Sanering Tweekwart uitgesteld 8 PZC PZC Namencarrousel burgemeesters op gang Man uit Westdorpe verlaat de politiek NOG DAGEN 13 Woonwagenkamp Sas Sas van Gent strijkt gemeentevlag NS sluit loket station Kruiningen Ongeluk met gestolen auto Nieuwe loodsen beëdigd agenda Beste kaarters gehuldigd lezers schrijven Nieuw-Namen op Nederlandse kabel Lintjes Postkantoor O CC LU X O CD Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl (ji§) AutoTrack.nl donderdag 2 januari 2003 door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De sanering van het woonwagencentrum Tweekwart bij Sas van Gent Iaat zo goed als zeker nog jaren op zich wachten. De gemeente heeft de verplaatsing van het centrum jarenlang laten slepen, totdat er duidelijkheid kwam over de toekomst van het ran geerterrein van NS Railinfrabe- heer in het centrum van Sas van Gent. In de loop van dit jaar is de mo gelijke verhuizing van het spoorwegemplacement uit het Sasse centrum naar een locatie ten noorden van het Cerestar- terrein aan de rand van de kern een stuk dichterbij gekomen. Het Rijk heeft voor de verplaat sing al geld toegezegd, maar niet voldoende om heel de ope ratie - die tussen de drie en vijf miljoen euro gaat kosten - te be kostigen. Het nieuwe rangeer terrein zou aangelegd worden aan de Tweekwartsweg, de plek waar nu nog het Sasse woonwa gencentrum ligt. Volgens waarnemend-burge meester P. van den Baar van Sas van Gent heeft het weinig zin om in dit stadium van de plan ontwikkeling met betrekking tot het rangeerterrein nog werk te maken van de sanering van het kampement „Dat wordteen zaak van het bestuur van de nieuwe gemeente Terneuzen. Aan de verhuizing van het woonwagencentrum moet eerst nog een locatieonderzoek voor af gaan. Het is zaak om dat niet te lang te laten wachten", stelt Van den Baar. De Sasse politiek heeft het laat ste wel gedaan. Jarenlang werd er over een sanering van het ter rein gesproken, maar dit slaag de slechts gedeeltelijk. De ge meente wist één alternatieve locatie aan te wijzen, bij de entree van het dijkdorp West dorpe, maar twee andere alter natieven - in Philippine en Zandstraat - werden na verzet van omwonenden afgevoerd. Reden voor het Sasse bestuur om de sanering van het centrum - ondanks protesten van het provinciebestuur - helemaal niet op te pakken. Wat Sas van Gent wel deed was maatregelen nemen om het woongenot van de bewoners te verbeteren en de veiligheid van het centrum te optimaliseren, door de gasop- slag niet op, maar naast het ter rein te leggen. Maurice Weemaes: „Mijn adagium is altijd geweest dat de aanhouder uiteindelijk wint." foto Wim Kooyman door Peter Oggel WESTDORPE - Hij behoort tot de laatste aanhangers van de oude politiek. 'De man uit West dorpe' luisterde bij voorkeur naar de plaatselijke bevolking, toonde met vrouw en kinderen een sterke betrokkenheid bij het het dorp. Stak waar nodig een handje toe en regelde ten ge meentehuize in Sas van Gent ogenschijnlijk simpele pro bleempjes als een overhangende tak of een put in het wegdek. 'Sjouwen', noemt hij dat. En dan maakte het niet uit of dat nu een karweitje voor de voetbal, de school, de ehbo, de rommel markt of voor de kermis was. Het is wellicht de reden dat Maurice Victor Weemaes sedert het begin van zijn politieke loopbaan in 1978 doorgaans met voorkeurstemmen in de raad van Sas van Gent is geko zen. Met de jaarwisseling is aan die politieke carrière een einde ge komen Vier jaar later feitelijk dan Maurice Weemaes zich had voorgenomen. Maar soms valt 'nee' zeggen niet mee, zeker als de bevolking weer eens haar voorkeur uitspreekt. En dan zeg je toch maar weer 'ja', ook al sta je dan in 1998 als lijstduwer er gens op een onverkiesbare plaats. Vlassersschool Hij is van het bouwjaar 1934, geboren en getogen in Absdale als zoon van de hoefsmid. Een groot gezin met acht kinderen dus 'moest er gewerkt worden'. Van jongsaf aan wroet Maurice in de grond en gaat na de lagere school de lagere tuinbouwcur- sus volgen aan de Vlassers- school in Koewacht. Als veer tienjarige komt hij uiteindelijk terecht in Westdorpe, dankzij zijn zus die daar kennis had aan de zoon van de fruitteler Jans- sens. Het wordt uiteindelijk de maatschap Janssens-Weemaes In 1974 prijkt zijn naam voor het eerst op een politieke lijst: Gemeentebelangen Groot Sas. Vier jaar later komt hij in de raad Het zijn op dat moment il lustere bestuurders in de ge schiedenis van de Sasse gemeentepolitiek Willy Du- sarduijn is er burgemeester, Willy Colsen, Fons de Beleir en Jan Rijnders wethouder. In 1993 stapt Weemaes over naar D66 en start in Sas van Gent een nieuwe afdeling. Weemaes bouwt een reputatie op van dorpspoliticus. En en passant 'verdient' hij ook nog wat bijnamen. 'De man van Westdorpe' is er daar één van, maar politieke tegenstanders noemen hem ook wel 'de zaag', voorstanders weer 'de tekkel' omdat een onderwerp hem nim mer loslaat. Aanhouder „Mijn adagium is altijd geweest dat de aanhouder uiteindelijk wint. Je moet niet vergeten dat ik uit een tijd stam waarin de mens minder mondiger was dan nu het geval is Dus klopten ve len persoonlijk bij je aan. En ik wist de weg in het gemeentehuis en in de raadszaal. Ik heb veel geleerd en als ik om kijk zie ik dat met name de leefbaarheid in de kernen veel heeft gewonnen. Dat doet deugd." Maar minder vindt Weemaes de teloorgang van de werkgelegenheid in Sas van Gent. „Toen ik in de politiek begon telde Sas van Gent 6000 arbeidsplaatsen, nu nog slechts 1500. Ja, dat doet zeer. Want hier pal achter ligt al vele jaren de Axelse Vlakte, maar met dat industrieterrein gebeurt hele maal niets. Laten we hopen dat de glastuinbouw daar wel een kans van slagen krijgt." Uit de gemeentepolitiek ver dwijnt Maurice Weemaes nog niet helemaal. Hij blijft in het bestuur vanD66 „Meedenken, bezig zijn ook om niet helemaal in een diep gat te vallen. Want ik was toch drie. vier avonden per week met de politiek bezig. Maar ach, hob by's heb ik genoeg, tuinieren, klussen," SAS VAN GENT - Op een informele bijeenkomst van gemeen tebestuurders en gemeentepersoneel werd op oudejaars avond bij zonsondergang de gemeentevlag van Sas van Gent neergehaald. Informeel en officieus, omdat eigenlijk alle offi ciële bijeenkomsten voor de bevolking, waarbij het afscheid van Sas van Gent centraal stond, waren afgerond. In de bur gerzaal werd het strijken van de vlag vooraf gegaan door een toast door burgemeester Van den Baar op de toekomst van de gemeenschappen Zandstraat, Sas van Gent, Philippine en Westdorpe. Gemeente-'ambtanaar J. Verplanken vroeg zich wat de nieuwe fusiegemeente brengen zal. Daarna hief hij een lied aan 'Sas van Gent huilt' en vervolgens begaf het gezel schap zich naar buiten om het neerhalen van de vlag bij te wo nen. Trompettisten Johnny en Maarten Hemelsoet speelden, als herauten gekleed, de Last Post. De vlag werd overhandigd aan burgemeester Van de Baar, die het doek op zijn beurt weer in handen stelde van het oudste raadslid Maurice Weemaes. KRUININGEN - Het loket op het NS-station van Kruiningen - Yerseke sluit op 17 februari. De treinkaartjes zijn in de toe komst alleen nog maar via de automaat te koop. Een service- en alarmzuil moet het ontbreken van de loketmedewerker op vangen. De NS sluit landelijk 77 kleinere loketten. Enkele tientallen daarvan zijn al dicht. Volgens de NS worden er te weinig kaartjes bij de kleine loketten verkocht en zijn ze daar om niet rendabel. Het aantal uren bezetting van het loket in Kruiningen-Yerseke was in de afgelopen jaren al terugge bracht naar vier uur per dag. De medewerkers van de loketten die moeten sluiten, worden door de NS ingezet bij de zogenoemde ambulante dienstverlening op andere stations Via de nieuwe service- en alarmzuil kunnen de reizigers rechtstreeks contact zoeken met NS-medewerkers. Via de zuil kan reisinformatie en informatie over kaartjes en abon nementen worden opgevraagd. Ook kunnen gevonden of ver loren voorwerpen worden opgegeven en kunnen vragen wor den gesteld over de voorzieningen van het station en kunnen schade en defecten worden doorgegeven MIDDELBURG - Een 19-jarige Rotterdammer is in de nacht van maandag op dinsdag op de Nieuwlandseweg in Middel burg met een gestolen auto tegen een boom gebotst. De auto was maandagavond gestolen in de Kanaalstraat in Oost-Sou burg. De man trok de aandacht van de politie doordat hij met de wagen over de weg slingerde. Ter hoogte van het viaduct over de Waldammeweg verloor hij de macht over het stuur, botste eerst tegen de rechter reling van het viaduct en kwam daarna aan de rechterkant van de Nieuwlandseweg tot stil stand tegen een boom. De Rotterdammer is door de brand weer uit de auto gehaald. Hij is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De man was onder invloed van alcohol en verdovende middelen. Het voertuig is geheel vernield VLISSINGEN - „Veel succes en behouden vaart." Met deze woorden kregen tien loodsen na dertien maanden studeren op oudejaarsdag hun diploma in de loodsensociëteit in Vlissin- gen Het loodswezen kampt met een tekort aan loodsen en is daarom na een vacaturestop van twee jaar weer begonnen met opleiden. „Het was loodzwaar," zegt kersverse loods R. van der Pas. „De opleiding was heel intensief. Je kunt wel stellen dat het een heel zwaar jaar is geweest." De opleiding tot loods op de Westerschelde duurt dertien maanden. STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle, 14.00 uur: Kaarten, bil jarten en solodansen; 't Trefpunt, 13,00 uur Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Zangkoor; Jeugdcentrum, 14.00 16.00 uur Thema knutselmiddag voor kinde ren van 4 tot en met 12 jaar; 19.30 uur: Dartwedstrijd voor tieners; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 13.30 uur. Soos met sjoelen, jokeren, bieden en bil jarten; CLINGE - Cafe de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten, Malpertuus, 19.45 uur: Bin- 90; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur. Bieden; HULST - Stadskantoor, 19 00 21 00 uur Nieuwjaarsreceptie; LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SLUIS - Belfort, 14.00 uur- Installatie nieuwe gemeenteraad met na afloop re ceptie. TERNEUZEN - De Hoeve, 20 00 uur: Bin go; ZUIDDORPE - Kaartclub 't Kaaike in Zuiddorpe heeft gisteren de kampioenen van het afgelopen jaar gehuldigd. Bij de mannen ging de kampi oenstitel naar Willie de Munck uit Zuiddorpe en bij de vrouwen naar Germaine de Buck uit Overslag. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115)645769 Fax-(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail- redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen maakt deze week een nieuwe bestuurlij ke start. Drie nieuwe gemeenteraden worden vandaag, 2 januari, geïnstalleerd in evenveel gemeenten. Een van de eerste zaken waarmee de nieuwe bestuursorga nen zich mogen bezighouden is de zoek tocht naar nieuwe raadvoorzitters voor het grote Terneuzen, het robuuste Hulst en het uitgestrekte Sluis. Bestuurders die van wanten weten, met een keur aan contacten en die de weg we ten in Middelburg, Den Haag en Brussel. Spreekwoordelijke schapen met vijf po ten. De nieuwe raden worden voorlopig - na een weinig geapprecieerde interventie van commissaris van de koningin W. van Gelder - geleid door drie oudgedienden: R. Barbé in Terneuzen, A. Kessen in Hulst en EBrommet in Sluis. Van Gelder liet de raden geen andere keus. Dienten gevolge keert de Sasse waarnemer P. van den Baar terug naar Brabant, waar hij zich bezig gaat houden met de oprichting van een woningbouwcorporatie voor woonwagenbewoners. Voor zijn Sluisse collega B Straatsma zit het werk er ook op. De zestiger kan met pensioen, evenals de laatste burgemeester van Hontenisse, A. Vogelaar, die inmiddels denkt aan een verhuizing naar Schouwen-Duiveland. Axel Voor de Axelse burgervader J. Mulder is de toekomst minder gewis. Hij werd on gelukkigerwijs in Axel benoemd op het moment dat in de Kanaalzone afgespro ken werd vrijwillig mee te werken aan een herindeling. Had Mulder dik twee jaar terug geweten hoe de vlag er bij hing, dan had hij nooit naar Axel gesollici teerd. Hoe het ook zij, Mulder heeft twee jaar als Axels boegbeeld gefunctioneerd en heeft dat - daar zijn de meningen eens luidend over - prima gedaan. Mulder maakt er geen geheim van dat h ij graag in Zeeuws-Vlaanderen wil blijven wonen en werken. Onder Axelse politici werd hij aangemerkt als een geschikte opvol ger voor Barbé in Terneuzen, maar of hem die post wordt gegund, is de vraag. De stoelendans is nog niet begonnen of de namen van mogelijke kandidaten rol len al over de tong. Regelmatig wordt in het circuit de naam van WD'er J. Hen- nekeij genoemd. De scheidend gedepu- De ambstketen van de nieuwe gemeente Terneuzen. foto Camile Schelstraete teerde houdt zich echter zelf op de vlakte en staat vooralsnog alleen kandidaat voor een senatorszetel na de komende provinciale verkiezingen. Van den Baar kandideerde twee weken terug het oud- PvdA-Kamerlid Van Gijzel als potentië le burgemeester voor het nieuwe Terneu zen Van Gijzel zelf heeft echter nog nooit te kennen gegeven een dergelijk ambt te ambiëren. Wie dat in de sociaal-demo cratische stal wel diverse malen heeft gedaan is zijn collega J. Lonink, oud burgemeester van Sas van Gent en tegen woordig raadsvoorzitter in Rijssen Lonink mag dan twee jaar geleden zijn bestuurlijke activiteiten in de Kanaalzo ne hebben gestaakt, helemaal verdwe nen uit de regio is hij niet De voorbije maanden maakte hij bij tal van gelegen heden in de regio zijn opwachting. Lo nink weet echter dat zijn kansen voor een nieuwe aanstelling in Zeeuws-Vlaande ren aanzienlijk zijn geslonken, omdat zijn vertrek uit Sas van Gent - na aan houdende botsingen met het provincie bestuur over het factory-outletcentrum - door bestuurders in de regio toch werd beschouwd als een vorm van vaandel- vlucht Daar komt nog bij dat de politieke ver houdingen in Zeeuws-Vlaanderen na de gemeenteraadsverkiezingen behoorlijk zijn veranderd Het CDA is, als vanouds, almachtig, de liberalen hebben in alle ge meenten fors aan invloed ingeboet, de lo kalen verloren licht en de PvdA wist zich - boven verwachting - redelijk te hand haven. Vrijdenker Bij de college-onderhandelingen de voorbije weken deed het CDA in Hulst, tegen de zin van een groep oudgedien den, water in de wijn ten faveure van de lokalen van Groot-Hulst en Groot-Hon- tenisse. Die kregen elk een wethouder terwijl de christen-democraten genoe gen namen met één wethouder. Dat dou ceurtje is niet voor niets verleend. De verwachting is dan ook dat het CDA in Hulst een CDA'er als burgemeester claimt, Zo bezien is burgemeester Kes- sens bekendmaking dat hij er over een half jaartje definitief mee ophoudt niet zo vreemd. Een flamboyante vrijdenker in het katholieke nieuw-Hulst lijkt hoe genaamd geen kans te maken. De laatste weken gonst rond de Willibrordus-toren weer vrij vaak de naam van T. Steen kamp rond. de oud-burgemeester van Hontenisse. In Sluis ligt alles open CDA. VVD/Ge meentebelangen en PvdA hebben daar een nieuw college gevormd, waarin het CDA twee wethouderszetels bezet. Een derde collegelid erbij met een CDA-sig- natuur lijkt niet aannemelijk. Het nieu we Sluis heeft behoefte aan een bruggen bouwer die de onwillige Sluissenaren en de meer afstandelijke Oostburgenaren met elkaar moet verzoenen. Een rol, zo wordt in Axel gedacht, die Mulder best zou kunnen vervullen. door Sheila van Doorsselaer NIEUW-NAMEN - Het heeft ruim tien jaar geduurd, maar Nieuw-Namen is eindelijk aan gesloten op de Nederlandse ka bel van Zekatel. Tot nu toe moesten de Nieuw-Namenaren zich behelpen met de Belgische kabelaanbieder Electrabel en dat betekende minder Neder landse zenders en een matige beeldkwaliteit. Toen destijds de kabel door Zeeuws-Vlaanderen werd ge trokken, bleek Nieuw-Namen voor Zekatel te ver weg te lig gen. Electrabel sprong in het gat en zo konden de Nieuw-Name- naren toch meer zenders ont vangen dan Nederland 1, 2 en 3 en twee Belgische kanalen. Toch bleken de bewoners niet echt te vreden. Een enquête, die de dorpsraad enkele jaren geleden hield, wees uit dat de inwoners van Nieuw-Namen graag alle Nederlandse (commerciële) zenders wilden ontvangen én ook graag wilden kunnen inter netten via de kabel. En dat kon niet bij Electrabel. De Hulster oud-wethouder W Kayser maakte zich jaren lang hard voor Nederlandse ka bel in Nieuw-Namen en de on derhandelingen met zowel Electrabel als Zekatel waren uiteindelijk succesvol. Strui kelblok vormde de afkoopsom Electrabel had nog tot 2005 contracten lopen met de abon nees in het dorp en baseerde daar ook de winstcijfers op De gemeente Hulst heeft dat con tract afgekocht. De kabel is in middels doorgetrokken van Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met het door de Zeeuws-Vlaam se gemeenten optuigen van hun laatste kerstboom voor de her- xndeling. is tussen de kerstbal len bij deze gemeenten kenne lijk ook een restantvoorraad lintjes tevoorschijn gekomen. Het viel hierbij op dat zich on der de gedecoreerden opmerke lijk veel wethouders bevonden. Deze wethouders worden echter dik voor hun werk betaald (meer dan drie maal modaal9) en wel van gemeenschapsgeld. Het zou de nieuwe gemeenten sieren als er in de toekomst meer echte, onbezoldigde, vrijwilligers voorgedragen worden voor een onderscheiding. Giel van Boom Kreeksingel 16 Hoek Het postkantoor Hulst gaat ver dwijnen (PZC 24-12). Wie ge looft dat de dienstverlening het zelfde zal blijven, mag rustig verder blijven dromen. Onge looflijk dat zelfs een stad(je) als Hulst niet eens meer in aanmer king komt voor een volwaardig postkantoor, temeer nadat in alle dorpskernen alle postkan toren reeds werden gesloten Sinds de PTT geprivatiseerd is, is de dienstverlening met grote sprongen achteruit aan het hol len. De naamsverandering TPG zal daar niets aan verbeteren, het tegendeel is eerder waar. Priva tiseren van openbare diensten betekent het einde van de dienstverlening, de winsten moeten immers centraal staan Privatiseren van gelijk welke openbare dienst komt neer op het de nek omdraaien van de dienstverlening ten behoeve van Jan met de pet Privatise ring van openbare diensten komt neer op ontslag voor werk nemers en onderbemensing van het resterende werk. Geld wordt als enige norm en waarde opge voerd, de geldnorm moet en zal bepalen hoe iemand in deze maatschappij dient te leven. Ondertussen wordt in Den Haag wel een circus opgevoerd over normen en waarden waarnaar eenieder zich zou moeten schik ken opdat het kapitaal zicht rustig kan blijven verrijken Opdat de geldnorm ongestraft zijn gang zou kunnen blijven gaan. Luk Brusselaars Hoefkensdijk 11 Kuitaart (Advertentie LU UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes Clinge naar Nieuw-Namen. De Electrabelabonnees zijn omge schakeld en diegenen die nog geen kabel hadden, konden hier alsnog voor kiezen Ook inter net via de kabel ligt in het ver schiet „Het Zekatel-abonne- ment kost dan wel wat meer, maar we hebben nu in elk geval helder beeld", zegt mevrouw Waem van de gelijknamige bloemisterij. „Én we kunnen Omroep Zeeland goed ontvan gen en dat is me ook wat waard Advertentie NDe autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41