Terreurexplosie onwaarschijnlijk PZC Ook nieuwe politici blijven beschaafd Haags 4 Deskundigen denken niet dat oorlog tegen Irak in Europa aanslagen zal brengen Gevaar dreigt voor Isaf-troepen Kaboel bij oorlog tegen Irak 3 januari 1953 vrijdag 3 januari 2003 De inspecteurs van de Verenigde Naties die onderzoek doen in Irak maken op 27 januari hun bevindingen over de wapen- voorraad en -productie in dat Land openbaar. Mochten deze de VN-veiligheidsraad niet tevreden stellen, dan lijkt een oorlog tegen het land van Saddam Hoessein onvermijdelijk. Lopen we in Europa en in het bijzonder Nederland ook gevaar door bijvoorbeeld terreuraanslagen? door Maarten Brakema en Angelique Mulders Cees Homan, generaal-ma- joor der mariniers b.d. en verbonden aan het Instituut oor Internationale Betrekkin gen Clingendael. formuleert het ontspannen. „We gaan zo lang zamerhand wel toe naar een oorlog in Irak", zegt hij nuchter. .De 12.000 pagina's dikke rap portage van de Irakezen over hun wapenprogramma's heeft weinig indruk gemaakt op de Amen kanen. De Verenigde Sta len zijn momenteel bezig om linnen een paar weken hun pre sentie in de regio te verdubbelen van 50.000 soldaten naar i 00.000. Bush junior heeft ook al, net als ijn vader begin jaren negentig, geroepen dat hij nucleaire wa gens inzet als Saddam Hoessein biologische of chemische wa pens durft te gebruiken. Dit moeten we allemaal zien als het opvoeren van de druk op Irak", meent Homan. Maar dat is geen reden voor gro te zorgen over aanslagen in Eu- opa of Nederland, vindt hij. „Ik betwijfel of het tot extreem ge weld buiten de conflictzone gaat komen. Bij 'Desert Storm' m 1991 vreesden we dat ook en bleef het hier rustig. Wel zullen er, net als toen, weer grote de monstraties tegen de oorlog worden georganiseerd voor spelt hij. CDA De top van de CIA ziet dat an tlers. De Amerikaanse inlichtin gendienst waarschuwde on- I angs nog het Congres dat de VS bij een aanval op Irak rekening moet houden met terroristische aanvallen met conventionele, chemische of biologische wa pens. De Britse overheid is al be zig met het opstellen van nieuwe noodmaatregelen voor het geval er een grote terreuractie plaats heeft op hun grondgebied. Al Qaeda kan volgens Homan 'in een oorlog aanleiding zien om iets te ondernemen', maar de terroristen komen volgens hem niet in actie op gezag van de Iraakse leider. „Bush heeft ge zegd dat Saddam en Osama bin Laden banden met elkaar heb ben, maar ikzelf zit niet bij de school die gelooft dat er nauwe banden zijn tussen die twee." Steun De oud-militair krijgt steun van polemoloog Leon Wecke. „We moeten Saddam niet op een lijn stellen met Bin Laden. Ze zijn geen vrienden, want in 1991 klopte Bin Laden bij de Saoedi- sche regering aan voor geld om mensen te mobiliseren en daar mee Saddam Hoessein uit Koe weit te jagen voordat de Ameri kanen het kwamen doen." Wecke is als onderzoeker op het gebied van oorlog en vrede ver bonden aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen De dreiging van een wereldwijde uitbar sting van terreur bij een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten wordt overdreven, meent hij. „Op zich kan terrorisme effici ent zijn, maar het betekent niet dat het allemaal uitvoerbaar is. Je loopt hier honderdduizend keer eerder onder een tram dan dat je slachtoffer wordt van ter roristen." VoorGroenLinks-KamerlidFa- rah Karimi is het niet onvermij delijk dat de Verenigde Staten met geweld Saddam Hoessein van zijn troon zullen stoten. Ka rimi, buitenlandwoordvoerster voor haar partij, wijst erop dat de wapeninspecteurs van de Verenigde Naties nog geen aan wijzingen hebben dat de dicta tor chemische, biologische of nucleaire wapens produceert Zij vreest dat een oorlog de bro ze stabiliteit in de regio nog ver der in gevaar brengt. „Daardoor neemt het anti-Amerikanisme alleen maar toe. Dat is koren op de molen van de Bin Ladens, die baat hebben bij radicalisering", aldus het Kamerlid dat nog geen anderhalve maand geleden in Syrië en Jordanië op werkbe zoek was. Karimi pleit daarom voor een vreedzame oplossing voor het conflict. Als er toch oorlog uitbreekt en Saddam beschikt daadwerke lijk over chemische en biologi sche wapens, zal hij niet aarze len die te gebruiken ook, voorspelt Karimi. Hetzij tegen de sjiïten in het zuiden van Irak, hetzij tegen de Koerden in het noorden, hetzij tegen Israël. „Dat heeft enorme consequen ties." Voor Europa en in het bijzonder Nederland is het echter moeilijk om voorspellingen te doen ..Saddam heeft niet direct aller lei commandotroepen aan een touwtje die overal aanslagen kunnen plegen in verschillende landen." Stalinisme Net als Wecke en Homan wijst Karimi erop dat Saddam Hoes sein en Bin Laden niet al te vriendelijke banden hebben. „De ideologische basis waarop hij opereert is heel anders dan die van Bin Laden. Hij is geïn spireerd door het stalinisme en Bin Laden ziet hem daarom meer als een vijand dan als vriend. Vandaar dat Karimi ver wacht dat ook leden van Al Qae da niet direct een oorlog aan grijpen om in Europa toe te slaan. Wel is er de dreiging van het verder doorzetten van radi calisme onder aanhangers van de islam. „Dat leidt tot meer af stand tussen moslims en niet- moslims. Iets dat al gaande is sinds 11 september. Dat merk je gewoon om je heen: de kloof, de afstand, het onbegrip neemt al leen maar toe. En dat is het erg ste dat je kan hebbenWant voor extremisme ben ik bang. Blinde haat is altijd destructief." GPD door Harald Doornbos De overname van het Isaf- commando in Afghanis tan begin februari door Ne derland en Duitsland, kan uitlopen op een regelrechte ramp als er een oorlog tegen Irak komt. Dit zegt de com mandant van de vredestroe pen, de Turkse majoor-gene raal Hilmi Akin Zorlu. „In Afghanistan zijn de be woners erg religieus", zegt Zorlu, „Een oorlog tegen Irak kunnen zij opvatten als een oorlog tegen de hele mos limwereld. Niet alleen de res tanten van Al Qaeda en de Taliban, maar ook gewone Afghanen kunnen dan ge makkelijk geprovoceerd worden en alle buitenlanders in Afghanistan, onder wie de Nederlanders, aanvallen." Deze acties zullen volgens generaal Zorlu, die het com mando voert over ruim 5000 internationale troepen in en rondom Kaboel, niet beperkt blijven tot Isaf. „Ook de coa litiestrijdkrachten en perso neel van de Verenigde Naties en hulporganisaties kunnen worden aangevallen. Een oorlog tegen Irak kan alle westerlingen die leven en werken in Afghanistan in ge vaar brengen", zo schetst Zorlu het slechtst denkbare scenario. De overname van het Isaf- commando leek aanvanke lijk geen enkel probleem op te leveren, aangezien de nu een jaar oude Isaf-missie tot nu toe grotendeels voorspoe dig is verlopen. De eerste zes maanden lukte het Isaf-I om onder Britse lei ding zonder noemenswaar dige problemen een veilig heidszone in en rondom de Afghaanse hoofdstad Ka boel te creëren. Isaf-II zorgde er vervolgens onder Turks commando voor, dat de stad veiligwerd. Maar nu de Turken op acht februari het commando overdragen aan de Nederlan ders en de Duitsers breekt er een onzekere periode aan. Want zodra de Amerikanen een oorlog tegen Irak starten, zou Afghanistan wel eens in totale chaos kunnen verval len, waarschuwt generaal Zorlu. Brengt dat Nederland in een lastig parket? „Na tuurlijk" zegt de generaal. „Het is duidelijk, dat Neder land en Duitsland als leiden de Isaf-landen veel meer vei ligheidsmaatregelen dienen te nemen dan wij." Volgens Zorlu zou het geld dat de Amerikanen kwijt zijn aan een oorlog tegen Irak veel beter op een andere ma nier gespendeerd kunnen worden ,.Ik heb gehoord dat de oorlog tegen Irak meer dan 100 miljard dollar zal gaan kosten", zegt Zorlu. „Als je alleen de helft daar van al zou kunnen gebruiken om Afghanistan op te bou wen, zou dat een stuk beter zijn voor het creëren van een vreedzamere wereld." Advies Puttend uit zijn zes maanden lange ervaring als comman dant van Isaf, heeft generaal Zorlu nog wel enkele advie zen voor de Nederlanders. „Geef de lokale bevolking het gevoel dat we geen bezet tingsmacht zijn, en hier al leen zijn om te helpen. Als Is af klaar is met de missie, zullen we vertrekken." De militairen moeten ook geen onderscheid maken tussen de verschillende etnische groe pen in het land. „Iedereen is hetzelfde voor ons." Isaf dient tevens de Afghaanse tradities en religieuze gevoe lens te respecteren. „Dus tij dens de ramadan niets op straat eten of drinken en niet zomaar vrouwen fouilleren." Maar of dat genoeg is om Af ghanistan rustig te houden in het geval van een oorlog te gen Irak? De Turkse generaal trekt een zorgelijk gezicht. GPD De kiezers liepen in mei vorig jaar met Pim Fortuyn massaal weg van de oude polit iek, want die deugde niet meer. Dus ver trok Ad en kwam Wouter, ging Hans en kwam Gerrit. Het moet nieuw, het moet leuker. Maar wordt het met de nieuwe generatie politici ook anders? JULIANA - Koningin Juli ana heeft aangekondigd om in juni van dit j aar samen met prins Bernhard een bezoek aan Middelburg te brengen. Zij zal daar een bijeenkomst bijwonen die door de stich ting Nieuw Walcheren' is georganiseerd ter herden king van het gereedkomen van het Walchers herstel. HAVENRECORD - De haven van Vlissingen heeft het het afgelopen jaar goed gedaan. Ten opzichte van 1951 ver toonde zowel het aantal schepen dat de haven aan deed als het tonnage dat er overgeslagen werd, een dui delijke stijging. Het aantal binnenschepen liep terug, maar wat betreft het aantal zeeschepen was 1952 het bes te jaar sinds de bevrijding. SNOR WEG - Tijdens een ou- dejaarsvoorstelling van 'Ri- goletto' in Londen, waarin tenor Walter Midgley een rol speelde, vond een merk waardig voorval plaats. Mid den in een van de aria's brak hij plotseling af, waarop hij zich afwendde van het pu bliek en overging op gekuch. Kort daarna draaide hij weer terug en zong verder. De val se snor die hij had gedragen, was echter verdwenen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail. redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag tijdens kantooruren j zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties- Tel: (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor klemties: Tel. (0118) 484321 Fax (0118) 484370 Auieursfecnten vocx behouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener -concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnemen'.en)adrninistraiie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gosoioctoorde derden Als u op deze informatie geon prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. afdeling lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGnGr door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes Alleen al de verkiezingspos ter verschilt hemelsbreed. Waar vorig jaar mei Ad Melkert bi close-up de kiezer minzaam toelachte, grijnzen nu Wouter i 5os en dertig partijgenoten van- al de billboards passanten tege moet. Het verzinnebeeldt de ommezwaai die de PvdA - en indere klassieke partijen - sinds de verkiezingsnederlaag van 15 mei noodgedwongen hebben gemaakt. De opkomst en dood van Pim Fortuyn hebben het politieke bed opgeschud als nooit tevo ren. Alle partijen die bij de laatstgehouden Kamerverkie zingen klop kregen, hebben in middels het roer omgegooid. Stuurlieden zijn vervangen, •ampagnes en programma's vernieuwd. De aanstaande ver kiezingen van 22 januari bie den, hoewel veel sneller dan verwacht, een uitgelezen kans oor de verliezers om de wegge lopen kiezers terug te winnen, l )eze week gaat de verkiezings campagne officieel van start. Als de partijen een ding van Fortuyn geleerd hebben is het wel dat verkiezingen tegen woordig via de televisie gewon nen en verloren worden. De kiezer stemt vooral op aanspre kende mensen en niet op grijze bureaucraten die in onbegrijpe lijk jargon praten. Dus ogen de politieke bood schappers zelf anders. Minder Haags, meer 'van het land' i lood looking Wouter Bos (39) draaft vrolijk op in de 'Show van je leven' van Astrid Joosten en praat openlijk over zijn aan staande huwelijk. Hij splijt re gelmatig zijn gezicht in een warme glimlach en zoekt af en (oe wat onzeker naar antwoor den, Heel anders dan zijn voor ganger Melkert (46) aan wie het iredikaat 'beste jongetje van de klas' kleefde en die ongemakke lijk ging kijken zodra het over iets anders dan politiek ging. Bos geeft in tegenstelling tot Melkert ruiterlijk toe dat de PvdA in het verleden niet goed i ïaar de kiezers heeft geluisterd. Een jaar geleden zou het nog vloeken in de PvdA-kerk zijn geweest, maar nu onderstreept Bos onomwonden dat buiten landers zelf ook moeite moeten doen om aansluiting te vinden bij de Nederlandse samenle ving. In de campagne neemt Bos het op tegen zijn voormalige baas op het ministerie van Financiën. Daar diende hij als staatssecre taris onder VVD'er Gerrit Zalm (50). De liberalen trekken met Zalm ten strijde onder het motto 'Nu weer gewoon rechts en dui delijk'. De voormalig minister, bekend om zijn strenge begro tingsregels, nam de dag na de verloren verkiezingen de plaats al in van de te paarse en te laco nieke Hans Dijkstal (59). Zalm wil vooral vertrouwen wekken, het land is ook in deze moeilijke economische tijden bij de VVD in goede handen. Hij neemt flinke afstand van het vo rige paarse kabinet. Bovendien probeert de lachebek in de cam pagne serieus over te komen, duidelijke taal te spreken en vastberaden het initiatief te houden, zodat de WD het nieuws bepaalt. Al gaat het eco nomisch slecht, er moet van Zalm hoe dan ook extra geld naar veiligheid. Ook heeft hij maar vast aangekondigd pre mier te willen worden (iets wat Dijkstal resoluut weigerde), hoewel de partij in de peilingen voorlopig niet verder komt dan de derde plaats. Tegenpool Uitgerekend de partij die het erfgoed van Pim Fortuyn moet verdedigen, heeft een lijsttrek ker die in doen en laten de tegenpool is van zijn charisma tische en mediagenieke voor ganger. LPF-lijsttrekker Mat Herben, voormalig ambtenaar bij Defensie en oud-persvoor- lichter van Fortuyn, is geen vlijmscherpe debater. Met ge mak zetten zijn politieke tegen standers in de Tweede Kamer hem klem. De LPF vindt het dan ook niet erg dat Herben nauwe lijks aanwezig is bij de grote lijsttrekkersdebatten. Hij doet het beter bij luchtiger publieke optredens, zoals de nieuwjaars duik in de Noordzee. Comeback-kid Herben (50) redt het intern steeds, doordat hij als een van de weinigen in zijn club degelijkheid en rust uitstraalt Hij tracht, tenminste voor de Fractievoorzitter Wouter Bos van de PvdA geeft voor de camera van SBS6 een korte toelichting op zijn benoeming tot partijleider, afgelo pen najaar. foto Phil Nijhuis/GPD buitenwacht, de hopeloos ver deelde LPF bijeen te houden Vochten de LPF-parlementari- ers elkaar de voorbije maanden de Tweede-Kamerbankjes uit, straks toeren de Kamerkandi daten samen in een bus door het land als 'teken van eenheid'. Mocht dat niet helpen, dan heeft de LPF nog een reddingsboei: een goed gevulde verkiezings- kas van ruim 1 miljoen euro die een mediabombardement mo gelijk maakt. Balkenende ChristenUnie-lijsttrekker Rou- voct, uiterlijk het broertje van CD A-voorman Jan Peter Balke nende, moet het met eenderde van dat bedrag doen. Rouvoet, die deze week 41 wordt, volgde recentelijk de keurige schooldi recteur Kars Veling (54) op. Deze laatste werd door zijn par tijbestuur verantwoordelijk ge houden voor het gevoelige ver lies van een zetel. Hij moest opstappen, want dat zou beter zijn voor 'zijn gezondheid'. Maar de achterliggende reden was dat Veling te rekkelijk werd bevonden. De jurist Rouvoet, doorkneed in de christelijke partij-ideologie, moet op zijn ontspannen maar vastberaden manier de meer behoudende achterban weer aan de Chris- tenUnie binden Naast al dit mannelijk geweld lijkt GroenLinks bij de campag ne een speciale troef in handen te hebben. Paul Rosenmöller (46 maakte, de talloze bedreigin gen aan zijn adres moe, plaats voor Femke Halsema (36), als vrouw sowieso al goed voor ex tra media-aandacht. Bovendien is Halsema een bekwaam deba ter. die op haar eigen terreinen onbevreesd haar gesprekspart ners de hoek in praat. Omdat ze nog relatief onbekend is, treedt ze deze weken in aller lei tv-programma's op en pareert ze ogenschijnlijk onver moeibaar de vragen over even tueel moederschap en partners. Maar Halsema is criminologe en dat hoor je. Ze formuleert be dachtzaam. Haar bevlogenheid vlamt vooral op in Kamerdebat ten en die worden niet van A tot Z door de kiezer gevolgd. Dan zijn er nog de nieuwkomers die in het kielzog van Fortuyn in de politiek verzeild raakten. De partij die hem parachuteerde, Leefbaar Nederland, veroverde na het vertrek van Fortuyn twee zetels in de Kamer. Na een chao tische strijd om het leiderschap met Emile Ratelband trok LN- fractievoorzitter Teeven (44) zich terug als lijsttrekker en gaat de partij met de onbekende Haitske van de Linde (22) de verkiezingsstrijd aan. Zij sleep te het leiderschap bij LN in de wacht ten koste van goeroe Ra telband (55), die prompt een ei gen partij begon. De vele ruzies bij de LPF leverden dan nog de lijst Conservatieven.nl op. die onder leiding van voormalig LPF-Kamerlid Winny de Jong (46) aan de verkiezingen mee doet. Al deze nieuwelingen lij ken echter niet op een zetel te kunnen rekenen. Op Thom de Graaf van D66 na zijn de politiek leiders die in mei het onderspit delfden tegen Pim Fortuyn vervangen door een nieuwe generatie, die driftig probeert Pims lessen in de prak tijk te brengen. Zij presenteren zich als mensen van vlees en bloed, die in allerlei tv-pro gramma's welgekozen stukjes van hun privé-leven laten zien en ze praten in gewone mensen taal over onderwerpen die de kiezers na aan het hart liggen. Daartoe hebben ze allemaal de len van hun partijprogramma aangepast, zoals een stevigere aanpak van criminaliteit. Uithalen Maar de harde uithalen, het ko ketteren met het persoonlijke en de brutale grappen a la Fortuyn blijven vooralsnog uit. Hoewel het, net als bij de laatste verkie zingen, vooral gaat om de pre sentatie, blijven de nieuwe poli tici netjes binnen de lijntjes. De aanpak is wel losser - daar moet het nieuwe en leuke vandaan komen - maar op de keper be schouwd, kiest ook de nieuwe generatie voor een beschaafde en vooral Haagse strijd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4