Hier proef je het echte Turkije Vakanties staan in het teken van comfort m W3 Tiara Tours Fietsreizen Cruises Naturisme Kortweg Lycische kust Zomergidsen Zuidpool Ooit eens met de trein naar Georgië, Armenië. Mongo lië of Kazakstan willen reizen? Tiara Tours uit Breda komt met een uitgebreid programma waarin dergelijke treinreizen staan vermeld De treinreis aller treinreizen, de Trans Siberië Express, komt ui teraard aan bod, maar ook de Trans Mongolië Express, de Baikal Express en (een deel van) de befaamde Oriënt Express zijn mogelijkheden die Tiara biedt. En ook treinreizen door Thailand, Vietnam en China. Info. Tiara Tours, tel. 076 - 565.28.79, e-mail tiara@tref.nl, www.tiaratours.nl. Onder de slogan Fietsreizen Wereldwijd presenteert Vlieg&Fiets uit Woerden de nieuwe brochure voor dit jaar De pedalerende reisorganisator biedt arrangementen aan waar bij je met je eigen fiets - en in je eigen tempo - vreemde landen kunt ontdekken, andere cultu ren kunt opsnuiven en verras sende tradities leert kennen. Vlieg&Fiets biedt eenvoudige fietstochten aan tot verre fiets- expedities. Nieuw voor dit jaar onder meer een trip naar Lesotho, langs de Chinese Muur, door het Turkse Cappa- docië en naar de Cordillera de los Andes in Peru. Info: Vlieg&Fiets. tel. 0348 - 49.80.52. e-mail info@vliegenfiets.nl, www.vliegenfiets.nl. In een zomerbrochure van bij na 150 pagina's biedt Fred 01- sen Cruises een keur aan reisjes per luxeboot aan. Of het nu gaat om meerdaagse tochten naar de Cariben, mini-cruises naar en kele Europese havens (Amster dam), of wekenlange trips naar Zuid-Oost Azië of Afrika, de liefhebber vindt het er allemaal Maar ook cruises dichter bij huis (Middellandse Zee, Scan dinavië) worden aangeboden. Fred Olsen wordt in ons land vertegenwoordigd door VCK Zeereizen in Amsterdam. Tel. 020-680.08.78, e-mail cruises@vcktravel.nl, website www.vckzeereizen.nl en www.fredolsencruises.co.uk Ook organisaties, gespeciali seerd in naturistische va kanties, sturen nieuwe brochu res. Zo biedt Naturocamp uit Enschede bungalowtenten, sta caravans, appartementen en studio's aan op elf locaties in Frankrijk. Natu-Service uit Nieuwegein, de reistak van de Naturisten Federatie, bekijkt het wat wereldser. Zij hebben afspraken met campings, hotels en vakantiecentra in vijftien landen, variërend van België tot Florida. Naturocamp: tel. 053- 538.88.30, e-mail info@naturocamp.com, www.naturocamp com Natu-Service: tel. 030- 602.54.20, e-mail info@natuservice.nl, www.natuservice.nl. zaterdag 4 januari 2003 Twintig kilo appels ca deau krijgen? Altijd een briefje van twintig miljoen willen uitgeven? Op eigen houtje een antieke stad vin den? Het kan je overkomen tijdens een vakantie aan de Lycische kust. Dat gebied is wel ontdekt, maar nog niet toeristisch platgetreden. Turkije blijft een ontdek kingsreis. In de euro gaan steeds meer lira's. Het groene flapje van 20.000.000 lira's was afgelopen winter ruim 12 euro waard. Aan de kust, bij hotels en strand, gaan de biljetten van hand tot hand. In het binnenland combi neert landschappelijke schoon heid zich met bijna-ruilhandel. Dan voel je je als Hollandse ka pitalist vaak beschaamd, want hoe armer de mensen, hoe meer De Lycische kust in Turkije is makkelijk bereikbaar met een vlucht van Schiphol naar Dalaman (ruim drie uur). De keuze aan appartementen en hotels is ruim en divers. Het luxe Montana Pine Resort in Olüdeniz ligt hoog en koel, biedt behalve een panora misch uitzicht ook een panoramisch buffet. Logeren in apparte mentencomplex Munis is net zo leuk. Dat zijn zes huizen rond een zwembad in £alis, een noordelijke wijk van Fethiye.Het belenden de dorpje Koca £alis is ongerept. Kalkan is een prachtig stadje, tegen een helling op gebouwd, aan een zonovergoten baai. Autovrij doolhof van smalle straatjes, win keltjes, eettentjes en moderne kunst. Pensions te over, ontbijten op een dakterras. Twee grote hotels zijn in aanbouw. Patara ligt pal aan zee, biedt vooral Romeinse antiek met twee mooie tempels en een stuk aquaduct. Het strand hier is weids en leeg. De locatie claimt de geboorteplaats te zijn van Sinterklaas, hoewel de kerk die naar hem is genoemd, zijn standbeeld en de prachtigste rotsgraven honderd kilometer verder naar het oosten bij Myra (Demre) liggen.. Oad Reizen, postbus 20, 7450 AA Holten, 0900 8482 0,20 p/min.). Website: www.oad.nl, e-mail vakantie@oad.nl. Lycisch koningsgraf in de ruïnestad Pinara. ze weggeven. In mijn huurautootje zitten twee appelboeren. Ze torsen vier grote zakken appels mee, waarvan ze er eentje na de lift willen achterlaten Weigeren is er niet bijWe hebben een mooie tocht gemaakt, vanuit de kust plaats Fethiye naar het noord oosten. Eerst de grote weg richting Denizli. dan bij Seki de bergen in, naar Elmali, dat Ap pelheuvel betekent. Die vrucht staat als standbeeld in het park, trekkers, een man aan het stuur, met aanhangers - volgeladen met dames - rijden af en aan, terug van de pluk. De bergweg was smal, goed en adembenemend. Op de top, de 1852 meter hoge Gülübeli Geg, heb je twee enorme vergezich ten, richting kust, waar waag halzen van de Babadag pa- rapenten, en richting Taurusge- bergte, met de Akdag (3152 me ter en binnenkort gereed voor zomerski) als hoogtepunten. Turkije is vriendelijk, goedkoop en driekwart van het jaar voor zien van prachtig weer. Voor- en naseizoen zijn de aangenaamste perioden. De meeste toeristen gaan naar de Egeïsche west kust, met Bodrum, Efeze en Marmaris, of de Turkse Rivièra rondom Antalya. Daar is het vaak snel vol. Ruïnes De Lycische kust ligt daar tus senin. Het gebied is wel ontdekt, maar nog niet platgetreden. Je kunt er nog het authentieke Turkse leven proeven. Daarvoor hoef je enkel maar in een dolmus te stappen, zo'n minibusje dat overal rijdt en stopt. Voor een euro zit je in een dorp, in het Herderin met schapen bij Seki. voorjaar tussen de verse groen ten, in het najaar tussen vijgen, druiven, appels, katoenbollen en olijven. Op de heuvels in het binnenland en vooral aan de kust stuit je overal op antieke ruïnes. Als je de fraaie kustweg volgt, vanuit Fethiye naar Antalya, kom je ze vanzelf tegen. Soms liggen de culturen als het ware opeenge stapeld op een steile heuvelzo als in Tlos. Soms is er een uitge strekt terrein, als een terras met uitzicht, waar de tempels, hui zen en graftombes schijnbaar rommelig bijeen staan, zoals in Xanthos. Daar loopt Omer rond. Hij is 32 en leidde als kind al toeristen rond. Hij spreekt Frans en brengt me naar een hoekje waar een byzantijnse kerk wordt uit gegraven. Franse archeologen en Turkse vrijwilligers poetsen met borsteltjes de prachtigste mozaïeken schoon, die voor het eerst sinds 2200 jaar daglicht zien. De ruïnes liggen er niet voor niets. Het gebied rond Fethiye is vruchtbaar, rijk aan kalk, man gaan en ijzerhoudende grond. Elke maand is er wel wat te oog sten. Al vanaf 1200 v.Chr. waren hier steden van de Lyciërs, een volk dat ver voor de Grieken en Romeinen in de rotsen huizen en graftombes uithakte. Pinara Een handvol van die plaatsen kan worden gecombineerd in dagtochten die via de reisorga nisator in elk hotel en apparte mentencomplex worden aange boden. Maar waarom zou je niet je eigen ontdekkingstocht ma ken? Daar hoef je niet ver voor weg. Een kilometer of veertig ten zuidoosten van Fethiye stuit je op Pinara. Zoals altijd staan de bezienswaardigheden hier met een groot bruin bord aange geven. Een gravel weggetje gaat de heuvels in. De rotswanden zijn dichtbebost en samen met Fethi Parca wan delen we omhoog. Hij woont in het dorp Esen vlakbij, is 64 en kent hier na dertig jaar elke steen. „Hier komen enkele tien tallen toeristen per dag", zegt hij. Tussen twee pijnbomen door zien we dat de hele rotswand is bezaaid met uitgehakte kamer tjes. De mooiste is het Konings graf. De omlijsting van de tom be is een plattegrond van hoe het hier een kleine drieduizend jaar geleden was. „Toen woonden er 30.000 mensen in Pinara. Het bergwater kwam in stenen go ten in reservoirs terecht. De Ly ciërs konden natuurlijk niet op tegen de Perzen, de Grieken en Romeinen Ze sloten zich aan een in een bond van stadstaten en wisten zo veel vrijheid te be houden." Parca vertelt enthousiast hoe de bouwvakkers van toen aan tou wen hingen om woningen in de rotsen te hakken. „Ze hadden hier alles; een slachthuis, een muziekzaal (Odeon) en kijk. een bordeel." Opeens zien we dat de pilaren van de Apollo- en Arte- mistempel hartvormig zijn en op de drempel is een fallussym bool in reliëf afgebeeld. De meeste toeristen bivakkeren ten zuiden van Fethiye in de langgerekte dorpen Hisarönü en Olüdeniz, waar het een wipje is naar een prachtig strand. Als je naar Fethiye rijdt, ligt de stad panoramisch mooi in een dal onder je. Er wonen 60.000 men sen en ondanks de toeristen is het nog heel Turks. De dag- markten bij de grote moskee, de haven met kleurige vissersbo ten, de laat-middeleeuwse straatjes vol restaurantjes en winkeltjes, het kleine stads- parkje, het Romeinse amfithea ter en de rotstempel van Amyn- tas, de boulevard; alles ademt de bedrijvigheid van een streek- centrum. Je zou bijna vergeten dat dit Telmessos ook 2500 jaar geleden al bestond. Burgemeester Behcet Saatci legt uit dat zijn stad heeft ge leerd van de fouten die door plotseling massatoerisme zijn gemaakt. „De truc is ook jezelf te blijven Daarom hebben we regelgeving tegen hoogbouw en zijn we van meet af aan begon nen met milieumaatregelen." Fethiye kan dankzij extra sub sidies experimenteren met voor Turkije nieuw beleid: „We halen afval gescheiden op en verko pen dat. Van de opbrengsten kunnen honderd arme kinderen doorleren. We hebben een mo derne riolering en zuiveringsin stallatie. De meeste hotels en appartementen hebben hun ei gen bio-energie." Het vereist wel een mentale om schakeling. Nog niet zo lang ge leden was het ideaal de wilde, groene kust helemaal te veran deren met brede betonnen bou levards. Nu proberen gemeente en horeca de zonnecollectoren weg te werken met aanplanting Het resultaat is nu al positief. Nergens in Fethiye en omgeving verzink je in de flats of hordes halfblote Britten. Het nachtle ven is beheerst bescheiden. Toe risten zijn hier vaak gezinnen of stellen die het rustiger aan doen Herman Veenhof Advertentie Touroperators bieden het ko mende jaar een keur aan luxevakanties aan. Louis Fran- kenhuis van TUI Nederland (met Arke, Holland Internatio nal en FIT) verwacht dat de vraag zal blijven stijgen mede dankzij 'de gestage toename van het aantal reislustige senioren.' Een merendeels welgestelde sector die ook Oad ongetwijfeld in het vizier had toen de nieuwe 'Excellent-programma's' wer den ontwikkeld: één met luxe- vlieg- en één met luxebusreizen. Voor het eerste product werden ruim tachtig vier- en vijfster renhotels over de hele wereld gecontracteerd: voor het tweede liet de Holtense touroperator twee luxe-touringcars bouwen. Manager Giovanni Barbuio: „De groep die zichzelf graag verwent, wordt steeds groter Het zijn mensen die, al is 't maar één week per jaar, tot de happy few willen horen. Voor de prij zen hoeven ze het niet te laten. Een negendaagse strandvakan- tie in een all-inclusive resort in de Dominicaanse Republiek is er al voor 899 euro, vlucht inbe grepen." Een trend die aansluit op de hang naar luxe is de groeiende vraag naar all-inclusive hotels. Je betaalt één vast bedrag en hoeft op de plek van bestem ming geen portemonnee of cre ditcard meer te trekken Toen Hotelplan dit soort accommo daties een jaar of twaalf geleden als één van de eerste touropera- tors aanbood, wilde niemand eraan. Nu echter hebben meer dere reisorganisaties er een hele gids aan gewijd met Arke als één van de koplopers. De tot TUI be horende touroperator breidde de brochure uit tot 116 pagina's. Verdere opvallende zaken in de stapel zomerbrochures zijn de onweerstaanbare opmars van Turkije, het stilletjes naar de top vijf sluipende Italië en de 'her rijzenis' van de verre vakanties. Vooral op Turkije is door de reis organisaties massaal ingekocht. Als pure vliegvakantie-bestem ming prijkte het land in 2000 met een aandeel van slechts 8 procent nog ruimschoots achter de nummers één (Spanje, 32 procent) en twee (Griekenland, 18 procent); dit jaar al, zo is de verwachting, zal het land (spe ciaal de omgeving van Bodrum) opstomen naar de eerste plaats. Italië doet het rustiger aan. Na dat eerst het noorden (de meren, Toscane, Bloemenrivièra) werd herontdekt, beginnen de grote reisorganisaties nu ook met rei zen naar het diepe zuiden. Cala- bnë (aanvlieghaven Lamezia, na overstap in Rome), werd op genomen in het programma van Holland International. De Jong Intra (dat Calabrië al eerder in de brochures zette) heeft deze zomer voor het eerst reizen naar het prachtige, in de baai van Napels dobberende vulkaanei land Ischia.Dat er relatief weer zoveel vraag is naar verre reizen (zo'n 70 procent vliegt de ko mende zomer tcjch weer naar de stranden van de Middellandse Zee), heeft velen in de reisbran che verrast. René van der Klink (Vrij Uit) had na de '11e septem ber 2001' een onstuimige groei van autovakanties verwacht. Maar de consument, zo consta teert ook hij, stapt weer net zo makkelijk in het vliegtuig als vóór de aanslagen. Zie ook de belangstelling voor Turkije als mede voor het eveneens door toeristen overlopen Grieken land waarin touroperator Olympia toch nog een nieuwe bestemming wist te vinden (het kostelijke eiland Samothraki). In het verre reizensegment speelt niet een of andere exoti sche bestemming de hoofdrol, maar het zogeheten flottieljerij den (in zowel campers als huur auto's). Chris Freitag van Speci al Traffic: „We richten ons met dit product op een iets oudere groep die het eng vindt helemaal alleen door een vreemd land te rijden Wie wil, legt de etappe individueel af - wie dat niet wil doet het in een groep. Maar al tijd is ereen gids waarmee via de mobiele telefoon contact kan worden opgenomen." De reizen 'in flottielje' worden door touroperators als Oad, De Jong Intra, Special Traffic. Tra vel Trend en Barron De Keij- zer aangeboden in onder meer Zuid-Afrika (Tuinroute!), Au stralië en Nieuw-Zeeland. Rob van den Dobbelsteen Advertentie i y 1 i Bekijk de wereld door onze ogen Baobab orgemeeort tl me Voor tclltvt tri ondern Brochurt? 0Z0 6275129 ol www.baobab.nl ier dtn dertigaar avontuurlijke relran naar alle continenten emende menaen die rich meer reniger voelen dan toerist. Reisbureau NS Travel pre senteerde een nieuwe gids met tips voor korte vakanties in Duitsland en de Benelux. Tien tallen arrangementen, van ac tief tot luieren, vind je in deze 195 pagina's tellende brochure. Cultuur, natuur, historie en cu linair wisselen elkaar af. Je kunt kiezen voor verblijf in steden dan wel je heil zoeken in rusti gere omgevingen. NS Travel, tel. 030-297.72.91, www.nstravel.nl. De Argentijnse vliegmaat schappij LADE begint dinsdag commerciële vluchten naar de Zuidpool vanuit de stad Ushuaia op Vuurland. Daartoe heeft LADE Hercules C-130 vrachtvliegtuigen laten ombou wen voor het vervoer van maxi maal zeventig personen. De drie uur durende vlucht naar de Ar gentijnse luchtmachtbasis Marambio wordt tweemaal per week uitgevoerd tot begin april, wanneer de zomer op het zuide lijk halfrond ten einde loopt. Het vertrek is om vijf uur 's och tends en's avonds tien uur wordt daar weer teruggekeerd. De prijs bedraagt 630 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29