Regio telt iets meer inwoners Kopers staan in de rij voor Lyceumterrein Hulst PZC Verhuizing clubs Sint Jansteen is van de baan Nieuwe gemeentevlag in top - v. .L, Aantal ongevallen op Expresweg is drastisch gedaald Inwonertal Zeeuws-Vlaanderen groeit naar 108.124 Goes overlegt met huurders afgebrand wijkcentrum Sluiskillenaren bezoeken asielzoekers Pijnlijke nek na aanrijding in Sluiskil ÉÉV,- A v <1 Celstraf voor Terneuzense verslaafde zeeuwse almanak Kaartje ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 3 januari 2003 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De geboorte van de drie nieuwe Zeeuws- Vlaamse gemeenten kon giste ren met beschuit en muisjes ge vierd worden in twee van de drie gemeenten. Sluis en Hulst kon den de nieuwe bevolkingsregis ters openen met een bescheiden toename van de bevolking ten opzicht van een jaar geleden. Terneuzen (of liever de Kanaal zone) werd geconfronteerd met een bevolkingsafname van 24 zielen. In totaal waren er op de eerste werkdag van 2003 68 meer Zeeuws-Vlamingen dan een jaar geleden. GOES-De gemeente Goes over legt vandaag met de beheerster en een aantal vaste huurders i van het uitgebrande wijkge- bouw De Spinne over de alter natieven voor de gebruikers van het gebouw. Beheerster M. Ne- lisse zoekt zelf voor een aantal organisaties naar andere loca ties voor zaalverhuur. „Er worden in De Spinne onder andere veel bedrijfscursussen gehouden, ook door bedrijven van buiten de provincie. Som- migen komen hier zelfs weke lijks. Ik probeer met iedereen v contact te leggen, al is dat niet I heel gemakkelijk omdat onze administratie in vlammen is op gegaan. Ik ken veel zaalver huurders in de regio en veel be- I drijven verwijs ik dan maar idaar naartoe", legt Nelisse uit. Een groot aantal verenigingen komt wekelijks in De Spinne en de biljartclub van de dagsoos zelfs drie k vier keer per week. De verenigingen wachten het overleg met de gemeente van Overigens moet bij de cijfers die de gemeenten verstrekten de kanttekening geplaatst worden dat het om voorlopige gegevens gaat. De gemeente Sluis kon, doordat de computersystemen van Oostburg en Sluis nog niet naadloos op elkaar zijn aange sloten, slechts tot eind decem ber bijgewerkte cijfers bekend maken. De nieuwe West- Zeeuws-Vlaamse gemeente gaat van start met 24.824 inwo ners, 83 meer dan een jaar er voor. Het is voor het tweede ach tereenvolgende jaar dat het meest vergrijsde deel van Zee land een positief bevolkingssal do kon registreren. Vorig jaar boekte de toenmalige gemeente Oostburg een bevolkingstoena me van 141 zielen. Sluis-Aar denburg verloor er vier. Het nieuwe Hulst begint haar bestaan met 27.858 ingezete nen. Dat zijn er slechts negen meer dan het inwonertal van Hontenisse en Hulst samen op 1 januari van het vorig jaar. Voor Hulst valt de toename tegen. De gemeente Hulst zag het inwo nertal het voorbije decennium vrijwel jaarlijks met zo'n hon derd zielen toenemen. Die de mografische boomtijd lijkt nu evenwel achter de rug. In 2001 kon de toenmalige ge meente Terneuzen voor het eerst sinds 1994 een bescheiden be volkingsgroei noteren en liep het inwonertal op tot 34.587. Terneuzen telt er nu vele dui zenden meer, maar dit komt vooral door de gemeentelijke herindeling. De gemeente Axel en Sas van Gent vallen nu onder Terneuzense heerschappij. Het nieuwe Terneuzen maakt even wel op demografisch vlak een valse start. Het voorlopige in wonertal van de drie gezamen lijke Kanaalzone-gemeenten in nieuwe verband loopt met 24 zielen terug tot een totaal van 55.477, waarmee Terneuzen evenwel ruimschoots de groot ste Zeeuwse gemeente blijft. In Zeeuws-Vlaanderen wonen met ingang van 2 januari 2003 108.124 mensen. SLUISKIL - Sluiskillenaren gaan deze week langs bij asiel zoekers in het plaatselijke op vangcentrum. Ze brengen een goed gevulde tas mee bij wijze van aardigheidje, maar doel van het bezoek is toch vooral het voeren van een per soonlijk gesprek, om zo contact te leggen en te komen tot weder zijds begrip. Het verhaal van de jonge Con- golees Fondu tijdens een dienst van dominee R. Wasterval in de Hervormde Kerk was de aanlei ding voor deze actie. Fondu, goed opgeleid, prima baan en zes talen machtig, sprak daar over cultuurverschillen. Dat niet iedereen moslim is, dat er ook christenen zijn. Hoe het le ge, uitzichtloze bestaan van wachten op een verblijfsver gunning is. Vrijwilligsters van de vrijge maakte gereformeerde kerk wilden met de feestdagen iets doen om de vluchtelingen en plaatselijke bevolking naderbij elkaar te brengen. Bedrijfsleven Daarom vroegen ze het Schelde- theaterom tasjes en benaderden het bedrijfsleven voor de in houd. De ruim 85 tasjes worden persoonlijk, met een nieuw jaarswens en een gesprek afge geven. Gezinnen ontvangen er uiteraard twee, Twintig tasjes zijn verspreid in de katholieke kerken van Sluiskil en Zandstraat, ruim dertig stuks werden persoonlijk uitgereikt aan gelovigen van de hervormde kerk in Sluiskil door dominee Wasterval. De twaalf vrijwilligsters bezorgen de rest. Wasterval kent vele verhalen van asielzoekers en is begaan met hun lot. Van een man, die ja renlang 'keurig op tijd' maan delijks ruim 37 euro ontvangt en nooit iets hoort of gehoord heeft. Nog steeds is volstrekt onduide lijk of hij mag blijven of uitgezet wordt. ..Asielzoekers voelen zich eenzaam en in de kou ge zet", zegt Wasterval. „Ze heb ben alle uitzicht verloren. Mo gen niets doen, alleen afwachten. Komen ook alle maal tot de slotsom: 'Nederlan ders zijn vriendelijk, maar af standelijk'. Door cadeautjes en een nieuw jaarswens te brengen, maakt de plaatselijke bevolking persoon lijk contact, en wellicht resul teert dat in een praatje als ze elkaar op straat weer tegenko men." Burgemeester Barbé, de wethouders Luijcks, Liefting, Van Waes en Hamelink en gemeentesecretaris Lauret brengen de vlag van de nieuwe gemeente Terneuzen naar boven. foto Charles Strijd door Rene Hoonhorst TERNEUZEN - Normaal gaat er één collega samen met bode Cees de Bruijn het dak van het Terneuzense stadhuis op voor het hijsen en strijken van de vlag. Maar bij het voor de allereerste keer hijsen van de nieuwe vlag van de grootste gemeente van Zeeland toog gisteren een groot gezelschap naar het hoogste punt van de 'Bakema-brug'. Vlagontwerper Dingeman de Koning, het voltallige college, de gemeentese cretaris, enkele ambtenaren en vertegenwoordigers van de media aan schouwden hoe bode De Bruijn en bur gemeester R. Barbé de nieuwe gemeen tevlag in top hesen Tegelijkertijd werden bij de voormalige gemeente huizen van Axel en Sas van Gent ook nieuwe dundoeken gehesen „Het is toch de eerste werkdag van de nieuwe gemeente. Voor zo'n speciale dag is het uitsteken van de gemeentevlag een ge- eigende gelegenheid", vindt De Bruijn. Op landelijke feest- en gedenkdagen hangt op gemeentehuizen de Neder landse vlag in top. Ook bij officiële be zoeken van leden van het koningshuis hangt de driekleur in top. Bij een offici eus bezoekje mag de gemeente de vlag met het eigen wapen voeren. Zo wap perde de Nederlandse vlag op het stad huis toen Willem Alexander het Schel- detheater officieel opende. Toen de kroonprins een paar maanden later of ficieus op werkbezoek ging in de Wes- terscheldetunnel volstond de gemeen tevlag De Bruijn: „De burgemeester kan de Terneuzense vlag ook op andere, voor de gemeente belangrijke, momen ten uit laten hangen. En de eerste dag van de nieuwe, grote gemeente Terneu zen is natuurlijk een zeer gepaste gele genheid om de vlag uit te hangenZeker omdat ook die vlag geheel nieuw is. Vandaar dat ook de ontwerper en het voltallige dagelijks bestuur aanwezig zijn." De meeste Terneuzense ambtenaren begonnen gisteren op een nieuwe werk plek in het stadhuis van Terneuzen of het voormalige stadhuis van Axel. Vóór ze hun kantoorstoel in gebruik namen, genoten ze een gezamenlijk ontbijt in het Scheldetheater. Ruim vijfhonderd ambtenaren schoven tussen acht en ne gen uur aan voor het ontbijt. De grote opkomst onderstreept de saamhorig heid onder de beambten uit de voorma lige gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen, stelde gemeentewoord voerster V. van der Windt. Advertentie DOMBURG Ook in 2003 wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! SLUISKIL - Aan een kop- staartbotsing in Sluiskil heeft een 52-jarige man uit Sas van Gent gistermiddag een pijnlijke nek overgehouden. De man werd op de Hoofdweg rond twee uur van achteren aangereden door een 22-jarige man uit Oostburg. Die had te laat in de gaten dat zijn voor ganger afremde en botste er bo venop. Op de Kennedvlaan te Terneu zen zijn gistermiddag rond kwart over vijf twee personen auto's licht beschadigd bij een kop-staartbotsing. Een 38-jari- ge automobilist uit Sas van Gent raakte door onbekende oorzaak in de slip waardoor zijn auto geheel rond zijn as draaide en tot stilstand kwam. Een 56-jarige Belgische auto mobilist die achter hem reed kon op tijd stoppen Een achter hem rijdende 26-ja- rige Terneuzenaar lukt dat niet en botste achterop de auto van de Belg. Er was alleen materiële schade. door Sheila van Doorsselaer HULST - Een stulpje op het voormalige Lyceumterrein in Hulst blijkt zeer populair. On geveer 140 gegadigden hebben zich laten inschrijven voor een van de 27 woningen of zes ap partementen. Projectontwikke laar Projektbouw Zeeland begint binnenkort met het toe wijzen van de woningen volgens het principe „wie het eerst kwam, het eerst maalt." Een optie wordt niet gegeven op de woningen, het is kiezen of de len. De uitwerking van de plan nen is inmiddels bekend. In het karakteristieke hoofdgebouw komen, nadat het dak is ver nieuwd en de gevel gerenoveerd, zes appartementen met een wa terelement aan het voorterrein. Rechts van het gebouw komt een vrijstaande woning in de stijl van de jaren dertig. Achter het hoofdgebouw ligt het plein met volgens Projektbouw een 'mediterrane uitstraling'. Aan het plein, met zandkleurige ver harding en Gleditsia-bomen, komen acht grote vrijstaande woningen met schilddak. Pro- jektbouw-directeur W. de Win ter zei, nadat zijn plan voor het Lyceumterrein als winnaar uit de bus kwam, dat hij rekening gaat houden met de wensen van de toekomstige bewoners. Hij maakt die belofte waar door bij dit woningtype ruimte te laten voor een extra aanbouw aan de zijgevel. Bij alle woningen kun- §§8^5 T KK&s- 'Éï$2*Jpsiap sL Een deel van het schoolgebouw aan de Tivoliweg is inmiddels gesloopt. 1 S nen (behalve de dragende mu ren) de wanden vrijelijk worden ingedeeld. Dwars op het plein komen tien zogenaamde Man- sardekap-woningen. Achter op het terrein komen zeven grote villa's. Veel geïnteresseerden dachten dat het om zeven perce len ging die zelf bebouwd mo gen worden. Dat is dus niet zo, hoewel De Winter in eerste in stantie wel had gezegd dat het vrije kavels zouden zijn. De per celen zijn al ingevuld met de enorme villa's. De koopsom van de woningen varieert van 272.500 euro voorde mansarde woningen tot 445.600 euro voor de villa's. De prijs voor een ap partement in het hoofdgebouw door Frank van Cooten SINT JANSTEEN - De verhui zing van voetbalvereniging Steen en tennisclub Smash in Sint Jansteen naar een andere plek in het dorp is definitief van de baan. De gemeente ziet af van verplaatsing omdat woning bouw op de huidige plek van beide verenigingen niet moge lijk is. Secretaris A. Totté van de voet balvereniging betreurt het af blazen van de verhuizing. „Naast nieuwe velden zouden we immers ook nieuwe gebou wen krijgen. Maar dat gaat he laas niet door. Het blijkt immers dat op ons huidige terrein geen woningen gebouwd mogen wor den in verband met de aanwe zigheid van een paar bedrijven in de nabijheid. Binnen deze mi- lieucirkel mag niet worden ge bouwd." Een woordvoerder van de ge meente Hulst bevestigde dit gis teren „Je moet immers een be paalde afstand houden tussen de nieuwe woningen en de be drijven." De gemeente Hulst lanceerde anderhalf jaar geleden het plan om de sportaccommodaties te verplaatsen en de vrijkomende grond te benutten voor woning bouw. Beide verenigingen ston den voor honderd procent achter de plannen. Naast de voordelen voor beide verenigin gen is het voor hen belangrijk dat er weer bouwgrond is in het dorp. Jubileum Voetbalvereniging Steen zou het daarnaast prachtig vinden tijdens het 75-jarig jubileum in 2004 de nieuwe accommodatie te kunnen presenteren. Tennis vereniging Smash zou een nieu we plaats voor de club in ieder geval niet dicht bij een woon buurt willen hebben in verband met de baanverlichting. Oud-wethouder B. Picavet zei tijdens de presentatie van de ge meentebegroting 2002 dat een nieuwe plek nog niet in beeld is maar dat verhuizing nog steeds aan de orde is. De verhuizing van zowel voetbalvereniging Steen als tennisclub Smash is nu echter van de baan. Beide clubs blijven op de huidige loca tie zitten. Voetbalvereniging Steen heeft onlangs met de ge meente overeenstemming be reikt over de privatisering van de velden. Onderdeel van deze overeenstemming is een nieuw trainingsveld voor voetbalver eniging Steen. Tennisvereni ging Smash krijgt tevens twee nieuwe banen op dit terrein. Ook wordt een nieuw parkeer terrein aangelegd voor bezoe kers en vrachtwagens. MIDDELBURG - Een 35-jarige vrouw uit Terneuzen is gisteren door de rechtbank in Middel burg voor diefstal met geweld veroordeeld tot vijftien maan den cel. De Terneuzense, die verslaafd is aan harddrugs, werd op 30 sep tember dit jaar bij Albert Heijn in Vlissingen betrapt bij het ste len van etenswaren en cosmeti ca. Bij haar aanhouding stak ze met een mes in de arm van de cais sière. Ook trapte ze wild om haar heen, deelde klappen uit en bedreigde de supermarktmana ger met het mes. Het was de vierde keer in vier jaar dat de Terneuzense junk een geweld dadige winkeldiefstal pleegde. Aan de caissière moet de vrouw 134 euro schadevergoeding be talen: dat bedrag had het slacht offer voor een prik tegen hepati tis B betaald. door Euqène Verstraeten ASSENEDE - Het aantal ver keersongevallen inet gewonden op de Expresweg N49 tussen Assenede en Maldegem is het af gelopen half jaar met 28 procent drastisch gedaald. Daarmee is de doelstelling om tegen 1 mei 2003 het aantal on gevallen met 20 procent te laten verminderen nu al gehaald. De cijfers zijn afgezet tegen die uit 1999 en 2000. Het aantal onge vallen zakte van 32 naar 23, het aantal gewonden van 61 naar 44 en het aantal dodelijke slacht offers van van 2 naar 1. De Expresweg N49 wordt ook veel door inwoners van Zeeuws- Vlaanderen gebruikt. Volgens de provincie Oost-Vlaanderen zijn de positieve cijfers het ge volg van gerichte acties tegen verkeersovertredingen zoals te hard rijden, door rood licht rij den, het aan de laars lappen van rij- en rusttijdregels en overla ding van vrachtwagens. Op de verschillende kruispunten op het traject Assenede-Maldegem zijn onbemande camera's ge plaatst. Na 2510 uren controle kon worden vastgesteld dat er per uur gemiddeld slechts 0,08 zware snelheidsovertredingen werden gepleegd en 0,09 keer het rode licht werd genegeerd. Vorig jaar werden er nog 0,52 zware snelheidsovertredingen per uur vastgesteld. Camera's De provincie venvacht dat au tomobilisten hun rijgedrag nog meer aanpassen als volgend jaar op alle zes de kruispunten op het traject flitscamera's zijn geïn stalleerd. Een bron van zorg blijft wel het aantal drankrij ders. Er werden 99 bestuurders betrapt met een te hoog alcohol gehalte in hun bloed. Dat was negen procent van de gecontro leerde automobilisten. Advertentie de Tivoliweg is inmiddels gesloopt. foto Wim Kooyman begint bij 290.000 euro. De in schrijftermijn voor een woning op het Lyceumterrein sluit 10 januari, in het voorjaar wordt het terrein bou wrij p gemaakt en in het tweede kwartaal begint de bouw. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan desloop van de zijvleugels van wat eens het Janseniuscollege was. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Om indruk te maken, hield hij een lang referaat over zijn bekwaamheden, die Goese man. Hij was zeer gechar meerd van een dame, die hij trof op een feestje bij vrien den en hij wilde wel dat ze goed begreep dat de laatste emancipatiegolf hem gron dig had gereinigd. Hij maak te niet alleen melding van zijn kwaliteiten als poetser en boenerook over zijn vaar digheden achter het fornuis was hij zeer onbescheiden. „Zo heb ik laatst een voor treffelijke haas op tafel welen te brengen en een fazant, daar weet ik ook wel raad mee,"snoefde hij. Bij het afscheid nemen, waagde hij het erop: of hij haar telefoonnummer kon krijgen. Pas thuis bekeek hij haar visitekaartje en zag waar ze werkte. Bij de Stichting de Faunabe scherming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35