Duurzaam moet de norm zijn Succesvolste jaar ooit voor Zeeuwse popmuziek Haven Antwerpen op weg naar recordjaar Storm van 1953 had volgens weerman nog erger kunnen zijn 15 Directeur Essent pleit voor straf op goedkope grijze stroom Jazzconcert in Terneuzen kunst cultuur donderdag 2 januari 2003 De bio-energiecentrale in Cuijck levert stroom voor 50.000 huishoudens, maar is toch nog te klein. foto Ed van Alem doorMaurits Sep fcUIJK - Stroom uit kolen, olie of gas zou veel duurder moeten zijn dan duurzame energie. Dan pas heeft het zin op grote schaal biomassa te gaan verbranden om elektriciteit op te wekken. Die les trekt Paul van Son, di recteur duurzame energie van Essent, uit investeringen in on der meer de bouw van een bio- pnergiecentrale in Cuijk. Zolang de prijs voor stroom uit fossiele brandstoffen niet om gaat, zal een bio-energie- als die van Essent nooit renderen, stelt Van Zowel het financieel als het rendement is te laag. De bouw van een bio-energie- bentrale is duur en de opbrengst [s relatief laag. Ook is er meer randstof nodig om dezelfde oeveelheid stroom te maken een centrale die met kolen, of gas wordt gestookt. Nederland op basis van internationale afspraken wel toe moet naar een duurzame Energieproductie, en omdat bio daarvoor noodzakelijk zijn, vindt Van Son dat de het gebruik van grijze aanzienlijk duurder zou maken dan dat van jroene stroom. Grijze stroom cou als het ware uit de markt noeten worden geprijsd. De ecotax, die dat ook beoogtis hem slechts een eerste Fossiele brandstoffen zijn voor het milieu, om- bij de verbranding ervan kooldioxide, een broeikasgas, /rijkomt. „In de prijs voor grijze stroom zouden daarom ook mi- ieueffecten moeten worden Nu wordt grijze te goedkoop verkocht", legthij. Subsidie energieleveranciers als Essent :n Delta verkopen nu al groene jtroom tegen dezelfde prijs als stroom. Dat komt echter doordat groene stroom gesubsidieerd, merkt Van op Hij pleit ervoor dat op duur niet meer te doen, naar grijze stroom juist zwaar der te belasten. „De norm zou duurzame energie moeten zijn. Je moet op deze markt niet belo nen wat goed is maar bestraffen wat fout is." In zijn voorstel krijgen de con sumenten de rekening gepre senteerd. Als de overheid nog meer belasting heft op fossiele stroom, moeten zij meer beta len. Dat vindt hij niet vreemd. „De vervuiler betaalt." Indirect wordt toch bereikt wat hij na streeft: consumenten schakelen vanzelf over op de goedkopere groene stroom en producenten maken geen grijze stroom meer, want die wordt niet gekocht. Van Son beseft dat zijn pleidooi niet snel werkelijkheid zal wor den. Zolang fossiele brandstof fen niet op zijn en de milieu-ei sen niet strenger worden, zal grijze stroom goedkoper blij ven, verwacht hij. Kolen, olie en gas worden in grotere hoeveel heden gewonnen, zijn goedko per en makkelijker te verwer ken dan biomassa. „En dus zal een kleinschalige biomassacen trale als deze in Cuijk niet op ei gen kracht rendabel worden." Hout Essent heeft twee jaar geleden in het Brabantse Cuij k een ener giecentrale gebouwd die wordt gestookt met hout. Het bedrijf zou zo n centrale nu niet meer bouwen. Essents eerste les is dat de centrale te klein is: 24 mega- Watt. Dat is opmerkelijk, omdat de centrale bij de opening de grootste in zijn soort was in Eu ropa. De centrale levert vol doende stroom voor ruim 50.000 huishoudens. Een nieuwe bio-energiecentrale zou ongeveer vier keer zo groot moeten zijn, schat Van Son op basis van voorlopige berekenin gen. Hij benadrukt echter dat Essent niet van plan is zo'n cen trale op korte termijn te bou wen. En als het zover zou ko men, zou het niet alleen voor de stroom zijn. Ook de warmte die vrijkomt zou verkocht moeten worden, bijvoorbeeld aan glas tuinbouwers. Alleen dan wordt het financieel interessant. Momenteel is het wel rendabel biomassa mee te stoken in be staande kolencentrales. Dat ge beurt onder meer door EPZ in Borssele, waarvan Essent sa men met Delta eigenaar is. Zul ke centrales zijn veel groter. Dat leidt tot hogere opbrengsten, zowel in geld als in stroom. Flexibel Bovendien betekent een combi natie van kolen en biomassa een grotere flexibiliteit voor de pro ducent, legt Van Son uit. Die is dan niet afhankelijk van één brandstof, maar kan kiezen hoeveel hij waarvan gebruikt. Het is zelfs mogelijk verschil lende soorten biomassa te ge bruiken, terwijl de centrale in Cuijk alleen op hout brandt. Ondanks de teleurstellende re sultaten van de bio-energiecen trale, die met verlies draait, is Essent tevreden over het pro ject. Van Son wijst erop dat het een nieuw concept betrof. „Het was een experiment. Qua uit straling en connecties zijn we er heel blij mee. Belangrijk is ook dat de beschikbaarheid uiter mate hoog is. De centrale draait wat mogelijk is, 24 megaWatt, en ook nog eens volcontinu: 24 uur per dag, zeven dagen per week. En onbemand. Alles wordt per computer gestuurd vanuit Eindhoven. Overdag zijn er wel een paar onderhouds- mensen aanwezig die een oogje in het zeil houden." Essent heeft biomassa ook niet afgeschreven als duurzame energiebron. Integendeel. Het bedrijf ziet de toepassing ervan in grote energiecentrales als de eerste prioriteit bij de uitbouw van zijn duurzame energiebron nen in Nederland. Daarom heeft het de Universiteit van Utrecht gevraagd te onderzoeken wat de kansen en bedreigingen van biomassa zijn en waar de import van biomassaproducten aan zou moeten voldoen. Zo wordt niet alleen gekeken naar de eco nomische aspecten, maar ook naar de ecologische en maat schappelijke aspecten. Kinderarbeid „We bekijken de hele keten", verduidelijkt Van Son. ..Wij vin den het ook belangrijk om te weten hoe biomassa wordt ge maakt, waar het vandaan komt en hoe het wordt vervoerd. Eco logisch bosbeheer is voor ons een voorwaarde. We kopen nooit hout van bossen die niet natuurvriendelijk worden be heerd. Maar ook de politieke en sociale situatie in een land is van belang Met een land waar kin derarbeid plaatsvindt, doen we geen zaken." Het onderzoek is zeer de moeite waard, vindt de Essent-directeur. Hij stelt dat biomassa noodzakelijk is voor de toekomstige energievoorzie ning. Van Son schat het aandeel op de lange termijn op zeventig procent. „Uit zon en water is in Nederland te weinig te halen. Wind heeft wel toekomst, vooral met parken in zee." Voor niet-duurzame energie ziet hij op de lange termijn geen toe komst weggelegd. Daaronder verstaat hij stroom uit fossiele brandstoffen én uit kernener gie. „Want niet alleen de voorra den kolen, olie en gas zijn ein dig, ook de voorraad uranium. Bovendien komt bij kernenergie afval vrij. Zolang daar geen op lossing voor is, is het niet duur zaam Maar omdat er geen kool dioxide bij vrijkomt, zou je kernenergie wel semi-duur zaam kunnen noemen." ANTWERPEN - Ondanks het uitblijven van economische groei stevent de Antwerpse ha ven in 2002 af op een record overslag van bijna 131 miljoen ton. Dit resultaat is iets beter dan het vorige recordjaar 2000, toen 130,5 miljoen ton aan goe deren werden overgeslagen. Evenals in voorgaande jaren werd de belangrijkste stijging gehaald in de containerover slag. Die steeg met 13 procent naar ruim 4,7 miljoen teu (twin- tigvoetscontainers). Er zat bij na 53 miljoen ton goederen in Na enkele jaren van teruggang groeide de overslag van fruit met vier procent tot bijna 1,4 miljoen ton. De overslag van rollend materieel laat eveneens een opmerkelijke groei zien. Die bedraagt ruim 14 procent, zodat de totale trafiek boven de twee miljoen ton komt. Het aantal behandelde personenwagens stijgt naar ongeveer 860.000 stuks De overige aan- en afvoer liet aanzienlijke dalingen zien. De overslag van droog massagoed (ertsen, staal) daalde met onge- Snerttochten OOSTKAPELLE - De Kynolo- genclub Zeeland begint het nieuwe jaar zondag 5 januari met de traditionele snertwan- deling. Halverwege de wandeltocht voor honden en baasjes kan een kop erwten- of tomatensoep worden gekocht. Daarna gaan de wandelaars terug over het strand of door de bossen, waai de honden moeten worden aan gelijnd. De start van de tocht is om 11.00 uur op het parkeerter rein aan het einde van de Duin weg in Oostkapelle. De regio Zeeland van de Border Collie Club Zeeland houdt op dezelfde ochtend ook een snert- wandeling. De wandeling ver trekt om 11.30 uur vanaf de par keerplaats bij hotel Duinoord in Vrouwenpolder. Er wordt gelo pen over het strand richting Oostkapelle. Na ongeveer drie kwartier wordt een pauze inge last voor de soep. veer vier procent tot 26 miljoen ton. Als gevolg van de afnemen de vraag in Europa ging de aan voer van staalproducten met een kwart naar beneden. De verwerking van ertsen viel sterk terug door een veranderd be voorradingspatroon van de staalindustrie van Wallonië ten voordele van Rotterdam De aanvoer van papier- en houtcel - lulose daalde met tien procent. Deze ontwikkelingen zijn te wijten aan algemene marktom standigheden en verlies van tra fiek aan de haven van Vlissin- gen. De overslag van niet-gecontai- neriseerd stukgoed daalde met bijna zeven procent naar ruim twintig miljoen ton. Het eindre sultaat van vloeibaar massa goed (ruwe petroleum en brand stoffen) komt uit op bijna 32 miljoen ton, circa acht procent lager dan in 2001. Het aantal zeeschepen dat Antwerpen aan deed, daalde licht tot 15 .500. Evenaring De cijfers van de Antwerpse ha ven lopen in de pas met de resul taten in Rotterdam. Daar werd dit jaar bijna 322 miljoen ton goederen overgeslagen, een eve naring van het topjaar 2000. De containersector liet hier een stijging van zeven procent zien naar ruim 65 miljoen ton lading (6,5 miljoen teu). De overslag van ruwe olie daalde met bijna twee procent naar ruim 96 mil joen ton Daar staat een flinke stijging van aardolieproducten en petcokes tegenover; van ruim 27 procent naar 35,3 miljoen ton. De havens van Terneuzen en Vlissingen deden het relatief ge zien aanzienlijk beter dan beide grootmachten. De aan- en af voer van goederen steeg met ruim vijf procent naar een re cord van 26,7 miljoen ton. Terneuzen nam deze stijging volledig voor zijn rekening. De overslag ging hier van 11,9 naar 13,4 miljoen ton, die groten deels te danken is aan de toena me van de aanvoer van aardolie producten (plus 1,2 miljoen ton) voor de nieuwe krakerinstalla ties van Dow Benelux In Vlis singen bleef de overslag met 13,3 miljoen ton goederen nage noeg gelijk aan vorig jaar. door Rinus Antonisse RITTHEM - In de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953 bereikte het water in Vlis singen de recordhoogte van 4,55 meter boven Normaal Amster dams Peil. Het had nog erger kunnen zijn, zegt de Zeeuwse weerman Jos Broeke. Er traden - hoe wrang het ook klinkt - en kele gunstige ontwikkelingen in het weerbeeld op. Wanneer alle weerfactoren te gen hadden gezeten, was een waterstand van tegen de zes me ter plus NAP in Vlissingen mo gelijk geweest en in Hoek van Holland zelfs nog iets meer, re construeert Broeke achteraf. Dan was vrijwel zeker ook het overgrote deel van Walcheren onder water gelopen, evenals een groot deel van de Randstad. Hij tekent er wel bij aan dat de kans op een dergelijke calami teit erg klein was (en is). De storm die de Februanramp veroorzaakte was op zich al erg genoeg. Maar de wind was niet eens zo heel krachtig, vertelt Broeke. Op het weerstation Vlissingen, toen gevestigd in een hut op het voormalige vlieg veld ten noorden van Vlissin gen, bedroeg het hoogste uurge middelde van de windsnelheid 21 meter per seconde, ofwel ne gen Beaufort. Omgerekend naar een situatie waarbij het weer station aan zee lag, komt dat uit op een hoogste uurgemiddelde van 26 meter per seconde, ofwel tien Beaufort. De zwaarste windstoot werd in Vlissingen op zaterdag 31 januari om 22.00 uur vastgelegd: ruim 120 kilo meter per uur. Volle maan De getijtafel gaf voor hoogwa ter op 1 februari springtij aan, met een verwachte hoogwater stand van 1,98 meter plus NAP Het was volle maan en een laag springtij (waarbij de maan het verst van de aarde staat). Veer tien dagen later trad nieuwe maan aan (maan het dichtst bij de aarde), met bijbehorend hoog springtij. Derde pluspunt was het feit dat het hoogtepunt van de storm niet tegelijk met het tijdstip van hoogwater viel, maar er enkele uren vóór lag. Bovendien speelde nog mee dat het waterpeil van de grote rivie ren laag stond, waardoor er vanuit zee meer water kon wor den opgestuwd. Volgens Broeke waren het deze factoren - wind kracht, laag springtij, hoogte punt storm en waterpeil grote rivieren - die een nóg grotere ramp voorkwamen. Hij tekent er onmiddellijk bij aan dat het al erg genoeg was. Rond Schot land werden windsnelheden van 125 kilometerperuur geme ten (twaalf Beaufort). De tot dan bekende hoogste water stand in Vlissingen van 3,92 me ter plus NAP, bereikt tijdens de stormvloed van 1906, werd ruimschoots overschreden. „Die 4,55 meter was toch een enorme uitschieter", aldus Broeke. Weerkaart Zijn weerbureau Meteo Zeeland heeft op internet een aparte ru briek gewijd aan de Februa- riramp 1953. „Ik ben me ervan bewust dat er meer mensen sites over de ramp hebben gemaakt. Maar ik heb me vooral toege spitst op de meteorologische as pecten in Zeeland", vertelt Broeke. Op zijn site (wivw.mete- ozeeland.nl) staat onder meer informatie over het ontstaan van de ramp, de waarschuwin gen die uitgingen, de bereikte hoogwaterstanden en de ont wikkeling van de wind.Ook is een weerkaart uit de rampnacht opgenomen. Broeke is van plan de rubriek komende weken aan te vullen. TERNEUZEN - De stichting Porgy Jazz houdt zondag 12 januari weer een nieuwjaars concert, waarmee de twee de helft van het jazzseizoen be gint. Het Rob van Kreeveld Kwartet speelt op 12 januari. De pianist neemt slagwerker Hans Eijke- naar, bassist Edwin Corzelius en percussionis Jeroen de Rijk mee. Van Kreeveld is vooral bekend doorzijn langdurige samenwer king met cabaretier Paul van Vliet. Volgens kenners behoort hij tot de grootste Nederlandse jazzpianisten. Het concert begint zondag 12 ja nuari om 16.00 uur in Porgy Bess in Terneuzen. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Zaterdag 18 januari worden in Vlissingen de Zeeuwse Popprijzen uitgereikt. De Stichting Popmuziek Zeeland zet met dat eve nement de amateurpopmuzikanten in het zonnetje die zich het afgelopen jaar hebben onderscheiden. Maar hoe hebben de echte toppers het gedaan? Beter dan ooit, moet de conclusie lui den. Nooit waren Zeeuwse popmuzi kanten succesvoller dan in 2002. Alle reden om het nieuwe jaar met hoogge spannen verwachtingen tegemoet te zien. 2002 is begonnen en geëindigd met Blof. Begin januari bracht de groep het album Blauwe Ruis uit, de dvd/cd Tussen nacht en morgen - registratie van een concert met het Metropole Or kest - zal op veel verlanglijstjes voor sinterklaas en Kerst hebben gestaan. Blauwe Ruis was het eerste album met Norman Bonink, vervanger van de in maart 2001 verongelukte drummer Chris Götte. Diens overlijden is een belangrijk thema op het album. Vrij wel unaniem was de vaderlandse pers van mening dat Blauwe Ruis het beste album is dat Blof tot dusver heeft ge maakt. Muzikaal weet de groep nog steeds te groeien. De aanstekelijke melodielijnen zijn gebleven, maar het geluid is volwassener door (produc tionele) invloed van bands als U2, REM en Coldplay. De prachtige ma nier waarop het zware thema in de muziek is verwerkt, maakt Blauwe Ruts niet alleen tot een hoogtepunt in de cd-productie van 2002, maar so wieso tot een hoogtepunt in de Neder pop Hoewel de singles tegenwoordig iets minder hoge noteringen halen dan 'Liefs uit Londen', 'Aan de kust' of 'Wat zou je doen?' is Blof nog steeds de meest gedraaide Nederlandse pop- act. Het album Blauwe Ruis is dubbel platina (160.000 exemplaren ver kocht) en de groep wist twee avonden achter elkaar Ahoy' in Rotterdam (bijna elfduizend plaatsen) nagenoeg uit te verkopen. Aan een nieuw album wordt gewerkt. In de zomer van 2003 moet het verschijnen. Blof is de Zeeuwse Popprijzen allang ont groeid, de Nederlandse Popprijs - be gin januari weer uit te reiken tijdens Noorderslag in Groningen - zou op zijn plaats zijn. Pinkpop Op één front is Blof dit jaar afgetroefd door een andere Zeeuwse popgroep. Zondag 19 mei trad de oorspronkelijk Racoon gaf dit jaar als eerste Zeeuwse band een optreden op Pinkpop. foto Lex de Meester uit Goes afkomstige formatie Racoon op tijdens Pinkpop. Dat heeft geen Zeeuwse band eerder voor elkaar ge kregen. Maar de tweede helft van het jaar was aanzienlijk minder zonnig, want platenmaatschappij Sony be sloot de groep in september na twee goed ontvangen maar kennelijk on voldoende verkochte albums op straat te zetten. Een blik op de internetsite van zowel Racoon als de fanclub doet vermoe den dat de groep sindsdien op sterven na dood is, maar niets is minder waar. „Onze eigen site en de fansite worden samengevoegd en vernieuwd", meldt gitarist Dennis Huige. „Vandaar." De groep werkt hard aan nieuwe num mers voor een derde cd. Producer Mi chel Schoots, die de eerste plaat. Till' monkeys fly, heeft geproduceerd en meewerkte de tweede, Here we go, ste reoheeft zijn hulp toegezegd. „Of er nou geld voor is of niet", zegt Huige. „Dat is toch geweldig." Racoon is van plan eerst een album op te nemen en daarna een label te zoe ken dat de plaat wil uitbrengen of op zijn minst produceren. Een datum kan Huige niet noemen „We willen dat er twaalf toppers op het nieuwe album staan. Daar is tijd voor nodig. Debuutalbum De verwachting is dat de Middelburg se zanger Danny Vera zich binnenkort in het rijtje van Blof en Racoon schaart. Volgende week verschijnt zijn eerste single 'My confession' bij platenmaatschappij Universal. Ge schreven door Troy Verges, liedjesma ker uit Nashville die onder meer te kende voor het origineel van 'Lopen op het water' van Marco Borsato en Sita. Een compleet debuutalbum ligt klaar en wordt waarschijnlijk in fe bruari of maart uitgebracht. Met be hulp van sessiemuzikanten heeft Vera een plaat opgenomen die artistiek in het verlengde ligt van de liedjes van Roy Orbison en Chris Isaak. Met zijn grotendeels Zeeuwse band heeft hij inmiddels de eerste optredens achter de rug. Tijdens de uitreiking van de Zeeuwse Popprijzen, zaterdag 18 ja nuari in het Arsenaaltheater in Vlis singen zal hij laten zien of hij er hele maal klaar voor is. Volgende week verschijnt de eerste single 'My confession' van Danny Vera. foto Lex de Meester En dan is daar nog Nimbus. Alweer meer dan drie jaar geleden won deze formatie het concours De Zeeuwse Belofte (Vera volgde een jaar later met zijn toenmalige band Till Dawn). Zanger/gitarist Marien Dorleijn woont inmiddels in Amsterdam en heeft twee jaar meegespeeld bij de groep Caesar. Intussen liet een plaat van Nimbus op zich wachten. Afgelo pen jaar verscheen wel een veelbelo vende demo-cd, met wat ruigere lied jes, opgenomen in een deels nieuwe bezetting (nog steeds met de Zeeuwse bassist Max Joosse, aangevuld door drummer Bas Pieck en zanger/gitarist Bob Gibson). Komend jaar mag toch echt het een en ander worden verwacht. Op 26 febru ari verschijnt het nieuwe album van Caesar. Op zeven nummers doet Dor leijn mee en aan één ervan heeft hij meegeschreven. In de loop van het jaar zal Nimbus met Caesar op tour nee gaan. Dorleijn zal dan met zijn ei gen band meespelen en niet bij Cae sar. want die groep heeft hij definitief verlaten. Nimbus eist namelijk zijn tijd op. In februari gaat de groep met producer Frans Hagenaars de studio in om een album op te nemen. Grote kans dat dit uitkomt bij het fameuze Excelsior-label (van onder meer Danyl-Ann en Johan). Dorleijn: „De nummers zijn er volgens Frans Hage naars goed genoeg voor." Zit het een beetje mee dan is de oogst aan Zeeuwse popproducties in 2003 dus groter dan in het succesjaar 2002.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43