Onderzoek naar groei uiensector Surfen tijdens de nieuwjaarsreceptie PZC Schrobbend het nieuwe jaar in Aantal ongevallen op Expresweg drastisch gedaald Moordenaar weduwe gezocht in Sint Philipsland Bedrijven in buitengebied kunnen nauwelijks meer uitbreiden Russen zingen in koorschool Drankrijder Autokraak Automobiliste rijdt op vangrail Drankrijder gepakt Gewonde bij botsing Drankrijder aangehouden Cel voor Terneuzense junk Taxi-overvaller moet zitten Hulster partij vermoedt komst CDA-burgemeester bil vrijdag 3 januari 2003 door Hessel de Ree SINT PHILIPSLAND - Het re chercheteam dat de moord on derzoekt op weduwe J. Serné (80) in Sint Philipsland, heeft goede hoop het misdrijf op te lossen. De politie gaat ervan uit dat de dader uit Sint Philips land komt. Het speurwerk, dat gisteren in volle omvang is hervat, richt zich vooral op de familie- en kennissenkring van mevrouw Serné en de mannelijke inwo ners van het Zeeuwse dorp. De politie denkt niet dat de da der buiten Sint Philipsland woont. „Niemand heeft rond het tijdstip van de moord, op za terdag 7 december in de namid dag of vroege avond, een ver dachte in het plaatsje gezien. Er stonden geen vreemde auto's ge parkeerd en met het openbaar vervoer zijn voor zover bekend evenmin mogelijke verdachten gekomen", legt politiewoord voerder A. Don uit. De recherche wacht met span ning op de uitslag van het DNA- onderzoek, dat voor een door braak kan zorgen. Op dit mo ment bestudeert het forensisch laboratorium cle biologische sporen die zijn gevonden in de woning van de omgebrachte vrouw. „We hopen dat er celma teriaal van de dader tussen zit", zegt Don. Als dit het geval xs, zou de politie een grootscheeps DNA-onderzoek in de gemeen schap kunnen overwegen om de dader(s) te vinden. De zeventien tips die overbleven na onder vraging van alle mannelijk in woners van veertien jaar en ouder van het dorp, hebben vol gens Don niet geleid tot een echt spoor. „Ze vormen eerder stuk jes van de puzzel die we aan het leggen zijn. Er ontbreken nog een paar grote stukken, maar el ke dag komen er nog nieuwe bij." Inmiddels beschikt de poli tie over een goede omschrijving van de dader. Mevrouw Serné werd omge bracht in haar woning aan de Oostdijk. De vrouw bloedde dood als gevolg van haar ver wondingen. De politie wil in het belang van het onderzoek niet bekend maken of er in de wo ning is ingebroken en of er spul len zijn gestolen. door Rob Paardekam KRUININGEN - Enkele uien- verwerkende bedrijven in het Reimerswaalse buitengebied voelen zich beperkt in hun groeimogelijkheden. De ge meente, de provincie en de branche zelf gaan het probleem onderzoeken. De meeste van de ruim twintig uienverwerkende bedrijven in Reimerswaal zijn niet gevestigd op een bedrijventerrein, maar in het buitengebied. Dat brengt de nodige problemen met zich mee. Zo heeft de provincie een regel vastgesteld die zegt dat niet- agrarische bedrijven in het bui tengebied nog één keer twintig procent mogen groeien, maar daarna helemaal niet meer. Op die manier moet worden voor komen dat in het buitengebied massale bedrijven verrijzen met alle verkeersstromen van dien. Voor veel uienverwerkers uit Reimerswaal betekent deze twintig-procentnorm een be perking in hun uitbreidings plannen De twintig procent die nog eenmalig wordt toegestaan, hebben ze bijna helemaal nodig om te kunnen voldoen aan mi lieu-eisen die worden gesteld. Echte groei van het bedrijf is dus nauwelijks meer mogelijk. Daarvoor zouden ze volgens het provinciale beleid moeten ver huizen naar een regulier bedrij venterrein. „Dat vinden we wat kort door de bocht", zegt wet houder J. Bliek (milieu). „Het kost veel geld en bovendien is de Nishoek daar niet op berekend. Aan de andere kant zien wij in dat ongelimiteerd bouwen in GOES - Het Don Kosaken Koor uit Rusland geeft maandag 13 januari samen met het Rooms- katholieke herenkoor en het jongenskoor van de Zeeuwse koorschool een concert in de RK-kerk aan de Singelstraat in Goes. Het optreden begint om 19.30 uur. Kaarten zijn vanaf zater dag verkrijgbaar bij de Zeeuwse koorschool SINT MAARTENSDIJK - Een 41-jarige automobilist uit de gemeente Tholen is gisteren rund 20.15 uur op de Markt te Sint Maartensdijk aangehou den voor rijden onder invloed van alcohol Hij kreeg een rijverbod van één uur en een boete. GOES - Een auto die gepar keerd stond aan de Doorne straat in Goes is gisteren tussen 8.00 uur en 12.00 uur gekraakt. De inbrekers namen geluidsap paratuur ter waarde vaneen paar honderd euro weggeno men. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het buitengebied ook niet kan." Het gemeentebestuur van Rei merswaal ziet graag een snelle oplossing van de problemen. De bedrijven vormen immers een belangrijke economische pijler. Zo'n zeventig procent van de to tale uiensector in Nederland is in Reimerswaal gevestigd. Na enkele gesprekken hebben de gemeente, cle provincie en de uiensector besloten de proble matiek samen te onderzoeken. De insteek van de gemeente en de branche daarbij is het veilig stellen van de groeimogelijkhe den van de bedrijven, terwijl de provincie vooral wil weten of haar beleid wel realistisch is. Het onderzoek bestaat uit twee delen. De groeimogelijkheden worden onderzocht, maar ook wordt bekeken in hoeverre ver plaatsing van de bedrijven tot de mogelijkheden behoort. Vol gens Bliek is dat laatste heel bij zonder. „De bedrijven zijn be reid inzage te geven in hun financiën Op die manier willen ze aantonen dat ze klem zitten." Het onderzoek wordt uitge voerd door een extern bureau van buiten de provincie. Begin deze week is bij vijf bureaus een offerte opgevraagd. Aan het eind van de maand hoopt een onlangs gevormde werkgroep daar een keuze uit te kunnen maken. Tegen de zomer zou het rapport klaar moeten zijn. „Als daaruit blijkt dat verplaatsing van de bedrijven niet haalbaar is, zullen we met de provincie andere mogelijkheden moeten Jongeren ruimen de brandweerkazerne op als straf voor het vroegtijdig afsteken van vuuwerk. foto Willem Mieras GOES - Zo'n veertig jongeren in de Ooslerscheldere- gio moesten gisteren boeten voor hun zonden gedu rende de laatste dagen van 2002. Zij hadden veelal te vroeg vuurwerk afgestoken en waren daarbij door de politie betrapt. Via het bureau Halt kregen zij een al ternatieve straf opgelegd, in de vorm van verplichte arbeid. Tien jongeren hadden al voor de jaarwisseling hun werkstraf uitgevoerd. De overige veertig moesten gis teren aan de slag. Zij deden dat, zoals inmiddels ge bruikelijk, op de brandweerkazernes in Goes, Tho- len-stad en Zierikzee, waar ze de wagens en de kazernes een flinke schoonmaakbeurt dienden te ge ven. Bovendien kregen zij voorlichting over de geva ren van vuurwerk. Het aantal van in totaal vijftig overtreders in de regio is volgens het bureau Halt ver gelijkbaarmet voorgaande jaren. De gemiddelde leef tijd van de overtreders ligt rond de veertien. Een handjevol zondaars is jonger dan twaalf jaar. foto Willem Mieras door Rob Paardekam en Rolf Bosboom WISSENKERKE - Vele handen werden gisteren geschud op de diverse nieuwjaarsrecepties in de regio. De gemeenten Noord- Beveland, Kapelle, Tholen en Reimerswaal hielden hun tradi tionele bijeenkomsten voor bur gers en vertegenwoordigers van bedrijven en instellingen. Noord-Beveland had flink uit gepakt en van de nieuwjaarsre ceptie een nieuwjaarsmarkt ge maakt, waar de gemeentelijke organisatie op allerlei manieren liet zien wat zij dagelijks doet. Wie dat wilde kon bijvoorbeeld de hydraulische schaar van de brandweer hanteren of zich la ten fotograferen in de stoel van burgemeester C. van Liere, in clusief ambtsketen Van Liere zelf constateerde, gezien de gro te toeloop, dat 'deze formule lijkt aan te slaan'. Het initiatief past in het streven van Noord-Beveland, door de herindeling in Zeeuws-Vlaan deren nu de kleinste gemeente van Zeeland, om meer naar bui ten te treden en het contact met de inwoners te zoeken. Internet wordt daarvoor intensief ge bruikt. Verder brengt het ge meentebestuur dit jaar een be zoek aan elke kern. Door de relatief kleine schaal van de ge meente is het goed mogelijk om na te gaan wat er leeft onder de inwoners. Van Liere: „Onze stellingname blijft dus: klein maar fijn." Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Noord-Bevcland konden de inwoners via internet meer over de gemeente te weten komen. foto Willem Mieras Burgemeester S. Kramer, sinds oktober de eerste burger van Kapelle. sprak tijdens de recep tie in zijn gemeente zijn be zorgdheid uit over de claimcul tuur van de laatste jaren. „Alle respect voorde mensen die recht hebben op een claim, maar ik vraag me af of het altijd wel ge wenst is. Het komt het besturen van een gemeente vaak niet ten goede." Echte Kapelse zaken die de bur gemeester onder de aandacht bracht, waren het onderne mersklimaat dat gehandhaafd dient te blijven, het rijke vereni gingsleven dat volgens hem van groot belang is en de gestokte woningbouw in Kapelle In de nieuwe wijk Overtieringe werd onlangs het landbouwgif DDT aangetroffen, wat voor vertra ging zorgt. Kramer hoopt dat de bouw van de woningen nog de eerste helft van dit jaar verder kan gaan. H ij stond ook stil bij de twee We- meldingse broers die vermist worden op de Filipijnen en hun familie „Niets is zo knagend als de onzekerheid die deze mensen moeten doormaken." Kramer sloot af met de mededeling dat hij de eerste maanden in de ge meente als positief en plezierig heeft ervaren. De nu nog in Ze venbergen woonachtige burge meester verhuist in april naar Kapelle. In Sint-Maartensdijk noemde burgemeester W. Nuis de voor genomen sluiting van de Thool- se vestiging van de sociale werkplaats De Betho als een van de dieptepunten van het afgelo pen jaar. Hij gaf aan dat de gemeente naarstig op zoek is naar alterna tieven, maar liet tegelijk weten dat daar niet al te hoge ver wachtingen van moeten worden gekoesterd. Hulpdiensten Nuis memoreerde verder dat sinds 1 januari Tholen wat de hulpdiensten (brandweer, am bulance en politie) betreft onder Zeeland valt en niet meer onder West-Brabant. Echt van harte is dat niet gegaan. „Het moest van hogerhand, op straffe van..." Niettemin heeft Tholen zich naar eigen zeggen 'altijd loyaal naar Zeeland opgesteld' en daar moet ook wat tegenover staan, aldus Nuis. „Het provinciebe stuur en de overige Zeeuwse ge meenten hebben een prachtige kans om te tonen dat Tholen er niet alleen is voor de contribu- tiebijdrage, maar dat men ook om andere reden ons weet te vinden." GOES - In Goes is donderdagmiddag rond 14.45 uur een 25-jarige automobiliste uit het Utrechtse Houten op een vangrail gereden. De vrouw reed over de Deltaweg toen ze op de kruising met de 's-Heer Hendrikskinderendijk de macht over het stuur verloor. Zij belandde in de rechterberm, reed een omhooggaande vangrail op en kwam tot stilstand tegen een lichtmast. De bestuurster kwam met de schrik vrij, haar auto raakte aan de voorzijde ontzet. KAPELLE - Een 49-jarige automobilist uit Kapelle is don derdagmiddag op de Ooststraat in zijn woonplaats aange houden voor rijden onder invloed van alcohol. Hij kreeg een rijverbod van 3 uur en een proces-verbaal. bekijken", legt H van Waveren van de afdeling milieu uit. Vol gens Bliek liggen de oplossingen in dat geval niet voor het opra pen. Het vergroten van de uit breidingsmogelijkheden met bijvoorbeeld vijf of tien procent zet weinig zoden aan de dijk. „Er zullen nog stevige gesprek ken gevoerd gaan worden", al dus de wethouder. N1EUWERKERK - Bij een botsing op de N59 bij Nieuwer- kerk is woensdagavond een vrouw gewond geraakt. Het slachtoffer was passagier in één van de twee betrokken auto's. Het ongeluk gebeurde doordat een 38-jarige automobilist, die over de Middenweg kwam aanrijden, geen voorrang gaf aan de wagen van een 55-jarige Zierikzeeënaar. De stoplichten op het kruispunt waren tijdelijk defect. Door de klap liep de vrouw letsel op aan haar arm. Ze moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. Beide auto's raakten volledig vernield. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. ZIERIKZEE - Een 54-jarige automobilist uit Zierikzee is woensdagavond bij een alcoholcontrole op de Nieuwe Kool- weg in zijn woonplaats aangehouden. De ademanalyse wees uit dat de man bijna twee keer meer had gedronken dan wet telijk is toegestaan Hij kreeg een rijverbod van drie uur opge legd en een proces-verbaal mee naar huis. MIDDELBURG - Een 35-jarige vrouw uit Terneuzen is giste ren door de rechtbank in Middelburg voor diefstal met geweld veroordeeld tot vijftien maanden cel De Terneuzense, die verslaafd is aan harddrugs, werd op 30 september dit jaar bij Albert Heijn in Vlissingen betrapt bij het stelen van etenswa ren en cosmetica. Bij haar aanhouding stak ze met een mes in de arm van de caissière Ook trapte ze wild om zich heen, deelde klappen uit en bedreigde de supermarktmanager met het mes. Het was de vierde keer in vier jaar dat de Terneuzense junk een geweld dadige winkeldiefstal pleegde. Aan de caissière moet de vrouw 134 euro schadevergoeding betalen: dat betaalde het slachtoffer voor een prik tegen hepatitis B. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Den Haag voor diefstal met geweld veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De man overviel op 29 september dit jaar bij het station in Middelburg een taxichauffeur. Onder bedreiging van een mes dwong hij de chauffeur een portemon nee met vijftig euro af te geven. De dader pleegde de overval tijdens een weekendverlof tijdens detentie van een ander de lict. De Hagenaar staat verder onder toezicht van het ZCAD door Eugène Verstraeten ASSENEDE - Het aantal ver keersongevallen met gewonden op de Expresweg N49 tussen Assenede en Maldegem is het af gelopen half jaar met 28 procent drastisch gedaald. Daarmee is de doelstelling om tegen 1 mei 2003 het aantal on gevallen met 20 procent te laten verminderen nu al gehaald. De cijfers zijn afgezet tegen die uit 1999 en 2000. Het aantal onge vallen zakte van 32 naar 23,het aantal gewonden van 61 naar 44 en het aantal dodelijke slacht offers van van 2 naar 1. De Expresweg N49 wordt ook veel door inwoners van Zeeu ws- Vlaanderen gebruikt. Volgens de provincie Oost-Vlaanderen zijn de positieve cijfers het ge volg van gerichte acties tegen verkeersovertredingen zoals te hard rijden, door rood licht rij den, het aan de laars lappen van rij- en rusttijdregels en overla ding van vrachtwagens. Op de verschillende kruispunten op het traject Assenede-Maldegem zijn onbemande camera's ge plaatst. Na 2510 uren controle kon worden vastgesteld dat er per uur gemiddeld slechts 0,08 zware snelheidsovertredingen werden gepleegd en 0,09 keer het rode licht werd genegeerd. Vorig jaar werden er nog 0,52 zware snelheidsovertredingen per uur vastgesteld. Camera's De provincie verwacht dat au tomobilisten hun rijgedrag nog meer aanpassen als volgend jaar op alle zes de kruispunten op het traject flitscamera's zijn geïn stalleerd. Een bron van zorg blijft wel het aantal drankrij ders. Er werden 99 bestuurders betrapt met een te hoog alcohol gehalte in hun bloed. Dat was negen procent van de gecontro leerde automobilisten. meer gekke dingen gebeurd. Wat wordt na deze college-on derhandelingen nog meer uit de hoge hoed getoverd? In de poli tiek worden geen cadeautjes uitgedeeld. Is de nieuwe burge meester bij de college-onder handelingen daarom al gekocht of verkocht? Als dat het geval is hoeven we het toneelstukje van de vertrouwenscommissie niet meer op te voeren Roctus probeerde met zijn be weringen het CDA te prikkelen CDA'ers J. Steijaert en B. Pau wels hapten echter niet. „We houden ons aan de vertrou wenscommissie We doen geen enkele voorspelling", reageerde Steijaert. Pauwels werd door een ruime meerderheid van de raad tot wethouder benoemd Dat gold ook voor F. van Driessche, E. de Deckere en P. Weemaes. Bij de benoeming van Weemaes werd overigens wel door twee raads leden J van Eek van het CDA als tegenkandidaat ingebracht. Door de invoering van het dua listisch systeem maken de vier wethouders geen deel meer uit van de raad. door Frank van Cooten HULST - Is de nieuwe burge meester van Hulst bij de colle ge-onderhandelingen al ge kocht of verkocht? A. Roctus van Algemeen Belang prikkelde het CDA met deze vraag giste ren tijdens de Hulster raadsver gadering, waarin de nieuwe ge meenteraad werd geïnstalleerd. Roctus vindt het nog steeds on begrijpelijk dat het CDA als grote overwinnaar van de ver kiezingen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen slechts één wethou der levert. Voor hem lijkt het daarom vast te staan dat Hulst als 'tegenprestatie' een CDA- burgemeester krijgt. In Hulst zingt de naam van CDA'er Th. Steenkamp, oud burgemeester van Hontenisse, rond. Stemverklaring Roctus leverde daarom bij de benoeming van B. Pauwcis tot CDA-wethouder een stemver klaring af. „Ook bij de laatste herindeling in 1970 zijn bij de benoeming van wethouders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27