alternatief voor de kust, evenals een Fries meer of een re creatiepias. Neem bal en bad- mintonspel mee, en de kinderen vermaken zich een poos. Bijna alle bijzondere natuurge- levards, outlet shoppingcentra, Ikea en de Bijenkorf topbestem- mingen. Veel bioscopen bieden in de zomermaanden op de minst drukke uren heel goed koop films aan. Let daarbij op acties van dagbladen en tijd schriften, want soms zijn er gra tis te bezoeken voorpremières. Volwassenen kunnen gebruik bieden in ons land zijn gratis toegankelijk, inclusief de be zoekerscentra. Organisaties als Natuurmonumenten, Het Gel- dersch Landschap, Staatsbos beheer en IVN houden regelma tig activiteiten voor kinderen en volwassenen. Gratis voor leden, niet-leden betalen een zeer ge ringe vergoeding. Een speciale attractie in natuurgebieden zijn de dieren d ie er worden uitgezet, waaronder Schotse hooglan ders, schapen en zelfs paarden. Volwassenen en oudere kinde ren kunnen zich vaak al verma ken met een fietstocht, of een wandeling door een leuke stad. Veel kerken zi]n kosteloos te be zichtigen. Bij regenachtig weer blijven tuincentra, meubelbou maken van de gratis toegangs- dagen voor bijvoorbeeld een Holland Casino (meestal de woensdag). Het hele jaar door, maar vooral in de zomermaan den, zijn er legio gratis activitei ten die op posters en in regionale bladen worden aangekondigd. Denk daarbij aan kunstmark ten, braderieën, muziekoptre- dens, demonstraties en open da gen van voetbalclubs. Speeltuinen Voor relatief weinig geld (twee tot drie euro) zijn er nog meer mogelijkheden. Veel kleinere musea en kastelen vragen een dergelijke entree, en dat geldt ook voor werkplaatsen als een glasblazerij of distilleerderij. Er zijn verspreid door het land gro te speeltuinen die eenzelfde prijs hanteren, waar met name kleine kinderen zich kunnen uitleven. In een aantal toeristische stad jes zijn kleine musea, galeries, kaasboerderijen of heemtuinen dikwijls vrij toegankelijk. Bij voorbeeld het pittoreske Gel derse stadje Bronkhorst heeft een piepklein, gratis Dickens- museum annex winkel. Ook het mineralenmuseum is er gratis toegankelijk. In Giethoorn zijn eveneens gratis te bezoeken mu sea. De bijdrage aan zeehon dencrèche Pieterburen is vrij willig. Wie toch al in de auto rijdt: denk eens aan een zelf uit gezette speurtocht voor kinde ren langs Hollandse molens, rond het IJsselmeer of een hune- beddentocht. Even nadenken (ook gratis!) en je verzint volop leuke dagtochtideeën. Alice Plekkenpol Meer informatie over Arme Kant van Nederland: Postbus 8506. 3503 RM Utrecht, tel. 030-8801887, www.sowker- ken.nl/akneva; Meer informatie over woning- ruil: Intervac, tel. 026-3343272, www.intervac.nl. Overal in Nederland zijn jaarlijks terugkerende gratis evene menten, zoals luchtvaartshows, bloemencorso's, de Vlootda gen in Den Helder, de Haagsche Paardendagen, Dordt in Stoom, ballonfiësta's in Barneveld en Oldenzaal, de Uitmarkt in Amster dam, Jazz by the sea in Zeeland, Veluwse stoomtreindagen, Vlagge tjesdag in Scheveningen, havendagen in Rotterdam, kaasmarkten in Noord- en Zuid-Holland, schapen scheren in Drenthe, carna valsoptochten in Limburg en Brabant. Deze activiteiten worden in de loop van het jaar aangekondigd op de radio, in regionale dagbla den en VVV-kranten. Veel informatie is ook te vinden op de website van Toerisme en Re creatie Nederland (TRN), www.holland.com. Voorts zijn er speciale dagen zoals het Museumweekeinde, Natio nale Molendag en de Open Monumentendagen, tijdens welke ge bouwen waarvoor gewoonlijk entree betaald moet worden, (bijna) kosteloos toegankelijk zijn. Enkele interessante overheidscomplexen kunnen het hele jaar door vrij bezocht worden, zoals de waterkering bij Hoek van Holland en de Balgstuw in Ens. Het goedkoopst slaap je natuurlijk in je eigen bed. Betaalbare alter natieven zijn woningruil, trekkershutten, kamperen bij de boer of op een kleine camping met weinig faciliteiten, en jeugdherbergen (wel een gezinskamer nemen). Brood, limonade, fruit en snoep meenemen van huis. Nederland is vergeven van de leuke picknick plaatsen. Een keertje warm eten buiten de deur kan goedkoop met pannenkoeken of patat, doorgaans de favoriete maaltijden van kin deren. Met een gezin is voor langere afstanden de auto het goedkoopste vervoermiddel. Huur eventueel een auto voor een dag. Voor kortere afstanden kan de fiets gebruikt worden. De trein is relatief duur, ongeacht het soort kaartje. In het minidorp Madurodam begint woensdag 30 april de tentoonstelling World Press Photo. Tot en met zondag de 29e juni kunnen de foto's van 4.000 fotografen uit alle delen van de wereld worden bewonderd. Het is voor de 46ste keer dat World Press Photo wordt gehouden. Madurodam is dagelijks van 9 tot 20 uur geopend. Entree volwassenen 11 euro, 60+ 10 eu ro, kinderen tot 3 jaar gratis, van 4 tot 11 jaar 8 euro. Informatie 070 - 416.24.00, info@madurodam.nl, www.madurodam.nl. De dikke kat Dikkie Dik uit Sesamstraat en de voor leesboeken wordt in maart 25 jaar en dat moet gevierd! Kasteel Groeneveld in Baarn doet dat met een tentoonstelling die op 31 januari begint en tot 2 november duurt. De expositie over Dikkie Dik is niet de enige activiteit in het kasteel. Zo loopt er vanaf 1 fe bruari de expositie Alice in Wonderland, vanaf 8 februari Langs oevers en over dijken. Kasteel Groeneveld is van di t/m zo van 11 tot 17 uur open. Entree 3,50 euro (volw), 2,70 (CJP, 65+). 1,50 (4-12 jr) en 1,75 (NS- en Rabopas). Info: 035 - 542.04.46, www. kasteelgroeneveldnl Diergaarde Blijdorp in Rot terdam heeft de reuzen uit geroepen tot thema voor dit jaar, omdat de dames-olifanten Douanita en Yasmin geacht worden hun nakomelingen te werpen. Ook werd onlangs het Indische neushoomtje Hugo ge boren. Allemaal reuzenbaby's. Dit jaar wordt het binnen- en buitenverblijf van de Galapa gos reuzen schildpad geopend Vanaf medio april tot begin ok tober is er een reuzen speurtocht langs de reuzendieren. Informatie: 010 - 443.14 31, www.diergaardeblijdorp.nl. Djoser, de organisator van avontuurlijke reizen, be legt reizigersinformatiedagen, op 24,25 en 26 januari 'ergens' in Leiden en vervolgens in Veld hoven (15/2 en 5/4), Deventer (8/2), Maastricht (22/2) en Roo sendaal (15/3). Medewerkers van Djoser en lokale agenten ge ven informatie over (verre) be stemmingen, nevenzaken als medicamenten en verzekerin gen, er worden dia's of video's vertoond en er zijn exotische hapjes en drankjes. Informatie: 071 - 512.64.00, informatie@djoser.nl, www.djoser.nl. Varen door het Groene Hart is een aaneenrijging van ge lukzalige hoogtepunten. Het cliché klopt: vanaf het water ziet Holland er heel anders uit. Met een bijkomende aangena me verrassing: de passantenha vens liggen bijna altijd in hartje stad. Meestentijds dé plek waar bruine kroegen, terrasjes en eet huisjes vechten om de gunsten van een klant. Het is elke avond feest. Voor het yaren met een plezier vaartuig korter dan vij ftien me ter en voor motoi-boten die niet sneller kunnen varen dan 20 km per uur, heb je geen vaarbewijs nodig. Een tijdelijk schipper hoeft ook geen proeve van be kwaamheid af te leggen. Je wordt geacht het Binnenvaart Politie Reglement te kennen en alle noodzakelijke wateral manakken en vaarkaarten die nen aan boord te zijn. Het is ech ter geen overbodige luxe enige kennis van de meest elementaire regels op te doen alvorens in het bootje te stappen. Van de vijftien vaarroutes in het Groene Hart, kozen wij voor de 145 km lange 'Hart van Hol landroute' We begonnen op maandagavond bij Tuil in 't Waal en meerden daar zon dagavond weer af. Eerste over nachting was Vreeswijk om de volgende dag bij IJsselstein de iroute op te pikken. Over de Hol- landsche IJssel ging het via Montfoort, Oudewater en Haastrecht naar Gouda (2e nacht). Vervolgens over de Gou-' we langs Waddinxveen en Bos koop om bij Alphen aan de Rijn de Oude Rijn op te varen langs Zwammerdam, Bodegraven en Nieuwerbrug naar Woerden (3e nacht). De Grecht bracht ons via Woer- dense Verlaat, waar ze overging m de Kromme Mijdrecht, naar Uithoorn (4e nacht). Over de Amstel langs Ouderkerk naar Amsterdam om bij Driemond het Amsterdam-Rijnkanaal over te steken naar Weesp (5e nacht). De Vecht bracht ons via Nigtevecht, Vreeland, Loenen Op Maarssen na hadden alle passantenhavens prima sanitaire voorzieningen. Aan lig- en havengelden gaven we nog geen 40 euro uit, aan sluis- en bruggelden iets minder dan 30 euro. Informatie: Groene-Hartteam, Postbus 45, 3440 AA Woerden. Ook bij ANWB-kantoren is veel te vinden. Zoals de twee benodigde wa teralmanakken, het cursusboek 'klein vaarbewijs', de 'Vaarroute- gids Nederland' en alle noodzakelijke vaarkaarten. Verder: het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV), tel. 030-6566550, e-mail info@knwv.nl, website ww.knwv.nl. Zie ook www.vaartips.nl. Via www.rubrieken.com/bootverhuur.htin kwamen wij terecht bij Yellow Blue Vaarvakanties in Driebergen, tel. 0343-51.89.13, e-mail info@rentaboat.net, website www.rentaboat.nt. en Breukelen tot Maarssen (6e en laatste nacht). Vandaaruit via de binnenstad van Utrecht over de Vaartse Rijn en Merwe- dekanaal naar Nieuwegein en Vreeswijk. De Lek liet ons weer bij Tuil en 't Waal uitkomen. Weieens in Vreeswijk geweest? Ooit verzamelplaats van bin nenschippers, nu door het fami liehoofd Nieuwegein in de hoek der vergetelheid gedrukt. Slechts de historische Konin ginnen- en Wilhelminasluis herinneren aan dat roemrijke verleden Het kleine centrum is er niet minder sfeervol om. Heksenwaag Montfoort en Oudewater zijn ook van die stadjes waar je doorgaans niet alle dagen komt. Ten onrechte. En goed om je his torische kennis van het eigen land weer eens te laten bijspij keren. Hoe zat dat ook alweer met die oorlog tussen Het Sticht en de Graven van Holland? In 'Mons Fortis' weten ze er alles van. En, het spijt mij Oude wa ter, maar ik was vergeten dat je in de 16e eeuw vooral beroemd, dan wel berucht was, vanwege de heksenvervolging. Door de Heksenwaag schoot het mij weer te binnen. Het eigen land is zo bliksems mooi. En er valt nog zoveel te ontdekken. Van een verrassende schoonheid is de licht meande rende Hollandse IJssel waar schapen en koeien langs de oe vers grazen en zo nu en dan aan de eindereen toren of schoor steen priemt. Met geuren van gier en pas gemaaid gras. We meren - illegaal - af langs een weiland nabij het gehucht Ach- tersloot. Kan de hond er even rennen. En schipper en schip persvrouw doen een bakkie Al eens over de Grecht gevaren? Ik wist niet eens dat het bestond. Een nietig veenstroompje tus sen Woerden en Woerdense Ver laat, waar het overgaat in de Kromme Mijdrecht. De Grecht slingert zich ongegeneerd door het typische oerHollandse veen- en polderlandschap. Hier en daar duikt de oude loop op. kronkelig en overwoekerd. Halverwegp de Grecht is een kleine ligplaats met ruimte voor drie bootjes. Aan voor- en ach terkant van de steiger zijn reeds twee scheepjes afgemeerd en ik moet er tussen zien te laveren. Met aan beide zijden niet veel meer dan twee voet speelruimte. Maar het lukt in één keer. Voordat we de Weesper Trek vaart opvaren, permitteren we ons een frivoliteit. We slaan links af en koersen Amsterdam binnen. Kopen bij de Amstel- sluizen, net voor de Magere Burg. een kaartje en tjoeken over de grachten. Soms moeten we bukken, zo laag en gebogen zijn de bruggetjes, maar de hoogtes op de kaart blijken ge lukkig te kloppen. We passeren het Waterlooplein, wuiven naar fotograferende Japanners in een rondvaartboot en snuiven aanstekelijke keukengeurtjes op. We kunnen er helaas niet aanleggen Een paar dagen later doen we dat wel in hartje Utrecht. Onze route loopt dwars door de oude binnenstad die ons deze zondagochtend zonnig stralend tegemoet treedt. Hoe wel streng verboden, binden we het touw vast aan een trapleu ning. Pal onder café Graaf Flo- ris. De reden voor de tussenstop zijn de vreemde capriolen die een voor ons koersende Duitse familie in een veel te grote huur- boot maakt. We besluiten tot een korte pauze om de Ooster buur alle gelegenheid te bieden de Domstad te passeren. Gerard Chel Voor degenen die na hun jeugdjaren nog altijd verzot zijn op poppen en beren, wordt zondagl2 januari een beurs ge houden in de Veemarkthallen in Utrecht. Een grote verscheiden heid aan poppen en beren zal zijn opwachting maken. Onder de aanwezigen zijn babypop pen, meisjespoppen, fantasiefi guren en antieke poppen. Be zoekers kunnen zelf een oud exemplaar meenemen en laten taxeren door een deskundige. Bovendien is er een poppen-en berendokter die alles repareert wat in de loop der jaren kapot is gegaan. Ook Staan er stands met materialen en boeken en tijd schriften om zelf speelgoed te maken. De beurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. Volwassenen be talen €3, 65-plussers €2,50 en kinderen tot 12 jaar €0,50. In formatie. 0578 - 62.05.02 Na twee jaar van de evene mentenkalender te zijn verdwenen, vindt zaterdag 11 januari voor de twintigste keer het Salland Olie Indoor Trac- torpulling plaats. Europa's sterkste machines komen dan naar de IJsselhallen in Zwolle. Bij tractorpulling gaat het erom een zogenaamde sleepwagen zo ver mogelijk over de negentig meter lange wedstrijdbaan te slepen. Machines met straalmo toren uit verkeersvliegtuigen of helikoptermotoren zijn gemon teerd op tractoren om zo veel mogelijk pk's te krijgen. Grote favoriet in de 3,5 ton vrije klasse is Europees kampioen 'Inter- techno Lambada' uit Zwolle. Varen door de binnenstad van Utrecht betekent ongestoord genieteli van het fraaie schouwspel dat de gracht, de kades, de historische pandjes en het gebladerte in petto hebben foto Gerard Chel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31