PZC Van Dok bepleit openhouden Dix 11 Dakloze scholen voorlopig weer onder de pannen Normendebat begint volgens burgemeester bij de overheid Veere gaat zaken sneller afhandelen Zeeuwse kanshebbers op innovatieprijs Mikke ontfermt zich over olievogels Zadels gestolen zeeuwse almanak Lawaai he+ f?U o ook zo te fcrïeMen? Politie pakt brandstichters Arnemuiden mm Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Burgemeester Vlissingen vindt gedwongen verhuizing vluchtelingen onmenselijk Geluk (VVD) tegen lagere suikerprijs WALCHEREN door Rolf Bosboom GOES - De twee afgebrande scholen in de Goese Polder heb ben voorlopig ander onderdak. De leerlingen van 't Noorder licht gaan naar het voormalige gebouw van de Prinses Beatrix- school aan de Tomatestraat. De kinderen van de Holtkamp- school, met uitzondering van de groepen die in de twee noodlo kalen en de dependance zijn gehuisvest, worden onderge bracht bij het Sint Willibrord- college. Na de enorme brand die beide scholen en wijkgebouw De Spinne tijdens de jaarwisseling trof. heeft de gemeente van ver schillende kanten aanbiedingen gekregen voor voorlopige huis vesting. Uiteindelijk is gekozen voor de Beatrixschool en het Willibrordcollege, omdat het met die locaties mogelijk is elke school volledig op één plek on der te brengen. Het Willibrordcollege had nog noodlokalen staan. Die zijn in middels overbodig geworden, doordat onlangs een uitbreiding van de school is gerealiseerd. Het gebouw van de Beatrix school staat sinds oktober leeg, als gevolg van de verhuizing naar de nieuwe brede school in Ouverture. Paar maanden De noodhuisvesting is waar schijnlijk gedurende enkele maanden nodig. In de tussenlig gende periode wil de gemeente zorgen voor een tijdelijk onder komen, eventueel verspreid over twee plaatsen, in de Goese Polder. Een plaats daarvoor is nog niet bepaald. Vervolgens kan er worden gewerkt aan een nieuw gebouw voor beide scho len. „Dat wordt een kwestie van jaren", zegt wethouder M. "t Hart. Het streven is de noodhuisves ting maandag 13 januari in ge bruikte nemen. „We zetten alles op alles om ervoor te zorgen dat de leerlingen vanaf die dag weer les kunnen krijgen." Er is al een begin gemaakt met het opknap pen en gereedmaken van de on derkomens. De leerlingen in de noodlokalen en de dependance van de Holtkampschool, in to taal zeven groepen, gaan dins dag 7 januari weer naar school. Vervoer Er wordt gewerkt aan vervoer van de Goese Polder naar de voorlopige onderkomens in Goes-Zuid. „Dat wordt door ons en door de scholen georga niseerd", zegt 't Hart. Er zijn contacten gelegd met vervoers maatschappijen. Verder wordt bij ouders geïnventariseerd wie van de voorziening gebruik wil maken en wie zelf het vervoer wil regelen. Voor het meubilair dat voor de klassen nodig is, heeft de ge meente een oplossing gevonden. Dat wordt grotendeels geleverd door de Pater Pio Stichting uit Tubbergen De stichting, die hulp biedt in binnen- en buiten land, had een grote hoeveelheid spullen klaarstaan voor trans port naar Roemenië. Die komen voorlopig naar Goes, in afwach ting van de aanschaf van nieu we tafels en stoelen. De vereiste leermiddelen, zoals boeken en schriften, zijn inmid dels besteld. De leverancier ver wacht dat die voor 13 januari beschikbaar zijn voor de leer lingen van beide scholen. Volgende week begint het op ruimen van de restanten van de scholen en het wijkgebouw. Maandag zijn er, zowel 's mor gens als 's avonds voorlichtings bijeenkomsten voor de leerlingen en hun ouders De in formatielijn van de gemeente (0113-249616) is ook dit week einde bereikbaar, op beide da gen van 14.00 tot 21.00 uur. Een probleem in de informatievoor ziening is dat het adressenbe stand van de Holtkampschool ook in vlammen is opgegaan. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Twee Zeeuwse uitvindingen zijn genomineerd voor de Horeca va Innovation Award 2003. In de categorie in terieur en design neemt Zee- landnet met het interactieve ca- féspel Zoezaa het op tegen Little Art Factory in Zierikzee. Dit be drijf heeft een manier bedacht om tegels, serviesgoed en muren te bedrukken in de huisstijl. Op de horecavakbeurs in de Rai in Amsterdam wordt maandag bekendgemaakt welke innova tieve horeca-uitvinding in de prijzen valt. Zoezaa is bedacht door Rob van der Toorn uit Brouwershaven en verder ontwikkeld door Zee- landnet in Kamperland. Vijf da gen in de week kan het spel ge speeld worden in veertig cafés in Nederland. In de kroegen staat een scherm opgesteld waarop li ve de presentator in de Zoezaa- studio in Kamperland is te zien. Deze spelleider stelt meerkeu zevragen over tal van onder werpen. De speler moet via een speciaal kastje het juiste ant woord opgeven, De tegenstan der is niet de computer, maar zijn al die mensen uit hetzelfde of andere cafés die op dat mo- MIDDELBURG - Uit schuren in de omgeving van Middelburg zijn tussen donderdag 19.00 uur en gistermorgen elf paardenza- dels gestolen. In Koudekerke werden zeven zadels weggenomen, één uit een schuur aan de Breeweg en zes aan de Zwaanweg. Uit een schuur aan de Breeweg te Mid delburg werden drie zadels weggenomen. De totale waarde bedraagt een paar duizend euro. ment ook meedoen aan het spel. Het spel is niet zozeer een ken nisquiz. Met een goede concen tratie, geheugen en reactiever mogen komt de deelnemer al een heel eind. Met elke vraag kun nen 10.000 punten worden gewonnen of verloren. De per soonlijke score wordt bijgehou den op het kastje. Zoezaa is géén gokspel, stelt Zeelandnet. Er zijn wel (kleine) geldprijzen te winnen Zeelandnet wil het hui dige aantal deelnemende cafés uitbreiden tot tenminste vijf honderd. Daarvoor zoekt het Zeeuwse internetbedrijf een strategische partner. Beleving De jury van de Horecava Inno vation Award heeft Zoezaa ge nomineerd omdat het 'inspeelt op belangrijke trends'. „Met be hulp van interactieve middelen zorgt het spel voor meer bele ving in de horeca. Het werkt sfeerverhogend en is door diver se moeilijkheidsgraden voor groot publiek interessant", al dus de jury. Het bedrijf uit Zierikzee heeft een concept bedacht waarbij servies, tegelwanden en muren met hetzelfde design kunnen worden gedecoreerd, bijvoor beeld met details uit de wand schilderingen. Het servies dat daarbij wordt gebruikt, is ge maakt van vaatwasbestendig horecaporselein. Ondernemers kunnen een eigen ontwerp ma ken of de huisstijl overal in te rug laten komen. De jury noemt de uitvinding 'Een creatief concept dat voor een brede groep horecabedrij ven interessant is. Het biedt ondernemers de kans zich na drukkelijk te onderscheiden. Het bedrijf levert maatwerk voor een redelijke prijs' De winnaar krijgt 6 januari de prijs uitgereikt door topchef Robert Kranenborg van restau rant Vossius in Amsterdam. Hadden we gedacht van het jaarwusselingslawaai af te zijn, blijken we verkeerd te zitten. Want wat zag ons oog in een Middelburgse etalage vol zoetigheden? Een schaal met van die ge stolde mengsels van chocola de en nootjes. Met daarbij een kaartje met het opschrift: „Heerlijke pindarotjes". Het mankeerde er nog maar aan dat er bij stond: 'oorver dovend lekker'. De Vlissingers die gisteren de nieuwjaarsreceptie van de gemeente bezochten, kregen naast een toe spraak allerlei hapjes voorgeschoteld. fntn Ruben Oree foto Ruben Oreel door Ron Magnée VLISSINGEN - De overheid moet in het normen- en waar dendebat het goede voorbeeld geven, maar slaagt daar niet al tijd in. Aldus burgemeester A. van Dok tijdens de nieuwjaars borrel van de gemeente Vlissin gen. De burgemeester verwees naar de situatie van de uitgeproce deerde asielzoekers die op straat komen te staan. „Onfat soenlijk en niet recht te praten", noemde Van Dok deze gang van zaken. De bewindsvrouw wees er verder op dat de begrippen normen en waarden geen 'con tainerbegrippen' moeten wor den. „Begrippen waar op den duur niemand meer de beteke nis van kent. Dat geldt bijvoor beeld ook voor het woord integratie." Volgens de burge meester is in dit geval goed communiceren met de wijk van eminent belang. „Op de ge meentelijke website, in een wijkblad. En dan niet statistie ken van wat er is gebeurd, maar gewoon een gezicht met een ver haal." Verder prees Van Dok de activiteiten die het afgelopen jaar zijn begonnen: de verbou wing van het stadhuis, de ope ning van het Muzeeum en de bouw van het nieuwe zwembad. Advertentie 999* v©lgcn4e weck toch ook n99r 4c V9k9n+icbevrt In U*rech*? N M Reizen en Recreatie GA OP VAKANTIE IN JE EIGEN ZATÉRPAGKRAtfT MIDDELBURG - Drie jongens uit Arnemuiden hebben bekend dat zij op op maandag 23 de- I cember een aantal autobanden op het Schuttershof in Arne muiden in brand hebben gesto ken. Twee van hen zitten nog vast. Zij worden voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middel burg. Eén van verdachte is na verhoor naar huis gestuurd. Bij de brand raakte het asfalt op het Schuttershof beschadigd. De drie jongens van zestien en zeventien jaar hadden de auto banden kort daarvoor gestolen in Veere. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. Het trio werd op oudejaarsdag aange houden De politie heeft dat gis teren pas bekendgemaakt. door Miriam van den Broek DISHOEK - Zeker tien met olie besmeurde vogels zijn gis termiddag aangespoeld op het strand van Dishoek. Vooral zeekoeten werden onder de olie aangetroffen. Het is niet be kend waar de olie vandaan komt. Volgens het Schelde Coördina tiecentrum is er geen olie ge vonden op het water of op het strand. Ook het scheepvaart verkeer gaf te kennen geen olie gezien te hebben. Het is goed mogelijk dat de vogels elders in de olie terecht zijn gekomen en vermoeid en verzwakt in Dis hoek zijn gestrand. De dieren zijn overgebracht naar vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. „Ik heb de indruk dat het gaat om wat oudere olie", zegt M. van Dijk van De Mikke. „De vogels zijn zwaar genoeg om schoon te maken, wij hanteren een on dergrens van zevenhonderd gram. Voordat we aan het schoonmaken beginnen, moe ten ze eerst tot rust komen en eten. We hebben ze al wel me dicatie gegeven om de olie in de ingewanden aan te pakken. Want olie kan van binnen bij de dieren tweede- en derdegraads brandwonden veroorzaken." Zeekoeten staan erom bekend dat ze zeer gevoelig zijn voor olievervuiling. Dat komt door dat ze veel tijd doorbrengen op het water. SLUIS - Europa moet de suiker prijzen niet eenzijdig verlagen. Het pleidooi daarvoor van staatssecretaris Van Ardenne 'maakt ons gekke Henkie van Europa', zei Kamerlid J. Geluk (WD) gisteren op een bijeen komst van akkerbouwers in Sluis. Geluk wees erop dat de suiker prijzen bijna overal in de wereld beschermd zijn. „Dan is het on verstandig ze alleen in Europees verband te verlagen. Dit zal gro te nadelen hebben voor ontwik kelingslanden die nu juist hogere prijzen krijgen op de Eu ropese markt, en voor de Euro- i pese bieten telers." j Bij een eenzijdige prijsverla- j ging zijn volgens het Kamerlid grote suikerproducerende lan- I denalsBrazilië,CubaenAmeri ka de lachende derde. „Zij gaan er met dan met ons aandeel van- j door." De enige manier om de li beralisering te bereiken is in i zijn ogen wereldwijd. De met olie bevlekte vogels moeten eerst tot rust komen voordat ze worden schoonge- poetst. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee re gooit het dit jaar over een an dere boeg. Zaken moeten sneller worden afgewerkt en er moet meer klantgericht worden ge werkt. Dat vergt een andere denk- en werkwijze van de me dewerkers, erkent burgemees ter A. de Bruijn. „Maar de goede voornemens zijn er", zei ze gis teren in haar nieuwjaarstoe spraak. (Advertentie) e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de cololon treft u nadere informatie aar 8 713214 000019 C- noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). r per kwartaal met automatische incasso 55,10). r per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar' PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) 'Luisteren naar de burgers en er ook wat mee doen'. Dat is het thema van de gemeente voor het nieuwe jaar. „De gemeente Vee re heeft een goede start ge maakt. Daar kunnen we trots op zijn. Maar er wordt nu gevraagd om een andere aanpak", sprak De Bruijn. „Onze samenleving is voortdurend in beweging en geeft telkens aan waar wij als dienstverlenende organisatie op moeten inspelen. Dat vraagt om een blik naar buiten, om een service-gerichte opstelling." De handels- en denkwijze van de ambtenaren moet sterk ge richt worden op resultaat en kwaliteit. Zij moeten goed werk afleveren in een korte tijd. Tijd winst kan worden behaald als de gemeentelijke afdelingen meer samenwerken. In het afge lopen jaar is daar een begin mee gemaakt. Bepaalde vergunnin gen worden zoals dat heet, inte graal verstrekt. Dat houdt in dat de aanvragers niet meer eerst langs alle aparte afdelingen moeten gaan De gemeente re gelt dat zelf. Dit moet vaker ge beuren, zei De Bruijn. „Ik legde nadruk op het integraal werken waarbij de afdelingsgrenzen ondergeschikt worden aan het gewenste resultaat." Uitdaging De vragen en opmerkingen die de gemeente krijgt zijn volgens De Bruijn 'boeiend en zelden vermoeiend'. „Lastige kwesties vormen een uitdaging Tijd wordt onze prioriteit. Ik zeg dat in het bewustzijn dat deze stel lingen binnen de muren van het gemeentehuis wel worden geac cepteerd maar nog niet in alle gevallen doorleefd." Niet alleen van het eigen personeel, ook van de Veerse inwoners verwacht De Bruijn een andere opstelling. Zij moeten hun eigen verantwoor ding nemen en dingen doen die binnen gestelde grenzen vallen. „Dat levert ambtelijke bespa ringen op die ten goede komen aan meer constructieve zaken." zaterdag 4 januari 2003 Hoor Ab van der Sluis I VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis singen heeft een klemmend be roep gedaan op de vaste Kamer- i commissie voor Justitie om i Hotel Dix, waar tientallen I asielzoekers wonen, niet te slui- i ten. Zij vindt het onmenselijk dat gezinnen, van wie sommigen al zeven jaar tevreden in Vlissin gen wonen, worden gedwongen te verhuizen naar een groter asielzoekerscentrum. Door het plan van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) om Hotel Dix te sluiten ontstond vorig jaar grote onrust. Ruim honderd mensen liepen in de cember mee tijdens een stille tocht in Vlissingen. Hotel Dix moet eind januari dicht. Het COA beëindigt dan de huurovereenkomst. In het hele land wordt deze vorm van klein schalige, aanvullende opvang opgeheven. Ook de asielzoe kerscomplexen in Koudekerke, Serooskerke (W), Zoutelande, Zierikzee en Goes gaan binnen één jaar dicht. Reden voor de maatregel is dat het COA het aantal bedden landelijk wil te rugbrengen van tachtig- naar veertigduizend. Door strengere controles aan de grenzen komen minder mensen dan voorheen naar Nederland. Alle bewoners van Hotel Dix lieten meteen weten niet zonder slag of stoot te zullen vertrek ken. Het COA ontving een peti tie met handtekeningen. Begin december organiseerde de Ra- vensteinschool, waar bijna veertig asielzoekerskinderen les volgen, een stille tocht door Vlissingen. Ook Van Dok-van Weele liep mee. Beroering In een brief aan de vaste Kamer commissie voor justitie stelt de Vlissingse burgemeester dat in haar stad grote beroering is ont staan door de aangekondigde verhuizing van asielzoekers. Het besluit van het COA heeft verstrekkende gevolgen voor honderd personen, voor het me rendeel gezinnen. Van Dok-van Weele wijst er in haar brief op dat de mensen zich in een uiterst kwetsbare positie bevinden en nu gedwongen worden verplaatst. Sommige asielzoekers wonen al sinds 1995 in de kleinschalige op vang. „Zij hebben hun leven hier opgebouwd", schrijft de burgemeester aan de Kamerle den. „Kinderen en ouders kun nen in alle rust een plekje vin den, hoe onzeker de toekomst voor deze mensen ook is zolang zij geen status verkrijgen." Niet alleen de asielzoekers krij gen te maken met de voorgeno men sluiting van Hotel Dix De kinderen gaan naar de openbare basisschool Ravenstein De ou ders en de kinderen van deze school worden ook met de neus op de feiten gedrukt door het vertrek van de ongeveer 36 me descholiertjes als de aanvullen de opvang dichtgaat. Van Dok van Weele: „Kinderen worden daardoor geconfronteerd met de wrede maatregelen in de Ne derlandse samenleving. Geen ideaal pedagogisch klimaat voor de kinderen die achterblij ven op de school." Integratie De Vlissingse burgemeester stelt het bijzonder spijtig te vin den dat alles wat jarenlang is opgebouwd - de persoonlijke ontwikkeling, de integratie en de schoolontwikkeling van de kinderen - in één klap teniet wordt gedaan. Asielzoekers die wel een verblijfsstatus krijgen, worden vanuit het grotere asiel zoekerscentrum opnieuw in een gemeente geplaatst. Zij moeten dan voor de derde keer een nieuw bestaan opbouwen. De burgemeester wil dat de Ka merleden hun invloed aanwen den om de aangekondigde slui ting van Dix tegen te gaan. De asielzoekers zouden dan in Vlis singen hun procedure kunnen afwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11