Dankzij dokter Kees opnieuw een vrouw PZC 25 Nieuw nummer Nigeria kent geen blijde verwachting Paramaribo zaterdag 4 januari 2003 Ze zijn op, krijg ik als ant woord. Ik denk dat ik het niet goed heb gehoord, leun wat naar voren, zet mijn oor tegen de ronde gaatjes in het glas en zeg: ,,Wat zegt u?" „Ze zijn op." „Op? Hoe bedoelt u 'op'?" „Nou, gewoon zoals ik het zeg. Ze zijn op. We hebben er geen meer", zegt de Surinaamse zon der schaamte. „En een mobiel nummer dan?" „Die zijn ook op." Niet te geloven. Suriname, een land met ruim 400.000 inwo ners, waarvan de helft op plaat sen woont waar nog geen tele foonaansluiting is. Haal van dat aantal de kinderen en bejaarden af, denk aan de hoeveelheid wanbetalers van wie het num mer al maanden is afgesloten, dan moeten er toch genoeg nummers over zijn voor de men sen die wel hun rekening beta len? „Hoe moet ik dan bereikbaar zijn?", probeer ik nog. „Als u zich inschrijft, kunnen we u op de wachtlijst zetten." Ik krijg een sprankje hoop „Hoe lang is die lijst?" „Gemiddeld duurt het een half jaar voor u iets hoort." Verslagen loop ik het kantoortje van het Surinaamse telecom municatiebedrijf Telesur in Pa ramaribo weer uit. En nu? Hoe moet ik nu als journalist bereik baar zijn? Een week lang vertel ik iedereen over het belachelijke beleid van Telesur. Maar het schijnt niemand te interesseren. Totdat ik het 'mannetje' bij dag blad De Ware Tijd tegenkom, waar ik werkzaam ben Het kleine, gepensioneerde, cre oolse 'mannetje' heeft overal een oplossing voor. Ik krijg zijn mobiele telefoonnummer en mag hem 'any time' bellen. „Schat, ik regel het voor je", zegt hij, terwijl hij net iets te dicht bij me komt staan „Ik heb een vriend en die zit in de direc tie van het bedrijf. Jij hebt bin nenkort je telefoonnummer." Ik vind het geflirt van de bijna veertig jaar oudere man hele maal niet erg meer. Ik geef mijn gegevens aan het 'mannetje' door en wacht geduldig. Een week, twee weken, vier weken. Ik bel hem toch maar even op. „Schat, nog even geduld. Je krijgt het nu heel snel." Ik geloof de flirtgrage opa iets minder en begin naar andere oplossingen te zoeken. „Probeer iemand te vinden die zijn tele foonnummer niet meer gebruikt of wiens nummer al jaren is af gesloten. Misschien kan je een nummer overnemen", is het nieuwe advies. Ik zet mijn oproep in de mofo koranti (letterlijk vertaald mond-op-mond krant) Eerst in kleine kring, maar na twee we ken - van het 'mannetje' hoor ik niets meer en ik word steeds on geduldiger - breid ik de kring uit. Het lijkt te werken, want ik krijg antwoord. Een vriend heeft een telefoonnummer waar hij al jaren niets mee doet. „Als je wilt, kan jij het overnemen", zegt hij. Maar het moet wel op zijn naam blijven staan. Dus er moet een adreswijziging wor den doorgegeven en de kosten van vijfenzestig dollar zijn voor mij. Ik probeer nog niet al te blij te zijn, maar leer stiekem al het zescijferige nummer uit mijn hoofd, vraag een internetaan sluiting aan bij de lokale provi der en geef de eerste mensen mijn nieuwe nummer door. De vriend vult het formulier in en leent mij zijn identiteitsbe wijs uit om de zaak op het kan toortje van Telesur te regelen. Met alles in de hand en met mijn hoofd in de wolken overhandig ik alle papieren aan dezelfde dame aan het loket, met het glas met de gaatjes. Ze vraagt me om het geld en voert alles in de com puter in. Het is geregeld Over enkele da gen kan ik dan eindelijk bellen. „Eh, mevrouw", roept de dame achter het loket mij terug, „Ver geet ik het u bijna te zeggen om administratieve redenen krijgt u van ons een nieuw nummer Daphne Groenendijk Chirurg Kees Waaldijk aan het werk in één van zijn zeven klinieken in Nigeria. chamelijk gewoon niet gebouwd op een natuurlijke bevalling. Door een te nauw bekken bijvoorbeeld. Of ze heb ben de pech dat het kind verkeerd ligt In de westerse landen wordt dat tijdens de zwangerschap al gezien en die vrou wen moeten in het ziekenhuis bevallen Daar krijgen ze een tangverlossing of een keizersnede Maar in de binnenlan den van Nigeria zijn bijna geen zieken huizen. De vrouwen zijn tijdens hun bevalling volledig op zichzelf aange wezen." De namen en gezichten van de meisjes die hij heeft geopereerd is hij bijna alle maal vergeten, maar hoe het fistel er uitzag en hoe hij het heeft dichtge maakt, houdt hij nauwkeurig bij in vuistdikke dossiers. Die vormen een in drukwekkend document van mis schien wel het grootste verborgen me- disch-sociale drama van Afrika. „In het begin schreef ik 's avonds, bij kaars licht, met de hand. Tegenwoordig voer ik direct na de operatie de belangrijk ste gegevens in op mijn laptop. Thuis in Gennep werk ik die dan verder uit." Hij hoopt dat de artsen die hij nu op leidt, straks wat aan zijn verslagen hebben. Als ze het zonder hem moeten doen. Want ook al heeft hij nu nog de energie van een jonge vent, hij weet dat hij niet eeuwig zo door kan gaan. „Ik denk dat ik deze manier van leven wel tot mijn vijfenzestigste volhoud. Daar na hoop ik als consultant mijn kennis en kunde over heel Afrika te kunnen verspreiden. Want uiteindelijk moeten de Afrikanen het zélf oplossen door hun gezondheidszorg te verbeteren. Daar ben ik van overtuigd. Chagrijnig Wat hem het meest opvalt als hij weer terug is in Nederland, zijn de chagrijni ge gezichten. „De mensen hier hebben er geen idee van hoe bevoorrecht ze zijn. Wat een ontevredenheid. In Afrika wordt ondanks alle ellende gewoon ge lachen. Met die meiden in mijn klinie ken kun je tenminste lekker keten. Ze weten wat een leven waard is. Juist om dat de dood altijd over hun schouder meekijkt. Een baby krijgt pas na een maand een naam. Eerst moet het bewij zen dat het sterk genoeg is om te blijven leven." Hoewel hij altijd voor de feestdagen naar huis komt, heeft Kees Waaldijk weinig meer met Kerstmis. „Brigitte en ik maken er een gezellige tijd van, maar de kerstgedachte zegt me eigenlijk steeds minder Vroeger wel. Ik ben streng gereformeerd opgevoed en was als jongetje al gefascineerd door het huiveringwekkende verhaal over de geboorte van Jezus. De moeizame tocht op de ezel, de herberg waar geen plaats meer was en de koude stal waar het kind ter wereld kwam. Ik kon er geen genoeg van krijgen." Maar nu hij weet onder welke erbarme lijke omstandigheden Afrikaanse vrouwen bevallen, vindt hij de geboor te van Jezus eigenlijk wel meevallen. Hij denkt met Kerstmis altijd even aan die jonge, Nigeriaanse vrouw die al twee keer een dood kind had gebaard en daarbij fistels had opgelopen. „Toen werd ze voor de derde keer zwanger. Ze hoopte vurig dat ze dit kindje wél mocht houden. Maar de bevalling ging verkeerd Na dagen met weeën was het hoofdje geboren, maar ze kreeg het kindje er niet op eigen kracht meer uit. Haar vader wist dat zijn dochter naar mijn kliniek in Katsina moest worden gebracht, kilometers verwijderd van hun dorp. Hangend over een ezel werd de vrouw naar de doorgaande weg ge bracht, zitten kon niet vanwege het hoofdje tussen haar benen. Liggend langs de weg moest ze uren wachten op de taxi die haar uiteindelijk naar de kliniek bracht Daar bracht ze haar kind ter wereld. Een jongetje, blauw en slap van de dood. Haar enige geluk was dat ze even later al bij mij op de opera tietafel lag. En ik haar met succes kon behandelen Floor de Booys Contrast Nigeria vloeiend Hausa, de belangrijk ste taal van het islamitische noorden. Met zijn uit Kleef afkomstige vrouw spreekt hij Duits. Maar als hij eenmaal goed op gang is, komt er een onvervalst Amsterdams accent boven. Als kleine jongen wist Kees Waaldijk al dat hij tropenarts wilde worden. Dertig jaar geleden werd hij voor het eerst naar Afrika uitgezonden om te strijden tegen tuberculose en lepra. „Ik wissel de mijn werk in de tropen soms wel af met een jaartje werken in een Neder lands ziekenhuis om geld te verdienen. Maar Afrika is in mijn bloed gekropen en daar kom je nooit meer vanaf. De ex treme omstandigheden die je daar aan treft, hebben een ongelooflijke aan trekkingskracht op mij." De huidige situatie in de Nederlandse gezondheidszorg doet hij met één woord af: „Schandalig In Afrika kan ik de hele dag achter elkaar opereren. En hier is dat niet mogelijk? Ik begrijp daar niets van. Het hele systeem moet op de schop. Privatiseren die handel." Nigeriaanse vrouwen wachten op behandeling van hun fistel, die ze hebben opgelopen door een problematische bevalling. Via een slangetje loopt de urine in een teiltje. foto's Heieen van Beekhuizen/GPD Kuim één miljoen meisjes in Ni geria hebben een obstetrische fistel. Achter deze medische term gaat veel leed schuil: verminkt en uitgestoten worden ze paria's voor de rest van hun leven. Maar wie ge luk heeft, komt bij dokter Kees te recht. T 7eertien jaar is het meisje dat op zijn V operatietafel ligt. Ze is door haar moeder en oma naar zijn kliniek in Katsina gedragen. Lopen kan ze niet meer. De stank die om haar heen hangt, is ondraaglijk. Als ze schichtig haar jurk optilt, wordt het gapende gat tus sen haar benen zichtbaar Het is inmiddels twintig jaar geleden dat chirurg Kees Waaldijk zijn eerste fistel-operatie deed, maar hij weet het nog precies. „De tranen sprongen in mijn ogen Niet omdat het er zo ver schrikkelijk uitzag. Ik heb een half jaar als chirurg gewerkt in de killing fields van Cambodja, dus ik ben wel wat ge wend. Nee, ik was diep geraakt door het lot dat deze meisjes treft. Ik had wel eens van fistels gehoord, maar me nooit goed gerealiseerd wat het voor zo'n meisje betekende. Het is een verschrik kelijk drama. Ze verliezen niet alleen hun kindje, maar ook hun sociale sta tus. Omdat ze van onderen niet meer functioneren, worden ze door hun man verstoten. Soms liggen ze jaren alleen in een hut buiten het dorp. Op hun stank komen 's nachts de hyena's af." De fistels zijn een rechtstreeks gevolg van ontoereikende medische voorzie ningen in Nigeria. Ze ontstaan als tij dens de dagenlange bevalling het hoofdje van de baby zó lang op de bek kenbodem van zijn moeder heeft ge duwd, dat er gaten zijn gevallen in de blaas- en darmwand Als het kind er eindelijk uitkomt, scheurt de vagina vaak helemaal tot aan de anus open. Sinds die eerste ingreep is de 61-jarige chirurg volledig geïntrigeerd en geob sedeerd door deze meisjes. Ze zijn zijn levensdoel geworden. Na die eerste, succesvolle operatie verspreidde het nieuws over de wonderdokter uit Ne derland zich als een lopend vuurtje door Nigeria. Meer dan zeventiendui zend meisjes heeft Kees Waaldijk in middels geopereerd in een van de zeven klinieken die hij in Nigeria heeft opge richt. Met de operatie geeft hij ze niet alleen hun vagina terug, maar ook hun sociale status. Ze kunnen weer als een echte vrouw terug naar hun dorp, trou wen en kinderen krijgen. Maar soms mislukt de operatie. „Een klein percentage van de fistels krijg ik gewoon niet dicht. Dan heb ik vreselijk de pest in dat ik zo'n meisje moet te leurstellen. Ik weet welk leven haar dan wacht. Het zijn de paria's van de Afrikaanse samenleving." Afgedankt en uitgestoten voorzien de fistel-slachtoffers in hun levensonder houd door zich te prostitueren. Kees Waaldijk veroordeelt het niet. „Waar om zou ik? Het is de enige manier om te overleven. Aan christelijke, westerse normen en waarden heb je in Nigeria sowieso weinig. Dus die heb ik allang overboord gekieperd. Wat wil je, ik werk al dertig jaar in een pure moslim gemeenschap. Niets mis mee, overi gens. Het enige wat ik weieens mis, is 's avonds het café in." Vastberaden Dokter Kees - zoals hij liefkozend door zijn patiëntes wordt genoemd - doet zijn verhaal aan tafel in de gerieflijke woonkeuken van zijn huis in het Lim burgse GennepHij is net terug van drie maanden Nigeria, twaalf weken vrij wel onafgebroken werken, zeven da gen per week. Gemiddeld behandelt hij zeven meisjes per dag. En toch ziet hij de rijen voor zijn klinieken niet slin ken. Hij wordt er niet moedeloos van, maar gaat vastberaden door aan de klus waaraan hij twintig jaar geleden begon. „Ik zeg altijd: 'Eén man, twee handen en zóveel vrouwen' en dan moeten ze weer lachen en wachten ge duldig op hun beurt." Toen de fistel-chirurg in 1992 in dienst van de Nigeriaanse regering trad, liet hij in zijn contract zetten dat hij drie keer per jaar een maand naar Neder land teruggaat. En zo komt het dat hij in december, april en augustus weer even Nederlander wordt. Want de rest van het jaar voelt hij zich eigenlijk meer Nigeriaan. „Ja, in mijn denken en doen ben ik dat zeker voor tachtig pro cent. Maar schizofreen wordt hij er niet van om in twee totaal verschillende werelden te leven. „Nee, zodra ik in het vliegtuig naar Nederland stap, gaat er een knop om. En als ik hier in Gennep de sleutel in het slot steek, ben ik weer thuis en pik ik de draad moeiteloos weer op. Het is net alsof ik alleen maar een pakje sigaretten ben wezen halen." Ook zijn vrouw Brigitte is inmiddels helemaal aan zijn werkcyclus gewend. „De eerste week na zijn vertrek blijft moeilijk. Dan mis ik hem zó vreselijk, dat het fysiek pijn doet. Maar dat ge voel ebt weg en dan pak ik mijn eigen leven weer op. Een week voordat hij te rugkomt, word ik ongeduldig en ga ik naar hem verlangen. Het voordeel van deze manier van leven is dat ons huwe lijk in elk geval geen sleur is gewor den." Bang is ze zelden. Ook niet toen de Miss World-verkiezingen kortgeleden hele maal uit de hand liepen. „Nee, ik weet dat hij bij zijn klinieken altijd veilig is. Hij kan natuurlijk de pech hebben dat hij in onlusten tussen moslims en chris tenen terecht komt. Maar hij kan hier thuis ook van de trap vallen. Ook al zou ik het willen, hij is toch niet tegen te houden." Kent in Nigeria iedereen hem, in Gen nep leidt Kees Waaldijk een onopval lend, teruggetrokken bestaan. Hij ge niet van het comfort van zijn mooie huis met een groot stuk grond erom heen. Geen fax, geen internet. Hier is 'dokter Kees' helemaal op zichzelf. Ver weg van zijn klinieken in Nigeria. Even zonder de verpleegkundigen die hem overal als een schaduw volgen De feestdagen brengt hij traditiegetrouw door met zijn vrouw Brigitte en het handvol echte vrienden die hij na jaren werken in de tropen heeft overgehou den. „De meeste vriendschappen over leven zo'n afstand gewoon niet. Men sen begrijpen niet wat ik in Nigeria aan het doen ben. Ze denken dat i k er de ko lonist uithang. Of dat ik hier in Neder land niet aan de bak kom omdat ik mis lukt ben. Er zijn zoveel vooroordelen. Ik vertel meestal niet dat ik in Afrika werk. Ach, aan elk leven hangt een prijskaartje Maar ik voel me een zeer bevoorrecht mens." Kees Waaldijk zoekt af en toe naar woorden. Het is wennen om weer in het .Nederlands te praten. Hij spreekt in De design-koffiekopjes en zelfgebak ken kerstkransjes op de keukentafel vormen een grillig contrast met de fo to's van de opengereten vagina's van talloze vrouwen, waarmee Kees Waal dijk duidelijk maakt welk leed er ach ter de medische term 'obstetrische fis tel' schuilgaat. De gruwelijke beelden zijn nauwelijks te verdragen en bezor gen elke vrouw die zelf een kind heeft gebaard, een pijnlijke steek van onde ren In heel Afrika zijn er ongeveer twee miljoen meisjes die tijdens de bevalling zo'n f istel hebben opgelopen. Er komen er jaarlijks honderdduizenden bij. Voor zover Kees Waaldijk weet, zijn er in Afrika maar vijf gespecialiseerde fistelchirurgen. En toch staat het hart verscheurende probleem van deze meisjes pas sinds een jaar op de agenda van het bevolkingsfonds van de Ver enigde Naties (UNfpa). Kees Waaldijk is er gelaten onder. „Tien jaar geleden heb ik me vreselijk druk gemaakt om dat niemand iets deed. Ik heb alle mo gelijke instanties brieven geschreven. Ook de Nederlandse pers benaderd. Vrouwenbladen als Opzij en Libelle. Maar niemand wilde er iets van weten. Het probleem is té aangrijpend, te vies. Ze schrijven wel over vrouwenbesnij denis, want dat is vrouwenonderdruk king. Daarmee kun je de islam in de hoek zetten zegt hij niet zonder cynis me. De chirurg ontsteekt in woede als de suggestie wordt gewekt dat het leed van deze meisjes ook samenhangt met hun geloof. Het is in het islamitische noorden van Nigeria gebruik dat meis jes vóór hun eerste menstruatie het ou derlijk huis verlaten, anders wordt de familie te schande gemaakt En dus trouwen de meesten rond hun twaalf de, op het moment dat hun borsten be ginnen te groeien. Zodra ze voor het eerst ongesteld zijn, worden ze door hun vaak veel oudere man meteen be zwangerd. „Dat ze zo moeilijk bevallen heeft niets met hun geloof of leeftijd te maken", stelt dokter Kees resoluut „Maar alles met de slechte, of geheel ontbrekende verloskundige zorg in Nigeria, de rest van Afrika en veel andere ontwikke lingslanden. Het eerste fistelzieken huis ter wereld stond honderd jaar ge leden overigens in New York. Ook in Nederland kwamen fistels voor. Een klein percentage van de vrouwen is li-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25