Minimabeleid Veere vernieuwd Bru moet snel leuker worden Liever poetsen dan een boete In het zadel Nieuwe busjes voor taxicentrale Serooskerke breidt uit met Molenhoek II Nooit meer weg uit Westerzicht Uniform geeft wat meer cachet Taxi-overvaller moet zitten Cel voor Terneuzense junk Foto-apparatuur buit bij inbraak Gewonde bij botsing Geld voor Pax Christi Kinderhulp Meer mogelijkheden voor tegemoetkoming in grote uitgaven ZIERIKZEE - Het balieperso- neel van de gemeente Schou- wen-Duiveland gaat sinds gis teren uniform gekleed. De medewerkers is bedrijfskle ding aangemeten, dat voortaan verplicht moet worden gedra gen. Volgens coördinator bur gerzaken O. Coolbergen ver groot de nieuwe presentatie niet alleen de herkenbaarheid, 'het geeft ook nét even wat meer ca chet' aan de organisatie. De uniforme pakken worden ge dragen door de mensen achter de balies ruimte en milieu, werk en inkomen, burgerzaken en de receptie, de zogeheten frontoffi ce. De overige ambtelijke mede werkers in de kantoren dragen gewoon hun eigen kloffie. Het personeel heeft verschillende samenstellingen mogen uitkie zen, aldus Coolbergen, zodat dagelijks een andere combina tiemogelijk is. De basiskleur van het pak is donkerblauw met een rode blouse. In de zomer wordt het rood vervangen door roze. Alle kleding gaat vergezeld van het logo van de gemeente Schou- wen-Duiveland. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl GOES - Ruim honderd gehandicapten maakten gisteren hun opwachting in de Zeelandhallen in Goes. Ze vertoonden hun rijkunsten tijdens de zevende promo tiedag paardensport voor mensen met een handicap. Elk jaar worden de topsport onderdelen van Indoor Zeeland een dag afgewisseld door de promotiedag. Ook de ze keer lieten tientallen gehandicapten voor goed gevulde tribunes zien dat zij weinig onderdoen voor de toppers. Degenen die nog geen paardrijervaring had den, konden op een rustige manier kennismaken met de ruitersport, maar de rui ters met wat meer ervaring schroomden niet die aan een breed publiek te tonen door verschillende dressuurproeven af te leggen. foto Willem Mieras door Piet Kleemans BRUINISSE - Wil Bruinisse de boot niet missen, dan moet op korte termijn werk gemaakt worden van een veilige en snelle verbinding tussen het dorp enerzijds en recreatieproject Aquadelta en park Grevelin- genhout anderzijds. Om te voor komen dat de jeugd wegtrekt en om het dorp aantrekkelijker te maken voor nieuwe bedrijven, dienen er snel betaalbare wo ningen te komen in het vissers dorp. Dat vindt de Onderne mersvereniging Bruinisse. De huidige verbinding tussen het recreatiegebied en de dorps kern van Bruinisse voldoet ei genlijk al jaren niet meer. stel len voorzitter D. Spelt en bestuurslid D. Ooms van de Bruse ondernemersvereniging Aquadelta breidt uit en er komt een tweede jachthaven, maar als er niet snel een betere ver binding komt, dreigt Bruinisse van de verwachte grotere druk te niet te kunnen profiteren. Spelt: ..De gemeente wil het ver keer via de Hageweg en Molen weg naar de Staphorsterkrui sing met de N59 in de richting van Bru sturen. Wij zijn bang dat dat voor Bru niet gaat wer ken. Dat is veel te ver om en bo vendien moet je dan een drukke weg oversteken. Wij zouden lie ver zien dat de huidige verbin ding tussen Aquadelta en Bruinisse via de Noorddijk aan gepakt wordt, of dat er een tweede doorsteek gemaakt wordt." Ook wat betreft het woningaan bod moet Bruinisse in de visie van Spelt en Ooms aantrekke lijker worden, om te voorkomen dat de jeugd uit het dorp weg trekt. In de huidige plannen duurt het naar de zin van de on dernemers te lang eer er op dat gebied iets gebeurt. Sportvelden Ooms: „Om woningbouw moge lijk te maken, staat verplaatsing van de sportvelden op het pro gramma. maar pas voor 2006. Wij willen dat graag eerder zien gebeuren. En misschien kan er dan ook nog eens gekeken wor den naar de mogelijkheden voor verplaatsing van de tennisba nen. Als je die samen met de sportvelden verplaatst naar het gebied tussen Langeweg, Mo lenweg, Rijksstraatweg en N59, krijg je in het dorp meer ruimtp voor woningbouw." J. Hietkamp (links) van Auto Poppe draagt de 35 busjes over aan C. van der Veer van Taxicentrale Mid delburg, onder toeziend oog van S. van der Wurf van Pon's automobielhandel. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Taxicentrale Middelburg BV heeft gisteren 35 Volkswagenpersonenbusjes in gebruik genomen. De nieuwe wagens worden ge bruikt voor vervoer van mede werkers van Industrial Park Vlissingen. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van 1,3 mil joen euro De busjes werden geleverd door Auto Poppe in Vlissingen. Industrial Park Vlissingen vervoerde het perso neel altijd zelf in blauwe busjes, maar koos ervoor het vervoer over te laten aan een professio nele vervoerder. „Dit is een leuk begin van het nieuwe jaar", zei directeur C. van der Veer van Taxicentrale Middelburg BV. „We zouden dit elk jaar wel wil len." De taxicentrale beschikte over 48 wagens. De 35 nieuwe perso- nenbusjes betekenen een fikse uitbreiding. Ook de werkgele genheid bij de Middelburgse on derneming is gebaat bij het con tract. Van der Veer heeft tussen de veertig en vijfenveertig nieu we parttime chauffeurs aange nomen. Het zwaartepunt van het vervoer ligt in de ochtend en avond, maar ook het personeel dat in ploegendienst en gedu rende het weekend werkt wordt vervoerd met de nieuwe busjes. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Den Haag voor diefstal met geweld veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk De man overviel op 29 september dit jaar bij het station in Middelburg een taxichauffeur. Onder bedreiging van een mes dwong hij de taxichauffeur een porte monnee met vij ftig euro a f te geven De dader pleegde de over val tijdens het weekendverlof van zijn detentie voor een ander delict. De Hagenaar moet verder onder toezicht blijven het ZCAD. MIDDELBURG - Een 35-jarige vrouw uit Terneuzen is giste ren door de rechtbank in Middelburg voor diefstal met geweld veroordeeld tot vijftien maanden cel. De Terneuzense, die verslaafd is aan harddrugs, werd op 30 september dit jaar bij Albert Heijn in Vlissingen betrapt bij het stelen van etenswa ren en cosmetica. Bij haar aanhouding stak ze met een mes in de arm van de caissière. Ook trapte ze wild om zich heen, deel de klappen uit en bedreigde de supermarktmanager met het mes. Het was de vierde keer in vier jaar dat de Terneuzense junk een gewelddadige winkeldiefstal pleegde. Aan de cais sière moet de vrouw 134 euro schadevergoeding betalen: dat bedrag had het slachtoffer betaald voor een pri k tegen hepati tis B. door Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere hebben nieuwe regels vastge steld voor het minimabeleid. Veerenaren ouder dan 21 jaar met een inkomen van maximaal 110 procent van het sociaal mi nimum kunnen een beroep doen op het minimabeleid. Dat voor ziet onder meer in kwijtschel ding van gemeentelijke belas tingen, maar mensen kunnen daar ook een beroep op doen als zij een nieuwe fiets, koelkast of meubilair nodig hebben. Ruim achthonderdduizend mensen in Nederland moeten zien rond te komen van een mi nimum inkomen. Door geldge brek - sparen is vrijwel onmoge lijk - kunnen zij niet zomaar een nieuwe koelkast kopen of een versleten bank vervangen. Armoede heeft ook andere ge volgen: ouders kunnen hun kind geen lid maken van een sport vereniging of mee laten gaan met het jaarlijkse schoolreisje. De rijksoverheid heeft de ge meenten extra geld gegeven om armoede tegen te gaan en om te voorkomen dat zij in een sociaal isolement terecht komen. Met de speciale verordening 'Sociale minima gemeente Vee- re' wil het gemeentebestuur de mensen een handvat geven. Zij kunnen - als zij aan een aantal criteria voldoen - een beroep doen op de verordening. Sociale minima die in aanmerking wil len komen voor een bijdrage moeten ten minste één jaar voorafgaand aan een aanvraag een inkomen hebben gehad van maximaal 110 procent van het sociaal minimum. Voor gehuw den/samenwonenden ligt dat bedrag op ongeveer 1200 euro per maand. Voor het vervangen van meubilair, een fiets of een computer moeten dat drie aan gesloten jaren zijn. Aanvragers moeten een beperkt vermogen hebben. Voor alleenstaande ou ders en gehuwden/ samenwo nenden is dat 9950 euro. Minima kunnen één jaar in de acht jaar een vergoeding krijgen voor de vervanging van duurza me goederen, zoals koelkast, wasautomaat, stofzuiger en tv. De aanschaf daarvan is gebon den aan maximale bedragen. Voor een wasautomaat bijvoor beeld geldt een bijdrage van 435 euro. Een bijdrage voor het ko pen van meubilair geldt een ter mijn van tien jaar. Kinderen Kinderen van zes tot en met elf jaar en van twaalf tot en met ze ventien jaar kunnen eenmaal in de zes jaar een bijdrage ontvan gen van respectievelijk 190 en 273 euro Voor volwassenen geldt een termijn van tien jaar. Daarnaast stelt de gemeente geld beschikbaar voor contri buties van sport-, jeugd- en jongerenverenigingen, abonne menten voor zwembad, biblio theek, schouwburg en musea, contributie van vakorganisa ties, vrouwenorganisaties en amateuristische kunstbeoefe ning, inschrijfgeld voor cursus sen. abonnementskosten voor een krant of Zekatel en reiskos ten voor bijvoorbeeld cursus sen. Als een kind de basisschool bezoekt kan een aanvraag wor den ingediend voor ouderbij drage, tas of schoolreisje. Ook een bijdrage in de kosten van de peuterspeelzaal behoort tot de mogelijkheden. De wat oudere kinderen die naar het voortgezet onderwijs gaan kunnen rekenen op een bijdrage in boeken, excursies en andere activiteiten in school verband. De nieuwe regels liggen ter in zage in het gemeentehuis te Domburg. OOST-SOUBURG - Bij een insluiping in een woning aan de Dijkstraat in Oost-Souburg hebben onbekenden tussen woensdagavond half twaalf en gisterochtend half zes waar depapieren, foto-apparatuur en een mobiele telefoon gesto len. De waarde van de gestolen spullen bedraagt honderden euro's NIEUWERKERK - Bij een botsing op de N59 bij Nieuwer- kerk is woensdagavond een vrouw gewond geraakt. Het slachtoffer was passagier in een van de twee betrokken auto's. Het ongeluk gebeurde doordat een 38-jarige automobilist, die over de Middenweg kwam aanrijden, geen voorrang gaf aan de wagen van een 55-jarige Zierikzeeënaar. De stoplichten op het kruispunt waren tijdelijk defect. Door de klap liep de vrouw letsel op aan haar arm Ze moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. Beide auto's raak ten volledig vernield. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. TERNEUZEN - De Terneuzense afdeling van Pax Christi Kinderhulp ontvangt een bedrag van 2172 euro door twee ac ties voor het goede doel. Het kerst-tennistoernooi van de Axelse Kiwanis leverde 1500 euro op. De traditionele einde- jaars-oesterparty bij grand-café De Graanbeurs in Terneu zen bracht 672 euro op. Momenteel verzorgt Pax Christi Kinderhulp een vakantie voor veertig Bosnische kinderen. De kinderen gingen de afge lopen weken onder meer naar de Efteling, golfslagbad Scheldorado, een disco en maakten een boottochtje op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Gisteravond vierden ze een groot afscheidsfeest in het Terneuzense Zeldenrust-Steelant- college en morgen gaan ze weer terug naar Odzak in Noord- Bosnië. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - Do gemeen te Veere wil in Serooskerke, ten westen van de woonwijk Molen hoek, twaalf nieuwe woningen bouwen. Acht jaar geleden is een begin gemaakt met het plan 'Molenhoek II' maar door de ge meentelijke herindeling heeft het jaren stilgelegen. De ge meente is nu zo ver dat het plan in procedure wordt gebracht. Voor de uitbreiding van het dorp wordt de De Meijstraat doorge trokken in westelijke richting. Ten noorden daarvan komen vier vrijstaande woningen. Aan de andere kant van de weg zijn zeven geschakelde woningen ingetekend. Deze woningen ko men te liggen aan de buitenkant van een nieuwe weg die de vorm krijgt van een lus en die uitkomt op het verlengde gedeelte van de De Meijstraat. Aan de binnen kant van de lus komt een gras veld of een andere 'groene inrichting' met eventueel speel- voorzieningen. Op het aangren zende perceel aan de westkant van de bouwplan staat nog één vrijstaande woning gepland. De woningen worden aanpas baar en levensloopbestendig. Dat houdt in dat de huizen zo danig ontworpen worden dat ze later relatief gemakkelijk kun nen worden aangepast voor ou deren of minder validen De wegen in Molenhoek II krij gen de uitstraling van rustige straten waar langzaam gereden wordt en ze worden voorzien van bomen en struiken. De stra ten moeten Serooskerke verbin den met het buitengebied op zo'n manier dat er een geleide lijke, natuurlijke overgang van bebouwd naar onbebouwd ge bied ontstaat. Het voorontwerp-bestem mingsplan ligt vier weken, tot en met 30 januari, ter inzage in het gemeentehuis in Domburg. Gedurende deze termijn kun nen belanghebbenden schrifte lijk een zienswijze bij het colle ge van B en W indienen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze deden eerst wel stoer en onverschillig, maar toch waren ze onder de indruk van de beelden in de film over wat er allemaal verkeerd kan gaan bij het afsteken van vuur werk. De film was voor negen tien Schouwen-Duivelandse jongeren gisteren verplichte kost, onderdeel van de aan hen uitgedeelde alternatieve straf voor voortijdig afsteken van vuurwerk of het in het bezit hebben van illegaal vuurwerk. Ze wisten bliksems goed wat ze deden en welk risico ze namen, Alexander Steenpoorte (16) en Jordy van Vossen (14), beiden uit Oosterland. Alexander werd betrapt op het voortijdig afste ken van vuurwerk. Jordy bleek in het bezit van illegaal vuur werk. Alexander „Maar toen stond er ineens een politieagent achter me en toen wist ik dat ik een pro bleem had." Jordy overkwam hetzelfde. Hun ouders stemden toe in een alternatieve straf. Die Halt-straf bestond naast het verplicht bekijken van de film uit het opruimen van vuur- werkresten en het poetsen van de blusvoertuigen van de brandweer in Zierikzee. Een stuk beter dan een boete vinden Alexander en Jordy. Zwaar? Valt wel mee, zeggen ze. Wel zijn ze onder de indruk van de film. Jordy: „Dat zet je wel aan het denken. Want je wilt toch liever geen hand of oog kwijt." Nynke Zijda van het bureau Halt Oosterscheldebekken hoort het verhaal van Alexan der en Jordy met instemmend geknik aan. „Alleen het feit dat de film indruk heeft gemaakt, maakt de Halt-straf al zinvol. Toen ze vanmorgen binnenkwa men voor hun straf deden ze al lemaal nog heel stoer, maar dat ging er later toch wel af." De al ternatieve straf heeft niet op el ke jeugdige wetsovertreder het zelfde effect, weet Zijda uit ervaring. De praktijk wijst uit dat jongeren na een alternatieve straf krijgen voor het vroegtij dig afsteken van vuurwerk of het bezitten van illegaal vuur werk zelden een tweede keer worden betrapt. Het echtpaar Knook. foto Ruben Oreel vrijdag 3 januari 2003 door Ron Magnée VLISSINGEN - Een fototoestel ontbrak, de ambtenaar had een kater en het regende pijpenste len. Toch was de trouwdag van het echtpaar Knook prachtig op 2 januari 1943, gisteren precies zestig jaar geleden. „Het was precies hetzelfde weer als vandaag. Een beetje donker en regenachtig. En soms begon het nog te hagelen ook", vertelt mevrouw Th. Knook-Drie sprong (79) opgewekt. Het echt paar had een prachtig koetsje besteld om in rond te rijden, maar de weergoden waren het paar niet welgezind. Tot over maat van ramp verscheen de ambtenaar van de burgerlijke stand ook nog eens te laat ten to nele. Hij had de avond tevoren te diep in het glaasje gekeken. De hele dag kon niet eens op de ge voelige plaat worden vastge legd. „In 1943 waren fototoe stellen een schaars goed", aldus mevrouw Knook. „Er was so wieso weinig te krijgen." Het echtpaar had elkaar in de jaren dertig in Willemstad ont moet, waar ze allebei vandaan komen. Tot eind jaren veertig verdiende het echtpaar de kost in de landbouw. Daarna toog G. Knook (80) met zijn vrouw naar Vlissingen omdat hij een baan kreeg bij De Schelde. Tot eind 1968 bleef het echtpaar in Zee land om daarna naar Elburg op de Veluwe te vertrekken. Knook werkte daar 25 jaar bij een zon- weringbedrijf. Tot aan zijn vut in 1983 bleven hij en zijn vrouw in Elburg wonen, om daarna weer spoorslags terug te keren naar het Zeeuwse. „We vonden het vreselijk om op de Veluwe te wonen. Eik jaar werd het gebied overspoeld door toeristen. In Vlissingen komen ook wel dag jesmensen, maar toch niet zo veel als in Elburg." Het echt paar Knook settelde zich in Westerzicht. Daar woont het tweetal nog steeds, naar grote tevredenheid. „En we gaan hier nooit meer weg", verduidelijken ze in koor. Deze tijd is het overigens extra druk voor het echtpaar Knook. Niet alleen vieren ze hun eigen trouwdag, een zoon en een dochter zijn in december ge trouwd. Gisteren kwam de fa milie samen in hotel Arion om er een flink feest van te maken. Het echtpaar heeft drie kinderen, zes kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11