Na een lange tocht nog steeds vrienden Ambachten zijn niet altijd W1 Rondreis Amerika zaterdag 4 januari 2003 Jongerenreizen: bussen naar Salou, op de cam ping in Frankrijk. Maar het kan ook anders. Met een stel reizigers door Amerika crui sen bijvoorbeeld. Geen situ aties zoals the Villa, maar vrienden voor het leven, avonturen en rijden, veel rij den. altijd als eerste op we zijn ge woon te langzaam. Niet handig, aangezien we dagelijks vaak zo'n zeshonderd kilometer af leggen Spinazie Eten doen we gezamenlijk. Er wordt in ploegjes gekookt. In het kader van de internationale keuken krijgt de groep dus ook een typisch Nederlandse delica tesse - spinazie met gehaktbal len - voorgeschoteld. Na een paar dagen begeeft een van de gasstellen het en moeten we ons een beetje aanpassen. Staat er campinggetrouw toch nog ravi oli op het menu. De campings hebben namen als Mauch Chunk of Four Mile Creek, en liggen op zeer mooie plekjes, zoals in donkere bossen of aan meren Ze zijn 's nachts pikdonker. Al is het stinkdier dat rond de tenten scharrelt wel zo ongeveer het engste wat je kan overkomen, er flitst al gauw Blair Witch Project door je ge dachten. In de Berkshire Mountains zit ten zwarte beren. Vooral avon turier Patrick wil er graag een tegenkomen, maar ze laten zich - ook tijdens een wandeling door het bos allicht - niet zien. We lopen ook maar liever niet alleen naar het toiletgebouw. De rest drinkt liever bier rond het kampvuur, en roostert marshmallows. Van Mike leren we een Amerikaanse kampeer- traditie: Smores, een combina tie van graham-crackers, ge smolten marshmallow en Nutella. Dit is het All American kamperen. Barbecue, bier, ge pofte aardappels en een nachte lijke sterrenhemel. Vitas en zijn zoon, de 17-jarige Raimondas, zijn meestal met zijn tweeën, maar 's avonds is Vitas de groepskomiek die ons graag mag volgieten met cognac Boven de ingang hangt een veel zeggende spreuk: Wie een am- ]ncht heeft geleerd, die vindt de tast waar hij verkeertWie wil zien *at je allemaal met handen kunt ma- tan, kan al sinds jaar en dag terecht phet Ambachtscentrum in Goes, een 'elkweervoorziening' die wel eens *°rdt vergeten door de eigen ïnwo- I ners maar ook bij hernieuwde ken nismaking aangenaam verrast. jte inrichting is helemaal in stijl Langs de wanden zijn Oudhollandse gevels nagebootst, zoals die nog •teedsaan de Goese kaden zijn te vin- oen, Elke gevel herbergt een atelier waar de ambachtslieden hun werk ■naken en presenteren. De ateliers omgeven een 'marktplein', compleet ■not klinkers op de grond en straat lantaarns die voor verl ichting zor- gen. Bezoekers kunnen daar uitbla- zen aan tafels. Spijs en drank is ^erkrijgbaar aan het buffet, aange- jb'd als Bakkie-leut. P® ateliers worden verhuurd aan ge- j^tefesseerden. Momenteel zijn er zo'n vijftien verschillende ambach ten te zien, variërend van kalligrafe ren tot kantklossen en van kralen breien tot kunstknippen. ..Het zijn vooral uit de hand gelopen hobby's", zegt Joke Huijbers, die er een eigen naai-ateliers bestiert „Mensen den ken vaak dat we hier alleen oude am bachten hebben, maar het gaat over alles wat je met je handen kunt ma ken." De atelierhouders geven tekst en uit leg over hun werk en bieden te koop aan wat ze hebben gemaakt. Doordat alles onder één dak zit, kunnen be zoekers snel kennismaken met ver schillende soorten ambachten. „Mensen komen eens kijken en dan merk je dat ze vaak heel enthousiast zijn", zegt Huijbers. „Het is ook leuk om te laten zien waar je mee bezig bent." Ko Marinessen uit Colijnsplaat heeft afgelopen zomer zijn intrek genomen in het Ambachtscentrum. Sinds hij is gestopt met werken, kan hij zich vol ledig wijden aan zijn passie, de hout snijkunst. „Thuis heb ik ook een ate lier. maar hier bereik ik het grote publiek. Mensen die geïnteresseerd zijn, zoeken ook een aanspreekpunt. Op het gebied van de houtsnijkunst is er heel weinig in Zeeland. Dus komen ze bij mij met vragen zoals: welke houtsnijclubs zijn er, welke materia len moet ik gebruiken, waar kan ik les krijgen?" Cobi den Boer-Timmerman, die ook een keramiekatelier in Kapelle heeft huurt sinds twee maanden een ruim te in het Ambachtscentrum. „Voor mij is dit een goede manier om naar buiten te treden en mensen naar mijn eigen ruimte in Kapelle te trekken." De bezoekers van het centrum pro beert ze vooral de liefde voor het boetseren van klei bij te brengen, zo- foto's GPD (nice and warm!), en in gebrek kig Engels uitlegt dat bier 's avonds maar niks is, (too cold 's Nachts verjaagt hij de beren met zijn gesnurk. Zelf ontbijt hij overigens met een Corona. In Niagara Falls willen we met the Maid of the Mist - de boot die je tot vlakbij de watervallen brengt - maar we zijn te laat dankzij alweer een lange tocht. De volgende dag dan toch op de boot. Een verplichting als je er toch bent, al zijn de meesten het erover eens: dit hadden we tweehonderd jaar geleden wil len zien. Toen was het vast een ruig natuurgebied. Nu hadden de watervallen net zo goed kunstmatig aangelegd kunnen zijn, met het kitscherige park eromheen en de tacky lichts how. De zonsondergang aan het Lake Ontario waar de camping aan ligt maakt eigenlijk meer indruk. Na weer een aantal uren in de bus belanden we in Boston. De ze stad geeft je echt een vakan tiegevoel, misschien komt het door de oude uitstraling en de vele visrestaurants. Mike laat ons achter in het centrum, en nodigt ons uit. vanavond kreeft te eten in Tia's, een restaurant in de haven. Want: „In Parijs ga je naar de Eiffeltoren, in Boston eet je kreeft." Na een hele mid dag slenteren langs de Freedom Trail belanden we ons in Tia's. De Amerikaanse manier van uitgaan: Het is er druk, er zijn veel studenten en hip volk dat net van het werk komt. Na an derhalf uur en wat alcohol later hebben we een tafel, maar dat is het waard en we proppen ons flink vol Relaxen Na de sightseeing-marathon van de afgelopen dagen willen we erg graag naar Cape Cod, waar we kunnen relaxen. Er zijn hier prachtige stranden, kleine koloniale houten stadjes en idyllische plekjes. Net als we uitgelaten staan te frisbeeën op het strand roept Patrick opeens: „Kijk daar!en zien we twee gi gantische bultrugwal vissen stoeien, een paar honderd meter uit de kust. Het is een indruk wekkend gezicht, maar heel an ders dan wanneer je het ziet op Discovery Channel. Met een deel van de groep besluiten we dat we zeker de walvistocht doen. De rest van de dag komen we bij op het strand, na het strand feestje van de vorige avond. De laatste dag van de tour komt Mike op het geniale idee om naar een drive in-bios te gaan. Het regent, dus dat komt goed uit. Ook sukkelt iedereen lang zaamaan in slaap. De volgende morgen regent het nog steeds keihard, en voor het eerst is de bus ruim voor de dagelijkse deadline ingeladen. Voor het eerst hebben we ook het gevoel dat de rit niet zolang duurt, dankzij de eindspurt omdat de Litouwers hun vliegtuig moeten halen. Met ons groepje doen we nog een extra dag New York. Niet van wege het programma, maar om dat we - na alle ritten in de bus, kooksessies, feestjes en tours- nog steeds goed met elkaar overweg kunnen. Het liefst zou den we de trip op eigen initiatief voortzetten Eindeloos rijden, stoppen waar je wilt. Als een stel Thelma and Louises. Met een laatste omhelzing zeggen we Mike en het busje vaarwel. Hij moet weer door naar de volgen de tour. Daar staan we dan, midden in New York De nieuwe vrienden zien de inmiddels vertrouwde bus opeens zonder hen de druk ke Fifth Avenue opgaan. Caroline Göttgens Advertentie - 'Óhtariömeer p NIAGARA FALLS CANADA K&V Buffalo BERKSHIRE g Boston MOUNTAINS l.bosto CAPE VERENIGDE STATEN C0D New Jersey a Harnsburg New York ^Philadelphia Baltimore Washington^ Atlantische als die zelf al elf jaar koestert. „Ik ben er helemaal verslingerd aan. Ik zou er alles voor laten staan." Rolf Bosboom Ambachtscentrum Goes, gevestigd in stadsrecreatiepark De Holland- sche Hoeve aan de Kattendijksedijk 27. is geopend op woensdag en zater dag van 13 tot 17 uur. In juli en augus tus is het centrum ook op dinsdag- en donderdagmiddag te bezoeken. Tele foonnummer: 0113-214102. De toe gang is gratis. Schoolreizen en grote groepen op afspraak (0113-214766). Elke woensdag om 15 uur. behalve in augustus, is er een voorstelling van het poppentheater. Reserveren via 0113-212031. Bij het woord groepsreis denk je óf aan busladingen Ja panners en stereotype toeristen met fototoestellen om hun nek, óf dronken tieners op weg naar Salou. Er zijn meerdere opties. Je kunt bijvoorbeeld een rond reis maken door een deel van de VS met een kleine groep reizi gers. American Adventures ver zorgt dit soort trips. De Eastern Explorer is een rondrit waar mee je in negen dagen Washing ton, Boston, Pennsylvania, Nia gara Falls, Cape CodBerkshire Mountains en New York ont dekt. In een groepje van maxi maal dertien personen. We vertrekken vanuit het hotel in New York. Wil je deze stad echt meemaken, boek dan twee extra overnachtingen. Onze gids heet Steve en lijkt op Fred Durst van Limp Bizkit. Eensge zind laden we de bagage op de Van en cruisen we richting Was hington. Gemengde gevoelens (is de groep wel leuk?) maken al snel plaats voor opluchting. Omdat het grootste deel van de groep erg 'easy going' is en iedereen meteen al melig en uitgelaten, krijgt deze trip iets van een schoolreisje voor gevorderden. De Tsjechische Karin, Jana en David zijn wél erg op zichzelf en bemoeien zich liever zo weinig mogelijk met de anderen. De Li touwse Raimondas en zijn vader vormen ook een apart clubje, maar zijn 's avonds wel gezellig. De vier Britten en twee Neder landers ontdekken dat het met zijn zessen leuker is dan alleen. Vervelende Big-Brothersitua- ties blijven uit, omdat iedereen elkaar in zijn waarde laat. Was hington staat als eerste op het J. Marinissen uit Colijnsplaat ver zorgt een demonstratie houtsnijden in de Hollandse hoeve. foto Willem Mieras Jongeren reizen met een busje door de bush. Er zijn verschillende reizen mogelijk met American Adventures door heel de VS. (California Cooler, Canadian Rockies). Voor boekingen en prijzen kun je het beste een brochure aanvragen. De meeste tours lopen van mei t/m september, enkele tot november. Website: www.americanadventures.com; Alle arrangementen van American Adventures zijn te boeken via Travelhome, Eindhovenseweg 40, 5582 HT Aalst/Waalre, tel 040 - 211.39.38, fax 040 - 211.42.29, website www.travelhome.nl, e-mail info@travelhomc.nl; Prijzen vanaf 546 euro (exclusief retourvlucht New York). De watervallen van Niagara. programma. Tegen de tijd dat we 'chillen' op het grasveld te genover het Witte Huis lijkt het alsof we zo al weken op reis zijn. Voor de meeste groepsleden is deze trip overigens onderdeel van een langere reis. Een goed idee als je het alleen zijn even zat bent. Op aanraden van Steve bezoe ken we het Holocaust Museum en Space and Air museum. Bij het Lincoln monument is het al tijd voor een groepsfoto. Die dag maken we ook kennis met onze nieuwe leider Mike, die behalve chaotisch en maf ook een zeer goede chauffeur en aangenaam gezelschap blijkt te zijn. De volgende ochtend, als ieder een met een kater van het feestje van de vorige avond in de bus ligt, loodst hij ons naar het stad je Jim Thorpe in Pennsylvania. Hier gaan we mountainbiken over een oude spoorweg in de heuvels. We worden door de fietsverhuurder afgezet boven aan een oude spoorlijn, die we volgen. Het is erg mooi en erg groen, met imposante bergen om ons heen, fietsen we over de dijk langs een groot meer. Hoe wel Mike wel probeert iedereen mee te krijgen - in het kader van de gezelligheid en 'ben je nou een bikkel' - we moéten niets, en dat is erg prettig. Er is geen programma, er zijn al leen mogelijke activiteiten. Ook is er geen strakke planning. De tijd moet wel goed besteed, om dat we veel moeten rijden. Hoe wel we altijd om halfzeven(!) opstaan en geroutineerd opbre ken, vertrekken we standaard te laat. Dat ligt niet aan onze gids -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27