CDA wil gratis parkeren in winter Liever poetsen dan een boete Bru moet snel leuker worden uit met Molenhoek II Serooskerke op Walcheren breidt Bijzettent bij caravan moet kunnen zeeuwse almanak Kaartje wtmmmmmmmm 0800 - 0231 231 (GRATIS) Lezing over schrijvers Schouwen- Duiveland verliest inwoners Fractie vindt wijzigingen beleid voor centrum Zierikzee onvoldoende Om indruk te maken, hield hij een lang referaat over zijn bekwaamheden, die Goese man. Hij was zeer gechar meerd van een dame, die hij trof op een feestje bij vrien den en hij wilde wel dat ze goed begreep dat de laatste emancipatiegolf hem gron dig had gereinigd. Hij maakte niet alleen mel ding van zijn kwaliteiten als poetser en boener; ook over zijn vaardigheden achter het fornuis was hij zeer onbe scheiden. „Zo heb ik laatst een voortreffelijke haas op tafel weten te brengen en een fazant, daar weet ik ook wel raad mee,"snoefde hij. Bij het afscheid nemen, waagde hij het erop: of hij haar telefoonnummer kon krijgen. Pas thuis bekeek hij haar vi sitekaartje en zag waar ze werkte. Bij de Stichting de Faunabescherming. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 3 januari 2003 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bevolking van Schouwen-Duiveland is vorig jaar afgenomen. Uit de meest recente cijfers blijkt dat de ei- landelijke gemeente nu 34.471 inwoners heeft. Dat zijn er 52 minder dan er in 2001 werden geteld. De terugloop is opvallend, om dat Schouwen-Duiveland de laatste jaren vooral groei heeft gekend. Het huidige negatieve resultaat heeft volgens de afde ling burgerzaken waarschijn lijk te maken met de geringe wo ningbouw die hier vorig jaar heeft plaatsgevonden. De voor gaande jaren werd met name Zierikzee fors uitgebreid. De verwachting is dat het nieuw- bouwprogramma in de loop van 2004 of 2005 kan worden voort gezet. In Poortambacht en Noorderpolder moeten in totaal ruim duizend woningen verrij zen, die naar schatting tussen de 2500 en 4000 nieuwe inwoners zullen trekken. De recente bevolkingscijfers waren gisteren nog niet uitge splitst per kern. Vorig jaar wa ren naast Zierikzee vooral Brui- nisse, Burgh-Haamstede en Renesse nog de grote groeiers, met 309 mensen in totaal. Oorzaken De huidige afname van de be volking wordt grotendeels ver oorzaakt doordat er meer men sen vertrokken zijn (1103) dan dat zich hier nieuw (1057) heb ben gevestigd. Daarnaast is er ook sprake van een grotere sterfte (359) ten opzichte van het aantal (353) geboren. Van de baby's zijn er 188 van het man nelijke en 165 van het vrouwe lijke geslacht Bij de overlede nen overtroffen de vrouwen met 190 tegen 169 vorig jaar de man nen. Binnen de gemeente wer den 1695 verhuizingen geregi streerd. Advertentie door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - De gemeen te Veere wil in Serooskerke. ten westen van de woonwijk Molen hoek, twaalf nieuwe woningen bouwen. Acht jaar geleden is een begin gemaakt met het plan 'Molenhoek II' maar door de ge meentelijke herindeling heeft het jaren stilgelegen. De ge meente is nu zo ver dat het plan in procedure wordt gebracht. Voor de uitbreiding van het dorp wordt de De Meijstraat doorge trokken in westelijke richting. Ten noorden daarvan komen vier vrijstaande woningen. Aan de andere kant van de weg zijn zeven geschakelde woningen ingetekend. Deze woningen ko men te liggen aan de buitenkant van een nieuwe weg die de vorm krijgt van een lus en die uitkomt op het verlengde gedeelte van de De Meijstraat. Aan de binnen kant van de lus komt een gras veld of een andere 'groene inrichting' met eventueel speel- voorzieningen. Op het aangren zende perceel aan de westkant van de bouwplan staat nog één vrijstaande woning gepland. De woningen worden aanpas baar en levensloopbestendig. Dat houdt in dat de huizen zo danig ontworpen worden dat ze later relatief gemakkelijk kun nen worden aangepast voor ou deren of minder validen. De wegen in Molenhoek II krij gen de uitstraling van rustige straten waar langzaam gereden wordt en ze worden voorzien van bomen en struiken. De stra ten moeten Serooskerke verbin den met het buitengebied op zo'n manier dat er een geleide lijke, natuurlijke overgang van bebouwd naar onbebouwd ge bied ontstaat. Het voorontwerp-bestem mingsplan ligt vier weken, tot en met 30 januari, ter inzage in het gemeentehuis in Domburg. Gedurende deze termijn kun nen belanghebbenden schrifte lijk een zienswijze bij het colle ge van B en W indienen. Advertentie Lezersservice bezorgklachten - informatie over abonnementen door Piet Kleemans BKUINISSE - Wil Bruinisse de boot niet missen, dan moet op korte termijn werk gemaakt worden van een veilige en snelle verbinding tussen het dorp enerzijds en recreatieproject Aquadelta en park Grevelin- genhout anderzijds. Om te voor komen dat de jeugd wegtrekt en het dorp aantrekkelijker te ma ken voor nieuwe bedrijven, die nen er snel betaalbare woningen te komen in het vissersdorp. Dat vindt de Ondernemersvereni ging Bruinisse. De huidige verbinding tussen het recreatiegebied en de dorps kern van Bruinisse voldoet ei genlijk al jaren niet meer, stel len voorzitter D. Spelt en be stuurslid D. Ooms van de Bruse ondernemersvereniging. Aqua delta breidt uit en er komt een tweede jachthaven, maar als er niet snel een betere verbinding komt. dreigt Bruinisse van de verwachte grotere drukte niet te kunnen profiteren. Spelt: ,,De gemeente wil het ver keer via de Hageweg en Molen weg naar de Staphorsterkrui- smg met de N59 in de richting van Bru sturen. Wij zijn bang dat dat voor Bru niet gaat wer ken. Dat is veel te ver om en bo vendien moet je dan een drukke weg oversteken. Wij zouden veel liever zien dat de bestaande ver binding tussen Aquadelta en Bruinisse via de Noorddijk aan gepakt wordt, of dat er een tweede doorsteek gemaakt wordt." Ooms: ..Want zoals de verbinding nu is, is-ie gevaar lijk." Woningaanbod Ook wat betreft het woningaan bod moet Bruinisse in de visie van Spelt en Ooms aantrekke lijker worden. Dit om te voorko men dat de jeugd uit het dorp wegtrekt omdat ze er geen wo ning kan vinden, want dat dreigt volgens de ondernemers vereniging te gebeuren, In de huidige plannen duurt het naar de zin van de ondernemers te lang eer er op dat gebied iets ge beurt. Ooms: „Om woningbouw moge lijk te maken, staat verplaatsing van de sportvelden op het pro gramma, maar pas voor 2006. Wij willen dat graag eerder zien gebeuren. En misschien kan er dan ook nog eens gekeken wor den naar de mogelijkheden voor verplaatsing van de tennisba nen. Als je die samen met de sportvelden verplaatst naar het gebied tussen Langeweg, Mo lenweg, Rijksstraatweg en N59, krijg je in het dorp meer ruimte voor woningbouw." Met versnelde woningbouw zou men meerdere vliegen in één klap kunnen slaan volgens Ooms en Spelt. Spelt: „Er is be hoorlijk wat belangstelling voor het bedrijventerrein Wij zouden graag willen dat als er nieuwe bedrijven naar Bruinis se komen wij hun werknemers ook in Bruinisse een woning kunnen bieden." Bruinisse, betoogt de Bruse on dernemersvoorman. is momen teel qua inwonertal de op één na grootste kern van Schouwen- Duiveland en het dorp zorgt met onder meer haar bedrijvigheid, visserij en recreatie tevens voor een belangrijk aandeel in de ei- landelijke economie. „En dat willen we graag zo houden." MIDDELBURG - De Walcherse afdeling van de Alliance Fran- faise houdt dinsdag een diale zing over schrijvers en hun woonplaatsen. De lezing wordt verzorgd door Jean Aubry. Aan vang is om 20.00 uur, plaats van handeling is de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg. De dag daarna houdt de Alliance Franyaise een filmavond. Op het programma staat L'emploi du temps van Laurent Cantet. De film begint om 19.00 uur in Cinecity inVlis- singen. Een maximum van één caravan of tent per kampeerplek zal drastische gevolgen hebben voor de Zeeuwse campings en economie. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon RENESSE - Het is een bekend tafereel. Terwijl de ouders de poten onder de caravan op draaien, zijn de kinderen in de weer met hun eigen tentje. Maar wanneer overheid en onderne mers zich aan de letter van de wet houden, zou dat extra bij- zettentje komende zomer ille gaal kunnen zijn. Volgens II. van Oost van Camping De Oase in Renesse kan dat grote gevol gen hebben voor het toerisme in Zeeland. „Dan zouden we tegen tachtig procent van onze markt moeten zeggen: laat u de helft van uw gezin maar thuis." In eerste instantie treft de uit spraak van de Raad van State - ruim een halve maand geleden - het kamperen bij de boer. Waar Zeeland al enkele jaren gedu rende negentig dagen per jaar een uitbreiding van het aantal kampeerplekken van tien naar vijftien toelaat, heeft de Haagse bestuursrechter gemeenten en ondernemers teruggefloten. Dat mogen er op grond van de Wet op de Openlucht Recreatie (WOR) maximaal zeventig zijn. In diezelfde uitspraak wordt verder gesteld dat een caravan, tent of camper minimaal vijftig meter van de woonhuizen moe ten staan én wordt de gemeente Schouwen-Duiveland op de vingers getikt. Want dat vieren halve slaapplaats als één kam peermiddel wordt geteld mag volgens de wet niet. dat mogen er tweeënhalve zijn Het is met name dat laatste deel van de uitspraak dat een aantal campinghouders zorgen baart. Jaarlijks strijken in Zeeland voornamelijk gezinnen neer. Naast de caravan wordt dan op dezelfde kampeerplek een tent je voor de kinderen opgeslagen. Volgens R. Soer. voorzitter van de Recron Zeeland, is dat 'vrij normaal'. Op zijn camping, De Schotsman in Kamperland, mo gen gasten 'gratis twee bijzet- tentjes' opzetten. Maar gezien de uitspraak is het de vraag of dat zo normaal blijft Al kan de Recron-voorzitter zich amper voorstellen dat dat de bedoeling van Raad van State kan zijn. „Het zou van de zotte zijn als ze dat verbieden." Verbazing Ook de Renesser campinghou der Van Oost heeft met verba zing het gerechtelijk oordeel ge lezen. „Bedoelt de regering dan ■door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het hele jaar be taald parkeren in de gehele bin nenstad van Zierikzee heeft 'geen zin'. Dat vindt de Schou- wcn-Duivelandse fractie van het CDA. Tussen 15 september en 15 mei zou het oude systeem, waarin ook vrije parkeerplaat- sen binnen de stadswallen wa ren voor bezoekers, moeten gelden. De Zierikzeese parkeer- vergunningen moeten wél het hele jaar geldig blijven. Volgens fractie-voorzitter R. van der Wekken zijn de wijzi gingen. die het college naar aanleiding van de evaluatie wil maken in het Zierikzeese par keerbeleid, 'onvoldoende'. Het CDA wil verder gaan om meer aan de wensen van centrumbe woners, ondernemers en winke lend publiek tegemoet te ko men. Zo moeten de inwoners 'van de binnenstad twee vergun ningen kunnen krijgen en de i eindtijd hiervan opgerekt wor den tot zeven uur 's avonds. Het éigen publiek' moet het in de wintermaanden met gratis par keerplekken zo gemakkelijk mogelijk gemaakt worden om in - Zierikzee boodschappen te doen. Combi-systeem •Sinds vorig jaar zomer is de bin nenstad van Zierikzee wat be treft het parkeren verdeeld in ptwee soorten vakken. Overdag "tot half zes en op koopavond zijn grote delen van het centrum gereserveerd voor de vergun- •mnghouders. Op de resterende plaatsen en de grote parkeerter reinen - Havenplein, Mossel- boomgaard en Gasthuisboom- 1 gaard - kunnen bezoekers tegen ''betaling voor maximaal twee uur terecht. Dit zogeheten com bi-systeem heeft wisselende re acties opgeleverd. Zo klagen de •'ondernemers dat het winkelen- 1 de publiek na twee uur alweer ^vertrekt in plaats van de meter nog eens bij te vullen. Bewoners van Malta hekelen de sluippar- keerders. Op grond van deze eerste erva ringen wil het college het Zie rikzeese parkeerbeleid aan scherpen. Bewoners van de binnenstad mogen straks meer kraskaarten - van vijftig naar maximaal honderd per jaar - kopen, waar mee zij hun gasten een vergun ninghouders plaats kunnen aanbieden. De tijd, dat tegen betaling geparkeerd mag wor den, zal op de Mosselboom gaard en Gasthuisboomgaard verlengd worden. En voor be grafenis- en trouwerijstoeten moet een aparte regeling ge maakt worden. Voor de CD A-fractie gaan deze aanpassingen niet ver genoeg Volgens Van der Wekken zal zijn partij daarom met een eigen voorstel komen. Hierin zal on der meer staan dat inwoners van de binnenstad de kans moeten krijgen twee parkeervergun- ningen aan te vragen. Naast verbeteringen voor de vergunninghouders wil de frac tie het Zierikzeese centrum ook aantrekkelijker maken voor het bezoekende blik. Temeer omdat het winkelaanbod in de stad 'achteruitholt', zo legt Van der Wekken uit. Net als de Westhoek moet ook Zierikzee tussen 15 september en 15 mei een apart parkeerregime krijgen. Want in die wintermaanden heeft be taald parkeren 'geen zin'. De fractievoorzitter denkt voor die periode aan terugkeer naar de 'oude situatie' waarin mensen van buiten de binnenstad op de Mosselboomgaard en Gasthuis boomgaard gratis konden par keren, De inkomsten, die Schouwen-Duiveland hierdoor misloopt, kunnen naar ver wachting van Van der Wekken gecompenseerd worden met de extra opbrengsten van de twee de vergunningen voor bewoners en de extra kraskaarten, die de gemeente wil verkopen. Die seizoensregeling geldt wat het CDA betreft alleen voor het betaald parkeren; de vergun ningen moeten het hele jaar gel dig blijven. Dit in tegenstelling tot een eerder plan van Leefbaar Schouwen-Duiveland, die in diezelfde winterperiode het he le Zierikzeese parkeersysteem wilde opheffen. dat een gezin niet groter mag zijn dan tweeënhalve persoon9" Hij legt uit dat op het merendeel van de 196 toeristische plekken, die De Oase telt, een extra tent wordt opgeslagen. Buiten de in komsten die zijn bedrijf zou mislopen als dat iglotentje niet meer opgezet mag worden, is één kampeermiddel per plek wat hem betreft gespeend van alle realiteit „De wetgever heeft hier gemist wat de prak tijk is", aldus Van Oost. Om dit probleem op te lossen moet Den Haag de WOR aan passen. Bijstelling van die wet zat al in pijplijn, maar met deze gerechtelijke uitspraak zal dat drastischer moeten, wil de rege ring de toeristische bedrijven niet in moeilijkheden brengen. Want zijn de extra tentjes straks illegaal, dan heeft dat volgens Soer 'rampzalige gevolgen' Vooralsnog blijft de voorzitter voorzichtig omdat de daadwer kelijke effecten van de uit spraak nog 'een beetje duister' zijn Op dit moment puzzelt de juridische afdeling van Recron Nederland nog op de effecten ervan voor de reguliere cam pings. Wat de effecten ook zijn, nu worden op verschillende plek ken al de molens in gang gezet om komend seizoen te redden Burgemeester J. Assel bergs heeft in een recent overleg van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) andere gemeen ten gewezen op de mogelijke ge volgen van de uitspraak Deze maand nog moeten in ambtelijk en bestuurlijke over leggen afspraken gemaakt wor den hoe de Zeeuwse gemeenten hiermee om willen gaan Omdat de aanpassing van de WOR meer dan een jaar zal vergen hoopt Van Oost dat Den Haag met een soort noodwetje of onthef fing zal komen voor dit seizoen. Want dat gezinnen of een club jongeren straks nog maar één tent per kampeer plek mogen opzetten, kan vol gens de Renesser ondernemer niet gepaard gaan zonder schade aan bedrijven en Zeeuw se economie. Van Oost: „Je ziet al dat het in wezen niet logisch is." Alternatieve straf voor vuurwerkvandalen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze deden eerst wel stoer en onverschillig, maar toch waren ze onder de indruk van de beelden in de film over wat er allemaal verkeerd kan gaan bij het afsteken van vuur werk. De film was voor negen tien Schouwen-Duivelandse jongeren gisteren verplichte kost, onderdeel van de aan hen uitgedeelde alternatieve straf voor voortijdig afsteken van vuurwerk of het in het bezit hebben van illegaal vuur werk. Ze wisten bliksems goed wat ze deden en welk risico ze namen. Alexander Steenpoorte (16) en Jordy van Vossen (14), beiden uit Oosterland. Alexander werd betrapt op het voortijdig afste ken van vuurwerk. Jordy bleek in het bezit van illegaal vuur werk. Waarom? Gewoon omdat het leuk en spannend is iets te doen wat niet mag Alexander: „Maar toen stond er ineens een politieagent achter me en toen wist ik dat ik een pro bleem had." Jordy overkwam hetzelfde Ook hij kon de sterke arm niet meer ontlopen. Hun ouders stemden toe in een alter natieve straf. Die Halt-straf be stond naast het verplicht bekij ken van de film uit het opruimen van vuurwerkresten en het poetsen van de blusvoertuigen van de brandweer in Zierikzee. Een stuk beter dan een boete vinden Alexander en Jordy. Zwaar? Valt wel mee volgens het tweetal. Wel zijn ze onder de in druk van de film. Jordy: „Dat zet je wel aan het denken. Want je wilt toch liever geen hand of oog kwijt." Nynke Zijda van het bureau Halt Oosterscheldebekken hoort het verhaal van Alexan der en Jordy met instemmend geknik aan. „Alleen het feit dat de film indruk heeft ge maakt, maakt de Halt-straf al zinvol. Toen ze vanmorgen bin nenkwamen voor hun straf de den ze allemaal nog heel stoer, maar dat ging er later toch wel af." De alternatieve straf heeft niet op elke jeugdige wetsover treder hetzelfde effect, weet Zij- da uit ervaring. „Voor de een is het meer straf dan voor de an der." Zij voegt eraan toe dat de praktijk uitwijst dat jongeren die een alternatieve straf krij gen voor het vroegtijdig afste ken van vuurwerk of het in het bezit hebben van illegaal vuur werk zelden een tweede keer op deze wetsovertreding betrapt worden. Op de vraag of zij ooit nog te vroeg vuurwerk af zullen steken of illegaal vuurwerk kopen hou den Alexander en Jordy een slag om de arm. Jordy: „Of ik het de volgende keer weer doe? Ik weet het niet. Als ik het doe zal ik in ieder geval beter opletten en harder weglopen voor de poli tie." Als alternatieve straf moesten negentien vuurwerkvandalen gisteren straten en brandweerwagens schoonmaken. foto Marijke Folkertsma DOMBURG Ook in 2003 wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29