Van Boven altijd druk met duiven Sw PZC Middelburger is het administratieve geweten van de afdeling Zeeland agenda schaken bridge duiven S jL+ A A® I w A Hél 1 Kampioenschappen dammen vrijdag 3 januari 2003 door Fred Rabout Sinds de fusie tussen de zater dag- en zondagvliegers be heert Gerrit van Boven het secretariaat. Bestuurlijk is de onlangs vijftig jaar geworden Van Boven al veel langer bezig. In 1973, op amper eenentwintig jarige leeftijd, nam hij al plaats in het bestuur van PV De Schel- devliegers uit Vlissingen, de club waarvan hij, ondanks zijn 'emigratie' in 1977 van Souburg naar Middelburg, nog steeds lid van is. Op zijn veertiende werd hij lid van de Scheldevliegers. In 1974 werd hij secretaris bij die club tot 1992, toen de Afdeling Zee land van zaterdagvliegers hem vroeg om Dries van Iwaarden als secretaris op te volgen Bij zijn oude club bleef hij overi gens wel bestuurslid. Hij ver vult er nog steeds de taken van vice-voorzitter en vice-secreta- ris. Van Boven leidt nu een leventje in het teken van de 'papieren' duivensport, met daarnaast puur als hobby de fysieke dui vensport. Beroepshalve is hij ambtenaar (algemeen mede werker grondzaken) van de ge meente Middelburg en ook is hij gezinshoofd. Dit jaar was hij 25 jaar getrouwd en heeft hij twee dochters. Kortom, Gerrit heeft het druk. ,,Ik ben in de avonduren nogal eens op stap voor mijn hobby. Misschien wel zo'n vijftien uur in de week, alles bij elkaar geno men. Een vergadering hier, een vergadering daar, thuis achter de computer de ledenadmini stratie bijhouden, vergaderin gen voorbereiden, notulen uit werken, jaarrekeningen maken, bestellingen coördineren, noem maar op. Daar gaan aardig wat uurtjes in zitten. Ik ga niet kla- zaterdag Tentoonstelling van PV Voor waarts. Clubgebouw te Zaamslag- veer. Aanvang: 19.30 uur. door CorJansen Een van de belangrijkste Ne derlandse schakers aan het begin van de twintigste eeuw was Henri Weenink (1892- 1931). Hij was eigenlijk de enige speler die in ons land de opko mende Euwe werkelijk partij kon geven. Weenink kwam vier keer voor Nederland uit op de Olympiade. Zijn grootste succes boekte hij in het toernooi in Am sterdam in 1930, waar hij in een zeskamp met prachtige partijen de eerste plaats veroverde bo ven Euwe, Landau, Spielmann, Addicks en de Middelburger Van den Bosch. Indien Weenink zich alleen maar op het partijspel had toe gelegd. zou hij waarschijnlijk tot de allergrootsten hebben be hoord Hij was echter ook een autoriteit op het gebied van de problematiek en de eindspel studie. Vooral als probleem componist en theoreticus werd hij wereldberoemd. Zijn boek Het Schaakprobleem uit 1921 is een heerlijk schaak boek, dat nog altijd model kan staan voor een schaakboek in het algemeen en een probleem boek in het bijzonder Geen wonder, dat het in 1926 in het Engels werd vertaald en Ween- inks roem over de wereld ver spreidde. Helaas overleed Weenink in december 1931 op veel te jonge leeftijd aan tuber culose. In deze rubriek aan- door Berry Westra Vanaf deze plek wil ik alle le zers een gelukkig nieuwjaar met veel bridgesuccessen toe wensen. In 2003 is het precies tien jaar geleden dat Nederland in Santiago de Chili de Bermuda Bowl won. Sindsdien is het met de prestaties van het open team bergafwaarts gegaan. Dit jaar moet de ommekeer ko men. Dat is het streven van de nieuwe commissie topbridge, die enkele maanden geleden in het leven is geroepen. Inhaarvi- sie is terugkeer aan de wereld top alleen te realiseren door professionalisering. De financi ële basis daarvoor moet worden gelegd door via sponsorwerving zeker 300.000 te vergaren. In middels is meer van de helft van dat bedrag binnen. Ook qua personele invulling zijn er al spijkers met koppen geslagen. Als manager van het toekomstige 'team Oranje' (over een officiële naam wordt nog nagedacht) is Toine van Hoof gen want het is nog altijd geen verplichting. Zodra je het ge voel in die richting gaat, moet je stoppen. Wel is het zo dat de se cretariaatswerkzaamheden in de wintermaanden het meeste werk opslorpen en dan is de tijd die ik in mi jn andere hobby stop, het vliegen met de duiven, het geringst." ..De verzorging is dan minimaal al wordt altijd beweerd dat de prijzen in de winter gewonnen worden. Als dat zo is, ben ik geen goeie want het is in de win termaanden één keer per dag voer en drinken op het hok en eens per week het hok schoon maken Het koppelen gebeurt pas half januari Kolonie Desondanks heeft Van Boven toch een redelijke kolonie. ..Ik heb zo'n 25 koppels gereedzit- ten voor de wedvluchten. En ik heb een paar kweekkoppels. Ie der jaar heb ik zo'n veertig jonge duiven. Daarmee moet ik het doen. Vitesse, midfond en dag- fond is mijn geliefkoosd spel. De laatste jaren probeer ik ook wat op de overnachtfond maar dat is nog mondjesmaat en ik heb er nog mijn twijfels over of ik daarmee door ga. Het is toch een apart speltype, de verliezen zijn doorgaans groter en het vergt meer tijd." Grote successen staan er nog niet op de erelijst van de pure hobbyist. „Nee, tot nu toe waren er nog geen provinciale, laat staan nationale overwinningen vanuit de Walcherseweg te mel den. Ikgeloof-maar dat weer ik niet meer exact - dat ik ooit een keer, in de negentiger jaren, aangewezen kampioen van het rayon ben geweest, maar daar houdt het bij op. Wel ben ik een duivenman in hart en nieren. Ik zou ze niet kunnen missen. Maar ik kan er ook makkelijk een paar weken afstand van nemen om op vakantie te gaan. Mijn zwager, Krijn Wielermaker, is nooit te beroerd om de verzor- dacht voor zijn partijspel en zijn eindspelstudies. De volgende partij is uit het toernooi van 1931. H. Weenink-S.Landau I.d4 Pf6 2.Pc3g6 3.e4d6 Zo gaan we over tot een ope ning, die in 1880 door Louis Paulsen werd geïntroduceerd en omstreeks 1940 door de Joego slaaf Pirc werd herondekt. Al thans zo staat hel in de boekjes. Uit deze partij blijkt dat ook o.a. Landau zich al eerder dan Pirc van deze opening bediende. 4.Pf3 Lg7 5.Lc4 Pxe4 Een schijnoffer, dat zwart al bij na gelijkspel belooft. 6.Lxf7+ Kxf7 7.Pxe4 Tf8 8.h4 e5 Te scherp Na rustig 8. Kg8 had zwart niet zoveel te vrezen. 9.dxe5 dxe5 10.De2 h6 11.h5 g5 12.Pfxg5+ Een stukoffer dat Weenink als pur sang aan valsspeler niet over zijn kant kon laten gaan. Het geeft wit goede aanvalskansen. Het gaat in dergelijke stellingen om de vraag' Kan de aanvaller beter aanvallen dan de verdedi ger verdedigen? 12...hxg5 13.Lxg5 De8 14.0-0-0 Lf5 Een betere mogelijkheid was 14. Pa6 om na Dc4+ de zwarte c-pion te dekken 15.Dc4+ De6 16.Dxc7+ Wit heeft nu al drie pionnen voor zijn geofferde stuk, zodat zijn actie van de 12e zet al ge slaagd kan worden genoemd. aangesteld Van Hoof had al eer der bemoeienis met het nationa le team In 1981 en 1984 was hij non-playing captain en tijdens de successen in het begin van de £86532 <?AH85 OHB102 <2> west oost AV984 £H 107 <21064 <?32 OV7 0954 Ö942 <S>AV1065 zuid <?VB97 OA863 ■&HB873 Zuid gever, allen kwetsbaar West Noord Oost Zuid 10 l£ dbl 2£ 4<2 pas 6^? pas pas pas Gerrit van Boven: „Het is erg moeilijk om er mensen bij te krijgen. Iedereen heeft het heden ten dage erg druk en wat dat betreft vrees ik wel een beetje voor de toekomst." foto Lex de Meester ging een paar weken op zich te nemen." Ook Gerrit van Boven ziet - en dan ook nog als eerste - hoe het ledenbestand in Zeeland af neemt. „Het is een jaarlijks ge geven. Afgelopen jaar weer een stuk of zestig minder, Dat het met vergrijzing te maken heeft, is bekend. Maar er vertrekken ook leden omdat er door die ver grijzing clubs verdwijnen. Met name de ouderen zien het niet meer zitten een andere vereni- Maar hoe nu verder? 16...Kg8 17.h6 Tf7 18.Td8+Lf8 Zwart heeft iets opgebouwd dat op een verdedigingslinie lijkt. Maar die is wel erg krakkemik kig. Weenink heeft er dan ook geen moeite mee de bouwval te slopen. Zie diagram 1 Diagram 1 Diagram 1 19.Txf8+! Kxf8 20.Dd8+ De8 21.h7!!Txh7 Gedwongen, maar veel maakt het niet uit. 22.Le7+ Een mooie zet van een echte pro blemist, maar 22.Dd6+ Kg8 23 Pf6+ was natuurlijk ook niet gek. 22...Txe7 23.Th8+ Kf7 24.Txe8 Txe8 25.Pd6+ Zwart gaf het op. In hetzelfde toernooi werd ook de grote Euwe op opzienbare wijze verpletterd. Een bijzon dere partij met historische waarde. jaren negentig voerde hij beleid als lid van de Bestuurlijke Com missie Topbridge Naast Van Hoof zijn Henk Schippers en Piet Jansen als coaches aange steld. Senioreninternational Schippers was eerder de succes volle coach van het Chili team. Jansen maakte als speler deel uit van dat team, maar stopte anderhalf jaar geleden abrupt met het spelen van topbridge. Hoe Jansen als coach zal func tioneren is nog een vraagteken, maar de bridgewereld mag blij zijn met de terugkeer van de kleurrijke Groninger. Als speler had Jansen een reputatie op het gebied van grappen en grollen. Daarnaast is zijn naam verbon den aan wellicht het mooiste spel dat ooit op Nederlandse bo dem is gespeeld, zie diagram 1 Tijdens het open parenkampi oenschap van Nederland in 1995 zag Piet Jansen kans om op onnavolgbare wijze zes harten te maken. Om te beginnen troef de hij de schoppen aas start van west met harten negen, zoals la ter zal blijken een sleutelzet. Hij ging op te zoeken. Ook zie je de animo om een vereniging be stuurlijk te helpen dragen afne men. Zo verloren we vorig jaar de vereniging in Vogelwaarde, gewoon omdat er geen mensen bereid waren om de bestuurlijke kar te trekken." „Trouwens, dat zien we ook binnen ons afde lingsbestuur. We zijn tijdens de afgelopen jaarvergadering noodgedwongen terug moeten gaan van negen naar zeven be stuursleden. Omdat we goed op H.Weenink-M.Euwe I.d4 d5 2.Pc3 Pf6 3.Lg5 Lf5 4.e3 Pbd7 5.Ld3 Lxd3 6.Dxd3 c6 7.Pf3 Een saaie opening hoeft niet te leiden tot een saaie partij. 7...e6 8.e4 dxe4 5).Pxe4 Db6 ïo.Lxfe gxfe 11.0-0 0-0-0 12.a4! Pe5 13.De2 Pxf3+ 14.Dxf3 Zwart kan nu de pion op d4 slaan, maar hij doet het niet. Bang voor de witte ontwikke- lingsvoorsprong? 14...f5 Tot een onduidelijke stelling leidt 14...Dxb2 lö.Tabl Dxd4 16.Tfdl De5 17Txd8+ Kxd8 18.Pxf6 met witte aanvalskan sen voor de pion. Euwe wil het kalm en positioneel aanpakken 15.Pg5 Tg8 16.Pxf7 Td7 17.De2! De zwarte stelling blijkt toch niet helemaal in orde. 17...C5?! 18.Pe5 Txd4 19.Tadl! Txdl 20.Txdl Le7 21.a5! Wit is verloren, maar het vereist wel een paar mooie zetten. 21...Dxb2 22.Pc6ü Prachtig gespeeld. Zwart kan het paard niet slaan wegens 23.Dxe6+. 22...Df6 23.Pxa7+ Kb8 24.Tblü De slotaanval wordt ingezet met een subtiele zet. Het paard is immuun wegens 24 Db5 24...e5 25.Db5 b6 26.Dd7 Zwart gaf het op. Hoewel Weenink vooral als pro blemist en partijspeler naam maakte, heeft hij ook schitte rende eindspelstudies gemaakt. vervolgde met ruiten naar de tien, schoppen getroefd met harten vrouw, ruiten naar de heer en schoppen getroefd met harten boer Nu was het tijd om de troeven te trekken teneinde de twee resterende ruitens te kunnen maken. Jansen speelde harten zeven naar harten acht en sneed daarmee de tien eruit. Na harten aas-heerwas dit over zie diagram 2. Zelfs met open kaarten is niet een-twee-drie te zien hoe de lei der vier van de laatste vijf sla gen kan maken Jansen had er geen moeite mee. Hij nam ruiten boer over met het aas om klave ren heer voor te spelen. Daar gooide hij in dummy schoppen zes op weg Aan slag met klave ren aas had oost alleen klaveren over. Een nagespeelde klaveren vrouw wordt in noord getroefd, waarna ruiten acht de entree is voor de vrije klaveren boer. Oost zag dat ook en probeerde dus klaveren zes. Jansen legde de boer en claimde zijn contract. Fenomenaal! De kersverse ma nager Toine van Hoof geniet elkaar zijn ingespeeld en aardig wat routine hebben, moeten we het met dat ploegje draaiende kunnen houden. Maar ik hou mijn hart vast als er grote inci denten op ons af komen. Verder moet ik erkennen dat we be leidsmatig wel eens wat te kort schieten, gewoon door gebrek aan menskracht." „Het is erg moeilijk om er men sen bij te krijgen. Iedereen heeft het heden ten dage erg druk en wat dat betreft vrees ik wel een Die van diagram 2 uit 1917 is een van zijn meesterstukken. De opgave luidt: Wit speelt en wint. beetje voor de toekomst. Vogel waarde was het eerste voor beeld. Daar tegenover staat dat onze provinciale jeugdcommis sie enorm veel werk verzet om de jeugd voor de duivensport te winnen." Van Boven zelf kreeg de microbe niet van huis uit, zo als zo vaak gebeurt, maar van de buurman Lucien Braet. „Het begon met een koppeltje samen met mijn broer Simon. Uit het koppeltje komen eieren en zo is het gekomen." Te3+6.Kb4Te4+7.Kb5 En wit wint. Een voor Weenink typerende studie. Scheppings kracht in eenvoud! Opgave van de week. Weenink, 1922. Wit: Ka4, Lc2, pion g5 (3 stukken). Zwart: Kb2, pion g7 (2 stukken). Zie diagram 3. Diagram 2 De eerste zet ligt voor de hand. 1.a7 De promotie is met 1.Tg8 niet te verhinderen wegens 2.Lg3+ Ke6 3.Lb8!' Er blijft dus niets anders over dan het met schaaks te proberen. l....Tg2+ Dit lijkt afdoende, omdat na 2 Kb3 Tg8reddend is, want op 3.Lg3+ volgt dan 3...Txg3 met schaak! 2.Kbl Wat kan de pointe zijn van deze koningszet? 2...Tgl+ 3.Lel!! Dit is de bedoeling. De toren wordt naar een veld gelokt waar hij niet meer naar de achtste rij terug kan omdat de zwarte ko ning in de weg staat. 3.... Txel+ 4.Kb2 Te2+ 5.Kb3 waarschijnlijk de meeste be kendheid als schrijver. In zijn jaren als bridgemedewerker van de Volkskrant schreef hij de nodige stekelige stukjes over het nationale topbridge Met name vrouwen moesten het nogal eens ontgelden. Ooit werd Van Hoof bij de nationale da- mesparencompetitie onthaald op massaal boegeroep toen hij 2 noord £B6 <75 ÓB2 west oost £V9 7 7 O 09 <&942 AV106 zuid 7 O A8 <£>HB8 Zuid gever, allen kwetsbaar 3 West Noord Oost Zuid 1® 1<? dbl pas pas pas 1SA pas pas pas van onze sportredactie Fondclub Walcheren (Sponsorcup 2002). Win naars: Pau: J. van Belzen (Colijnsplaat). Bordeaux oud: M. Meerman Dochter (Vlissingen). Bordeaux jaar lingen: M. van Nieulande (Nieuw St.Joosland). Bar celona: Comb Westrate/ Martens (Kapelle). Dax: C. v.d. Graaff &Zn. (Arne- muiden). Marseille: C. van de Graaff&Zn (Arnemuiden). Perpignan: Gebr. Dinge- manse (Arnemuiden). Eindstand: 1 C. van de Graaff Zn (Arnemuiden), 2. E. Dek (Kruiningen), 3. J van Belzen (Colijnsplaat), 4 Eijerkamp/Muller (Wil- helminadorp), 5. H. van de Gruiter (Arnemuiden), 6. H. Vermeulen (Schore), 7. Comb. Westrate/Martens (Kapelle), 8. C. Dominicus (Goes), 9. J. Melis (Zoutelan- de), 10 Comb Radings (Oost Souburg). Fondcentrum Temeuzen. Winnaars: Pau: H. Calon (Slijkplaat). Bordeaux oud: J.&JP Nolet (Axel) Bor deaux jaarling: J. van de Vee- ke (Westdorpe) Barcelona: Mevr. L. van der Veeken (Westdorpe). Dax: H. Calon (Slijkplaat). Marseille: L. van de Gucht (Hulst). Per pignan: W. ter Hoeve (Eede). München: M. van Dam (Sas van Gent). Bordeaux FPZ: Jac. van den Bosch (Hengst dijk). Limoges: P. Denjcke (Vogelwaarde) Eindstand: 1 J &JP. Nolet (Axel), 2. H. Ca lon (Slijkplaat), 3. S. van de Velde&Zn. (Breskens), 4. J van der Veeke (Westdorpe), 5 L. van de Gucht (Hulst), 6 F van Geel (Westdorpe), 7. A. de Bruijne (Sluiskil), 8 P. de Koster (Clinge), 9. W ter Hoeve (Eede), 10. D. Evers (Terneuzen). T entoonsteilingen Grensvliegers Oostburg Ou de doffers: R. de LijseiJaar ling doffers: J. van de Plasse Jonge doffers: L. Verheye. Late doffers: P. Boekhout,, Oude duivinnen: R. Zeegers- Verstraete, Jarling duivin nen: P. Boekhout. Jonge duivinnen: L. Verheye, Late duivinnen: J van Weijnsber- gen Kampioen doffers: R. de Lijser. Kampioen duivinnen: R. Zeegers-Verstraete. Noordster Yerseke. Oude doffers: M. Boogert, Jaarling doffer: J. Oele, Jonge doffer J. Minnaard. Oude duivin nen: D de Voogd, Jaarling duivinnen: J Oele, Jonge duivinnen: Lamper van Put ten. Diagram 3 Wit speelt en wint. Een subtiel eindspelletje, waar de par tijspeler zeker even naar moet kijken. Oplossing van de vorige week Flear Chandler, Londen 1990. Wit: Kc2, pionnen op b2 en a3. Zwart: Ka2, pionnen op a6 en b5. Wit aan zet maakte als volgt remise: l.a4ü Fout is l.Kc3? a5 2.Kc2 b4 3.a4 Kal 4 Kb3 Kbl en zwart wint. I...bxa4 Een blunder is l...b4?? wegens 2.a5! en wit wint. 2.Kcl Remise, zwart komt niet verder de zaal binnenkwam. Het moet gezegd worden dat de dames doorgaans zelf de munitie aan droegen. Zo tekende Van Hoof voor zijn rubriek het volgende biedverlocp op: zie diagram 3. door Leo Anderson Om de schrijver Tolkien te ci teren: 'In de ban van de mi niatuur' is ir. Gerhard Bakker zeer zeker. Vanaf 1998 ver scheen elk jaar een boek van zijn hand met elk zo'n vijfhonderd miniaturen. Telkens wordt daarin een ander facet belicht van de veelkleurige edelsteen. In het zojuist verschenen vijfde deel Springdans wordt beschre ven hoe wit kan winnen in een slagenwisseling waarbij zowel witte als zwarte dammen be trokken zijn. Dat geeft wonder lijke effecten, een waar ballet op het dambord. Voor de vijfdelige serie in zijn Atlas van het dam men kan Bakker putten uit de opbouw van een database waar in inmiddels ruim elfduizend miniaturen zijn opgeslagen. Door toepassing van de mo dernste damprogramma's kon aan zijn werk nog een dimensie worden toegevoegd. Ingebouw de eindspeldatabases brachten onder andere negenhonderd eindspelen aan het licht met drie witte en drie zwarte schij ven in de beginstand en eindi gend in een winstgang met een slagenwisseling waarin in elk geval een witte en een zwarte dam betrokken zijn. Virus Elke grootmeester, aldus Bak ker, zou al deze standen met slechts drie witte stukken ter wijl zwart naar dam kan promo veren direct voor remise verkla ren. Niets is dus minder waar Kennisneming alleen al van dit belangrijke hoofdstuk in Springdans zou een bijdrage kunnen leveren in de bestri jdi ng van het zo besmettelijk geble ken remisevirus! Op de binnenomslag prijkt een plaatje waarin het principe van de inhoud van Springdans in eenvoudige vorm wordt weer gegeven Zie diagram 1 ken slaan en dus maximaal dl meerslagen uitvoeren. Zie diagram 2. Na 20-14 volgt de eerste mee slag 26x46. Na 14x1 gevdj door de tweede 46x35 en ta slotte na 1x40 (een bres slaati in de linie 13/22) de derde mee slag 35x21Met 16x9 wordtui eindelijk het zwarte stuk, d vanaf veld 26 zes witte stuklu van het bord sloeg, zelf doorh laatste witte stuk geslagen. Zevenslag Een zeldzaam verschijnsel I miniaturen is, dat de witte dat eindslag in zijn rondedans ai zeven zwarte stukken conti queert. Op diagram 3 een vonó van Van den Berg. Zie diagram 3. 0 O Diagram 3 Zwart slaat zes schijven in slagen. In de ultieme slagpi heeft wit het minimale a; van twee stukken. Zwart i maximale aantal van zevens dam en zes schijven. Schijf 111 dominant stuk. De einddj vindt plaats vanaf een nil randveld en dat is een zeldzai gebeuren Ziehier de gangil zaken: 11-7 14x34, 7-2 29x1 43-38 33x42,49-44 40x49; 2-1 49x27; 13x26 zevenslag. Van een onbekende auteur Lm zevenslag van diagram 4. Zie diagram 4. Diagram 2 Diagrams Met een harten volgbod van west toonde een schoppenkleur, waarna NZ een misverstand hadden over de betekenis van het doublet. De pas van oost toonde volgens afspraak een lange hartenkleur. Toen west te vreden paste liep noord weg naar ISA. Geen van de vier da mes had in de gaten dat het bie den volgens de spelregels al af gelopen was! Van Hoof doopte dit doublet waar je zelf uitloopt het proef doublet. In 1995 werd dat tevens de titel van een bun deling van zijn beste columns. Diagram 1 In dit probleem van M J Kui pers speelt wit 22-18 (27x47) en wint na de inzet 16-11 in de drievoudige slagenwisseling (47x35) 11x2 (12x23) 2x40 (35x44)49x40 Een van de interessantste hoofdstukken is dat met de titel Verkenningen met als een van de twaalf onderdelen Maxima in miniaturen. Zo kan in een mi- matuur, dat ten hoogste een ze ven om zeven stand is, zwart nooit meer dan zes witte stuk- Diagram 2 Diagram 4 Om een tipje van de sluier od lichten zwart slaat hier j maal een schijf. In de ultia slagpositie heeft wit weer) minimale aantal stukken nar lijk twee Zwart wederom i maximale aantal van zev twee dammen en vijf schijv Schijf 15 is dominant stuk Aan u de uitdaging deze venslag te vinden. Naschrift In het ruim tweehonderd pa na's tellende boekwerk van d< begenadigde auteur is een t nemende en gevarieerde coll tie opgenomen waarvan e dammer kan genieten, maarr vooral veel kan leren. Een sliste aanrader deze aam voor de damliteratuur. Door overmaking van 22, clusief verzendkosten op rekening 65730 van G. Bal Palmaleterstraat 25 - 3573 Pi Utrecht wordt uw damcolli hiermee verrijkt. Oplossing diagram 4: 42-1 32x43; 48-42 37x48; 51 39x50; 15-10 50x17; 47 37; 10-5 37x10. 5x16 zevens!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16