De Loor verbijt de pijn Noodkreten uit de volleybalwereld PZC Van der Rijst: het moet leuk blijven Omloop Borssele trapt topcompetitie voor vrouwen af Familie De Rooy domineert eerste proef Dakar-rally Krajicek zet opmars voort Schaatsster in spanning Verlies handballers in Oekraïne Nys wint ook veldrit Sint-Niklaas Blankert wil sport transfereren Weer Koreaan naar PSV Simeone verwond door vuurwerk Tv-optreden kost pr-man zijn baantje vrijdag 3 januari 2003 Barbara de Loor heeft een lange geschiedenis van blessures. ,,Ik heb mezelf wel een paar keer afgevraagd: verdorie, wanneer houdt het nou eens op?" foto Juan Vrijdag/ANP JOEZJNI - De Nederlandse handballers zijn de kwalificatie-, wedstrijden voor het Europees kampioenschap in 2004 gonnen met een nederlaag. De jonge ploeg verloor gistereni Joezjni met 27-17 van een sterk Oekraïne. De uitslag wasve: wacht. Het nationale team is onder leiding van de nieui bondscoach Henk Groener sterk verjongd. Met liefst vijf sj Ier uit jong-Oranje trad de ploeg aan tegen Oekraïne, dat ver uit favoriet is voor winst in de poule. Zondag speelt het natie nale team de tweede poulewedstrijd in Geleen. Ook dan Oekraïne de tegenstander. Vandaag treffen de twee ande landen uit de poule elkaar, Bosnië en Estland. ANP SINT-NIKLAAS - De Belgische veldrijder Sven Nys blijftd overwinningen opeenstapelen. Gisteren was de man uit Bai die op nieuwjaarsdag nog zijn eigen Grote Prijs won, opnieo de sterkste in het recreatiedomein De Ster in Sint-Niklas; Het was zijn twaalfde zege van het seizoen. Nys zonderde zich al in de eerste ronde af met zijn landgenoc Ben Berden. Met nog vijf ronden te rijden sloot ook de Neder lander Richard Groenendaal zich aan, maar lang bleef dit tri met samen. Na een forse tempoversnelling van Nys moest ie dereen eraf en begon hij aan zijn solo. Zijn Rabo-ploegmaa Groenendaal haakte af na pech, zodat Berden de twee® plaats kon bemachtigen. Diens ploegmakker Arne Daelmar kwam als derde binnen. Belga ARNHEM - Hans Blankert, voorzitter van de nationale sport koepel NOCNSF, maakt ernst van zijn wens de sport onder! brengen bij een ander ministerie. Sport moet weg bij Volksge zondheid en aansluiten bij Onderwijs, Cultuur en Weten schap..Sport is leuk om te doen en niets zieligs", is Blankert nieuwjaarsverklaring Nederlands hoogste nationale sport leider gaat deze maand flink lobbyen in politiek Den Haaf! Hij zal direct na de kamerverkiezingen van 22 januari op éi stoep staan te dringen bij de informateur voor het nieuwe ka] binet. De reden dat hij sport bij in een ander departement wi hebben, is gelegen in de geldstromen voor de sport. Onderwij heeft veel meer verwantschap met sport dan volksgezond heid. Sport begint vaak op de scholen. ANP EINDHOVEN - PSV verwacht komend weekeinde een defnv.- tief akkoord te sluiten met de Koreaanse international Le- Young Pyo. De Eindhovense club huurt Lee voor de rest va: het seizoen, met een optie tot koop. Anyang LG Cheetahs,® Koreaanse club van Lee, verzet zich niet langer tegen het ver trek van de speler. Lee wordt de tweede Koreaan die zicho; De Herdgang meldt. Park Ji Sung, die onlangs voor drieëec half jaar vastgelegd werd, komt het komende weekeinde nas Eindhoven. GPD ROME - Voetballer Diego Pablo Simeone van Lazio Rom; heeft zich in de oudejaarsnacht verwond bij het afsteken va: vuurwerk. De 32-jarige Argentijnse international hieli brandwonden in het gezicht over aan een explosie in zijn ach tertuin, aldus meldt de website van de Italiaanse club. De middenvelder is gisteren niet meegereisd met Lazio naar Noord-Afrika, waar de ploeg een aantal oefenwedstrijde speelt. DPA door Gijs van Oosten HEEREN VEEN - Om het goede gevoel te prikkelen besloot Bar bara de Loor twee dagen gele den een schilderij van oud skister en kunstenares Mascha Hellenbrand aan te schaffen. Haar blik viel op het doek aan de wand in het hotel in Heeren veen waar ze zich voorbereidt op het Europees kampioen schap allround. „Een spontane ingeving", vertelt de door rugklachten gekwelde De Loor. „Felle kleuren, daar houd ik van." Een spontane ingeving, moge lijk gestuurd door het onbewus te. Want het schilderij toont een elegante schaatser, op volle snelheid en in een diepe zit. Zo als het hoort. Het is juist die kenmerkende schaatshouding die Barbara de Loor al meer dan een maand pijn doet. Toch neemt de in Amsterdam geboren schaatsster vandaag, tien jaar na haar debuut, voor de zevende keer deel aan het EK allround. Met pijnstillers hoopt De Loor het leed te verzachten en zich er doorheen te slaan. Wonder De Loor, in 1997 won ze op het EK brons, is weinig bespaard gebleven in haar carrière. Het is een klein wonder dat ze, op 28-jarige leeftijd, nog tot de internationale schaatstop be hoort. Haar medisch dossier vermeldt inspanningsastma, een hartoperatie, overtraind- heid en sinds kort staat er ook een hardnekkige blessure in de ondeirug bijgeschreven. „Ik heb geen zelfmedelijden, maar DEN HAAG - De Nederlandse Darts Federatie (NDF) heeft be stuurslid Ron van den Berg met onmiddellijke ingang ge schorst. De Rotterdammer, die voor de dartbond de public rela tions deed, gaf deze week televi sie-commentaar voor RTL5 bij het WK van de PDC. Deze dart- bond wordt niet erkend door de NDF. „Het becommentariëren van een niet erkend toernooi, dat buiten verband van de we- relddartsfederatie WDF plaats vindt, druist in tegen het beleid van onze bond", verklaarde He len Hofland namens de NDF. „We wisten van niks toen we hem op 30 december plotseling commentaar hoorden geven. Op de ochtend van nieuwjaarsdag hebben we hem voor de keuze gesteld: doorgaan bij RTL en de consequenties aanvaarden of bij de NDF verder gaan 's Avonds gaf hij weer commen taar dus het was een bewuste keuze." Ron van den Berg: „Ik respec teer de keuze van het NDF, het is ook absoluut geen motie van wantrouwen richting het be stuur, maar dit wil ik nu een maal graag. Als dan de conse quenties zijn dat ik niet meer kan functioneren, hetzij zo." Saillant is het gegeven dat de vorige pr-functionaris van de NDF, Gert van Saarloos, eerder óók uit zijn functie werd gezet. Van Saarloos had zich tijdens de Embassy van 2001 aan ander mans eigendommen vergrepen. Hij had onder meer een laptop ontvreemd. Van den Berg was de opvolger van Saarloos. ..Er rust blijkbaar een vloek op de func tie", aldus Hofland. „Maar we moeten wél weer op zoek naar iemand anders en dat is niet ge makkelijk." Tegen Francis Hoenselaar wor den geen maatregelen genomen Hofland: „Blij zijn we niet, maar zij doet niet mee aan het toernooi. Het zal een deel van haar inkomsten zijn en we kun nen niet iemand het brood uit de mond halen." De Nederlander Roland Schol ten bereikte in Purfleet de kwartfinale van het wereld kampioenschap van de PDC. De enige deelnemende Nederlan der won in de nacht van woens dag op donderdag met maxima le cijfers (5-0) van de Engelsman Dave Askew. Hij speelt in de kwartfinale tegen Alan Warner. ANP ik heb mezelf wel een paar keer afgevraagd: verdorie, wanneer het houdt nou eens op?" Het ging mis in de eerste de beste krachttraining na de voor haar succesvol verlopen serie van drie wereldbekerwedstrij den in november. De kleine stabilisatiespieren in haar on derrug raakten overbelast. „Ik kon niet meer in de schaatshou ding staan. Schaatsen belast de onderrug behoorlijk, zozeer dat voor mij het trainen niet meer ging. Zelfs niezen deed pijn." Krediet Een trainingskamp in Erfurt, vooral gericht op sprintsnel heid, brak ze om die reden af. De Loor achtte het zinvoller om de dagen door te brengen op de be- handeltafel van de manueel the rapeut in Nederland. Ze meldde zich af voor het NK allround, twee weken geleden in Assen. De topsportcommissie wees De Loor niettemin aan voor het EK. „Dat leek me vanzelfsprekend, want in de wereldbekerwed strijden had ik genoeg krediet opgebouwd." Sinds een week staat De Loor weer op het ijs, maar ze doet het rustig aan. Op zich, zegt ze, kan rust voor een groot toernooi geen kwaad. Maar in haar geval ligt het anders „Ik heb de laatste weken niet veel kunnen doen. Ik ben wel een beetje zelfvertrouwen kwijt. Ik weet niet waar ik sta, ik kan daar geen zinnig woord over zeggen. Het wordt heel spannend voor mezelf om te zien op welke plaats ik eindig." GPD door Gerrit Hendriksen AMSTERDAM - De bondscoa- ches en technische staf van het Nederlandse topvolleybal heb ben gisteren in Amsterdam de noodklok geluid. De gouden medaille van de mannen in At lanta is binnen zes jaar dermate verbleekt dat het voortbestaan van de sectie topsport ernstig in gevaar is. De financiële problemen zijn groot, de betalingsachterstan den onacceptabel en er is voor de nabije toekomst geen uit zicht op een programma dat bij de ambities (mondiale topacht) past. De stichting Top Volleybal Nederland (TVN) staat op om vallen. De Nederlandse Volley bal Bond zou aansturen op het faillissement, omdat dan auto matisch het contract met TVN vervalt. Het bestuur daarvan wil met een lening en een even tuele nieuwe directie een door start maken, want met de struc tuur is niets mis. Een besluit is tot dusver niet genomen en de impasse duurt al weken. Onderzoek Die is volgens NeVoBo-preses Herman van Zwieten mede ont staan, doordat uit accountants onderzoek is gebleken dat de situatie nog penibeler is dan ge dacht. „Eind november waren we bereid het contract van TVN over te nemen. Het ging toen om een schuld van anderhalf mil joen euro. Dat gat wilden we dichten met een langlopende le ning en een verhoging van de bijdrage. Maar we moesten wel zeker weten dat het daarbij zou blijven. Nu blijken de risico's nog veel groter. Dat kan de NeVoBo niet verantwoorden. TVN is indertijd juist opgericht om de breedtesport te vrijwaren van de tekorten van de top sport." De topsport, statutair een be- door Leo van de Ruit ADELAIDE - Richard Krajicek heeft gisteren de kwartfinale bereikt van de AAPT Cham pionships in Adelaide. De Mui- derberger versloeg in de tweede ronde de Argentijnse tennisser Franco Squillari met 6-4 en 6-3. In de kwartfinale komt hij uit tegen de 23-jarige Amerikaan Brian Vahaly, die pas in 2001 zijn entree maakte in het prof circuit. De rechtshandige Vaha ly uit Atlanta, 1,82 meter lang, won in 2002 zes partijen, verloor door Alexander van Eenennaam HEERENVEEN - Geld inspi reert hem niet, eenvoud wel. Schaatser Ralf van der Rijst zou een Rus kunnen zijn: presteren met weinig middelen. De 25-ja- rige schaatser weet uit eigen er varing dat hij niet beter wordt van een leven als fullprof. „Laat mij maar gewoon wat flexibeler met de sport omgaan. Dat ligt mij beter." Het bewijs leverde hij door zich te plaatsen voor het EK in Thi- alf. Daar debuteert hij vandaag op een internationaal titeltoer- nooi. Bij het NK allround in As sen leverde de gewestelijk schaatser vorige maand een kunststukje af waar werkelijk niemand rekening mee had ge- langrijk aandachtspunt van de NeVoBo, vindt het de hoogste tijd de patstelling te doorbre ken. Bert Goedkoop (mannen), Angelo Frigoni (vrouwen), Cas per Groenhuijzen (beach), Teun Buijs (opleiding) en Toon van der Burgt (technisch coördina tor) lieten daarom een dramati sche noodkreet horen, met goedkeuring van de internatio nals en andere betrokkenen. Ze zegden daarin onder meer het vertrouwen in directie (Jos Smulders en Jan Tilmans) en bestuur (André Hengeveld) van TVN op. Bovendien overwegen houden. Er waren vooraf wel zes titelkandidaten en vier outsi ders. Van der Rijst, die werd in geen enkel lijstje genoemd. Me de tot zijn eigen verrassing ein digde hij echter als vierde en mocht de student bewegingswe tenschappen ook naar het EK. De EK-kwalificatie leverde Van der Rijst wel gelijk een sponsor op voor de rest van het seizoen. De voormalige TVM-schaatser sloot zich aan bij DPA, de ploeg van Gretha Smit en Ids Postma en hun trainer Ingrid Paul. Dat terwijl hij dit jaar als geweste lij k rij der onder begeleidi ng van Wim den Eisen zo ver was geko men. Met een bijbehorende le vensstijl die hem zo goed beviel. „Maar het is niet zo dat ik die nu opgeef, hoor. Ik kies juist voor die ploeg, omdat ik weet dat daar ruimte is voor een ze een claim neer te leggen bi j de NeVoBo voor achterstallig loon en onkostenvergoeding. „Topsport kan niet wachten op bestuurders die verantwoorde lijkheden op elkaar afschui ven", aldus Van der Burgt. Voor het effect plantte hij in de vip ruimte van de sporthallen Zuid het beeldje op tafel dat de 'lange mannen' met hun verrichting in Atlanta hadden verdiend. „Op 1 januari 2000 gekregen voor het sport moment van de eeuw. Nu, 1 januari 2003 staat volleybal op de rand van de afgrond. Voor lo pende zaken ontbreekt geld. Er eigen inbreng. Dat team is geen collectief met maar één juiste route. Ingrid is de baas, maar we mogen zelf ook wat inbren gen." Van der Rijst wil best wat geld verdienen met zijn sport, maar een leven als voorheen bij TVM, van trainingskamp naar trai ningskamp, ambieert hij niet meer. „Het was voor mij goed om daar weg te gaan. Ik heb toen voor mezelf moeten besluiten of ik wel wilde doorgaan met schaatsen. Ik moest kiezen tus sen ongeïnspireerd blijven mee- hobbelen of een stap terug doen en echt voor mezelf te gaan trai nen en rijden. Gelukkig heb ik dat gedaan, met succes. Voor mij moet het leuk en uitdagend blijven, ik moet niet verzadigd raken. Bij DPA zal ik er dan ook voor waken dat trainen is organisatorisch nauwelijks ondersteuning en de sporttech- nische programma's staan bijna stil." De coaches wilden niet langer afwachten en namen zelf het initiatief. Ze zijn, zoals in het verleden wel vaker, weer op zichzelf aangewezen. Ze vroe gen (naast de steun van NOCNSF. VWS en Team de Mission) de NeVoBo de nationa le teams in te schrijven voor alle internationale evenementen en de 120.000 leden van de bond om een bijdrage van 10 euro per jaar. Het eerste wilde Van Zwie- niet heel gewoon wordt." Eerst komt echter het EK. het toernooi waarop hij overigens nog wel door Den Eisen wordt begeleid „Met Wim heb ik dat afgesproken na het NK. Dat DPA er opeens tussendoor kwam, veranderde daar niets aan. We hebben dit samen be reikt. Voor Wim is dit leuk, ook hij heeft nog nooit een EK mee gemaakt." Van der Rijst behoort nu op nieuw niet tot de favorieten, maar daarover maakt hij zich allerminst druk. „Misschien denken mensen ook dat ik alleen op buitenijs kan presteren. Maar dat klopt niet, ik ben juist altijd beter geweest in hallen. Op het EK ben ik te vreden als ik goed schaats. Wel ke klassering daarbij hoort? Ik hoop op de topacht." ANP ten wel toezeggen „Dat is geen punt." Geld halen bij de breed tesport lijkt Van Zwieten daar entegen een utopie. „We willen ons er best voor inzetten, maar de kans dat die 10 euro erdoor komt, is zeer gering. Die 5 gul den topsportbijdrage uit 1993 moest al voor de poorten van de hel worden weggesleept. Recent hebben we de regioraden de si tuatie nog eens uitgelegd. De re actie was heel unaniem: 'Geen cent meer. We betalen al ge noeg'. Terwijl ze in vergelijking met andere sporten weinig beta len." ANP Verrassende kwartfinalist in Adelaide is de twintigjarige Belg Kristof Vliegen. Hij wor stelde zich met succes door de kwalificatie en haalde voor de eerste keer in zijn tennisloop- baan het hoofdtoernooi van een ATP-toernooi. Met zeges op de Zweed Thomas Enqvist (derde geplaatst) en de Brit Arvind Parmar haalde hij onmiddellijk de laatste acht. Als Vliegen ook van de als zesde geplaatste Spanjaard Alberto Martin weet te winnen, is hij in de kwartfina le eventueel de tegenstander van Krajicek. ANP door Rudy Boogert VLISSINGEN - De Omloop van Borssele is begin mei de ope ningswedstrijd van de Topcom petitie voor vrouwen. De Beve- landsc wielerkoers is één van de vier wedstrijden die door de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) zijn uitverkoren voor deze nieuwe vrouwencom petitie. Alle Nederlandse tradeteams, waaronder de Farm Frites-for- matie van Leontien Zijlaard- Van Moorsel, hebben hun deel name aan het kwartet klassie kers toegezegd. Ook de betere clubtcams komen aan de start De leider in de Topcompetitie zal tijdens de wedstrijden een leiderstrui dragen. Cees Raas, de voorzitter van de Omloop van Borssele, is zeer in z'n nopjes met de uitverkiezing. Enerzijds was hij verrast dat de wedstrijd al zó snel is opgeno men in de Topcompetitie. want door Hans Koenekoop CASTELLON - De Nederlandse vrachtwagencoureur Jan de Rooy heeft gisteren de eerste klassementsproef van de 25e Dakar-rally gewonnen. De Rooy en zijn Belgische bijrijders Yves Geussens en Hugo Duisters legden in hun DAF als snelste een parcours van 43 kilometer door de Franse Corbières af. Zijn zoon Gerard de Rooy reed zijn DAF-truck in het ruige ter rein verrassend naar een tweede plaats. De eerste etappe van Dakar 2003 voerde van Narbonne in Frankrijk naar het Spaanse Castellon. een rit van 574 kilo meter. Slechst 43 kilometer tel den mee voor het algemeen klas sement. De 59-jarige Jan de Rooy won met overmacht de tijdrit. Hij zette een tijd neer van in 2002 stond de vrouwenkoen pas voor het eerst op het pro gramma in Borssele. Loes Gun newijk werd overigens de win nares, vóór Katherine Bates es Monique Knol. „Maar aan de andere kant: w hebben bewezen dat we een wedstrijd kunnen organiseren De Omloop van Borssele wordl al voor de twintigste keer ge houden. We begonnen met nieu welingen, vervolgens kwamei daar junioren bij en toen de vrouwen Daarom hadden w een reële hoop in de Topcompe titie mee te mogen doen. En da dat uiteindelijk gelukt is, is ee: erkenning voor het werk dat w verzet hebben." De eerste Topcompetitie vool vrouwen begint op zaterdag mei in Borssele. Daarna volge op 17 mei de Ronde van Gelder land en op 14 juni de Omlooj van de Alblasserwaard. De Tbr-- competitie eindigt op 22 jun met de Grote Rivierenprijs. eer. tijdrit. 51.28 minuten en was daarmee 38 seconden sneller dan zijn 22-j jarige zoon Gerard. De Rooy rijdt voor de negende! keer mee in de 8500 kilometd lange woestijnrally, die op IS januari eindigt in het Egyptij sche Sharm-el-Sheikh. Detruc-j ker won drie keer het vrachtwa genklassement, voor het eerst tj 1982. Zijn zoon Gerard wasvoj rig jaar nog bijrijder in de cab:-; ne van Jan, maar zit nu zelf ach ter het stuur van een eige vrachtwagen. De derde Neder landse vrachtwagencoureur <b! meedoet aan de Dakar-raüji Hans Bekx, eindigde op de de: tiende plek 4 31 minuut achtf. winnaar De Rooy. StéphanePe terhansel was de beste rallynij der in de personenauto's, p Fransman, die de Dakar-rahi zes keer won op de motor, wo:j in zijn Mitsubishi de eerste rij-j proef in 38.48 minuten. ANP er zeven en haalde 110.000 euro aan prijzengeld binnen. Na afloop van het duel met Squillari was Krajicek te spre ken over zijn eigen prestatie. „Ik kon de bal goed plaatsen met mijn backhand slice. Ik retour neerde ook beter dan n de eerste partij tegen Scott Draper toen mijn opslag me aan de overwin ning moest helpen", vertelde Krajicek. Hij heeft, in voorbe reiding op de Australian Open. die 13 januari begint, behoefte aan zo veel mogelijk wedstrijd ritme. „Het was goed dat de tweede ronde langer duurde dan de eerste. Ik ging soms door mi j n adem heen. Tijdens urenlange trainingen komt dat bijna nooit voor. Deze wedstrijd was heel goed om fysiek te verbeteren." Richard Krajicek heeft een uit stekende kans op de halve fina le. Brian Vahaly is nog een groentje in het profcircuit. Hij won nooit van een speler met grote naam in zijn amper twin tig profpartijen. In Adelaide ze gevierde hij over de Australi sche wildcardhouder Adam Kennedy en in de tweede ronde over zijn landgenoot Vince Spa- dea, achtste geplaatst. Vahaly speelde vorig jaar twee grand- slams. Op Wimbledon verloor hij als invaller van de Rus Joesj- ni cn in de US Open van zijn landgenoot James Blake. De bondscoaches en de technische staf van het Nederlandse volleybal luidden gisteren de noodklok. Van links naar rechts: vrouwen-coach Angelo Frigoni, technisch coördinator Toon van den Burgt en mannen-coach Bert Goedkoop. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34