PZC Middelburg telt meeste inwoners PZC Einde PSD mag de pret niet drukken Koerden demonstreren voor Öcalan Campingbazen vrezen gevolgen uitspraak van Raad van State Algemeen Belang in Hulst vermoedt komst CDA-burgemeester Aantal Vlissingers afgenomen, inwonertal Veere en Middelburg gestegen Duurzaam Veilig werkt op Expresweg Moordenaar weduwe Serné wordt gezocht in Sint Philipsland Sluiskillenaren bezoeken asielzoekers 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Kaartje WALCHEREN vrijdag 3 januari 2003 door Miriam van den Broek ft r VLISSINGEN - De gemeente Middelburg heeft, wat het aan tal inwoners betreft, een fikse voorsprong genomen op Vlis- singen. Met het aanbreken van het nieuwe jaar telt de Zeeuwse j hoofdstad 46.242 inwoners. Dat I zijner 1023 meer dan in Vlissin- gen. Vorig jaar had Middelburg 1 nog een voorsprong van 207 in- I woners. Het inwonertal van de gemeente Veere is voor het eerst sinds twee jaar gestegen en be- r draagt nu 22.098. I In Vlissingen is het aantal inwo- ners afgenomen. Vorig jaartelde de Scheldestad 45.410 bewo ners. Nu zijn dat er 191 minder. r ASSENEDE - Het aantal ver keersongevallen met gewonden op de Expresweg N49 tussen Assenede en Maldegem is het af gelopen half jaar met 28 procent drastisch gedaald. Daarmee is de doelstelling om tegen 1 mei 2003 het aantal on gevallen met 20 procent te laten verminderen nu al gehaald. De cijfers zijn afgezet tegen die uit 1999 en 2000. Het aantal onge vallen zakte van 32 naar 23, het aantal gewonden van 61 naar 44 en het aantal dodelijke slacht offers van van 2 naar 1. Volgens de provincie Oost- Vlaanderen zijn de positieve cij fers het gevolg van gerichte ac ties tegen verkeersovertredin gen zoals te hard rijden, door rood licht rijden, het aan de laars lappen van rij- en rust- tijdregels en overlading van vrachtwagens. Op de verschillende kruispun ten op het traject Assenede- Maldegem zijn onbemande ca mera's geplaatst. SINT PHILIPSLAND - Het re chercheteam dat de moord on derzoekt op weduwe J. Serné (80) in Sint Philipsland, heeft goede hoop het misdrijf op te lossen. De politie gaat ervan uit dat de dader uit Sint Philips land komt. Het speurwerk, dat gisteren in I volle omvang is hervat, richt zich vooral op de familie- en kennissenkring van mevrouw Serné en de mannelijke inwo ners van het Zeeuwse dorp De politie denkt niet dat de da der buiten Sint Philipsland woont. Niemand heeft rond het tijdstip van de moord, op za terdag 7 december in de namid dag of vroege avond, een ver dachte in het plaatsje gezien. Er I stonden geen vreemde auto's ge parkeerd en met het openbaar vervoer zijn voor zover bekend evenmin mogelijke verdachten gekomen", legt politiewoord- I voerder A, Don uit. De recherche wacht met span ning op de uitslag van het DNA- onderzoek, dat voor een door braak kan zorgen. Op dit mo ment bestudeert het forensisch laboratorium de biologische sporen die zijn gevonden in de woning van de omgebrachte vrouw We hopen dat er celma teriaal van de dader tussen zit", zegt Don. Als dit het geval is, zou de politie een grootscheeps DNA-onderzoek in de gemeen schap kunnen overwegen om de dader(s) te vinden. De zeventien tips die overble ven na ondervraging van alle mannelijk inwoners van veer tien jaar en ouder van het dorp, hebben volgens Don niet geleid tot een echt spoor. „Ze vormen eerder stukjes van de puzzel die we aan het leggen zijn. Er ont breken nog een paar grote stuk ken, maar elke dag komen er nog nieuwe bij." Profielen Inmiddels beschikt de politie over een goede omschrijving van de onbekende dader. Zulke profielen worden opgesteld door specialisten die onder meer de plaats van het delict be studeren Mevrouw Serné werd omge bracht in haar woning aan de Oostelijk. De vrouw bloedde dood als gevolg van verwondin gen die haar waren toegebracht. De politie wil in het belang van het onderzoek niet bekend ma ken of er in de woning is inge broken en of er spullen zijn ge stolen. Volgens woordvoerder R. de Witte van de gemeente is dat hoofdzakelijk te wijten aan de herstructurering van het Mid dengebied. Een groot deel van de woningen in die wijk gaat te gen de vlakte om ruimte te ma ken voor nieuwbouw. „Veel leegkomende woningen elders in de gemeente zijn bewust leeg- gehouden om de bewoners uit het Middengebied te kunnen huisvesten", aldus De Witte. Verder is er in Vlissingen weinig nieuwbouw opgeleverd. Het wisselende aantal studenten zorgt ook altijd voor grote ver schillen. „In het afgelopen jaar zijn bovendien de gemeentelijke bestanden opgeschoond", zegt De Witte. „Mensen die verhuisd zijn en dat niet hebben doorge geven, zijn eruit gehaald." De grote winnaar op Walcheren is de gemeente Middelburg die met 634 inwoners is gegroeid. In deze woonplaats zijn het afgelo pen jaar 471 mensen overleden en 537 kinderen geboren. De groei is vooral te verklaren door een vestigingsoverschot van 568 personen. Er zijn 2006 mensen uit Middelburg vertrokken en 2574 personen naar de stad ge komen Volgens J. Pouwer van de afdeling Burgerzaken komt dat vooral door het nieuwbouw project de Veersche Poort. Veere zat vorig jaar net onder de 22.000-grens met 21.988 inwo ners Op 31 december 2002 telde de plattelandsgemeente er 110 meer. Vooral het inwonertal van de kernen Oostkapelle, Veere en Domburg is het voorbije jaar ge groeid met respectievelijk 48, 29 en 28 inwoners. De gemeente zegt dat dit komt door ver nieuwde of nieuwe zorgcentra zoals Simnia in Domburg Die zouden mensen van buiten de gemeente aantrekken. Ook de MIDDELBURG - Enkele tientallen Koerden hebben gisteren op de Markt in Middelburg gedemonstreerd voor een betere behandeling van Abdullah Öcalan. Volgens de demonstranten is de situatie van de gevan gen voormalige Koerdische leider onacceptabel. Rond half zeven verzamelde de groep zich voor het stadhuis in Middelburg. Met fakkels, spandoeken en foto's vroegen de Koerden aandacht voor de leefsitua tie van Öcalan. Die is volgens de demonstranten er barmelijk. Zo is het nagenoeg onmogelijk om hem te ontmoeten. Öcalan werd in 1999 ter dood veroordeeld wegens hoogverraad voor de vijftien jaar durende ge wapende strijd van de PKK voor zelfbestuur van de Koerden. Die straf is later omgezet in levenslang. Öcalan zit gevangen op het Turkse eiland Imrali. De familie kan hem dan ook maar mondjesmaat bezoe ken. En de laatste zes weken is de situatie alleen maar slechter geworden, menen de demonstranten. Zijn advocaten hebben Öcalan sinds eind november maar één keer kunnen spreken. Hiermee worden interna tionale verdragen geschonden. Reden voor de Koer den om gisteren in Middelburg de straat op te trekken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ron Magnée VLISSINGEN - „Er is leven na de boot", hield PSD-directeur H. Thomaes gisteren zijn man schappen voor tijdens de nieuwjaarsborrel. Nog tweëen- halve maand en dan stopt de veerdienst. Maar de stemming leek daar gisteren nauwelijks onder te lijden. Thomaes stak de personeelsle den een hart onder de riem. Hij noemde het een prestatie dat de PSD de dienstregeling nog steeds weet te handhaven met vijf schepen en veel gemotiveer de medewerkers. De directeur grapte dat er nog nooit zo veel vreemd volk op het PSD-terrein was gesignaleerd: „Makelaars, geïnteresseerde kopers, ar beidsbemiddelaars van allerlei pluimage, advocaten, fans van de boot, Statenleden, erfvolgers en opkopers." Volgens de direc teur hebben zich zelfs al verte genwoordigers van musea en archieven bij de bootdienst ge meld. Thomaes stipte nog een ander curieus feit aan. Naarmate het dramatische moment van de laatste afvaart nadert, blijken er meer en meer fans te zijn van de PSD-boten. Kunstenaars, een popgroep en de media heb ben de PSD al dankbaar als on derwerp omarmd. En er wordt op dit moment de laatste hand gelegd aan een boek over de veerdienst. Een heikel punt is de toekomst van de huidige PSD'ers. De Westerscheldetunnel NV kan maar twintig medewerkers van de PSD plaatsen. De rest van het personeelsbestand moet op zoek naar ander werk. Zoals medewerkster M. van der Werf. „We weten al lang dat het mo ment van de laatste afvaart er aan komt. Je kan moeilijk zeg gen dat het je overvalt." Sfeer Dat de sfeer tijdens de nieuw jaarsborrel uitstekend is, komt volgens Van der Werf door de aanwezigheid van oudgedien den. „Vaak komen gepensio neerden van de PSD nog naar de borrel. Die zien dit als een soort reünie en komen puur voor de gezelligheid." Ook PSD'er J. Weijermans lijkt nog niet al te bezorgd over zijn toekomst, „Ik werk in het elek trotechnisch onderhoud. Ik heb er wel vertrouwen in dat ik wat kan vinden." Directeur Thomaes schetste het dilemma van de afzwaaiende PSD'er: „Ga ik straks hard op zoek naar ander werk of kijk ik eerst, zolang mijn wachtgeld strekt, de kat uit de boom? De spelregels rondom arbeidsbe middeling schrijven voor dat u zelf op pad moet." Thomaes is daarop geen uitzon dering: „Ik heb gezegd beschik baar te blijven om na de laatste afvaart de zaak af te bouwen en de schepen te verkopen. En daama ga ik ook gewoon sollici teren." Vandaag houdt de PSD een bor rel voor de medewerkers in Kruiningen. oplevering van de eerste wonin gen van Pare Zonnehove in Oostkapelle heeft voor groei ge zorgd. In Koudekerke is het aantal bewoners afgenomen met 17 tot 3626 inwoners. Der Boede Dat komt volgens de gemeente doordat een aantal verpleeg huisbedden van Der Boede in Koudekerke verspreid is over zorgcentra elders op Walcheren. door Famke van Loon RENESSE - Het is een bekend tafereel. Terwijl de ouders de poten onder de caravan op draaien, zijn de kinderen in de weer met hun eigen tentje. Maar wanneer overheid en onderne mers zich aan de letter van de wet houden, zou dat extra bij- zettentje komende zomer ille gaal kunnen zijn. Volgens H. van Oost van Camping De Oase in Renesse kan dat grote gevolgen hebben voor het toe risme in Zeeland. „Dan zouden we tegen tachtig procent van onze markt moeten zeggen: laat u de helft van uw gezin maar thuis." In eerste instantie treft de uit spraak van de Raad van State het kamperen bij de boer. Waar Zeeland al enkele jaren gedu rende negentig dagen per jaar een uitbreiding van het aantal kampeerplekken van tien naar vijftien toelaat, heeft de Haagse bestuursrechter gemeenten en ondernemers teruggefloten. Dat mogen er op grond van de Wet op de Openlucht Recreatie (WOR) maximaal zeventig zijn. In diezelfde uitspraak wordt verder gesteld dat een caravan, tent of camper minimaal vijftig meter van de woonhuizen moe ten staan én wordt de gemeente Schouwen-Duiveland op de vingers getikt. Want dat vieren halve slaapplaats als één kam peermiddel wordt geteld mag volgens de wet niet: dat mogen er tweeënhalve zijn. Het is met name dat laatste deel van de uitspraak dat een aantal campinghouders zorgen baart. Jaarlijks strijken in Zeeland voornamelijk gezinnen neer. Naast de caravan wordt dan op dezelfde kampeerplek een tent je voor de kinderen opgeslagen. Volgens R. Soer, voorzitter van de Recron Zeeland, is dat 'vrij normaal'. „Het zou van de zotte zijn als ze dat verbieden." Ook de Renesser campinghou der Van Oost heeft met verba zing het gerechtelijk oordeel ge lezen. „Bedoelt de regering dan dat een gezin niet groter mag zijn dan tweeënhalve persoon?" Hij legt uit dat op het merendeel van de 196 toeristische plekken, die De Oase telt, een extra tent wordt opgeslagen. Buiten de in komsten die zijn bedrijf zou mislopen als dat tentje niet meer opgezet mag worden, is één kampeermiddel per plek wat hem betreft gespeend van alle realiteit. Om dit probleem op te lossen moet Den Haag de WOR aan passen. Datzat al in pijplijn, maar met deze gerechtelijke uit spraak zal dat drastischer moeten, wil de regering de toe ristische bedrijven niet in moei lijkheden brengen. Want zijn de extra tentjes straks illegaal, dan heeft dat volgens Soer 'rampza lige gevolgen'. Vooralsnog blijft de voorzitter voorzichtig omdat de daadwerkelijke effecten van de uitspraak nog 'een beetje duister' zijn. Op dit moment puzzelt de juridische afdeling van Recron Nederland nog op de effecten ervan voor de reguliere campings. Lobby Wat de effecten ook zijn, nu worden op verschillende plek ken al de molens in gang gezet om komend seizoen te redden. Burgemeester J. Assel bergs heeft in een recent overleg van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) andere gemeen ten gewezen op de mogelijke ge volgen van de uitspraak Deze maand nog moeten in ambtelij ke en bestuurlijke overleggen afspraken gemaakt worden hoe de Zeeuwse gemeenten hiermee om willen gaan. Omdat de aan passing van de WOR meer dan een jaar zal vergen, hoopt Van Oost dat Den Haag met een soort noodwet zal komen voor dit seizoen. Want dat gezinnen of een club jongeren straks nog maar één tent per kampeerplek mogen opzetten, kan volgens de Renesser ondernemer niet ge paard gaan zonder schade aan bedrijven en Zeeuwse econo mie. Van Oost: „Je ziet al dat het in wezen niet logisch is." Veel oud-gedienden bezochten de nieuwjaarsreceptie van de PSD. foto Ruben Oreel Advertentie) DOMBURG Ook in 2003 wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! SLUISKIL - Sluiskillenaren gaan deze week langs bij asiel zoekers in het plaatselijke op vangcentrum. Ze brengen een goed gevulde tas mee bij wijze van aardigheidje, maar doel van het bezoek is vooral het voeren van een per soonlijk gesprek, om contact te leggen en te komen tot weder zijds begrip. Vrijwilligsters van de vrijge maakte gereformeerde kerk hoorden tijdens de wekelijkse naaiochtend van de eenzaam heid onder asielzoekers. Ze besloten met de feestdagen iets te doen om de vluchtelingen en plaatselijke bevolking nader bij elkaar te brengen. Ze vroe gen het Scheldetheater in Ter- neuzen om tasjes en benaderden het bedrijfsleven voor de in houd De ruim 85 tasjes worden per soonlijk, met een nieuwjaars wens en een gesprek afgegeven. Asielzoekersgezinnen ontvan gen er twee. Twintig tasjes zijn verspreid in de katholieke kerken van Sluiskil en Zandstraat, ruim dertig stuks werden persoonlijk uitgereikt aan gelovigen van de hervormde kerk in Sluiskil door dominee R. Wasterval. De twaalf vrijwilligsters bezorgen de rest. door Frank van Cooten HULST - Is de nieuwe burge meester van Hulst bij de colle ge-onderhandelingen al ge kocht of verkocht? A. Roctus (Algemeen Belang) prikkelde zo het CDA gisteren tijdens de eer ste vergadering van de nieuwe gemeenteraad. Roctus vindt het nog steeds on begrijpelijk dat het CDA als grote winnaar van de verkiezin gen in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren slechts één wethouder le vert. Voor hem staat het daarom vast dat Hulst als 'tegenpresta tie' een CDA-burgemeester krijgt. In Hulst zingt de naam van CDA'er Th. Steenkamp, oud-burgemeester van Honte- nisse, rond. Roctus leverde daarom bij de benoeming van B. Pauwels tot CDA-wethouder een stemverklaring af. „Ook bij de laatste herindeling in 1970 zijn bij de benoeming van wet houders gekke dingen gebeurd. Wat wordt na deze college-on derhandelingen nog meer uit de hoge hoed getoverd? In de poli tiek worden geen cadeautjes uitgedeeld. Is de nieuwe burge meester bij de college-onder- handelingen daarom al gekocht of verkocht? Als dat het geval is hoeven we het toneelstukje van de vertrouwenscommissie niet meer op te voeren Roctus pro beerde met zijn beweringen het CDA te prikkelen. CDA'ers J Steijaert en B. Pauwels hap ten echter niet. "We houden ons aan de vertrouwenscommissie. We doen geen enkele voorspel ling", reageerde Steijaert. „Bij de college-onderhandelingen is niet over de nieuwe burgemees ter gesproken. Roctus moet dat weten.", zei Pauwels. Pauwels werd door een ruime raadsmeerderheid tot wethou der benoemd. Dat gold ook voor F. van Driessche. E. de Deckere en P. Weemaes. Bij de benoe ming van Weemaes werd overi gens wel door twee raadsleden J. van Eek van het CDA als te genkandidaten ingebracht. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Om indruk te maken, hield hij een lang referaat over zijn bekwaamheden, die Goese man. Hij was zeer gechar meerd van een dame, die hij trof op een feestje bij vrien den en hij wilde wel dat ze goed begreep dat de laatste emancipatiegolf hem gron dig had gereinigd. Hij maakte niet alleen mel ding van zijn kwaliteiten als poetser en boener; ook over zijn vaardigheden achter het fornuis was hij zeer onbe scheiden. „Zo heb ik laatst een voortreffelijke haas op tafel weten te brengen en een fazant, daar weet ik ook wel raad mee,snoefde hij Bij het afscheid nemen, waagde hij het erop: of hij haar telefoonnummer kon krijgen. Pas thuis bekeek hij haar visitekaartje en zag waar ze werkte. Bij de Stichting de Faunabe scherming

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9