Israël sluit Arabische partij uit Jaarwisseling met scherpe veiligheidsmaatregelen 0.79 4.49 3.99 0.49 PZC Konmar Knallers Natuurrampen eisten in 2002 elfduizend levens Wervelstorm verwoest eilandje Tikopia Tientallen doden door ontploffing in Mexico Kiescommissie beschuldigt parlementariër van steun terroristen Wateroverlast in België neemt af Olie Prestige spoelt aan op Franse kust Griekenland voorzitter EU Rebellen Ivoorkust in de aanval Golf arrestaties in Jemen Strijd gaat door in Kashmir Nieuwe leden Veiligheidsraad Het is weerzover! I? il 11 Bij Konmar kan't. donderdag 2 januari 2003 van onze redactie buitenland VERACRUZ - In de oost-Mexi caanse havenstad Veracruz heeft zich dinsdagavond een zware ontploffing voorgedaan. Waarschijnlijk gaat het om de explosie van kruit. Volgens de plaatselijke autoriteiten zijn er zeker 37 doden en meer dan ze ventig gewonden gevallen. Red dingswerkers zochten gisteren nog in de puinhopen naar meer slachtoffers. De ontploffing deed zich voor in een gebouw bij een markt waar vooral voor de jaarwisseling kruit wordt verkocht. Ook in het pand was kruit opgeslagen. Veel mensen liepen vergiftigingsver schijnselen op door de rook die bij de ontploffing vrijkwam. Volgens burgemeester Gutiér- rez hadden de autoriteiten de afgelopen week nog geprobeerd de verkoop van gevaarlijk vuur werk op basis van kruit te voor komen. Met stokken gewapende handelaren, die protesteerden tegen de vermeende schending van hun rechten, verdreven ech ter de politie. „Daardoor is de inbeslagname niet doorge gaan". aldus Gutiérrez. Ook gebouwen in de buurt van de markt vlogen in brand. De brandweer was urenlang bezig met blussen. RTR/AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische kiescommissie heeft gisteren besloten dat een prominente ANTWERPEN - In de nacht van dinsdag op woensdag is in de meeste delen van België die kamptMfc-met wateroverlast de situatie verbeterd. Dat hebben hulpdiensten en brandweer in diverse plaatsen gisteren ge meld. Vooral in de provincies Oost-Vlaanderen en Vlaams- Brabant stond het water hoog. In Geraardsbergen, waar de binnenstad dinsdag nog dreigde onder te lopen, lijkt het gevaar geweken. De problemen hebben zich in die regio echter ver plaatst naar Zandbergen en Grimminge, waar veertig hui zen zijn ondergelopen. De be woners zijn geëvacueerd. Gent en omgeving houdt nog de adem in, omdat in de rivieren de Schelde en de Leie bij de Franse grens het waterpeil met respec tievelijk 12 en 30 centimeter is gestegen. Ook wordt er nog meer regen verwacht „Over een tiental uren zal al dat water hier zijn, dus bereiden wij ons op het ergste voor", aldus de Gentse burgemeester Beke gistermid- dag. Ook de brandweer van Brugge is nog op zijn hoede. Volgens de brandweer dalen de waterstan den in Brugge niet, maar stegen ze gisteren evenmin. Brugge houdt een voorraad van 1500 zandzakken achter de hand. Belga/ANP BREST - Bijna zeven weken na het zinken van de olietanker Prestige heeft olie uit het schip dc zuidwestkust van Frankrijk bereikt. De maritieme autori teiten hebben dit gisteren in Brest meegedeeld. Dinsdag werd al olie gesigna leerd op de kust van de door zandstranden bekende streek Landes. Onderzoek heeft uitge wezen dat de olie afkomstig is uit de tanker die op 19 novem ber 250 kilometer uit de kust van noordwestelijk Spanje ver ging. De kleine hoeveelheden olie spoelen aan langs de twaalf ki lometer lange kust ten zuiden van de badplaats Biscarrosse- Plage, 60 kilometer ten zuid westen van Bordeaux. Er zijn ook olievlekken 200 kilometer noordelijker op zee gezien, vlakbij het eiland van Ré. Onge veer 300 kilometer van de Fran se kust drijft een kolossale vlek. In Galicië (noordwestelijk Spanje) zijn honderden kilome ters kustlijn besmeurd. Tien duizend mensen werken er aan de grote schoonmaak. In de ge troffen streek Corcubion is een rechter begonnen met een on derzoek om te bepalen of het mogelijk is de Spaanse staat verantwoordelijk te stellen voor de schade. De regering in Madrid gaf des- tijd slepers opdracht de tanker naar open zee te brengen. De Prestige zonk ongeveer 250 ki lometer uit de kust. Naar schat ting 30.000 ton olie lekte in zee. Deskundigen zeggen dat de Prestige naar een haven of baai had moeten worden gesleept. EFE/DPA Arabische parlementariër en zijn partij niet aan de parle mentsverkiezingen van 28 janu ari mogen meedoen. Azmi Bis- hara en zijn Balad-partij worden ervan beschuldigd dat zij zich verzetten tegen het be staan van Israël en Palestijnse 'terreurgroepen' steunen. Vol gens de Israëlische radio is het besluit met 22 tegen 19 stemmen genomen. Volgens de Israëlische procu reur-generaal Rubinstein heeft Bishara aan vergaderingen deelgenomen waar sympathie werd geuit voor de Islamitische Jihad, die de afgelopen jaren tal van zelfmoordaanslagen heeft gepleegd. Bishara ontkent de aantijgingen. De zaak wordt aan het hooggerechtshof voor gelegd. De elf rechters van het hof komen volgende week bij een. Boycot Israëlische en Arabische politici reageerden woedend op het be sluit. Dit zal er mogelijk toe leiden dat de 1,3 miljoen Arabi sche inwoners van Israël de ver kiezingen boycotten. Voormali ge minister van Buitenlandse Zaken Peres sprak van 'een ver gissing', die de verdeeldheid tussen de Arabische en joodse inwoners van Israël zal vergro ten. Bishara is het tweede promi nente Knesset-lid dat deze week van hei-verkiezing werd uitge sloten. Maandag bepaalde de kiescommissie dat het Arabi sche parlementslid Ahmed Tibi geen kandidaat mag zijn. Het besluit is, met 21 stemmen voor, achttien stemmen tegen en drie onthoudingen, genomen, omdat Tibi 'steun zou verlenen aan ter roristische organisaties die an ti-Israëlische aanslagen ple gen'. Schandalig Tibi, die op de kandidatenlijst staat van de Arabische Bewe ging voor Verandering, liet toen weten bij het hooggerechtshof in beroep te gaan tegen het be sluit. Hij noemde de opstelling van de commissie schandalig. „Zij verhinderen dat een echte vertegenwoordiger van de Ara bische gemeenschap meedoet, terwijl diezelfde commissie gis teren een antidemocratische ra cist wel liet meedoen", aldus Ti bi. Hij doelde daarmee op de toela ting van de ex-woordvoerder van de ultra-nationalistische anti-Arabische Kach-bewe- ging, Baruch Marzel. De rech ters van het hooggerechtshof zullen zich volgende week naast de kwesties Tibi en Bishara ook buigen over een beroep tegen de toelating van Marzel. RTR/AFP ATHENE - Griekenland is sinds gisteren voor zes maanden voorzitter van de Europese Unie Athene neemt de voorzit tershamer over van Denemarken. Het hoogtepunt van het Griekse EU-voorzitterschap wordt de ondertekening op 16 april van de toetredingsverdragen van tien nieuwe lidstatenDie officiële handeling vindt plaats aan de voet van de Akropolis in Athene. Griekenland maakt zich zorgen over een mogelijke oorlog te gen Irak tijdens zijn voorzitterschap. DPA SAN PEDRO - Opstandelingen in het westen van Ivoorkust hebben gisteren een nieuw front geopend. De rebellen voer den een aanval uit vlakbij de grens met Liberia, op maar 200 kilometer van de havenstad San Pedro, die van cruciaal be lang is voor de cacao-export. De nieuwe aanval is bovendien ook zo'n 200 kilometer ten zuiden van alle gevechten tot nu toe, zodat er sprake is van een grote uitbreiding van de frontlinie. De oorlog in Ivoorkust laaide op na een mislukte staatsgreep op 19 september tegen president Gbagdo. RTR SANA'A - De politie heeft meer dan dertig moslims aange houden in verband met de aanslag op een ziekenhuis in Jibla in het zuiden van Jemen. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren bekendgemaakt. Bij de aanslag kwamen maandag drie Amerikanen om het leven. Een vierde slachtoffer raakte zwaargewond. De moslimactivist die de aanslag uitvoerde, Al Kamel, zei tot zijn daad te zijn gekomen wegens de 'bekeringsijver' van de AmerikanenHij gaf toe deel uit te maken van een vij f koppige terreurcel, die enkele gewelddadige acties in Jemen had ge pland. Een daarvan was de moord zaterdag op Jarallah Omar van de socialistische oppositiepartij Al Islah. AFP SRINAGAR - Het nieuwe jaar is in de Indiase deelstaat Kashmir bloedig begonnen Volgens de politie kwamen in to taal acht mensen om het leven bij verscheidene incidenten. In Srinagar werd een politieman gedood bij een aanval die la ter door de islamitische terreurgroep Jaish-e-Mohammed werd opgeëist. Een collega raakte gewond. De Indiase rege ring houdt deze groep verantwoordelijk voor de aanval op het Indiase parlement in december 2001. Tijdens gevechten tussen de politie en leden van de groep in Shopian en Chowkian kwamen vier extremisten, een soldaat en twee burgers om .AFP NEW YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sinds gisteren vijf nieuwe leden. Ze nemen de plaats in van landen die hun termijn van twee jaar bij de vijftien landen tellende organisatie erop hebben zitten. Duitsland, Spanje, Pakistan, Chili en Angola, voegen zich bij de vijf permanente leden, de Verenigde Staten, Frankrijk, Rusland, Groot-Brittannië en China. Colombia, Ierland, Mauritius, Noorwegen en Singapore ontruimen de zetels. De overige vijf leden, Bulgarije, Kameroen, Guinea, Mexico en Syrië, hebben pas de helft van hun termijn achter de rug. Het voorzitterschap rouleert per maand. In januari is Frank rijk voorzitter, gevolgd door Duitsland in februari. RTR Advertentie Een luchtfoto van het verwoeste Tikopia vanuit een Australisch verkenningsvliegtuig. foto Penny Bradfield/RTR Deze maand weer interessante artikelen, nieuws over exclusief winkelen, culinair genieten, kunsten en cultuur in Zeeland. Ga snel naar het exclusieve maandblad dat uitsluitend digitaal verschijnt: van onze redactie buitenland AUCKLAND - Een wervelstorm heeft za terdag grote verwoestingen aangericht op het eiland Tikopia in de Stille Oceaan. Dit heeft de Nieuw-Zeelandse televisie gisteren gemeld nadat een verkenningsvliegtuig over het getroffen gebied was gevlogen. Over het lot van de tussen de 1600 en 2000 bewoners is nog niets bekend. Het contact met het eiland is verbroken sinds de wervelstorm Zoe zaterdagavond door de regio trok. Inzittenden van het verkenningstoestel spraken van 'totale verwoesting'. „Het zou een wonder zijn als het aantal slachtoffers niet hoog is", aldus cameraman Mackley. „Het eiland is geheel ontbost, alle gebou wen zijn verwoest of beschadigd De zee heeft enkele dorpen bedolven Mackley zei dat toen hij overvloog enkele bewoners, wellicht een twintigtal, had gezien die zwaaiden met lappen plastic. De regering van de Solomoneilanden, waartoe het 16 vierkante kilometer grootte Tikopia behoort, heeft Australië om hulp gevraagd. De Australische luchtmacht stuurde verkenningsvliegtuigen. Tikopia ligt 2300 kilometer ten noordoosten van de Australische havenstad Brisbane De Solomoneilanden lijden onder binnen landse strijd en de overheid heeft zelf wei nig middelen om de getroffen eilandbewo ners te helpen. Door de al vier jaar durende 'burgeroorlog' is de regering nagenoeg blut. Wel is een schip met hulpgoederen naar de getroffen eilanden gestuurd vanuit de hoofdstad Honiara. 1000 kilometer ooste lijker. De wervelstorm is ondertussen in kracht af gezwakt en verplaatst zich naar het zuiden, ten westen van Fiji Tikopia is al meermalen zwaar getroffen door stormen. De bewoners wonen daarom in laag gelegen gebieden en slaan voedsel voorraden onder de grond op voor noodge vallen. ANP/AFP (Advertentie) Vuurwerk voor de Ie week van het jaar! van onze redactie buitenland PARIJS - De viering van de jaar wisseling is dit jaar in tal van landen gepaard gegaan met ex tra veiligheidsmaatregelen uit vrees voor aanslagen. Die ble ven uit, maar niet overal verlie pen de feesten zonder geweld of slachtoffers. In Parijs trokken een half mil joen mensen naar de Champs Elysées voor de viering van oud en nieuw, 200.000 meer dan vo rig jaar. Ondanks de inzet van zevenduizend politieagenten, militairen en brandweerlieden liep het feest uit op rellen. Zeker 160 mensen raakten gewond, van wie er veertig in het zieken- van onze redactie buitenland BERLIJN - Natuurrampen heb ben vorig jaar aan elfduizend mensen het leven gekost en voor zo'n 55 miljard dollar (52,8 mil jard euro) schade aangericht. Dat heeft de grootste herverze keraar ter wereld, Münchener Riick, bekendgemaakt. De overstromingen in de zomer in Centraal- en Oost-Europa ,lk richtten de meeste schade aan. De overstromingen van de Elbe, de Donau en andere Europese rivieren in augustus kostten 18,5 miljard dollar. Ze waren volgens de herverzekeraar de ergste overstromingen in Euro pa in eeuwen. Slechts drie mil jard dollar was verzekerd. De meeste slachtoffers vielen in mei in Afghanistan, toen ruim tweeduizend mensen omkwa men in een reeks aardbevingen. Overstromingen in Nepal, Ban gladesh en India eisten 1200 le vens en 1100 mensen kwamen om ineen hittegolf in India In totaal was 11,5 miljard dollar van de schade door natuurram pen dit jaar gedekt door verze keringsmaatschappijen, onge veer evenveel als in 2001. De economische schade nam echter toe met 60 procent, van 35 mil jard dollar in 2001 tot 55 miljard dollar in 2002. AP huis zijn opgenomen. Relschop pers staken meer dan 130 auto's in brand en vernielden onder meer bushaltes en telefooncel len. De politie verrichtte zeven tig arrestaties. Ook elders in Frankrijk over schaduwde geweld de feesten In de loop van de nacht zijn in totaal 196 mensen aangehouden wegens openlijke geweldple ging; anderhalf keer zoveel als vorig jaar. Berlijn beleefde zijn grootste oudejaarsfeest ooit. Zo'n één miljoen mensen waren samen gestroomd bij de Brandenbur ger Poort, het symbool van de herenigde Duitse stad. De tem peratuur van 8 graden onder nul leek de feestvierders niet te de ren. In Moskou is de jaarwisseling slechts door tienduizend en thousiastelingen op het Rode Plein gevierd, terwijl de politie van dc Russische hoofdstad had gerekend op een half miljoen mensen. Zelfs voor de meeste Moskovieten, die toch wel wat gewend zijn, was 25 graden on der nul te koud. Minder koud, maar wel heel nat was het in Londen, waar ook nog eens Trafalgar Square, de officiële plek voor de viering van de jaarwisseling, wegens werkzaamheden was afgeslo ten. Het vervangende feest op Parliament Square was een flauw aftreksel van de gebrui kelijke festiviteiten in de Britse hoofdstad. De inwoners van New York le ken even niets te willen weten van oorlogsdreiging of aansla gen. Meer dan een miljoen men sen kwam samen op Times Square, waar het grootste volksfeest werd gehouden. In uitgelaten stemming werd ge zongen, gedronken en gezoend. In de beruchte wijk Hillbrow in Johannesburg vielen tientallen gewonden. In de Zuid-Afri kaanse stad is het gebruik huis raad uit het raam te gooien om het nieuwe jaar te begroeten. In de regen van meubels, televisie toestellen en andere voorwer pen raakten zeker 46 voorbij gangers gewond. Toch was het volgens de politie een rustige jaarwisseling in Hillbrow, dankzij het grote aantal agen ten in de wijk. AFP /DPA Veluws wit-' of tarwebrood heel JW9 Runderriblappen per kilo A49 i° 51 8 1 5 tl Dash 2 in 1 pak 18 scoops, 30 tabletten of flacon 1.5 liter per verpakking Haal voor nog veel meer aanbiedingen onze Konmar Krant in de winkel! Hak Appelmoes pot 720 ml OS9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5