Waterpeil nadert kritiek punt Nieuwe inzichten bepalen kijk op veilige zeeweringen Belang Delta als afvoergebied van water neemt toe Overtollig water weggepompt uit vijver 15 Nijpende situaties in Braakman en bij Axel PvdA-leider Wouter Bos komt naar Vlissingen I^ELNl iJAR-M Korps Terneuzen helpt in Gent Camperclub acht tunnel te duur LPF wil impuls viskweek Fruitcoöperatie ziet omzet stijgen Gewonde bij kop-staartbotsing zaterdag 4 januari 2003 door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - De stijging van het water in Oost-en Midden-Zecuws- Vlaandcrcn wordt goed in de gaten ge houden. In Sint Jansteen plaatsten me dewerkers van gemeentewerken gis termorgen een pomp in een vijver aan de Wilgenstraat. Door de regenval was het water zo hoog komen te staan dat het moest worden overgepompt naar het riool. De mede werkers zijn tot half vijf gistermiddag bezig geweest met pompen. Volgens R. van Damme van de gemeente Hulst is Sint Jansteen tot nu toe de enige plaats waar moest worden ingegrepen. Het grasveld bij de appartementen Ti- vol 1 Gardens in Hulst is veranderd in een groot zwembad en in de Kop van Hontenisse is een binnenmeer ontstaan achter de dijkDe situatie is echter ner gens alarmerend. In de buurt van de watertoren in Axel staan de bomen een heel eind onder water. Het waterpeil in de Rijkswaterleiding in Axel, een af- vloeisel van de Grote Kreek, staat een stuk hoger dan normaal. De aangren zende achtertuinen van bewoners van de Van Middelhovenstraat worden nog niet bedreigd, maar enkele aflopende achtertuinen van bewoners van de wijk Zonnemare stonden gisteren al blank. Aan de Axelsestraat in Terneuzen staat de kelder onder Dansschool Verberk- moes onder water. De regenval van de laatste tijd heeft er voor gezorgd dat het water nog hoger staat dan anders, maar Verberkmoes had ook vorige win ter en herfst al last van overtollig water. Volgens de dansschoolhouder zijn de problemen begonnen na de reconstruc tie van de Axelsestraat. Verberkmoes wil gemeente, provincie of waterschap aansprakelijk stellen voor de schade, maar kreeg tot nu toe nul op het rekest Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen heeft de dansschoolhouder verzekerd dat er geen peilverhoging heeft plaats gevonden, zodat zijn problemen niet aan een hoge grondwaterstand kunnen liggen. Het feit dat niemand anders in de Axel sestraat met wateroverlast kampt, lijkt die lezing te bevestigen. Een woord voerder van de gemeente heeft intussen toegezegd dat een specialistisch bu reau binnenkort een onderzoek doet naar de oorzaak van de lekkage. Ver berkmoes hoopt met de uitkomst van dat onderzoek orde op zaken te kunnen stellen. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Afstromend water uit Vlaamse polders ver oorzaakt een precaire situatie in Zeeuws-Vlaanderen. Met nanie de situatie in de Braakman en bij Axel is nijpend. De toe stroom van water uit de Bra bantse rivieren op de randme ren in het oosten van de provincie kan tot nu toe goed worden verwerkt; problemen worden daar niet verwacht. Rijkswaterstaat gebruikt alle- dne de zeesluizen in Terneuzen om overtollig Vlaams water, dat bij Everghem op het Kanaal Terneuzen-Gent wordt ingela ten, versneld op de Westerschel- de te lozen. Dat biedt echter geen oplossing voor het polder- water. Ook zijn eenmaal de Krammersluizen gebruikt om water vanaf het Krammer-Vol kerak en Zoommeer - afkomstig uit de Brabantse rivieren - op de Oosterschelde te pompen. Goochelen Door de overvloedige regenval en mede daardoor de overvolle nvieren moeten de waterbe heerders in Zeeland dezer dagen goochelen met de 'kranen' om wateroverlast binnen de perken te houden. Tot nu toe is dat aar dig gelukt. Het 'eigen' Zeeuwse regenwater kan door de water schappen via de gemalen wor den uitgeslagen Voor Sint Annaland is het nood plan weer ingetrokken. Er zijn nog extra pompen in bedrijf bij Philippine/Zandstraat. Het gaat vooral om water dat vanuit VLISSINGEN - PvdA- lijsttrekker Wouter Bos brengt vandaag een be zoek aan Vlissingen. Vanaf vier uur 's middags loopt de sociaal-demo craat in het centrum om met het winkelpubliek te discussiëren. Vanaf vijf uur interviewt Omroep Zeeland de lijsttrekker in café De Concurrent aan het Bellamypark. Het ge sprek is live op de radio te volgen Tot slot houdt Bos vanaf half zes tot half ze ven in hetzelfde café ge sprekken met jongeren. Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. AL MEER DAN 25 jaar glansrijk in schoonmaakwerk 0118 - 417 500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 Vlaanderen en West-Brabant komt. In de Braakman staat het water één meter boven het normale winterpeil. Volgens het water schap is dat ongekend hoog. De toevloed uit het Vlaamse Meet jesland is groter dan de hoeveel heid die kan worden gespuid. Gesprekken met Belgie over grotere lozingscapaciteit verlo pen erg stroef, zodat verbete ring niet snel is te verwachten. Via de Axelse Kreek en de Otheense Kreek vloeit ook Vlaams polderwater af. Het ge maal Othene zit aan de maxi mumcapaciteit. De watertoe- vloed bij Axel nadert een kritiek punt. Rijkswaterstaat gebruikt de middensluis in Terneuzen al re gelmatig om bij laagwater ka naalwater op de Westerschelde te spuien. Nu zijn ook de west en oostsluis ingezet, waardoor er maximaal driehonderd ku bieke meter water per seconde via openingen in de sluisdeuren of omloopriolen kan worden ge loosd. Die situatie blijft zeker nog tot zondag van kracht. Dat kan rond laagwater wel enige vertraging voor de scheepvaart opleveren; de overlast is tot nu toe minimaal, mede doordat het aanbod van binnenvaartsche pen gering is. Rijkswaterstaat speelt in op de wensen van de Vlaamse waterbeheerders, die willen voorkomen dat onder meer de bevolking van Gent natte voeten krijgt. Het water uit de Brabantse ri vieren dat op Krammer-Vol kerak en Zoommeer terecht komt, wordt weggewerkt door het Bathse Spuikanaal en de spuisluis bij Bath. Die draait nu ruim een week op volle capaci teit (driehonderd kubieke meter per seconde). Vanwege de hoge waterstanden in Breda (Tram- brug) en op het Krammer-Vol kerak zijn tot nu toe eenmaal de Krammersluizen bij Sint Phi- lipsland ingezet (voor het laatst gebeurde dat in januari 2002). Het in de sluizen aanwezige zoet/zout-scheidingssysteem bewijst daarbij goede diensten. Het spuien wordt zoveel moge lijk beperkt, om te voorkomen dat herhaalde malen grote hoe veelheden zoet water in de zoute Oosterschelde terechtkomen. Via de Krammersluizen kan in een etmaal voor een peilverla- ging van vijf tot tien centimeter op de randmeren worden ge zorgd. Rijkswaterstaat ver wacht dat ook als de Brabantse rivieren veel water blijven af voeren, de situatie in de hand kan worden gehouden. Op camping de Braakman staan de caravans in het water. foto Camile Schelstraete door Rinus Antonisse en Ben Jansen MIDDELBURG - De zeewerin gen aan de Zeeuwse kust vol doen overal aan de normen van Deltaveiligheid. Dat wil zeg gen: ze bieden bescherming te gen een storin die statistisch eens in de vierduizend jaar op treedt. Van zwakke plekken die een acute bedreiging vormen, is geen sprake. Wel zijn er enkele kustvakken waaraan Rijkswa terstaat in de toekomst extra aandacht besteedt, met het oog op zeespiegelrijzing, klimaat verandering, verleggen van zee stromingen en krachtiger gol ven. Volgens de woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland gaat het hierbij om: West-Zeeuws- Vlaanderen (Cadzand-Bres- kens), zuidwest-Walcheren, de Westkappelse zeedijk. Dom burg, de Banjaard, Westen- schouwen-aanzet stormvloed- kering en het noorderstrand tussen Renesse en Ellemeet. In de Derde Kustnota heeft het ministerie van Verkeer en Wa terstaat eind 2000 drie zwakke schakels langs de kust aange wezen, waaronder West- Zeeuws-Vlaanderen Dat ge beurde met name vanwege het herinrichtingsplan voor deze regio, dat de bedoeling heeft te gelijk met het verzwaren van de zeewering ook andere voorzie ningen (recreatie, natuur, ver keer) mee te nemen. Rijkswaterstaat bezint zich nu op deze aanwijzing van zwakke plekken Daarbij staan de vei ligheid en de jongste inzichten van de Technische Adviescom missie Waterkeringen (vooral het optreden van zwaardere golfbelasting) voorop. Dit kan ertoe leiden dat er een andere (landelijke) volgorde van te ver sterken zwakke schakels uit de bus komt. Superstorm Ook in de Randstad is voor een aantal kustvakken nader on derzoek nodig. Voorzitter Walter van de Kleij van de Tech nische Adviescommissie Water keringen constateert dat de Randstad in de toekomst onvol doende beveiligd is tegen over stromingen Vanwege het eco nomische belang van dit deel van Nederland moeten de dij ken bestand zijn tegen een su perstorm van het kaliber dat zich eens in de tienduizend jaar voordoet. Ter hoogte van Ter Heijde (tussen Den Haag en Hoek van Holland) zit echter een zwakke plek in de duinen met een overstromingskans van eens in de tweeduizend jaar. Van der Kleij schetst de veilig heidssituatie van Zuid-Holland in 'Hoogwater', het mede door Rijkswaterstaat uitgegeven boek ter gelegenheid van de her denking van de overstromings ramp van 1953, dat woensdag verschijnt. Zijn conclusie is dat absolute veiligheid tegen over stroming in Nederland nooit kan worden gegarandeerd. Wel kan de kans op overstroming vrij klein worden gemaakt. Dat betekent dan dat de kosten en mogelijke schade aan andere belangen voor lief moeten wor den genomen. Van der Kleij vindt dat het hoog tijd is voor een nationaal debat over de vei ligheid. Henk Saeijs, oud-hoogleraar intergraal waterbeheer en oud directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland, geeft in het boek aan waarom bressen in de dijken van Zuid-Holland catastrofale gevolgen kunnen hebben Vol gens hem is het risico groot dat de halve Randstad onder water zou lopen, want er zijn geen dij ken die het gebied in comparti menten verdelen Saeijs .Dan is de economie voorgoed naar de knoppen." Saeijs meent dat de Nederland se bevolking leeft met een vals gevoel van veilighèid, geba seerd op kansberekeningen. Die houden geen rekening met on voorspelbare calamiteiten, maar die wel voorstelbaar zijn. Als voorbeeld noemt hij het bombardement van de Walcher- se dijken aan het eind van de Tweede Wereldoorlog, waar door bijna het hele eiland onder water kwam te staan. COR DE JONGE GENT - Twee dompelpompen en een slangenwagen uit Ter neuzen zijn gisteren ingezet bij de bestrijding van de water overlast in Gent. Op verzoek van de Vlaamse collega's bracht het Terncuzense korps de twee pompen gistermiddag naar het Gentse havengebied. Daar zouden Gentse brandweerlieden bekijken op welke plaatsen de Terneuzense manschappen en het materieel het beste ingezet konden worden Overigens zou één van de voertuigen in het begin van de avond terug naar Terneuzen rijden, om ook in de Kanaalzone een haak wagen achter de hand te hebbenmeldde een woordvoerder op de ka zerne. VLISSINGEN - De Camper Club Nederland maakt ernstig bezwaar tegen de hoogte van het tarief voor campers in de Westerscheldetunnel. De club heeft dat laten weten aan de NV Westerscheldetunnel Op dit moment wordt voor een overtocht met een camper tot zes meter lengte hetzelfde bedrag betaald als voor een perso nenauto. Volgens de tarief bepaling voor de tunnel zou voor de passage van een camper 15 euro moeten worden betaald en voor personenauto's, afhankelijk van de lengte, 4 tot 6 euro. De bepaling hangt samen met de hoogte van het voertuig. Als een camper hoger is dan 2.50 meter wordt het hoge tarief bere kend. De Camper Club acht dat niet redelijk, omdat ook campers zijn ingericht voor het vervoer van personen. VLISSINGEN - De lijst Pim Fortuyn Zeeland wil een impuls geven aan de viskweek in Zeeland Volgens de LPF, die mee doet aan de provinciale Statenverkiezingen in maart, zouden delen van het kustgebied voor dat doel moeten worden inge richt De partij meent dat aquacultuur alternatieve werkge legenheid kan opleveren voor vissers die hun huidige activi teiten noodgedwongen beëindigen en voor agrariërs die nieuwe werkzaamheden zoeken. De LPF denkt onder meer aan de kweek van kabeljauw. KAPELLE - De Coöperatie Fruitmasters Groep heeft in 2002 een omzetstijging van 1,5 procent behaald, bij een gelijkblij vende aanvoer. Ondanks de problematische situatie in de fruitsector steeg de omzet van Fruitmasters tot 110 miljoen euro. De totale aanvoer van Nederlandse appelen bleef op 115 miljoen kilogram De middenprijs van de appelen steeg naar 36 eurocent. Door de nasleep van het mislukte oogstseizoen 2001-2002 is het kwantum van peren met 670 ton lager uitge vallen. De middenprijs van de peren kwam in 2002 uit op 65 eurocent. De grootste stijging in de aanvoer vond het afgelopen jaar plaats bij het kleinfruitMet name aardbeien en houtig-klein- fruitproducten maakten een grote groei door. Recentelijk werd zelfs de omzetgrens van 25 miljoen euro bereikt. GOES - Een 27-jarige automobilist uit Goes veroorzaakte gistermorgen een kop-staartbotsing op de 's-Gravenpolder- seweg in zijn woonplaats. Hij reed achterop de auto van een 45-jarige man uit 's-G ra venpolder die voor de verkeerslich ten stond te wachten. Deze liep daarbij een pijnlijke nek en schouder op. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Sneller dan verwacht krijgt Zeeland veel méér water te verwerken. De ge volgen van de klimaatverande ring doen zich nu al gelden. Er valt steeds meer regen. Tot 2050 in de winter een toename met 10 procent. De afvoer van de grote rivieren wordt 's winters door de regen, het smelten van sneeuw en gletsjers 40 procent hoger. Het belang van het Deltagebied als onmisbaar afvoerbekken groeit. Zeeland moet niet alleen het ei gen hemelwater opvangen, maar ook overtollig water uit Noord-Brabant en Vlaanderen Zonder afvoer via de Zeeuwse Delta krijgen de mensen in Bre da en Gent onherroepelijk natte voeten. Het verwerken van de groeiende hoeveelheid water maakt kostbare maatregelen nodig; tot 2015 zijn de uitgaven becijferd op 122 miljoen euro Binnendijks watert in Zeeland 176.000 hectare af; dat gebeurt door zeventig afvoergebieden met een gemiddelde oppervlak te van 2500 hectare. De polders rond Hoogerheide, 4400 hecta re, voeren hun water via Zee land af, evenals een gebied van 40.000 hectare in Vlaanderen (met name de gebieden ten zui den van de Braakman. 22.000 hectare en Axel, 18.000 ha). De huidige gemalen in de provincie kunnen 11,5 millimeter per dag uitslaan. Er moet ook rekening worden gehouden met het water dat de Brabantse rivieren Mark, Din- tel en Steenbergse Vliet aanvoe ren op Krammer-Volkerak en Zoommeer. Op deze randmeren komt ook wat water van de gro te rivieren (het merendeel daar van verdwijnt in het Haringvliet en via de uitwateringssluizen in de Noordzee). Het water wordt uit de randmeren geloosd door het Bathse Spuikanaal en via de spuisluis bij Bath op de Wester schelde. Als de randmeren vol zitten en de situatie rond Breda precair wordt, kan ook via de Krammersluizen zoet water worden gespuid op de Ooster schelde De provincie Zeeland presen teerde half vorig jaar een Deel- stroomgebiedsvisie Zeeland. Een gezamenlijk product van waterschappen, gemeenten en provincie. De visie geeft aan welke problemen zich (zullen) voordoen en welke maatregelen op korte termijntot 2015nodig zijn. Het is een voorlopige visie Het hoofdsysteem, de buiten dijkse rijkswateren, zit er niet bij. Pas als de visie is vastge steld, kan er worden gekeken naar aanpak van de knelpunten Méér ruimte maken voor het water staat centraal. Volgens berekeningen biedt extra ber ging maken het meeste soelaas (met daarnaast een beperkte vergroting van de afvoer). Het gaat om: meer open water, aan leg van natuurvriendelijke oe vers en het onder water laten lopen van speciaal daarvoor aangewezen gebieden (die door kaden worden begrensd). Daar voor is in het buitengebied 670 hectare ruimte nodig en in be bouwd gebied 400 hectare (tot het jaar 2050). In Zeeuws- Vlaanderen is 160 hectare extra nodig, om het water uit Belgisch Vlaanderen op te vangen. Te optimistisch De voorspellingen in de Deel- stroomgebiedsvisie lijken door de werkelijkheid te wordenach- terhaald. „In de komende jaren zal Nederland en daarmee ook Zeeland te maken krijgen met een toenemende hoeveelheid neerslag", staat er Ook wordt het denkbaar geacht dat de hui dige verwachtingen tot 2050 te optimistisch zijn. De water overlast die zich nu aandient onderstreept de noodzaak ver sneld maatregelen te nemen. Advertentie Wat zijn de nieuwe bedragen voor het minimumloon? www.SZW.nl Dan weet u het snel. in Social* Zaktn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15