Alleen al om die schone welving Het land zoals God bedoeld heeft PZC 13 Behoud lezers schrijven Pauze speelt toneelstuk over relaties Wandelingen in Puyenbroeck Geboorte II Kerst I Kerst II Irak Verloedering Man krijgt celstraf voor steken van portier vrijdag 3 januari 2003 door A.J. Snel De tijd gaat dringen. Over een klei ne tweeënhalve maand stoppen de Provinciale Stooinbootdiensten in Zeeland met de activiteiten en alles wijst erop dat de veerboten kort daar na voorgoed, joho en niet belaan met specerijen, het zeegat uitvaren. Zit het mee, dan gaan ze in een ver land overkanten slechten. Zit het tegen, en daar ziet het naar uit, dan worden de machtige vloot verschroot, een werk woord dat klinkt en aanvoelt als een vloek, waarmee Youp van 't Hek bij een volgende gelegenheid zijn publiek uit de slaap zou kunnen houden. Het ziet er niet mooi uit voor de boten van de PSD. Leon Riekwel, medewer ker van het bureau beeldende kunst van de gemeente Vlissingen, hield on langs een gedreven pleidooi voor het behoud van tenminste één van de schepen. Daarbij ging zijn voorkeur uit naar de Prins Willem-Alexander, de dubbeldekker die wegens het ont breken van boegschroeven weliswaar nooit de golven tussen Breskens en Vlissingen doorkliefde, maar die wel een heel erg schone langsscheepse welving heeft. Riekwel heeft gelijk, maar naar valt te vrezen, zal hij het niet krijgen Tot nu toe is de Partij voor Zeeland de enige politieke groe pering die zijn idee heeft omvaamd en naar de ervaring leert is zo'n omar ming dodelijk. De rest van politiek Zeeland schiet namelijk in de stress van welk idee dan ook dat afkomstig is van Rinus Stoffels en/of de zijnen. Dat is in dit geval buitengewoon jam mer. De Prins Willem-Alexander heeft namelijk niet alleen een prachti ge zeeg, het schip is ook qua interieur een diamant in de kroon van de PSD. De rederij De Merwede uit Hardinx- veld-Giessendam wist in 1970 voor 21,2 miljoen guldens een veerboot af te leveren die een mens zou doen wen sen dat het Engelse 'a ship is a she' ook in het Nederlands zou opgaan. Wordt het helaas onzijdige schip tot schroot verwerkt, dan zal Zeeland daar spijt van krijgen. Wij zijn een nostalgisch en vergeet achtig volkje, zo blijkt heden uit bere keningen van de Nederlandsche Bank. Dat heeft tot gevolg dat we over dertig jaar thuis in oude sokken en Drosteblikjes nog een bedrag aan guldens hebben liggen dat de tegen waarde van 415 miljoen euro verte genwoordigt. Een voor wiskundigen De Willem-Alexander, een maritiem kleinood. simpele rekensom wijst uit dat daar van een kleine tien miljoen euro in Zeeland schuilgaat. De schrootwaar de van de Willem-Alexander komt niet boven de 350.000 euro, dus als de Zeeuwen gezamenlijk dat schip ko pen, dan is er nog geld zat om het ja renlang netjes drijvend te houden. Zo extreem veel hoeft dat ook weer niet te kosten, zeker niet als het schip wordt benut voor het exposeren van beel dende kunst: er komen dan vanzelf met enige regelmaat schilders aan boord die de kwast ook wel eens am bachtelijk mogen laten wapperen. Voor politici die maar een beetje over wicht over de kiezers hebben, moet het niet moeilijk zijn de Zeeuwen er van te overtuigen dat ze hun nostalgie beter kunnen botvieren op het behoud van een mooie boot dan op het oude geld, dat immers stom is en echt niet recht maakt wat krom is. Trouwens, als het Zeeuwse volk niet wil, belandt het voordeel van de achtergehouden guldens bij de Staat der Nederlanden. Die kan dus in geval van Zeeuwse on- verschilligheid best in het buideltje tasten om voor gans de natie iets moois te bewaren. Er zijn ter benutting van het behou den schip mogelijkheden zat. Het ten toonstellen van hedendaagse kunst hoeft ook weer niet het hele jaar door en dus zou te overwegen zijn de Wil lem-Alexander rond jaarwisselingen te gebruiken voorde opslag van de hy peractieve jeugd uit ArnemuidenDat scheelt een boel agenten en burge meester Schouwenaar van Middel burg kan dan gewoon thuis van zijn flappen genieten Uitstekend is ook het idee van de veer boot een roll-on-roll-off-huis-van- plezier te maken Zo komen dames en heren van vermaak in een gezonde, maritieme atmosfeer terecht en vermindert men overlast in de bin nensteden en op afgelegen parkeer plaatsen. Ook valt te denken aan de wijsheid van drs. P. die ooit kermde: 'en als de boot zo lang was als de breedte van de stroom, dan kon hij blijven liggen, zei mij laatst een econoom'. De veerboot zou prima, overdwars, als brug dienst kunnen doen in het Kanaal door Wal cheren. Wat trouwens te denken van de inzet van de oude Willem-Alexander als statenjacht. Hoe dreigend zouden de Zeeuwse Staten, met hun eisen voor een tolvrije tunnel, richting rege ringscentrum kunnen opstomen en wat zou de boot een deining veroorza ken als hij als een steen in de Haagse Hofvijver zou worden gedonderd. En in tijden dat de Staten iets anders te doen hebben dan te protesteren zou foto Ruben Oreel Zeeland kunnen beschikken over een versleepbaar parkeerterrein annex toiletvoorzieningen Railing genoeg. Nee, bestuurlijk Zeeland moet haast maken, anders zijn de kansen verke ken Zolang de veerboten in Zeeuwse wa teren dobberen, is de Koninklijke Schelde Groep nabij en Kommer Da- men is de kwaadste niet, dus die wil in stille winters tegen een overzichtelij ke vergoeding best wat pokken en roest van de romp laten bikken. Eén van de schepen voor de verbin ding voor fietsers en voetgangers gaat Maxima heten en de andere Willem- Alexander. Dat biedt perspectieven, want we kunnen natuurlijk maar één Willem-Alexander hebben Het oude, maritieme kleinood moet dus worden omgedoopt. Neenee, die moet niet, in een kramp achtige samentrekking, de Jaap-Jan de Hennevoogd gaan heten. Wie enig historisch besef koestert, komt maar op één mogelijke naam uit: de Honoré Colsen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. VLISSINGEN - De Middel burgse toneelgroep Pauze speelt vanavond in Vestzak '99 in Vlis singen het toneelstuk Schrijf me in het zand van Inez van Dulle- Schrijfme in het zand gaat over misbruik Aan de hand van dag boekfragmenten worden de relaties binnen een gezin bloot gelegd. Het dagboek werd ge schreven door één van de twee dochters. Na haar dood werd het dagboek ontdekt. De noti ties van het meisje vormen de rode draad in het toneelstuk Regisseur J. Hissink: ,,Het stuk gaat vooral over de relaties tus sen mensen en niet zozeer over het misbruik. De relaties tussen mensen maken het spannend. Ik wilde al een tijd een wat zwaar der stuk opvoeren en heb daar om gekozen voor dit toneelstuk. Het onderwerp maakt de rela ties heel intens." Het toneelstuk werd geschreven in 1989, maar is volgens de regisseur nog steeds zeer actueel „Het is geen gezellige familieklucht. Het stuk zet de bezoeker aan het denken: 'wat zou ik gedaan heb ben in zo'n situatie?" Schrijf me in het zand wordt ook nog opgevoerd op 4, 10 en 17 in januari in Vestzak'99 in Vlissin gen. Alle voorstellingen begin nen om 20.15 uur. WACHTEBEKE - Onder de noemer 'Puyenbroeck Natuur lijk' worden er dit jaar in het provinciaal domein Puyen broeck in de grensgemeente Wachtebeke maandelijks bege leide natuurwandelingen ge houden. De start is op zondag 5 januari met de 'klappertandenwande- ling', waarbij het overleven van dieren aan bod komt. Tijdens andere wandelingen wordt naar vogels geluisterd gevolgd door een demonstratie van het ringen van vogels. In de lente is er 'uit de band', een wandeling voor verstandelijke handicapten. Ook een 'sterrenwandeling' staat op het programma. De my then en legenden rond heksen en halloween komen aan bod tij dens een 'pompoen- en bezem wandeling'. Andere thema's zijn mossen in de bossen', 'avondge luiden' en 'mystiek in het bos'. Voor kinderen worden activitei- ten op touw gezet. Informatie: puyenbroeck(<Poost-vlaande- ren.be. door Emile Calon Landschap vormt, net als de taal, een van de kernele menten van de Nederlandse identiteit. Het Nederlandse landschap is volgens land schapsarchitect Dirk Sijmons zelfs enorm snel herkenbaar. Er zit een soort keurigheid in; het is gestoffeerd, met al die intacte rijen met allemaal bomen van dezelfde leeftijd en grootte, zegt hij in Nederland in de Maak, een boek dat verschenen is naar aanleiding van het tweehon derd jarig bestaan van het Na tionaal Archief. Je ziet het vol gens hem ook aan de wegen door het landschap, die vaak typisch Nederlands mooi en goed getra ceerd zijn. En aan het grasland. Dat is altijd honderd procent Engels raaigras. „Geen mengsel dus, geen andere grassoorten, maar volstrekt homogeen." Al van verre is zo'n grasland her kenbaar als een typisch Neder lands grasveld. Die Nederlandse identiteit is di rect zichtbaar voor mensen die van Vlaanderen naar Zeeuws- Vlaanderen reizen. De grens tussen Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen vormt - ook zonder grenspalen - een zeer duidelijke markering. Daar is absoluut geen sprake van een geleidelijke overgang zoals het geval is tus sen Noord-Brabant en Vlaams- Brabant en Duitsland en Neder land. Het contrast tussen Zeeuws- Vlaanderen en Belgisch-Vlaan- deren is enorm, aldus Sijmons. België is daar. in het grensge bied, op z'n allerbest Daarzieje volgens hem 'het wilde wonen' in optima forma en bijna tot ru ines verworden flarden van het cultuurlandschap. „En dan kom je de grens over in een land schap wat Nederland is zoals God het bedoeld heeft: op zijn allerbest, met mathematische renaissance-polders, prachtige bomenlanen en juist geen ver spreid woonpatroon. Onvoor stelbaar." Aantrekkelijk Hij beschrijft ook dat wat we nu zo aantrekkelijk vinden aan Zeeland, de rust en ruimte, be trekkelijk nieuw is. Die rust is iets van de laatste zestig jaar en een direct gevolg van de mecha nisatie. „Vroeger was het een ongelooflijke drukte en lawaai op het platteland, met honder den mensen die daar rondliepen en alles met de hand deden." En ook de ruimte is van recente da tum. „Die openheid is eigenlijk niets anders dan dat we over ge weldige oppervlaktes ongeveer hetzelfde verbouwen." Het grootste archief van Neder land. het Nationaal Archief in Den Haag viert met dit boek zijn tweehonderdjarig bestaan. Het wil op deze manier laten zien wat het in huis heeft. Gekozen is voor het thema landschapsvor ming. Het boek geeft inzicht in het Nederlandse landschap zo als het de laatste twee eeuwen is veranderd en bewerkt. Wat vooral stedelingen het meest lief is, het groene agrarische land, is feitelijk het grootste bedrijven terrein van Nederland. Er wordt geld verdiend. Het is particulier eigendom. En het is verboden gebied tenzij je er woont of werkt Maar het wordt niette min als natuur ervaren en als natuur aan elkaar doorgegeven, merkt landschapsarchitect Eric Luiten op in het boek Voor dat knappe staaltje pro motiebeleid van het Ministerie van Landbouw neemt hij zijn Eric Luiten: „Wij zijn een van de hardnekkigste wegenbeplanters, elke zeven meter staat een boom." pet af. Tegelijkertijd hekelt hij de conservatieve houding van de stedelijke VPRO-elite die, net als hun negentiende eeuwse voorgangers, zich keren tegen elke landschappelijke verande ring. Want hun dynamische ste delijk leven dient zich tegen een onbeweeglijke arcadische ach tergrond af te spelen. Om die re den keren ze zich tegen elke ruilverkaveling of andere in greep in het landschap Luiten, Sijmons en steden bouwkundige Joost Schrijnen bieden in het boek de lezer een andere kijk op het landschap van vandaag en ze geven hun vi sie voor morgen. Alle drie ma ken in uitgebreide bijdragen duidelijk dat er niet te ontko men valt aan het geven van ruimte aan hel water. Schrijnen stelt dat het Rijk daarin het voortouw moet nemen. En dat het niet moet dralen en zoeken naar typische Nederlandse compromissen. Commotie Hij vreest echter dat het nog lang zal duren eer er een kracht dadig waterbeleid gevoerd wordt. Want elke verandering gaat gepaard met een geweldige commotie. Hij wijst daarbij naar het tijdrovende debat rondom het omvormen van het eilandje Tiengemeten tot een natuurgebied waarbij welge teld zes boeren werden uitge kocht. „Als je ziet hoeveel com motie dat alleen al geeft, met slechts zes boeren." Hij ver moedt dan ook dat er nog wel wat rampen - niet slechts één maar een hele reeks - nodig zijn voordat er genoeg moed verza meld is in dit land om voortva rend aan de slag te gaan. Naast de zeer leesbare en inte ressante bijdragen van de drie vernieuwende landschapsar chitecten en stedenbouwkundi ge laat het boek via tal van kaar ten. tekeningen en foto's zien wat er zoal te vinden is in het Nationaal Archief. In het boek staan drie thema's centraal: Ne derland en waterNederland ontsloten en Nederland ruimte lijk geordend. Daarbij wordt natuurlijk stilgestaan bij de wa tersnoodramp van '53 en de Del tawerken. Maar ook bij de Moerdijkbruggen als de beli chaming van de verbinding tus sen Noord- en Zuid-Nederland, de stadsontwikkeling en de ont wikkeling in de laatste twee eeuwen van het verkeer. Nederland in de maak. Waanders Uitgevers, ISBN 904008740 7,22,50 euro In de PZC van 27 december werd het verschil uit de doeken gedaan tussen de maagdelijke geboorte en de onbevlekte ont vangenis. Over dit laatste be grip heeft de Orthodoxe Kerk een aardig verhaal. Het echt paar Joachim en Anna - de toe komstige ouders van Maria - kregen maar geen kinderen bei den. Beiden waren heel vroom en Joachim veronderstelde, dat hij misschien - onbewust - een zonde had begaan en als straf daarvoor geen kind kreeg. Hij ging zich afzonderen in de woestijn om te mediteren, maar na een maand kwam hem een Engel opzoeken - Gabriel de boodschapper - en zei hem, dat hij terug naar Jeruzalem moest gaan. Een daar. bij de Gouden Poort, ontmoette Joachim zijn vrouw Anna. Beiden waren heel gelukkig elkaar weer te treffen en zij omhelsden elkaar en... op die manier werd Anna zwanger 'De onbevlekte ontvangenis'. P.S. De Gouden Poort is de poort, waardoor Jezus bij Zijn wederkomst op aarde Jeruza lem zal binnengaan. Nu is de Gouden Poort dichtgemetseld, sommige groeperingen zien Je zus liever niet terugkomen naar Jeruzalem J. Duvekot Oude Domburgseweg 6 Oostkapelle In de kerstbijlage las ik de serie 'kerst toen', in het bijzonder de bijdrage van Annemarie Zeven bergen over 't kerstgevoel in In donesië. Wat mij opvalt, schijnt dat 'gevoel' te bestaan uit: voor al 'de versierde kerstboom', sfeer, liefst met sneeuw buiten, zo'n kerstkaartplaatje. Wat kerst eigenlijk inhoudt, nl. de kerstboodschap dat onze Hei land, Jezus Christus, geboren werd en de betekenis ervan wat in Joh. 3 de verzen 16-18: „Want alzo liefheeft God de wereld ge had dat Hij Zijn enig geboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verloren ga, maar eeuwig leven hebbe" te lezen is - dat mogen we vieren met onder andere een opgetuigde boom etc. Tussen haakjes, in Indië versierden wij een 'tjemara'-boompje, 'n naaldboom in plaats van een spar En wij misten geen sneeuw omdat we 't niet kenden. R Ellendt Badhuisstraat 93a Vlissingen 'De kerken kunnen Kerstmis als christelijk feest maar beter af schaffen'. vindt theoloog prof. dr. A. v.d. Beek (PZC 27/12) Als reden wordt genoemd, dat er geen parallel feest te vinden is in het jodendom en dat de kerk pas in de vierde eeuw kerstfeest ging vieren. Ook dat dit feest in de plaats is gekomen van Ro meinse en Germaanse midwin terfeesten. Ik meen, dat de kerk het kerstfeest juist wel moet vie ren. Dat in het jodendom geen parallel feest is, zoals Pasen en Pinksteren, is geen reden om kerst niet te vieren. De geboorte van Christus heeft de grote om mekeer gebracht in de geschie denis van de mensheid Dat is reden om te vieren. Rondom de geboorte van Jezus waren wei nig mensen betrokken. Maarzij die het hoorden en zagen, de herders en de wijzen, Simeon en Hanna, waren vol blijdschap en aanbidding (vierden feest!). Ja, zelfs tussen hemel en aarde vier de men kerstfeest! Een engel zei: „Ik verkondig u grote blijdschap, die heel het volk ten deel zal vallen: U is he den de Heiland geboren name lijk Christus de Heer..." Daarbij was een groot aantal engelen, die God groot maakten De kerk mag, ja moet kerstfeest blijven vieren. De datum waarop we vieren, 25 en 26 december, is niet zo belangrijk. Toch vind ik het tijdstip symbolisch wel mooi gekozen; in de plaats van de heidense feesten, het feest van het echte Licht. De entoura ge mag soms wel wat minder, maar: de kerk moet het kind niet met het badwater weggooien! Wïm Louws Swaalingestraat. 68 Zoutelande Grote ergernis bekruipt me als ik in de krant van 31 december een opsomming lees van wat het allemaal kost om oorlog tegen Irak te voeren. Vorige week nog zei Duisenberg dat een oorlog de economie veel geld zou kosten. Zwaar verspild geld aan een eventuele oorlog tegen een land waarvan nog steeds geen bewij zen zijn getoond dat ze inder daad smerige wapens hebben Ik heb altijd gedacht dat iemand onschuldig was tot het tegen deel bewezen was. Niet dat ik Saddam nu zo erg vertrouw, maar het is wel vreemd dat de beschuldiging komt van een land dat zelf bijna stikt in de wapens. Maar wat te denken van de 900.000 vluchtelingen die er naar schatting zullen zijn in geval dat er inderdaad oorlog komt? 900.000 keer ellende. Daarbij al die doden en gewon den den de complete ontredde ring Gaat het om rancune tegen Saddam of gaat het om de olie, oftewel weer dat rotgeld? Terwijl men gigantische bedra gen voor deze onzalige onderne ming uitstrekt, sterven in de derde wereld miljoenen mensen van de honger. Amerika zou sympathie kunnen verwerven door daar wat aan te doen en niet alleen met genetisch gema nipuleerde maïs weg te geven, in plaats van zich op te werpen als politieagent van de wereld. Iets wat velen tegenstaat. Ik vind dat de nieuwe Caesar Joris Dub bel Joe Bush gevaarlijk, evenals zijn grote achterban. Het wa pengekletter bevalt me niks. In de Bijbel staat en in de prak tijk is het meermalen bewezen: wie het zwaard opneemt, zal door het zwaard vergaan. Hope lijk komt het niet zover. Wim van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene Mevrouw Beatrix van Amsberg acht zich kennelijk verplicht met de kerstdagen 'haar' volk toe te spreken. Zoals ik mij ge roepen acht de publieke opinie bij te sturen. Zij ontvangt en kost duizenden euro 's per uur en ik ben blij als ik een aantal men sen kritisch help nadenken. Want welk soort mensen dragen bij tot verloedering van de sa menleving? Vooral toch mensen die net als zij zich manager ach ten, leiders van 'het volk'. Onder anderen hen die jaren achtereen vele procenten van hun grote in komen extra pakken en zeggen dat twee procent voor anderen de economie kapot maakt. Tus sen hen heeft zij ook haar beste vrienden. Was het alleen maar een slecht toneelstuk met on kundig publiek, ten onrechte gesubsidieerd. Vijftig procent van het volk gelooft niet in een God en van de andere vijftig procent menen een aantal er niets van en de rest weet er wei nig of niets van. 'Waarheid ont staat in dialoog', staat er in de toespraak. Welke gelovige wil de dialoog aan? Jaknikkers, meelopers en stroopsmeerders van hoog tot laag. Dat is deel van de verloedering. Nodig is een rationele analyse van verle den en heden willen we een kans maken juiste keuzes te doen. De kans is minimaal zolang zij die zich de bovenkant van de maat schappij achten de touwtjes en het grote geld in handen houden en ook niet bepaald economisch leven. Schaamteloos. Arie Bilius Veerseweg 101 Veere door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 27-jarige Terneuzenaar we gens poging tot doodslag ver oordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De man had op 16 augustus 2000 in ('adzand-Bad een portier van een discotheek in de borstkas en de bovenarm gestoken. De Terneuzenaar was samen met twee kennissen gaan stap pen. In de disco had hij zich vol gens andere bezoekers verve lend gedragen. Toen een van de discogangers hem daarop aan sprak deelde hij een kopstoot uit. De portier zette hem buiten en duwde hem in de auto naast de bestuurder. De andere stap- maat zat achterin de auto. De man begon te schelden tegen de portier, die hem daarop beet pakte. Omdat de portier zich door het raampje van de auto vooroverboog, zag de man kans om hem met een mes te steken De strafzaak werd verschillen de keren aangehouden, omdat hij de beschuldiging ontkende Volgens hem was de man, die op de achterbank zat, de dader ge weest. Die werd als getuige op geroepen, maar bleek spoorloos De rechtbank achtte overtui gend bewezen dat de Terneuze naar de dader is geweest. Hij heeft inmiddels negen maanden in voorarrest gezeten. iTiaeiDBrw 'jfiSs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13