PZC Twee doden door vuurwerk GroenLinks klaagt bij NMa over duurdere treinkaartjes Rotterdam is een moordstad Wegen vorig jaar minder druk T erreurverdachten blijven in hechtenis GEHELE WINTERCOLLECTIE SieMatic 3 Wensen via mobieltje populair Jaarwisseling verloopt rustig op enkele incidenten na Trouwen op 03-03-03 zeer in trek wenst u een 2003 vol woongenot, geluk en gezondheid! 50 TOT 70 KORTING Onze keukens zijn van 2003. En die van u? CDA verliest in peiling, PvdA wint Prijs Oudejaarsloterij in Overijssel Zege Rijswijk in grensconflict Volendam herdenkt doden brand Winkels Wageningen verwoest Gladheid in het noorden voorbij donderdag 2 januari 2003 DEN HAAG - Nederlan ders hebben tijdens de jaarwisseling massaal de mobiele telefoon gepakt om familie en vrienden een gelukkig nieuwjaar te wensen. Marktleider KPN Mobile registreerde tussen drie uur dinsdagmiddag en de zelfde tijd woensdag 8,5 miljoen sms-berichten via de mobiele telefoon. Bij de vorige jaarwisseling wa ren dit er zes miljoen. De piek lag tussen 00.35 uur en 00.40 uur toen 650 be richtjes per seconde wer den verstuurd. Vodafone, de tweede mo biele operator in Neder land, registreerde tussen de vijf en de zes miljoen sms-berichten tijdens de nacht van dinsdag op woensdag. Tijdens de vo rige jaarwisseling waren dit er ongeveer vier mil joen. Het versturen van foto's met de mobiele tele foon was ook erg populair, aldus een woordvoerder van Vodafone. Het mobieltje werd ook vaak gebruikt om familie en vrienden te bellen. Vodafone schat het aantal nieuwjaarsgesprekken tussen de twee en drie mil joen. Dat is 35 keer meer dan gemiddeld op dat tijdstip. KPN handelde tijdens depiek (00.00 uur - 00.05 uur) 1500 gesprek ken per seconde af. Gistermiddag konden klanten van KPN drie uur lang met hun vaste tele foon gratis bellen naar vaste nummers. Er werd massaal gebruik van ge maakt. Het telefoonbe drijf kreeg meer dan twee keer zoveel telefoontjes te verwerken. Ook in Zwitserland zijn sms'jes een groot succes. Swisscom, Sunrise en Orange meldden dat er 30,8 miljoen keer een goed nieuwjaar is gewenst per sms. Dat is 9,3 miljoen meer dan bij de vorige jaarwisseling. ANP/AFP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tijdens de jaar wisseling zijn door ongelukken met vuurwerk twee doden ge vallen en enkele mensen ernstig gewond geraakt. In Amster dam, Moerkapelle, Den Helder en Groningen moest de politie optreden tegen relschoppers. Voor een woning in Almelo stierf een 29-jarige man toen zwaar vuurwerk, dat was afge schoten met een zelfgemaakte mortier, bij zijn hoofd ontplof te. Dit soort vuurwerk wordt normaliter alleen gebruikt door professionals, die bij het afste ken ruim honderd meter afstand nemen. Een tweede slachtoffer werd gewond naar het zieken huis vervoerd. De politie onder zoekt de herkomst van het pro jectiel. Een 52-jarige inwoner van het Utrechtse Maarsbergen kwam om het leven doordat een zak met vuurwerk in zijn huis ex plodeerde. In Zaandam raakte een man ernstig gewond toen een doos vuurwerk in zijn gezicht ont plofte. Het slachtoffer werd tien meter weggeslingerd. In Hoofd dorp raakte een man een hand kwijt bij 'het afsteken van .een vuurpijl. Een feestvierder in Den Haag verloor bij experimenteren met een vuurwerkbom een deel van zijn hand. In Harderwijk raakte een 24-ja- rige man ernstig gewond tijdens een explosie bij een vreugde vuur. Toen hij het vuur aanstak, volgde door onbekende oorzaak een enorme explosie. ME-bus Drie leden van de Mobiele Een heid zijn tijdens de jaarwisse ling in Moerkapelle gewond ge raakt, nadat relschoppers een zware vuurwerkbom onder een ME-bus hadden gegooid. Twee politiemannen kregen bierfles sen en vuurwerk in het gezicht gegooid tijdens schermutselin gen met tweehonderd jongeren in de Zuid-Hollandse plaats. In totaal zijn in de regio Hollands Midden vijftig mensen aange houden voor vooral het plegen van vernielingen De politie van Groningen arres teerde dertig mensen wegens onder meer openlijke geweld pleging, vernieling, bedreiging en mishandeling. Een aantal zou de brandweer hebben be lemmerd straatbranden te blus sen. In Haren belaagden en mis handelden twee personen een brandweerman. Hij liep licht letsel op. Het uitgaanscentrum van Den Helder was het toneel van vechtpartijen waarbij 150 men sen betrokken waren. Om te voorkomen dat de situatie uit de hand liep, besloot de politie met hulp van korpsen uit de regio een uitgaansstraat schoon te ve gen. Ze verrichtte één arresta tie. De politie moest in Amsterdam- Noord bij een kerstboomver branding in actie komen tegen een groep van vijftig tot hon derd stenen- en flessengooiende jongeren. Een politieagent raakte lichtgewond. Arrestaties vonden niet plaats. In Amsterdam-Zuidoost gooide iemand vuurwerk in een politie bureau. De aanwezige agenten raakten slaags met de dader en zijn vrienden. Daardoor raak ten drie agenten gewond. De po litie hield twee mannen aan. De politie in Rotterdam arres teerde 37 mensen, voornamelijk wegens vernielingen. In Den Haag waren dat er 35 .ANP AMSTERDAM - Maxima en Willem-Alexander kozen 02- 02-02; Ina en Frans 03-03-03. „We wilden iets speciaals en niet gewoon maar een willekeurige datum", vertelt Ina Oudekerk, die daarom op de derde dag van de derde maand van het jaar 2003 in Delft gaat trouwen. „Het leukst was geweest als we op die dag ook nog eens om drie uur hadden kunnen trouwen, maar dat zat er niet meer in." De datum met de drie drieën is bij aanstaande bruidsparen zeer populair. De datum wordt 'grappig' en 'gemakkelijk te onthouden' genoemd. Als trouwdag lijkt maandag 03-03- 03 overal in het land goed te gaan scoren. „We hebben die dag al acht huwelijken staan. Dat is meer dan gemiddeld", zegt een ambtenaar van de bur gerlijke stand in Utrecht. „De dag daarna staan er maar twee in de agenda." Voor Sylvia van Gorp en Bas van Krevelen zit er nog een extra di mensie aan de datum met de drie drieën. „Wij trouwen op 03- 03-03 omdat wij op die dag exact drie jaar samen zijn", ver telt het Amsterdamse stel, Om er nog een extra drietje aan toe te voegen hebben de twee beslo ten 's middags te trouwen. „Om drie uur." Dat kon allemaal ge reserveerd en geregeld worden, omdat ze er al vroeg bij waren. Vóór de zomer van het afgelopen jaar hadden Sylvia en Bas alles al vastgelegd. Aanstaande echt paren die mikken op 04-04-04 om vier uur doen er goed aan om dat dit jaar al te regelen. GPD Haagse gemeentewerkers nemen in de Schilderswijk de nieuwjaarsschade op. Verscheidene auto's werden in brand gestoken. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - GroenLinks heeft een klacht ingediend bij de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) over de voorge nomen tariefsverhoging per 1 juli bij de Nederlandse Spoor wegen. De partij vindt dat het bedrijf misbruik maakt van zijn monopoliepositie. Dat heeft GroenLinks gisteren bekendge maakt. De NS hebben de treinkaartjes op de avond van 31 december al met 4,9 procent verhoogd. De vervoerder is van plan om op 1 juli de tarieven met nog eens 4,15 procent te verhogen. Dit percentage is wel afhankelijk van de inflatie op dat moment. De overheid heeft volgens GroenLinks te weinig middelen om 'machtsmisbruik' van de NS tegen te gaan. Daarom wil de partij dat de kartelwaakhond NMa ingrijpt en de tariefsver hoging van 1 juli tegenhoudt. De duurdere treinkaartjes zijn volgens de partij 'exorbitant en onterecht'. De prijsverhoging heeft niets te maken met de in flatie of loonstijgingen, aldus Tweede-Kamerlid Duyvendak. Bovendien is het volgens hem ongewenst dat de reiziger steeds meer betaald voor een product dat te wensen overlaat. De NS maken naar eigen zeggen geen misbruik van haar positie. Het contract dat het bedrijf met de overheid heeft afgesloten, geeft de NS toestemming om de tweede tariefsverhoging door te voeren, aldus een NS-woord- voerder. Het is trouwens maar de vraag of de prijsverhoging van 1 juli doorgaat. Op verzoek van de Tweede Kamer koerst demissio nair minister De Boer (Verkeer) af op een rechtszaak om de duurdere kaartjes te voorko men. Hij veegde eerder een laat ste poging van de NS om de ta riefruzie met een compromis op te lossen van tafel. Meldweek De Socialistische Partij (SP) be gint maandag een landelijke meldweek waarin reizigers de prestaties van de NS kunnen doorbellen en mailen. De partij wil na afloop van de werkweek alle reizigerservaringen bunde len in een logboek en aanbieden aan De Boer. De NS-klanten kunnen behalve vertragingen, treinuitval en ge brek aan informatie ook hun po sitieve ervaringen kwijt. De SP deelt op de stations ruim 100,000 kaarten uit, die reizi gers oproepen deel te nemen aan de actie. De actie loopt van maandag 6 januari tot en met vrijdag 10 ja nuari en wordt gehouden in het kader van de campagne 'Pak de trein terug', die de SP sinds au gustus voert. Het doel van de campagne is de trein weer onder verantwoordelijkheid van de overheid te krijgen. ANP Advertentie van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Van de vier gro te stadsregio's is Rotterdam- Rijnmond de moorddadigste. In die regio kwamen vorig jaar 43 mensen om het leven als gevolg Advertentie Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318 Maandag gesloten vrijdagavond koopavond. www.interieur-paauwe.nl van moord en doodslag, van wie 36 in de stad Rotterdam zelf. Dit blijkt uit cijfers van de poli tieregio's Rotterdam-Rijn mond. Amsterdam-Amstel- land, Utrecht en Haaglanden. Daarmee is niet gezegd dat Rot terdam een criminele moord stad is De meeste moorden ontstonden door ruzies in de re lationele sfeer en niet altijd als gevolg van criminele afrekenin gen. Ondanks de nummer één notering, zijn er in Rotterdam wel minder moorden geweest dan vorig jaar. Toen telde de po litie Rotterdam-Rijnmond 46 doden als gevolg van moord en doodslag. Overigens daalt het aantal moorden in alle vier de grote steden. In de regio Haaglanden daalde het aantal dit jaar van 29 naar veertien. Ook in dat aantal is volgens de woordvoerder nauwelijks sprake van moorden uit het criminele circuit.In Am- sterdam-Amstelland werden dit jaar 24 moorden gepleegd, inclusief de twee doden naar aanleiding van de overval maandag in een hotel aan de Leidsekade. Bij dit cijfer zit wel weer een relatief groter aantal criminele afrekeningen. De Amsterdamse politie telde in 2001 34 moorden en doodslag en in 2000 waren dat er nog 47; een daling van bijna 50 procent In de politieregio Utrecht wer den dit jaar negen doden geteld, waarvan zeven in de stad zelf. In 2001 telden de politieregio Utrecht nog dertien doden. ANP (m.u.v. mantels jacks) WAISTRAAT 199 VUSSINGEN (Advertentie Als het vuurwerk straks de lucht in gaat is uw keuken wéér een jaartje ouder. Wordt het niet eens tijd om uw keuken óók Oud Nieuw te laten vieren? Bezoek onze showroom en ontdek hoe mooi uw keuken kan zijn. Ons relatiegeschenk ligt voor u klaar; het SieMatic Keukenideeënboek. 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein. Grenadierweg 17a. telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B V. (ook voor sanitair). Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 22 12 22 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89. telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop. Kennedylaan 32, telefoon 0115-68 06 12 DEN HAAG - Een coalitie van CDA en VVD kan volgens de laatste verkiezingspeiling van Nipo/2Vandaag niet meer re kenen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Het CDA ver liest twee zetels ten opzichte van vorige week en komt uit op 46. De partijdie nu 43 Kamerzetels bezetzou wel de grootste in het parlement blijven. De WD haalt 28 zetels, een winst van vijf ten opzichte van het huidige aantal Mochten de christen-democraten een coalitie willen met slechts één andere partij, dan komt alleen de PvdA daarvoor in aanmerking. De sociaal-democraten komen onder de nieu we leiding van Bos voor het eerst op 30 zetels, een winst van één ten opzichte van de peiling van vorige week, en zeven ze tels meer dan zij nu in de Kamer hebben GPD DEN HAAG - De grote prijs van 10 miljoen euro in de Oude jaarsloterij is gevallen op een lot dat is verkocht in Overijssel. Dat heeft een woordvoerster van de Stichting Exploitatie Ne derlandse Staatsloterij (Sens) gisteravond meegedeeld. De eigenaar van lot AG 007687 krijgt het geld netto in handen. Sens behaalde in 2002 een omzet van 691,3 miljoen euro met haar onderdelen Staatsloterij, Oudejaarsloterij en Dayzers. Dat is een groei van 4,9 procent ten opzichte van 2001. ANP RIJSWIJK - De rechter heeft de gemeente Rijswijk in het ge lijk gesteld in een beroepszaak over de nieuwe gemeentegren zen van Den Haag. Rijswijk had in maart beroep aangetekend tegen een besluit van de minister van Binnenlandse Zaken, die bezwaren van de gemeente tegen de nieuwe gemeente grenzen niet-ontvankelijk had verklaard De rechtbank heeft het beroep van Rijswijk gegrond ver klaard en tevens het besluit van de minister van 13 februari 2002 vernietigd. Burgemeester Van der Wei-Markerink. die zei 'zeer verheugd' te zijn, wees er wel op dat hiermee de wens van Rijswijk, na melijk aanpassing van de grens bij Hoorn wijck, nog niet is ge realiseerd. ANP VOLENDAM - Slachtoffers en nabestaanden van de nieuw jaarsbrand in café De Hemel in Volendam. op 1 januari 2001 hebben gisteren in de Sint Vincentiuskerk in het. vissersdorp de omgekomen jongeren herdacht. Tijdens de bijeenkomst werd muziek afgewisseld met toespraken van nabestaanden Voorafgaand aan de herdenkingsmis hielden de deelnemers een minuut stilte bij het monument op de Dijk. Ook legden zij bloemen neer. Zij deden dat na de mis ook op de begraafplaats waar de meeste slachtoffers liggen De korte, maar hevige brand in café De Hemel kostte veertien jongeren het leven, honderden raakten gewond. ANP WAGENINGEN - Een grote brand heeft gisterochtend vroeg het winkelcentrum De Tarthorst in Wageningen volledig ver woest. De schade loopt in de miljoenen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Dat heeft een brandweervoorlichter ge meld In Duiven woedde een brand in een vleugel van een school. De commandant van de brandweer in de Gelderse plaats raamt de schade op 250.000 euro. In Bennekom brak brand uit in een voormalig ziekenhuis. De schade viel daar mee. ANP ASSEN - Gladheid heeft gister middag het verkeer in de drie noordelijke provincies danig parten gespeeld. De politie waarschuwde voor spiegelgladde wegen door ijzel, opvriezende regen en natte sneeuw. Het regende gisteren in het hele land, maar alleen in het noord oosten zat er nog vorst in de grond. Tegen de avond was de gladheid voorbij. In Drenthe telde de politie veer tien aanrijdingen, waarvan een met letsel. In Groningen deed zich een tiental verkeersongevallen voor door de gladheid, met alleen blikschade tot gevolg. De politie raadde iedereen die niet per se de weg op hoefde, aan thuis te blijven In Friesland leidde de gladheid tot dertien verkeersongevallen. De gevolgen bleven ook hier be perkt tot blikschade. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De drukte op het Nederlandse hoofdwegen net is in 2002 met zo'n 7 procent verminderd ten opzichte van 2001. Dat blijkt uit een eerste analyse van de Verkeerslnfor- matieDienst (VID), op basis van cijfers van het het verkeersin- formatiecentrum TIC. De daling komt volgens een woordvoerder van de VID onder meer door infrastructurele maatregelen en het gereedko men van wegwerkzaamheden. Ook heeft de economische stag natie een directe invloed op de drukte, omdat er daardoor min der verkeer op de weg is. De VID meet de filezwaarte door de lengte van de files te vermenigvuldigen met de tijds duur. Dit levert het totaal aantal 'kilometerminuten' op. In 2002 bedroeg de filezwaarte bijna 9 miljoen kilometerminuten. Een jaar eerder ging het nog om 9.657.859 kilometerminuten. Net als in 2001 hadden wegge bruikers de meeste kans om op de A2 bij Everdingen in de rich ting van Utrecht in de file te staan, hoewel de laatste maan den een positief effect van de spitsstrook te zien was. Opvallende verschuivingen in de file-hitlijst komen meestal door verkeersmaatregelen, zo als snelheidsaanpassing of weg werkzaamheden. Zo is de file in de richting van Rotterdam (Al 3. knooppunt Kleinpolderplein) uit de toptien verdwenen, maar staat de locatie Berkel en Ro denrijs met stip op nummer drie. Dit komt waarschijnlijk door de verlaagde maximum snelheid op de A13 bij Over- schie, aldus de VID. De meeste files ontstaan 'spon taan' Bijna 17 procent wordt veroorzaakt door ongevallen. 5 procent door wegwerkzaamhe den. Juli en augustus waren de rustigste maanden. Het drukst was het in oktober en november De drukste dag was 26 april, de start van de meivakantie. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De raadkamer van de rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag besloten dat drie van terrorisme verdachte man nen in hechtenis blijven. Zij maken deel uit van een groep van zes die eind augustus op verschillende plaatsen in Ne derland zijn aangehouden. De advocaten van de verdachten hadden om vrijlating van hun cliënten uit voorarrest verzocht. De advocaten verwezen naar een vonnis van de rechtbank in Rotterdam van 18 december, waarin vier van terrorisme ver dachte mannen werden vrijge sproken. Die werden verdacht van betrokkenheid bij de voor bereiding van een aanslag op de Amerikaanse ambassade in Pa rijs. Volgens de rechtbank wa ren er geen rechtmatige gronden om de mannen aan te houden De informatie, op basis waar van tot aanhouding was overge gaan. was uitsluitend afkomstig van de AIVD (de vroegere BVD) Het Openbaar Ministerie had zelf geen onderzoek gedaan. Advocate L. Zegveld van twee van de drie verdachten is 'ver bijsterd' over het besluit van dinsdag van de raadkamer. De mannen worden ervan verdacht zich bezig te hebben gehouden met terroristische activiteiten of het voorbereiden of onder steunen daarvan. Volgens de advocate is het OM ook in de zaken van haar cliën ten uitsluitend op basis van in formatie van de AIVD tot aan houding overgegaan Zij zegt 'er niets van te geloven' dat het OM wel aanvullend onderzoek heeft gedaan, zoals de officier vah justitie tegen de raadkamer heeftgezegd. Kennelijk was die mondelinge verklaring voor de raadkamer genoeg, aldus de ad vocate. Zij gaat in hoger beroep. Na de vrij spraken van de vier verdachten half december spra ken minister Donner van Justi tie en het hoofd van het OM, De Wijkersloothde vrees uit dat de vonnissen negatieve gevolgen zouden kunnen hebben voor de bestrijding van terrorisme in Nederland. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3