CDA wijst WAO-eis van Zalm af Kamer wil grotere inzet voor opsporen fraude PZC Oud-vakbondsvoorman Van de Scheur overleden -L Afpersing museum bedoeld als grap; arrestanten vrij Politie Amsterdam wil snel meer cellen Balkenende ziet niets in verscherpen voorwaarden uitkering Leeuwen verjagen boze geesten Ontsnapte bolletjesslikker gepakt In de ri j voor fïlmsubsidie Koolmonoxide slaat toe Mrsa-besmetting in Gouda Taxichauffeur in Almere beroofd 1 Vijftien jaar voor doden passant U noemt het geluk, wij noemen het pech Zeeuwen fanatieke lijners vrijdag 3 januari 2003 van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA-leider Bal kenende vindt dat zijn VVD- collega Zalm niet goed bezig is met de WAO. Door de eis te stel len dat iemand ten minste vier van de laatste vijf jaar gewerkt moet hebben om in aanmerking te komen voor een arbeidsonge schiktheidsuitkering (referte- eis), ondermijnt hij het draag vlak voor loonmatiging. Balkenende reageerde met zijn opmerking op uitlatingen van Zalm tegenover het ANP. De li beraal denkt met de WAO- maatregel in de komende kabi netsperiode 200 miljoen euro te kunnen besparen. De grootste besparing, 4 miljard euro, denkt de WD'er echter te halen uit loonmatiging. Balkenende is het eens met het streven om via loonmatiging miljarden te besparen. Maar dat komt volgens Balkenende in ge vaar als Zalm de WAO-voorstel- len verder verscherpt. De CDA-leider is niet enthousi ast over de wens van de WD om meer lastenverlichting door te voeren, zoals het schrappen van de onroerendzaakbelasting (ozb) Hoewel deze maatregel wel in het huidige coalitieak koord tussen CDA, WD en LPF is opgenomen, wil het CDA daar op terugkomen. Dat is volgens Balkenende nodig om de kwali teitsinvesteringen van het kabi net van 3,8 miljard euro veilig te kunnen stellen. Bezuinigingen De WD wil in de komende ka binetsperiode 8,5 miljard euro extra bezuinigen, zo liet Zalm weten. De partij reageert daar mee op de nieuwe, somberdere prognoses van het Centraal Planbureau. Van de bezuinigingen wordt ruim 7 miljard besteed om het financieringstekort binnen vier jaar om te buigen in een klein overschot. De rest van de bezui nigingen betreft een al aange kondigd pakket om meer geld vrij te maken voor onder meer veiligheid, zorg, onderwijs en defensie. Ondanks de forse ex tra bezuinigingen lukt het niet om de staatsschuld binnen 25 jaar weg te werken, zoals de doelstelling was van het kabi net-Balkenende, zegt Zalm. Zalm wil nog niet precies zeg gen hoe de WD haar bezuini gingen wil invullen Maandag worden de voorstellen officieel gepresenteerd. Maar het leeu wendeel van het bedrag (zo'n 4 miljard) moet komen van een volgehouden loonmatiging. De lonen, zowel in de marktsector als bij de overheid, mogen vier jaar lang niet boven het inflatie niveau uitkomen. Volgend jaar is dat 2,5 procent, in de jaren daarna 1,5 procent Desnoods moeten CAO's met een hogere loonstijging niet langer aan een complete bedrijfstak worden opgelegd, meent Zalm De WD-leider denkt dat zo'n 1 miljard euro lastenverlichting nog wel tot de mogelijkheden zal behoren, waarbij de beloof de afschaffing van de onroe rendzaakbelasting overeind blijft. ANP AMSTERDAM - Het begin van het nieuwe jaar wordt ingeluid met een Chinese lceuwendans. Vervaarlijk uitziende leeuwen trokken gisteren onder luid getrommel en knal lend vuurwerk over de Amsterdamse Zeedijk om de boze geesten voor het komende jaar te verdrijven. foto Evert Elzinga/AN P LEIDSCHENDAM - De politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag in Leidschendam een 25-jarige man aange houden die in oktober in Roermond ontsnapte uit het huis van bewaring. Zij heeft de man, een bolletjesslikker, direct terug gestuurd naar Limburg, meldde een politiewoordvoerder gis teren. De man trok de aandacht van surveillerende agenten, doordat hij te hard reed. Na een korte achtervolging hielden de agen ten hem staande. ANP ZWOLLE - Tientallen filmproducenten of filmmakers in spe hebben gisteren een aanvraag ingediend voor belastingaftrek bij een agentschap van het ministerie van Economische Za ken (Senter) in Zwolle. Het agentschap gaat de diverse aan vragen namens het ministerie beoordelen. Als een aanvrager aan alle criteria voldoet, dan geldt het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Gisteren was de eerste mogelijkheid om de aanvraag in te die nen. Diverse aanvragers hadden daarom busjes en campers ingezet en bivakkeerden in Zwolle om rond acht uur 's och tends als eerste de papieren in te leveren. Sommigen stonden daar al vanaf oudejaarsdag. ANP ENSCHEDE - Zeven mensen in Enschede zijn woensdag avond onwel geraakt door koolmonoxidevergiftiging. Twee kinderen die ter observatie in een ziekenhuis lagen, zijn gis termiddag weer thuisgekomen. Vijf volwassenen konden woensdagavond het ziekenhuis al verlaten. De brandweer heeft de woningen ontruimd. Volgens een woordvoerder van de brandweer is de koolmonoxidevergifti ging veroorzaakt door een combinatie van slechte ventilatie in de woning en de werking van de cv-ketel met een open ver brandingssysteem Daardoor bl ij ven de koolmonoxidegassen in de woning hangen. GEAS Energiewacht stelde gisteren vast dat de betrokken cv-ketels defect waren. ANP GOUDA - Bij twee patiënten op een chirurgische afdeling van het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda zijn deze week een be smetting met een mrsa-bacterie ontdekt, zo maakte het zie kenhuis gisteren bekend. Een van deze patiënten is al naar huis. De tweede patiënt wordt inmiddels in isolatie ver pleegd. Verder worden alle patiënten en medewerkers van deze afde ling gecontroleerd op mogelijke besmetting en worden uit voorzorg nieuwe patiënten op andere afdelingen opgenomen De mrsa (meticilline resistente staphylococcus aureus) kan bij zieke mensen infecties aan bijvoorbeeld de luchtwegen of slijmvliezen veroorzaken. ANP ALMERE - Twee mannen hebben in de nacht van woensdag op donderdag in Almere een taxichauffeur uit Vlaardingen met geweld beroofd. De daders zijn nog niet gepakt. De chauffeur vervoerde de mannen van Schiedam naar Alme re, waar hij moest stoppen op industrieterrein Markerkant. Aan het einde van de rit gaf de passagier die achterin zat, de chauffeur een klap met een hard voorwerp. De taxichauffeur werd gedwongen zijn portemonnee af te geven Het letsel van de chauffeur viel mee. ANP js. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Jaap van de Scheur, oud-vak bondsman en politicus, is vorige week donderdag, tweede kerstdag, overleden. Hij is 76 jaar gewor den. De crematie heeft inmiddels plaatsgevon den. De familie heeft dit gisteren bekendgemaakt. Van de Scheur was van 1982 tot en met 1990 voor zitter van de Abvakabo. Als er één staking is die hem landelijke bekendheid heeft gegeven, dan is het wel die van 1983. Tien weken bleef het vuil op straat staan, bleven bussen in de garages en werd de post niet bezorgd. De aanleiding was het voorstel de ambtenarensa larissen met 3,5 procent te verlagen. De leden van de AbvaKabo, tot dan toe een bedaagde groep, waren woedend. Als het aan de boze be ambten lag, dan had de staking zelfs nog langer geduurdVan de Scheurs beroemdste staking mis lukte overigens goeddeels. De lonen gingen 3 pro cent omlaag, in plaats van 3,5. Maar Van de Scheurs' achterban beschouwde de staking niet als een mislukking. Dankzij de acties van 1983 waren de ambtenaren in de algemene beeldvorming immers niet langer grijze functio narissen. De ambtenaren hadden bovendien ge leerd wat staken is en hebben dat wapen sinds dien vaker ter hand genomen. Beroemd en berucht was Van de Scheur in de jaren tachtig. Samen met Arie Groenevelt van de Indu striebond en Herman Bode, vice-voorzitter van de FNV, vormde hij jarenlang het boegbeeld van de radicale vakbeweging. Hij was niet alleen streng voor de werkgevers. Binnen zijn eigen AbvaKabo stond hij bekend als een autoritaire man. ,,Ik vond dat iedereen maar net zo hard moest lopen als ik Geen flauwekul: werken. Dat heeft wel eens tot frustraties geleid", erkende hij in 1990 in een interview bij zijn af scheid als bondsvoorzitter. Emoties verbergen om een betere onderhande lingspositie te bereiken lag niet in zijn aard. Zijn boze arbeidersgezicht op de televisie sprak boek delen. Krasse uitspraken waren zijn handels merk. Na zijn vertrek uit de vakbeweging zat hij eni ge jaren in de Rotter damse gemeenteraad voor de PvdA. Hij keer de die partij in 1993 de rug toe uit onvrede over de sociale koers. Van de Scheur richtte een nieuwe politieke partij op, Solidair '93, die bij de raads verkiezingen van 1998 echter verdween. Hij werd op 24 november 1926 geboren in Heerlen als zoon van een timmerman inde mijnenHi j is in een protestants gezin grootgebracht; het waren socialistische ooms die het gezin en ook Japie in contact brachten met de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en met de vakbeweging. ANP 1926-2002 AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur in 1990 tussen demonstreren de ambtenaren in Amsterdam. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 35- jarige man uit die stad tot vijf tien jaar cel veroordeeld voor de moord op Jantje Hertogs (20). Hij schoot volgens de rechtbank het slachtoffer vorig jaar op 27 mei dood bij een Haags café. De moord leidde destijds tot grote verontwaardiging in Den Haag. De man heeft het slacht offer waarschijnlijk willekeurig gekozen Hij zei zich niets meer te kunnen herinneren. Justitie denkt dat de man zijn frustratie afreageerde, nadat een vrouw hem had afgewezen Vervolgens kreeg hij ook ruzie met de eigenaar van Grand Café Cetto's Place. De rechters con stateren dat de man naar het ca fé kwam om wraak te nemen op mensen die hij associeerde met Cetto's Place. De rechtbank rekent het de Ha genaar zwaar aan dat hij heeft geschoten op de hem onbekende Hertogs. Nadat die op de grond was gevallen, is hij op hem toe- gestapt en heeft hij vanaf korte afstand nog een paar keer ge richt geschoten. ANP Advertentie Je komt altijd thuis als je lid bent van de ANWB Wegenwacht. Want de Wegenwacht helpt elke week meer dan 25.000 mensen weer op weg. Bel 0800-0503, kijk op anwb.nl of kom even langs. Goede reis ANI0l$ DEN HAAG - Nederlanders - met de Zeeuwen voorop - willen te fanatiek hun overtollig vet kwijtraken. Mensen met een ge zond gewicht willen gemiddeld 6,8 kilo afvallen, tegen 15,6 kilo voor mensen met overgewicht. Dat komt neer op respectieve lijk 9 en 16 procent van het ge middelde gewicht. Normaal is vijf tot tien procent afslanken al voldoende om de kans op gezondheidsproblemen als rugpijn, hoge bloeddruk en suikerziekte te verkleinen of te voorkomen. Dit blijkt uit cijfers die het farmaceutisch bedrijf Roche Nederland en onder zoeksbureau Pro Active Inter national gisteren publiceerden. Zeeuwen willen van alle Neder landers de meeste kilo's kwijt, gemiddeld 18. De Groningers maken zich het minste zorgen zij scoren 'slechts' 12 kilo. Het onderzoek maakt duidelijk dat 56 procent van de Nederlan ders te dik is. Daarvan is bij 37 procent het overgewicht 'ge woon', bij 18 procent ernstig en bij 1 procent zeer ernstig. Onge veer 42 procent van de onder vraagden heeft een gezond ge wicht; slechts 2 procent kampt met ondergewicht. GPD door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De overheid moet zichtbaar prioriteit ge ven aan het opsporen van frau de. Een Kamermeerderheid steunt het pleidooi van officier van justitie Speijers om finan ciële criminaliteit harder aan te pakken. GroenLinks en PvdA verklaarden gisteren dat justitie dan maar wat minder aandacht moet besteden aan het oppakken van bolletjes slikkers. VVD en CDA zien daar niets in. die willen zowel fraude als drugssmokkel be strijden. Speijers bepleitte deze week dat de overheid zich meer moet i nzetten voor de fraudebestrij - ding. De samenleving is 'knap rot' door de grote schaal waar op Nederlanders zich schuldig maken aan fraude, zo betoog de hij in een discussiestuk van het Openbaar Ministerie. Speijers is daar leider van het Project Financieel Recherche ren Uit een onderzoek van het mi nisterie van Justitie bleek deze zomer dat politie en justitie nog te weinig prioriteit geven aan het opsporen van fraude. De regering besloot daarop meer speciale financiële re chercheurs op te leiden en de aanpak van fraude landelijk onder te brengen bij het nog op te richten nationaal recher cheteam. GroenLinks-leidster Halsema stelt dat politie en justitie fa len bij de aanpak van de witte boordencriminaliteit. Zij vindt dat minder aandacht be steed moet worden aan bolle tjesslikkers en 'meer aan cri minaliteit die mensen direct raakt, zoals financiële fraude' Ook wat PvdA-woordvoerster Albayrak betreft moet de poli tie veel zwaarder inzetten op het financieel rechercheren Vooral bij het oprollen van mensensmokkelnetwerken is daar volgens haar nog veel winst te behalen De PvdA wil het hard-drugsbeleid aanpas sen omdat dat te veel capaci teit van politie en justitie vergt. Andere mensen CDA en WD wijzen erop dat het kabinet al veel in gang ge zet heeft. Het duurt nog even voor de uitvoering van de maatregelen goed loopt, stel len de Kamerleden Rietkerk (CDA) en Cornielje (WD). Zij verwachten veel van een lan delijke aanpak door het natio naal rechercheteam. Het heeft absoluut geen zin om minder mensen te zetten op de bolle tjesslikkers, aldus Rietkerk. „Daarbij zijn vooral douane en marechaussee betrokken, met de financiële opsporing zijn volstrekt andere mensen bezig." Cornielje wijst er op dat over heid en politiek allang de door Speijers bepleitte omslag heb ben gemaakt om fraude harder en zichtbaarder aan te pak ken. „Juist onderzoeken als de bou wenquête en de nadruk die de Kamer de laatste jaren legt op de uitvoering van beleid ge ven aan dat de politiek wil we ten wat er daadwerkelijk van alle mooie plannen terecht komt. Het probleem is nu nog dat de aanpak van fraude ver snipperd is", aldus de WD'er. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft gistermid dag twee mannen van respectie velijk 38 en 53 jaar uil het Groningse Tolbert vrijgelaten. Zij werden verdacht van afper sing van het Van Gogh Museum, maar het bleek om een 'mis plaatste grap' te gaan, aldus de politie. De twee werden woens dag aangehouden. Uit het museum werden begin december twee schilderijen van Vincent van Gogh met een waarde van enkele miljoenen euro's ontvreemd. De aange houden mannen hadden een aanzienlijk losgeld geëist in ruil voor de schilderijen. De politie bekijkt nu of de mannen moeten opdraaien voorde gemaakte on derzoekskosten. Het onderzoek naar de echte dieven wordt voortgezet. W. Kooiker, de woordvoerder van de aangehouden mannen, zei gisteren al dat het om een stunt ging. De oudejaarsvereni- ging van vijftien mannen uit Tolbert probeert elk jaar een grap uit te halen, waarmee ze landelijke aandacht hoopt te krijgen. Dit jaar hadden ze in een brief aan het museum 50.000 euro losgeld geëist voor de schilderijen. Het geld was be stemd voor een goed doel. Kooiker: „Het is allemaal vrese lijk uit de hand gelopen en we zitten vreselijk in de stress, Het was leuk bedoeld, maar de grap heeft nu toch echt een zwart randje gekregen." In 1997 zorg den de mannen uit Tolbert vopr opschudding toen ze een enorm beeld van Lenin versleepten. ANP doorThea van Beek AMSTERDAM - De Amster damse hoofdcommissaris J. Kuiper hoopt dat er snel een op lossing komt voor het cellente kort in de hoofdstad. Vooral een kabinetsbesluit over twee ge vangenen op één cel moet soe laas bieden, zei Kuiper gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. De Amsterdamse politie wil twee- tot vierhonderd extra ge vangeniscellen. Nu worden mensen niet opgepakt terwijl ze eigenlijk in een cel thuishoren. Het afgelopen jaar werden in de hoofdstad bijna 51.000 mensen gearresteerd, zes procent meer dan in 2001. „Toen hadden weal een Arena vol arrestanten, nu hadden we de Kuip kunnen vul len", aldus de korpschef. Volgens Kuiper had het aantal arrestanten vorig jaar nog be duidend hoger kunnen liggen als er niet zo'n groot tekort was aan celruimte „Nu is het al zo dat we honderden mensen niet meer oppakken. Dan gaat het om mensen die staan gesigna leerd voor boetes of het plegen van andere strafbare feiten. Ook illegale vreemdelingen en reeds veroordeelde verslaafden clie nog op straat rondlopen, wor den daardoor niet opgepakt" al dus Kuiper. Op dit moment wordt al eender de van de politiecellen in Am sterdam ten onrechte bezet door arrestanten die eigenlijk thuis horen in gevangenissen. Verslaafden veroorzaken een groot deel van de criminaliteits- overlast. Amsterdam telt zo'n zeshonderd verslaafden die ie der gemiddeld honderd misdrij ven per maand plegen Iedere verslaafde steelt gemiddeld per maand voor zo'n 12.000 euro aan goederen. Minister Donner van Justitie heeft binnenkort een gesprek over het cellentekort met de Amsterdamse driehoek (burge meester, hoofdcommissaris en hoofdofficier van justitie). On langs had burgemeester Cohen van Amsterdam al de noodklok geluid. De criminaliteit in Amsterdam is afgelopen jaar met zo'n 7 pro cent gedaald. Er was minder straatroof, zakkenrollerij en diefstal. Het aantal geregi streerde gevallen van mishan deling nam daarentegen met zes procent toe. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3