Overstroming dreigt langs Maas Zeeland krijgt er in één jaar slechts 1171 inwoners bij j PZC Jongens bekennen brandstichting Goes Roekeloos autorijden levert taakstraf op 9° J 2° Wat doen we met de boten? 13 Weerdeskundigen verwachten in weekeinde piek hoogwater in Limburg Oorlog tegen Irak slecht voor Isaf Januarivoordeel 31 dagen extra voordeel .1 ■n Ontwikkeling inwonertal in 2002 Zeeland totaal: 1171 Kust Domburg lijkt zwakke plek Ombouw Sluiskilse Cokesfabriek Volleyballers zijn het beu ipxnxfc' Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- ZW 4 Regen Veel bewolking en perioden met regen. Matige zuidwestenwind bij maximumtem peraturen rond de 9 graden. 246e jaargang no. 2 vrijdag 3 januari 2003 los nummer 1,10 PZC van onze redactie binnenland DEN HAAG - Limburg maakt zich op voor drei gende overstromingen. De Maas bereikte gister avond laat bij Borgharen al een niveau van 45,17 meter boven NAP. De toe gangswegen tot de dorpen Itteren en Borgharen be gonnen onder te lopen. Deskundigen verwachten morgen en zondag de piek van het hoogwater. De gemeenten en waterschap pen langs de Maas troffen giste ren veiligheidsmaatregelen. In Maastricht is een crisiscentrum ingericht. Roermond heeft ver schillende wegen afgesloten. Bij dreigende overstromingen komen er ook crisis- en hulp centra in Itteren en Borgharen. Deze Maastrichtse dorpen krij gen als eerste te maken met het regenwater uit de Ardennen en raken bij een stand van 45.50 meter boven NAP geïsoleerd Bij die stand stromen ook de la gere delen van de Maastrichtse wijken Heughem en Randwyck onder. Naar beneden Weerdeskundigen verwachten dat er vandaag en morgen in de Ardennen en Noord-Frankrijk nog veel meer regen zal vallen. Door de grote hoogteverschillen in de Ardennen komt het water snel naar beneden en is het in korte tijd in Zuid-Limburg. Seriemoordenaar Italië ontsnapt BEELLA - Een Italiaanse serie moordenaar (46) is gisteren ont snapt uit een ziekenhuis in de Italiaanse stad Bielia, vijftig ki lometer van Turijn. De man, schuldig bevonden aan de moord op vier vrouwen en verdacht van de moord op vier andere vrouwen, wist door een toiletraam te ontkomen. AP Toch maakt Rijkswaterstaat zich nog geen grote zorgen. Risi covolle overstromingen dreigen pas bij een niveau van 46 meter boven NAP. Gistermiddag om vijf uur was de stand bij Borg haren 44,72 meter. In 1993 en 1995 zorgde een wa terstand van 45 meter al voor grote overstromingen. Sinds dien zijn er talloze maatregelen genomen, zoals de aanleg van kades en dijken en de inzet van waterpompen. Ook elders in het land onder vond men de gevolgen van de vele regen, maar nergens leidde dit tot ernstige situaties. In ver scheidene Zuid-Hollandse pol ders zijn voor alle zekerheid noodpompen ingezet. In Fries land draaiden enkele gemalen op volle toeren om het overvloe dige regenwater in het IJssel- meer te pompen. België Het waterschap in Zeeuws- Vlaanderen ontlastte de colle ga's in België door zoveel moge lijk overtollig water weg te slui zen. In Vlaanderen leek gisteren de hoogste nood voorbij en sta biliseerde de situatie zich. In Wallonië maakten de autoritei ten zich nog wel grote zorgen. Hier dreigden enkele waterlo pen buiten hun oevers te treden. Ook het zuidoosten van Enge land is getroffen door overstro mingen die zijn veroorzaakt door de aanhoudende regen. De weersvoorspellingen waar schuwden voor nog meer neer slag. Op zeker 140 plaatsen in Engeland dreigen overstromin gen. Het is 'vrijwel onontkoom baar' dat het water daarbij ook woningen zal binnendringen. ANP/DPA/GPD/Belga Inwoners van Liedekerke bij Brussel waken over hun zandzakken. foto Frangois Lenoir/RTR Advertentie) Industrieweg 2. 4561 GH Hulst D INI E IM m door Steffan ter Maat GOES - De politie heeft gisteren tien jongens uit Goes aangehou den op verdenking van brand stichting in het gebouwencom plex bij De Spinne in de Goese Polder. Een aantal heeft de brandstichting al bekend. De jongens variëren in leeftijd van dertien tot zestien jaar. Acht van hen werden na verhoor in verzekering gesteld. Zij worden binnenkort voorgeleid aan de kinderrechter in Middelburg. Na het verhoor werden twee van de tien naar huis gestuurd om dat er onvoldoende verdenkin gen waren om hen in verzeke ring te stellen. Of de jongens uit de Goese Pol der komen, kon de woordvoer der van de politie niet zeggen Wel staat vast dat omwonenden een aantal van de jongens heb ben herkend. Uit het buurton derzoek en door de reacties op de getuigenoproep bleek dat di verse mensen hebben gezien dat er een ruit van de Holtkamp- school is vernield en dat er ver volgens vuurwerk naar binnen is gegooid. Uit het onderzoek van de politie is gebleken dat de ruit met vuurwerk is vernield. Door alle verklaringen was er woensdagavond de eerste con crete aanwijzing richting het groepje. Gisteren zijn de jon gens aangehouden en verhoord, De acht worden verdacht van brandstichting en openlijke ge weldpleging. Dit laatste houdt verband met het feit dat de jon gens als groep hebben gehan deld. De technische recherche was nog niet met een onderzoek begonnen vanwege de aanwe zigheid van asbest. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De bevolking van Zeeland groeide afgelopen jaar met 1171 mensen. In de dertien gemeenten stonden 1 januari 2003 volgens de voorlo pige cijfers 378.377 inwoners ingeschreven. De regio Beve- landen/Tholen was met een stij ging van 602 ingezetenen de grootste groeier. De bevolking van Schouwen-Duiveland daalde met 52 zielen. Vergeleken met voorgaande ja ren is sprake van een geringe stijging; de op één na laagste in vijf jaar. De duurbetaalde cam pagne Welkom in Zeeland heeft zich nog niet vertaald in een duidelijke toename van het aan tal nieuwkomers van buiten de provincie. Een gemeente als Reimerswaal wist met negen in woners méér net uit de rode cij fers te blijven dankzij een flink geboortenoverschot Over 2001 bedroeg de bevol kingsgroei 2286. Dat was al een aanzienlijke vermindering ten opzichte van de 3026 nieuwe burgers over 2000. In 1999 was de groei met 1271 nog 100 inwo ners groter dan afgelopen jaar. Dieptepunt was 1998 met 626 mensen erbijIn vi j f j aar groeide Middelburg Goes Tholen Borsele Veere Sluis Noord-Beveland Reimerswaal I +9 Hulst 1+9 Kapelle -191 -52 -24 +1 Vlissingen Schouwen-Duiveland Terneuzen de provincie met 8380 inwoners. Veel gemeenten noemen gebrek aan bouw van nieuwe huizen als oorzaak van de geringere groei. De regio Bevelanden/Tholen is, met een winst van 602, het ge bied met de meeste inwoners: 122.223, gevolgd door Walche ren met 113.559 (een toename van 553) en Zeeuws-Vlaanderen met 108.124 (een stijging van 68). Schouwen-Duiveland. in 2000 en 2001 nog flink gegroeid, is met 34.471 de regio met het minste aantal inwoners: 34.471 (een afname van 52). De gemeente Middelburg is met een toename van 634 mensen veruit de grootste groeier en verantwoordelijk voor meer dan de helft van de totale pro vinciale groei. Op ruime afstand volgt Goes, met 238 burgers er bij Daarna volgen Tholen (plus 156), Borsele (plus 120) en Veere, dat met een groei van 110 zielen na twee jaar voor het eerst weer een plus boekte. Opvallend is de zeer geringe toenameéén inwo ner, van Kapelle Drie gemeen ten moesten meer inwoners uit- dan inschrijven, waarbij Vlis singen met 191 het meeste zak te. gevolgd door Schouwen- Duiveland (min 52) en de nieu we gemeente Terneuzen (min 24). Door de royale groei van Mid delburg en de daling in Vlissin gen, blijft de provinciehoofd stad op Walcheren de grootste gemeente, met46.242 inwoners. Door de herindeling in Zeeuws- Vlaanderen is Terneuzen, on danks de afname, echter de grootste gemeente in Zeeland, met 55 477 inwoners Daarna volgen Middelburg, Vlissingen (45.219) en Goes (36.285). pagina 9: groei per regio Advertentie AutoTeam vijven nieuwe weg in... ...naar onze nieuwe vestiging: AutoTeam Vlissingen! van redactie binnenland DEN HAAG - De kust bij Domburg is mogelijk niet langer bestand tegen extreem hoge water standen bij forse noordwester stormen. Dit leidt het ministerie van Verkeer en Waterstaat af uit re cent onderzoek van de technische adviescommis sie waterkeringen. Als de berekeningen van de commissie kloppen, telt de Nederlandse kustwering meer dan drie 'zwakke plekken' die niet langer op deltasterkte zijn, aldus het departement. Het gaat naast Dom burg om de zeeweringen bij Callantsoog en Ter- Isaf-bevelhebber gene- raal-majoor Zorlu waar schuwt dat als de VS Irak aanvallen, dit grote gevol gen kan hebben voor de Westerlingen in Afgha nistan, waaronder hon derden Nederlandse mili tairen. Hij sluit niet uit dat gewone burgers zich zo geprovoceerd voelen dat ze de buiten landers zullen 'A. aanvallen. In Sluiskil is het bedrijf Heros bezig met de om bouw van de vroegere Co kesfabriek in Sluiskil. Een enorm karwei op een terrein zo groot als vijftig voetbalvelden. Heros maakt er as van vuilver- brandingsinstal- laties geschikt voor hergebruik. De volledige technische staf van het Nederlands volleybal en de interna tionals hebben geen enkel vertrouwen meer in zowel het bestuur als de directie van de stichting Top Vol leybal Nederland (TVN). Er moeten andere mensen komen, zo sprak tech nisch coördinator Toon van der Burgt gisteren na mens onder anderen de coaches Fngoni en Goed koop (foto). varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen. 4; buitenland: 5; economie: 6, radio en televisie: 7; gezondheid: 8; zeeland: 9, 11,13en 15; sport: 16en 17; kunst en cultuur: 19,20,21,23 en 24 Het racen eindigde bij de stop lichten van het kruispunt VI is- singcn-Oost-Souburg. Daar reed de man met volle vaart in op enkele auto's, die voor het verkeerslicht stonden te wach ten. Hij ramde een auto, die ver volgens doorschoot tegen twee voorliggers. Bij de botsingraak- ten drie mensen zwaargewond Uit onderzoek van de techni sche recherche bleek dat de Tholenaar met een snelheid van ruim boven de honderd kilome ter per uur op de stilstaande au to's was ingereden. Het gebeurt wel vaker dat een celstraf van zes maanden wordt omgezet in een taakstraf van 240 uur. Maar twee weken gele den liet officier van Justitie R. Rammeloo merken dat het Openbaar Minister de zaak hoog opnam. Hij eiste veertig maanden rijontzegging en zes maanden gevangenisstraf. Het is nog niet bekend of het Open baar Ministerie in beroep gaat. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Sint-Annaland heeft gisteren wegens roekeloos rijge drag een werkstraf opgelegd ge kregen. Twee weken geleden had de officier van justitie zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De Middelburgse rechtbank be paalde gisteren dat de man de komende twee jaar en vier maanden geen motorrijtuig mag besturen. Daarnaast kreeg hij een jaar voorwaardelijke rij ontzegging, 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd. De man had op 7 april 2002 am per vier weken zijn rijbewijs toen hij op de A58 de strijd aan bond met een medeweggebrui ker. Met topsnelheden van 180 kilometer per uur probeerden ze elkaar tussen Goes en Vlissin gen af te troeven. (Advertentie) naam: voorletters straat: postcode: plaats: telefoon: heijde (ter hoogte van Monster, aan de zuidkant van Den Haag). Een ambtenaar van Verkeer en Waterstaat maak te gisteren in het tv-programma Zembla bekend dat het ministerie laat onderzoeken of de bevin dingen van de adviescommissie kloppen. Volgens rekenmodellen van de technische advies commissie waterkeringen hebben de golven die bij zogeheten 'deltastormen' op de Nederlandse kust beuken tien tot twintig procent meer kracht dan werd aangenomen De Deltanormen, die in een reactie op de waters noodramp van 1953 werden vastgesteld, voldoen niet meer, aldus onderzoeker Van der Kleij. GPD Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemng- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aai noteert u mij voor een proefabonnement van m/v i 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). i per jaar met automatische incasso 209,90) 8 713214 000002 Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1