Gekke wissels en een lastige lens PZC NeVoBo laat top volleybal zwemmen Jong Ambon in de Uefa Cup Belgisch podium in Surhuisterveen Friesinger legt stevige basis voor titel 19 Toptrio Tuitert-Romme-Ritsma geeft openingsdag EK schaatsen kleur Krajicek zet opmars voort Weer Nederlands succes in Dakar Rally Dak Deens sportpaleis ingestort Van Praag herbenoemd bij Ajax Handbalsters naar andere club Trezeguet wil meer geld zien Caddie Tiger Woods beboet Rangers en Celtic delen sponsor Bruylandts naar Marlux-formatie Wedstrijden om districtsbeker gaan niet door Kijkers luisteren arbiter af zaterdag 4 januari 2003 Hoor Gijs van Oosten HEEREN'VEEN - Alleen een ca lamiteit kan Anni Friesinger nog van haar derde Europese allroundtitel afhouden. De bij na 26-jarige Duitse schaatsster legde gisteren in Heerenveen op de 500 meter (39,39 seconden) het fundament voor een nieuw kampioenschap. esinger sloeg tot haar eigen verbazing een groot gat van 0,9 seconden met haar voornaam- ste concurrenten voor het eind klassement. Claudia Pechstein en Renate Groenewold. Friesin ger wil op het WK allround in fe bruari en het WK afstanden in maart op haar best zijn. Op de weg daamaartoe kan ze dit weekeinde en passant de Euro pese titel van het ijs plukken. Eerder won ze het EK in 2000 en 2002, de titelstrijd van 2001 liep door een val verkeerd af Na het goud op de 1500 meter tijdens de Olympische Spelen in Salt Lake City vorig jaar. werd Friesinger in mei operatief geholpen aan een chronische ontsteking aan een pees in de knie. Begin no vember liep ze een maaginfectie op waardoor ze bij de opening van het wedstrijdseizoen ont brak. Annamarie Thomas was op de 500 meter de beste van de rest, ze eindigde in 39,98 als tweede Ze zal vandaag op de 1500 meter nog een keer moeten vlammen om vervolgens op de 3000 en 5000 meter te proberen haar verworven positie te consolide ren. Voor Groenewold ligt na haar 40,33 de weg naar het podium open. De schaatsster uit Dalen zal om het zilver moeten strij den met Claudia Pechstein. Groenewold: „Dit was mijn snelste 500 meter in Heerenveen ooit, dus ik mag niet klagen Het schaatsen voelt goed, ik ben niet overdreven zenuwachtig en heb mijn instabiele rug onder con trole." De patiënt met rugklachten is dit weekeinde Barbara de Loor. Ze sloeg zich zo goed en zo kwaad als het ging door de ex plosieve sprint en werd vijftien de in 41,49 seconden. Haar doel is, met het oog op een plaats tij dens het WK allround, bij de toptwaalf te eindigen. In dat licht bezien is haar rol, evenals die van nummer acht Marja Vis, nog niet uitgespeeld op het EK. De Loor: „Mijn fysieke conditie is niet ideaal, maar het ging re delijk. Hier moet ik het mee doen." GPD 'doorRené Banierink HEERENVEEN - De tussen stand na twee afstanden op het EK schaatsen in Heerenveen gaf gisteren geen bijzonder beeld te zien: Tuitert, Romme en Ritsma, in die volgorde, bovenaan en dan even niks. De manier waar op die rangschikking tot stand kwam, was daarentegen ener verend en spraakmakend, voor al dankzij Mark Tuitert en Gianni Romme. _In een halfjaar tijd kan er veel veranderen. Toen Jac Orie, de nieuwe trainer van de (toen nog) Spaar Select-ploeg, zijn man schappen aan een eerste condi tietest onderwierp, schrok hij 1 zich rot, herinnerde Mark Tui- j. tert zichAls je toen had gezegd t dat dit zootje een goede winter f zou gaan rijden, was je voor gek verldaard." i Maar zie, Tuitert en Romme staan er en mogen met een ande- !"re Nederlander die uit een af- grond omhoog is gekrabbeld (Rintje Ritsma) uitmaken wie i morgen wordt gekroond tot de nieuwe kampioen. Het drietal r staat voor de 1500 meter van vandaag, waarop Tuitert tegen I Romme rijdt, binnen een halve seconde van elkaar. Na de scher- mutselingen van gisteren is Gianni Romme de topfavoriet, vond Mark Tuitert. „In zijn hui- _e vorm gaat hij op de 1500 meter, als hij 'm al niet wint, ze ker niet veel verliezen. En over zijn 10 kilometer hoeven we het na vandaag helemaal niet meer te hebben." Tuitert verwees naar de laatste ADELAIDE - Richard Krajicek heeft gisteren de halve finale bereikt van de AAPT Championships in Adelaide. De tennisser uit Muiderberg versloeg in de kwartfinale de 23-jarige Amerikaan Brian Vahaly: 6-1 en 6-3. In de halve finale speelt Krajicek vandaag tegen de twint igjarige Belg Kri- stof Vliegen, de verras sende winnaar van de partij tegen de als zesde geplaatste Spanjaard Al berto Martin: 6-3 6-4. Vliegen sloeg zich succes vol door de kwalificaties. Adelaide is zijn eerste ATP-toernooi. De halve finale in Austra lië is de eerste voor Ri chard Krajicek in ruim tweeënhalf jaar. De laat ste keer dat hij zover kwam in een ATP-toer nooi was in het grastoer- nooi van Halle in 2000. De Wimbledonwinnaar wil deze maand nog één keer schitteren bij de Au stralian Open in Melbour ne. „Ik begin steeds meer te relaxen op de baan", stelde hij tevreden vast. „De eerste partijen voelde ik nog vaak spanning. Mijn forehand begint ook steeds beter te lopen, waardoor ik minder af hankelijk ben van mijn opslag. Relaxed tennissen is belangrijk, want dan kun je partijen over vijf sets beter aan.ANP rit van de dag, waarin Gianni Romme als in zijn beste dagen naar een prachtige 6.26,72 stoof op de 5 kilometer. En dat terwijl hij de laatste rondjes 'met één oog' reed. Romme: „De contact lens in mijn linkeroog was gaan schuiven. Ik was, zuinig als ik ben, op het laatst meer bezig met die lens in mijn oog te hou den dan met schaatsen. Het had nauwelijks gevolgen voor de explosie waarmee hij. aanvankelijk bijna kansloos, opeens weer de grote favoriet voor de Europese titel werd. Want zijn 500 meter eerder op de dag was van dramatisch gehal te. Bijna anderhalve seconde gaf de Brabander toe op zijn ploeggenoot Mark Tuitert, een van zijn voornaamste, zoniet de voornaamste concurrent. „De start was vreselijk", gaf Romme toe. „Ik maakte gewoon twee, drie passen op de plaats." Hij kreeg geen kans zichzelf in de put te praten. „Als topsporter heb je daar, kritisch als je bent op jezelf, wel gauw last van. Maar Jac kwam direct bij me en zei: rustig maar, niks aan de hand, de vorm is goed, je bent al leen pas op de kruising begon nen met schaatsen. Tja, als je het zo bekijkt, viel het allemaal wel mee." Vergallen Het is de aanpak van Orie die beide schaatsers vertrouwen en plezier geeft. Tuitert zei, ook na de tumultueus verlopen 5 kilo meter, dat hij 'nog nooit zoveel plezier in schaatsen' heeft ge had als nu. En dat liet hij zelfs niet vergallen door drie drama tische wissels in zijn rit tegen Pavel Zygmunt. Hoewel som mige buitenlandse coaches be weerden dat Tuitert gediskwa lificeerd had moeten worden na met name de derde kritieke wis sel, was de Holtenaar zich van geen kwaad bewust Hij wees zelfs met de beschuldi gende vinger naar de Pool. „Ik bleef heel strak links rijden en gaf hem alle ruimte om te krui sen. Maar hij kwam al na twin tig meter naar me toe en ging ook nog half omhoog en een beetje met zijn arm zwaaien. Dat vond ik knap onsportief. Hij kan toch niet verwachten dat ik compleet op de rem ga staan7 Ritsma zei in de kleedkamer zelfs dat ik best een klacht kon indienen." Tuitert verklaarde waarschijnlijk niet veel harder te hebben gekund, maar verloor door de voorvallen wel het grootste gedeelte van zijn toch riante voorsprong op Romme (1,2 seconde) en Ritsma (0,5 se conde) na de sprint. Romme gaat zijn verantwoor delijkheid als favoriet niet uit de weg. Het gevoel van 2000, toen hij iedereen op lichtafstand reed op met name de lange af standen, is een beetje terug ..Het gevoel weer te kunnen vliegen, zoals vandaag op de 5 kilometer, dat is heerlijk." GPD Mark Tuitert (rechts) komt in de problemen als hij tijdens de 5000 meter van haan wil wisselen met zijn Poolse tegenstander Pavel Zygmunt. foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie WOERDEN - De NeVoBo is niet van plan het kwijnende topvol- leybal de helpende hand toe te steken. De volleybalbond heeft begrip voor de zorgen en de fi nanciële problemen van de stichting Top Volleybal Neder land (TVN), maar vindt het on verantwoord de organisatie van de topsport over te nemen. Het hoofdbestuur van de NeVoBo heeft dit gisteren in een officiële verklaring meegedeeld. Wel wil de NeVoBo met andere partijen, zoals de sportkoepel NOCNSF en het ministerie van VWS, meehelpen plannen voor de toekomst te ontwikkelen. Daarmee moet worden gepro beerd de sportieve ambities op hoog niveau te handhaven. Het topvolleybal was de laatste jaren in handen van de stichting TVN. Die kampt met grote te korten. Donderdag lieten de technische leiding, coaches en spelers noodkreten horen over de nijpende situatie. Bondscoa- ches bleken al lang geen salaris meer te ontvangen en betaalden hun eigen onkosten. Zij reikten zelf een oplossing aan door de leden van de NeVoBo om een verhoging van de topsportbij- drage te vragen. NeVoBo-voor zitter Van Zwieten uitte zich in een eerste reactie al afwijzend, omdat de financiële tekorten van TVN aanzienlijk hoger zou den liggen dan de aangegeven anderhalf miljoen euro Joop Alberda hoopt dat er bin nen enkele dagen een oplossing komt voor de problemen rond TVN en de nationale teams. De technisch directeur van NOCNSF is met de sportkoepel en andere betrokkenen 24 uur van onze sportredactie CASTELLON - Motorcoureur Eric Verhoef is gisteren in de derde etappe van de Dakar Ral ly op de tweede plaats geëindigd bij de motoren. Winnaar was de Fransman Cyril Despres. Zijn landgenoot Richard Sainct be hield de leiding. De laatste etappe op Europese bodem was een korte proef van 8 kilometer op het strand van Castellon in Spanje. Bij de vrachtwagens nam zoon Gerard de Rooy revanche op vader Jan de Rooy. Hij won de korte klas sementsproef met vier seconden voorsprong Jan de Rooy bleef wel leider Bij de sportwagens was de Fransman Stéphane Pe- terhansel in een Mitsubishi de snelste en versterkte hij zijn lei dende positie. De Dakar Rally wordt pas seri eus als de oversteek van de Mid dellandse Zee is gemaakt. De deelnemers worden naar Tunis verscheept en gaan morgen naar Tozeur. AFP per dag met de zaak bezig. „We doen er alles aan om het volley bal te redden. Het is twee voor twaalf, het voortbestaan van de sport staat op het spel. We zijn de opties aan het bekijken en hopen binnen een paar dagen met een oplossing te komen." Alberda is als oud-bondscoach van het mannenteam, dat onder zijn leiding goud won bij de Spelen in Atlanta, altijd betrok ken gebleven bij het volleybal. Alberda: „Ik ben wel vreselijk geschrokken dat het zover heeft kunnen komen, maar volleybal is niet de enige teamsport die het moeilijk heeft. Het is duur deze sporten draaiende te houden Het blijkt dat ze niet kunnen zonder de steun van de achter ban. Het is zaak dat we nu eerst een oplossing vinden voor het vollevbal." ANP Even voelde Joure zich het brand punt van de wereld. Real Madrid won in Tokio de wereldbeker, Ikea had zijn tikkende tassen en de VN was in af wachting van Iraks wapenlijst. Maar het Friese dorp Joure leefde begin de cember voor slechts één ding: het be kerduel van de plaatselijke eersteklas- semiet FC Groningen. De winkels gingen zelfs eerder dicht, zodat iedereen toch maar op tijd op het Jouster sportpark aanwezig kon zijn. Het waren gouden tijden voor in brekers, want niemand in Joure was thuis tussen half acht en half tien. In die twee uur verloren de plaatselijke helden 'de wedstrijd van de eeuw' - zoals ze het zelf omschreven - nipt met 2-3. maar dat mocht de pret niet drukken. Wat kan bekervoetbal toch mooi zijn! Daar is in Zeeland nog niet iedereen van doordrongen. Talloze spelers en trainers roepen voorafgaand aan een bekerpotje in koor, dat hun bekerwed strijd toch niks voorstelt: 'de beker is bijzaak' of 'we winnen die beker toch nooit'. Het enige voordeeltje is volgens hen dat geschorste spelers weer een wedstrijd van hun schorsing kunnen uitzitten. Dat is een lekkere instelling, zeg! Voetballers willen toch altijd win nen? Als het dan toch zo'n rottig intermezzo van de competitieverplichtingen is, waarom schrijven clubs zich dan nog in? Het is niet verplicht. Als je niet mee wilt doen, laat je het even weten aan de KNVB en voila: weer een paar extra vrije dagen. Kun je lekker vriend schappelijke wedstrijdjes gaan spelen. Of als alle andere clubs wél bekeren, kun je lekker gaan trainen op dat knol- lenveld achter de kantine. Dan loop je overigens wel de kans mis op een plekje in de Uefa Cup. Pardon? Jazeker. Stel je voor: je wint de dis trictsbeker, waardoor je aan de Am- stel Cup voor profs mag meedoen. Warempel, ook die win je. En dan mag je zomaar aan de Uefa Cup meedoen. Liverpool, Werder Breinen en Alavès: here we come! Het is een onwaarschijn lijk scenario, maar wel degelijk moge lijk. De ivoren-torenbewoners in het Breda se districtskantoor steken zelfs jaar lijks de helpende hand toe aan de klei nere clubs. Zeer toevallig loten (zouden ze dat ook met van die potten doen zo als bij SBS6?) de sterkere clubs vaak te gen elkaar. Zie vorig seizoen: eerst Hoek-Temeuzen, vervolgens Kloetin- ge-Terneuzen, terwijl De Meeuwen nog lekker tegen Hoofdplaat kon bekeren. Deze natuurlijke selectie zorgt ervoor dat de kleinere clubs minder vaak hoe ven te stunten om ver te komen. Het bekertoernooi is bovendien hét po dium om geschiedenis te schrijven. Wie kent nog de kampioen van de eerste klasse zaterdag van drie jaar geleden? Niemand, behalve wellicht een handjevol Frederikstadt-adepten. Maar iedereen heeft wel een beeld van KOPENHAGEN - Het dak van het nieuwe sportpaleis in Ko penhagen is gisteren ingestort. Niemand raakte gewond toen twee steunpilaren van de arena in de buitenwijk Ballerup plotseling omvielen. Het grootste deel van het dak kwam op de wielerbaan terecht. De hal is gebouwd in 2001 De Zes daagse van Kopenhagen, eind januari, is afgelast. DPA AMSTERDAM - De Raad van Commissarissen van Ajax heeft Michael van Praag herbenoemd als voorzitter. De buitenge wone vergadering van aandeelhouders maakte daartegen gisteren geen bezwaar. Van Praag, al tien jaar in functie, zal in de loop van dit jaar worden opgevolgd door John Jaakke. Hij is dan ruim tien jaar in functie geweest. ANP BRONDBY - Drie Nederlandse vrouwen die in Denemarken handballen, veranderen van club. Ana Razdorov verhuist per direct van Odense naar de huidige Deense koploper GOG Gudme, waar ook de Nederlandse internationals Assink, Mulder, Feijen en Van der Wissel actief zijn. Elly-An de Boer verlaat met onmiddellijke ingang Odense voor de Noorse club Baekkelaget. Zij krijgt gezelschap van Jokelyn Tienstra, de keepster van het Nederlands team, die van het Duitse Lützel- inden komt. ANP TURIJN - David Trezeguet eist van zijn Italiaanse voetbal club Juventus een voortijdige verlenging van zijn contract en een aanzienlijke salarisverhoging. „Ik ben een van de beste internationale aanvallers met het minste salaris", klaagt de Franse international in de Italiaanse sportkrant Gazzetta dello Sport. Trezeguet staat tot 2005 onder contract bij de Ou de Dame en verdient 'slechts' 1,3 miljoen euro per jaar. Barce lona zou interesse hebben getoond in de aanvaller. SID INDIO - De caddie van Tiger Woods heeft een geldboete ge kregen omdat hij een toeschouwer belaagde. Tijdens de Skin Games in Indio (Californië) gooide Steve Williams de camera van een amateurfotograaf in het water. Het slachtoffer had bij de achttiende hole een foto gemaakt van Woods tijdens een bunkerslag. De nummer één van de wereld beloofde de straf (hoogte onbekend) voor zijn rekening te nemen. SID GLASGOW - De Schotse rivalen Glasgow Rangers en Celtic hebben een gezamenlijk sponsorcontract afgesloten met het biermerk Carling. De deal heeft een waarde van 19 miljoen euro. De komende drie jaar zullen beide voetbalclubs dezelf de naam op hun shirts dragen. RTR BRUSSEL - Dave Bruylandts fietst komend seizoen bij de Belgische wielerformatie Marlux-Wincor-Nixdorf. Er was voor de Belg geen plaats meer in de fusieploeg Lotto-Domo. Hij wordt ploeggenoot van onder anderen de oude Rus Dmitri Konisjev. Belga door Harm Vonk SURHUISTERVEEN - Het Bel gische trio Mario de Clercq, Ame Daelmans en Peter van Santvliet bevolkte gisteren het podium van de veldrit in Sur huisterveen. De Nederlanders Gerben de Knegt en Richard Groenendaal moesten zich te vreden stellen met een bijrol. Zelfs nu toppers als Sven Nijs, Bart Wellens en Ben Berden de voorkeur gaven aan wedstrij den in eigen land, kwamen de Nederlanders niet verder dan de vierde en vijfde plaats. „Bij ons is het nooit zo gemakkelijk, met renners als Wellens en Nijs aan de start", reageerde De Clercq. Richard Groenendaal is nog niet uit de zorgen. Het probleem met zijn schoenen is voorbij, maar in Surhuisterveen had de Rabo- renner te kampen met de na weeën van een knieblessure, die hij een dag eerder opliep in Sint Niklaas. Minuten na de aan komst van De Clercq voltooide de Brabander zijn wedstrijd als vijfde. Wijzend op zijn linker knie, want die was een uur lang een kwelgeest geweest. „Ik heb heel veel pijn, vooral als ik kracht zet. Lopen kan ik niet eens." Getwijfeld of hij in Surhuister veen zou rijden, had hij niet. „Want als ik nu niet kan rijden, kan ik het zondag (wereldbe kerwedstrijd in Frankrijk) en volgende week (Nederlands kampioenschap in Huijbergen) ook niet", klonk het kortaf en pessimistisch. Ook Mario de Clercq kampte met tegenslag, maar de drievou dig wereldkampioen haalde er een 'kraker' bij die zijn bekken weer rechtzette. Met zijn optre den van gisteren maakte de 36- jarige Belg zijn afwezigheid van vorig jaar meer dan goed. Van begin tot eind reed De Clercq zijn eigen wedstrijd. Daelmans en Van Santvliet volgden op eer biedwaardige afstand. „Mario dwingt steeds meer respect af", sprak Van Santvliet vol ontzag. „Op zo'n leeftijd zó fietsen! En het is hem nog steeds niet aan te zien." De Clercq vond dat enigszins overdreven. „Want Adrie van der Poel was 39 en toen was hij nog top. Zo lang ik zo kan blij ven winnen, blijf ik doorgaan. Zo'n overwinning is goed voor de moraal, vooral na een blessu re. Zo te zien staat er weer een goede De Clercq." GPD VLISSINGEN - De voetbal wedstrijden die dit weekeinde voor het districtsbekertoernooi zouden worden gespeeld, zijn afgelast vanwege de overvloe dige regenval. De duels Meto-Hoek en Rillan- dia-Steen zijn verplaatst naar zaterdag 11 januari. In verband daarmee is de inhaalwedstrijd tussen Halsteren en Rillandia. die op die dag gespeeld moest worden, uitgesteld. De wed strijd tussen Zeeland Sport en RCS was al eerder verplaatst naar dinsdag 7 januari Er wordt gespeeld op het veld van VC Vlissingen aan de Irislaan, aanvang 19.30 uur. het bekeravontuur van Vlissingen in het seizoen 1988/1989. Hoe Peter van Vossen zijn ploeg langs De Graafschap, BW Den Bosch en Telstar loodste en pas in de kwartfinale strandde op FC Den Haag. Voor een amateurvoetballer is de be kerstrijd bijna de enige kans op eeuwi ge roem. Grijp die kans. Een vijfdeklas- ser als Jong Ambon staat nu al in de vijfde ronde. Nog vijf potjes winnen en de districtsbeker staat in de prijzen- kast. Jong Ambon kan dan ongetwij feld het draaiboek van Joure wel even lenen. En als het dit jaar niet lukt, geen nood. Elk seizoen heeft een nieuwe ron de met nieuwe kansen op de Uefa Cup. Rudy Boogert van onze sportredactie PARIJS - De Franse voetbal scheidsrechter Alain Sars moet vanavond bij de bekerwedstrijd tussen Marseille en Bastia op zijn woorden passen. Hij draagt bij dat duel een microfoontje, waardoor tv-kijkers tijdens de rechtstreekse uitzending met hem kunnen meeluisteren. Voormalig topscheidsrechter Michel Vautrot, de huidige baas van de Franse arbiters, coördi neert het experiment in het Franse voetbal. Hij zal de wed strijd volgen in de regiekamer van TF1, het tv-station dat het duel uitzendt. „Met dit experi ment tonen we aan dat we veel opener zijn dan veel mensen denken", zei Vautrot. Helemaal nieuw in Frankrijk is het initiatief niet. Op 9 novem ber vorig jaar droeg de arbi ter bij het duel tussen Lille en Nantes ook een microfoontje. Diens belangrijkste op- en aanmerkingen werden toen echter pas een dag later uitge zonden. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19