Roep om nieuwe strategie Israël Zoe voor bewoners Tikopia niets nieuws PZC De Siemens A50 v.a. slechts 109,- Wijk Londen al week verlamd door gijzeling Rebellen Ivoorkust gooien remmen los Dranklustige Nederlandse automobilist overtreft zichzelf Boodschap president Katsav aan alle politieke partijen Inval door SFOR bij zender van dochter Karadzic Oproep aan Blair: ontsla pr-adviseurs Kritiek op leider Turks-Cyprioten Chimpansee Kanzi kan praten Bild plaatst dagelijks stukje Bijbel Fataal nieuwjaarskoekje Massage voor vermoeide chauffeur Perlis maakt polygamie simpeler Nog geen zicht op schade of mogelijke slachtoffers Een goed voornemen van Ben*: r Vroege lente in Abruzzen vrijdag 3 januari 2003 van onze redactie buitenland BAD AIBLING - De politie van Beieren heeft op oudejaarsdag een Nederlander aangehouden die met een alcoholpromillage van 3,16 in het bloed richting Tirol raasde. De zakenman reed zonder rij- bewijs. Enkele uren daarvoor was hem dat ontnomen, omdat hij met een promillage van 2,16 het verkeer in de Duitse deel staat Hessen onveilig maakte. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Nadat de man zijn rijbewijs had ingele verd, werd hij niettemin enkele uren later gesignaleerd op de snelweg van Miinchen naar Salzburg. Hij reed met een snelheid van 200 kilometer per uur in ooste lijke richting. Toen de agenten hem in Bad Ai- bling aanhielden en het portier van de wagen openden, viel de man tegen hen aan. Op de ach terbank lag een halflege fles wodka. Volgens de politie heeft de Ne derlander een boete van 14.400 euro betaald. Zijn vrouw had het geld bij een Oostenrijkse bank via een bankgarantie los gekregen en bracht het bewijs daarvan naar het politiebu reau in Beieren. Daarna reed het echtpaar naar een feest in het Oostenrijkse Tirol waar zij het nieuwe jaar zouden inluiden. DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - President Kats av van Israël heeft gisteren ge pleit voor een nieuwe strategie tegen het Palestijnse terroris me. De linkse noch de rechtse partijen hebben een oplossing voor dit probleem, zei hij voor de Israëlische legerradio. Volgens de president 'is het uur gekomen om na te gaan of Israël in de goede richting gaat'. Over enkele weken worden in Israël verkiezingen gehouden. In het vluchtelingenkamp van Rafah in het zuiden van de Ga- zastrook verwoestten Israëli sche gevechtsvliegtuigen giste ren 25 huizen van Palestijnen. Volgens een legerwoordvoerder was vanuit de gebouwen op mi litairen geschoten. Palestijnen zeggen dat 43 families, in totaal 222 mensen, dakloos zijn ge worden De Israëliërs hadden PALE - De internationale vre desmacht SFOR in Bosnië heeft gisteren huiszoeking verricht bij het radiostation van Sonja Karadzic. Zij is de dochter van de Bosnisch-Servische ex-lei- der Radovan Karadzic, die wordt verdacht van genocide. Volgens een woordvoerder van SFOR had de huiszoeking bij het radiostation Sveti Jovan in Pale 'niets te maken met Rado van Karadzic'. Karadzic bezit een huis in Pale. Ook zijn vrouw woont daar. AFP LONDEN - De Britse premier Blair en zijn ministers zijn veel te afhankelijk van hun speciale adviseurs, de 'spin doctors', die de beeldvorming over het kabi net in de media proberen te be- invloeden. Dat heeft voorzitter Martin van het Britse Lagerhuis gisteren gezegd. De leden van de regering moe ten hun pr-medewerkers de deur wijzen en weer zelf journa listen te woord staan, meent Martin, die lid is van Blairs La- bour-partij Ministers en andere belangrijke politici kunnen vol gens hem best zonder deze advi seurs met de pers praten. „We hebben die mensen helemaal niet nodig." De regering van Blair is volgens critici geobsedeerd door de ma nier waarop ze in de pers over komt en zou het imago belang rijker vinden dan de resultaten van het beleid. Sinds het aantreden van Blair in 1997 is het aantal speciale advi seurs van de regering toegeno men van 38 tot 81. De meeste kritiek is steevast gereserveerd voor Alastair Campbell, een oud-tabloidjournalist die Blairs pr-beleid uitstippelt. AP ANKARA - De Turks-Cyprioti sche leider Denktash is gisteren opnieuw onder vuur komen te liggen wegens zijn halsstarrige houding ten opzichte van de hereniging van Cyprus. De kri tiek kwam zowel van de Turkse regering als de Turks-Cyprioti sche oppositie. De leider van de in Turkije rege rende AK-partij, Erdogan, uitte felle kritiek op Denktash. „Ik ben niet voor voortzetting van het beleid dat de afgelopen der tig tot veertig jaar op Cyprus is gevoerd", zei hij. Denktash is tegen het vredes plan dat de Verenigde Naties hebben uitgewerkt voor het sinds 1974 verdeelde eiland. Dat plan voorziet in een her enigd Cyprus, met twee deelsta ten volgens Zwitsers model. De Turks-Cyprioten, die nu ruim eenderde van het eiland in het noorden controleren, zou den een gedeelte moeten inleve ren. Hierdoor kunnen duizen den Griekse vluchtelingen terugkeren. ANP/AFP/DPA volgens de Palestijnen de gezin nen niet de kans gegeven hun spullen te pakken, voordat hun woning met de grond gelijk werd gemaakt. De actie in Rafah had plaats kort nadat het Israëlische leger met zeker twintig tanks en twee bulldozers de vluchtelingen kampen Nusairat en Bureij in het centrum van de Gazastrook was binnengetrokken. In de kampen houden zich volgens Is raël militante Palestijnen op. Schietpartij Tussen de militairen en gewa pende Palestijnen ontstond een schotenwisseling. Volgens am bulancepersoneel raakten bij dit vuurgevecht een aantal Pa lestijnen gewond. Na enkele uren trokken de Israëlische mi litairen zich terug uit de vluch- telingenka mpen Op de Westelijke Jordaanoever is gisteren een verkoold lichaam gevonden, Het gaat vrijwel ze ker om een Israëliër die sinds woensdag werd vermist. Het li chaam lag naast de in brand ge stoken auto van de man, die re gelmatig zaken deed met Pales tijnen en bewoners van joodse nederzettingen. Woensdag schoten Israëlische militairen in het noorden van de Gazastrook drie jonge Palestij nen dood die zich volgens de Is raëliërs verdacht ophielden bij een joodse nederzetting. In de Israëlische plaats Maor, ten zuidoosten van Hadera, ont snapte een gezin aan de dood, toen een Palestijn hun huis bin nendrong en het vuur op hen opende. Het wapen ketste en de Israëliërs konden vluchten. Na een schotenwisseling die drie uur duurde, schoten leden van een Israëlische antiterreureen heid de Palestijn dood. Maor ligt dichtbij de groene lijn, de grens tussen Israël en de Westelijke Jordaanoever. AFP/RTR Op de daken rond de Londense woning waarin zich de gijzeling afspeelt, zijn scherpschutters van de politie geposteerd. van onze redactie buitenland LONDEN - Een gijzeling in een flat legt de Londense wijk Hackney al sinds eerste kerstdag lam. Een 32-jari- ge man houdt in de woning vermoedelijk een buurman vast. Tientallen bewoners in de directe omgeving mo gen hun woning niet in of uit. De gijzeling begon toen de politie op eerste kerstdag een auto zag staan die werd gezocht in verband met een schietpartij De agenten wi lden de wagen onderzoeken, toen een man, de latere gijzelnemer, hen vanuit zijn flat begon uit te schelden. Daarop riepen de agenten ver sterking op en probeerden toegang te krijgen tot de flat, waarop de verdachte het vuur opende. Sindsdien pro beren onderhandelaars de gijzelnemer ervan te overtui gen zichzelf over te geven. De politie vreest dat de man steeds gevaarlijker wordt nu na acht dagen uitputting en spanning hun tol gaan eisen Woensdag waren uit de flat schoten te horen, maar geen van beide mannen in de flat raakte gewondDe gijzelne mer houdt zichzelf vermoedelijk op de been met behulp van drugs. De omwonenden zijn door de gijzeling sinds eerste kerstdag aan huis gekluisterd Woensdag mochten voor het eerst na een week 43 mensen onder politiebegelei ding naar buiten om even boodschappen te doen. De 33 mensen die in de vuurlinie wonen, kunnen hun deur echter niet uit De gemeente zorgt dat ze voldoende levensmiddelen en medicijnen krijgen. Zestien andere buren hebben tijde lijk elders onderdak gezocht. De gijzeling is bijna de langstdurende in de Britse ge schiedenis. Alleen in 1984 duurde een gijzeling in de Li bische ambassade langer, elf dagen. ANP LONDEN - De chimpansee Kanzi die onder mensen is opge groeid, heeft wellicht de vaardigheid ontwikkeld om te pra ten. Dat meldden de Britse omroep BBC en de Britse krant The Daily Telegraph gisteren op gezag van twee Amerikaanse wetenschappers. De onderzoekers presenteren hun bevindin gen deze weck in het tijdschrift New Scientist. Na het uitputtend bestuderen van videobanden kwamen de onderzoekers Jared Taglialatela en Sue Savage-Rumbaugh tot de ontdekking dat Kanzi vier verschillende geluiden laat horen die corresponderen met de woorden 'banaan', 'drui ven', 'sap' en 'ja'. „We hebben hem dit niet geleerd. Hij doet het uit zichzelf", al dus Taglialatela. ANP HAMBURG - De Duitse boulevardkrant Bild publiceert dit jaar elke dag een bijbeltekst. Bekende Duitsers zullen de spreuk van commentaar voorzien. De voorzitter van de Evan gelische Kerk in Duitsland (EKD), Manfred Koek, beet giste ren het spits af. De aanleiding voor de actie van de krant is het Jaar van de Bij bel, waarmee de Duitse kerken in 2003 aandacht vragen voor het 'boek der boeken' en bovendien het christelijk karakter van Europa willen versterken. EPD foto Chris Young/EPA TOKIO - Zes bejaarde Japanners hebben de oud- en nieuw - viering niet overleefd. Ze zijn gestikt in een rijstkoekje, de traditionele snack in Japan rond de jaarwisseling. De Japanse autoriteiten hebben dat gisteren bekendgemaakt. Een 86-jarige man overleed zondag tijdens het nuttigen van de kleverige lekkernij Woensdag stierven een man van 85 en een vrouw van 92 en gisteren drie mannen van respectievelijk 87, 88 en 89 jaar. Vijfentwintig mensen belandden in het zie kenhuis. Van hen liggen er twaalf in coma. Bijna elk jaar komen er Japanners om doordat een 'mochi' in hun keel blijft steken. De gegrilde koekjes worden meestal ge serveerd in zeewier of bouillon. AP BANGKOK - De Thaise autoriteiten willen het aantal ver keersslachtoffers terugbrengen door gespannen en vermoei de automobilisten bij benzinestations massages aan te bie den. Dat hebben Thaise media gisteren gemeld. Volgens de krant Bangkok Post gaat het ministerie van Volks gezondheid de massages in eerste instantie bij drie of vier pompstations invoeren Als het experiment aanslaat, dan is het de bedoeling langs de belangrijkste verkeersaders meer masseurs en masseuses aan het werk te zetten. ANP KUALA LUMPUR - Het islamitisch bestuur van de Maleisi sche deelstaat Perlis heeft de wetten op polygamie versoepeld om te voorkomen dat mannen naar het buitenland glippen om daar met meer vrouwen te trouwen. De hoogste islamitische geestelijke in de deelstaat, Jahya Hoesein, maakte dit gisteren bekend. Islamitische wetten in Maleisië staan moslims toe om maxi maal vier vrouwen te hebben, maar de mannen moeten wel aan een aantal eisen voldoen voordat ze nogmaals kunnen trouwen. Zo is schriftelijke toestemming nodig van de huidi ge echtgenotes en van het religieuze bestuur. AP van onze redactie buitenland ABIDJAN - De politiek leider van de Patriottische Beweging van Ivoorkust (MPCI) in dat land heeft zijn strijders gisteren de vrije hand gegeven om een of fensief in te zetten tegen het re geringsleger. Guillaume Soro reageerde daarmee op de luchtaanval woensdag door de regerings strijdkrachten op het dorp Men- akro, ongeveer 100 kilometer Advertentie door Simone van Priel HONIARA - Witte stranden, een heet en vochtig klimaat, net zes tien vierkante kilometer groot en zo'n tweeduizend inwoners: dat was het paradijselijke ei land Tikopia alvorens de wer velwind Zoe er zaterdag huis hield. Toch was Zoe niet de eer ste natuurramp die de bevol king te verwerken kreeg. Tien jaar geleden verwoestte zusje Tia bijna alle huizen en de oogst, en in 1956 kwamen bij een storm tweehonderd mensen om. Het vulkanische eilandje is on derdeel van de Solomoneilan- den en behoort tot de uitlopers van Polynesië. Het financiële en politieke hart van de Solomon- eilanden, Guadalcanal met de hoofdstad Honiara, is ruim dui zend kilometer verwijderd. De inwoners wonen verspreid over 21 dorpjes langs de kustZe verbouwen op de vulkanische grond bananen en er groeit on der meer broodwortel en tabak. Het kratermeer bevat zoet wa teren er zit vis in. Elk van de vier 'clans' van Tikopia heeft het in 'hundorpen voor het zeggenen elke clan heeft een politiek en religieus leider Deze 'ariki' SYDNEY - De bewoners van de twee afgelegen eilandjes Ti kopia en Anuta in de Stille Oceaan zijn begonnen met het her bouwen van hun huizen, nadat de orkaan Zoe zaterdag met windsnelheden tot 360 kilometer per uur over de eilandjes was geraasd. Een Australische C-130 Hercules vloog woensdag over de ei landjes om de schade op te nemen Omdat door de orkaan het radioverkeer is uitgevallen en er geen vliegtuig kan landen, is het nog onmogelijk om een schatting te geven van het aantal slachtoffers. Overlevenden die werden opgemerkt, waren be zig met vissen en het herstellen van huizen Bijna alle gebou wen zijn verwoest en ook bomen en gewassen zijn grotendeels vernietigd. Australië en Nieuw-Zeeland hebben 65.000 euro beschikbaar gesteld om de eerste hulp als radio-apparatuur, voedsel en drinkwater te bekostigen, die per boot naar het afgelegen ei land wordt gebracht. AP gaan over landverdeling en pro ductie, maar houden ook sociaal dezakenindegaten. Door de af gelegen ligging van hun eiland duurde het tot in de twintigste eeuw voordat de bewoners con tact met de buitenwereld kre gen. Toen antropoloog Ray mond Firth uit Nieuw-Zeeland in 1928 het eiland aandeed, was de inheemse cultuur nog spring levend. Cultuur Rond 1950 had gestaag missie werk ervoor gezorgd dat bijna alle Tikopia tot het christendom waren bekeerd. Toch is veel van de eigen cultuur bewaard geble ven. Mannen mogen in principe meerdere vrouwen hebben, en jongens worden vlak voor hun puberteit besneden. Onbesne den mannen worden door vrou wen niet als volwaardig gezien. Overheidsscholen en kerken proberen sommige tradities af geschaft te krijgen, zoals de ge woonte om de doden in huis te begraven. Ook bevorderen ze een meer westerse kledingstijl. Traditioneel gaan de Tikopia met ontbloot bovenlijf door het leven. Westerse reizigers wordt op het hart gedrukt een aantal taboes te respecteren. Zo is het 'not do ne' om in zwemkleding een dorp binnen te lopen. Voor bezoekers geldt ook het dwingend advies iemands huis achteruit lopend te verlaten. „Iemand de rug toe keren wordt als een belediging gezien." GPD Inclusief 10,- gratis beltegoed. Ben heeft een aantal zeer voordelige toestellen voor je. Zoals de Siemens A50. Vanaf 109,- is-ie van jou. En pak meteen iets nieuws mee: het Ben beltegoedpakket. Dan kan je voordeel oplopen tot nog eens 35% extra gratis beltegoed. De beste wensen van wm Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar je Ben dealer of www.ben.nl. Zolang de voorraad strekt. De nieuwjaarsaanbiedingen van ten noorden van de hoofdstad Yamoussoukro. Daarbij kwa men elf burgers om. De MPCI is de grootste rebellen beweging in Ivoorkust en heeft het noorden van het West-Afri kaanse land in handen. Soro zei te verwachten dat de Fransen de schending van het bestand van oktober door het regeringsleger niet over hun kant laten gaan. De regering in Parijs heeft fel gereageerd op de luchtaanval, die volgens haar 'niet te tolere ren en onverantwoord' is. Er zijn 2500 Franse militairen in de voormalige FYanse kolonie. De MPCI sloot in oktober een bestand met de regering, waar door er een periode van rust in trad. Maar een maand later doken plotseling twee nieuwe rebellengroepen op en braken nieuwe gevechten uit. Lijken Vluchtelingen zeiden gisteren dat zij veel lijken hadden gezien in het zuidwesten van het land, waar een andere groep opstan delingen woensdag een nieuw front opende. De rebellen voer den een aanval uit op een plan tage vlakbij de grens met Libe ria, op 200 kilometer van de havenstad San Pedro, die van cruciaal belang is voor de ca cao-export. RTR/AFP ROME - In de Abruzzen in Ita lië, aan de Adriatische kust ter hoogte van Rome, is de lente dit jaar drie maanden te vroeg be gonnen. Plantkundigen van het Wereld- natuurfonds meldden gisteren dat in het om zijn strenge win ters bekendstaande gebied nu al viooltjes, helleborus en anemo nen bloeien en dat er op een hoogte van 1200 meter aman delbomen in bloei staan. Het Wereldnatuurfonds zegt dat de voortijdige lente een ge volg is van het broeikaseffect, dat het voortbestaan van dier en plantensoorten bedreigt. De Abruzzen zijn een natuurlijk toevluchtsoord voor veel dier soorten, waaronder beren, wolven en herten. Het Wereld natuurfonds vreest dat de Apennijnse gems en de alpen- vink grote moeite zullen hebben met zachtere winters, net als de edelweiss. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5