Goed voorbereid naar de dialyse Een obsessie voor calorieën PZC Zin of onzin van preventief onderzoek Kunstnier Bemoeienis ouders verandert bij pubers Nieuw protocol Amphia Ziekenhuis in Breda voor begeleiding van nierpatiënten Gehoortest baby's in eerste maand Risico op mazelen Tbc kan eerder worden vastgesteli Meting signaleert Parkinson snellei nrTHrw opvoeding vrijdag 3 januari 2003 door Paulus Smits BREDA - Het moment waarop een patiënt met een sterk ver minderde nierfunctic te horen krijgt dat hij in dialyse moet, is een dramatisch moment. Dialy se: driemaal per week naar het ziekenhuis om je bloed urenlang schoon te laten spoelen (hemo- dialyse). Of thuis de hele nacht of om de paar uur via het buik vlies spoelen (capd). Het legt een enorme claim op het dagelijkse leven. Een goede voorbereiding kan - bijna letterlijk - wonderen doen. „Word ik net als Bart de Graaf?", is een veelgehoorde vraag bij nierdialysepatiënten. De echte angst zit nóg dieper, want vooral het besef dat je in leven wordt gehouden door een apparaat, is een schrikbeeld. Nierpatiënten hebben vaak niet eens in de gaten als het moment van dialyse dichtbij is gekomen. Een nier die slechts voor dertig procent functioneert, levert nog voldoende vermogen voor nor maal functioneren. Pas daarna treden moeheid en algehele ma laise op als eerste klachten. Ook dan is een nierprobleem vaak niet het eerste waar een patiënt aan denkt. Zo kan het gebeuren dat een nierpatiënt in een laat stadium achter zijn werkelijke probleem komt. Als de huisarts na bloed onderzoek heeft doorverwezen naar het ziekenhuis komt de pa tiënt terecht bij de nefroloog, de internist die zich speciaal met nieraandoeningen bezighoudt. Als minder dan een kwart van de oorspronkelijke nierfunctie resteert, komt de dialyse in zicht. Want het proces is onom keerbaar: de nieren zullen het bloed steeds minder ontgiften en de schade die het vervuilde bloed aanricht, wordt op zeker moment zo groot, dat kunstma tige spoeling noodzakelijk wordt. Óf transplantatie van de nier, want met een nieuwe nier heeft de patiënt weer vele jaren een goede bloedzuivering Als het dialyse-besluit gevallen is, begint een nieuw traject: de voorbereiding. In principe bete kent dat een gesprekje met de arts en de dialyseverpleegkun- dige over wat er gaat gebeuren en de juiste medicatie, een on derhoud met de diëtiste om te bezien of het moment van dialy se door voedingsmaatregelen zo lang mogelijk kan worden uit gesteld, en een onderhoud met de maatschappelijk werker over de sociale gevolgen. Aan deze aanpak kleven enkele nadelen: tevoren is niet precies vast te stellen wanneer de dialy se begint - dat kan wel twee jaar duren. En in de loop van die pe riode kan de informatie gemak kelijk vervliegen. Bovendien is de overlast nog niet van dien aard, dat de patiënt uitkijkt naar dialyse. Later pas treden nare verschijnselen op Protocol In het regionale dialysecentrum voor West-Brabant, in het Am phia Ziekenhuis in Breda, is daarom een nieuw protocol ge ïntroduceerd voor de begelei ding van de nierpatiënten in de pre-dialysefase. Het dialyse centrum (met 24 plaatsen voor 96 patiënten) heeft de pre-dia- De dialyse-afdeling van het Amphia Ziekenhuis in Breda. Patiënten die hier worden gedialyseerd, krijgen een uitgebreide begeleiding. foto Johan van Gurp De kunstnier is niet veel meer dan een cilinder met daarin een groot aantal uiterst dunne vezels met gaatjes. Aan de ene kant stroomt bloed door de cilinder, aan de andere kant stroomt het eruit. Met een snelheid van 250 milliliter per minuut. In tegenovergestelde richting stroomt water door de cilinder. Door minuscule gaatjes in de vezels waar het bloed doorheen stroomt worden afvalstoffen afgevoerd naar het voorbij stro mende water. Aldus wordt het bloed gezuiverd. lysepoli in het leven geroepen Bij de polikliniek interne ge neeskunde gaat de patiënt bij ieder bezoek aan de nefroloog (gemiddeld een keer per zes we ken) ook langs de andere be trokkenen. De dokter spreekt met name over de medische toestand, de therapie (sommige patiënten moeten verschillende medicij nen slikken), de mogelijkheden van transplantatie. Vervolgens vertelt de verpleegkundige over de medisch noodzakelijke voor bereidingen voor de dialyse Dat is bij voorbeeld het plaatsen van een shunt, een verbinding van de slagader naar de ader, zodat bloed buiten het lichaam kan worden gebracht en machi naal kan worden rondgepompt. De diëtiste praat vervolgens nog over de noodzaak van bewust eten en het nemen van medicij nen die de verwerking van het voedsel optimaliseren En de maatschappelijk werkster ten slotte heeft het over de sociale aspecten: de thuissituatie en de acceptatie. Maar ook de toe komst op het werk, de kans op behoud van de baan, enzovoort. Politeam Een keer per week komen de le den van politeam bij elkaar om de patiënten die die week ge weest zijn door te spreken. Zo ontstaat van elke toekomstige dialyse-klant een duidelijk beeld over de toestand en de (te verwachten) ontwikkeling. Een goede planning is daardoor ge makkelijker te maken. In de periode waarin de dialyse steeds naderbij komt, bezoekt de patiënt de pre-dialyse-poli een keer per twee tot drie we ken. Steeds meer groeit hij naar het onvermijdelijke moment toe. Dan wordt ook de plaatsing van de shunt geregeld, die straks ui terst belangrijke diensten zal bewijzen. Want de vijf liter bloed die door het menselijk lichaam stroomt, moet vele malen door de kunst nier: in totaal gaat het acht tot veertien keer rond. Nefroloog René Bakker, ver pleegkundige Marianne van den Burg, diëtiste Ans Janssen, dialyse-verpleegkundige Con nie Sal (die zich speciaal met voorlichting bezighoudt) en manager Brigitte Reijnders (on langs nog gediplomeerd als specialistisch nier-verpleeg kundige) zien na korte tijd al de vruchten van de nieuwe aan pak: „De patiënt is veel tevrede nen Ze komen veel beter voor bereid op de dialyse-afdeling. Ze voelen zich daar dan ook sneller op hun gemak en leggen gemakkelijker contact met me depatiënten, die ze immers vaak al kennen van de poli-bezoeken Ze hebben minder angst voor de spoelingen." Op de afdeling is dat goed waar neembaar: ondanks het feit dat alle stoelen meestal bezet zijn en er daardoor een grote medische bedrijvigheid heerst, leest de ene patiënt een boek, is de ander bezig op een van de pas ge schonken vier laptops en keuve len weer drie anderen genoeg lijk met elkaar. GPD DEN HAAG - Een nieuwe meetmethode maakt het mogeil bij baby's van twee of drie weken oud al het gehoor te testj Als deze methode goed werkt, wordt de bekende gehoorti bij een leeftijd van negen maanden overbodig. Bij de nieul methode worden oto-akoestische emissies (OAE's) gemetl Dit zijn zwakke geluidjes die een goed oor zelf maakt alsij een ratelgeluidje hoort en die gemeten kunnen worden. Bij de gehoortest wordt in het oor van een baby een heel fc dopje gedaan. In dat dopje zit een piepklein luidsprekertjes een ratelgeluidje geeft. In hetzelfde dopjezit ook een klein^ crofoontje. Dat registreert de OAE's.Per 1 januari 2003 u den alle pasgeboren baby's op het consulatiebureau getes hun gehoor. Een goed gehoor is belangrijk voor de ontwin ling van een kind. GPD UTRECHT -Kinderen die niet zijn ingeënt tegen mazei] hebben 500 keer zoveel kans op het krijgen van mazelen ingeënte kinderen. Als het aandeel niet-ingeënte kinderen i een gemeente lager is dan 5 procent, daalt dit, door de scherming vanuit de ingeënte omgeving, tot 72 maal. Dit berekende S. Van den Hof (RIVM, Bilthoven) in het pre* i schrift waarop zij in Utrecht promoveerde Tijdens de laat! mazelenepidemie in Nederland (1999-2000) overleden (niet-ingeënte) kinderen aan deze ziekte en werden er 150c genomen in een ziekenhuis. GPD APELDOORN - Tbc kan voortaan vele weken eerder word vastgesteld en behandeld dan tot nu toe het geval was. D; door kan besmetting sterk worden beperkt.Die nieuwe: thode is ontwikkeld door moleculair microbioloog Adri der Zanden (46) uit Deventer. Hij promoveerde hierop aan Katholieke Universiteit Nijmegen. De Gelre Ziekenhuizen Apeldoorn en Zutphen, waaraan Van der Zanden is verba den, werken inmiddels als eerste met deze manier diagnostisering. Het aantal tbc-gevallen neemt de laatste jaren wereldwi sterk toe. Ook in Nederland is er een stijging waarneem! De moleculair microbioloog ontwikkelde een dna-tecl die het mogelijk maakt opgehoest slijm uit het geïnfecti gebied in de longen direct op bacteriën te testen. Tot dusvi moest de bacterie eerst in een kweek groeien. Ook het tyi tbc-besmetting, bepalend voor de keuze van antibiotica v de behandeling, kan sneller worden vastgesteld. De metl van Van der Zanden maakt het tevens mogelijk om direct! juiste behandeling in te zetten. In Nederland komen jaarlijks zo'n 1700 nieuwe tbc-gev; voor. Belangrijkste oorzaken zijn migratie en de toename vakanties naar Zuid-Oost Azië, Afrika en Rusland. GPD DUBLIN - De ziekte van Parkinson kan in een vroeg stadii worden vastgesteld met het middel DaTSCAN. Door deze: (een Nederlands product) bij de patiënt in te spuiten, kan betrouwbaar worden vastgesteld of er sprake is van een me van het dopamine-gehalte in de hersenen, een karakter tiek kenmerk van de ziekte. Dat meldde D. Tuite (Adelaide Meath Hospital, Dublin): dens een congres van de American Radiological Society, meting kan ook goed onderscheid maken tussen de ziekte Parkinson en tremor essentialis, een aandoening met dez< verschijnselen, waarbij anti-Parkinson medicijnen niet pen. GPD I MHH mm V&ifrW' m door Annie de Vreugd Iedere baby is een wereldwon der, de ouders raken er terecht niet op uitgekeken. Elke bewe ging van het gezichtje wordt ge volgd, het eerste lachje met ge juich begroet. Met zorg wordt gecontroleerd of de fles wordt leeggedronken en de luier wordt intensief geïnspecteerd. Een baby kan zijn ouders nog niet vertellen of hij honger heeft of pijn. Ouders die willen weten hoe hun kindje in zijn vel zit, moeten nauwlettend obser veren hoe de vlag erbij hangt. De peuter maakt een enorme sprong in zijn ontwikkeling: hij leert lopen. Daarmee kan hij zelf beslissen of hij in de buurt van de ouders wil blijven of het al waagt een eindje weg te gaan. Een peuter is met veel dingen nog niet te vertrouwen, hij heeft nog geen weet van gevaarlijke apparaten of voorbij razend verkeer. Eigenlijk zou je er nog de hele dag naast moeten zitten, hem voortdurend in de gaten moeten houden. De dreumesmaakt er echter een sport van om aan de aandacht van de ouders te ontsnappen, het volgen van de peuter is een zware dagtaak, waar je als ou der hondsmoe van wordt Dan komt de basisschool en brengt de kleuter elke dag uren achtereen zonder zijn ouders door. Vader en moeder staan niet meer continu naast hem, ze kunnen niet meer elke beweging van hun koter volgen. Loslaten Het loslaten van de kleuter valt veel ouders moeilijk, ze staan al een kwartier voor tijd bij de poort te wachten tot de school deur open gaat. Dan worden de knutselwerken uitgebreid be wonderd en krijgt moeder toch nog een idee wat haar kind in de tijd dat ze hem niet zag, heeft gedaan. Uitgebreid wordt gevraagd hoe het was op school en allerlei meer of minder belangrijke prietpraat met de juf doorgeno men. De kleuter is nog helemaal in beeld. Door de basisschool heen ver andert de houding van ouders ten opzichte van hun kinderen. Steeds vaker doet het kind dingen waar de ouders niets van weten en zo hoort het ook. Een kind opvoeden betekent hem langzaam inleiden in de volwassen wereld, hem zover brengen dat hij zijn ouders straks niet echt meer nodig heeft om in deze wereld zijn weg te kunnen vinden. Eenmaal in de brugklas is hij het grootste deel van de dag uit het zicht verdwenen. Ziezo, denken dan veel ouders. Die klus is ge klaard, mijn taak zit erop. Mijn kind is zelfstandig, hij redt zich wel en als er iets is dan hoor ik het wel De toekomst ligt open en veel moeders gaan weer op zoek naar een baan. De meeste tieners en pubers redden het best. Zelfs al zou je als ouder je kind nog op de voet willen volgen, hij wil zelf ook niet meer dat je hem aan de hand neemt en bij school afzet. Hij gaat wel alleen naar de dok ter en heeft er geen zin in precies te melden waar hij uithangt. Lo gisch toch? Ervaring Maar de ouderlijke klus is geenszins geklaard. Zo'n lum mel die boven je uit is gegroeid, lijkt al wel heel wat. Maar we moeten wel bedenken dat de brugklasser nog helemaal aan het begin staat om z'n plekje te zoeken in de maatschappij Zijn levenservaring moet hij nog grotendeels opbouwen en ei genlijk heeft hij er nog geen weet van hoe de wereld draait. Juist nu kan hij zijn neus stoten. Dan is het zaak dat de ouders hun kinderen toch intensief blijven volgen. De ouderlijke bemoeienis ver andert in de pubertijd. Ook al zijn ouders niet meer continu in de buurt van hun kind ze kun nen hem nog wel degelijk volgen in zijn doen en laten, door veel te praten over zijn belevenissen en te luisteren naar zijn mening Ouders die veel met hun pubers discussiëren, hebben een idee hoe hun kind in de wereld staat, waar hij mee bezig is en wat hij van veel dingen denkt. Pubers mogen graag een boom opzetten over politieke kwesties en grote wereldproblemen. Als ouders daarop ingaan, kunnen ze zo hun kinderen blijven vol gen Door goed te luisteren,kun nen ouders waar nodig bijstu ren. Opvoeden houdt ook in de pu bertijd niet op bij de voordeur. Wat zich buitenshuis afspeelt gaat ouders wel degelijk aan. Annie de Vreugd is orthopeda goge door Silvan Schoonhoven LEIDEN - Anorexia-patiënten maken de hele dag rekensom metjes met calorieën en ponden, alsof ze een CD in hun hoofd hebben die ze niet meer af kun nen zetten. Greta Noordenbos, psychologe van de Universiteit Leiden, stelde samen met Wal ter Vandereycken het eerste Ne derlandstalige handboek samen over eetstoornissen. Een boek over anorexia, uitge rekend op een moment dat de bevolking wordt gemaand de strijd met vetzucht aan te bin den. Met licht en verantwoord lijnen is ook helemaal niets mis, benadrukt Greta Noordenbos. „We leven in een land met een overvloed aan voedsel. Dat is toch fantastisch? In landen waar de hongersnood dreigt, komen geen anorexia of bouli- mia voor." Hoewel, in de rijke bovenlaag van een land als In dia dringt het slanke schoon heidsideaal al door via CNN en de glossy magazines. Ook in Singapore, Hongkong en de Oostbloklanden - gebieden die een snelle industriële ont wikkeling hebben doorgemaakt - duiken de eerste gevallen van eetstoornissen op. Toch, zegt Noordenbos, moet het misver stand de wereld uit dat anorexia een modeverschijnsel is, opge legd door het ideaal van brood magere modellen in de bladen. Anorexia is niet hetzelfde is als slank willen worden om mooier te worden. Er zit veel meer ach ter. Welke vrouw lijnt er niet? „Je kunt er donder op zeggen dat nu de kerst weer voorbij is de dië ten weer toeslaan. Maar waar om hebben dan niet alle vrou wen die lijnen een eetstoornis? Er is iets anders aan de hand dat maakt dat sommige mensen ex treem aan de lijn gaan doen en er niet vanaf komen. Ze slaan het ontbijt over, eten drie appels bij de lunch en drie mandarijnen en 's avonds wat magere yoghurt Hoofd Het antwoord: anorexia zit niet in het lichaam, maar in het hoofd. Wie een paar pondjes meer heeft, maar blaakt van zelfvertrouwen, maakt zich geen zorgen over het schoon heidsideaal. „Anorexia patiën ten daarentegen zijn bang om afgewezen te worden. Die den ken: als ik afval, krijg ik meer vrienden en vriendinnen en dus meer zelfvertrouwen." Anorexia patiënten verliezen gewicht, maar het verwachte zelfvertrouwen krijgen ze er Greta Noordenbos stelde met Walter Vandereycken het eerste Ne derlandstalige handboek samen over eetstoornissen. foto Dick Hogewoning niet voor terug. Toch gaan ze door. Waarom.' Het lijngedrag geeft een gevoel van controle. Eerst zijn mensen die een stoor nis ontwikkelen euforisch: dit kan ik beter dan anderen, den ken ze. Inderdaad, het wordt een soort prestatie. In werke lijkheid is het een fuik waar de ze patiënten steeds dieper in ra ken. Mannen zijn er de schuld van dat vrouwen lijnen, wordt wel gezegd. „Ach, schei uit. Nee, nee en nog eens nee", zegt Noorden bos. „Het is maar de vraag of het de mannen zijn die dat schoon heidsideaal opleggen. Ik heb wel eens gehoord dat in Europa vooral homoseksuele mannen het modebeeld dicterenmet een plat, jongensachtig figuurtje als ideaal." „Maar er is ook tegenwicht in de vorm van winkels voor de grote re maten. Vrouwenbladen laten slank èn dik zien Van mannen hoeven vrouwen ook niet zo strijkplankdun te zijn, geloof ik. Daarnaast: patiënten met een eetstoornis weten ook heel goed dat het schoonheidsideaal maar een ideaal is. Kortom: het gaat niet alleen om schoonheid, maar om de behoefte aan controle." Het is lastig om uit die fuik te komen als je er eenmaal in zit, bewijst Noordenbos aan de hand van de statistieken, Het lijkt wel een verslaving. De eet stoornis duurt gemiddeld vier tot zeven jaar, net zoals een al cohol- of drugsverslaving. Vijf enveertig procent herstelt, der tig procent verbetert. Bij een op de vijf blijft anorexia chronisch. Vijf procent overlijdt na een jaar of tien, door suïcide of domweg omdat het lichaam het niet lan ger volhoudt. Anorexia patiënten moeten worden gedeprogrammeerd, zegt Noordenbos. Ze zijn voort durend in hun hoofd bezig met het tellen van calorieën. „Ze zijn volstrekt geobsedeerd. De angst om dik te worden blijft, zelfs als ze afgevallen zijn. Dat vinden ze zelf vaak ook gek: ik begrijp mezelf niet meer, zeggen ze dan. Het is een CD in het hoofd die je niet meer af kan zet ten." Hoop op herstel komt meestal pas als de lichamelijke gevolgen zo ernstig worden dat mensen verpieteren en vrezen nooit meer van hun kamer te komen. Pas als hun hele leven in de fuik dreigt te verdwijnen, dan kan voor anorexia patiënten het be sluit vallen dat ze er vanaf wil len. Onder het motto 'maak je niet dik' pakt het ministerie van VWS de steeds dikker wordende Nederlander aan. Voedsel en ge wicht houdt ons blijkbaar be zig. Veel jonge mensen gaan heel ver met lijnen, verzucht Noorden bos „Sommigen zitten aan de grens, dan is het nog nèt niet zie kelijk." Tegelijkertijd signa leert ook zij het toenemend aan tal dikkerds, vooral kinderen. Dat stijgt veel sneller dan het aantal anorexiagevallen „We nemen tegenwoordig meer energie in dan we verbruiken. In de trein naar huis zie ik al men sen met pizza's en friet met may onaise en dan denk ik. dat is nog niet hun avondmaaltijd, maar een snack tussendoor." Overge wicht leidt tot diabetes en levert gezondheidsproblemen op voor het hart, het skelet, de knieën. Bovendien: vetzucht geeft weer risico op een eetstoornis, als mensen zich werpen op 'ex treem en onverantwoord lijnge drag'. Jazeker, zelf heeft ze ook ge lijnd. Maar, zegt ze lachend, ermee ophouden koste geen moeite. Ik heb vroeger wel wat pittiger aan de lijn gedaan met een meidenclubje voor een strandvakantie, maar dan was je eigenlijk alleen maar bezig met het moment dat je er weer mee mocht stoppen, dan mocht je weer uit eten. Het is niet leuk om je steeds maar dingen te ont zeggen." Greta Noordenbos en Walter Vandereycken: Handboek eet stoornissen - Uitgeverij De Tijdsstroom, Utrecht. Prijs: €45. ISBN 90 5898 038 3 door Petra van den Hoek In Nederland zijn er tot op heden twee verschillende bevolkingsonderzoeken waar vrouwen aan mee kun nen doen: het onderzoek naar baarmoederhalskanker en het onderzoek naar borst kanker. Het doel van deze onderzoeken is het zo vroeg mogelijk opsporen van afwij kingen die kunnen wijzen op kanker. Vrouwen dienen zelf de voor- en nadelen af te wegen. Het meedoen is op basis van vrij willigheid. Ondanks onder zoek naar hel ontstaan van kanker aan de borst of baar moederhals is nog onvoldoende bekend over preventie van deze ziekten Regelmatig meedoen aan de onderzoeken geeft als voor deel dat afwijkingen in een vroeg stadium ontdekt en be handeld kunnen worden. Vrouwen hebben daarmee een zekere invloed op hun ge zondheid Nadelen Er zitten ook nadelen aan de onderzoeksprogramma's. Vrouwen kunnen bezorgd zijn in afwachting van de uit slag of ongerust worden als er iets gevonden is wat nader onderzocht vergt. Onrust die, achteraf gezien, nog al eens ongegrond blijkt te zijn Lang niet alle gevonden af wijkingen zijn kwaadaardig. Daarnaast is het zo dat deelname aan een bevol kingsonderzoek geen volle dige garantie biedt. Het blijft een momentopname. Het is mogelijk dat er zich in de pe riode tussen twee onderzoe ken alsnog een afwijking ontwikkelt. Daarom is het voor vrouwen belangrijk alert te blijven op verande ringen aan borsten of vagina Als die zich voordoen is het raadzaam naar de huisarts te gaan en vooral niet te wach ten tot de volgende oproep van het bevolkingsonder zoek. De organisatie van de twee bevolkingsonderzoeken ver schilt van elkaar. Voor het borstkankeronderzoek wor den vrouwen van 50 tot 75 jaar eens in de twee jaar op geroepen. De uitnodigingen worden vanuit een centraal bureau in Rotterdam verzon den, ook aan de vrouwen in Zeeland. Het onderzoek bestaat uit het laten maken van röntgen foto's van de borsten Dit ge beurt in een speciale ver plaatsbare ruimte. Elke twee jaar komt deze onder- zoeksunit in de gemeente te staan waarin de vrouw woont. Oproep In 2003 doet de onderzoeks- unit de gemeenten Goes, Ter- neuzen. Hulst en Sluis aan en kunnen de vrouwen uit die gemeenten een oproep ver wachten. In de uitnodigings brief staat hoe vrouwen mee kunnen doen, de bijgesloten folder geeft informatie over het bevolkingsonderzoek. Voor het onderzoek naar baarmoederhalskanker wor den vrouwen van 30 tot en met 60 jaar eens in de vijf jaar opgeroepen. De meeste vrou wen ontvangen de oproep van hun huisarts. De overige vrouwen worden door de GGD Zeeland benaderd. Er wordt gebruik gemaakt van een landelijk op- roepschema. In 2003 komen de ge boortejaren 1973, 1968, 1963, 1958, 1953,1948 en 1943 aan bod. Het onderzoek be staat uit het laten maken van een uitstrijkje. Hiervoor moet de vrouw een afspraak maken bij de praktijk van haar huisarts. Ook bij deze oproep is informatie over het bevolkingsonderzoek bijge sloten. Voor vragen met be trekking tot de bevolkings onderzoeken kunt terecht bij de gezondheidswi jzer van de GGD Zeeland, telefoon 0113-249349. Petra van den Hoek is GVO-functionaris bij de GGD Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 8