Opnieuw is de Polder de pineut Inwonertal Goes stijgt weer snel Tentje zetten bij caravan moet op camping kunnen Stuurgroep zoekt oplossingen voor Goese basisscholen In het zadel zeeuwse almanak Kaartje Nieuwe vlag voor gemeente Terneuzen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Overleg met huurders wijkcentrum De Spinne Grootste groeier in de regio Om indruk te maken, hield hij een lang referaat over zijn bekwaamheden, die Goese man. Hij was zeer gechar meerd van een dame, die hij trof op een feestje bij vrien den en hij wilde wel dat ze goed begreep dat de laatste emancipatiegolf hem gron dig had gereinigd. Hij maakte niet alleen mel ding van zijn kwaliteiten als poetser en boener; ook over zijn vaardigheden achter het fornuis was hij zeer onbe scheiden. „Zo heb ik laatst een voortreffelijke haas op tafel weten te brengen en een fazant, daar weet ik ook wel raad mee,snoefde hij. Bij het afscheid nemen, waagde hij het erop: of hij haar telefoonnummer kon krijgen. Pas thuis bekeek hij haar visitekaartje en zag waar ze werkte. Bij de Stichting de Faunabe scherming. door Famke van Loon RENESSE - Het is een bekend tafereel. Terwijl de ouders de poten onder de caravan op draaien. zijn de kinderen in de weer met hun eigen tentje. Maar wanneer overheid en onderne mers zich aan de Ietter van de wet houden, zou dat extra bij- zettentje komende zomer ille gaal kunnen zijn. Volgens H. van Oost van Cam ping De Oase in Renesse kan dat grote gevolgen hebben voor het toerisme in Zeeland. „Dan zou den we tegen tachtig procent van onze markt moeten zeggen: laat u de helft van uw gezin maar thuis." In eerste instantie treft de uitspraak van de Raad van State het kamperen bij de boer. Waar Zeeland al enkele ja ren gedurende negentig dagen per jaar een uitbreiding van het aantal kampeerplekken van tien naar vijftien toelaat, heeft de Haagse bestuursrechter ge meenten en ondernemers terug gefloten. Het mogen er op grond van de Wet op de Openlucht Re creatie (WOR) maximaal zeven tig zijn. Ook moeten caravan, tent of camper minimaal vijftig meter van de woonhuizen staan én mag de gemeente Schouwen- Duiveland vierenhalve slaap plaats op de vingers getikt. Eén kampeermiddel is tweeënhalve kampeerplaats, niet vierenhalf. Met name dat baart een aantal campinghouders zorgen. Naast de caravan wordt op dezelfde kampeerplek meestal een tentje voor de kinderen opgeslagen. Volgens R. Soer, voorzitter van de Recron Zeeland, is dat 'vrij normaal'. Op zijn camping, De Schotsman in Kamperland, mo gen gasten 'gratis twee bijzet- tentjes' opzetten. Maar gezien de uitspraak is het de vraag of dat zo blijft Al kan de Recron- voorzitter zich amper voorstel len dat dat de bedoeling van Raad van State kan zijn Ook de Renesser campinghou der Van Oost heeft met verba zing het gerechtelijk oordeel ge lezen. Hij legt uit dat op het merendeel van de 196 toeristi sche plekken, die De Oase telt, een extra tent wordt opgesla gen. Buiten de inkomsten die zijn bedrijf zou mislopen als dat ïglotentje niet meer opgezet mag worden, is één kampeer middel per plek wat hem betreft gespeend van alle realiteitszin. Om dit probleem op te lossen, moet Den Haag de WOR aan passen. Bijstelling van die wet zat al in pijplijn, maar met deze gerechtelijke uitspraak zal dat drastischer moeten, wil de rege ring de toeristische bedrijven niet in moeilijkheden brengen. Want zijn de extra tentjes straks illegaal, dan heeft dat volgens Soer 'rampzalige gevolgen'. Voorlopig blijft de voorzitter voorzichtig omdat de daadwer kelijke effecten van de uit spraak nog 'duister' zijn. Op dit moment puzzelt de juridische afdeling van Recron Nederland nog op de effecten ervan voor de reguliere campings. Lobby Wat de effecten ook zijn, nu worden op verschillende plek ken al de molens in gang gezet om komend seizoen te redden. Burgemeester J. Asselbergs heeft in een recent overleg van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) andere gemeen ten gewezen op de mogelijke ge volgen van de uitspraak. Deze maand nog moeten in ambtelijk en bestuurlijke over leggen afspraken gemaakt wor den hoe de Zeeuwse gemeenten hiermee om willen gaan. Omdat de aanpassing van de WOR meer dan een jaar zal vergen, hoopt Van Oost dat Den Haag met een soort noodwetje of ontheffing komt voor dit seizoen. Want dat gezinnen of een club jongeren straks nog maar één tent per kampeerplek mogen opzetten, moet volgens de Renesser on dernemer de recreatiebednjven en Zeeuwse economie wel scha de toebrengen. door Steffan ter Maat GOES - De gemeente Goes is in samenwerking met de Holt- kampschool en 't Noorderlicht hard op zoek naar alternatieve huisvesting voor de leerlingen van de twee uitgebrande basis scholen. Volgens wethouder M. 't Hart zijn er goede contac ten en hebben gemeente en scholen al enkele locaties op het oog. Voor het oplossen van de proble men voor de onderwijsinstellin gen is een stuurgroep aangesteld met twee vertegen woordigers per school en twee gemeentevertegenwoordigers. Woensdag werd er al een inven tarisatie gemaakt van de pro blemen en wat er opgelost moet worden. Bovenaan het lijstje staat de huisvesting. Een ander belangrijk punt is een vervan gende inventaris. Zestien klassen 'tHart: „De stuurgroep zoekt al ternatieve ruimte voor de twee scholen samen. Er moet voor zestien klassen een ruimte wor den gevonden We krijgen niet alles bij elkaar, maar we probe ren dit wel in zo groot mogelijke eenheden te vinden. We hebben al goede contacten over nieuwe ruimten Daar is echter nog overleg over en we kunnen nog niet aangegeven om welke loca ties het gaat. Het gaat overigens wel om plaatsen buiten de Goe se Polder. Ik heb er in ieder geval goede hoop op dat we binnen nu en een paar dagen vervangende ruimtes vinden. Dit zal waar schijnlijk over twee of drie loca ties verdeeld zijn." Wat betreft nieuwe materialen heeft de stuurgroep de eerste contacten gelegd met leveran ciers en is er ook gesproken met andere scholen om te kijken of zij tot steun kunnen zijn. Voor lopig is nog onduidelijk op wel ke tentlijn er spullen geleverd kunnen worden. Alleen de leerlingen op de de pendance van de Holtkamp- school beginnen volgende week dinsdag weer met de lessen. Vol gende week maandag is er zowel 's morgens als 's avonds voor de ouders en leerlingen van de bei de scholen een voorlichtingsbij eenkomst. Bij de bijeenkomsten - van 9 00 tot 10.00 uur en van 19.30 tot 20.30 uur - zijn de leer krachten en vertegenwoordi gers van de gemeente aanwezig. De ouders en leerlingen van de Holtkampschool kunnen naar de dependance, 't Noorderlicht heeft de bijeenkomst in de kan tine van stadsbeheer aan de Troelstralaan. De ouders wor den per brief op de hoogte ge steld van de voorlichtingsuren. Het is echter de vraag of ieder een op tijd bereikt wordt omdat het adressenbestand van met name 't Noorderlicht in vlam men is opgegaan. Het informatienummer (0113- 249616) is de komende dagen ook buiten kantooruren bereik baar: vandaag tot 21.00 uur en morgen en zondag van 14.00 tot 21.00 uur. Op de website van de gemeente, www.goes.nl, is ook informatie te vinden. Advertentie door René Hoonhorst TERNEUZEN - Voor de allereerste keer hijsen van de nieuwe vlag van de grootste gemeente van Zeeland trad gisteren een groot gezelschap aan. „Het is toch de eerste werkdag van de nieuwe ge meente. Voor zo'n speciale dag is het uitsteken van de gemeentevlag een geëigende gelegenheid", vindt de Terneuzense bode De Bruijn Op landelijke feest- en gedenkdagen hangt op ge meentehuizen de Nederlandse vlag in top. Ook bij officiële bezoeken van leden van het koningshuis hangt de driekleur in top. Bij een officieus bezoek je mag de gemeente de vlag met het eigen wapen voeren. De meeste Terneuzense ambtenaren be gonnen gisteren op een nieuwe werkplek in het stadhuis van Terneuzen of het voormalige stad huis van Axel. Vóór ze hun kantoorstoel in ge bruik namen, genoten ze een gezamenlijk ontbijt in het Scheldetheater Ruim vijfhonderd ambte naren schoven tussen acht en negen uur aan voor het ontbijt. Lezersservice bezorgklachten - informatie over abonnementen GOES - De gemeente Goes over legt vandaag met de beheerster en een aantal vaste huurders van het uitgebrande wijkge- bouvv De Spinne over de alter natieven voor de gebruikers van het gebouw. Beheerster M. Ne- lisse zoekt zelf ook al voor een aantal organisaties naar andere locaties voor zaalverhuur. „Er worden in De Spinne onder andere veel bedrijfscursussen gehouden, ook door bedrijven van buiten de provincie. Som migen komen hier zelfs weke lijks Ik probeer met iedereen contact te leggen, al is dat niet heel gemakkelijk omdat onze administratie in vlammen is op- Regaan Ik ken veel zaalver- uurders in de regio en veel be drijven verwijs ik dan maar daar naartoe", legt Nelisse uit. Een groot aantal verenigingen komt wekelijks in De Spinne en de biljartclub van de dagsoos zelfs drie a vier keer per week. De verenigingen wachten het overleg met de gemeente van vandaag af voordat er beslissin gen over de toekomst worden genomen De beheerster was zelf overi- gens als eerste bij de brand aan wezig: ,,Ik maakte met mijn man rond half twee even een controleronde bij het gebouw. We hebben wel een groepje jon geren zien staan, maar er was niets bijzonders te zien. We zijn daarna teruggelopen richting de Adenauerstede. Van daaruit zagen we toen plotseling het vuur. We zijn terug gegaan naar het wijkgebouw. Mijn man heeft hier met de brandslang die in het gebouw aanwezig was nog een deur tussen de Holtkamp school en het wijkgebouw nat gehouden en ik heb via 112 de brandweer gewaarschuwd. Toen deze arriveerde moesten we het gebouw uit en konden wij verder ook niets meer doen." Advertentie De brand die in de nieuwjaarsnacht woedde, was de zoveelste tegenslag voor de Goese Polder. foto Willem Mieras De grote brand van nieuwjaarsnacht heeft de Goese Polder in het hart getroffen. Twee basisscholen en een wijkcentrum vielen volledig ten prooi aan de vlammen. Een nieuwe tegenslag voor een wijk die de afgelopen jaren al zoveel te verduren heeft gehad. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van de Goese Polder zijn verbijsterd Twee complete basisscholen en het wijkgebouw zijn door brand verwoest Dé ontmoetingsplek van de wijk is daarmee in één keer verdwenen. Scholen wacht een lange periode van improvi seren elders; vele verenigingen missen voorlopig een vaste stek en moeten uitwijken naar ande re locaties, al weet nog niemand waar De Polder lijkt niet voor het ge luk gebouwd. Eind jaren zestig werden er de eerste huizen neer gezet, om een einde te maken aan de woningnood en om de plannen van Goes om uit te groeien naar een stad van meer dan 100 000 inwoners te kunnen verwezenlijken. Die ambitie werd niet waargemaakt, maar de wijk groeide wel uit tot de grootste van Goes, met inmid dels bijna zevenduizend men sen. De meesten van hen, wethouder Charles Linssen voorop, wonen er naar genoegen. Desondanks wordt de Goese Polder al vrij wel vanaf het begin achtervolgd door een slechte naam, geba seerd op enkele incidenten in beperkte delen van de wijk. Gemeente en woningbouwver eniging RWS besloten daarom medio jaren negentig de handen ineen te slaan, met als resultaat het Masterplan Goese Polder dat eind 1997 werd gepresen teerd Daarin worden hele stra ten ingrijpend aangepakt, met als doel de eenzijdige bebou wing te doorbreken en de stra ten overzichtelijker te maken De uitvoering van het plan, die vele miljoenen kost, is al enige tijd gaande. Afgelopen herfst kon het eerste grootschalige project worden afgerond, de re novatie van de Rooseveltstede. Deze maand moet de vernieu wing van het winkelcentrum beginnen en ook het opknappen van de Schumanstede staat voor de deur. Het Masterplan is een analyse moeizaam proces, zo blijkt keer op keer. Het overleg met het gro te aantal betrokken partijen kost veel tijd en energie, van de bewoners wordt veel gevergd en tegenvallers zijn haast onver mijdelijk. Maar de resultaten worden langzaam maar zeker zichtbaar. Treurig genoeg wordt het harde werken aan de toekomst van de Goese Polder herhaaldelijk doorkruist door vervelende in cidenten Dieptepunt was de roofmoord op pomphouder Gil les Brouwer in november 2001. De Wijk toonde enkele dagen nadien met een stille tocht op in drukwekkende wijze massaal haar afschuw over de laffe daad Vorig jaar mei zorgde de ge meente zelf voor commotie door voor de hele Goese Polder een verbod op het gebruik van alco hol op de openbare weg af te kondigen. Dit omdat jongeren geregeld onder invloed van drank vernielingen zouden aan richten Een alcoholverbod geeft de politie mogelijkheden om eerder op te treden. De wijk reageerde verontwaardigd op de maatregel en vreesde stigma tisering van de buurt. De ge meente breidde daarop het ver bod schielijk uit tot haar totale grondgebied Een enorme brand zoals die in de eerste uren van dit nieuwe jaar voordeed, had op zich over al kunnen gebeuren, maar op nieuw was de Polder de pineut Zeker nu officieel is bevestigd dat er sprake is van brandstich ting door jongeren, doet zo'n ca lamiteit het imago van de wijk geen goed. Toch dienen zich ook kansen aan. Al enkele jaren wordt er in middels moeizaam gedacht over een brede school in de wijk, waarin een groot aantal instan ties gaan samenwerken. Be langrijkste locatie zou het com plex worden dat nu door brand is verwoest. Voor de brede school was een even ingewik kelde als ingrijpende verbou wing en uitbreiding nodig. Hoe wrang ook, er moet nu worden gedacht over een volledig nieuw complex. Dat biedt mogelijkhe den om, binnen financiële gren zen. de ideale brede school te realiseren. Gezien de noodzaak tot snelle herbouw van de scholen kan er ook geen tijd meer worden ver spild. Met de bouw van de scho len en de metamorfose van het naastgelegen winkelcentrum heeft de wijk over pakweg twee jaar een nieuw hart. Als dat klopt, dan kan de Goese Polder het verleden pas echt achter zich laten. BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 3 januari 2003 i door Rolf Bosboom GOES - Goes lijkt weer op de goede weg als het gaat om de groei van het aantal inwoners. Vorig jaar was zij, na een forse dip van enkele jaren, de snelst groeiende gemeente in de regio. Er kwamen per saldo 238 Goe- senaren erbij. De gehele regio Bevelanden/Tholen groeide in 2002 relatief gering met 602 mensen, tot in totaal 122.223. Goes worstelt sinds enkele jaren met de beperkte groei, die gro tendeels wordt veroorzaakt door het beperkte aantal huizen dat de afgelopen jaren is ge bouwd. De verwachting is dat de komende tijd een inhaalslag kan worden gemaakt, vooral door de ontwikkeling van de «ijk Ouverture Vong jaar bereikte de groei van Goes een dieptepunt met slechts 84 mensen erbij, het laagste aantal sinds 1986. Inmiddels lijkt de gemeente weer op de weg omhoog. De groei van 238 tot in totaal 36.285 mensen is te danken aan de nieuwkomers: er kwamen 1761 mensen in Goes wonen, terwijl er 1502 vertrok ken naar elders. Toch zit Goes nog niet op het niveau van de 'tweede helft van de jaren negen tig, toen groeicijfers van soms boven de zeshonderd werden Igehaald Tholen Het aantal inwoners van Tholen 'blijft gestaag toenemen. Vorig 'jaar groeide dat met 156 tot 24.019. Zoals gebruikelijk is de Jtoename bijna volledig te dan- 1 ken aan de eigen aanwas: er Iwerden 349 mensen geboren, jrterwijl 220 mensen overleden. T Het aantal mensen dat zich ves- f tigt op Tholen is vrijwel gelijk f aan het aantal vertrekt. De snelste groeier van vorig jaar, Borsele, moet nu genoegen nemen met een derde plaats De gemeente telde bij de jaarwisse ling 22.372 mensen, een toena me van 120 ten opzichte van een jaar geleden. Ook in Borsele wordt de groei geheel veroor zaakt door de eigen inwoners. Het aantal mensen dat uit de ge meente is vertrokken is zelfs groter dan het aantal nieuwko mers. Slechts vijf van de vijftien kernen groeiden, met zoals ge bruikelijk Heinkenszand en 's- Gravenpolder als uitschieters. Dit jaar wordt ook aanzienlijke groei verwacht in 's-Heeren- hoek, als gevolg van de bouwac tiviteiten daar. Noord-Beveland blijft als kleinste gemeente aardig sco ren. Het aantal inwoners steeg met 78 naar 7130, een toename die vergelijkbaar is met 2001In deze gemeente kan de groei juist volledig worden toegeschreven aan de komst van nieuwe inwo ners (406 tegenover 328 vertrek kers), want de aantallen ge boorten en overlijdens hielden elkaar precies in evenwicht. Reimerswaal en Kapelle kon den in 2002 nauwelijks enige groei noteren. Reimerswaal tel de aan het eind van het jaar 20.841 mensen, negen meer dan aan het begin. Er vertrokken aanzienlijk meer mensen (739) dan dat er kwamen (676), maar dankzij het grote aantal geboor ten bleef het inwonertal op peil. Kapelle, in 2001 nog de snelste groeier van de regio, kreeg er vo rig jaar per saldo slechts één in woner bij en kwam uit op 11.576. De bevolkingscijfers zijn niet definitief, omdat de wijzigingen in de laatste dagen van decem ber nog niet zijn verwerkt. GOES - Ruim honderd gehandicapten maakten gisteren hun opwachting in de Zeelandhallen in Goes. Ze vertoonden hun rijkunsten tijdens de ze vende promotiedag paardensport voor mensen met een handicap. Elk jaar worden de topsporton derdelen van Indoor Zeeland een dag afgewisseld door de promotiedag. Ook deze keer lieten tien tallen gehandicapten voor goed gevulde tribunes zien dat zij weinig onderdoen voor de toppers. De genen die nog geen paardrijervaring hadden, kon den op een rustige manier kennismaken met de ruitersport, maar de ruiters met wat meer erva ring schroomden niet die aan een breed publiek te tonen door verschillende dressuurproeven af te leggen. foto Willem Mieras DOMBURG Ook in 2003 wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25